Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-02-08, 11:08   #1
SILVYA

Περιοχή: KABALA
SILVYA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ΄Ή ΜΕ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ?

Έχω ήδη γεννήσει μία φορά με καισαρική αλλά με ολική νάρκωση.Τώρα στην δεύτερη εγκυμοσύνη υπάρχει το εξής δήλημα α) να γεννήσω με επισκληρήδιο νάρκωση σε ιδιωτικό μαιευτήριο ή β) με αυχενικό στο δημόσιο νοσοκομείο όπου μόνο αυτό κάνουν<διαλέγεις ανάμεσα σε αυχενικό ή σε ολική νάρκωση στο δημόσιο νοσοκομείο>.
Την ολική νάρκωση την έζησα μία φορά και δεν θα ήθελα να το ξαναζήσω.Το αυχενικό δεν ξέρω τι ακριβώς είναι, θεωρητικά μόνο έχω διαβάσει κάποια πράγματα στο internet.
Please help![/b]
Ο χρήστης SILVYA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 15:02   #2
anniw

anniw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ιδέα δεν έχω τι είναι η αυχενική νάρκωση. Εγώ γέννησα στο μητέρα με μη προγραμματισμένη καισαρική και επισκληρίδιο και δεν μου περνάει να κάνω κάτι διαφορετικό στο δεύτερο μωράκι μου με το καλό. Η επέμβαση με επισκληρίδιο σου επιτρέπει να βιώσεις όλο τον τοκετό, να δεις αμέσως το παιδί σου, να συνέλθεις πιο γρήγορα (εγώ το ίδιο βράδυ σηκώθηκα, την επόμενη ημέρα περπατούσα και την μεθεπόμενη έκανα κανονικότατο μπάνιο ολομόναχη. Όλες οι μαρτυρίες που έχω ακούσει για καισαρική με ολική νάρκωση είναι τραγικές. Δεν ξέρω καμία κοπέλα που θέλει να το επαναλάβει. Τι να σου πω άλλο, πάντω για την αυχενική νάρκωση δεν ξέρω.
Ο χρήστης anniw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 15:23   #3
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και η επισκληρήδιος και η αυχενικη γίνονται στη σπονδηλική στήλη. Η αυχενική γίνεται πιο ψηλα σε σχεση με την επισκληρηδιο
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 15:25   #4
annastasia

Το avatar του χρήστη annastasia

Περιοχή: Αθήνα
annastasia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annastasia
Προεπιλογή

Για πες βρε Ilonka (και για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, μιας και εγώ με επισκληρίδιο και καισαρική γέννησα) τι διαφορά έχει με την επισκληρίδιο, αν γνωρίζεις; (εκτός από το μέρος που γίνεται πιο ψηλα....)
Φαντάζομαι και η Σύλβια θα θέλει να ξέρει...
Παλιά 06-02-08, 15:34   #5
alvadi

Το avatar του χρήστη alvadi

alvadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για την αυχενική δεν γνωρίζω καθόλου!

Αλλά και τα 3 παιδιά τα γέννησα με καισαρική κάνοντας επισκληρίδιο. Όπως είπε η Αnniw με την επισκληρήδιο βιώνεις το τοκετό, αναρρώνεις γρήγορα (και γω το βράδυ έκανα βήματα μέσα στο δωμάτιο και από την επόμενη μέρα της γέννας κυκλοφορούσα κανονικότατα)

Ο χρήστης alvadi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 15:49   #6
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παλιοτερα ξέρω οτι εκαναν αυχαινική για τον τοκετο ενω τωρα κανουν επισκληρήδιο. Εικονα μπορειτε να δειτε http://www.anaesthesiauk.com/article...ticleid=100126
επισκληριδιος= epidural
αυχαινική= subarachnoid
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 16:03   #7
annastasia

Προεπιλογή

... και είναι το ίδιο αποτελεσματική με την επισκληρίδιο; Έχεις τις αισθήσεις σου κανονικά; Από παρενέργειες; Πρήζω, αλλά δεν το είχα ξανακούσει...
Παλιά 07-02-08, 08:44   #8
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ο γιατρος επισης μου εχει πει οτι εισαι πολυ καλυτερα μετα απο καισαρικη με επισκληριδιο παρα με ολικη ναρκωση γιατι δεν εχει τοσο μεγαλους μετεγχειρητικους πονους,ουτε τα συμπτωματα τις ολικης ναρκωσης.
Παλιά 07-02-08, 20:00   #9
SILVYA

SILVYA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν σύμφωνα με τη γιατρό μου η αυχενικη γίνεται σε ένα σπόνδυλο ο οποίος βρίσκεται κάπου στο ενδιαμεσο και περιέχει νωτιαίο μυαλό , ενώ η επισκληριδιως γίνεται στους τελευταίους σπόνδυλους οπου δεν περιέχουν νωτιαίο μυαλό.Από θεωρεία είμαι ενήμερη , απλώς έθεσα το θέμα να δω μήπως το έχει κάνει καμια σας να δω και στην πραξη τι γίνεται.

Μια καισαρική έχω κάνει με ολικη νάρκωση,φρικτή εμπειρία,οδυνηρη θα έλεγα αλλα είχα αποφασίσει να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο(χωρίς να ξέρω ότι θα κάνω καισαρική) και μόνο αυτό έκαναν τοτε.(τώρα κάνουν και αυχενικη μου είπαν αλλα όχι επισκληρίδιο)

Τώρα έχω το δήλλημα δημόσιο νοσοκομείο και αυχενική ή ιδιωτική κλινική και επισκληρίδιο?ΤΟ θέμα είναι καθαρά οικονομικό γιατί στο δημόσιο νοσοκομείο είναι όλα δωρεάν ενώ στην κλινική θα χρειαστώ αρκετά.
Παλιά 08-02-08, 10:40   #10
Sotiria

Το avatar του χρήστη Sotiria

Περιοχή: Πάτρα
Sotiria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εσείς που έχετε κάνει καισαρική με επισκληρίδιο, μπορείτε να μας περιγράψετε τη διαδικασία? Πόση ώρα κρατάει?
Είναι φοβιστικό να έχεις τις αισθήσεις σου ενώ σε ανοίγουν? Νιώθεις τίποτα? Τί γίνεται αν σε πιάσει ένας μικρός.... μικρούλης πανικός????

Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να γεννήσω έτσι και επειδή μέχρι τώρα πήγαινα για φυσιολογικό, προσπαθώ να χωνέψω τα νέα δεδομένα.
Παλιά 08-02-08, 11:29   #11
felinidoc

Το avatar του χρήστη felinidoc

Περιοχή: AΘΗΝΑ
felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παιδιά, συγγνώμη αν επεμβαίνω αλλά κάπου τα έχετε μπερδέψει...

Επισκληρίδιος είναι μια αναισθησία/αναλγησία (epidural anesthesia) που κάνει και για φυσιολογικό και για καισαρική (αλλάζουν απλά οι δόσεις). Υποαραχνοειδής (ΟΧΙ αυχενική) (= subarachnoid/spinal anesthesia) αναισθησία γίνεται στις καισαρικές
Ολική νάρκωση ή αλλιώς γενική αναισθησία γίνεται επίσης στις καισαρικές
ΑΥΤΕΣ είναι οι 3 επιλογές για ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

Η αυχενική που λέτε, ή αλλιώς παρατραχηλικό block (paracervical block) είναι μια αναισθησία που γίνεται κατά την διάρκεια φυσιολογικού τοκετού για να πονάει λιγότερο η γυναίκα όταν γίνεται η εξώθηση. Πλέον χρησιμοποιείται πολύ λιγότερο. ΜΟΝΟ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ

Αν η κοπέλα που έγραψε το αρχικό post έκανε καισαρική, μάλλον θα ξανακάνει καισαρική. Το αυχενικό block δεν ενδείκνυται για καισαρική ME TIΠOTA, μάλλον μπέρδεψες αυτά που άκουσες

Η αυχενική επισκληρίδιος είναι άλλο πράγμα γίνεται μόνο για θεραπεία του χρόνιου πόνου... καμία σχέση με τοκετούς ή καισαρικές
Παλιά 08-02-08, 11:35   #12
felinidoc

felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annastasia
Για πες βρε Ilonka (και για εγκυκλοπαιδικούς λόγους, μιας και εγώ με επισκληρίδιο και καισαρική γέννησα) τι διαφορά έχει με την επισκληρίδιο, αν γνωρίζεις; (εκτός από το μέρος που γίνεται πιο ψηλα....)
Φαντάζομαι και η Σύλβια θα θέλει να ξέρει...
επισκληρίδιο για καισαρική είναι το καλύτερο.... μακράν..
η υποαραχνοειδής κρατάει λιγότερο από την επισκληρίδιο (2-3 ώρες) πιάνει πιο γρήγορα σαν αναισθησία αλλά μετά ...πονάς όπως θα πόναγες και μετά από γενική αναισθησία
Αντίθετα με την επισκληρίδιο έχεις την δυνατότητα να παρατείνεις την αναισθησία/αναλγησία (μέσω του καθετήρα που θα θυμάσαι φαντάζομαι) όσο χρειάζεται η γυναίκα και σίγουρα για το πρώτο 24 ωρο...
Παλιά 08-02-08, 11:58   #13
felinidoc

felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SILVYA
Λοιπόν σύμφωνα με τη γιατρό μου η αυχενικη γίνεται σε ένα σπόνδυλο ο οποίος βρίσκεται κάπου στο ενδιαμεσο και περιέχει νωτιαίο μυαλό , ενώ η επισκληριδιως γίνεται στους τελευταίους σπόνδυλους οπου δεν περιέχουν νωτιαίο μυαλό.Από θεωρεία είμαι ενήμερη , απλώς έθεσα το θέμα να δω μήπως το έχει κάνει καμια σας να δω και στην πραξη τι γίνεται.
Ο γιατρός σου μπερδεύει την αυχενική επισκληρίδιο (που γίνεται στον αυχένα ή λαιμό) με το αυχενικό block ή παρατραχηλικό...
Αποκλείεται να κάνουν αυχενική επισκληρίδιο για καισαρική Είναι σαν να πρέπει να σου κοιμήσουν το πόδι και αντί αυτού να σου κοίμιζαν το χέρι...

