Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσα δόντια;


Recommended Posts

Ο μικρός μου είναι 21 μηνών και η παιδίατρος μου είπε ότι μέχρι τα 2 χρόνια θα βγάλει 16 δόντια και τα υπόλοιπα 4 μετά τα 3.5 χρόνια. Εγώ ξέρω ότι τα μωρά βγάζουν 20 δόντια μέχρι τα δύο. Τί ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμείς είμαστε 21 μηνών και έχουμε εδω και 2 μήνες 16 δόντια. ηδη όμως φαγούριζουν τα πίσω 4 (τα υπόλοιπα για να κλείσουμε με τα βρεφικά) και ο γιατρός μου είπε ότι το καλοκαίρι θα τα βγάλει. 26-28 μηνων. βέβαια το κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμάς που είναι 15 μηνών σχεδόν και έχει μόνο 4? Καλά... το αποκλείω μέχρι 2 χρονων να βγάλει άλλα 12!!!!

:shock::shock::shock:

 

να μην αποκλείεις τίποτα... 4 δόντια τον μηνα βγάζαμε!

.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμάς που είναι 15 μηνών σχεδόν και έχει μόνο 4? Καλά... το αποκλείω μέχρι 2 χρονων να βγάλει άλλα 12!!!!

:shock::shock::shock:

 

να μην αποκλείεις τίποτα... 4 δόντια τον μηνα βγάζαμε!

 

:shock::shock::shock:

Άντε να δούμε!

:D

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς που είναι 15 μηνών σχεδόν και έχει μόνο 4? Καλά... το αποκλείω μέχρι 2 χρονων να βγάλει άλλα 12!!!!

:shock::shock::shock:

 

 

Να μην αποκλείεις τίποτα από 15 Ιανουαρίου μέχρι εχθές 8 έβγαλε!!!!!!!!.... άντε να κόψουμε και τα αλεσμένα!!!!!!!(ο καθένας τον καημό του :D:D:D )

Link to comment
Share on other sites

Annastasia μου και εμείς το ίδιο!!!! :D

 

15 μηνών και μόνο 4 έχουμε ακόμα (τα οποία και δεν μας ταλαιπώρησαν ιδιαίτερα όταν έβγαιναν)!!!!!!

 

Λες να τα βγάλουμε όλα τα υπόλοιπα μαζί μέχρι τα 2 και να τα δει όλα από τον πόνο?????? :shock::shock::shock:

 

Εύχομαι όχι.....

Link to comment
Share on other sites

Annastasia μου και εμείς το ίδιο!!!! :D

 

15 μηνών και μόνο 4 έχουμε ακόμα (τα οποία και δεν μας ταλαιπώρησαν ιδιαίτερα όταν έβγαιναν)!!!!!!

 

Λες να τα βγάλουμε όλα τα υπόλοιπα μαζί μέχρι τα 2 και να τα δει όλα από τον πόνο?????? :shock::shock::shock:

 

Εύχομαι όχι.....

 

Και εμείς δεν ταλαιπωρηθήκαμε ιδιαίτερα Erica μου... αλλά σάλιαααααααα.... πολλάαααααα... από 2 μηνών!!! Έχω βαρεθεί να τον βλέπω με σαλιάρα!!!! :shock::shock: (ελπίζω να μην επηρεαστούν οι υποψήφιες νύφες... :wink: )

Εύχομαι να μην τα ταλαιπωρήσουν και τα υπόλοιπα δοντάκια τους...

... όσον αφορά το φαγητό, τα χοντροκομμένα ήδη τα τρώει και το παξιμάδι και κάτι muffin βρώμης που του έφτιαξα... τα μουλιάζει με τη φαφουτιά και μια χαρά πάνε κάτω!!!

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλέ η δικιά μου είναι ΚΟΥΤΑΛΙΑΝΟΣ!!!!!

 

Τι κι αν είναι φαφούτα, όλα τα μασάει με τα ούλα της!!!! Ηδη ξυνίζει τα μούτρα της στα μισοαλεσμένα και θέλει κανονικές μπουκίτσες και με πηρούνι παρακαλώ!!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Να μην αποκλείεις τίποτα από 15 Ιανουαρίου μέχρι εχθές 8 έβγαλε!!!!!!!!.... άντε να κόψουμε και τα αλεσμένα!!!!!!!(ο καθένας τον καημό του :D:D:D )

 

Μακάρι να συμβεί το ίδιο και με εμάς γιατι έχουμε κολλήσει στα 6 δόντια εδώ και 6 μήνες!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil::evil::evil:

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω βαρεθεί να τον βλέπω με σαλιάρα!!!! :shock::shock: (ελπίζω να μην επηρεαστούν οι υποψήφιες νύφες... :wink::D

 

χεχε μην ανησυχείς, εμένα ο άντρας μου εχει παιδικές φωτογραφίες όλο με σάλια.... Τίποτα δεν με πτόησε... :D:D:D

 

Οσο για μας, από δόντι ούτε φωνή ούτε ακρόαση....... :shock:

μόνο σάλια, από 2 μηνών μου λένε ότι έχει σάλια γιατί θα βγάλει δόντια :lol::lol::lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω βαρεθεί να τον βλέπω με σαλιάρα!!!! :shock::shock: (ελπίζω να μην επηρεαστούν οι υποψήφιες νύφες... :wink::D

 

χεχε μην ανησυχείς, εμένα ο άντρας μου εχει παιδικές φωτογραφίες όλο με σάλια.... Τίποτα δεν με πτόησε... :D:D:D

 

Οσο για μας, από δόντι ούτε φωνή ούτε ακρόαση....... :shock:

μόνο σάλια, από 2 μηνών μου λένε ότι έχει σάλια γιατί θα βγάλει δόντια :lol::lol::lol:

βρε κοριτσια, felinidoc και αναστασια για πειτε μου, και οποια αλλη ξερει φυσικα. Εμενα η μπουμπου εχει τις τελευταιες μερες πολλααααα σαλια και απο χθες βηχει που και που.Λετε να πνιγεται απο τα σαλια της???Δεν βηχει πολυ αλλα κανει κανενα γκουχ που και που, και ανησυχω λιγακι γιατι δεν εβηχε καθολου πιο παλια.Μηπως κολλησε απο πουθενα ή λετε να ειναι απο τα σαλια??

Λεω να παρω τηλ αυριο τον γιατρο να τον ρωτησω...

Για πειτε...

Α,και το πρωι εκανε εμετο που συνηθως αυτη δεν κανει, πολυ σπανια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο λατρεμένος μου γιός είχε απίστευτα πολλά σάλια απο 2-3 μηνών,είπα μπας και βγάλει νωρίς δόντια (πρωτάρα άσχετη μάνα :wink: ),τελικά 9 μηνών βγήκαν τα πρώτα δύο,11 μηνών άλλα δύο κλπ κλπ :)

 

τώρα πάλι η μικρούλα σάλια πολλά,απλώς αλλάζουμε σαλιάρες... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς δεν ταλαιπωρηθήκαμε ιδιαίτερα Erica μου... αλλά σάλιαααααααα.... πολλάαααααα... από 2 μηνών!!! Έχω βαρεθεί να τον βλέπω με σαλιάρα!!!! :shock::shock: (ελπίζω να μην επηρεαστούν οι υποψήφιες νύφες... :wink: )

Εύχομαι να μην τα ταλαιπωρήσουν και τα υπόλοιπα δοντάκια τους...

... όσον αφορά το φαγητό, τα χοντροκομμένα ήδη τα τρώει και το παξιμάδι και κάτι muffin βρώμης που του έφτιαξα... τα μουλιάζει με τη φαφουτιά και μια χαρά πάνε κάτω!!!

:D

 

Εμεις ειμαστε 17 μηνων και εχουμε ακομα 6 + μισο τραπεζιτη καπου χαμενο πισω πισω..

Αναστασια μου μια απο τα ιδια με τα σαλια.. φωτογραφια χωρις σαλιαρα το παιδι μου δεν εχει.. εχουμε τοσες ωραιες μπλουζιτσες και χανονται κατω απο τις παλιοσαλιαρες.. εχω περιπου 80 και καθε 3 μερες πρεπει να πλυνω αλλιως ξεμενουμε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς δεν ταλαιπωρηθήκαμε ιδιαίτερα Erica μου... αλλά σάλιαααααααα.... πολλάαααααα... από 2 μηνών!!! Έχω βαρεθεί να τον βλέπω με σαλιάρα!!!! :shock::shock: (ελπίζω να μην επηρεαστούν οι υποψήφιες νύφες... :wink: )

Εύχομαι να μην τα ταλαιπωρήσουν και τα υπόλοιπα δοντάκια τους...

... όσον αφορά το φαγητό, τα χοντροκομμένα ήδη τα τρώει και το παξιμάδι και κάτι muffin βρώμης που του έφτιαξα... τα μουλιάζει με τη φαφουτιά και μια χαρά πάνε κάτω!!!

:D

 

Εμεις ειμαστε 17 μηνων και εχουμε ακομα 6 + μισο τραπεζιτη καπου χαμενο πισω πισω..

Αναστασια μου μια απο τα ιδια με τα σαλια.. φωτογραφια χωρις σαλιαρα το παιδι μου δεν εχει.. εχουμε τοσες ωραιες μπλουζιτσες και χανονται κατω απο τις παλιοσαλιαρες.. εχω περιπου 80 και καθε 3 μερες πρεπει να πλυνω αλλιως ξεμενουμε..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς 10μηνών και έχουμε 4 δόντια και φουσκωμένα ούλα μπροστά.

Έβγαλε τα 2 πρώτα μόλις μπήκε στον 6ο και μετά από 2,5 μήνες το τρίτο, μετά από 1 μήνα το 4ο.

Πολλά σάλια..... πολλές σαλιάρες..... και πολλές φορές βρέχονται και τα μπλουζάκια.

Τα καημένα τι τραβάνε.

Link to comment
Share on other sites

Frene μου

Βήχας και εμετός... :?

Πιθανότατα κάτι το γυροφέρνει το μωράκι γιατί σαν περίεργος συνδιασμός μου ακούγεται, μακάρι να κάνω λάθος.. Αν ήταν μόνο το βήχας, θα έλεγα ότι μπορεί να είναι από τα σάλια, αλλά είναι και ο εμετός... :? Κάνε κάνα τηλ και στο γιατρό καλού κακού...

Τα σάλια παρόλα αυτά μπορεί να είναι σημάδι οδοντοφυίας, άντε με λίγο βήχα...

 

Αααααχχχχ... εμείς ακόμα με τη σαλιάρα! Τον φαντάζομαι στο δημοτικό και να τη φοράει ακόμα!!! :lol::lol::lol:

 

Και απο δόντια... ακόμα 4!

Link to comment
Share on other sites

αχχχ δυσκολη περιοδος τα δοντακια .Τα καιμενα τραβανε πολυ ζορι και οσο μεγαλωνουνε τοσο περισσοτερο νοιωθουνε τον πονο .Εμας ειναι 13 μηνων και εχει 7,5 δοντακια (το 8ο ειναι καθοδον :) ) . Αυτες τις μερες βγαινει τραπεζιτης κιολας και προχθες ξυπνησε ο καιμενος κατα τις 11.00 το βραδυ και ουρλιαζε απο τον πονο , μιλαμε τον καταλυπηθηκα τον καιμενουλη , μια εγω αγκαλια ,μια ο αντρας μου και βολτες στο σπιτι . Ηρεμουμε με ντεπον (με γευση κερασι ) και μια κρεμμα για τα ουλα .

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ευτυχώς δεν πολυγκρινιάζει με τα δόντια. Σάλια μόνο πολλά και δεν πολυτρώει. (καλά γενικώς δεν πολυτρώει αλλά αν ε΄χει και δόντια το αποφεύγει εντελώς)..... Τώρα βγάζουμε τους κυνόδοντες. Άντε να βγουν αυτοί, τα υπόλοιπα 4 και τελειώσαμε.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Frene μου

Βήχας και εμετός... :?

Πιθανότατα κάτι το γυροφέρνει το μωράκι γιατί σαν περίεργος συνδιασμός μου ακούγεται, μακάρι να κάνω λάθος.. Αν ήταν μόνο το βήχας, θα έλεγα ότι μπορεί να είναι από τα σάλια, αλλά είναι και ο εμετός... :? Κάνε κάνα τηλ και στο γιατρό καλού κακού...

Τα σάλια παρόλα αυτά μπορεί να είναι σημάδι οδοντοφυίας, άντε με λίγο βήχα...

 

Αααααχχχχ... εμείς ακόμα με τη σαλιάρα! Τον φαντάζομαι στο δημοτικό και να τη φοράει ακόμα!!! :lol::lol::lol:

 

Και απο δόντια... ακόμα 4!

Αχ αναστασια μου δικιο εχεις, αρρωστησε το μπεμπε μου και πολυυυυυυυυυ στεναχωρηθηκα... :cry::cry::cry:

Κολλησε μαλλον απο την μαμα μου η οποια ειχε κολλησει απο τον μπαμπα μου και δεν το ειχε πολυκαταλαβει...

Ευτυχως δεν εχει πυρετο, μονο βηχα και λιγο η μυτουλα τρεχει.

Ταλαιπωρειται , ελπιζω να περασει γρηγορα...

Ευτυχως σημερα δεν εκανε εμετο, απλα δεν τρωει οσο ετρωγε.

Μας εδωσε ο γιατρος σιροπακι και otrivin, αλλα λεω otrivin να μην της βαλω, εσεις τι λετε?

Αυτα... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...