Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > ΙΚΑ, Επίδομα, Ασφάλιση > Επίδομα Λοχειας - τοκετου ΙΚΑ- ΟΑΕΔ

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-12-09, 09:22   #81
JENIA

JENIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ποσα λεφτα επερνες το μηνα μικτα οταν δουλευες
Ο χρήστης JENIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-09, 09:32   #82
xrimaria

xrimaria χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μεικτα μου δηλωναν 813,95 απο τον μαιο. να φανταστεις μισθο περσινου δεκεμβριου ειχα μεικτα 701?
Ο χρήστης xrimaria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-09, 09:37   #83
JENIA

JENIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλη μου στο ικα ο μισθος σου παραπεμπτη στο ποσο 37,13 τεκμαρτο αφου ο μοισθος σου ειναι 813,95
Παλιά 22-12-09, 09:44   #84
xrimaria

Προεπιλογή

κι ομως μου το βγαλανε στο λοχειας μαζι με το παιδι 29,39?. να σε ρωτησω κατι ? μιλησα χτες με την λογιστρια για να δω τι εχει κανει με την απδ. θα ξερεις οτι στην εγκυμοσυνη αν μια γυναικα δεν εχει παρει καθολου αννρωτικες και ειναι πανω απο ενα χρονο στην δουλεια παιρνει εναν μισθο παραπανω απο τον εργοδοτη μολις βγαινει σε αδεια. σωστα δεν τα λεω? αυτη κατι μου ανεφερε χτες οτι το Νοεμβριο μου εβαλε 20 μερες ανναρωτικη(ενω εχω σταματησει την δουλεια νομιμα στις 25/10). γινεται να κανει κατι τετοιο? ημουν σε αδεια με νομιμο κολημα δεν ημουν σε ανναρωτικη....βεβαια αυτη μου ειπε οτι εχει στειλει τις απδ στο ικα μεχρι τον σεπτεμβριο.....σκεφτομαι οτι εχει κανει αυτη την βλακεια αν μου εχει δηλωσει ανναρωτικη....που δεν πηρα φυσικα....
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 22-12-09, 09:52   #85
JENIA

JENIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙς ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΜΟΙΣΘΟ .ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΜΟΙΣΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΗΜΕΡΕς ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΗΡΩΘΕΙΣ ΕΙΤΕ ΚΑΤΣΕΙΣ ΕΙΤΕ ΟΧΙ . Η ΚΟΠΕΛΑ ΣΤΗΝ ΜΟΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΣΑΣ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΗΣΗ Η ΚΟΠΕΛΑ ΛΑΘΟΣ ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΖΕ ΤΗΝ ΛΟΧΕΙΑ
Παλιά 22-12-09, 09:58   #86
xrimaria

Προεπιλογή

οποτε σωστα μου εχει βαλει 25 ημερες ανναρωτικη με το που σταματησα την δουλεια και βγηκα σε αδεια εγκυμοσυνης. μηπως επειδη μου εβαλε ανναρωτικη στην τελευταια απδ μειωθηκε το τεκμαρτο ημερομησθιο? γινεται αυτο? ο τυπος στο ικα μου ειπε οτι μπορει να εχω μειωμενες αποδοχες. πως υπολογιζουν τι θα παρω στην λοχεια? απο την τελευταια απδ. να σημειωσω οτι ο αντρας μου τα πηρε τα λεφτα χτες αλλα λεει επανω οτι εχουμε 30 μερες να κανουμε ενσταση
Παλιά 22-12-09, 10:02   #87
JENIA

JENIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΟΧΙ Η ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΜΟΙΣΘΟΥ ΣΟΥ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΝ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΝΑΡΩΤΙΚΗ ΠΑΕΙ ΜΕ ΑΛΛΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔ. ΛΟΧΕΙΑΣ
Παλιά 22-12-09, 10:06   #88
xrimaria

Προεπιλογή

σε λιγο θα μου στειλουν τις αποδ.πληρωμης και θα σου πω τι εχουν δηλωσει στην αναρωτικη.... εσεις μεχρι τον σεπτεμβριο εχετε στειλει απδ? δουλευω σε οε αν παιζει καποιο ρολο. ξερουμε με σιγουρια ποιο μηνα κοιτανε και με βαση ποιο με πληρωνουν? στο κυοφοριας ξερω οτι κοιτανε τον δεκεμβρη του τελευταιου ετους.για λοχειας ξερουμε?
Παλιά 22-12-09, 10:23   #89
JENIA

JENIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΟΧΙ καλη μου αυτο που λες για το κυοφοριας δεν ισχυει γιατι τοτε το τεκμαρτο σου δεν θα ηταν στο 37,13 που στο εχουν υπολογησει. αλλα οταν πας στο ικα και δινεις το χαρτια σου εχεις δωσει και μια βεβαιωση του εργοδοτη που λεει ποτε σταματαει και τη χρηματα περνεις ετσι ξεκιναει ο υπολογισμος και βαση της συμαβασης του ικα .
Παλιά 22-12-09, 10:50   #90
xrimaria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JENIA Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΧΙ καλη μου αυτο που λες για το κυοφοριας δεν ισχυει γιατι τοτε το τεκμαρτο σου δεν θα ηταν στο 37,13 που στο εχουν υπολογησει. αλλα οταν πας στο ικα και δινεις το χαρτια σου εχεις δωσει και μια βεβαιωση του εργοδοτη που λεει ποτε σταματαει και τη χρηματα περνεις ετσι ξεκιναει ο υπολογισμος και βαση της συμαβασης του ικα .
κι ομως στην βεβαιωση εργοδοτη δεν αναφερει πουθενα τον μισθο επομενως δεν τον εχουμε γραψει καπου. τον προισταμενο στις παροχες που ειχα ρωτησει μου ειπε πως για το κυοφοριας υπολογιζουν με βαση τον τον 12/08. στο ικα ειχα βγαλει τη λιστα με τα ενσημα μου και εκει αναφερει το μεικτο μισθο.
Παλιά 22-12-09, 11:34   #91
JENIA

JENIA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μαρια πηρα τηλ στο ικα της περιοχης μου αυτο που σου ειπε ο υπαλληλος του ικα του δικου σου εκανε λαθος αυτο ισχυει οταν ειναι ασθενεια οχι τα επιδωματα μητροτητας μου το ειπε ανθρωπος που συνεργαζομαστε στο ικα μας.
Παλιά 22-12-09, 12:13   #92
xrimaria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο JENIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαρια πηρα τηλ στο ικα της περιοχης μου αυτο που σου ειπε ο υπαλληλος του ικα του δικου σου εκανε λαθος αυτο ισχυει οταν ειναι ασθενεια οχι τα επιδωματα μητροτητας μου το ειπε ανθρωπος που συνεργαζομαστε στο ικα μας.
τι μπερδεμα.....ουτε οι ιδιοι οι υπαλληλοι δεν ξερουν τι γινεται. οποτε καταληγουμε στο οτι εχουν κανει κατι λαθος στην πληρωμη μου και οτι πρεπει να πληρωνομαι με βαση την συμβαση μου. οι απδ δεν εχουν σχεση με το επιδομα και το ποσο πρεπει να παρω
Παλιά 21-01-10, 19:36   #93
annathi

Το avatar του χρήστη annathi

Περιοχή: Καβαλα
annathi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΛΙΓΟ ΧΑΜΕΝΑ!!

ΛΟΙΠΟΝ, ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ME ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΠΟ 28/2/2008 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ, ΟΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ ΣΙΓΟΥΡΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ.

Ο ΜΙΣΘΟΣ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ, ΜΙΚΤΑ, ΕΙΝΑΙ 850? ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΜΕ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ ΜΕΣΩ ΟΑΕΔ ΜΕ "ΝΕΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ" ΟΠΟΤΕ ΕΠΙΔΟΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ;;;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ
Ο χρήστης annathi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-10, 21:28   #94
mariavasi

mariavasi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σε ολες και απο μενα!

δεν μπορω κι εγω να βγαλω ακρη με αυτα τα 200 ενσημα σκετος πονοκεφαλος!! αν μπορει καποια να με βοηθησει θα τις ειμαι υποχρεη.

λοιπον,
ειμαι με συμβαση εργασια ορισμενου χρονου απο 11-11-2009 και τελειωνει 10-07-2010, μεχρι τοτε θα εχω τα 200 ενσημα ακριβως.
τωρα ειμαι στον 3 μηνα οταν θα τελειωσω θα ειμαι στον 5-6, με ΠΗΤ στις 18 Νοεμβριου.

δικαιουμαι τα επιδοματα που δινει το ικα
Ο χρήστης mariavasi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-10, 22:05   #95
taspaa

Το avatar του χρήστη taspaa

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
taspaa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

mariavasi..Γεια σου.Κοιτα εγω ξερω σιγουρα οτι πρεπει να εχεις 200 ενσημα τα 2 τελευταια χρονια και να υπαρχει σχεση εξαρτημενης εργασιας, γιατι οταν υποβαλλεις δικαιλογιτικα στο ικα σου ζητανε και βεβαιωσεις απο τον εργοδοτη που λεει οτι εχεις σταματησει να εργαζεσαι λογω κυοφοριας, για να μπορεσει το ικα να σου χορηγησει επιδοματα τοκετου και λοχειας.το καλο ειναι οτι εχεις τα 200 ενσημα που σιγουρα χρειαζονται. απο εκει και περα θα χρεαιστει να το ψαξεις λιγο παραπανω.μια γνωστη μου παντως που γεννησε και ειχε κανενα χρονο να δουλεψει, πηρε κανονικοτατα 2000 μετα την γεννα.
Ο χρήστης taspaa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-10, 23:15   #96
sofaki1978

Το avatar του χρήστη sofaki1978

sofaki1978 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariavasi Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σε ολες και απο μενα!

δεν μπορω κι εγω να βγαλω ακρη με αυτα τα 200 ενσημα σκετος πονοκεφαλος!! αν μπορει καποια να με βοηθησει θα τις ειμαι υποχρεη.

λοιπον,
ειμαι με συμβαση εργασια ορισμενου χρονου απο 11-11-2009 και τελειωνει 10-07-2010, μεχρι τοτε θα εχω τα 200 ενσημα ακριβως.
τωρα ειμαι στον 3 μηνα οταν θα τελειωσω θα ειμαι στον 5-6, με ΠΗΤ στις 18 Νοεμβριου.

δικαιουμαι τα επιδοματα που δινει το ικα
τα 3 επιδοματα τα δικαιουσαι αφου εχεις 200 ενσημα και δεν εχει σημασια αν δουλευεις.εκει που πρεπει να συμπληρωσει ο εργοδοτης απλα δεν θα συμπληρωσει.το μονο που δεν θα παρεις ειναι τα χρηματα του οαεδ,το συμπληρωματικο επιδομα μητροτητας λεγεται,αυτο πρεπει να δουλευεις για να το παρεις(για το τελευταιο ειμαι 99% σιγουρη).

Ο χρήστης sofaki1978 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-04-10, 10:18   #97
mariavasi

mariavasi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

χιλια ευχαριστω κοριτσια!

θα παρω τηλ στο ικα να ρωτησω ή θα παω καποια στιγμη για να ξερω σιγουρα.

Ο χρήστης mariavasi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-04-11, 18:30   #98
Μπεμπούλα10

Το avatar του χρήστη Μπεμπούλα10

Μπεμπούλα10 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή Τι γίνεται όταν η σύμβαση εργασίας λήγει πριν από την έναρξη της άδειας εγκυμοσύνης;

Εχω διαβάσει τα σχετικά θέματα εδώ στο φορουμ, αλλα δεν βρίσκω άκρη, γιατί υπάρχουν απαντήσεις που διαφέρουν πολύ μεταξύ τους και δεν ξέρω ποια είναι η αλήθεια:Τι γίνεται όταν η σύμβαση εργασίας λήγει πριν από την έναρξη της άδειας εγκυμοσύνης;

Τι δικαιούται και τι όχι η γυναίκα απο ΙΚΑ/ΟΑΕΔ, αν εργάζεται κανονικά με ένσημα αλλα όχι μέχρι το τέλος του έβδομου μήνα, όπως ορίζει η νομοθεσία; Υπάρχει διαφορά δηλ, με το αν εργαζόταν μέχρι 56 μέρες πριν την ΠΗΤ;
Ο χρήστης Μπεμπούλα10 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-11, 17:08   #100
xristinio

xristinio ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ergastika 2009 kai 2011. me vasi poio mistho tha paro ta epidomata tou ika dedomenou oti ipologizontai me vasi to dekembrio tou 2010?
Ο χρήστης xristinio δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές