Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θέλω να γίνω μαμά/μπαμπάς

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-02-08, 12:03   #1
ELENA1974

Περιοχή: ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑ
ELENA1974 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή UTROGESTAN

έχει πάρει κάποια απο εσάς utrogestan κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και αν ναι έιδατε κάποι από τις φοβερές παρενέργειες που γράφει στο ενημερωτικό φυλλάδιο? Στο Βασίλη είχα πάρει για περίπου ένα μήνα που έιχα αιμοραγία και δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα.
Ο χρήστης ELENA1974 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 12:11   #2
TZOYTZA

Το avatar του χρήστη TZOYTZA

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
TZOYTZA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπον οταν διαβασα τις παρενεργειες τρελαθηκα!!!!!!!!!!!!!
Ρωτησα τον γιατρο και την φαρμακοπειο και μου ειπε οτι ειναι εντελως
ακυνδινα,σπανια βρησκεις εγγυμονουσα και να μην τα περνει
οποτε μην τρελενεσαι!!!! Και εγω τα επερνα 3 μηνες.
Παλιά 01-02-08, 12:22   #3
μανουλα

Το avatar του χρήστη μανουλα

Περιοχή: ΦΑΡΣΑΛΑ
μανουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εγω τα πηρα για 3 εβδομαδες. στις 3 μερες επιδεινωθηκαν οι εμετοι και επαθα αφυδατωση μπηκα 5 μερες στο νοσοκομειο με ορο και ολα καλα. ο γιατρος μου ειπε οτι δεν συμβαινει σε ολες αυτο ειναι θεμα οργανισμου. μετα ομως απο 3 μερες που βγηκα απο το νοσοκομειο ξαναπηγα με αλλεργια απο το συγκεκριμενο χαπι. εβγαλα σε ολο το σωμα σπυρια αλλα μειωθηκε η δοση και το συνεχισα αφου ηταν απαραιτητο για να συνεχιστει η εγκυμοσυνη καλα. εξαλλου αν διαβασεται τις οδηγιες απο ολα τα χαπια δεν προκυτε να παρουμε ουτε ντεπον.
Ο χρήστης μανουλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 13:00   #4
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω επαιρνα για 4 μηνες. Καποια στιγμή λογω αλλεπαλληλων αιμορραγιων επαιρνα 9 τη μερα. Ειναι απαραιτητα πια για την καλη εξελιξη της εγκυμοσυνης. 2 στις 3 μαμαδες που γνωριζω τα εχουν παρει επισης. Μην ανησυχεις, να τα παρεις οπωσδηποτε. Κι εγω θυμαμαι ειχα τρελαθει οταν διαβασα τις παρενεργειες και πηρα την αδελφη μου που επισης τα ειχε παρει και θυμαμαι μου ειχε πει:"καταπινε οτι σου δινουν και μην ρωτας πολλα πολλα"
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 13:17   #5
joe

Το avatar του χρήστη joe

joe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω χρειαστηκε να παρω Utrogestan για περιπου ενα μηνα απο 4 την ημερα αν θυμαμαι καλα,και φυσικα οταν ειχα διαβασει το χαρτακι με τις παρενεργειες ειχα φρικαρει κι ειχα παρει αμεσως το γιατρο μου. Εκεινος μου ειχε πει: "Αυτη τη στιγμη που μιλαμε,ανοιξε το κουτι,παρε το χαρτακι με τις παρενεργειες και πεταξε το στα σκουπιδια!!!" Ετσι κι εκανα λοιπον,δεν ξανασχοληθηκα με αυτα που γραφουν τα χαρτακια στα φαρμακα και σου συστηνω το ιδιο να κανεις κι εσυ,αφου οι γιατροι μας ξερουν παντα ποιο ειναι το καλυτερο για μας και δεν υπαρχει περιπτωση να μας δωσουν κατι που θα βλαψει.
Πραγματι,οπως λενε και τα αλλα κοριτσια,ελαχιστες εγκυες δεν παιρνουν τα συγκεκριμενα χαπια,τα οποια αποδεικνυονται σωτηρια για πολλες εγκυμοσυνες.
Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 14:03   #6
eleana