Μια καισαρική έχω κάνει με ολικη νάρκωση,φρικτή εμπειρία,οδυνηρη θα έλεγα αλλα είχα αποφασίσει να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο(χωρίς να ξέρω ότι θα κάνω καισαρική) και μόνο αυτό έκαναν τοτε.(τώρα κάνουν και αυχενικη μου είπαν αλλα όχι επισκληρίδιο)[/quote]

Αυχενικό ή παρατραχηλικό block για φυσιολογικό τοκετό, δεν είναι κάτι καινούργιο, το κάνανε πριν αρχίσουν να κάνουν επισκληριδίους για ανώδυνο τοκετό... Πολύ καλύτερη ή δεύτερη, εννοείται.
Στο δημόσιο αν κανεις καισαρική (και πας εκεί που πήγες και την άλλη φορά) θα κάνεις γενική φαντάζομαι....

Παράθεση:
Τώρα έχω το δήλλημα δημόσιο νοσοκομείο και αυχενική ή ιδιωτική κλινική και επισκληρίδιο?ΤΟ θέμα είναι καθαρά οικονομικό γιατί στο δημόσιο νοσοκομείο είναι όλα δωρεάν ενώ στην κλινική θα χρειαστώ αρκετά.
Δημόσιο και επισκληρίδιο
Παλιά 08-02-08, 13:35   #14
anniw

anniw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Προς Σωτηρία

Σωτηρία,
έγραψα και παραπάνω και το λέω πάλι. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς σε περίπτωση που κάνεις καισαρική και φυσικά να επιλέξεις χωρίς συζήτηση την επισκληρίδιο από την ολική νάρκωση. Αφενός βιώνεις τη διαδικασία η οποία δεν είναι επουδενεί τραυματική (δεν πονάς καθόλου, αισθάνεσαι ότι κάποιος σε κουνάει ας πούμε, ο γιατροί προσπαθούν να σε ξε-αγχώσουν με κάθε τρόπο, λένε αστεία κλπ. 5 μόλις λεπτά από την ώρα που ξεκινά η επέμβαση παίρνεις το παιδί στα χέρια σου και δεν έχεις επαφή με την υπόλοιπη δουλεία τοςυ (ράψιμο κλπ). Από αυτά σημειωτέον δεν βλέπεις κάτι, είναι το σεντόνι μπροστά. Και η ανάνηψη είναι σχετικά ανώδυνη, καθώς μπορούν μέσω της επισκληριδίου που δεν την βγάζουν την ίδια μέρα να σε τροφοδοτούν με παυσίπονα.
Για εμένα το χειρότερο ήταν η πείνα των επόμενων ημερών (φιδές κλπ,) και η δίψα.
Α, και ο ψυχολογικός πόλεμος που υπέστην. Διότι εγώ ήμουν από τις γυναίκες που ήθελαν και πιστευαν πως θα γεννήσουν φυσιολογικά κλπ, έκανα σεμινάρια, αναπνοές και τελικά δεν ευοδώθηκε ο τοκετός (δεν είχα διαστολή, έπεσαν οι παλμοί κλπ-αν και δεν ξέρω κατά πόσο τελικά αυτό είναι καραμέλα των γιατρών τελικά). Και νομίζω ότι για μια γυναίκα που δεν έχει προετοιμαστεί για το ενδεχόμενο της καισαρικής προκύπτει ένα ψυχολογικό θέμα, εγώ αισθανόμουν σαν να είχα αφήσει κάτι ανολοκλήρωτο, δεν μπορούσα να συνδέσω στο μυαλό μου το παιδί που έβλεπα με το παιδί που είχα στην κοιλιά μου κλπ (δεν ξέρω αν ακούγομαι περίεργη ή εαν συνέβη και σε άλλες μανούλες αυτό). Είχα και τον κάθε επισκέπτη να πετάει το μακρύ του και το κοντό του περί κοροιδίας για τις καισαρικές κλπ και ένιωθα χειρότερα, σαν αποτυχημένη.....Όταν συνήλθα με το που πήγα σπίτι μου κατάλαβα ότι η γέννα δεν είναι αυτοσκοπός, το θέμα είναι να είναι υγειές το μωράκι και η μανούλα. ΄
Νομίζω ότι αν πας ψυχολογικά έτοιμη να κάνεις καισαρική θα είσαι μια χαρά, εγώ περιμένω πως και πως το δεύτερο παιδάκι μου, είχα κάτι απορίες περί φυσιολογικού τοκετού μετά απο καισαρική αλλά το ξανασκέφτομαι και θεωρώ ότι μπαίνω πάλι στο ίδιο τρυπάκι....και λέω άστο. Τέλος πάντων, σου εύχομαι όλα καλά
Ο χρήστης anniw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-08, 17:47   #15
annastasia

Προεπιλογή

Μετά από τα παραπάνω... όταν με το καλό κάνουμε το δεύτερο... καισαρική με επισκληρίδιο για άλλη μια φορά λοιπόν!!!!!
Παλιά 09-02-08, 13:39   #16
stella71

Το avatar του χρήστη stella71

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
stella71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μια ερώτηση: εμένα στην καισαρική μου έκαναν όπως είπαν "ραχιαία" αναισθησία, είναι μία από αυτές που αναφέρει η felinidoc? Όταν με πήγαν στο δωμάτιο πονούσα πολύ πάντως.
Επίσης τώρα, μετά από 4 εβδομάδες, αισθάνομαι το τελευταίο διάστημα πόνο και αδυναμία στα πόδια στο σημείο πάνω από το γόνατο και όταν κάθομαι δυσκολεύομαι να σηκωθώ χωρίς να στηριχτώ κάπου. Είναι άραγε κι αυτό μία παρενέργεια ή έχουν ατονήσει οι μύες λόγω έλλειψης δραστηριοτήτων από την εποχή της εγκυμοσύνης;
Παλιά 09-02-08, 13:54   #17
Renia

Το avatar του χρήστη Renia

Περιοχή: Αθηνα
Renia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stella36
Επίσης τώρα, μετά από 4 εβδομάδες, αισθάνομαι το τελευταίο διάστημα πόνο και αδυναμία στα πόδια στο σημείο πάνω από το γόνατο και όταν κάθομαι δυσκολεύομαι να σηκωθώ χωρίς να στηριχτώ κάπου. Είναι άραγε κι αυτό μία παρενέργεια ή έχουν ατονήσει οι μύες λόγω έλλειψης δραστηριοτήτων από την εποχή της εγκυμοσύνης;
Στελλα μου ειχα τις ιδιες παρενεργειες για αρκετο διαστημα μετα την γεννα με επισκληριδειο!Μαλλον το φαρμακο που χρησιμοποιουν προκαλει προσχερο ερεθισμο στους μυς των ποδιων.Να φανταστεις οτι εγω εαν δεν επινα mesulid δεν μπορουσα να περπατησω απο τον πονο!Μεχρι να σαραντησω κρατησε...μετα ολα καλα....
Παλιά 10-02-08, 14:06   #18
stella71

stella71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αχ! τί τραβάμε κι εμείς οι δόλιες μάνες!
Παλιά 10-02-08, 14:43   #19
felinidoc

felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stella36
Μια ερώτηση: εμένα στην καισαρική μου έκαναν όπως είπαν "ραχιαία" αναισθησία, είναι μία από αυτές που αναφέρει η felinidoc? Όταν με πήγαν στο δωμάτιο πονούσα πολύ πάντως.
Ναι η ραχιαία είναι η υποαραχνοειδής (ο 2ος είναο ο επιστημονικός όρος)
Οσον αφορά τα συμπτώματα που λες, το πιθανότερο είναι κάποιος ερεθισμός του νωτιαίου μυελού που μπορεί να οφείλεται στην ραχιαία, αλλά μπορεί να οφείλεται και στην πίεση που ασκούσε το μωρό στην σπονδυλική στήλη
Παλιά 10-02-08, 14:46   #20
felinidoc

felinidoc ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Renia
Στελλα μου ειχα τις ιδιες παρενεργειες για αρκετο διαστημα μετα την γεννα με επισκληριδειο!Μαλλον το φαρμακο που χρησιμοποιουν προκαλει προσχερο ερεθισμο στους μυς των ποδιων.Να φανταστεις οτι εγω εαν δεν επινα mesulid δεν μπορουσα να περπατησω απο τον πονο!Μεχρι να σαραντησω κρατησε...μετα ολα καλα....
Το φάρμακο δεν έχει σχέση...Στην δικιά σου περίπτωση το πιθανότερο (όχι σίγουρα, δεν μπορώ να το πω αυτό) είναι η πίεση του μωρού. Συμβαίνει και σε γυναίκες που δεν γέννησαν με επισκληρίδιο
Μην ανησυχείτε, περνάει....
Παλιά 10-02-08, 20:40   #21
stella71

stella71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ για τη διευκρίνηση felinidoc, τώρα εξηγούνται όλα!
Παλιά 11-02-08, 20:46   #22
SILVYA

SILVYA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οπότε δεύτερη εγκυμοσύνη λέω να δοκιμάσω καισαρική με επισκληρίδιο και βλέπουμε...

Ξεκαθαρίσαμε και το θέμα της ραχιαίας αναισθησίας για καισαρικη.

Πάντως και μένα με τρομάζει η ιδέα ότι θα είμαι ξυπνητή και ότι από κάτω θα με έχουν ανοίξει....Ο πιο μεγάλος μου φόβος είναι αν κάτι πάει στραβά τότε τί γίνεται ????
Τελοσπάντων think positive !
Παλιά 12-02-08, 15:57   #23
annastasia

Προεπιλογή

Ερώτηση στο γιατρό μου, ενώ εγώ ήμουν ξαπλωμένη (είχε γίνει η επισκληρίδιος) και περίμενα να γίνει η τομή: "Εεεεε... γιατρέ, πώς θα καταλάβω ότι με έχει "πιάσει" η αναισθησία;;;;"
Γιατρός: Αν έβλεπες, αυτό που βλέπω εγώ τώρα θα καταλάβαινες πολύ καλά ότι σε έχει πιάσει!"
Δεν καταλαβαίνεις τίποτα λέμεεεεεεεεεεεε...... (άσε που και οι γιατροί είναι τόσο χαλαροί, κάτι για διακοπές έλεγε ο δικός μου με τον άλλο, γιατί ήταν δύο γιατροί μέσα!!!)

Αυτό με το "ταρακούνημα" πάντως όταν σου βγάζουν το μπεμπεκόνι ισχύει, αλλά δεν πονάει! Και παρεπιπτόντως: μόλις σου αφαιρέσουν το μωρό και πριν σε "κλείσουν" σου κάνουν και μια πρώτης τάξεως εξέταση (ότι όλα τα γυναικολογικά σου είναι ok)... που δεν τη δείχνει κανένας υπέρηχος... ΟΛΑ live μπροστά τους!
Don' t worry!
Παλιά 27-04-09, 15:18   #24
BABY

Το avatar του χρήστη BABY

BABY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ Ή ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ?

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΝΩ ΑΝΤΙΠΗΚΤΚΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΨΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΩΡΕΣ ΠΡΙΝ, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ, ΗΡΘΑ ΣΕ ΚΟΝΤΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ, ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ, ΕΝΩ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ. ΛΕΩ, ΑΝ ΠΑΩ ΓΙΑ Φ.Τ. ΕΧΩ ΕΝΕΣΗ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΛΥΨΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ, ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ? ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ.ΓΙΑ ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΟΣ ΜΠΟΡΩ ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ Η ΝΑΡΚΩΣΗ.
ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΑ ΔΙΛΗΜΜΑ : ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ Ή ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ. ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΤΕ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ? ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ? ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΩ ΛΙΓΟΤΕΡΟ? ΥΠΟΨΙΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ, ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΙΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΗΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΘΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΤΛ. ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΜΕ ΑΛΛΕΠΑΛΛΗΛΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΠΟΝΟΥΣ, ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ. ΤΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΘΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.
Ο χρήστης BABY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 27-04-09, 16:05   #25
chryssa77

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ
chryssa77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και με το καλό να έρθει το μωρό σου.Εγώ δεν θα σου πω για το δέσιμο μεταξύ μαμάς και παιδιού με τον φ.τ.Θα σου πω όμως ότι η καισαρική είναι ένα πάρα πολύ σοβαρό χειρουργείο και καλό είναι να μην γίνεται χωρίς λόγο.Πίστεψέ με μετά θα ταλαιπωρηθείς πολύ περισσότερο αν επιλέξεις να κάνεις καισαρική απ'το άν γεννήσεις φυσιολογικά.Εγώ γέννησα δυστυχώς με καισαρική και ολική νάρκωση.Πράγμα που σημαίνει ανάμεσα σε όλα τα άλλα ότι το μωρό το βλέπεις τελευταία και καταϊδρωμένη,όταν πια σε μεταφέρουν στο δωμάτιο δηλαδή.Που σημαίνει περίπου καθυστέρηση 2-3 ωρών απ'την ώρα που θα γεννήσεις.Για την επισκληρίδιο δεν ξέρω να σου πω πολλά πλην ενός.Ότι αν γεννήσεις σε δημόσιο μαιευτήριο (εγώ γέννησα στο Έλενα),αναγκαστικά θα υποστείς την ολική νάρκωση.Δεν κάνουν αλλιώς χειρουργείο.Πάντως γνώμη μου είναι να το παλέψεις φυσιολογικά.Μπορεί να ταλαιπωρηθείς εκείνη την στιγμή αλλά θα τελειώσουν όλα μόλις γεννήσεις.Ενώ με την καισαρική θα ταλαιπωρείσαι για πολύ καιρό αργότερα.
Παλιά 17-05-09, 22:58   #26
ntinti

ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα παιδιά!
είμαι και εγω μία κοπέλα που για λόγους ιστορικού,ενώ ήθελα παρα παραπολύ να γεννήσω με Φ.Τ. τελικά στις 4 ιουνιου θα κάνω καισαρική τομή.

Το ερώτημα πάντα παραμένει...με ολική νάρκωση ή με επισκληρίδιο??
Για μένα είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...γιατι τα φοβάμαι και τα δύο πολύ...

στην ολική νάρκωση δεν θέλω να κοιμηθώ ολόκληρη και να μην ξέρω τι μου συμβαίνει,και όταν ξυπνήσω να αργήσω πολύ να συνέλθω και το μωρό να το δώ με καθαρό το κεφάλι άπό την μέθη της νάρκωσης ύστερα από αρκετό χρονικό διάστημα

Στην επισκληρίδιο πάλι,φοβάμαι μήπως δεν κάνουν σωστά την ένεση, (Στο σωστό σημείο) και βρεθώ μετά με προβλήματα στους αυχένες,ή πόνους στην λάτη ή πόνους φρικτούς στα πόδια...δεν λέω έχει εξεληχθεί η μέθοδος...αλλά αν γίνει μια φορά το λάθος..???

από την άλλη θέλω να δω το μωράκι μου και να συμετέχω άσχετα που με φοβίζει η όλη διαδικασία...

ΕΡΩΤΗΣΗ...αν και μέσα μου έχω καταλίξει σε επισκληρίδιο......αλλά επειδή έχω και τόσο άγχος για αυτό...θέλω αν μποτείτε να μου πείτε αν κάνω΄άσχημα που ανησυχω τόσο πολύ...
και αν την στιγμή που σου κάνουν την ενεση...ΠΟΝΑΕΙ???ειναι δυνατό το τσίμπημα?πρέπει να μείνεις ακίνητη εκείνη τη στιγμή...αλλά αν με το τσίμημα τρομάξω και τιναχτώ?? θα κουνηθεί και η βελόνα από την θέση της....

λίγη βοήθεια για να πάρω την απόφαση πιό ήρεμα....
Ο χρήστης ntinti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-05-09, 23:38   #27
νινάκια2
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

νινάκια2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα.Σίγουρα πρέπει να κάνεις καισαρική??.Δεν μπορείς να το αποφύγεις.Να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη.Τόσα ακούμε για γυναικολόγους με ιδιαίτερη προτίμηση στις καισαρικές.Καλή τύχη.Η ώρα η καλή.
Παλιά 17-05-09, 23:55   #28
ntinti

ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σίγουρα...πιό σιγουρα δεν γίνεται....
το΄ξέρω εδώ και χρόνια το θέμα και οι πιθανότητες μου να γεννησω φυσιολογικά ήταν 50%-50%...απλά δεν το πίστευα...

εξάλλου γεννάω στο νοσοκομείο τουνΡίου στην Πάτρα,και ο γιατρός ειναι απο εκείνους που το τελευταιο που θα έκαναν είναι καισαρική...άσε που στο νοσοκομείο γενικά δεν προτιμούν καισαρικές..είναι αρκετά αυστηροί στο θέμα αυτο... το έψαξα πολύ και δεν πάω στα τυφλά για καισαρική...έχω εξετάσεις και αποτελέσματα που με όδηγούν σε αυτή τη λύση...

ξερει κάποια ήδη νέα μανούλα κατι παραπάνω να με ενημερώσει?
Παλιά 18-05-09, 12:44   #29
chrysa.ps

Το avatar του χρήστη chrysa.ps

Περιοχή: θεσσαλονικη
chrysa.ps ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ntinti Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα...πιό σιγουρα δεν γίνεται....
το΄ξέρω εδώ και χρόνια το θέμα και οι πιθανότητες μου να γεννησω φυσιολογικά ήταν 50%-50%...απλά δεν το πίστευα...

εξάλλου γεννάω στο νοσοκομείο τουνΡίου στην Πάτρα,και ο γιατρός ειναι απο εκείνους που το τελευταιο που θα έκαναν είναι καισαρική...άσε που στο νοσοκομείο γενικά δεν προτιμούν καισαρικές..είναι αρκετά αυστηροί στο θέμα αυτο... το έψαξα πολύ και δεν πάω στα τυφλά για καισαρική...έχω εξετάσεις και αποτελέσματα που με όδηγούν σε αυτή τη λύση...

ξερει κάποια ήδη νέα μανούλα κατι παραπάνω να με ενημερώσει?
καλημερα και με το καλό να υποδεχθείς τον νινι σου!!
εγω γέννησα με φυσιολογικό τοκετό τον περασμενο Οκτωβριο και εννοείται έκανα επισκληρίδιο. Φαντάζομαι και στην καισαρική την κάνουν την ενεση στο ιδιο σημειο οπο΄τε απο την δική μου εμπειρία να σου πω οτι νιωθεις ενα μικρο τσιμπηματάκι (πολυ μικρό όμως) και εγω αυτό που ένιωσα έντονα ειναι να κυλαέι το ύγρό μέσα μου, δεν ξερω πως να το περιγράψω ακριβως!σε ολη την διάρκεια που ειχα μονιμα την βελονα δεν την ενιωθα καθόλου, μην αγχώνεσαι δεν ειναι τιποτα
Ο χρήστης chrysa.ps δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-09, 14:25   #30
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όπως τα λέει η Χρύσα είναι, μην αγχώνεσαι. Όλα θα πάνε καλά!
Παλιά 18-05-09, 16:00   #31
Mickey

Περιοχή: Πειραιάς
Mickey χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ

Αγαπητή ntinti , καταλαβαινω το άγχος σου πάρα πολύ. Και γω κάπως έτσι ήμουν όσο πλησίαζε ο καιρός να γεννήσω. Γέννησα με καισαρική τομή , αναγκαστικά, και δεν το μετάνιωσα καθόλου.
Έκανα επισκληρίδιο. Όταν κάνεις ολική νάρκωση μετά πονάς πολύ περισσότερο. Ενώ εμένα τουλάχιστον τρεις μέρες που ήμουν στο νοσοκομείο (γιατί γέννησα σε κρατικό νοσοκομείο και γω) είχα την επισκληρίδιο στην πλάτη συν του ότι μου διοχεύτευαν ενέσεις ώστε να μην πονάω.
Πέρα απο αυτό το τσίμπημα δεν το αισθάνθηκα καθόλου την ώρα εκείνη. Όταν σου κάνουν την επισκηρίδιο πρέπει να εισαι γυρισμένη στο πλάι με λυγισμένα γόνατα , όσο μπορείς βέβαια λόγω της κοιλιάς και γω είχα τεράστια κοιλιά. Και μετά από πολύ λίγο νιώθεις μούδιασμα από την κοιλιά και κάτω. Εγώ προσωπικά δεν το μετάνιωσα καθόλου διότι ενώ είσαι ξύπνια σαφώς δεν βλέπεις τί γίνεται και επιπλέον με του που θα γεννηθεί το μωράκι σου το βλέπεις αμέσως και σου το φέρνουν.
Επίσης εγώ τουλάχιστον την καισαρική την αντιμετώπισα πάρα πολύ καλα. Τι εννοώ? Ότι δεν πονούσα τόσο μετά όσο λένε ότι πονάς. Σαφώς για μία εβδομάδα που είχα τα ράμματα δεν μπορούσα να σταθώ όρθια για πολύ και περπατούσα σκυφτή (γιατι τραβούσαν τα ράμματα) αλλά μόλις έκοψα το ράμα δεν αισθανόμουν τίποτα.
Μην φοβάσαι και όλα θα πάνε καλά. Πάντως συζήτησε με τον γυναικολόγο σου για τον αναισθησιολόγο που θα σου κάνει την επισκληρίδιο και αν μπορείς ζήτησε του να τον γνωρίσεις πριν γεννήσεις ώστε να του πεις τις φοβίες σου και να σου εξηγήσει καλύτερα, ως ειδικός, όλη την διαδικασία και τις ενδεχόμενες επιπτώσεις.
Α, όσο για πόνους στην μέση κλπ , δεν έχω τίποτα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα αναισθησιολόγου αυτό ή θέμα οργανισμού.
Με το καλό σου εύχομαι να κρατήσεις το μπεμπάκι σου στην αγκαλιά και μην φοβάσαι τίποτα!
Ο χρήστης Mickey δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-05-09, 19:19   #32
ntinti

ntinti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ πολύ Mickey μου,και τις άλλες κοπέλλες που κανατε τον κόπο να μου μεταφέρετε την εμπειρία σας! Πραγματικά ο φόβος είναι μεγάλος...
και όπως μου είπε ο γιατρός που έκανα τις εξειδικευμένες εξετάσεις για να έχω τα αποτελέσματα που με οδήγησαν στην καισαρική..."μέσα στο χειρουργείο οι γιατροί θα κάνουν την δουλειά τους.Και φυσικά θα μιλάνε μεταξύ τους και θα λένε διάφορα και θα είναι σε εγρήγοση.Αν νομίζεις ότι το κλίμα αυτό δεν θα το αντέξεις,να μην κάνεις την επισκληρίδιο.Να πας με ολική νάρκωση."

Δεν έχω κάνει ποτέ μου ούτε κάποιο χειρουργείο ούτε συνεπώς νάρκωση.Δεν ξέρω καθόλου την διαδικάσια.Και τελικά νομίζω ότι είναι στον χαρακτήρα της κάθε γυναίκας να αντιμετωπίσει ένα τέτοιο γεγονός.Αλλά όταν σου λένε όλες.."μην μασάς προχώρα"...δεν νομίζω να είναι και τόσο φοβερά όσο μπορεί το μυαλό να τα φαντάζεται...

τι να πω δεν ξέρω...μένει να τα τα συζητήσω με τον γιατρό μου την ερχόμενη δευτέρα που έχω και το ραντεβού,και να κάνω και μία επαφή με τον αναισθησιολόγο.πιστεύω πως θαμου κάνει πιό καλό από όλα.Το νοσοκομείο είναι το πανεπιστημιακό του Ρίου,δεν είναι τυχαίοι οι γιατροί,ότι και να χρειαστούμε και η μπέμπα και εγώ...σε νοσοκομείο βρισκόμαστε!

Είναι ο φόβος για το άγνωστο και το ότι δεν ξέρω πως θα αντιδράσει ο εαυτός μου εκείνη τη στιγμή σε κάποιο ενδεχόμενο πόνο ή ασυνήθιστο άκουσμα.

Το μόνο που θέλω είναι να περάσουν όλα γρήγορα και να πάρω αγκαλίτσα την ομορφιά που κρύβεται μέσα μου. νιώθω ότι μόλις την αντικρύσω και την αγκαλιάσω δεν θα σταματίζουν να τρέχουν τα δάκρυα από τα ματια μου...ανυπομονώ να την χορτάσω φιλιά...
Παλιά 19-05-09, 11:58   #33
Mickey

Mickey χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Πιο φοβιτσιάρα πάντως από εμένα δεν υπάρχει! Μην ανησυχείς, δεν είσαι η μόνη. Πιστεύω όλες οι γυναίκες νιώθουν έναν φόβο μέσα τους μέχρι εκείνη την ώρα. Γιατί την ώρα που γεννάμε είναι τέτοια η ανυπονονησία μας να αντικρύσουμε τον μικρό μας θησαυρό που δεν σκεφτόμαστε τίποτε άλλο παρά μόνο αυτό.
Το σίγουρο πάντως είναι ότι εμείς οι γυναίκες είμαστε πολύ δυνατά πλάσματα. Εκτός από ευλογημένα, γιατί αυτό το θαύμα μόνο εμείς μπορούμε να το βιώσουμε και όσο και να προσπαθούμε να το περιγράψουμε με λόγια στους συζύγους μας δεν μπορούμε να αποδώσουμε την μεγαλειότητα του θαύματος!!!!!
Και για να μην σε κουράσω άλλο, εξάλλου ο γιατρός σου είναι ο πλέον ειδικός που θα σου μιλήσει, εξηγήσει και καθησυχάσει θα σου πω ότι όντως με την επισκληρίδιο είσαι ξύπνια, μιλάς με τους υπόλοιπους, ο αναισθησιολόγος είναι δίπλα σου και σου μιλάει όπως και οι νοσοκόμες. Εμένα η αναισθησιολόγος ήταν δίπλα μου , μου χαϊδευε το μάγουλο και με ενημέρωνε για την όλη πορεία. Γενικότερα το κλίμα μέσα στο χειρουργείο ήταν πολύ φιλικό και ευχάριστο και την στιγμή που γεννήθηκε το μωράκι μου ήμουν ξύπνια , τον είδα και τον φίλησα!!!!!!!!!
Αυτή η στιγμή πίστεψε με δεν συγκρίνεται με τίποτα στον κόσμο!!!!!!!!!!!
Όλα θα πάνε καλά! Μόνο σκέψου ότι σε λίγο καιρό θα σκέφτεσαι όλους τους φόβους σου και θα γελάς!
Παλιά 25-05-09, 21:49   #34
popchris

Περιοχή: Αγιος Νικολαος κρητης
popchris ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω γεννησα τον Οκτωβρη με προγρααμματισμενη καισαρικη και επισκληριδιο σε δημοσιο νοσοκομειο..δεν πονεσα καθολου μα καθολου 8 το πρωι ξεκινησε η διαδικασια και σε μιση ωρα ειδα το νινι μου...το απογευμα παρολο που επεσε στα 23 ο αιματοκριτης μου σηκωθηκα λιγο και καθε μερα που περνουσε ημουν και καλυτερα...ΑΝΕΤΑ ΞΑΝΑΓΕΝΝΑΩ..ΤΟΥΣ 9 ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΟΝΟ
Ο χρήστης popchris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-09, 12:19   #35
mariab

mariab ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλά, εγώ δηλαδή είμαι η μόνη που φοβάμαι την επισκληρίδιο?

Γέννησα με καισαρική (εξωσωματική και μωρό με ισχιακή προβολή, οπότε ο γιατρός δεν έκανε φυσιολογικό τοκετό ούτε για αστείο).

Το θέμα είναι ότι ενώ είχα ξεκινήσει για επισκληρίδιο, μόλις κατάλαβα τον αναισθησιολόγο να με ακουμπάει στην σπονδυλική στήλη, τρόμαξα και δεν καθόμουν ούτε για αστείο. "Εβλεπα" αναπηρικά καροτσάκια και άλλα τέτοια. Τελικά έκανα ολική αναισθησία.

Δεν είναι τόσο τραγικά βρε παιδιά. Ούτε υπερβολικοι πόνοι, ούτε τίποτα. Εβαζα τα παυσίπονα τα υπόθετα και ήμουν μια χαρά. Ειλικρινά, δεν αισθανόμουν χειρότερα από άλλες γυναίκες στον όροφο που είχαν κάνει καισαρική με επισκληρίδιο. Την άλλη μέρα το πρωί σηκώθηκα και περπάτησα και όλα καλά. Πονάς βέβαια, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει διαφορά μεταξύ επισκληριδίου και ολικής.

Το μόνο άσχημο είναι ότι αργείς να δεις το παιδί και όσο να' ναι έχεις αγωνία. Αυτό είναι πρόβλημα.
Παλιά 12-06-09, 14:19   #36
filoudaki

Το avatar του χρήστη filoudaki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
filoudaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mariab Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο άσχημο είναι ότι αργείς να δεις το παιδί και όσο να' ναι έχεις αγωνία. Αυτό είναι πρόβλημα.
Επίσης αργείς περισσότερο να ξεκινήσεις τον θηλασμό...Και οι πρώτες ώρες είναι κρίσιμες για την επιτυχία...

Ο χρήστης filoudaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-12-09, 00:27   #37
ιωανναπατρα

ιωανναπατρα χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γενναω την δευτερα το πρωι με καισαρικη και ολικη ναρκωση. ξερει καμια ποση ωρα κραταει η ναρκωση γιατι την φοβαμαι. απαντηστε μου please!!!
Ο χρήστης ιωανναπατρα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-10, 15:17   #38
boy'smam

boy'smam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή EΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!

Οταν εκανα την καισαρικη με επισκληριδιο μπορεσα να σηκωθω μετα απο 20 ωρες!Τα ποδια μου αρχισα να τα νιωθω μετα απο 5-6ωρες και να τα κουναω σιγα σιγα μετα απο 12!
Εσεις μετα απο ποση ωρα σηκωθηκατε?
Ο χρήστης boy'smam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-12-10, 15:45   #39
irencat

Περιοχή: Athens
irencat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marinab Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν εκανα την καισαρικη με επισκληριδιο μπορεσα να σηκωθω μετα απο 20 ωρες!Τα ποδια μου αρχισα να τα νιωθω μετα απο 5-6ωρες και να τα κουναω σιγα σιγα μετα απο 12!
Εσεις μετα απο ποση ωρα σηκωθηκατε?
Εγώ γέννησα την πρώτη φορά 08.45 και τη δεύτερη 12.15 το μεσημέρι, τα πόδια μου τα κουνούσα ήδη από την ανάνηψη και σηκώθηκα (εντάξει, για λίγο, 2-3 βήματα έκανα...) το ίδιο απόγευμα και τις 2 φορές.
Παλιά 22-12-10, 15:55   #40
boy'smam

boy'smam χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αληθεια?Μαλλον μου εβαλε ο γιατρος μεγαλη δοση!Ελπιζω αυτη τη φορα να σηκωθω νωριτερα!!!
Ο χρήστης boy'smam δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές