Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Όπως έχω γράψει είμαστε αρρωστούλες :cry: .. Σε αυτή τη φαση έχουμε πολλές μυξούλες και κυρίως πολλά φλέγματα που της φέρνουν τάση για εμετό. Παίρνουμε seretide και aerolin εισπνόες και την αντιβίωση claripen. Ρώτησα το γιατρό για κανένα σιρόπι για να της καθαρίσει το λαιμό και λεει όχι το σιρόπι είναι θεραπευτικό σχήμα προηγούμενης γενιάς τώρα δίνουμε μόνο εισπνοές. Το θέμα είναι πως βλέπω το μωρό πως ζορίζεται πολύ με τα φλέγματα, κοντεύει να πνιγεί πολλές φορές και κάνει εμετό το φάρμακο και το γάλα της ... έχω σκάσει ... πως μπορώ να τη βοηθήσω ... το βράδυ ειδικά περνάει η καημενούλα πολύ δύσκολα ... και εγώ μαζί γιατί την βγάζει στον ώμο μου ... Θα φύγουν τα φλέγματα μόνο με τις εισπνοές;;; Πόσες μέρες κάνει περίπου αυτό από την εμπειρία σας;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Της καθαρίζεις την μυτούλα με φυσιολογικό ορό????

 

Μόνο ... την έχω ταράξει την καημένη με τον αποφρακτήρα και τον φυσιολογικό ορό είμαι συνέχεια :cry::cry::cry:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πήρα και την παιδίατρο τλφ που είναι κολλητή της μαμάς μου και μου είπε τα ίδια και αυτή ..... τη ρώτησα για το aerius και μου είπε πως κάνει μόνο για μύξες όχι για φλέγματα .... για τα σιρόπια είναι κάθετη και αυτή στο όχι .... εσείς το έχετε ξανακούσει αυτό;;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να την έχεις μπρούμυτα και να της χτυπάς στην πλατούλα για να ξεκολήσουν τα φλέματα, αυτό μου το έχει πει φυσιοθεραπεύτρια στο παίδων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να την έχεις μπρούμυτα και να της χτυπάς στην πλατούλα για να ξεκολήσουν τα φλέματα, αυτό μου το έχει πει φυσιοθεραπεύτρια στο παίδων.

 

Όταν είναι να την ρουφήξω με τον αποφρακτήρα ή γενικά;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

....για τα σιρόπια είναι κάθετη και αυτή στο όχι .... εσείς το έχετε ξανακούσει αυτό;;;;

 

άπο την Κυριακή ο μικρός ειναι χάλια...εχτες να φανταστείς κάθε μισή ώρα κάναμε εισπνοές Berovent & flixotide απο τις 9.3 - 12 , και μετά κάθε 3 ώρες.... :( , αλλά για σιρόπάκι ΟΥΤΕ να το συζητησει η γιατρός μας!

 

Ρούλα αυτό με τα χτυπηματάκια στην πλάτη θα το δοκιμάσω! :roll::)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Aχ Αφροδιτάκι μου, περαστικά σας και εσάς!!!

Πολλά φιλάκια να δώσεις στον Χαραλαμπούλη μας!!!

Αμαν βρε το αγόρι μου, κάθε μισάωρο και εισπνοες ....

Και εμείς την Πέμπτη στο Καραμανδάνειο την βγάλαμε ... έκλαιγε μία ώρα συνεχόμενα και την πήγαμε στο νοσοκομείο τελικά για εξετάσεις ... ευτυχώς όλα καλά από εκεί ...

Χαμός με τις ιώσεις, όποιον και να ρωτήσεις τα ίδια σου λέει :cry: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aχ Αφροδιτάκι μου, περαστικά σας και εσάς!!!

Πολλά φιλάκια να δώσεις στον Χαραλαμπούλη μας!!!

Αμαν βρε το αγόρι μου, κάθε μισάωρο και εισπνοες ....

Και εμείς την Πέμπτη στο Καραμανδάνειο την βγάλαμε ... έκλαιγε μία ώρα συνεχόμενα και την πήγαμε στο νοσοκομείο τελικά για εξετάσεις ... ευτυχώς όλα καλά από εκεί ...

Χαμός με τις ιώσεις, όποιον και να ρωτήσεις τα ίδια σου λέει :cry: ...

 

Περαστικά Ολγάκι μου , περαστικά σας :( , ότι χρειαστείς εδω ειμαι ε; φιλια πολλά!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και εμείς αρρωστοι είμαστε απο τη προηγούμενη εβδομάδα με ωτίτιδα και πολύ πολύ μπούκωμα.Εμείς μέχρι τώρα όσες φορές έχουμε βήχα παίρνουμε μόνο σιρόπι amboral ή aerolin.Είχα ρωτήσει τη παιδίατρο για τις εισπνοές και μου είχε πει ότι τις δίνει μόνο αν το μωρό έχει ακροαστικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια,

 

Εμένα ο γιός μου (2,5 ετών) είναι 2 εβδομάδες άρρωστος με μπούκωμα, φλέγματα και βήχα (ακροαστικά). Η παιδίατρος του έδωσε εισπνοές, αντιβίωση, πλύσεις στη μύτη.

Πολύ φυσιολογικά για μένα αυτά, μιάς και δεν είναι η 1η φορά.

Από αυτά που μου έχει πει μέχρι τώρα η παιδίατρος και ο άντρας μου τυνχάνει να είναι φαρμακοποιός, σας συμβουλεύω για εισπνοές όπου υπάρχει ανάγκη, να τους κάνετε αρκετά συχνά πλύσεις στη μύτη με φυσιολογικό ορό, να τους χτυπάτε την πλατούλα για να ξεκολάνε τα φλέγματα, ζεστά ροφήματα, να υπάρχει κάποιο μπωλ με νερό στο καλοριφέρ για να μην είναι ξηρή η ατμόσφαιρα και γενικά τα σιρόπια δεν κάνουν τίποτα στα παιδιά.

 

Αυτή την εποχή οι ιώσεις παίρνουν και δίνουν!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλγα κι Αφροδίτη, περαστικά στα ζουζουνάκια σας!!!

Ελπίζω πραγματικά να τους περάσει γρήγορα, γιατί ταλαιπωρούνται πολύ κι αυτά κι εσείς.

Τα έχουμε περάσει κι εμείς, όπως έχω πει ξανά. Κι εμείς τα ίδια κάναμε: εισπνοές, αντιβίωση και ορό στη μύτη. Ο εμετός όντως είναι καλός γιατί βγαίνουν τα φλέματα. Εγώ έκανα και το εξής: του έδινα το γάλα λίγο πιο ζεστό από ότι συνήθως επίτηδες για να προκληθεί εμετός και να καθαρίσει. Όχι συνέχεια εννοείται. Όταν ήταν πολύ χάλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 13 χρόνια μετά...

Καλησπέρα στην παρέα. Η κόρη μου 13 μηνων έχει πάρα πολλά φλεμματα που την εμποδίζουν να φάει.  Ότι τρώει, σχεδόν πάντα το κάνει εμετό. Επειδη έχω έναν γάτο στο σπιτι, νομιζα ότι αυτός είχε καθίσει διπλα μου και χουρχουριζε, αλλά ήταν η μικρη που κοιμοταν, κάνει σαν γατι!! Την πήγα σήμερα να την ακροαστει δεν άκουσε ακροαστικα,  απλά έχει ερεθισμένο λαιμό και πολλά φλεμματα.  Η μύτη είναι καθαρή ούτε έχει πυρετό.  

Μου ειπε να τις δίνω πολλά νερά χυμούς και γαλα... και να κάνω υπομονή... 

Δεν μου έδωσε τίποτα από σιροπια, τύπου βιζολβον! Και εγω ρωτάω, τι να κανω για να τις φύγουν τα φλεμματα,? Το παιδί δεν τρώει και αν τρώει κάτι το κάνει εμετό! Γιατί πνίγεται.   Υπάρχει πιθανότητα να της γυρίσουν σε ακροαστικα όλα αυτά τα φλεμματα? 

Ειναι η 3η μέρα σήμερα που μας ταλαιπωρεί όλο αυτό. 

Κάθε συμβουλή δεκτή. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...