Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 18-02-08, 10:04   #1
SOULA33

Το avatar του χρήστη SOULA33

SOULA33 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ "ΤΡΑΒΗΓΜΑΤΑ " ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΡΙΜΗΝΟ

Καλημέρα σας,
Είμαι στον 5ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και κατα διαστήματα έχω πονάκια και τραβήγματα χαμηλά στην κοιλιά.
Κάποιες φορές ο πόνος είναι αρκετά έντονος αλλά κρατάει πολύ λίγο.
Το ανέφερα στον γιατρό μου και η απάντησή του ήταν ότι εγκυμοσύνη χωρίς πόνο δεν υπάρχει.
Εγώ όμως αγχώνομαι και ανυσηχώ.
Σας συμβάινει κάτι ανάλογο?
Αυτά που διαβάζω εδω μέσα με καθησυχάζουν αρκετά.
Σούλα

[/img]
Ο χρήστης SOULA33 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 18-02-08, 10:10   #2
TZOYTZA

Το avatar του χρήστη TZOYTZA

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
TZOYTZA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σουλα μου δεν νομιζω οτι πρεπει να αχγωνεσαι απλως τωρα μεγαλωνει το μωρακι σου και οσο να ναι θα εχεις αυτα τα τραβηγματα και τα πονακια.\
και εγω εχω και πονακια και τραβηγματα αλλα τι να κανεις εκτοσ απο υπομονη!!!!! καλη συνεχεια!!!!!!
Παλιά 18-02-08, 10:47   #3
Αθηνά

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Αθηνά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Soula καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου.

Κι εγω αισθανόμουνα τραβήγματα και πονάκια ακομα και τωρα και μαλιστα καποιες φορές σαν κράμπα χαμηλά στην κοιλιά, πως ήταν οταν τρέχαμε μικρα και μας επιανε η σπλήνα που λέγαμε ε, τέτοιο πιάσιμο.
Η γιατρός μου μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο αλλα οταν με πιανει να ξαπλώνω και να ξεκουράζομαι.

Αν και συμφωνώ με την ΤΖΟΥΤΖΑ οτι μάλλον δεν υπαρχει λόγος για να ανησχυχείς καλό θα ήταν να τοπεις και στο γιατρό σου.

Ετσι για να είσαι εντελώς σίγουρη και γιατί καμια εγκυμοσύνη δεν είναι σαν τις άλλες, ούτε εμεις είμαστε γιατροί. Ενα τηλεφωνάκι λοιπον δεν βλάπτει. .
Παλιά 18-02-08, 11:08   #4
Rosalita

Περιοχή: Εκεί στο Νότο...
Rosalita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Άλλη μια ομοιοπαθείς...και πονάκια χαμηλά και τραβήγματα και κράμπα ειδικά απο τη μία μεριά της κοιλιάς(δεξιά) και πόνος στη πλάτη,αλλά υποθετω ότι όλα αυτά είναι στο πρόγραμμα. Το πιο εκνευριστικό όμως είναι που νιώθω την κοιλιά μου τούρλα! Νιώθω πως έτσι και τεντωθώ θα σκιστεί το δέρμα μου...γι'αυτό και άρχισα τις κρεμούλες..!!ΥΠΟΜΟΝΗ!
Παλιά 18-02-08, 11:22   #5
elefhteria

Περιοχή: ΠΑΙΑΝΙΑ
elefhteria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα και από εμένα κορίτσια!!!!
Θα συμφωνήσω με την αθηνά και την τζουτζα!!!!!
Κι εγώ βρίσκομαι στον 5ο μήνα και έχω τα ίδια συμπτώματα. Πόνους χαμηλα στην κοιλιά, τραβήγματα... Είναι η περίοδος τώρα που μεγαλώνει η μήτρα, οι σύνδεσμοι τεντώνονται και δημιουργούνται όλα αυτά.

Τηλέφωνο στον γιατρό για να μην ανυσηχείς και ξεκούραση.

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σας!!!!
Ο χρήστης elefhteria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-08, 12:46   #6
VassoP

VassoP ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην VassoP
Προεπιλογή

Οι πόνοι χαμηλά στην κοιλιά είναι η μήτρα που μεγαλώνει όπως είπε και η Ελευθερία δεν υπάρχει κανένας λόγος ανησυχίας.
Κράμπες φυσιολογικές και εγώ αισθάνομαι ορισμένες φορές κράμπα και δεν μπορώ να κουνηθώ...
Ο χρήστης VassoP δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-08, 14:20   #7
eleana

Το avatar του χρήστη eleana

Περιοχή: θεσσαλονικη
eleana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σουλα μην αγχωνεσαι ειναι φυσιολογικο ολες ειχαμε τετοιους πονους τα τραβηγματα ειναι επειδη μεγαλωνει η μητρα απολαυσε την εγκυμοσυνη και απεβαλλε το αγχος
Παλιά 21-02-08, 17:58   #8
Sotiria

Το avatar του χρήστη Sotiria

Περιοχή: Πάτρα
Sotiria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εκτός από αυτούς τους πόνους μήπως έχετε και στις κλειδώσεις της λεκάνης μεταξύ του μπουτιού και της... ηβικής περιοχής?? Όταν αλλάζω στάση -απο καθιστή όρθια και αντιστροφα- ειδικά με πονάει.
Παλιά 26-02-08, 12:06   #9
froufrou

Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
froufrou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ είχα πόνους στο 5-6 μήνα στο σημείο που ανέφερες sotiria. και μάλιστα πολύ έντονους. Δεν μπορουσα να σηκώσω το πόδι μου.Οταν γύριζα πλευρο ξαπλωμένη ηθελα και βοηθό για να με σπρώχνει.Τελικά υποχώρησαν οι πόνοι σχετικα γρήγορα,πήρα βέβαια και μαγνήσιο, πιστεύω οτι βοήθησε.
Παλιά 03-03-08, 14:40   #10
mairoula28

mairoula28 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω παλι εχω πονους στη μεσα κατω χαμηλα
Ο χρήστης mairoula28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-03-08, 15:49   #11
Mammyblue

Το avatar του χρήστη Mammyblue

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Mammyblue ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mairoula28
εγω παλι εχω πονους στη μεσα κατω χαμηλα
Και εγώ τους έχω αυτούς. Λέγονται πόνοι των στρογγυλών συνδέσμων. Φαντάζομαι ότι τους έχεις το πρωι όταν ξυπνάς;
Παλιά 04-03-08, 10:29   #12
Elenna

Το avatar του χρήστη Elenna

Περιοχή: Αθηνα
Elenna ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Elenna
Προεπιλογή

Κι εγω κοριτσια εχω εντονα πονακια τραβηγματα και σουβλιες στην κοιλια μου, παρ' ολο που περνω μαγνησιο απο την αρχη της εγκυμοσυνης.
Ιδικα απο τοτε που μπηκα στον 5ο μηνα.
Μαλλον ειναι φυσιολογικο, απλως το παραξενο ειναι οτι τα νιωθω οταν ξαπλωνω να ξεκουραστω

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008
Ο χρήστης Elenna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-08, 14:09   #13
mairoula28

Προεπιλογή

mammyblue δεν τους εχω μονο το πρωι οταν ξυπναω αλλα καθολι τη διαρκεια της μερας και ειδικα το απογευμα μετα τη δουλεια.
Ο χρήστης mairoula28 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-08, 15:47   #14
Mammyblue

Mammyblue ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mairoula28
mammyblue δεν τους εχω μονο το πρωι οταν ξυπναω αλλα καθολι τη διαρκεια της μερας και ειδικα το απογευμα μετα τη δουλεια.
Μήπως η καρέκλα στην δουλειά σου δεν είναι βολική; Μίλησες με τον γυναικολόγο σου;
Παλιά 06-03-08, 16:02   #15
mairoula28

Προεπιλογή

ε σιγουρα η καρεκλα στη δουλεια ειναι ψιλοχαλια πιανομαι ευκολα ειδικα μετα τις 3 το μεσημερι.
εχω μιλησει με το γυναικολογο μου μου ειπε να το παρακολουθησω,
δηλαδη αν με ποναει και τα σαββατοκυριακα που καθομαι τοτε να παω σε ορθοπεδικο.
εγω ομως 3 μερες που εκατσα εκτος δουλειας ημουνα μερα με τη μερα ολο και καλυτερα και ανακαλυψαμε οτι ο οργανισμος μου δεν αντεχει τη καθημερινοτητα στη δουλεια. ειδικα στη μεση της εβδομαδας τεταρτη με πεμπτη αρχιζει και με ποναει ολο και πιο πολυ. σχεδον καθε παρεσκευες δεν παω στη δουλεια για να ξεκουρασω τη μεση μου.
αρα ειναι θεμα οργανισμου!
σκεφτομαι πολυ σοβαρα να σταματησω τη δουλεια.
Παλιά 06-03-08, 16:46   #16
Mammyblue

Mammyblue ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ζήτα από τον γυναικολόγο σου να σου δώσει ένα χαρτί που να λέει ότι θα πρέπει να σταματήσεις από την δουλειά.Μην ζορίζεις τον εαυτό σου και το μωρό
Παλιά 25-03-08, 13:07   #17
sardelaki

Το avatar του χρήστη sardelaki

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ας ρωτήσω κι εγώ κάτι...πλέον είμαι στο τρίτο 3μηνο της εγκυμοσύνης. Από χθες έχω κάτι τραβήγματα αρκετά κάτω από την κοιλιά. Όταν κάθομαι δεν νιώθω κάτι, αλλά σε προσπάθεια να σηκωθώ ή όταν περπατάω (όταν μπορώ βέβαια γιατι έχουμε και την μέση βλέπετε ) νιώθω πολύ τράβηγμα...ας μην το πω πόνο αφού υποφέρετε.
Πρώτη φορά το έχω αυτό και δεν ξέρω τι είναι...είναι επειδή μεγαλώνει η μήτρα; Αλλά και πιο μπροστά δεν μεγάλωνε; Γιατι δεν το ένιωθα έτσι;;;
Δώστε μου τα φώτα σας

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Ο χρήστης sardelaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-08, 13:11   #18
Franklin

Franklin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι εννοεις οταν λες τραβηγματα? Μηπως εχεις συσπασεις και το εκφραζεις λεκτικα λαθος με αποτελεσμα να παραπλανεις και το γιατρο σου? Γιατι κι εγω οταν ειχα τις πρωτες συσπασεις καπου στον 5ο μηνα σαν τραβηγματα τις περιεγραφα αλλα τελικα μου ειπε ο γιατρος οτι προκειται για πρόωρες συσπασεις και με πλακωσε στο μαγνησιο...
Ο χρήστης Franklin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-03-08, 13:26   #19
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στον γιατρό μου δεν έχω πεί τίποτε!
Δεν ξέρω αν είναι συσπάσεις...άλλωστε πως να ξέρω αφού δεν έχω περάσει άλλη εγκυμοσύνη κι έχω άγνοια ό,τι αφορά αυτό το θέμα!
Είναι ένα αίσθημα πρωτόγνορο και ενοχλητικό μιάς και διαρκεί δυο μέρες τώρα...αλλά όπως είπα και πρίν όταν κάθομαι δεν νιώθω κάτι...μόνο αν ζοριστώ...αν σκύψω...αν θέλω να σηκώση το πόδι και τέτοια!

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»
Παλιά 25-03-08, 18:18   #20
arma

Το avatar του χρήστη arma

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον για συσπάσεις μου φαίνονται και ειδικά αφού λες ότι σου περνάει όταν κάθεσαι.αν είναι αυτό τότε θέλει ξεκούραση! μήπως είναι καιρός επιτέλους να κάτσεις αν θυμάμαι καλά έχεις και τη μέση σου,αλλά δεν είσαι και πολύ ήσυχο κορίτσι... πάντως ρώτα το γιατρό σου για να σιγουρευτείς και αυτός θα σου πει τι θα κάνεις
Παλιά 26-03-08, 07:56   #21
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arma
έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον για συσπάσεις μου φαίνονται και ειδικά αφού λες ότι σου περνάει όταν κάθεσαι.αν είναι αυτό τότε θέλει ξεκούραση! μήπως είναι καιρός επιτέλους να κάτσεις αν θυμάμαι καλά έχεις και τη μέση σου,αλλά δεν είσαι και πολύ ήσυχο κορίτσι... πάντως ρώτα το γιατρό σου για να σιγουρευτείς και αυτός θα σου πει τι θα κάνεις
να σαι καλά βρε arma μου με έκανες και γέλασα με το ότι δεν είμαι και ήσυχο κορίτσι. Καλά θυμάσαι...δεν είμαι...αλλά έχει δυο εβδομάδες τώρα που δεν κάνω τίποτε κι έχω φρικάρει.
Η μέση δεν λέει να περάσει ρε γμτ...έχω φρικτούς πόνους και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω

Παλιά 26-03-08, 12:07   #22
arma

arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

sardelaki μου εγώ κάθομαι σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη και μόλις πάω να πάρω λίγο αέρα κατευθείαν ή θα έχω συσπάσεις ή πονάκια ή τη μέση μου...και ο γιατρός να μου λέει ξεκουράσου!πόσο πια?τι να κάνουμε,αυτά συμβαίνουν...για τη μέση υπομονή...δοκίμασες να ξαπλώσεις με μαξιλάρια κάτω από τα γόνατα?η στάση αυτή ανακουφίζει συνήθως,όχι ότι θα σου περάσει,απλά για ανακούφιση
Παλιά 26-03-08, 12:11   #23
Nantia

Το avatar του χρήστη Nantia

Nantia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Franklin
Τι εννοεις οταν λες τραβηγματα? Μηπως εχεις συσπασεις και το εκφραζεις λεκτικα λαθος με αποτελεσμα να παραπλανεις και το γιατρο σου? Γιατι κι εγω οταν ειχα τις πρωτες συσπασεις καπου στον 5ο μηνα σαν τραβηγματα τις περιεγραφα αλλα τελικα μου ειπε ο γιατρος οτι προκειται για πρόωρες συσπασεις και με πλακωσε στο μαγνησιο...

Και εγω απο τον 5ο μηνα μεχρι που γεννησα ειχα τραβηγματα που ηταν τελικα συσπασεις και εγω επερνα κατι χαπια τα οποια ακομα και τωρα θυμαμαι την ταχυπαλμια που εφερναν. Ε τα πηρα καμια βδομαδα μετα τα σταματησα μονη μου

Αλλα ακομα θυμαμαι την αισθηση αυτην να αισθανομαι την κοιλια μου τοσο τεντωμενη λες και θα εσκαγα... Και κατι να την τραβαει προς τα κατω....
Ο χρήστης Nantia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-08, 12:14   #24
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arma
sardelaki μου εγώ κάθομαι σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη και μόλις πάω να πάρω λίγο αέρα κατευθείαν ή θα έχω συσπάσεις ή πονάκια ή τη μέση μου...και ο γιατρός να μου λέει ξεκουράσου!πόσο πια?τι να κάνουμε,αυτά συμβαίνουν...για τη μέση υπομονή...δοκίμασες να ξαπλώσεις με μαξιλάρια κάτω από τα γόνατα?η στάση αυτή ανακουφίζει συνήθως,όχι ότι θα σου περάσει,απλά για ανακούφιση
δεν μπορείς να φανταστείς τι έχω δοκιμάσει και δεν με ανακουφίζει τίποτε. Δεν μπορώ άλλο, θα ανέβω σε καμιά ταράτσα και θα φουντάρω χα χα ...θέλω να βγω μιά βόλτα έξω, θα τρελλαθώ

Παλιά 26-03-08, 13:08   #25
arma

arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλέ όχι από ταράτσα!!!δεν είδες τι έπαθε ο ζαχόπουλος?δεν είναι σίγουρη λύση!χαχαχαχα τον γιατρό σου τον έχεις ρωτήσει?ίσως να σου δώσει κάποιο χάπι να ανακουφιστείς.εμένα μου έχει δώσει buscopan,δεν κάνει και θαύματα,αλλά μία ανακούφιση την αισθάνομαι.
Παλιά 26-03-08, 13:19   #26
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arma
καλέ όχι από ταράτσα!!!δεν είδες τι έπαθε ο ζαχόπουλος?δεν είναι σίγουρη λύση!χαχαχαχα τον γιατρό σου τον έχεις ρωτήσει?ίσως να σου δώσει κάποιο χάπι να ανακουφιστείς.εμένα μου έχει δώσει buscopan,δεν κάνει και θαύματα,αλλά μία ανακούφιση την αισθάνομαι.
ναι γμτ ούτε να αυτοκτονήσει δεν μπορεί κανείς
Με τον γιατρό μου είχαμε μιλήσει στο τηλ. όταν τον πήρα για να τον ρωτήσω για ζώνη εγκυμοσύνης. Του είχα πει πως θα τον πάρω ξανά για νεότερα αλλά δεν το έκανα γιατι είμαι σίγουρη πως δεν πρόκειται να μου εγκρίνει να πάρω κάποιο φάρμακο χα χα
Εδώ για τα maalox ξύνισε που να του ζητήσω και κάνα χάπι για την μέση

Παλιά 27-03-08, 11:14   #27
xristina

xristina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Franklin
ΩΩΩχ...Αγχώθηκα και γω τώρα.. Εχει δύο - τρεις μέρες που νιώθω κάτι σαν στιγμιαίους σφάχτες αριστερα χαμηλά στην κοιλιά, κυρίως όταν πάω να ανέβω σκαλοπάτια ή να σηκώσω το πόδι για να βάλω καλσόν..Και περνάνε όταν ξαπλώσω.. Συσπάσεις λέτε?
Παλιά 27-03-08, 11:49   #28
arma

arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΩΩΩχ...Αγχώθηκα και γω τώρα.. Εχει δύο - τρεις μέρες που νιώθω κάτι σαν στιγμιαίους σφάχτες αριστερα χαμηλά στην κοιλιά, κυρίως όταν πάω να ανέβω σκαλοπάτια ή να σηκώσω το πόδι για να βάλω καλσόν..Και περνάνε όταν ξαπλώσω.. Συσπάσεις λέτε? [/quote]

μην αγχώνεσαι βρε χριστίνα..και συσπάσεις να είναι δεν είναι κάτι το σοβαρό,εκτός μόνο εάν σου προκαλούν έντονο και για πολύ ώρα πόνο.το τι είναι όμως αυτοί οι σφάχτες μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου πει με σιγουρια
Παλιά 27-03-08, 20:27   #29
xristina

xristina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arma
μην αγχώνεσαι βρε χριστίνα..και συσπάσεις να είναι δεν είναι κάτι το σοβαρό,εκτός μόνο εάν σου προκαλούν έντονο και για πολύ ώρα πόνο.το τι είναι όμως αυτοί οι σφάχτες μόνο ο γιατρός σου μπορεί να σου πει με σιγουρια
Σωστά..Θα χαλαρώσω λοιπόν!Και αν δεν ενταθούν οι πόνοι λέω να περιμένω μέχρι την επόμενη επίσκεψη, σε 10 μέρες..
Πάντως, ευτυχώς που είναι και το forum βρε κορίτσια, αλλιώς θα είχαμε σαλτάρει όλες με τα άγχη που μας δέρνουν..
Παλιά 28-03-08, 08:21   #30
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχεις απόλυτο δίκαιο χριστίνα...εδώ τουλάχιστον μοιραζόμαστε τα άγχοι, τους φόβους και όλα τα άλλα

Παλιά 28-03-08, 11:46   #31
arma

arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όπως και να το κάνεις όταν νιώθεις ότι δεν είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που έχει προβλήματα ηρεμείς..σήμερα σηκώθηκα κι εγώ με αφόρητους πόνους στη μέση και δεν μπορώ να κουνηθώ..ίσως φταίει η υγρασία,ίσως θυμήθηκε η μέση μου το πρόβλημά της...είχα ενοχλήσεις γενικά αλλά σήμερα είμαι χάλια
Παλιά 28-03-08, 12:08   #32
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο arma
όπως και να το κάνεις όταν νιώθεις ότι δεν είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που έχει προβλήματα ηρεμείς..σήμερα σηκώθηκα κι εγώ με αφόρητους πόνους στη μέση και δεν μπορώ να κουνηθώ..ίσως φταίει η υγρασία,ίσως θυμήθηκε η μέση μου το πρόβλημά της...είχα ενοχλήσεις γενικά αλλά σήμερα είμαι χάλια
αρμα μου ίσως έπαθες το ίδιο που έπαθα κι εγώ...να κάθεται το νινί σου πάνω στο νεύρο σου...
τί πόνους έχεις; Περπατάς; Σε τραβάει σε πόδι;
Κι εμένα το μικρό μου αντράκι δεν λέει να το κουνήσει από κει που κάθεται για να ηρεμίσει λίγο η μανούλα του!

Παλιά 28-03-08, 14:44   #33
arma

arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι σαρδελάκι μου μάλλον κάπου με πίεσε η μικρή μου.εχτές κουνιόταν πάρα πολύ έντονα,κάποια στιγμή σταμάτησε και μόλις πήγα να σηκωθώ είχα πόνο και τράβηγμα στο πόδι.σήμερα,νιώθω πόνο σε όλη τη μέση και περπατάω με δυσκολία...είχε να με πιάσει έτσι από πριν την εγκυμοσύνη τώρα θα δούμε πως θα συνεχίσει.επίσης σήμερα αλλάζω και μήνα και πάντα κάτι θα έχω επάνω στην αλλάγή..τι να κάνουμε υπομονή...
Παλιά 28-03-08, 16:30   #34
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εκτός από υπομονή δεν μας μένει και τίποτε άλλο...
εγώ έκλεισα 14ημέρες με αυτόν τον πόνο κι ακόμη όμως ελπίζω πως ο πασάκος μου θα με λυπηθεί και θα μετακινηθεί πιά από αυτό το νεύρο μου!

Παλιά 01-04-08, 16:03   #35
chrysaki

Το avatar του χρήστη chrysaki

chrysaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ ξαφνικά προχθές το βράδυ παρουσίασα έντονη πίεση χαμηλά στην κοιλιά μέχρι πίσω. Κάτι σαν κράμπα. Ήταν συνεχόμενος πόνος και δεν ηρεμούσε ούτε με αλλαγή στάσης. Στην αρχή υπέθεσα ότι ήταν το έντερό μου κι ότι έπρεπε να πάω επειγόντως στην τουαλέτα. Δυστυχώς αυτό δεν με ανακούφισε καθόλου και πέρασα όλη τη νύχτα να σηκώνομαι ανα μία ώρα από το κρεβάτι και να προσπαθώ για τουαλέτα.
Την επόμενη το πρωί πήρα το γιατρό μου, μου είπε να πάρω 2 buskopan και μετά από 2 ώρες άλλα δύο και να τον ξαναπάρω τηλ.
Δε μου κάναν τίποτα απολυτως τα χαπάκια.
Μετά με έστειλε για υπέρηχο στο μαιευτήριο για να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα με το μωρό. Όλα ήταν μια χαρά.
Μου είπε να συνεχίσω τα buskopan για ακόμη μία μέρα και αν δεν περάσει να μιλήσω με παθολόγο.
Δε μου ανέφερε τίποτα για μαγνήσιο, όπως έχει διαβάσει ότι παίρνουν πολλές από σας, ούτε έκανε κάποια υπόθεση σχετικά με το τί μπορεί να είναι αυτός ο πόνος.
Σήμερα είμαι ελαφρώς καλύτερα, χωρίς όμως να χει περάσει. Δε θα πάω στη δουλειά μέχρι και αύριο και βλέπουμε...
Παλιά 01-04-08, 16:37   #36
jenny

Το avatar του χρήστη jenny

jenny ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jenny
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chrysaki
Εγώ ξαφνικά προχθές το βράδυ παρουσίασα έντονη πίεση χαμηλά στην κοιλιά μέχρι πίσω. Κάτι σαν κράμπα. Ήταν συνεχόμενος πόνος και δεν ηρεμούσε ούτε με αλλαγή στάσης. Στην αρχή υπέθεσα ότι ήταν το έντερό μου κι ότι έπρεπε να πάω επειγόντως στην τουαλέτα. Δυστυχώς αυτό δεν με ανακούφισε καθόλου και πέρασα όλη τη νύχτα να σηκώνομαι ανα μία ώρα από το κρεβάτι και να προσπαθώ για τουαλέτα.
Την επόμενη το πρωί πήρα το γιατρό μου, μου είπε να πάρω 2 buskopan και μετά από 2 ώρες άλλα δύο και να τον ξαναπάρω τηλ.
Δε μου κάναν τίποτα απολυτως τα χαπάκια.
Μετά με έστειλε για υπέρηχο στο μαιευτήριο για να δούμε αν υπάρχει πρόβλημα με το μωρό. Όλα ήταν μια χαρά.
Μου είπε να συνεχίσω τα buskopan για ακόμη μία μέρα και αν δεν περάσει να μιλήσω με παθολόγο.
Δε μου ανέφερε τίποτα για μαγνήσιο, όπως έχει διαβάσει ότι παίρνουν πολλές από σας, ούτε έκανε κάποια υπόθεση σχετικά με το τί μπορεί να είναι αυτός ο πόνος.
Σήμερα είμαι ελαφρώς καλύτερα, χωρίς όμως να χει περάσει. Δε θα πάω στη δουλειά μέχρι και αύριο και βλέπουμε...
ο όνος όπως τον παρουσιάζεις μοιάζει με συσάσεις της μήτρας γι αυτό ο γιατρός σου σου έδωσε το συγκεκριμμένο φάρμακο! κανονικά αν είναι συσπάσεις θα περάσει με αυτο, απλά μην σφίγγεσαι γενικά και μη ζορίζεσαι, το κάνει χειρότερο!

Ο χρήστης jenny δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-08, 16:03   #37
summerday

Το avatar του χρήστη summerday

Περιοχή: Αθήνα
summerday ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Καλησπέρα!

Εγώ διανύω τον 4ο μήνα μου και κοντεύω να μπω στον 5ο.Εδώ και 10 μέρες έχω έντονους πόνους στα ισχία και επηρεάζεται και το δεξί μου πόδι.Το κακό είναι ότι όταν πάω να σηκωθώ από καρέκλα υποφέρω και δυσκολεύομαι μετά να περπατήσω.Μου είπε η γυναικολόγος μου να βάλω ζώνη και να πάρω μια ιδεά από ορθοπεδικό.Εχω απελπιστεί...
Ο χρήστης summerday δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-04-08, 16:07   #38
chrysaki

Το avatar του χρήστη chrysaki

chrysaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σήμερα είμαι σούπερ. Ευτυχώς γιατί είχα ανησυχήσει ότι θα έπρεπε να περάσω τους υπόλοιπους 4 μήνες βογκώντας ολημερίς κι ολονυχτίς.
Παλιά 02-04-08, 17:13   #39
sardelaki

sardelaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ κορίτσια είμαι πλέον στην τρίτη εβδομάδα που έχει πιαστεί αυτό το ρημάδι το νεύρο και δεν λέει να με αφήσει ήσυχη...υποφέρω...δεν μπορώ να περπατήσω...αλλά και τί να κάνω;;; Υπομονή...δεν υπάρχει άλλη λύση!

Παλιά 02-04-08, 17:29   #40
arma

arma ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ βρε σαρδελάκι τα ίδια ακόμα? καμία ανακούφιση?τι να πω..κουράγιο

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές