Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Σπίτι μου Σπιτάκι μου!

Notices

Σπίτι μου Σπιτάκι μου! Πρακτικές ιδέες και χρήσιμες συμβουλές για το σπίτι, αρχειοθέτηση & οργάνωση σπιτιού, επισκευές, ηλεκτρικά, καθαριότητα σπιτιού κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-02-08, 13:59   #1
madchemist

madchemist ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ενημέρωση : Απορρυπαντικά

Σας χαιρετω και εγω με τη σειρά μου!!

Επισυνάπτω πληροφορίες σχετικα με τα απορρυπαντικά και με χαρά μου θα απαντήσω τις όποιες απορίες σας:

Λίστα Ευρ.Ένωσης με τα περισσότερο αλλεργιογόνα συστατικά των απορρυπαντικών

Substance

Amyl cinnamal
(CAS No 122-40-7)

Benzyl alcohol
(CAS No 100-51-6)

Cinnamyl alcohol
(CAS No 104-54-1)

Citral
(CAS No 5392-40-5)

Eugenol
(CAS No 97-53-0)

Hydroxy-citronellal
(CAS No 107-75-5)

Isoeugenol
(CAS No 97-54-1)

Amylcin-namyl alcohol
(CAS No 101-85-9)

Benzyl salicylate
(CAS No 118-58-1)

Cinnamal
(CAS No 104-55-2)

Coumarin
(CAS No 91-64-5)

Geraniol
(CAS No 106-24-1)

Hydroxy-methylpentylcyclohexenecarboxaldehyd
(CAS No 31906-04-4)

Anisyl alcohol
(CAS No 105-13-5)

Benzyl cinnamate
(CAS No 103-41-3)

Farnesol
(CAS No 4602-84-0)

2-(4-tert-Butylbenzyl) propionald-hyd
(CAS No 80-54-6)

Linalool
(CAS No 78-70-6)

Benzyl benzoate
(CAS No 120-51-4)

Citronellol
(CAS No 106-22-9)

Hexyl cinnam-aldehyd
(CAS No 101-86-0)

d-Limonene
(CAS No 5989-27-5)

Methyl heptin carbonate
(CAS No 111-12-6)

3-Methyl-4-(2,6,6-tri-methyl-2-cyclohexen-1-yl)-3-buten-2-one
(CAS No 127-51-5)

Oak moss and treemoss extract
(CAS No 90028-68-55)

Treemoss extract
(CAS No 90028-67-4)

Σημειώστε ότι τα παραπάνω συστατικά (όχι όλα, αλλά σίγουρα κάποια από αυτά περιέχονται σε όλα τα απορρυπαντικά που κυκλοφορούν στην αγορά) είναι κυρίως αρώματα και/ή συντηρητικά. Δεν περιέχονται σε μεγάλες συγκεντρώσεις στα απορρυπαντικά, συνήθως λιγότερο από 0.01% w/w. (κατα βάρος δηλ. σε 100 γρ. προϊόντος περιέχονται λιγότερο από 0.01γρ. από αυτές τις ουσίες).

Επίσης, σύμφωνα με την τρέχουσα νομοθεσία, οι κατασκευαστές δεν υποχρεούνται να αναφέρουν στην ετικέτα την ύπαρξη αυτών των ουσιών εάν η περιεκτικότητά τους στο τελικό προϊόν δεν ξεπερνά το 0.01% w/w.

Προς αποφυγή λοιπόν των πιθανων αλλεργιών συστήνεται πολύ καλό ξέβγαλμα των ρούχων (ειδικά όταν πλένουμε με απορρυπαντικό σε σκόνη καλό θα ήταν να κάνουμε ένα παραπάνω ξέβγαλμα. Στα περισσότερα οικιακά πλυντήρια υπάρχει ένα κουμπί στο μπροστινό πάνελ, το οποίο εάν το πατήσουμε πρίν την εκκίνηση της πλύσης θα δώσει εντολή στο πλυντήριό μας για ένα παραπάνω ξέβγαλμα. Συνήθως το κουμπί αυτό έχει επάνω του ένα σύμβολο που μοιάζει με ντους που τρέχει νερό.)
Επίσης πρέπει να θυμόμαστε ότι δεν είναι μόνο τα παραπάνω συστατικά που μπορεί να προκαλέσουν κάποια αλλεργία. Αρκεί να πούμε ότι ένα τυπικό απορρυπαντικό σε σκόνη περιέχει πάνω από 18 διαφορετικά χημικά συστατικά ενώ ένα υγρό πάνω από 10 διαφορετικά χημικά συστατικά το καθένα από τα οποία εκτελεί διαφορετική λειτουργεία στις διάφορες φάσεις της πλύσης.

Γι’αυτό και δεν πρέπει να υπερδοσολογούμε απορρυπαντικά και να ακολουθούμε τις οδηγίες που αναγράφονται στην συσκευασία του προϊόντος, με μέγιστη απόκλιση 10%.

Αξίζει να πούμε ότι οι δόσεις που αναγράφονται στις συσκευασίες ποικίλουν από χώρα σε χώρα, ενώ θα έπρεπε να ποικοίλουν και από περιοχή σε περιοχή αφού το νερό δεν είναι το ίδιο παντού. Φερ’ειπείν στην Αττική η μέση σκληρότητα νερού είναι περίπου 15-17 γερμανικοί βαθμοί (dH), ενώ λίγο πιο έξω στην περιοχή του Λουτρακίου είναι 40-50 γερμανικοί βαθμοί.

Μην διστάζετε σε καμμία περίπτωση να επικοινωνήτε με την εταιρεία από την οποία προμηθεύεστε τα απορρυπαντικά σας προκειμένου να ενημερωθείτε για την ασφαλή και σωστή δοσολογία τους, ανάλογα με το νερό της περιοχής σας.

Για την Αττική σύμφωνα με το νερό που διαθέτουμε, μία τυπική δοσολογία για τα απορρυπαντικά σε σκόνη κυμαίνεται από 12-25* γραμμάρια σκόνης ανα κιλό ρούχων, ενώ για τα υγρά από 15-30* ml ανά κιλό ρούχων και αυτό γιατί το υγρό υπολείπεται της σκόνης στα κρίσιμα εκείνα συστατικά που κατακρατούν τα άλατα του νρεού, μειώνοντας την σκληρότητα.(*η δόση του απορρυπαντικού μεταβάλλεται σύμφωνα με το πόσο λερωμένα είναι τα ρούχα , αλλά και ανάλογα με την ποιότητα του εκάστοτε απορρυπαντικού).

Θα πρέπει επίσης να αποφέυγεται η υπερφόρτωση του πλυντηρίου προκειμένου τα ρούχα να έχουν το χώρο να «χτυπηθούν» προκειμένου να καθαρίσουν. Επίσης πρέπει να σημειωθεί ότι τα ξεβγάλματα με σκέτο νερό, απομακρύνουν μεν αρκετό απορρυπαντικό, αλλά κάποια υπολλείματα συστατικών που δεν είναι 100% διαλυτά στο νερό μπορεί να παραμείνουν στα ρούχα .

Κρίνεται λοιπόν απαραίτητη η χρήση κάποιου μαλακωτικού ρούχων το οποίο θα πρέπει να προστίθεται στο τελευταίο ξέβγαλμα, και αυτό γιατί το μαλακωτικό (πέρα από το μαλάκωμα των ινών των υφασμάτων και την αφαίρεση του στατικού ηλεκτρισμού για εύκολο σιδέρωμα) δρά στις περισσότερες περιπτώσεις και ως εξουδετερωτικό των υπολειμμάτων του απορρυπαντικού που δεν έχουν αφαιρεθεί με τα πρώτα ξεβγάλματα.

Μία καλή δόση μαλακωτικού (στο 6κιλο πλυντήριο περίπου 80ml ή μισό νεροπότηρο) μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά στην απομάκρυνση των υπολειμμάτων του απορρυπαντικού τα οποία μποερί να προκαλέσουν την όποια αλλεργική αντίδραση (ερυθρότητα του δέρματος, εξάνθημα κλπ).

Συμπέρασμα : Δεν υπάρχουν ''παιδικά'' απορρυπαντικά ούτε απορρυπαντικά απολύτως φιλικά προς το περιβάλλον. Οσο για αυτά που αποκαλούνται βιολογικά, το θέμα χωράει τεράστια συζήτηση ως προς το τι εννοούμε λέγοντας βιολογικό προϊόν

Σταμάτης Βαρδαξής
Χημικός, MSc, ΜΒΑ
Ο χρήστης madchemist δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-08, 20:07   #2
katerina@!!

Το avatar του χρήστη katerina@!!

Περιοχή: Ναύπλιo
katerina@!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστούμε πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες και
Παλιά 22-02-08, 23:40   #3
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή απορρυπαντικα

Ευχαριστουμε για την ενημερωση.αγορασα βιολογικο απορρυπαντικο που αποτελειται απο φυτικο σαπουνι.φυτικα ελαια,σοδα,συνθεσεις του διοξειδιου του πυριτιου,ορυκτα αργιλιου και προσθετα βαλσαμου ,ειναι αοσμο και χρειαζεται μικροτερη δοση απο τα αλλα απορ/κα ,τι απο ολα αυτα θα μπορουσε να βλαψει το περιβαλλον πιθανον να περιεχει καποιες απο τις ουσιες που προαναφερατε.,φανταζομαι ομως οτι βλαπτει πολυ λιγοτερο το περιβαλλον.θαθελα επισης να ρωτησω εφοσον χρησιμοποιω αποσκληρυντικο γιατι να βαλω και μαλακτικο μονο και μονο για να απομακρυνω τα ελαχιστα υπολ/τα, μηπως ετσι προσθετουμε ολο και περισσοτερα χημικα στο νερο ,ετσι ωστε στο τελος το νερο που θα γεμιζει το πλυντηριο απο μονο του θα εχει απορρυπαντικα και μαλακτικα
Ο χρήστης valeri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-08, 05:44   #4
Olg@

Το avatar του χρήστη Olg@

Olg@ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστούμε πολύ!!!

Ο χρήστης Olg@ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-08, 09:13   #5
ευδοκία

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
ευδοκία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω παντως βρε παιδια βρισκω τις πληροφοριες αυτες πολυ χρησιμες -οπως και πολλες αλλες τετοιου ειδους για σαμπουαν,τροφιμα κτλ.- αλλα δεν μπορω να ελεγχω σε ενα απορρυπαντικο ολα αυτα!
προσωπικα πιστευω πως ολος ο πλανητης ειναι μολυσμενος,τιποτα καθαρο δεν υπαρχει και κανω απλα την προσευχη μου για το καθετι και προχωραω.
δεν λεω ειμαι προσεκτικη αλλα δεν μπορω να τα αναλυω ολα τοσο πολυ!
ευχαριστουμε για τις πληροφοριες .
απλα ηθελα να το πω αυτο απο καιρο και αλλες παρομοιες πληροφοριες που μας εχουν δοθει.
Παλιά 23-02-08, 19:40   #6
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω απλως πιστευω οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε απλως τα πιο απαραιτητα το μαλακτικο ας πουμε μπορουμε να το αποφυγουμε.
Ο χρήστης valeri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-08, 20:23   #7
starlight

Το avatar του χρήστη starlight

starlight ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valeri
εγω απλως πιστευω οτι πρεπει να χρησιμοποιουμε απλως τα πιο απαραιτητα το μαλακτικο ας πουμε μπορουμε να το αποφυγουμε.
Μμμ κι εγώ το φοβάμαι λιγάκι γιατί δεν ξεπλένεται...
Βασικά εγώ πάντα βάζω έξτρα ξέβγαλμα στα ρούχα και αν υπάρχουν στο πλυντήριο πολλά παιδικά ρουχαλάκια βάζω και 2 ξεβγάλματα.
Παλιά 25-02-08, 13:22   #8
madchemist

Προεπιλογή Διευκρινήσεις-Συμπληρωματικες πληροφοριες

Και φυσικά δεν πρεπει να αποφευγεται η χρήση μαλακτικού(ή πιο σωστά μαλακωτικού). Αντιθέτως επιβάλλεται!!

Το μαλακωτικό κάνει τρεις δουλειέςκατα σειρά σημαντικότητας)

1.Απομακρύνει υπολλείματα απορρυπαντικού
2.Απομακρύνει τον στατικό ηλεκτρισμό από τα ρούχα
3.Προστατεύει τα υφάσματα αφού κάνει τις ίνες πιο μαλακές και διευκολύνει το σιδέρωμα.

Δεν τίθεται θέμα μή ξεβγάλματος γιατί τα συστατικα που περιέχονται σε όλα τα μαλακωτικά είναι όλα διαλυτά στο νερό.Επίσης όταν το πλυντήριό μας ξεβγάζει χρησιμοποιεί πολύ περισσότερο νερό απ'ότι όταν πλένει.

Με λίγα λόγια το μόνο υπόλειμμα που μπορεί΄να μείνει πάνω στα ρούχα είναι από το απορρυπαντικό.
Οι όποιες τυχόν αλλεργίες ή κοκκινίλες που μπορει να παρατηρηθούν στο ευαίσθητο δερματάκι του μωρού μας προέρχονται από το απορρυπαντικό ,ΟΧΙ από το μαλακτικό.

Πρέπει να χρησιμοποιούμε λοιπόν μαλακωτικό ακόμα και άν πλένουμε στο χέρι.

Και, θερμή παράκληση, μην πιστευετε αυτά τα πολυδιαφημησμένα μηνύματα των πολυεθνικων περι πλύσεων τους 30 βαθμούς και πρασσειν αλογα.....

Πλένοντας στους 30 (με οποιοδήποτε απορρυπαντικό) το μόνο που θα επιτύχετε θα είναι να γαριάσει το ρούχο πολύ σύντομα και να μην μπορεί να φορεθεί πιά.

Αλήθεια είναι προτιμότερο να ξοδεύεται ενέργεια για την παραγωγή υφασμάτων, αφού εαν ακολουθηθούν οι οδηγίες πλυσίματος που αναγράφονται στην ετικέτα κάθε σωστού ρούχου, μπορούμε να το έχουμε σε άριστη κατάσταση έως και για χρόνια;;

Και βέβαια λεμε ναι στο σεβασμό στο περιβάλλον και όχι στην αλόγιστη κατανάλωση ενεργειακών πόρων αλλά πρέπει να χρησιμοποιούμε και το μυαλό μας προκειμένου να μην γινόμαστε θύματα...
Παλιά 25-02-08, 15:09   #9
maryp

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
maryp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστούμε πολύ!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.
Ο χρήστης maryp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-08, 23:01   #10
Kostas1969

Kostas1969 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Διευκρινήσεις-Συμπληρωματικες πληροφοριες

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο madchemist
Και φυσικά δεν πρεπει να αποφευγεται η χρήση μαλακτικού(ή πιο σωστά μαλακωτικού). Αντιθέτως επιβάλλεται!!

Το μαλακωτικό κάνει τρεις δουλειέςκατα σειρά σημαντικότητας)

1.Απομακρύνει υπολλείματα απορρυπαντικού
2.Απομακρύνει τον στατικό ηλεκτρισμό από τα ρούχα
3.Προστατεύει τα υφάσματα αφού κάνει τις ίνες πιο μαλακές και διευκολύνει το σιδέρωμα.

Δεν τίθεται θέμα μή ξεβγάλματος γιατί τα συστατικα που περιέχονται σε όλα τα μαλακωτικά είναι όλα διαλυτά στο νερό.Επίσης όταν το πλυντήριό μας ξεβγάζει χρησιμοποιεί πολύ περισσότερο νερό απ'ότι όταν πλένει.

Με λίγα λόγια το μόνο υπόλειμμα που μπορεί΄να μείνει πάνω στα ρούχα είναι από το απορρυπαντικό.
Οι όποιες τυχόν αλλεργίες ή κοκκινίλες που μπορει να παρατηρηθούν στο ευαίσθητο δερματάκι του μωρού μας προέρχονται από το απορρυπαντικό ,ΟΧΙ από το μαλακτικό.

Πρέπει να χρησιμοποιούμε λοιπόν μαλακωτικό ακόμα και άν πλένουμε στο χέρι.

Και, θερμή παράκληση, μην πιστευετε αυτά τα πολυδιαφημησμένα μηνύματα των πολυεθνικων περι πλύσεων τους 30 βαθμούς και πρασσειν αλογα.....

Πλένοντας στους 30 (με οποιοδήποτε απορρυπαντικό) το μόνο που θα επιτύχετε θα είναι να γαριάσει το ρούχο πολύ σύντομα και να μην μπορεί να φορεθεί πιά.

Αλήθεια είναι προτιμότερο να ξοδεύεται ενέργεια για την παραγωγή υφασμάτων, αφού εαν ακολουθηθούν οι οδηγίες πλυσίματος που αναγράφονται στην ετικέτα κάθε σωστού ρούχου, μπορούμε να το έχουμε σε άριστη κατάσταση έως και για χρόνια;;

Και βέβαια λεμε ναι στο σεβασμό στο περιβάλλον και όχι στην αλόγιστη κατανάλωση ενεργειακών πόρων αλλά πρέπει να χρησιμοποιούμε και το μυαλό μας προκειμένου να μην γινόμαστε θύματα...
Πολύ σωστά αυτά που αναφέρεις και όντως τα μαλακτικά έχουν αυτές τις ιδιότητες. Από την άλλη η πλειονότητα των μαλακτικών στην αγορά περιέχουν τοξικές ουσίες ιδιαίτερα επικίνδυνες για την υγεία ενός μικρού παιδιού.
Έτσι λοιπόν ενώ για τους μεγάλους τα μαλακτικά είναι αναγκαίο κακό (άντε σιδέρωσε τα ρούχα χωρίς αυτό), για τα παιδιά η χρήση τους είναι απαγορευτική. Γι αυτό και όλοι οι παιδίατροι τονίζουν ότι πρέπει να χρησιμοποιούμε απαλό απορυπαντικό ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΜΑΛΑΚΤΙΚΟΥ.
Ο χρήστης Kostas1969 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-03-08, 23:36   #11
katerina24

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerina24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δηλ.συγγνωμη για να καταλαβω:
μου λετε δηλ. οτι στα ρουχα του μωρου να μη βαζω μαλακτικο?
μονο δηλ απορρυπαντικο βρεφικο?
και τι γινεται με το υγρο απορρυπαντικο?
Παλιά 08-03-08, 00:06   #12
Kostas1969

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina24
Η αλήθεια είναι οτι και σε μας, μας έκανε εντύπωση όταν μας είπε η παιδίατρος να μη χρησιμοποιούμε μαλακτικό. Αν ψάξεις όμως λίγο στο internet θα δεις οτι πράγματι υπάρχει μεγάλη ανησυχία ως προς το τι χημικά περιέχονται στα μαλακτικά. Το οτι ένα ρούχο μυρίζει πιο ωραία, είναι πιο απαλό και σιδερώνεται πιο εύκολα δεν το κάνει καλύτερο για το μωρό.
Οσον αφορά το απορυπαντικό δε νομίζω οτι έχει σημασία αν είναι υγρό η όχι αρκεί να είναι ειδικό για βρέφη. Αυτά συνήθως είναι πολύ απαλά και ξεπλένωνται πολύ καλά. Εμείς χρησιμοποιούμε αρκάδι επειδή είναι από ελαιόλαδο αλλά η αλήθεια είναι οτι είναι λίγο ταλαιπωρία...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 08-03-08, 00:14   #13
katerina24

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
katerina24 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kostas1969
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina24
Η αλήθεια είναι οτι και σε μας, μας έκανε εντύπωση όταν μας είπε η παιδίατρος να μη χρησιμοποιούμε μαλακτικό. Αν ψάξεις όμως λίγο στο internet θα δεις οτι πράγματι υπάρχει μεγάλη ανησυχία ως προς το τι χημικά περιέχονται στα μαλακτικά. Το οτι ένα ρούχο μυρίζει πιο ωραία, είναι πιο απαλό και σιδερώνεται πιο εύκολα δεν το κάνει καλύτερο για το μωρό.
Οσον αφορά το απορυπαντικό δε νομίζω οτι έχει σημασία αν είναι υγρό η όχι αρκεί να είναι ειδικό για βρέφη. Αυτά συνήθως είναι πολύ απαλά και ξεπλένωνται πολύ καλά. Εμείς χρησιμοποιούμε αρκάδι επειδή είναι από ελαιόλαδο αλλά η αλήθεια είναι οτι είναι λίγο ταλαιπωρία...

σας ευχαριστω παρα πολυ για την αμαση απαντηση!!!
η αληθεια ειναι πως δεν το εχω ψαξει καθολου!!!
εγω στα ρουχαλακια του μωρου χρησιμοποιω πιο πολυ το υγρο γιατι οντως ξεπλενεται πιο καλα!!!
απο εδω και περα θα ειμαι πιο προσεκτικη!!!
Παλιά 08-03-08, 00:28   #14
anda

Περιοχή: BRILHSSIA
anda ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην anda
Προεπιλογή

τα χημικα και τα λοιπα ισχυουν και για το παιδικο μαλακτικο?δεν ειναι υποτιθεται προσεγμενο αφου ειναι για μωρα?
Ο χρήστης anda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-08, 00:44   #15
Kostas1969

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο anda
τα χημικα και τα λοιπα ισχυουν και για το παιδικο μαλακτικο?δεν ειναι υποτιθεται προσεγμενο αφου ειναι για μωρα?
Φαντάζομαι πως δε θα έχουν τα ίδια συστατικά με τα κοινά μαλακτικά και οτι θα είναι πράγματι προσεγμένα.
Το πρόβλημα μου είναι το οτι απλά φαντάζομαι. Δυστυχώς, και πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω γιατί, τα απορυπαντικά και τα μαλακτικά δεν αναγράφουν τα συστατικά τους.
Δε ξέρω, ίσως και να είμαστε υπερβολικοί ψάχνοντας με αυτόν τον τρόπο τα πάντα, και πραγματικά δε σκοπεύω να το κάνω για καιρό. Αλλά τουλάχιστον τον πρώτο καιρό που το δέρμα του και το αναπνευστικό του σύστημα είναι τόσο ευαίσθητο, λίγη υπερβολή δε βλάπτει νομίζω...
Παλιά 08-03-08, 00:54   #16
starlight

Το avatar του χρήστη starlight

starlight ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kostas1969
Δε ξέρω, ίσως και να είμαστε υπερβολικοί ψάχνοντας με αυτόν τον τρόπο τα πάντα, και πραγματικά δε σκοπεύω να το κάνω για καιρό. Αλλά τουλάχιστον τον πρώτο καιρό που το δέρμα του και το αναπνευστικό του σύστημα είναι τόσο ευαίσθητο, λίγη υπερβολή δε βλάπτει νομίζω...
Και λίγη και πολλή...
Ο χρήστης starlight δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-08, 22:34   #17
bizoudaki

Περιοχή: στην θαλασσα ...
bizoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτησω και εγω κάτι.

Όλα τα φορμακια του μωρου στις ετικετες γραφουν να πλενονται στους 40 βαθμους. Εγω πιστευω οτι για να σκοτωθουν τα μικροβια πρεπει να πλυθουν τουλαχιστον στους 60!!! Τα εσωρουχα του αντρα μου και τα δικα μου τα πλενω στους 90. Εσεις σε ποσους βαθμους τα πλένετε του μωρου?

Επισης γιατι το σιδερωμα πρεπει να ειναι στεγνο???? (δηλαδη οχι με ατμοσιδερο)
Παλιά 08-03-08, 23:00   #18
ssidi

Περιοχή: Αιγαίο
ssidi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ssidi
Προεπιλογή

Απαντώντας στην ερώτηση της bizoudaki, στους 60 πλένω μόνο τις πάνες του μικρού (χρησιμοποιώ πλενόμενες βαμβακερές) και τα ασρόρουχα, είναι αρκετοί για να σκοτώσουν οτιδήποτε (ας με διορθώσει κάποιος με περισσότερες γνώσεις). Όλα τα άλλα τα πλένω στους 40. Τους 90 τους έχω καταργήσει εδώ και χρόνια.
Τώρα όσον αφορά στα μαλακτικά ή μαλακωτικά. Παλιά χρησιμοποιούσα, τώρα όχι. Στην αρχή χρησιμοποιούσα και τα παιδικά απορρυπαντικά και μαλακτικά. Εδώ και πολλούς μήνες όμως χρησιμοποιώ μόνο πράσινο σαπούνι στο πλύσιμο οπότε δεν βάζω τίποτα άλλο. Εναλλακτικά βάζω νερό με ξύδι αντί για μαλακτικό.

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...
Ο χρήστης ssidi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-08, 13:30   #19
maryth

Περιοχή: Αθήνα
maryth ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι. Πράσινο σαπούνι χρησιμοποιώ κι εγώ στους 30-40 βαθμούς αλλά δυσκολεύομαι αρκετά με τους δύσκολους λεκέδες, κυρίως των φρούτων...΄Εχει κανείς βρει κάποια λύση;

ezBoard Code:
Ο χρήστης maryth δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-03-08, 14:36   #20
ssidi

ssidi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

maryth, αυτό που έκανα εγώ ήταν να ξεπλένω αμέσως, τις σαλιάρες πχ, μετά το φαγητό με ζεστό νερό. Συνήθως καθαρίζει τελείως.

Παλιά 11-03-08, 12:52   #21
maira07

Περιοχή: Αθήνα
maira07 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω κι εγώ μια απορία. Πήρα Αρκάδι, αλλά δεν κατάλαβα πως το βάζουμε στο πλυντήριο γιατί λέει να το διαλύσουμε πρώτα σε νερό. Μπορώ να βάζω έτσι σκέτο εκεί που μπαίνει το απορρυπαντικό; Επίσης με αποσκληρυντικό τι κάνουμε; Το calgon με τι μπορούμε να το αντικαταστήσουμε; Τόσο καιρό έχω καταναλώσει τεράστιες ποσότητες μαλακτικού.
Ο χρήστης maira07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-08, 15:42   #22
madchemist

Προεπιλογή

Προς Kostas1969:

Όλες οι χημικές ουσίες, μηδεμιάς εξαιρουμένης, είναι επικίνδυνες, όχι μόνο για τα μικρά παιδιά αλλά για όλους τους ανθρώπους ανεξαιρέτως.

Ακόμα και το μεταλικό εμφιαλωμένο νερό που πίνουμε περιέχει μία μικρή ποσότητα αρσενικού (!) αλλά ακριβώς επειδή είναι τόσο μικρή και δεν συσσωρεύεται στο σώμα, δεν αποτελεί κίνδυνο για την υγεία μας.

Η κοκα που πίνουμε περιέχει φωσφωρικό οξύ(από τα πιο ισχυρά οξέα,το γράφει και στην ετικέτα, που χρησιμοποιείται στα αφαλατικά για την τουαλέτα) αλλά την πίνουμε.

Όσο αφορά τα μαλακτικά. Το κύριο συστατικό όλων ανεξαιρέτως των μαλακτικών είναι ένα είδος κεριού το οποίο αφήνεται να λιώσει σε χλιαρό νερό ενώ ανακατεύεται για αρκετές ώρες. Το συγκεκριμένο χημικό κερί κατηγοριοποιείται ώς "ερεθιστικό" ώς πρώτη ύλη (αδιάλυτο δηλαδή) ενω καθισταται τοξικό εαν ένας άνθρωπος 70 κιλών φάει 350 γραμμάρια!!

Η περιεκτικότητα των μαλακτικών της καταναλωτικής αγοράς σε αυτό το χημικό κερί έιναι από 2 έως το πολύ 5 % κατα βάρος (δηλαδή στο 1 κιλό μαλακτικών τα 50 γραμμάρια είναι αυτή η ουσία).

Εχουμε και λέμε λοιπόν. Ένα οποιοδ'ηποτε μαλακτικό περιέχει:

έως 5% χημικό κερί

έως 2% χρώμα άρωμα

έως 1% βακτηριοκτόνο (ελάχιστα προϊόντα περιέχουν)

το υπόλοιπο νεράκι του Θεού.

Σε προηγούμενο ποστ μου έχω πεί ότι τα συστατικά που μπορούν να προκαλέσουν αλλεργία στο ευαισθητο παιδικό δερμα προέρχονται κατα κύριο λόγο από το απορρυπαντικό ή το σαπούνι που χρησιμοποιούμε, ΟΧΙ από το μαλακτικό.

Το τί συστήνουν οι παιδίατροι το ξέρω πολύ καλά, αλλά πιστέψτε με συγχωρούνται λόγω αγνοιας επί του θέματος(έιναι πολύ φυσικό, δεν είναι και η δουλειά τους).

Ακόμα και αν πλύνουμε τα ρουχαλάκια του μωρού μας με το αγνότερο σαπούνι (αλισίβα+ελαιόλαδο+βρασιμο κλπ) και δεν το ξεπλύνουμε καλά υπάρχει πιθανότητα να δημιουργηθεί κάποια αλλεργική αντίδραση (κοκκινίλες, εξάνθημα κλπ.)

Αλλωστε είναι γνωστό ότι σε όλες τις μεσογειακές χώρες οι εταιρείες απορρυπαντικών κάνουν χρυσές δουλειες αφού όλες οι νοικοκυρές υπερδοσολογούν ασύστολα το απορρυπαντικό....

Τώρα όσο αφορά τα παιδικά και βρεφικά απορρυπαντικά...

Δεν διαφέρουν καθόλου στους τύπους των χημικών που χρησιμοποιούνται για την παρασκευή τους παρα μόνο στο άρωμα(μωρουδίλα)

Κατασκευάζονται σύμφωνα με τις προδιαγραφές της ΕΕ και του AISE για τα απορρυπαντικά.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ειδικές προδιαγραφές για τα "παιδικά"απορρυπαντικά.

Είναι ένα τεράτιο μαρκετινίστικο κόλπο όλο αυτό...

Το καλγκον που λέτε κάνει άλλη δουλειά. Μαλακώνει το νερό προκειμένου το απορρυπαντικό να δουλέψει καλύτερα.

Εχει νόημα να χρησιμοποιείτε σε περιοχές που το νερό είναι πολύ σκληρό, δεν έχει και τόσο νόημα να χρησιμοποιείται στις περιοχές της Αθήνας.

ΟΜΩΣ λαβετε υπόψην σας ότι αντίστοιχη ουσία με αυτή του καλγκόν περιέχουν όλα τα απορρυπαντικά σε σκόνη!!Και μάλιστα σε ποσότητα πάρα πολύ σημαντική!

Κάνοντας λοιπόν μία λογική υπέρβαση στην χρήση του απορρυπαντικού (ΟΧΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 10% της αναγραφόμενης στη συσκευασία δόσης)
πετυχαίνουμε το ίδιο και καλυτερο αποτέλεσμα.

στη διάθεσή σας

Σταμάτης Βαρδαξής
Χημικός MSc MBA
Παλιά 11-03-08, 16:25   #23
evoulita

Το avatar του χρήστη evoulita

Περιοχή: Σερρες
evoulita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

φανελάκια μπιτζαμες σεντόνια πετσέτες και τα σχετικά τα πλένω στους 90

φορμες και γενικώς όλα τα υπόλοιπα ρούχα (εκτός των καλών και ευαισθητών) τα πλένω στους 60.

οσο για τους δύσκολους λεκέδες άπό φαγητά και φρούτα βάζω ace πριν την πλύση και φεύγουν τα πάντα.
Παλιά 11-03-08, 16:38   #24
biky

Το avatar του χρήστη biky

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτησω κατι μιας και μιλαμε για χημικα?
εχω μια συνηθεια να περνω μονο λευκα η διαφανες προιοντα
τι θελω να πω,
μαλακτικο ρουχων λευκο
σαμπουαν διαφανες
απορυπαντικο πιατων λευκο
μου εχει ¨καρφωθει¨ οτι γλυτωνω καυι απο χημικα,εστω και χρωμα.
στεκει?
και μια συμβουλη για οσες εχετε πατωματα απο μαρμαρο,
πρεσσινο σαπουνι στο σφουγγαρισμα και καλο ξεβγαλμα
Παλιά 11-03-08, 16:56   #25
evoulita

evoulita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

biky εγω και στο μάρμαρο αλλα και στο ξύλο λόγω της μικρής βάζω και ελάχιστη χλωρίνη. Και ας γίνουν σταχτι και μπουρμπερι τα πατώματα!!!
Παλιά 11-03-08, 18:23   #26
bizoudaki

bizoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

madchemist αυτο με το calgon δεν το καταλαβα ... ...

Εγω δεν βαζω calgon για να μην ερεθιστει το δερματακι του μωρου και κινδυνευει το πλυντηριο να διαλυσει απο τα αλατα γιατι εχουμε πολυ σκληρο νερο στην περιοχη που μενω.

Τι να κανω, να βαζω καλγκον?

ή να βαζω περισσοτερο απορρυπαντικο (προδερμ βρεφικο) ???
Παλιά 11-03-08, 18:38   #27
maryp

maryp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια που βρήκαμε παπά... ας ρωτήσω κι εγώ! Madchemist είναι αλήθεια ότι στο στεγνωτήριο τα ρούχα αποστειρώνονται??

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.
Παλιά 11-03-08, 20:08   #28
ssidi

ssidi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tery
Έχω κι εγώ μια απορία. Πήρα Αρκάδι, αλλά δεν κατάλαβα πως το βάζουμε στο πλυντήριο γιατί λέει να το διαλύσουμε πρώτα σε νερό. Μπορώ να βάζω έτσι σκέτο εκεί που μπαίνει το απορρυπαντικό;
Εννοεί να το διαλύσεις σε χλιαρό νερό ΠΡΙΝ το βαλεις στην θήκη του απορρυπαντικού. Αν το βάλεις σκέτο το πιο πιθανό είναι να πήξει και να μείνει εκεί.

Παλιά 12-03-08, 09:26   #29
madchemist

Προεπιλογή

biky : και βεβαια στεκει γιατι γλιτώνεις τουλάχιστον το χρώμα. ότι μπορεί να γλιτώσει κανείς καλό είναι!

bizoudaki : θα ηταν καλο εαν θα μπορουσες να ρωτησεις την τοπικη ευδαπ για το ποσο σκληρο ειναι το νερο σας, δηλαδη ποσοους γερμανικους βαθμους σκληροτητας εχει. Αναλογα με το νουμερο που θα ακούσεις θα πρεπει να βάζεις και το αντιστοιχο καλγκον. Δηλαδη εάν σου πουν οτι το νερο είναι π.χ.20 γερμανικοι βαθμοι σκληρό και ξεροντας ότι μια ταμπλετα καλγκον ριχνει τη σκληροτητα κατα 6 βαθμους περιπου, θα πρεπει σε καθε πλυση να προσθετεις 2 ταμπλετες προκειμένου να τη ριχνεις στους 8 βαθμους ουτως ωστε να επιτυγχανεις καλυτερη πλυση με λιγοτερο απορρυπαντικό και να προστατευεις το πλυντηριό σου απο τα άλατα.

Το σκληρό νερό είναι το μεγαλύτερο προβήμα που μπορει κανεις να εχει γιατι εμποδιζει την αποτελεσματικη δραση του σαπουνιου.

Σκληρό νερό σημαίνει βεβαρυμένο νερό σε άλατα. Εάν συτα τα αλατα δεν αντιμετωπιστουν τότε τα προβλήματα που μπορούμε να έχουμε εί΄ναι τα εξής:

-Εναπόθεση αλάτων στα ρούχα (αυτο συνεπαγεται γαριασμα, κιτρινιλες, ερεθισμοι στο δερμα κλπ)
-Εναποθεση αλατων στο πλυντηριο (καταστροφη αυτου σε βάθος χρόνου)
-Όχι καλά αποτελεσματα πλύσης (αφου το απορρυπαντικό δεν μπορεί να δουλέψει
-Υπερδοσολόγηση απορρυπαντικού(μοιραία)
-Σπατάλη χρημάτων(...)

Επίσης σε περιοχες που το νερό είναι σκληρό καλό θα είναι να προτιμάται απορρυπαντικό σε σκόνη παρά υγρό, γιατί η σκόνη περιέχει περισσοτερα δραστικά συστατικά που δεσμεύουν τα άλατα του νερού.

maryp: τα ρούχα αποστειρώνωνται εφόσον η θερμοκρασία του στεγνώματος είναι τουλάχιστον 90 βαθμοί και παραμένουν σε αυτήν για τουλάχιστον 40 λεπτά.

ssidi: πολύ σωστά τα λες!

Επίσης θα πρέπει να ξέρετε ότι είναι καλό 1-2 φορές το μήνα να κάνετε μία "πλύση συντήρησης". και εξηγούμαι:

Πλύση συντήρησης σημαίνει ότι γεμιζουμε και τις δυο θηκες απορρυπαντικού του πλυντηρίου με απορρυπαντικό σε ΣΚΟΝΗ και αφαλατικο και το βαζουμε να λειτουργήσει στο μεγάλο πρόγραμμα με την πρόπλυση (συνήθως το προγραμμα 1) και στη μεγιστη θερμοκρασία (συνήθως 90 βαθμοί) ΧΩΡΙΣ ΡΟΥΧΑ, με άδειο δηλαδή τον κάδο.

Με αυτή τη διαδικασία επιτυγχανουμε τον επιμερους καθαρισμο του υδραυλικού κυκλώματος του πλυντηρίου από τυχόν επικαθήσεις βρωμιάς αλάτων μικροβίων κλπ, συμβάλλοντας έτσι και στη μακροζωϊα του μηχανήματος, αλλά και στην καλύτερη πλύση των ρούχων μας.

Πάντα στη διάθεσή σας, :P
Παλιά 12-03-08, 10:15   #30
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι πληροφορίες σου είναι πολύτιμες!
Είχα ακούσει οτι κάθε τόσο είναι καλό να κάνουμε μια πλύση όπως τη λες χωρίς ρούχα και αντί για απορρυπαντικό να βάζουμε μαγειρική σόδα.Τι λες γι'αυτό?
Παλιά 12-03-08, 10:36   #31
evoulita

evoulita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω για τα άλατα έχω πάρει μια μπάλα που λέγεται μαγνήτης αλάτων και το έχω μόνιμα μέσα στον κάδο. Αυτο τραβάει όλα τα άλατα και δεν χρειάζεται μεγάλη ποσότητα απορρυπαντικού όπως επίσης και καλγκον.
Παλιά 12-03-08, 10:48   #32
Rosangel

Το avatar του χρήστη Rosangel

Rosangel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστουμε πολυ madchemist για τις πολυτιμες συμβουλες σου!
Μια ακομα απορια:
Το αφαλατικο τι ειναι?
Παλιά 12-03-08, 11:17   #33
bizoudaki

bizoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

madchemist thanks
Παλιά 12-03-08, 13:10   #34
maryp

maryp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Madchemist ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!

Παλιά 12-03-08, 22:29   #35
Kostas1969

Προεπιλογή

Ευχαριστώ κι εγώ madchemist για τις πληροφορίες σου, αν και σχετικά με τη χρήση μαλακτικού επιμένω να διαφωνώ.
'Οταν λες οτι οι παιδίατροι δε ξέρουν τι προκαλεί ερεθισμούς στα παιδιά τότε ποιοί ξέρουν; Οι παιδίατροι από την καθημερινή τους πρακτική και από την επικοινωνία με άλλους γιατρούς (συνέδρια κ.λ.π.) ξέρουν πολύ καλά ποιά προιόντα δημιουργούν προβλήματα στα μωρά.
Λέγοντας οτι ενα μαλακτικό περιέχει χημικό κερί, χρώμα, άρωμα και ίσως βακτηριοκτόνο αυτό το κάνει ασφαλές; Γνωρίζεις οτι σε περιπτώσεις χρησιμοποιείται φορμαλδεύδη σαν βακτηριοκτόνο; Είναι ασφαλής η φορμαλδεύδη για ένα βρέφος;
Γενικά, το να γράφει κανείς σε ένα forum σαν κι αυτό θέλει πολλή προσοχή. Γιατί όταν λες εσύ "οι γιατροί έχουν άγνοια, ακούστε εμένα που είμαι χημικός" δημιουργείς ένα προηγούμενο. Αργότερα ένας ψυχάκιας θα αραδιάσει δέκα γραμμές τίτλους και θα μας συμβουλέψει να πλένουμε τα μωράκια μας με βιτριόλι γιατί αυτός ξέρει και οι γιατροί δεν ξέρουν.
Εσύ λοιπόν σαν επιστήμονας που είσαι πρέπει να προωθείς την επιστημονική σκέψη, και να ενθαρύνεις τον κόσμο να ακούει τον γιατρό του και όχι κάποιον άγνωστο.
Παλιά 13-03-08, 00:19   #36
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

zaira αυτό από το σούπερ μάρκετ το αγοράζεις?
Παλιά 13-03-08, 10:01   #37
madchemist

Προεπιλογή

μα η μαγειρικη σοδα ειναι ένα απο τα κύρια συστατικά των απορρυπαντικών σε σκόνη!!! και βέβαια βοηθάει, συμπληρωματικά όμως με το απορρυπαντικό.
Παλιά 13-03-08, 10:32   #38
madchemist

Προεπιλογή

προς kostas 1969:

Και φυσικά οι γιατροί έχουν αγνοια για τα χημικά γιατι ακριβώς είναι γιατροί ΟΧΙ χημικοί. Εάν ήξεραν πόσα επικίνδυνα χημικά περιέχονται σε όλα αυτά τα προϊόντα περιποίησης για τα μωρά, σίγουρα θα πρότειναν να τα πλένουμε μόνο με σαπούνι ελαιολάδου και τίποτε άλλο.

Με την ίδια λογική, θα ενημέρωναν τον κόσμο ότι κάποια εμβόλια περιέχουν thimerosal(υπάρχει γι'αυτό άλλο θέμα στο φορουμ). Το συγκεκριμένο συστατικό είναι ένα συντηρητικό που περιέχεται σε κάποια πολλαπλά εμβόλια σε πολύ μικρή ποσότητα αλλά δυστυχώς είναι κατα 50% υδράργυρος (το πιο τοξικό μέταλο που απαντάται στη φύση).
Δεν το περιέχουν όλα τα εμβόλια,κάποια ναι και κάποια άλλα όχι.
Δεν θα έπρεπε λοιπόν ο γιατρός να ενημερώνει τους γονείς αφιερώνοντας χρόνο(=χρημα) και να τους εξηγεί ότι το ταδε εμβόλιο εχει μέσα τετοιο πραγμα το τάδε δεν έχει επιλέξτε??Η υπευθυνα και αδεκαστα να τους πει εγω ως γιατρός προτείνω να γίνει αυτό ή το άλλο??

Σε καμμία περίπτωση δεν το παίζω ξερόλας απλά παραθέτω κάποια αληθινά και αδιαμφισβήτητα στοιχεία, τα οποία είναι απολύτως τεκμηριωμένα επιστημονικά.

Ό,τι γράφω λοιπόν το γράφω μετα λόγου γνώσεως, επώνυμα και χωρίς να απαιτώ να με ακούσει κανένας.

Οι επιλογές του καθενός είναι προσωπικές του και ποσώς με αφορούν.

Και φυσικά προωθώ την επιστημονική σκέψη αλλά ειναι απολύτως φυσιολογικό οι γιατροί να μην τα ξέρουν αυτα τα πράγματα γιατι πολύ απλά δεν τους τα έχει πέι κανένας. Στα συνέδρια ασχολούνται κυρίως με νέα φάρμακα με νέες τεχνικές αντιμετώπισης ασθενειών και πολύ λιγότερο με τις επιπτώσεις των χημικών ουσιών στον άνθρωπο (δυστυχώς για εμάς...)

Τώρα όσο αφορά τα μαλακτικά φυσικά και δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί φορμαλδεϋδη αφού η έντονη μυρωδιά της και οι τοξικές της ιδιότητες την καθιστούν απαγορευμένο υλικό προς χρήση σε τέτοια προϊόντα.

Ξέρεις όμως ότι το πιο γνωστό λαϊτ αναψυκτικό (ναι το μαυροζούμι) με το που κατεβαίνει στο στομάχι μας αντιδρά με το γαστρικό υγρό και ελευθερώνει, μεταξύ άλλων και φορμαλδεϋδη ?(σσ. η φορμαλδεϋδη για εκείνους που δεν το γνωρίζουν είναι η γνωστή φορμόλη, το υγρό εκείνο που χρησιμοποιείται για την ταρίχευση και συντήρηση των πτωμάτων)

Φορμαλδεϋδη επίσης περιέχεται σε πάρα πολλά επώνυμα σαμπουάν, και τζελ .

Ρίξε και μία ματιά εδώ http://www.cosmeticsdatabase.com/index.php?nothanks=1

Ως επιστήμονας λοιπόν πιστέυω ότι οι πληροφορίες που δίνει είναι έγκυρες αφού τις παίρνει από τις ετικέτες των προϊόντων.

Θα χαρώ πολύ να συνεχίσουμε να συζητάμε για όλα αυτά τα θέματα γιατι δυστυχώς δεν

ξέρουμε πλέον από τί να φυλαχθούμε

προς ROSANGEL : το αφαλατικό είναι αυτό που καθαρίζει τη λεκάνη από το πουρί και την μπανιερα από΄τα άλατα π.χ. βιακαλ σιλιτ κλπ
Παλιά 13-03-08, 10:32   #39
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

madchemist δηλαδή εννοείς να βάζω λίγη σόδα και λίγο απορρυπαντικό στη θήκη του απορρυπαντικού και να κάνω μια πλήρη πλύση σε άδειο πλυντήριο αν κατάλαβα καλά,έτσι?
Παλιά 13-03-08, 10:34   #40
Rosangel

Το avatar του χρήστη Rosangel

Rosangel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο madchemist

προς ROSANGEL : το αφαλατικό είναι αυτό που καθαρίζει τη λεκάνη από το πουρί και την μπανιερα από΄τα άλατα π.χ. βιακαλ σιλιτ κλπ
Ευχαριστω!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές