Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 28-05-09, 13:27   #41
turpis

Περιοχή: χανιά
turpis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nina Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα χάπια βγαίνουν σε διάφορα mg; Εχω αυτά των 100 και το πολύ είναι 3 ημερησίως με βάση τις οδηγίες τους. Πώς σας έδωσαν 6;
Θυμάμαι ότι στη δική μου περίπτωση μου είχε πει να ξεκινήσω με 2 χάπια κάθε φορά ώστε να δούμε αν θα υποχωρήσει η αιμοραγία.Μετά από μια μέρα θυμάμαι ύποχώρησε πολύ και τότε έπαιρνα 1 ανά 8 ώρες.Φαντάζομαι οτι η δοσολογία έχει να κάνει με την κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.Εγώ είχα αρκετό αίμα και μάλλον για αυτό μου έδωσε 2 αρχικά.Κι εγώ των 100 είχα.
Ο χρήστης turpis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-05-09, 20:20   #42
evdokia86

Περιοχή: Παλληνη
evdokia86 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και γω πηρα utrogestan για 3 εβδομαδεσ περιπου γιατι ειχα καφε υγρα για μια μερα και μια φορα εβγαλα και αιμα.και γω ειχα αγχωθει για τισ οδηγιεσ που ειχα διαβασει και εγραψα στο φορουμ και ολεσ με κατησυχασανε!!μαλιστα μου ειχε πει καποια οτι η εταιρια που βγαζει το φαρμακο γραφει αυτα στο χαρτι,γιατι σε περιπτωση(1 στο εκατομυριο)που γινει σε καποια να ειναι καλυμενη η εταιρια.και ο γιατροσ μου βεβαια με ειχε καθυσηχασει και μου ειπε "αστο να λεει το χαρτι!!".

Ο χρήστης evdokia86 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-08-09, 19:22   #43
Irini_D

Irini_D χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να πω και εγω λοιπον, πήρα utrogestan 6 την ημερα των 100mg 9 μηνες, παρενεργειες δεν ειχαμε ουτε εγω ουτε η κορη...
Ο χρήστης Irini_D δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-09, 14:02   #44
esys

esys χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

παιδιά Utragestan παίρνω κι εγώ από την αρχή της εγκυμοσύνης 8 την ημέρα. Παντως πιστεύω ότι τις παρενέργειες δεν τις βλέπουμε άμεσα. Προγεστερόνη έπερναν οι γυναίκες τουλάχιστον τα τελευταία 20 χρόνια κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης τους. Σήμερα παρατηρώ τα παιδιά που είναι 14-20 χρονών και είναι όλα τους σαν ερμαφρόδητα. Νομίζεις ότι δεν έχουν φύλο. Το πιο τραγικό πάντως που έχω παρατηρήσει είναι σε δύο παιδιά φίλων, φοιτητές σήμερα, το ένα αγόρι και το άλλο κορίτσι που αναφέρουν ότι δεν έχουν διάθεση για σεξ! Παιδιά στα 20 μου χρόνια δεν κρατιόμουν, ούτε εγώ ούτε οι συνομίληκοί μου! Δεν ξέρω αν αυτό είναι ουσιαστικά παρενέργεια της προγεστερόνης αλλά οι σκέψεις μου σε συνδυασμό με αυτά που γράφουν οι οδηγίες του utragestan εκεί με οδηγούν.
Ο χρήστης esys δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-09, 14:56   #45
zoi_m

Περιοχή: Θεσ/νικη
zoi_m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μαλλον υπερβαλεις!Τα αιτια γιατι η νεολαια ειναι ετσι ψαξε τα καλυτερα στην κοινωνια που ζουν και στον τροπο που μεγαλωνουν παρα στα χαπια!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης zoi_m δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-09, 15:05   #46
gkleopatra-gazh

gkleopatra-gazh χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει παρτο αλλα μην διαβασεις τις παρενεργειες!!!εχει στα αληθεια παρα πολλες αν και εγω ενω το πηρα για 5 μηνες δεν ειδα καμια απολυτως παρενεργεια.
Ο χρήστης gkleopatra-gazh δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-09, 12:09   #47
jenny_george

Περιοχή: Γλυφάδα
jenny_george χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγώ, πάλι, είναι απίστευτο αυτό που έπαθα! Στις 8-10 περίμενα περίοδο και μου ήρθε....αλλά δεν έφευγε με τίποτα! Τη 12η μέρα πήρα τον γιατρό μου, ώντας σίγουρη πως πρόκειται για κάποια ορμονική ανωμαλία που μου έτυχε. Μ' έστειλε αμέσως για β΄χοριακή και ηταν 1.101! Μου είπε ότι είμαι ή ήμουν έγκυος! Τρελάθηκα! Έκλαιγα και σκεφτόμουν όλα όσα είχα κάνει ανυποψίαστη τις προηγούμενες μέρες! Καθάρισα τρεις μέρες μια αποθήκη στην ταράτσα, κουβάλησα, έστρωσα και καθάρισα τρία τεράστια χαλιά, κατέβασα, σιδέρωσα και κρέμασα όλες τις κουρτίνες εν όψει χειμώνα και πήγαινα δυο φορές τη βδομάδα γυμναστήριο, βάζοντας 40 κιλά στο μηχάνημα για κοιλιακούς!!! Α! Και κηνυγούα τον γιο μου που ξεκίνησε να περπατάει και μόλις χθες ωείχε τα πρώτα του γεννέθλια (χώρια το σήκωμα και οι κλοτσιές που μου έριχνε στην κοιλιά! Έκανα δεύτερη χοριακή σε δυο μέρες και υπερδιπλασιάστηκε (2.211)! Και τρίτη μετά δυο μέρες, 3.478. Στο μεταξύ ξεκίνησα με 6 Utrogestan τη μέρα, αλλά πριν βγει η πρώτη χοριακή μου είχα ήδη διαβάσει ό,τι γράφετε όλες σας εδώ και ήξερα ότι θα μου τα δώσει...Πέταξα και θα πετάω το χαρτάκι οδηγιών απ' όλα τα κουτιά που θα ανοίγω. Από χθες έχω μόνο αρκετά καφέ υγρά. Είχα 17 μέρες αίμα (και με πηχτά κομμάτια). Παρ' όλα αυτά ήλπιζα κι ελπίζω ότι όλα θα πάνε καλά και πάω ολοταχώςγια την κόρη! Υπέρηχο -αν όλα πάνε καλά- θα κάνω σε 10 μέρες από σήμερα! Αν κάποια έχει κάποια παρόμοια εμπειρία, ας μου απαντήσει...
Ο χρήστης jenny_george δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-09, 12:26   #48
bp-IOLH

Το avatar του χρήστη bp-IOLH

bp-IOLH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια, εμένα ο γιατρός μου μού εδωσε utrogestan 200 mg και μου είπε ένα το πρωί κι ένα το βράδυ. Δεν μου είπε να ξαπλώσω όμως αλλά να πηγαίνω κανονικά στη δουλειά μου.
Η απορία μου είναι η εξής: το βράδυ το βάζω και ξαπλώνω, οπότε μένει μέσα όλο το βράδυ και το πρωί στην τουαλέτα βγαίνουν τα λιωμένα υπολλείμματα. Χθες και σημερα είναι Σαββατοκύριακο και είμαι σπίτι. Αύριο όμως που θα πάω στη δουλειά, αν το βάλω μόλις ξυπνήσω, αυτο δε θα φύγει αμέσως, δεδομένου ότι πηγαίνω στη δουλειά με το μετρό, ανεβοκατεβαίνω σκάλες κλπ.?
Όποια μπορεί, ας μου δώσει τα φώτα της.
Ευχαριστώ πολύ.

Ο χρήστης bp-IOLH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-10-09, 13:40   #49
jenny_george

Περιοχή: Γλυφάδα
jenny_george χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

bp-IOLH μου μην αγχώνεσαι! Αυτό με τα υπολείμματα συμβαίνει με όλα τα κολπικά υπόθετα. Τη δουλειά που είναι να σου κάνει την κάνει. Μην προβληματίζεσαι άδικα...
Ο χρήστης jenny_george δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-09, 14:03   #50
gogga

Το avatar του χρήστη gogga

Περιοχή: Αθηνα
gogga χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω το συγκεκριμενο χαπι το επινα, δεν το εβαζα κολπικα (μου ειπε ο γιατρος να μην παιδευομαι εφοσον μπορω να το πιω). Γιατι δεν τον ρωτας; οσον αφορα τις παρενεργιες και εγω ειχα τρελλαθει και ο γιατρος μου τα εγραφε στο κεντρο μανας και παιδιου με ρωτησε γιατι τα επινα. Εμενα ο γυναικολογος μου μου τα εδωσε προληπτικα για να μην εχω αποβολη το πρωτο τριμηνο. Δοξα το Θεο το μωρο μου ειναι υγειεστατο. Στην Αγγλια το χορηγουν στις εγκυμοσυνες οπως εμας το ασβεστιο
Παλιά 21-04-10, 16:30   #51
duein October

duein October χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Τα περισσότερα προβλήματα υγειάς πού έχουμε σήμερα οι άνθρωποι οφείλονται στο γεγονός ότι εμπιστευόμαστε τους γιατρούς.Όλοι αυτοί έχουν αποφοιτήσει από πανεπιστήμια στα οποία διδάσκονται τα αποτελέσματα ερευνών που έχουν χρηματοδοτηθεί από φαρμακευτικές εταιρείες με κέρδη δισεκατομμυρίων...Οι φωνές των λίγων που ξέρουν την αλήθεια "πνίγονται" από τα συμφέροντα των εταιρειών που μας θέλουν άρρωστους και θέλουν να γεννάμε και παιδιά άρρωστα για να μην χάσουν την πελατεία τους. Λυπάμαι που δε μπορώ να πω περισσότερα... Να είστε επιφυλακτικές όταν σας χαπακώνουν. Συχνά δε γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι οι γιατροί πόσο κακό κάνουν.
Ο χρήστης duein October δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-04-10, 23:25   #52
zoi_m

zoi_m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο duein October Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα περισσότερα προβλήματα υγειάς πού έχουμε σήμερα οι άνθρωποι οφείλονται στο γεγονός ότι εμπιστευόμαστε τους γιατρούς.Όλοι αυτοί έχουν αποφοιτήσει από πανεπιστήμια στα οποία διδάσκονται τα αποτελέσματα ερευνών που έχουν χρηματοδοτηθεί από φαρμακευτικές εταιρείες με κέρδη δισεκατομμυρίων...Οι φωνές των λίγων που ξέρουν την αλήθεια "πνίγονται" από τα συμφέροντα των εταιρειών που μας θέλουν άρρωστους και θέλουν να γεννάμε και παιδιά άρρωστα για να μην χάσουν την πελατεία τους. Λυπάμαι που δε μπορώ να πω περισσότερα... Να είστε επιφυλακτικές όταν σας χαπακώνουν. Συχνά δε γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι οι γιατροί πόσο κακό κάνουν.
Κοπελα μου οταν κινδυνευεις να χασεις το παιδακι σου ολα τα χαπια τα παιρνεις...
Σε βρισκω υπερβολικη και σιχαινομαι ολα αυτα τα παιχνιδια συννομοσιας.....
Καταρχην ο μεσος ορος ζωης του ανθρωπου εχει ανεβει...Αυτο δεν ειναι τυχαιο.....Εχουν γεννηθει παιδια που σε αλλες εποχες δεν θα τα καταφερναν....Εχω φιλες που μεχρι και βαλιουμ πηραν για να κρατησουν ενα μωρο στην αγκαλια τους....
Δεν δεχομαι αυτο που λες δεν θεωρω οτι τα χαπια ειναι η σωτηρια μας....Αλλα καπου στη μεση ισως βρεις την αληθεια!!!!!
ΘΑ σου εγραφα και αλλα ομως ειναι αργα....
Παλιά 21-04-10, 23:36   #53
siderenia

Το avatar του χρήστη siderenia

siderenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ουτροζεσταν πέρνω σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη μου. Αρχικά λόγο αιμορραγίας και εν συνεχεια λόγο προβλημάτων στον τράχηλο που ανακλύψαμε τυχαία και θα με έκαναν να χάσω το μωρό. Φυσικά αγχώνομαι για το αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ή όχι, αλλά μήπως όλα τα άλλα που καταναλώνουμε καθημερινα είναι καλύτερα; Το κινητό που μας έχει γίνει σκουλαρίκι; Ο Θεός να δώσει να μην σου τύχει κάτι κακό. Ετσι όπως είναι η ατμόσφαιρα και η ζωή μας πλέον όλα επικύνδινα είναι.
Παλιά 22-04-10, 13:29   #54
EMC

Το avatar του χρήστη EMC

Περιοχή: Thessaloniki
EMC χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εγώ χρειάστηκε να πάρω utrogestan αλλά μόνο ένα κάθε μέρα ενδοκολπικά για ένα μήνα περίπου και δεν είχα καμία παρενέργεια. Βέβαια είδα ότι κάποιες κοπέλες έπαιρναν πολλά χαπάκια κάθε μέρα και απ'ότι είδα αρκετές δεν παρουσίασαν τίποτα. Μάλλον εξαρτάται από τον οργανισμό και οι παρενέργειες είναι λίγο σπάνιες.
Παλιά 22-04-10, 13:35   #55
siderenia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EMC Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ χρειάστηκε να πάρω utrogestan αλλά μόνο ένα κάθε μέρα ενδοκολπικά για ένα μήνα περίπου και δεν είχα καμία παρενέργεια. Βέβαια είδα ότι κάποιες κοπέλες έπαιρναν πολλά χαπάκια κάθε μέρα και απ'ότι είδα αρκετές δεν παρουσίασαν τίποτα. Μάλλον εξαρτάται από τον οργανισμό και οι παρενέργειες είναι λίγο σπάνιες.
Νομίζω η ενσταση του/της duein October είναι στο τι μπορεί να προκαλέσει στο μωρό η λήψη του φαρμάκου (αυτη είναι και δική μου ανησυχια).Ομως οταν κινδυνεύεις να το χάσεις και τα συγκεκριμένα σκευάσματα αποδεδειγμένα βοηθάνε να συνεχιστεί ομαλά η εγκυμοσύνη τα πέρνεις και λές πάλι καλά! Καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.
Παλιά 22-04-10, 15:11   #56
zoi_m

zoi_m ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siderenia Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω η ενσταση του/της duein October είναι στο τι μπορεί να προκαλέσει στο μωρό η λήψη του φαρμάκου (αυτη είναι και δική μου ανησυχια).Ομως οταν κινδυνεύεις να το χάσεις και τα συγκεκριμένα σκευάσματα αποδεδειγμένα βοηθάνε να συνεχιστεί ομαλά η εγκυμοσύνη τα πέρνεις και λές πάλι καλά! Καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς.
Κοριτσακι μου μην αγχωνεσαι για τα χαπια!!!!Εχω παρει ολων των ειδων για να τα καταφερει ο μικρουλης μου....Ειναι σημερα 7 μηνων υγιεστατος και πανεξυπνος....
Δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο....Ευτυχως που υπαρχουν και αυτα και σωζονται εγκυμοσυνες.....
Παλιά 22-04-10, 17:18   #57
siderenia

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoi_m Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοριτσακι μου μην αγχωνεσαι για τα χαπια!!!!Εχω παρει ολων των ειδων για να τα καταφερει ο μικρουλης μου....Ειναι σημερα 7 μηνων υγιεστατος και πανεξυπνος....
Δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο....Ευτυχως που υπαρχουν και αυτα και σωζονται εγκυμοσυνες.....
Σε ευχαριστώ πολύ!! Τα πέρνω σχεδόν όλους τους μήνες (μόνο το 2ο 3μηνο τα είχα κόψει για λίγο και τα ξαναρχισα). Οπως λες αφού σώζεται η εγκυμοσύνη αποδεδειγμένα με τα χάπια θα τα πάρεις! Δεν σκέφτηκα στιγμή να τα σταματήσω και ας σκεφτόμουν κατά καιρούς μήπως προκαλέσουν κάτι στο παιδί μελλοντικά! Αν δεν ήταν και αυτά δεν θα υπήρχε καν παιδί!
Παλιά 14-05-10, 14:57   #58
BENA

Το avatar του χρήστη BENA

Περιοχή: Πειραιάς
BENA χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Veronika Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατηρήσατε απότομη αύξηση βάρους με τα ultrofestan, ή φούσκωμα από κατακράτηση υγρών;

τα επαιρνα και στις δυο εγκυμοσυνες μεχρι τον 3ο μηνα λογω χαμηλης προγεστερονης και ειδικα στην πρωτη πηρα πολλαααααααα κιλα, μεχρι τον τριτο που τα σταματησα!! Ειχα μεγαλη κατακρατηση η οποια τωρα που ο γιος μου ειναι ενος, αρχιζει να υποχωρει...δυστυχως δεν ακουσα τον γιατρο μου που μου ειπε να τα παρω κολπικα,θεωρησα ευκολοτερη την καταποση και τωρα το "πληρωνω" γιατι αν σκεφτεις οτι στην κορη μου ξεκινησα την εγκυμοσυνη 75 κιλα και οταν εκλεισα τον 3 ημουν 100 καταλαβαινεις οτι πηρα πολλαααααααααααα κιλα, βεβαια μετα απο τον τριτο μεχρι την γεννα πηρα ακομα 5 συνολικα (χωρις καποια ιδιαιτερη διατροφη περαν των αναγκαιων για την σωστη αναπτυξη του μωρου),οποτε σιγουρευτηκαμε οτι η αιτια ηταν τα utrogestan.Αυτα.......

...Η επανάσταση είναι σαν το ποδήλατο. Αν σταματήσουμε να κάνουμε πεντάλ, θα πέσουμε...
Ο χρήστης BENA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 11:47   #59
zoekopa

zoekopa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Geia sas koritsia! Ego arxisa na pairno ta utrogestan stin 10 evdomada giati eixa meriki apokolisi, 6 tin imera. Eimai stin 16 evdomada kai akoma sinexizo... To mono simptoma pou paratirisa itan oti otan mou eixan teliosei kai piga sto farmakeio gia.... ananeosi, distixos ta farmakeia apergousan kai meta itan savatokiriako kai ta farmakeia itan klista opote gia dio meres imoun xoris utrogestan kai etsi tin kiriaki arxisa na klaio xoris logo oli tin imera. Ipotheto oti eftaige i apotomi eleipsi progesteronis (mou to epivevaiose kai mia fili mou nosileutria). Eutixos den exo parei kila (pros to paron xaxa!!) giati imoun idi 90 kila prin tin egkimosini kai o giatros fonazei na min valo alla....
Pantos exo dei pio polla thetika me to utrogestan para arnitika. gia paradeigma otan kourazomai den exo "sispaseis" sti mitra oute perierga igra. Tou eipa kai ego gia tis parenergies kai mou eipe pos an den ta eperna, isos na eixame asxima apotelesmata.
auti itan i dikia mou empeiria kai pragmatika me voithisan poli kai oi dikies sas empiries!!!
Ο χρήστης zoekopa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-10, 11:57   #60
Niki81

Niki81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω για την ωρα δεν τα εχω χρειαστει αλλα βλεπω το γιατρο μου οτι δε θελει κιολας να τα παρω.ακομα και λιγα καφε υγρα που ειχα καποια στιγμη μου ειπε θα ξεκουραστεις για 1-2 μερες και μονο αν δεις οτι δε σταματανε θα τα παρεις.Οσο ειναι στο χερι μας δε θελω να τα παρεις.
βεβαιαα αν προεκυπτε εντονη αιμοραγια ή αποκολλληση ειμαι σιγουρη θα μου τα εδινε.
Ο χρήστης Niki81 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-07-10, 09:17   #61
kiki-cha

kiki-cha χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή τι μου συμβαινει?

καλημερα σε ολες!διαβαζω αρκετα συχνα τους προβληματισμους σας.μπορω να πω οτι με εχετε βοηθησει πολλες φορες.σχετικα με το utrogestan εχω μια απορια.η γυναικολογος που με παρακολουθει μου το εδωσε για να προκαλεσουμε περιοδο.το εχω ξαναπαρει αλλες δυο φορες λογω ανωμαλιας του κυκλου μου.παντα μετα απο τρεις μερες ερχοταν η περιοδος μου κανονικα.αυτη την φορα ομως εχουν περασει 6 μερες και αφαντη!!!να προσθεσω και τους τρομερους πονους πολυ χαμηλα στην κοιλια μου.τι μου συμβαινει?μπορει να με βοηθησει καποια?
Ο χρήστης kiki-cha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-11, 13:02   #62
honda

honda ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

kalimera se oles eimai kainouria stin parea sas k thelo ta fota sas... eimai 2 ebdomadon egkios k o giatros mou mou brike sisoreumeno ema, k mou edose ta UTROGESTAN. 3 tin imera ana 8oro. mou eipa oti mou ta dini gia tixon apoboli... me tromakse afto pou mou eipai... eseis ti lete pano se auto????
Ο χρήστης honda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-11, 19:44   #63
xristinag

Το avatar του χρήστη xristinag

xristinag ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ τα περνώ από την αρχή της εγκυμοσύνης! Κορίτσια σε ένα γιατρό πηγαίνετε γιατί τον εμπιστεύεστε σαν γιατρό και σαν επιστήμονα το έχετε ψάξει νωρίτερα και τον βασίζεστε και τηρείτε ότι σας λέει ! (αλλιώς θα αλλάζατε γιατρό) οπότε αν σας λέει να πάρετε κάποια χάπια ή οτιδήποτε άλλο χρειάζεται πρέπει να το κάνετε, εγώ αυτής της άποψης είμαι! ένταξη να είναι κάτι σοβαρό που δεν σας κάθετε σωστά γιατί πιστεύετε ότι υπάρχει κάποια σκοπιμότητα ναι να το ψάξετε! Αυτά τα χάπια αν δεν τα περνάμε πιθανόν θα χανόντουσαν πολλά μωράκια, αυτά σας τα λέω γιατί καταλάβω ότι μας πιάνει όλες πανικός και φοβόμαστε μην κάτι γίνει, μην πάει κάτι στραβά! Απόλυτα δικαιολογημένο, αλλά με έναν σωστό γιατρό και την βοήθεια του θεού οι περισσότερες σε λίγο καιρό θα κρατάμε τα μωράκια στην αγκαλιά μας και θα γελάμε με τους χαζούς φόβους που είχαμε.
Τέλος πάντων έχω μια απορία γιατί συνδέσετε τα κιλά με τα συγκεκριμένα χάπια? Εγώ τα περνώ 2,5 μήνες και έχω βάλει 1 κιλό όσο έπρεπε δηλαδή και χωρίς να προσέχω.
Ο χρήστης xristinag δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-11, 00:02   #64
erko

erko ουδετερη μηδέν
Κοριτσια κι εγω τα επαιρνα για 14 μηνες στην εγκυμοσυνη μου και 6 χαπια τη μερα!2 πρωι,2 μεσημερι και 2βραδυ!
Μου τα΄χε δωσει γιατι ειχα ιστορικο με παλλινδρομο κυηση!
Ενοιωθα πιο σιγουρη που τα επαιρνα!
Βαρος δεν πηρα πολυ!Μονο 8 κιλα πηρα σε ολη την εγκυμοσυνη!
Και ολα πηγαν πολυ καλα!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης erko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-11, 17:12   #65
honda

honda ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο siderenia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουτροζεσταν πέρνω σχεδόν σε όλη την εγκυμοσύνη μου. Αρχικά λόγο αιμορραγίας και εν συνεχεια λόγο προβλημάτων στον τράχηλο που ανακλύψαμε τυχαία και θα με έκαναν να χάσω το μωρό. Φυσικά αγχώνομαι για το αν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα ή όχι, αλλά μήπως όλα τα άλλα που καταναλώνουμε καθημερινα είναι καλύτερα; Το κινητό που μας έχει γίνει σκουλαρίκι; Ο Θεός να δώσει να μην σου τύχει κάτι κακό. Ετσι όπως είναι η ατμόσφαιρα και η ζωή μας πλέον όλα επικύνδινα είναι.
siderenia geia sou! mipos ginetai an theleis fisika na mou peis ti problima eixais ston traxilo?? giati ego exo traxilitida k o palios mou o giatros (giati tora alaksa) mou eipai oti den epireazi se tipota to moro.. alla ston kenourio den eipa tipota giati emina stin gnomi tou alou k den to theorisa simaniko na tou to po, alla diabasa pou les oti eixes kapio problima me ton traxilo k eipirxe kindinos gia to moro, k oso na peis panikoblithika!!!
Ο χρήστης honda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 15:56   #66
1ELPI

Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ,ΛΑΡΝΑΚΑ
1ELPI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 8 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΑ.3 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,ΑΝ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΘΑ ΔΩ ΠΕΡΙΟΔΟ????
Ο χρήστης 1ELPI δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 16:00   #67
*tingerbell*

Το avatar του χρήστη *tingerbell*

*tingerbell* χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 1ELPI Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 8 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΑ.3 ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,ΑΝ ΤΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΘΑ ΔΩ ΠΕΡΙΟΔΟ????

δε νομιζω...αν ηταν να δεις αιμα θα το εβλεπες ανεξαρτητα απο τα χαπια.εγω τα επαιρνα απο την 8η ως και την 14η εβδομαδα,3 την ημερα λογω αποκολλησης και το αιμα που ηταν να φυγει εφευγε.αυτο που θελω να πω ειναι οτι αυτα τα χαπια δεν σε ''σφραγιζουν'' απο κατω απλα δυναμωνουν τα τοιχωματα της μητρας.σε περιπτωση βιοχημικης θα ειχες δει ηδη την περιοδο σου.χοριακες κανεις?σου ευχομαι ολα να πανε καλα και να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Ο χρήστης *tingerbell* δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 16:45   #68
1ELPI

1ELPI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

TINGERBEL ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΗΛΙΣΩ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 5Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 200.ΣΤΟΝ ΙΠΕΡΙΧΟ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΠΤ.ΠΡΙΝ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 1/2 ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΩΡΑ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ.
Παλιά 22-06-11, 08:27   #69
Βασίλισσα1975

Βασίλισσα1975 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 1ELPI Εμφάνιση μηνυμάτων
TINGERBEL ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΜΗΛΙΣΩ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 5Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 200.ΣΤΟΝ ΙΠΕΡΙΧΟ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΠΤ.ΠΡΙΝ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΕΙΧΑ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 1/2 ΧΡΟΝΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΩΡΑ.Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΒΙΟΧΗΜΙΚΗ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΧΟΡΙΑΚΗ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ.
μετρας 5 εβδομαδες απο την πρωτη μερα περιοδου σου????
νομιζω ειναι νωρις να δεις κατι στον υπερυχο...και η χοριακη 200 ειναι μια χαρα....η 5η εβδομαδα εγκυμοσυνης ειναι οταν μια κοπελα κανει τεστ γιατι δεν της εχει περιοδο και μετα απο 10 μερες πηγαινει για τον πρωτο υπερυχο...ας με διορθωσει καποια κοπελα αν κανω λαθος...
Ο χρήστης Βασίλισσα1975 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-06-11, 08:35   #70
1ELPI

1ELPI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο synik Εμφάνιση μηνυμάτων
μετρας 5 εβδομαδες απο την πρωτη μερα περιοδου σου????
νομιζω ειναι νωρις να δεις κατι στον υπερυχο...και η χοριακη 200 ειναι μια χαρα....η 5η εβδομαδα εγκυμοσυνης ειναι οταν μια κοπελα κανει τεστ γιατι δεν της εχει περιοδο και μετα απο 10 μερες πηγαινει για τον πρωτο υπερυχο...ας με διορθωσει καποια κοπελα αν κανω λαθος...
Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ 15/5.ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΤΠΤ.ΕΚΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΤΩΡΑ.ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.
Παλιά 22-06-11, 12:18   #71
*tingerbell*

Προεπιλογή

καλη μου μην ανησυχεις!στην 5η εβδομαδα κι εγω νομιζω δεν φαινεται κατι...εγω πηγα 6 και και ισα που ειδαμε μια κουκκιδα.
σου ευχομαι μια ανεβασμενη χοριακη!να μπεις να μας πεις τα αποτελεσματα!αντε μακαρι να πανε ολα καλα!
και ναι το 200 ειναι μια χαρα νουμερο!

Παλιά 22-06-11, 12:54   #72
1ELPI

1ELPI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο *tingerbell* Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη μου μην ανησυχεις!στην 5η εβδομαδα κι εγω νομιζω δεν φαινεται κατι...εγω πηγα 6 και και ισα που ειδαμε μια κουκκιδα.
σου ευχομαι μια ανεβασμενη χοριακη!να μπεις να μας πεις τα αποτελεσματα!αντε μακαρι να πανε ολα καλα!
και ναι το 200 ειναι μια χαρα νουμερο!
Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΑ 331.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ.ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ UTROGESTAN ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΞΑΝΑ ΧΟΡΙΑΚΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΥ ΠΡΩΙ.ΕΝΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟ.ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ. ΚΑΝΟΝΙΚΑ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΜΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. ΑΝΑΜΟΝΗ ΛΟΙΠΝ......
Παλιά 22-06-11, 14:51   #73
*tingerbell*

Προεπιλογή

τι να πω βρε καλη μου δεν ξερω...λυπαμαι.
μακαρι να υπαρχει θετικη εξελιξη,διαφορετικα οτι ειναι να γινει ας γινει οσο πιο ανωδυνα γινεται...

Παλιά 22-06-11, 15:04   #74
1ELPI

1ELPI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΙ ΕΓΩ tinherbell ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΛΠΙΖΩ.ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ....
Παλιά 08-07-11, 00:49   #75
Nefertiti

Nefertiti χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και γω κατέληξα να πάρω 3 UTROGESTAN όλο το 1ο τρίμηνο.Είχα 4 φορές αίμα ( όχι αιμοράγία ) και μερική αποκόλληση την 8η βδομάδα. Για ένα μήνα τα έπαιρνα απ'το στόμα και οι ναυτίες και οι αδιαθεσία ήταν πολύ μεγάλες.Δεν μπορούσα να φάω, να πιω νερό κλπ. Όταν πια δεν άντεχα, μου πε ο γιατρός να τα βάζω ενδοκολπικά. Τότε μειώθηκαν σε μεγάλο βαθμό οι ζαλάδες. Πρέπει να πω πως γενικά είχα και τις λεγόμενες αδιαθεσίες του 1ου τριμήνου, πέρα απ'τα UTROGESTAN. Τώρα που μπήκα στον 4ο...έφυγαν όλα.
Ο χρήστης Nefertiti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-09-11, 20:23   #76
karkinaki88

karkinaki88 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή utrogestan

....kalispera koritsia egw epairna gia 3 mines clopiphene citrate k twra i gunaikologos mou mou eipe na pinw apo tin 15 mera tou kuklou gia deka meres duo utrogestan tin i8mera...apla vlepw oti oles to pinate enw eisaste egues...egw perimenw 30/9 periopdos gia poio logo mou to edwse...uparxei kamia kopela na tis sumvenei to idio as mou apantisei parakalw prospathoume edw k ena xrono xwris na exoume provlima alla tipota
Ο χρήστης karkinaki88 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-11, 14:42   #77
maria1987

maria1987 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή συνδιασμος φαρμακων

ηθελα να ρωτησω αν καποια πηρε τα χαπια σε συνδιασμο με χαπια για θυροειδη;
Ο χρήστης maria1987 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-11, 14:48   #78
Elpidaz

Το avatar του χρήστη Elpidaz

Elpidaz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι εγώ είχα πάρει σε μία από τις απόπειρες να μείνω έγγυος. τελικα΄παλινδρόμισε αλλά απ' ό,τι μου είπε ο γιατρός δεν είχε σχέση με τον θυροειδή ή τα χάπια που παίρνω για τον θυροειδή.
Παλιά 30-11-11, 10:29   #79
Σοφακι..

Περιοχή: thessaloniki
Σοφακι.. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή s.o.s

κοριτσια καλημερα. ειμαι στην 12η εβδομαδα και χθες ειχα αρκετο αιμα. πηγα κατευθειαν στο γιατρο και μου ειπε οτι εσπασε απλα ενα αγγειο. μου εδωσε μαγνησιο αναβραζον και utrogestan 6 την ημερα!!! εχω διαβασει για αυτα και εχω τρελαθει!!! εχω κρατηθει με νυχια και δοντια να μην βαλω κανενα κιλο μεχρι τωρα και οντως ειμαι μονο 1 κιλο πανω αλλα τωρρα πανικοβληθηκα!! θα πρηστω? θα κανω κυτταριτιδα? θα γινω χαλια? θα παθει τιποτα το μωρακι μου? (αγορακι μαλλον μου ειπε)
Ο χρήστης Σοφακι.. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-11-11, 21:22   #80
Maria'79

Περιοχή: Αθήνα
Maria'79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια,
Από χθες ο γιατρός μου είπε να ξεκινήσω utrogestan 3 φορές τη μέρα, λόγω του ότι είδα λίγο καφέ στο σκούπισμα. Σήμερα βέβαια σταμάτησε και νομίζω ότι ίσως να μην το χρειάζομαι, αλλά αφού ο γιατρός μου είπε να το πάρω για 10 μέρες, τι να κάνω, πρέπει να το συνεχίσω. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι χθες και σήμερα το μεσημέρι μόλις το πήρα είμουν καθισμένη στον καναπέ και όταν σηκώθηκα μετά από 1 ώρα με έπιασε μία φοβερή ζαλάδα και αδυναμία να κουνήσω τα χέρια μου και τα πόδια μου. Ούτε καν μπορούσα να μιλήσω. Μετά με έπιασε μια φοβερή υπνηλία και κοιμήθηκα για λίγο και μετά συνήλθα. Με φόβισε όλο αυτό και ήθελα να ρωτήσω όσες κοπέλες το παίρνουν ή το έχουν πάρει αν είχαν τόσο πολλή ζαλάδα σαν ίλιγγο.
Ο χρήστης Maria'79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές