Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως προφυλάσουμε το παιδί απο ιώσεις μέσα στο σπίτι;;;;;


Recommended Posts

Τελικά τον κόλλησα.

 

Την Δευτέρα άρχισα να μην αισθάνομαι και πολύ καλά. Κατάλαβα ότι με περιτριγυρίζει κάποια ίωση. Έτσι σταμάτησα να παίρνω το παιδί αγκαλια, να το φιλάω και με την βοήθεια του άντρα μου και της γιαγιάς έμεινα όσο το δυνατόν πιο μακρυά του. Αλλα τελικά δεν ήταν αρκετό. Χθες το βράδυ ο μικρός σήκωσε πυρετό, άρχισε ο βήχας και οι μυξούλες.

 

Τι πήγε στραβά; Τα χέρια μου τα έπλενα συνέχεια. Δεν τον ακουμπούσα καν (αν και έπαθα ένα στερητικό σύνδρομο). Μάσκα φορούσα (όσο μπορούσα γιατί όταν με έβλεπε με μάσκα ήθελε να τον πάρω αγκαλιά). Τι έπρεπε να κάνω και δεν έκανα; Δηλαδή αν κάποιο μέλος της οικογένειας αρρωστήσει δεν υπάρχει τρόπος να προφυλάξεις το παιδί;

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


περαστικα σας!δεν νομιζω να υπηρχε κατι που επρεπε να κανεις και δεν το εκανες,ισως να επρεπε να φορας την μασκα πιο συχνα.

εγω παντως ειχα αρρωστησει οταν το μωρο ηταν 2 μηνων ,φοραγα μασκα και το θηλαζα κανονικα και δεν ειχε αρρωστησει,οταν ηταν 6 μηνων ξανακολλησα,αλλα δεν φοραγα τοσο συχνα μασκα και τελικα τον κολλησα :?νομιζω η μασκα και ο καλος αερισμος του σπιτιου ειναι το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

περαστικα σας!δεν νομιζω να υπηρχε κατι που επρεπε να κανεις και δεν το εκανες,ισως να επρεπε να φορας την μασκα πιο συχνα.

εγω παντως ειχα αρρωστησει οταν το μωρο ηταν 2 μηνων ,φοραγα μασκα και το θηλαζα κανονικα και δεν ειχε αρρωστησει,οταν ηταν 6 μηνων ξανακολλησα,αλλα δεν φοραγα τοσο συχνα μασκα και τελικα τον κολλησα :?νομιζω η μασκα και ο καλος αερισμος του σπιτιου ειναι το καλυτερο

 

 

Συμφωνω κ εγω ετσι εκανα. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και γω νομίζω πως δεν υπάρχει κάτι περισσότερο που μπορεί να κάνει ο γονιός για να προστατέψει το παιδί του. Ειδικά ο καλός αερισμός του σπιτιού είναι το σημαντικότερο πιστεύω. Γιατί δεν αρκεί μόνο να μην πλησιάζουμε το παιδί.... Το μικρόβιο κυκλοφορεί μέσα στην ατμόσφαιρα του σπιτιού μας. Αφού εκεί ζούμε.

Έχει να κάνει όμως και με το ότι δεν κολλάμε από όλους. Δηλ. εμάς η μίκρή μας, κανά δυο φορές που ήταν άρρωστος ο μπαμπάς μας, δεν την κόλλησε. Ούτε και γω κάποια στιγμή που ήμουν κρυωμένη (και μάσκα που φορούσα τη θεωρούσε παιχνίδι και μου την τραβούσε).

 

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το αίμα -όπως μου είχε πει κάποια γνωστή μου. Εγώ πάντως με τη Μαρία έχουμε το ίδιο αίμα και παρόλα αυτά δεν κολλάει από μένα. Ούτε και εγώ από αυτή.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πιθανότητα να μην κόλλησε απο σένα- εφόσον έπαιρνες προφυλάξεις- αλλά απο κάποιον τρίτο που είχε επαφή με σένα και έγινε φορέας της ίωσης χωρίς να την εκδηλώσει.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι στεναχωρέθηκα πολύ.... Νιώθω και είμαι υπεύθυνη για αυτήν την ταλαιπωρία του παιδιού. Και σκέφτομαι πως αν αρρωστήσω κανα δυο φορές εγώ και κανα δυο φορές ο μπαμπάς μας ..... ε εεεε τότε το παιδί θα είναι συνέχεια άρρωστο..... :cry::cry::cry::cry:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι στεναχωρέθηκα πολύ.... Νιώθω και είμαι υπεύθυνη για αυτήν την ταλαιπωρία του παιδιού. Και σκέφτομαι πως αν αρρωστήσω κανα δυο φορές εγώ και κανα δυο φορές ο μπαμπάς μας ..... ε εεεε τότε το παιδί θα είναι συνέχεια άρρωστο..... :cry::cry::cry::cry:

 

Γεια σου Jodido,

Δεν ειναι και τοσο κακο να αρρωσταινουν τα μωρακια μας που και που. Μην νοιωθεις ενοχη που τον κόλλησες. Με το να αρρωσταινουν τα μωρα στους πρωτους μηνες της ζωής τους δημιουργουν πιο πολλα αντισωματα στον οργανισμο τους και τον εκπαιδευουν στο πως να αντιμετωπιζει αποτελεσματικα τις ιωσεις στο μελλον.

Επίσης, πρόσφατες μελέτες αναφέρουν ότι τα παιδιά που κοινωνικοποιούνται εκτός σπιτιού σε αρκετά μικρή ηλικία, π.χ. πηγαίνοντας στον παιδικό σταθμό, και συνεπως αρρωσταινουν πιο συχνά, έχουν πολύ λιγότερες πιθανότητες σε σχέση με εκέινα που μένουν στο σπίτι να αποκτήσουν ασθμα, αλλεργίες αλλα ακομα και λευκαιμία αργοτερα στη ζωη τους.

 

Φυσικα δεν εννοω οτι αντε να τα βαλουμε με το ζορι να αρρωστησουν για να μην εχουν προβληματα στο μελλον, αλλα δεν χρειαζεται να τα εχουμε και σε μια γυαλα για να μην παθουν τιποτα. Καποια στιγμη θα αρρωστησουν, ειναι αναποφευκτο, και στην τελικη ειναι για καλο τους.

Και οταν λεω αρρωσταινουν εννοω συναχι, κρυωμα, γριπη κλπ. Δεν μιλαω για σοβαρες αρρωστιες.

 

Δειτε και αυτο το αρθρο: http://www.babycentre.co.uk/baby/dailycare/canyoubetooclean/

Σορι που ειναι στα Αγγλικα. Μολις βρω κατι στα ελληνικα θα το στειλω.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μου είχε πει ότι όταν τα μωρά αρρωσταίνουν σε πολύ μικρή ηλικία πχ ωτίτιδα, τότε τα αυτάκια τους θα είναι ευαίσθητα για πάντα. Το ίδιο συμβαίνει και με τον λαιμό κτλ κτλ κτλ. Αυτό είναι μύθος; Δεν ισχύει;

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Δυσυχως τη μασκα μπορεις να τη φορας οταν το μωρακι ειναι πολυ μικρος και δεν καταλαβαινει.. Οταν μεγαλωσει το βλέπει αστειο, παιχνιδι και ερχεται στην τραβαει .. ισα ισα κακο κανεις γιατι του φαινετε περιεργο και ερχεται περισσοτερο κοντα σου.

Αυτο ειναι το μονιμο προβλημα των παιδιων που μενουν στο σπιτι.. Και μενα ο μικρος οταν αρχισε να αρρωσταινει δεν πηγαινε παιδικο. Τον κολλησε αρχικα η νταντα του και μετα μας πηρε η μπαλα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καπου το ακουσα και εγω με το αιμα και τη συμβατοτητα δυο ατομων για να αρρωστησει καποιος δεν ξερω αν αληθευει. Εμενα η μικρη μου περιση τετοιο καιρο αρρωστεναι συχνα μυξουλες περισσοτερο αλλα μου ανεβασε και δυο τρεις φορες πυρετο ειμουν πολυυ προσεκτικη επλενα τα χερια μου συνεχεια δεν την φιλουσα και τετοια, χωρις να αρρωστησω εγω η καποος απο το περιβαλλον και κοσμος επισης δεν ερχοτανε. Ομως φετος αλλο παιδι επαθα πριν ενα μηνα ασχημη ιωση αμυγδαλιτιδα (τελειως παιδικη ασθενεια) για πολυ καιρο συναχι και αρκετο και τα δεκατα δεν λεγανε να περασουνε. Δεν προσεχα ιδιαιτερα μαλλον οχι τοσο αυστηρα οσο περυσι και δεν επαθε απολυτως τιποτε :lol::lol: .Κατι απειροελαχισστες μυξουλες, βεβαια ο φυσιολογικος ορος τον βαζαμε ειχαμε συνεχεια σε καθε αλλαγμα και όλα καλά. Με την μασκα δεν τα πηγαμε ποτε καλά από νεογεννητο με φοβοτανε και την τραβαγε οταν με εβλεπε (ο μπαμπουλας).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει πιθανότητα να μην κόλλησε απο σένα- εφόσον έπαιρνες προφυλάξεις- αλλά απο κάποιον τρίτο που είχε επαφή με σένα και έγινε φορέας της ίωσης χωρίς να την εκδηλώσει.

 

Αυτό που έγραψε η Polina είναι πολύ σημαντικό.

Δεν αρκεί να μην έρχεσαι σε επαφή με το μωρό αλλά και με όσους έρχονται σε επαφή μαζί του.

 

Μάσκα οπωσδήποτε και μην ξεχνάτε ότι οι ιώσεις μεταδίδονται κυρίως με τα χέρια.

Πολύ σχολαστικός, λοιπόν, καθαρισμός των χεριών με σαπούνι αλλά και με οινόπνευμα.

Το ίδιο και για αυτούς που ασχολούνται με το παιδί, κυρίως πριν πιάσουν το μωρό.

 

Φυσικά πολύ καλός αερισμός του χώρου και κάτι άλλο πολύ σημαντικό:

Ακόμα και όταν αισθανθείτε καλύτερα φέρετε ακόμα τον ιό ( ο οποίος σημειωτέον ότι μεταδίδεται πιο εύκολα την περίοδο της ανάρρωσης).

Οπότε τουλάχιστον για ακόμα τρεις μέρες δεν πρέπει να επαναπαύεστε!

 

 

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι στεναχωρέθηκα πολύ.... Νιώθω και είμαι υπεύθυνη για αυτήν την ταλαιπωρία του παιδιού. Και σκέφτομαι πως αν αρρωστήσω κανα δυο φορές εγώ και κανα δυο φορές ο μπαμπάς μας ..... ε εεεε τότε το παιδί θα είναι συνέχεια άρρωστο.....

 

Αχ, τι είναι αυτά που λες... :(

Δεν φταις εσύ, βγάλτο από το μυαλό σου, είναι άδικο αυτό που κάνεις στον εαυτό σου...

Τώρα έτυχε, δεν θα συμβαίνει πάντα...Την άλλη φορά θα προσέξεις ακόμα περισσότερο, και δεν θα συμβεί τίποτα.

Αλλά θα υπάρξουν και φορές που θα αρρωστήσει το παιδί, λογικό είναι...

Και οι ιώσεις στο πρόγραμμα είναι.

Περαστικά! :)

Link to comment
Share on other sites

Χθες τον πήγα στον γιατρό. Μας είπε ότι πρόκειται για ίωση, την οποία του την κόλλησα εγώ αλλα το κακό είναι ότι η ίωση αυτή χτύπησε στο αυτάκι του. Την αντιβίωση λοιπόν δεν την αποφύγαμε αυτη την φορά. Έλα όμως ο Γιάννης που ούτε να ακούσει θέλει, ούτε να δει, ούτε να γευτεί την αντιβίωση. Βρε με σύριγγα, βρε με κουταλάκι ο άτιμος την φτύνει. Για τον φυσιολογικό ορό δεν το συζητώ. Τον ακινητοποιώ για να του βάλω μερικές σταγόνες αλλα μελανιάζει απο το κλάμα.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για ακινητοποίηση μωρών, προερχόμενες από πιο έμπειρες μαμάδες :)

(θα με πείτε βάρβαρη αλλά αν πρέπει να γίνει πρέπει να γίνει :cry: )

 

Για την αντιβίωση, το depon κλπ.: Ο μπαμπάς ή η μαμά παίρνει το παιδί αγκαλιά σε ημιξαπλωτή στάση και με το ένα του χέρι ακινητοποιεί το μέτωπο του ενώ με το άλλο κρατάει τα χεράκια του. Ο άλλος βάζει τη σύριγγα μέσα στο στόμα όχι όμως ευθεία στο λαιμό αλλά πλάγια δηλαδή προς την εσωτερική μεριά του μάγουλου. Αν αδειάσει εκεί το φάρμακο δεν μπορούν εύκολα να το φτύσουν. Και βέβαια περιμένουμε να καταπιεί πριν το σηκώσουμε όρθιο. Αν κλείνει ερμητικά το στόμα του πιάνουμε στιγμιαία τη μυτούλα οπότε δεν έχει παρά να το ανοίξει. :oops:

Για τον ορό(μόνη της η μαμά): Πάλι αγκαλιά και ακινητοποιούμε το κεφαλάκι στο εσωτερικό του αγκώνα μας ενώ με το ίδιο χέρι μας κρατάμε τα χεράκια και με το άλλο βάζουμε τον ορό (αν κλωτσάει και πόδια τα πιάνουμε ανάμεσα στα γόνατά μας).

Κι όπως είπα και στην αρχή κλαίνε και κοπανιούνται αλλά δεν το κάνουμε για να τα βασανίσουμε :)

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για το ντεπόν μια νοσοκόμα μου είχε δείξει ένα άλλο τρόπο (παρόμοιο μέν, και όχι λιγότερο βάρβαρο). Πίεζε τα μαγουλάκια για να μισοανοίξει έστω το στόμα και προσπαθούσε να ρίξει με τη σύριγγα το φάρμακο κάτω από τη γλώσσα για να μην μπορεί να το φτύσει. Το έκανε και σε μικρές μικρές δόσεις τη φορά έτσι ώστε να μην πάει καθόλου χαμένο. (καλά είναι να είναι 2 άτομα)

 

Εγώ τελευταίως που χρειάστηκε να της δώσω το προσπάθησα καθώς και με το να της το ρίξω στα πλάγια προς τη μεριά του μάγουλου και δεν είχα προβλημα ευτυχώς. Πρόβλημα εννοώ το να χυθεί έξω. Γιατί ότι χτυπιόνταν, χτυπιόνταν.... Όχι πολύ ευτυχώς.

 

Όσο για το φυσιολογικό ορό ευτυχώς το έχουμε κάνει να δείχνει σαν παιχνίδι (φυσάει και ξεφυσάει και με τη μυτούλα της και νομιζει πως κάτι κάνει :) ) και το δέχεται όχι πολύ ευχάριστα αλλά το δέχεται...

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια βρε κορίτσια ξέρετε τι περνάει απο το μυαλό μου. Τα μικρά μας δεν έχουν συνείδηση ακόμη. Έτσι τουλάχιστον πιστεύω. Όταν τα ταλαιπωρούμε με τέτοιου είδους διαδικασίες, αντιβιώσεις, ορούς κτλ σίγουρα δεν καταλαβαίνουν ότι το κάνουμε για καλό. Επομένως μήπως μας βλέπουν ως το άτομο που τα ταλαιπωρεί, που τα κάνει κακό;

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για το ντεπόν μια νοσοκόμα μου είχε δείξει ένα άλλο τρόπο (παρόμοιο μέν, και όχι λιγότερο βάρβαρο). Πίεζε τα μαγουλάκια για να μισοανοίξει έστω το στόμα και προσπαθούσε να ρίξει με τη σύριγγα το φάρμακο κάτω από τη γλώσσα για να μην μπορεί να το φτύσει. Το έκανε και σε μικρές μικρές δόσεις τη φορά έτσι ώστε να μην πάει καθόλου χαμένο. (καλά είναι να είναι 2 άτομα)

 

Tί να πω ρε παιδιά! Εμένα ο δικός μου ΛΑΤΡΕΥΕΙ το depon!!!!!!! :shock:

Διάπλατα ανοίγει το στόμο μόλις βλέπει τη σύριγγα! :D

(Στο μεσημεριανό ξέρει να το σφραγίζει ερμητικά γκρρρρ :evil: )

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

Διάπλατα ανοίγει το στόμο μόλις βλέπει τη σύριγγα!

(Στο μεσημεριανό ξέρει να το σφραγίζει ερμητικά γκρρρρ )

 

Μήπως να του το δίνεις με τη σύριγγα όπως το ντεπόν; :):)

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Αρρωστήσαμε και εμείς!!! Μάλλον πρόκειται για ιωση με πυρετό, μυξούλες, λίγο το αυτάκι, διάρροια και εμετό .... φουλ το πακέτο!!!

Η ώρα που είναι να πάρει το φάρμακο ένα δράμα .... αφού την ακινητοποιούμε με τους τρόπους που προαναφέρθηκαν ( λέγε με φράου :lol::lol::lol: ) το κάνει εμετό μετά από λίγο ... και όχι μόνο αυτό ...

Αχ βλεπω το παιδάκι μου να ταλαιπωρείται και υποφέρω .... μακάρι χίλιες φορές να ήμουνα εγώ άρρωστη και όχι αυτό η ψυχούλα μου :cry: ...

 

Περαστικά σε όλα τα ζουζουνάκια μας .... άντε να φτιάξει λίγο ο καιρός να πάρουν τα μωράκια μας τα πάνω τους...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μου είχε πει ότι όταν τα μωρά αρρωσταίνουν σε πολύ μικρή ηλικία πχ ωτίτιδα, τότε τα αυτάκια τους θα είναι ευαίσθητα για πάντα. Το ίδιο συμβαίνει και με τον λαιμό κτλ κτλ κτλ. Αυτό είναι μύθος; Δεν ισχύει;

 

Εμας παλι ο γιατρος μας λεει οτι τα μωρακια γινονται πιο ανθεκτικα στο μελλον οταν περνανε ιωσεις σε μικρη ηλικια. Τι να πω! Το μελλον θα δειξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...