Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο γιατρός μου πρότεινε χτες να κάνω κρυοπηξία ως λύση για τη χρόνια τραχηλίτιδά μου.Τι πιστεύετε?Εχει κάνει καμία σας?Πονάει?

 

 

σου προτεινε να το κανεις τωρα που εισαι εγκυος?την δικη μου την περιπτωση την ξερεις...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεις κανει εξεταση για hiv με κολποσκοπηση?εχω διαβασει οτι μερικες φορες η χρονια τραχηλητιδα εχει σχεση με αυτο.

Mήπως εννοείς HPV?Γιατι HIV=aids :shock:

Του το είπα χτες να κάνουμε κολποσκόπηση αλλά λέει ότι εφόσον το τεστ παπ βγαίνει χωρίς ενδείξεις κονδυλωμάτων δεν υπάρχει λόγος να γίνει.

Μου είπε ότι η κρυοπηξία είναι ανώδυνη,ανκίνδυνη κ χωρίς ίχνος αίματος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!!μολις τωρα ειδα το θεμα.....

λοιπον....εγω την εκανα στα 19 μου χρονια.και φυσικα μετα απο τοσα χρονια εχω να πω οτι οποιος γιατρος με εξετασε μεταγενεστερα μου ειπε οτι κακως την εκανα!!!

ναι ναι...εγω παντως ενοιωσα κρυο και πονο μαζι....μετα λυποθυμησα και αναγκαστηκα να ξαπλωσω για λιγο....

ο τωρινος γυναικολογος μου ειπε οτι ειναι μια μεθοδος που δεν εφαρμοζεται σε καμια περιπτωση σε νεα κοπελα, που δεν εχει γεννησει....

την εφαρμοζουν σε μεγαλες ηλίκιες κυριως, κι οταν δεν μπορει να ακολουθησει η ασθενης φαρμακευτικη αγωγη...

αυτο που εχω να πω ειναι παντα να παιρνετε μια δευτερη γνωμη!!!!!!

 

σκεφτειτε οτι τοτε που την εκανα εδωσα 35000 (το 1992).

Ηταν λεφτα για την γυναικολογο που μου την εκανε!!!και φυσικα μετα αυτη εξαφανιστηκε!!!!!

 

:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

προσοχη λοιπον......

Link to comment
Share on other sites

Και εγω την εκανα πριν κανα 13 χρονια,και θα συμφωνησω με την elena73 που ο γιατρος της ειπε οτι κακως την εκανε :!:

Η αποψη της τωρινης μου γιατρου,ειναι οτι η κρυοπηξια γινοταν πριν ΠΟΛΛΑ χρονια και τωρα δεν υπαρχει λογος να γινει αφου υπαρχουν πιο εξελιγμενες μεθοδοι θεραπειας!

Κρυοπηξια εκαναν τον καιρο των σπηλαιων :P:lol:

Καλα θα κανεις να απευθυνθεις και σε αλλον γιατρο να σου πει την γνωμη του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να πω...Οι απόψεις διιστανται,έχω ακούσει πολλές ακντικρουόμενες απόψεις.

Λέτε να θέλει να μου το κάνει για τα λεφτά?Επειδή με είδε αγχωμένη να θέλει να μου τ'αρπάξει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μιλήσαμε για τιμή...

Εγω σκέφτομαι μήπως επειδή με είδε έτσι αγχωμένη να ήθελε να με ξεζουμισει οικονομικά!

Εγω έχω ακούσει ότι κάνουν κρυοπηξίες για περιπτώσεις τραχηλίτιδων κ κονδυλωμάτων ελαφρυάς μορφής.

Link to comment
Share on other sites

embryoyla είπε:
aggeliki είπε:
εχεις κανει εξεταση για hiv με κολποσκοπηση?εχω διαβασει οτι μερικες φορες η χρονια τραχηλητιδα εχει σχεση με αυτο.

Mήπως εννοείς HPV?Γιατι HIV=aids :shock:

Του το είπα χτες να κάνουμε κολποσκόπηση αλλά λέει ότι εφόσον το τεστ παπ βγαίνει χωρίς ενδείξεις κονδυλωμάτων δεν υπάρχει λόγος να γίνει.

Μου είπε ότι η κρυοπηξία είναι ανώδυνη,ανκίνδυνη κ χωρίς ίχνος αίματος

 

:oops::oops: ναι,αυτο εννοουσα,μπερδευτηκα,συγνωμη! :oops:

αυτο για την κοποσκοπησηπου σου λεω, το αναφερει συνεχεια ο γιατρος 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι υπάρχουν κι άλλες πιο εξελιγμένες τεχνικές πάντως... άσχετα με το αν χρειάζεται στην περίπτωσή σου ή οχι η κρυοπηξία (αυτό θα το μάθεις αν πάρεις και 2η και 3η γνώμη).

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

KAI εγω το εκανα χρονια πριν και δεν πονεσα καθολου..δεν θυμαμαι γιατι το ειχα κανει αλλα δεν ποναει και δεν ειχα γινει μανουλα ακομα..

δεν ξερω τι να σου πω αλλο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την έχω κάνει και εγώ πρίν απο πολλά χρόνια . Δεν πονάει , απλά αισθάνεσαι κάτι να σε παγώνει εσωτερικά , αλλά από ότι θυμάμαι είναι τελείως υποφερτό !

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι ο πόνος αλλά μην μου δημιουργήσει προβλήματα αργότερα.

Συμφωνώ ότι υπάρχουν εξελιγμένες τακτικές,πχ λέιζερ αλλά αυτό απ'ότι ξέρω κοστίζει κάνενα χιλιάρικο...

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΕ 2Η ΓΝΩΜΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ, ΜΕΤΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ.ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΟΛΎ ΚΑΛΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟΡΟΥΣΑΝ: ΣΕ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΡΥΟΠΗΞΙΑ? ΑΥΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΛΙΚΙΑΣ >50 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝ....ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΊΤΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΓΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ, ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕΙΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ ΜΕ ΤΟ ΕΚΤΡΟΠΙΟ. Η ΣΕΙΡΑ ΣΕ ΕΙΚΟΝΑ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑΣ ΕΙΝΑΙ: ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ.: ΜΙΚΡΟΒΙΟ, ΕΚΤΡΟΠΙΟ, ΤΙ? ΒΡΕΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΙΝ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΕΞΩ... ΕΠΑΘΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΑ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΒΡΙΖΑΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ... !

ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ! ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 2 κρυοπηξίες τραχήλου στα 20, λόγω HPV στον τράχηλο. Η αλήθεια είναι ότι το HPV δεν σημαίνει απαραίτητα και κονδυλώματα. Είχα μια φίλη που ταλαιπωρήθηκε για 3-4 χρόνια με HPV χωρίς ίχνος κονδυλωμάτων. Γι΄αυτό μην αμελείς το PAP. Μην ξεχνάμε ότι ο συγκεκριμένος ιός ευθύνεται σε μεγάλο ποσοστό για καρκίνους τραχήλου.Εγώ πάντως θυμάμαι ότι τις έκανα με ελαφριά νάρκωση(10-15΄)και απλά πονούσε μετά σαν έντονη περίοδος. Τώρα έχω ακούσει ότι χρησιμοποιούν laser. Πάντως όταν έμεινα έγκυος την πρώτη φορά ρώτησα το γιατρό μου αν θα είχα πρόβλημα(είχα ακούσει για την πτώση τραχήλου-όταν ο τράχηλος λεπταίνει και χάνεις το μωρό) και μου είπε ότι δε θα είχα πρόβλημα γιατί με το laser λεπταίνει ο τράχηλος. Λοιπόν είχε δίκιο. Στη γέννα ανακάλυψάν ότι ο τράχηλός μου είχε ουλή και δεν έκανε εύκολα διαστολή. Μου τον "μαλάκωσαν" και έκανε τελεία διαστολή μέσα σε 10΄.Μην σε ανησυχεί αυτό λοιπόν γιατί δεν είναι τίποτα, ούτε προκαλεί βλάβες. Κάνε όμως pap όσο πιο γρήγορα στο επιτρέψει η εγκυμοσύνη σου.

Γιατί εγώ χρειάστηκα 2 κρυοπηξίες για να φύγει, όπως σου είπα, κι΄έχω ακούσει περιπτώσεις που ταλαιπωρήθηκαν πιο πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΕ 2Η ΓΝΩΜΗ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ, ΜΕΤΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ.ΠΗΓΑ ΣΕ ΠΟΛΎ ΚΑΛΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΠΟΡΟΥΣΑΝ: ΣΕ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΡΥΟΠΗΞΙΑ? ΑΥΤΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΗΛΙΚΙΑΣ >50 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝ....ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΊΤΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΓΙΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ, ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΙΑΚΙΝΔΥΝΕΥΣΕΙΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΙ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΤΗΝ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑ ΜΕ ΤΟ ΕΚΤΡΟΠΙΟ. Η ΣΕΙΡΑ ΣΕ ΕΙΚΟΝΑ ΤΡΑΧΗΛΙΤΙΔΑΣ ΕΙΝΑΙ: ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΚΟΛΠΙΚΟΥ ΥΓΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΟΛΠΟΣΚΟΠΗΣΗ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ.: ΜΙΚΡΟΒΙΟ, ΕΚΤΡΟΠΙΟ, ΤΙ? ΒΡΕΣ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΙΝ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΕΙΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΕΞΩ... ΕΠΑΘΑ ΜΕΓΑΛΗ ΠΛΑΚΑ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΒΡΙΖΑΝΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ... !

ΠΟΛΥ ΦΙΛΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ! ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ.

Πάντως εγώ έμεινα έγκυος με την πρώτη από ατύχημα(ανεπιθύμητη τότε και διέκοψα την εγκυμοσύνη). Την κόρη μου την συνέλαβα τον 5 μήνα προσπάθειας και σε αυτή την εγκυμοσύνη με τη δεύτερη(ούτε να χαρώ την προσπάθεια δεν πρόλαβα!!!)

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται όμως κ οι απόψεις διιστανται?Δηλ ο ένας γιατρός λέει δεν υπάρχει πρόβλημα με την κρυοπηξία κι άλλοι λένε ότι υπάρχει?Ποιον να εμπιστευθείς τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται όμως κ οι απόψεις διιστανται?Δηλ ο ένας γιατρός λέει δεν υπάρχει πρόβλημα με την κρυοπηξία κι άλλοι λένε ότι υπάρχει?Ποιον να εμπιστευθείς τελικά?

 

μαλλον ολα ειναι θεμα τυχης...τι να πει κανεις.. :?:?

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ σημαντικό να ανακαλύψεις τι είναι?

βρες ένα καλό γιατρό και πήγαινε για 2η γνώμη.

μην κάνεις κάτι που μετά θα μετανιώσεις, δεν παίζουμε με αυτά. έχω να σου συστήσω 1-2 πολύ καλούς γυναικολόγους που μπορούν να σε βοηθήσουν, όπως και εμένα όταν πήγα μετά την βλακεία που έκανα, την κρυοπηξία. αν θέλεις σου στέλνω π.μ.

Πριν μου έλεγαν ότι είχα χρόνια τραχηλίτιδα, έπερνα αντιβιώσεις, τις πιο δυνατές & πολλές, την μία μετα την άλλη και συνέχιζε.

όταν βρίκα ένα σοβαρό γυναικολόγο έκανα κολποσκόπηση και βιοψία για να σιγουρευτούμε ότι όλα είναι οκ. τελικά δόξα τω Θεώ ήταν καλή η βιοψία και απλά ο γιατρός μου είπε ότι έχω εκτρόπιο, είναι σαν πληγή στον τράχηλο & δημιουργείται μετά από χρόνια τραχηλίτιδα. το μόνο που μπορείς για αυτό έαν θέλεις είναι μία ψιλοεπέμβαση μόνο και μόνο για να μην έχεις πολλά ύγρα μόνο και βέβαια να μην παραμελείς τα τεστ ΠΑΠ. αλλά πρέπει να βρεις τι είναι.

ειδικά τώρα που είσαι έγκυος και ειδικά εάν είσαι 1ο τρίμηνο μην εμπιστευθείς εύκολα να κάνεις οτιδήποτε.

φιλικά. Μαρία.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως κ θα παρω 2η γνώμη,κ 3η άμα λάχει! :lol::lol:

Απλά στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να βρω έναν γιατρό που να τον εμπιστεύομαι ρε γμτ.

Πρέπει να κάνω κολποσκόπηση κ φοβάμαι.Οχι τον πόνο αλλά το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...