Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε θα μιλήσει?


Recommended Posts

Η Άννα είναι τωρα σχεδον 13 μηνων και προς το παρόν η μονη λεξουλα που λέει είναι ατό (αυτό) καθώς δείχνει κάτι. Ισως ειναι νωρίς ακομα για να πει κατι παραπανω, δεν ξερω. Τα άλλα μωρακια ομως εδω (στο Leeds που βρισκόμαστε) λενε ήδη mama και dada στο σωστό γονιό, όπως και κάποιες άλλες λεξούλες.

 

Το αγχος μου εμενα ειναι μηπως μπερδεύεται το παιδι με τις δυο γλωσσες που ακούει καθημερινά. Στο σπιτι μιλαμε ελληνικά αλλά στον παιδικό μιλάνε αγγλικά και φυσικά και η τηλεόραση ειναι στα αγγλικά.

 

Τα δικά σας πότε είπαν τις πρώτες τους λεξούλες?

 

Επισης, αν έχει καμια σας εμπειρία σχετικά με την έκθεση ενός παιδιού σε δυο γλώσσες, πότε μίλησε το δικό σας ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


σοφια μου μην αγχωνεσαι ετσι εκανα και γω με την μεγαλη που ειπε μπαμπα μαμα 15-16 μηνων και τωρα τα λεει ολα μια χαρα...

μονο το αγχος θα μας μεινει στο τελος

 

ειναι πολυ μικρο ακομα για να μιλησει ο δικος μου ειναι τωρα 14 και λεει

το ελα και το γεια αντε και καμια φορα ντα :D

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

μην μου ζοριζεις την κουκλα..γιατι τετοια αγχος?θ αμιλησει οποτε θελει η πριγκιπισα και τοτε θα ευχεσαι να ειχε αργησει λιγο ακομα... :lol::lol:

οντως το αγχος μονο μενει και εγω ολο αυτα ρωτουσα οταν μπηκα στο site αυτο..ποτε θα περπατησει ποτε, θα μιλησει....και τωρα δεν σταματαει...

Link to comment
Share on other sites

εγώ να δείτε άνχος που το είχα....... νόμιζα πως δεν θα μιλήσει ποτέ !!! :oops::(:(:(:oops:

εδω και 1,5 μήνα περίπου έχουμε πάθει πλάκα ...συναινοούμαστε πιά κανονικά...επαναλαμβάνει κάθε λέξη του ακούει... :D:D:D

μόνο του την πιπίλα μας ...την λέμε ...μπουγκού.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

τελικά θέλουν το χρόνο τους! σύντομα θα στα λέει ..έξω απο τα δόντια!! :D:D:D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω αγχωνομαι γιατι ειναι 16 μηνων και λεει μονο μπαμπα, μαμα, ατο(αυτο), να το, και οταν παιζει μονη της λεει τα δικα της. η κουνιαδα μου ειναι εργοθεραπευτρια και εχουν γραφειο με μια λογοθεραπευτρια. και οι δυο μου ειπαν οτι ειναι μικρη ακομη και να μην αγχωνομαι. προπαντων οχι συγκριση με αλλα παιδια . ουτε μεταξυ τους τα αδερφια.

Link to comment
Share on other sites

Το αγχος μου εμενα ειναι μηπως μπερδεύεται το παιδι με τις δυο γλωσσες που ακούει καθημερινά.
ισα ισα που εχω ακουσει πως τα παιδια μεχρι την ηλικια των 4 ετων που μεγαλωνουν σε περιβαλλον με πολυγλωσσια μπορουν να μαθουν ανετα μεχρι και 4 γλωσσες -αν θυμαμαι καλα- και μαλιστα σαν τη μητρικη τους!

 

Παντως περα απο αυτο, νομιζω πως ειναι ακομη νωρις για να ανησυχεις!! δωσ' της χρονο! το καθε παιδι εχει δικο του ρυθο αναπτυξης... μια μερα μπορει να γυρισει απο τον παιδικο και να σου πιασει την κουβεντα ενω τα αλλα παιδακια θα λενε ακομα μονο 3 λεξεις!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το αγχος μου εμενα ειναι μηπως μπερδεύεται το παιδι με τις δυο γλωσσες που ακούει καθημερινά. Στο σπιτι μιλαμε ελληνικά αλλά στον παιδικό μιλάνε αγγλικά και φυσικά και η τηλεόραση ειναι στα αγγλικά.

 

Γενικά τα διγλωσσα παιδιά αργούν λίγο να μιλήσουν. Αλλά αυτό δεν θεωρείται πρόβλημα. Εχουν μάλλον περισσότερα στοιχεία να επεξεργαστούν... :wink:

 

Αυτό που πάντα σε εκπλήσει με τα διγλωσσα μωρά είναι ότι ξέρουν σχεδόν από την αρχή να ξεχωρίζουν τις δυο γλώσσες και με ποια πρέπει να απευθύνονται σε ποιόν :shock::D

 

Υπομονή ... :wink::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το αγχος μου εμενα ειναι μηπως μπερδεύεται το παιδι με τις δυο γλωσσες που ακούει καθημερινά. Στο σπιτι μιλαμε ελληνικά αλλά στον παιδικό μιλάνε αγγλικά και φυσικά και η τηλεόραση ειναι στα αγγλικά.

 

Γενικά τα διγλωσσα παιδιά αργούν λίγο να μιλήσουν. Αλλά αυτό δεν θεωρείται πρόβλημα. Εχουν μάλλον περισσότερα στοιχεία να επεξεργαστούν... :wink:

 

Αυτό που πάντα σε εκπλήσει με τα διγλωσσα μωρά είναι ότι ξέρουν σχεδόν από την αρχή να ξεχωρίζουν τις δυο γλώσσες και με ποια πρέπει να απευθύνονται σε ποιόν :shock::D

 

Υπομονή ... :wink::lol:

 

Το έχω διαβάσει και εγώ αυτό και πρέπει να ισχύει.

 

Έτσι για να ευθυμήσουμε η δικιά μας κόρη λέει ήδη δυο λεξούλες ... δεν είναι όμως αυτές που φαντάζεστε :lol::lol::lol: ... η πρώτη είναι το μαμ δηλαδή το φαγητό και το εννοεί και η δεύτερη ακουσον άκουσον είναι το μουυυυυ της αγελάδας :shock: !!! Το παιδί μου ονομάτισε πρώτα την αγελαδίτσα και όχι την μανούλα του :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί μου ονομάτισε την αγελαδίτσα και όχι την μανούλα του :lol::lol::lol: !!!

 

θέλω να πιστεύω πως δεν θεωρεί αυτες τις 2 λεξούλες ταυτόσημες η Κατερινούλα μας ;;;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδί μου ονομάτισε την αγελαδίτσα και όχι την μανούλα του :lol::lol::lol: !!!

 

θέλω να πιστεύω πως δεν θεωρεί αυτες τις 2 λεξούλες ταυτόσημες η Κατερινούλα μας ;;;; :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

694714pn317stslu.gif

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η Άννα είναι τωρα σχεδον 13 μηνων και προς το παρόν η μονη λεξουλα που λέει είναι ατό (αυτό) καθώς δείχνει κάτι. Ισως ειναι νωρίς ακομα για να πει κατι παραπανω, δεν ξερω. Τα άλλα μωρακια ομως εδω (στο Leeds που βρισκόμαστε) λενε ήδη mama και dada στο σωστό γονιό, όπως και κάποιες άλλες λεξούλες.

 

Το αγχος μου εμενα ειναι μηπως μπερδεύεται το παιδι με τις δυο γλωσσες που ακούει καθημερινά. Στο σπιτι μιλαμε ελληνικά αλλά στον παιδικό μιλάνε αγγλικά και φυσικά και η τηλεόραση ειναι στα αγγλικά.

 

Τα δικά σας πότε είπαν τις πρώτες τους λεξούλες?

 

Επισης, αν έχει καμια σας εμπειρία σχετικά με την έκθεση ενός παιδιού σε δυο γλώσσες, πότε μίλησε το δικό σας ?

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Το κάθε παιδάκι έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης. Το βασικό βέβαια είναι να μην παρατηρείς και κάτι άλλο στη συμπεριφορά και στην ανάπτυξη του παιδιού. Υπάρχουν παιδιά που έχουν μιλήσει και πολύ μεγαλύτερα... Το μύθο που θέλει τον Αινστάιν να μιλάει στα 4 τον ξέρεις?

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα νομίζω ότι τα 2γλωσσα παιδιά δενμιλάνε πολύ νωρίς αλλά...όταν μιλήσουν ποιος τα πιάνει!!! :D

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις σας. Προσπαθω να μην αγχωνομαι για τετοια πραγματα γιατι καταλαβαινω οτι καθε μωρο εχει τους δικους του ρυθμους αναπτυξης, αλλα δεν τα καταφερνω τελικα :oops:

 

Η πλακα ειναι οτι σημερα που πηγαμε με τον αντρα μου να την παρουμε απο τον παιδικο, ετρεξε στην αγκαλια του και φωναξε μπαμπα!!! Πρωτη φορα. Αν θα το ξαναπει τωρα συντομα δεν ξερω, αλλα τουλαχιστον ειναι μια αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε αρκετο καιρο που το μονο που λεμε ειναι μαμακαι ναι! Α και προσφατα ξερουμε να γαβγιζουμε γαβ γαβ γαβ :!:

 

Δεν ξερω αν ισχυει αλλα εχω ακουσει οτι τα παιδια που περπατανε νωρις αργουν να μιλησουν και το αντιθετο. Εμεις περτατησαμε νωρις, 10 μηνων, ισως γι'αυτο να αργουμε να πουμε λεξουλες.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω αν ισχυει αλλα εχω ακουσει οτι τα παιδια που περπατανε νωρις αργουν να μιλησουν και το αντιθετο. Εμεις περτατησαμε νωρις, 10 μηνων, ισως γι'αυτο να αργουμε να πουμε λεξουλες.[/b]

 

Ετσι λένε οι παλιοί :roll: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια.

 

Η δικιά μας μπέμπα έχει 2 εβδομάδες που λέει μαμά και μπαμπά κάθε φορά που μας βλέπει και όταν μπορεί να στηριχθεί κάπου κάνει και 2-3 βηματάκια πλάγια. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ, κάθε παιδάκι είναι ξεχωριστό και δεν πρέπει να το συγκρίνουμε με άλλα. Δεν είχαμε από την αρχή βοήθεια από μαμά, πεθερά κτλ και ως πρώτο πέσαμε πάνω της με τα μούτρα. Τις ώρες που ο μπαμπάς μας είναι στη δουλειά της μιλάω καθαρά και της λέω ακριβώς τι θα κάνουμε. (πχ. θα βάλουμε τώρα τη ζακέτα μας και θα πάμε να πάρουμε ψωμί). Οι αντιδράσεις της δείχνουν οτι καταλαβαίνει ακριβώς τι της λέω αλλά δεν μπορεί να πει ακόμα παραπάνω λεξούλες. Είχα διαβάσει σε ένα άρθρο παλιότερα οτι είναι λάθος να λέμε μαμ και άτα σε ένα μωρό γιατί το μπερδεύουμε αργότερα που του λέμε τη σωστή λέξη, εγώ για παράδειγμα το κρέας το έλεγα τσιτσί μέχρι τα πέντε μου και δεν με έπειθαν με τίποτα οι γονείς μου να το πω σωστά...όπως μάθεις.

 

Και όσο γι'αυτό που λέτε για τις 2 γλώσσες δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα απλά θα αργήσει λίγο να μιλήσει... :)

Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπης μου ειναι μικρος ακομα, αλλα η ανηψια μου μεχρι 2,5 χρονων δεν μιλαγε. Μετα αρχισε να λεει κατα καιρους κατι ακαταλαβιστικα αλλα συνιδητοποιησαμε οτι απλα βαριοταν να μιλησει. Εβλεπε οτι καταλαβαιναμε ολοι τι ηθελε να μας /ζητησει και προφανως δεν εμπαινε στον κοπο να το πει σωστα. Τωρα, (ενα χρονο μετα) δεν την προλαβαινουμε!!

Θα σου συνιστουσα να μην ανησυχεις. Καθε παιδακι εχει τον ρυθμο του.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο που λεει η χρυσα εχει δικιο..

εμενα μιλησε απο 14 μηνων και περπατησε 17!!!!!!!!!πρωτα μιλησε και μετα περπατησε...με ειχε πιασει ενα αγχος τρελο...περπατουσε ελαχιστα και μολις εκανε 1 βημα επεφτε..αλλα η γλωσσα του ροδανι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας και για μας:

 

Η Νικολέτα, 19,5 μηνών, είναι παιδάκι που κάνει όλα όσα έχω δει και από τη μεγάλη μου κόρη: περπάτησε 11 μηνών, παίζει, γελάει, καταλαβαίνει τα πάντα, συνεννοούμαστε μια χαρά, έχει άποψη και πυγμή - απλά δε μιλάει! Τίποτα - ούτε μαμά, ούτε μπαμπά, μόνο φωνούλες που από την ένταση τους καταλαβαίνουμε τι θέλει να μας πει.

 

Δεν είμαι σίγουρη αν ανησυχώ - έχω εμπιστοσύνη στους ρυθμούς των παιδιών, αλλά προχθές που πήγαμε στην παιδοφθαλμίατρο για να τσεκάρει τον ελαφρύ στραβισμό στο ματάκι της, με ρώτησε αν είναι ολα οκ με τις καμπύλες ανάπτυξης. Η παιδίατρος μου έχει ήδη πει οτι είναι μια χαρά, οπότε τη ρώτησα γιατί συνδέει τον στραβισμό με την ανάπτυξη. Μου είπε οτι, ένα 25% παιδιών που εμφανίζει στραβισμό, μπορεί να παρουσιάσει και μη ικανοποιητική θέση στις καμπύλες ανάπτυξης.

 

Απλό έλεγχο έκανε η καϋμένη η γιατρός μας - εγώ φταίω που θορυβήθηκα μάλλον.

 

Αν μπορούσατε να μου πείτε τι σκέφτεστε...

 

Ευχαριστώ,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

και μενα η δικια μου, 15μιση μηνων, λεει ελαχιστα πραγματα

 

μαμα (συνεχεια)

μπαμπα (πιο σπανια)

νιαου (εχουμε γατες στο σπιτι)

γαου (και σκυλο)

 

αυτα...

 

 

βεβαια εχει ενα τεραστιο δικο της λεξιλογιο, δε σταματαει μπουρου μπουρου μπουρου...

η γιατρος μας ειπε πως, αφου λεει τα δικα της συνεχεια, ε... καποια στιγμη θα μιλησει και ελληνικα...

 

αντε να δουμε...

 

 

ποτε συνηθως, μιλανε τα μωρα? μετα τον χρονο?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου μιλησε καθαρα οταν ηταν 18 μηνων. Μεσα σε ενα μηνα εκανε πολυ μεγαλη προοδο, στους 22 μηνες ελεγε ποιηματα, και πλεον (τον Μαρτη θα γινει 3 ετων), χρησιμοποιει πολυπλοκες φρασεις και εκφρασεις.

Καθε παιδι ομως εχει τη δικη του αναπτυξη, γι αυτο και δε χρειαζεται να ανησυχουμε. Πολυ βοηθαει το διαβασμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν καθεται να της διαβασω :(

 

 

θελει να μασουλισει το βιβλιο, να φαει τα ποδια της, να χοροπηδησει στον καναπε, να βαλει τα δαχτυλα της μεσα στα ρουθουνια μου, τετοια ομορφα...

 

κανενα ενδιαφερον για λογοτεχνια!!!:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Α καλα! Ξερεις ποσα βιβλια εχει φαει ο Αντωνης?:lol::lol::lol:

Παρ΄ολα αυτα, του αρεσε να του διαβαζω. Πες της ιστοριουλες, μαθε της αντικειμενα, ζωα κλπ και σιγα σιγα (ειναι νωρις ακομα) μαθε της ενα μικρο ποιηματακι. Τα μικρα ειναι φοβερα παπαγαλακια!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

και μενα η δικια μου, 15μιση μηνων, λεει ελαχιστα πραγματα

 

μαμα (συνεχεια)

μπαμπα (πιο σπανια)

νιαου (εχουμε γατες στο σπιτι)

γαου (και σκυλο)

 

αυτα...

 

 

βεβαια εχει ενα τεραστιο δικο της λεξιλογιο, δε σταματαει μπουρου μπουρου μπουρου...

η γιατρος μας ειπε πως, αφου λεει τα δικα της συνεχεια, ε... καποια στιγμη θα μιλησει και ελληνικα...

 

αντε να δουμε...

 

 

ποτε συνηθως, μιλανε τα μωρα? μετα τον χρονο?

 

Και η δικιά μου εκεί ειναι....

 

Λέει τα εξής

 

Μαμά (συνέχεια με διάφορους τόνους...με λέει και μάμα)

Παπά (τον άντρα μου και τον πατέρα μου)

Μαμάμα (την μητέρα μου)

νιαου (τις γάτες)

παπάπαπα (τα παπάκια)

γουβ (τα σκυλάκια)

 

και μιλάει ακατάπαυστα μόνη της ....

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...