Το avatar του χρήστη eleana

Περιοχή: θεσσαλονικη
eleana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ελενα μου πηρα και στις 2 μου εγκυμοσυνες ειδικα στην πρωτη μεχρι τον τριτο μηνα αλλα καμια παρενεργεια δεν διαπιστωσα εγω προσωπικα και ουτε ειχα διαβασει να σου πω και την αληθεια το φυλλο οδηγιων γιατι με αγχωνει
Παλιά 01-02-08, 14:06   #7
doudou

Το avatar του χρήστη doudou

Περιοχή: makedonia
doudou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και γω τα πηρα μετα απο αιμοραγια, η αγωγη εγινε σε κρατικο νοσοκομειο, και ο γυναικολογος μου-εκτος νοσοκομειου- συμφωνησε με την αγωγη.
Το περιστατικο ηταν εκτακτο -ακατασχετη αιμοραγια στη δουλεια- γι'αυτο και πηγα εσπευσμενα στο νοσοκομειο (το ιατρειο του γυν/γου απειχε μιση ωρα).
Πολλα φαρμακα αναφερουν παρενερεγειες, για να ειναι και καλυμενα σε περιπτωση που συμβει σε καποιον να εχει μια ή περισσοτερες απο αυτες.
Κι εγω ειχα φρικαρει αλλα συμφωνα με το γιατρο "το μη χειρον βελτιστον". δηλ. καλυτερα utrogestan παρα να διακινδυνευσω την εγκυμοσυνη.
Ευτυχως ολα πηγαν καλα
Ο χρήστης doudou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 14:26   #8
joita

joita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειχα παρει και εγω ultogestan για μια εβδομαδα στον δευτερο μηνα επειδη ειχα κατι καφε υγρα

Το διαστημα που τα επαιρνα ειχα κατι πονακια στην μητρα αλλα τιποτα αλλο ιδιαιτερο ..

Ειχα διαβασει και εγω τις παρενεργειες και ειχα φρικαρει...

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα
Ο χρήστης joita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 15:03   #9
ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη ΧΡΙΣΤΙΝΑ

Περιοχή: Αγ.Δημήτριος Αττικής
ΧΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα παίρνω και συνεχίαω να τα παιρνω λογω μικρής αποκόλλησης και χωρις καμια παρενεργεια !!!Αφου το συστηνει ο γιατρος μου που τον εμπιστευομαι.....νομιζω ξερουν οι γιατροι μας ποιο ειναι το φαρμακο που πρεπει να μας δωσουν....
Παλιά 01-02-08, 15:09   #10
maryp

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
maryp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα πήρα και στις 2 εγκυμοσύνες καθ' όλη τη διάρκειά τους, τρία την ημέρα. Δεν είχα κανένα πρόβλημα!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.
Ο χρήστης maryp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 15:18   #11
jenny_v

Περιοχή: Παπαγου
jenny_v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

K εγω τα πηρα για 2 μηνες. Δεν συμφωνω με την αποψη "καταπινε οτι σου δινουν και μην ρωτας πολλα " !!! Πολυ γελοιος ο τυπος για να σου απαντησει ετσι. Οχι ειμαι κατηγορηματικη, να ρωτατε παντα τι παρενεργειες μπορει να εχουν τα χαπια και μην ξεχνατε και τις αλογιστες συνταγογραφησεις που γινονται ωστε να παιρνουν και τα extraδακια τους οι doctors.Δεν λεω οτι γινεται παντα, αλλα ο γιατρος ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να ενημερωνει τον ασθενη για τα φαρμακα που παιρνει.Κοριτσια εχω πολυ κακη εμπειρια απο αμελεια γιατρου και ευχομαι να μην τυχει σε κανεναν κατι τετοιο...
Ο χρήστης jenny_v δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 16:35   #12
blue

blue ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμενα δε μου εχει πει να παιρνω παντως αυτα τα χαπια? μηπως ειναι νωρις? παντως οταν με ειδε μου ειπε οτι ολα ειναι μια χαρα. γιατι τα δινουν αυτα τα χαπια?
Ο χρήστης blue δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-02-08, 17:51   #13
karfori's baby

Το avatar του χρήστη karfori's baby

Περιοχή: Αθήνα
karfori's baby ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Blue, δεν είναι απαραίτητο να τα πάρεις, καλή μου, αν δεν προκύψει κάτι στην εγκυμοσύνη σου, π.χ. κάποια ψιλοαιμορραγία κλπ.(φτου, φτου, χτυπάω ξύλο!). Ούτε κι εγώ τα χρειάστηκα.
Παλιά 01-02-08, 20:53   #14
ΒΙΚΥ

Το avatar του χρήστη ΒΙΚΥ

ΒΙΚΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα utrogestan είναι προγεστερόνη, ορμόνη απαραίτητη στην εγκυμοσύνη η οποία αρχίζει να εκκρίνεται από τον οργανισμό μας στην ποσότητα που απαιτείται όταν σχηματιστεί ο πλακούντας. Λαμβάνουμε πιο πριν για να αποφευχθεί η πιθανότητα αποκόλλησης ή αποβολής σε γυναίκες που η προγεστερόνη τους είναι χαμηλή ή αν υπάρχει αποκόλληση. Έπαιρνα 12 την ημέρα και από πάνω και από κάτω και ευτυχώς όλα πήγαν καλά
Παλιά 01-02-08, 21:12   #15
katerina@!!

Το avatar του χρήστη katerina@!!

Περιοχή: Ναύπλιo
katerina@!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joita
Ειχα παρει και εγω ultogestan για μια εβδομαδα στον δευτερο μηνα επειδη ειχα κατι καφε υγρα

Το διαστημα που τα επαιρνα ειχα κατι πονακια στην μητρα αλλα τιποτα αλλο ιδιαιτερο ..

Ειχα διαβασει και εγω τις παρενεργειες και ειχα φρικαρει...

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα
Ακριβώς τα ίδια και εγώ ,όλα πήγαν καλά και δεν έπαθα τίποτα από τις παρενέργειες εκτός από σοκ όταν της διάβασα!!!!!
Παλιά 01-02-08, 21:32   #16
IOKASTH

Περιοχή: patra entos oligou...
IOKASTH ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην IOKASTH
Προεπιλογή

κι εγω πηρα utrogestan ενα μηνα...ολα πηγαν μια χαρα...

my baby was my reborn...
Ο χρήστης IOKASTH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 21:57   #17
Niki-76

Το avatar του χρήστη Niki-76

Niki-76 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Niki-76
Προεπιλογή

και εγώ πήρα utrogestan στην αρχή.
Πριν τα πάρω διάβασσα τις οδηγίες και φρίκαρα, αλλά μετά το συζήτησα με μια γνωστή μου - κατά τύχη πάνω που ήμουν έτοιμη να πάρω τον γιατρό μου σχετικά- και μου είπε ότι και εκείνη έπαιρνε σε όλη την εγκυμοσύνη.

Κάποιος φαρμακοποιός που ρώτησα μου είπε : " και το χαρτάκι με τις ασπιρίνες να διαβάσεις, τρομερές παρενέργειες σου γράφει"

Μη μασάς.

(εδώ που το λέμε με το δίκιο μας τρομάζουμε, αλλά προφανώς το γράφουν για να είναι καλυμμένοι νομικά )
Παλιά 04-02-08, 22:12   #18
snoopy

Το avatar του χρήστη snoopy

Περιοχή: Αθήνα - Καισαριανή
snoopy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω έπαιρνα utrogestan πριν μεινω εγκυος κι αλλωστε με την βοηθεια τους καταφερα να συλλαβω, μιας και ειχα φτωχο ενδομητριο και δεν μπορουσε να γινει η εμφυτευση....Ετσι και συνεχισα την ληψη τους που απο 2 ημερησιως κατα τη διαρκεια των προσπαθειων, εγιναν 3 την ημερα κατα την εγκυμοσυνη μου.....τα παιρνω απο την 1η μερα της εγκυμοσυνης μου και θα τα περνω τουλαχιστον ως τη 12η βδομαδα λογω και καποιας αποκολλησης που ειχα αλλα και πολυ χαμηλου πλακουντα και μη "γερου δεσιματος" ακομη.....

Εϋη
Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-08, 23:22   #19
Maria-P

Το avatar του χρήστη Maria-P

Περιοχή: Νέο Φάληρο
Maria-P ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου επειδή είχα κάτι πονάκια ο γιατρός μου έγραψε τα συγκεκριμένα χάπια.

Όταν διάβασα τις παρενέργειες, τον πήρα πανικόβλητη τηλέφωνο.

Η απάντησή του ήταν ότι το χαρτί όπου αναγράφονται οι παρενέργειες δεν έχει ανανεωθεί και ότι νεότερες μελέτες έχουν δείξει ότι τα περισσότερα από αυτά δεν ισχύουν!

Οπότε μην ανησυχείτε

Ο χρήστης Maria-P δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-08, 00:21   #20
frene

Το avatar του χρήστη frene

frene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά όλες το ίδιο πάθαμε όταν διαβάσαμε το χαρτάκι και ειδικά τις παρενέργειες!Εγώ έκλαιγα!!Πήρα τον γιατρό μου και είπε ότι πρέπει να τον εμπιστεύομαι...Τελικά τα πήρα για 2 μήνες περίπου επειδή είχα μια αποκόλληση και όλα πήγαν καλά!!
Ο χρήστης frene δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-06-08, 17:07   #21
Veronika

Το avatar του χρήστη Veronika

Veronika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παρατηρήσατε απότομη αύξηση βάρους με τα ultrofestan, ή φούσκωμα από κατακράτηση υγρών;
Ο χρήστης Veronika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-08, 13:56   #22
amelie

Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
amelie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια καλό είναι να τσεκάρουμε και κάποια πράγματα απο μόνες μας. anyway, και εγώ πήρα και utrogestan και dufaston για αλλαγή καθώς είχα πρόβλημα με μια φλέβα που έχω στο πόδι..όλοι έλεγαν ότι είναι άσχετος ο πόνος (κυριολεκτικά κούτσαινα) και ότι προέρχεται από την μέση..όταν τα σταμάτησα στον 3ο η φλέβα ηρέμησε (..τυχαία;;. θα το ξανασκεφτώ να τα ξαναπάρω εκτος φυσικά κιαν έχω λόγο -αίμα κ.λ.π- γιατί στην προηγούμενη τα πήρα προληπτικά...
Ο χρήστης amelie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-06-08, 14:16   #23
nen

nen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και γω επαιρνα utrogestan απο τη 5η ως τη 12 εβδομαδα, επειδη ειχα λιγο αιμα... ειχα παθει πλακα οταν διαβασα τις παρενεργειες και πηρα τηλ. τη γιατρο μου.. και μενα μου ειπε οτι εχουν ανανεωθει οι οδηγιες χρησης γιατι δεν εχουν παρουσιαστει αποδεδειγμενα παρενεργειες, και αλλωστε υπαρχει αν το ψαξετε μια ερευνα στο ιντερνετ που μελεταει ενδειξεις για κοριτσακια που γεννηθηκαν μετα απο χρηση του φαρμακου, και φαινεται να εχουν υψηλοτερο δεικτη νοημοσυνης απο το μεσο ορο... τωρα, τι να σας πω!!! αν η κορη μου βγει σε δυο μηνες με μουσια και φωνη νταλικιερη, η αν βγει αινσταιν... θα φταιει το utrogestan???? χιχιχιχιχιχι :P :P :P :P
Παλιά 30-06-08, 16:53   #24
Lucie

Lucie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έπαιρνα αρκετό καιρό έξι την ημέρα,λόγω προηγούμενης παλινδρομης κύησης και επειδή είχα αίμα στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου.Είναι αλήθεια ότι στην αρχή φρίκαρα και έλεγα στη γιατρό μου να μου προτείνει κάτι άλλο.Όταν όμως είχα ξανά αίμα τα πήρα και δεν είπα κουβέντα.Ευτυχώς δεν υπήρξε πρόβλημα και ούτε ξαναείχα αίμα,ενώ η εγκυμοσύνη εξελίχτηκε μια χαρά.
Ο χρήστης Lucie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-05-09, 11:19   #25
RMARY

RMARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

επαναφερω αυτο το παλιο θεμα για να αναφερω τους προβληματισμους μου.
οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος κ πηγα για εξεταση στο γυναικολογο ειχα ελαχιστα
μπεζ υγρα{οχι αιμα ουτε καφε}.τοτε μου εδωσε τα συγκεκριμενα χαπια {1το πρωι,1το μασημερι κ 2 το βραδυ απο τον κολπο}.συχρονως παιρνω κ κορτιζονη που ειναι απαραιτητη στην δικη μου εγκυμοσυνη.
σημερα 2 εβδομαδες μετα κ αφου δεν εχω θεμα με αιμα κ το παιδι αναπτυσεται κανονικα εκοψα μονη μου τα βραδυνα χαπια κ τωρα σκεφτομαι να κοψω κ τα υπολοιπα καθως υποφερω απο απιστευτο πονο στο στομαχι κ καουρες που εχουν σαν αποτελεσμα να σερνομαι ολη μερα.επισης διαβασα οτι ο συνδιασμος με κορτιζονη προκαλει ελκος!
οσες πηρατε αυτο το χαπι ειχατε παρατηρησει κατι αναλογο?ολες ειχατε αιμα η το πηρατε προαιρετικα.Βρισκω αδιανοητο το γεγονος οτι δινουν ενα χαπι με τοσες παρενεργειες ετσι.
Ο χρήστης RMARY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-09, 11:27   #26
giota.

Το avatar του χρήστη giota.

Περιοχή: Αθήνα-Νέος Κόσμος...
giota. χωρίς αξιολόγηση
Send a message via Skype™ to giota.
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν πριν τα κόψεις να κανεις μια συζήτηση με τον ιατρό σου.Εγώ δεν είχα παρενέργειες αλλα τα έκοψα σταδιακά κ όχι κατ ευθείαν με οδηγία ιατρού φυσικά.Δεν το πήρα προαιρετικά αλλά επειδή είχα αίμα κ ήδη μια αποβολή.Τα έπαιρνα για 3,5 μήνες!

Ο χρήστης giota. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-09, 12:12   #27
fatsaki

Το avatar του χρήστη fatsaki

fatsaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ τα παίρνω λίγο πριν μείνω έγκυος μέχρι και σήμερα. Στην αρχή 6 ημερησίως και από τον 4ο και μετά 2 την ημέρα. Μου προκαλούσαν εμετό και ανακατοσούρες αλλά τώρα βρήκα το κόλπο και τα παίρνω λίγο πριν κοιμηθώ. Στον ύπνο δεν καταλαβαίνω τίποτα
Παλιά 14-05-09, 12:22   #28
Έλενα Μ

Περιοχή: Ελλάδα
Έλενα Μ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΛΕΝΑ1974

έπαιρνα utrogestan και στις δυό μου εγκυμοσύνες επειδή είχα λίγο χωρίς απολύτως καμιά παρενέργεια. Μην δίνεις και τόση σημασία στο φυλλάδιο. Οι εταιρείες απλά πρέπει να είναι νομικά καλυμμένες. Εφόσον σου είπε ο γιατρός σου να τα πάρεις μην αγχώνεσαι καθόλου.

Με το καλό το μωράκι σου!
Ο χρήστης Έλενα Μ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-09, 12:36   #29
katerina11

katerina11 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγωτα πηρα για 1 μηνα περιπου , 6 τη μερα ..ειχα μικρη αποκολληση ,
τρελες καουρες..και 3 κιλα το πρωτο μηνα ....αλλα τωρα ολα καλα ......
βασικα ξαναρχισαν οι καουρες ...και συνολο εχω 7 κιλα ....
αλλα δε θα το ρισκαρα .. να μην παρω τα χαπια , για να μην εχω παρενεργειες στο σωμα μου ..προτεραιοτητα μου το μωρο
Παλιά 14-05-09, 13:10   #30
RMARY

RMARY ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχετε δικιο εσεις που τα πηρατε για καποιο λογο.σιγουρα προεχει η υγεια του εμβρυου.το θεμα το δικο μου ειανι οτι με τελειες αιματολογικες κ ορμονικες εξετασεις.με κανονικη αναπτυξη εμβρυο.κανω ακομα χωριακες οι οποιες ανεβαινουν σαν τρελες κ χωρις προηγουμενο αποβολων,εξωσωματικων κτλ απλα με ιχνη απο μπεζ υγρα τις πρωτες μερες,μου εδωσαν την ιδια ποσοτητα που δινουν κ στις κοπελες με προβληαμα με αποτελεσμα να εχω μονο παρενεργειες οι οποιες εμεσα επιρρεαζουν κ το βρεφος.ενω δεν εχω κανενα απο τα συμπτωματα τις εγκυμοσυνης εκτος την υπνηλια ειμαι ολη μερα διπλωμενη απο την καουρα που τωρα ανακαλυπτω οτι προερχεται απο τα χαπια.για τα κιλα δεν το συζητω πηρα 2μισυ σε 2 εβδομαδες αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο που με απασχολει.κοιμαμαι κ πεταγομαι στον υπνο μου απο την καουρα κ κοβω βολτες στο σαλονι μεχρι να ξαναηραμησω.ποσο καλο μπορει να ειναι αυτο για το μωρο μου.εννοειτε οτι ειμαι πολυ προσεκτικη αν δω την παραμικρη κοιλιδα να τα ξαναρχησω.αλλα δεν καταλαβαινω πως μεχρι κ μια 5 ετια πριν ηταν χαπι εκτατης αναγκης κ τωρα χαπι ρουτινας!
Ο χρήστης RMARY δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-09, 13:18   #31
Christie

Christie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νομιζω οτι προτου παρεις οποιαδηποτε πρωτοβουλια, καλο ειναι να ρωτησεις το γιατρο σου.. Οπως και να το κανουμε καμια απο εμας δεν ειναι γιατρος..

Ασε που αυτα τα χαπια (γιατι κι εγω επαιρνα μεχρι και 6 την ημερα) πρεπει να τα κοψεις σταδιακα και οχι μια κι εξω.. Παντως εμενα παντα μου τα εδινε κολπικα, δεν εχω παρει ποτε απο το στομα.. Ρωτησε τον αν σε ενοχλουν στο στομαχι, μηπως να τα επαιρνες κολπικα...
Παλιά 14-05-09, 13:45   #32
G.STONE

Το avatar του χρήστη G.STONE

G.STONE χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια και εγώ τα έπαιρνα για 4 μήνες 6 την ημέρα. Όταν είχα διαβάσει τις οδηγίες έπαθα σοκ!Αλλά με καθησύχασε ο γιατρός μου. Εμένα μου δημιούργησαν αρκετή τριχοφυϊα στην κοιλιά. Δράμα! Ευτυχώς μετά την γέννα έπεσαν.
Ο χρήστης G.STONE δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-05-09, 13:55   #33
RIA_P

Το avatar του χρήστη RIA_P

RIA_P ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έπερνα τα utrogestan τον 1ο μήνα εντελώς προλειπτικά και ενώ τα σταμάτησα εξαιτίας κάποιων καφέ υγρών που είδα τα ξεκίνησα ξανά μέχρι και τα μέσα του 4ου μήνα,δεν διαπίστωσα κάποια παρενέργεια αν και δεν διάβασα καθόλου τις οδηγίες γιατί όπως με συμβούλεψε και ο γιατρός μου με το που πήρα τα χάπια πέταξα αμέσως το χαρτάκι με τις οδηγίες χωρίς να το διαβάσω καν γιατί το θεωρεί εντελώς ακίνδυνο χάπι που το πέρνουν σχεδόν όλες οι εγκυμονούσες με ή χωρίς πρόβλημα στην κύηση.

Σου εύχομαι με το καλό να έρθει το μωράκι σου
Παλιά 23-05-09, 19:52   #34
turpis

Περιοχή: χανιά
turpis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα χάπια τα έπαιρνα κι εγώ λόγω αιμοραγίας που είχα στον τρίτο μήνα και για ένα μήνα περίπου μέχρι να σταματήσει τελείως το αίμα.Είχα διαβάσει τις οδηγίες αλλά να σας πω και την αλήθεια θεώρησα ότι ο γιατρός μου , τον οποίο σίγουρα εμπιστεύεσαι για να φέρει στο κόσμο το παιδάκι σου , δε θα μου έδινε κάτι που θα προκαλούσε βλάβη στο μωρό.Το μόνο που πρόσεξα πάνω μου κι εγώ είναι μια αυξημένη τριχοφυία!Και να πεις ότι είχα και λίγες...
Ο χρήστης turpis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-09, 20:30   #35
nina

nina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα χάπια βγαίνουν σε διάφορα mg; Εχω αυτά των 100 και το πολύ είναι 3 ημερησίως με βάση τις οδηγίες τους. Πώς σας έδωσαν 6;
Ο χρήστης nina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-09, 21:22   #36
demykou

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΜΑΡΟΥΣΙ
demykou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι'απο μένα.Να σας πω κι'εγώ οτι τα παίρνω απο την αρχή της εγκυμοσύνης μέχρι το τέλος.2 κολπικά κάθε βράδυ.Εσας βλέπω οτι σας είπε ο γιατρός σας να τα παίρνεται για λιγότερο.
Παλιά 23-05-09, 22:38   #37
mary77

Περιοχή: θεσσαλονικη
mary77 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα χαπια αυτα τα δινουν οι περισσοτεροι γυναικολογοι ειδικα στην αρχη της εγκυμοσυνης για υποστηριξη.
στις εξωσωματικες σας ενημερωνω οτι περνουμε ακομη περισσοτερα απο 6,εγω εφτασα και τα 9 γιατι ειχα λιγο αιματακι,τα μειωσα σε 8 και θα τα κανω 2 τα οποια μου ειπε ο γιατρος θα τα συνεχισω μεχρι το τελος.
αν διαβαζεται τις οδηγιες απο τα διαφορα φαρμακα που περνουμε θα τρελαθουμε!και την ασπιρινη να διαβασεις εχει παρενεργειες
ο γιατρος σας,ειδικα ο γυναικολος ποτε δεν θα σας εδινε κατι που βλαπτει το μωρο!!!
και προσοχη τα συγκεκριμενα χαπια ποτε μην τα κοψεται απο μονες σας,μονο ο γιατρος ξερει ποτε πρεπει να τα σταματησεται.
Ο χρήστης mary77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-09, 02:22   #38
xara52

Το avatar του χρήστη xara52

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
xara52 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΚΟΥΡΑ ΥΓΡΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ!
Ο χρήστης xara52 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-09, 11:00   #39
katerina11

katerina11 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γνωρισα μια κοπελα που με εξωσωματικη επερνε 12 τη μερα , τα μισα υποθετα ...και τα παιρνει ακομα στο 6ο, τωρα θα αρχισει να τα μειωνει ...ειναι καραμελες πια
Παλιά 25-05-09, 12:26   #40
theolvas

Περιοχή: νεος κοσμος
theolvas ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εγω τα επαιρνα κ στις τρεις εγκυμοσυνες μου.η προγεστερονη ειναι μια ορμονη που εκκρινει ο οργανισμος ετσι κ αλλιως οταν εισαι εγκυος.τα χαπια αυτα πολλοι γιατροι τα δινουν με το που θα τους πεις πως εισαι εγκυος.ο δικος μου μου τα εδωσε επειδη ειχα αιμα κ στις τρεις εγκυμοσυνες μου.επαιρνα 3 τη μερα μεχρι τον 4 μηνα.στο τριτο παιδι τα επαιρνα ως το τελος αντι για πρε παρ γιατι ειχα συσπασεις λογω κουρασης.ο γιατρος μου μου ειχε πει εξ αρχης να μη διαβασω το χαρτακι,αλλα εγω το διαβασα κ οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι οι εταιριες ειναι αναγκασμενες να τα γραφουν,και οτι το ωφελος ειναι μεγαλυτερο απο τυχων παρενεργειες.εξ αλλου δεν υπαρχει φαρμακο χωρις αυτες..ακομα κ το ντεπον να διαβασεις,το ιδιο θα δεις.ακομα κ το σιδηρο που ετσι κ αλλιως θα παρεις...γνωμη μου ειναι να εμπιστευτεις το γιατρο σου γιατι αυτος ξερει καλυτερα απο τον καθενα τις αναγκες της εγκυμοσυνης σου.οσο για αυτα που λεν κ οι αλλες κοπελες,τριχοφυια,καουρες,ναυτια κλπ,τα εχεις ουτως η αλλως με την εγκυμοσυνη,μιας κ ειναι αποτελεσματα της προγεστερονης που ειναι το κυριο συστατικο του utrogestan ,αλλα κ η ορμονη της εγκυμοσυνης,οπως ειπα κ πιο πριν.καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι κ μ'ενα γερο παιδι
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές