Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης > Διατροφή και εγκυμοσύνη

Notices

Διατροφή και εγκυμοσύνη Τι επιτρέπεται, τι απαγορεύεται, ζάχαρο κύησης (ζακχαρώδης διαβήτης κύησης)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-01-08, 13:39   #1
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή καφες και εγκυμοσυνη

Ο καφές πράγματι αυξάνει τον κίνδυνο αποβολής

Τα Νέα
Ο καφές μάλλον δεν αρέσει καθόλου στα έμβρυα
Σικάγο

Η κατανάλωση καφέ έστω και σε μικρές ποσότητες αυξάνει σημαντικά τον κίνδυνο αποβολής και οι έγκυες γυναίκες καλό θα είναι να τον αποφεύγουν, δείχνει νέα μελέτη για το αμφιλεγόμενο θέμα.

Αμερικανοί ερευνητές αναφέρουν ότι η κατανάλωση 200mg καφεΐνης διπλασιάζει τον κίνδυνο αποβολής, συγκριτικά με έγκυες που δεν πίνουν καθόλου καφέ. Η ποσότητα αυτή ισοδυναμεί με περίπου δύο φλιτζάνια καφέ φίλτρου ή με πέντε κουτάκια κεφεΐνούχου αναψυκτικού (ο ελληνικός περιέχει λιγότερη καφεΐνη, ο φραπέ περισσότερη).

Ο κίνδυνος αποβολής αυξανόταν αναλογικά με την κατανάλωση καφεΐνης, είτε αυτή προερχόταν από καφέ, είτε από τσάι, ρόφημα σοκολάτας ή συνδυασμό όλων αυτών.

Η νέα μελέτη δημοσιεύεται στο American Journal of Obstetrics and Gynecology.

Παλαιότερες έρευνες για το θέμα έδειχναν ότι η καφεΐνη αυξάνει τον κίνδυνο αποβολής. Πολλοί επιστήμονες, ωστόσο, θεώρησαν τα αποτελέσματα παραπλανητικά, λόγω του γεγονότος ότι πολλές γυναίκες με φυσιολογική εγκυμοσύνη αποφεύγουν τον καφέ ούτως ή άλλως επειδή τους προκαλεί ναυτία.

Για να διαλευκάνουν την υπόθεση, οι ερευνητές του οργανισμού περίθαλψης Kaise Permanente στην Καλιφόρνια παρακολούθησαν 1.063 γυναίκες που συνέχισαν να πίνουν κατά την εγκυμοσύνη τις ίδιες ποσότητες καφέ που κατανάλωναν και πριν.

Η αύξηση του κινδύνου αποβολής ήταν σαφής. «Για μένα, ασφαλής δόση είναι μόνο η μηδενική. Αν πρέπει πραγματικά να πιείτε καφέ, προσπαθήστε να τον περιορίσετε στο ένα φλιτζάνι ή το πολύ δύο» δήλωσε στο Reuters ο Δρ Ντε-Κουν Λι, επικεφαλής της μελέτης.

Οι ερευνητές υποψιάζονται ότι η καφεΐνη μπορεί να επιβαρύνει τον ανώριμο μεταβολισμό του εμβρύου και να περιορίζει τη ροή αίματος λόγω αγγειοσυστολής στον πλακούντα.
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 22-01-08, 14:19   #2
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σήμερα το πρωί είχε στη ΝΕΤ αυτή την έρευνα για τον καφέ. Είχα ακούσει οτι η υπερβολική κατανάλωση οδηγεί σε ελλιποβαρή βρέφη, δεν ήξερα για την αποβολή.
Πάντως η δική μου γιατρός είπε από την αρχή να πίνω μόνο 1 φλυτζάνι καφέ τη μέρα κι αυτό γαλλικό ή ελληνικό. Η αλήθεια είναι οτι τον έκοψα τελείως στην αρχή από τις αναγούλες και τώρα απλώς δε μου λείπει.
Το εντυπωσιακό είναι οτι περιλαμβάνονται και καφεϊνούχα ροφήματα (π.χ. coca cola) αλλά και η σοκολάτα.
Παλιά 22-01-08, 14:24   #3
Αθηνά

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Αθηνά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωχ!!
Αγχώθηκα τωρα γιατί πίνω ή μια μεγάλη κούπα γαλλικό ή έναν διπλό ελληνικό κάθε πρωι
Το έχω πει στη γιατρό μου και δεν μου είπε τίποτα.
Παλιά 22-01-08, 14:26   #4
margarita

margarita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ενας καφες την ημερα δε πιστευω οτι πειραζει και τοσο πολυ! Τωρα για διπλο ελληνικο δε ξερω
Παλιά 22-01-08, 15:30   #5
KAT123

Περιοχή: Αθήνα
KAT123 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι και εμένα ο γιατρός μου, μου είπε να τον αποφύγω, αν πάλι δεν μπορώ, να πίνω το μέγιστο ένα φλυτζάνι καφέ φίλτρου την ημέρα.

Ο χρήστης KAT123 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-08, 16:17   #6
MARS

Το avatar του χρήστη MARS

MARS ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τελικά είμαι τυχερή που με το που έμεινα έγκυος δεν ήθελα ούτε να βλέπω τον καφε..... ενώ προηγουμένως ήμουν απόλυτα εθισμένη.....
έπινα χαλαρά 4 καφέδες την ημέρα... αλλά πριν καν καταλάβω ότι ήμουν έγκυος... τους έκοψα εντελώς.....
Ο χρήστης MARS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-08, 16:33   #7
blue

blue ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ξερετε παντως πως ενας γαλλικος οσο αθωος κι αν φαινεται εχει περισσοτερη καφεινη απο αλλα ειδη καφε!

γι αυτο με μετρο!!
Ο χρήστης blue δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-08, 17:05   #8
happy duckie

happy duckie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

υπαρχουν κ οι ντεκαφεινε...
εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει απο την αρχη μονο καφε χωρις καφεινη.....

κ΄γω μεχρι τον τεταρτο ουτε να τον μυρισω δεν ηθελα...απο τον τεταρτο κ μετα πινω εναν την ημερα
Ο χρήστης happy duckie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-08, 17:09   #9
evoula k

Το avatar του χρήστη evoula k

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
evoula k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια και στις τρείς εγκυμοσύνες μου συνέχισα να πίνω καφέ κανονικά και τα τρία μωρά γεννήθηκαν 3800. Δεν νομίζω να έχει τόση επίδραση!
Ο χρήστης evoula k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-08, 19:49   #10
Elli

Το avatar του χρήστη Elli

Περιοχή: Βολος
Elli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καφέδες ντεκαφεϊνέ
Για καφέ με χωρίς σχεδόν καφεΐνη υπάρχει ο «ντεκαφεϊνέ» (decafeine), που τον παρασκευάζουν οι περισσότερες μάρκες καφέδων. Να μη σας κρύψω όμως ότι η συνηθέστερη μέθοδος εξαγωγής της καφεΐνης χρησιμοποιεί ένα χημικό διαλύτη και η ιστορία αυτών των διαλυτών είναι αρκετή για να μας κάνει νευρικούς.

Στα μέσα της δεκαετίας του 70, μετά από χρόνια χρήσης στην αποκαφεϊνοποίηση, ανακαλύφθηκε ότι ο διαλύτης τριχλωροαιθυλένη προκαλεί καρκίνο του ήπατος σε ποντίκια. Αλλά ποτέ δεν απαγορεύτηκε επίσημα. Οι περισσότεροι όμως επεξεργαστές την αντικατέστησαν οικειοθελώς με χλωρίδιο μεθυλενιου, το ενεργό συστατικό στην αφαίρεση μπογιάς. Παρά τις πρώτες διαβεβαιώσεις για την ασφάλεια του, μετά από ευρεία χρήση για έξι χρόνια περίπου, ανακηρύχτηκε καρκινογόνο και το χλωρίδιο μεθυλενιου. Και αυτό δεν έχει απαγορευτεί και συνεχίζει να χρησιμοποιείται από αρκετές εταιρείες.

Αλλά η βιομηχανία έχει ανακαλύψει τώρα ένα άλλο εναλλακτικό: το ακετικό αιθύλιο. Αυτή η ουσία, που βρέθηκε σε μερικά φρούτα καθώς και στο φασόλι του καφέ, διασπάται και σχηματίζει υποτιθέμενα αβλαβές αλκοόλ και ακετικό οξύ. Δεν υπάρχει τρόπος να γνωρίζουμε ποιος διαλύτης έχει χρησιμοποιηθεί, εκτός και ο κατασκευαστής θέλει να μας πληροφορήσει. Αν γίνεται κάποια νύξη για διαλύτη, είναι πιθανό ότι πρόκειται για ακετικό αιθύλιο.

Για τους καχύποπτους με όλες αυτές τις ουσίες υπάρχει και μια άλλη επιλογή: η αποκαφεϊνοποίηση με τη μέθοδο του νερού. Με τόση μυστικότητα για αυτή την τεχνική και εδώ και στο εξωτερικό, είναι δύσκολο να προσδιορίσουμε αν παίρνετε τίποτε περισσότερο (μάλλον σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πούμε λιγότερο) για τα χρήματα που δίνετε, αφού υπάρχουν δύο τύποι μεθόδου νερού.

Ο ένας, που ακριβέστερα περιγράφεται ως "μέθοδος ατμού", χρησιμοποιεί ακόμη χημικά για να αποβάλει την καφείνη μαζί με τον ατμό. Στον άλλο, γνωστό ως «η ελβετική μέθοδος νερού», λέγεται ότι οι κόκκοι του καφέ δεν έρχονται ποτέ σε επαφή με χημικά. (Δεν είμαι σίγουρος, πάντως, ότι κάποια από τις μάρκες ντεκαφεϊνέ καφέ που κυκλοφορεί ως τώρα στην Ελλάδα παράγεται με αυτή τη μέθοδο.)

Η αφαίρεση της καφεΐνης, όμως, μπορεί να μην λύσει, όλα σας τα προβλήματα με τον καφέ. Φαίνεται ακόμη να υπάρχει μια μη αναγνωρισμένη ένωση στον καφέ που προκαλεί την έκκριση γαστρικού οξέος.

Πάντως, η ανησυχία για τους κινδύνους της καφείνης και τα χημικά υπολείμματα στον ντεκαφεϊνέ καφέ έχουν επισκιάσει αυτό που ίσως είναι ακόμη μεγαλύτερος κίνδυνος για την υγεία -δηλαδή, τα υπολείμματα παρασιτοκτόνων.

Γιατί ο καφές καλλιεργείται σχεδόν αποκλειστικά σε χώρες όπου τα γεωργικά χημικά που απαγορεύονται στις πιο πολιτισμένες χώρες χρησιμοποιούνται εκεί ακόμη.

Τι είδους προστασία μάς παρέχει ένα σύστημα που επιτρέπει να εισάγεται αυτό που απαγορεύεται εγχώρια; Και τι σόι άνθρωποι είναι αυτοί που πουλάνε σε άλλους αυτό που θεωρούν επικίνδυνο για τους εαυτούς τους;

Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά εγώ φοβήθηκα να πιω ντεκαφεϊνε.
Πηγή εδώ

Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-08, 07:21   #11
joita

joita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ειμαι απο τους λιγους ανθρωπους που δεν πινουν καφε ..

Θα εχω να πιω και 4 χρονια ...αλλα θορυβηθηκα με την σοκολατα ..

Οχι πως πινω ιδιαιτερα συχνα , αλλα καλο ειναι να προσεχουμε ...
Ο χρήστης joita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-08, 10:24   #12
sashoo

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
sashoo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μόλις τελείωσα τη 2η κούπα καφέ - χωρίς καφεΪνη- !!! Η γιατρός μου είπε να πίνω έναν διπλό ελληνικό κ μετά αν θέλω χωρίς καφείνη. Τι να πιστέψουμε επιτέλους??? Οχι κ σοκολάτα με γάλα??? κ πως θα πίνω το γάλα μου??? Σκέτο, ούτε να το μυρίσω!!!

ΦΙΛΟΥΔΙΑ
Ο χρήστης sashoo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-08, 11:44   #13
Μαρια Στυλιανακη

Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το είχα ψάξει γιατι με πειράζει ο καφές,

και η jacobs κάνει την μέθοδο την καλή χωρις διαλύτη χημικό δηλαδή.
γίνεται δηλαδή με "μηχανικό τρόπο" αυτή η διαδικασία - με ατμό, κτλ
το είχα διαβάσει στο site τους - το καφέ τον έχει ο σκλαβενίτης και τον λενε decaf είναι φίλτρου.

το φοβερό είναι ότι δοκιμάσαμε μια φορά έναν ντεκαφεινε του douwe egberts και ήταν ΧΑΛΙΑ. .
μετά όμως, πάλι άρχισε να με πειράζει, δεν ξέρω γιατί. κουφό ε? μάλλον στον οργανισμό μου δεν του πάει ο καφές. !

επίσης, ντεκαφεινε φίλτρου έχει το starbucks που μπορείς να τον αγοράσεις, πρέπει να έιναι καλός.
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 11:52   #14
VEE

VEE ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Καφές

Μια μικρή δημοσκόπηση:
Πίνετε καφέ κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης, και αν ναι, πόσους?
Τι περιορισμούς έχετε από τον/την γυναικολόγο σας?

προσωπικά μου επιτρέπει δύο
Πίνω έναν το πρωι και έναν ντεκαφεινε στο γραφείο
Παλιά 15-07-08, 11:54   #15
max

max ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ένα γαλλικό μου επέτρεψε & αυτόν ελαφρύ. Δε μ'απασχολησε όμως & τον έκοψα μαχαίρι. Σιγά την έλλειψη...Εδώ μας έκοψε το σεξ, ο καφές μας μάρανε??
Ο χρήστης max δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 11:55   #16
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω δεν πίνω καθόλου....γιατί να ταράζω το μωράκι μου αφού δεν μου είναι απαραίτητος. Πάντως μια χαρά λειτουργώ χωρίς καφέ που λένε ορισμένοι...
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 11:56   #17
eirini

Το avatar του χρήστη eirini

eirini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

max, μια από τα ίδια, στην αρχή έλεγε έναν την ημέρα και αυτόν νερομπούλα και τώρα με τα χάπια που παίρνω είπε καθόλου.

Βέβαια, από όταν έμεινα έγκυος δεν έχω πιεί όυτε γουλιά, αν και το σκέφτομαι το ελληνικό το καφεδάκι που τοοοοοοοσο πολύ μου αρέσει!!

Δε βαριέσαι όμως! Όταν και γω το σεξ το βλέπω με τηλεσκόπιο πια, τί να σου κάνει ο καφές.....
Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 12:06   #18
Lilly

Το avatar του χρήστη Lilly

Lilly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σιχαίνομαι τον ελληνικό καφέ, ο νεσκαφέ μου κάνει τα νεύρα κορδόνια, κι ο γαλλικός είναι πολύ μπλιαχ ρε παιδί μου!
Οπότε φτιάχνω ένα εσπρέσσο το πρωί... μισή δόση κανονικό καφέ και μισή ντεκαφεϊνέ... έτσι για τη γεύση... προσθέτω και νερό για ν' αραιώσει...

Αν βγω για καφέ, παίρνω ντεκαφεϊνέ φρέντο καπουτσίνο - με μπόλικο αφρόγαλα, για να παίρνω κι ασβέστιο :P .

Μου έχω υποσχεθεί όμως πως όταν γεννήσω με το καλό, θα πιώ ένα ΤΡΙΔΙΠΛΟ εσπρεσσάκι να έρθω στα ίσα μου. Και ναι, θα κάνω ΚΑΙ τσιγάρο!!!
Ο χρήστης Lilly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 12:08   #19
evad

Το avatar του χρήστη evad

evad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πίνω έναν καφέ την ημέρα....όσο ήταν πιο κρύος ο καιρός έπινα γαλλικό και τώρα φραπέ...

Ο γιατρός μου είπε οτι δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα ενας καφές την ημέρα.
Παλιά 15-07-08, 12:12   #20
Πηνελόπη Β

Πηνελόπη Β ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ πάλι μέχρι και την 33 εβδομάδα που είμαι πίνω έναν καφέ κανονικότατο το πρωί μόλις ξυπνάω και εννοώ όχι ντεκαφεινέ.. Και τέλος......Αφού να φανταστείτε μόλις γεννήσω την επόμενη μέρα έχω από τώρα πει στον άντρα μου να περάσει από έναν Γρηγόρη και να μου φέρει ένα φραπέ βαρύ σκέτο και μάλιστα αχτύπητο ......μόνο με ένα κουταλάκι να τον ανακατέψουν........

χα χα
Ο χρήστης Πηνελόπη Β δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 12:13   #21
eirini

Το avatar του χρήστη eirini

eirini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.enet.gr/online/online_text/c=111,id=17792480

Νομίζω το έχω ξαναβάλει αλλά ... διαβάστε το!
Ο χρήστης eirini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 12:14   #22
max

max ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γμτ...ούτε στο θηλασμό επιτρέπεται κορίτσια!!
Ο χρήστης max δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 12:18   #23
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο max
Σιγά την έλλειψη...Εδώ μας έκοψε το σεξ, ο καφές μας μάρανε??

Η γιατρός μου είχε πει έναν την ημέρα δεν πειράζει,
γαλλικό όμως ή ελληνικό.
Μέχρι τον 5ο-6ο δεν έπινα καθόλου,ε μετά χτυπούσα κανένα ελληνικούλι
που έτσι κι αλλιώς μου αρέσει πολύ
και με τις ζέστες ήπια και μερικά ντεκαφεινέ φραπεδάκια.

(Είχα διαβάσει κάπου οτι το γάλα στον καφέ δεν προσφέρει ασβέστιο,
το αντίθετο,η καφεινη το δεσμέυει και πάει χαμένο
κάνοντάς το επιπλέον περισότερο δύσπεπτο.)
Παλιά 15-07-08, 12:21   #24
Lucie

Lucie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ δεν έπινα καθόλου,αν και η γιατρός μου μου είχε πει ότι θα μπορούσα ένα γαλλικό ή ελληνικό(και οι δυο δε με ενθουσιάζουν)να πίνω.Μου έλειπε όμως αρκετά,απλώς έκανα υπομονή.
Ο χρήστης Lucie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 12:24   #25
VEE

VEE ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο max
Ένα γαλλικό μου επέτρεψε & αυτόν ελαφρύ. Δε μ'απασχολησε όμως & τον έκοψα μαχαίρι. Σιγά την έλλειψη...Εδώ μας έκοψε το σεξ, ο καφές μας μάρανε??
Το πρόβλημα Max είναι ότι έχουν κοπεί τα πάντα: Προσωπικά έκοψα
το κάπνισμα μαχαίρι (1 πακετο την ημέρα),
το κρασί (1 ποτήρι το βράδυ),
το αλκοολ (2-3 ποτηράκια τη βδομάδα)
πολλές δραστηριότητες (έντονη κόπωση)

αν τα δεις μεμονωμένα προφανώς δεν πειράζει, αλλά όλα μαζί όταν τα σκέφτομαι, μερικές φορές μου την δίνει.......
Παλιά 15-07-08, 12:28   #26
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μετά από οδηγία του γιατρού, καφές γιοκ από το ξεκίνημα της προσπάθειας σύλληψης και μετά... Πού και πού πίνω κανένα ντεκαφεινέ ελληνικό που είναι τρομερή ανακάλυψη, αλλά όχι συχνά γιατί οι καφέδες χωρίς καφείνη δεν είναι πολύ υγιεινοί.
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 12:29   #27
citron

citron ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πινω εναν espresso το πρωι και ενα ντεκαφεινε το απογευμα. Ο γιατρος μου ειπε οτι τοσο δεν πειραζει.
Παλιά 15-07-08, 12:32   #28
evad

Το avatar του χρήστη evad

evad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eirini

Ειρήνη μου, σ'ευχαριστούμε για το link. Σέβομαι φυσικά τη γνώμη των επιστημόνων αλλά τη θεωρώ υπερβολική. Κάποτε έλεγαν τα ίδια για τα αναψυκτικά...οτι προκαλέι κόφωση το ανθρακικό.
Εγώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου έπινα καφέ...1 την ημέρα όπως προείπα...και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα...και για να πω και τη μαύρη μου αλήθεια δεν έχω ακούσει να έχει αποβάλει καμμία κοπέλα επειδή έπινε καφέ
Μήπως να μην τρομοκρατούμαστε με το παραμικρό???
Νομίζω οτι πιο επιβλαβές είναι το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη παρά ένας καφές ...ας είναι ντεκαφεϊνέ στην τελική.

Υ.Γ. Σε μία επίσκεψη στον γιατρό μου, μου έδειξε μια έρευνα επιστημόνων στη Βραζιλία, οι οποίοι μελετούσαν της ευεργετικές ιδιότητες της καφεϊνης....αλλά κανείς δεν τους πίστευε γιατί θεωρούσαν οτι έκαναν διαφήμιση....
Παλιά 15-07-08, 12:33   #29
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο naina
Πού και πού πίνω κανένα ντεκαφεινέ ελληνικό που είναι τρομερή ανακάλυψη
Naina τι μάρκα πίνεις?Δοκίμασα μία γνωστή και δεν μου άρεσε καθόλου.
Αν είναι να δω κάποια άλλη.
Πάντως έχεις δίκιο για τον ντεκαφεινέ,είναι πολύ ανθυγιεινός!

max καλέ τώρα που το θυμήθηκα..."κόβετε το σεξ?"
Παλιά 15-07-08, 12:34   #30
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gerakina
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο naina
Πού και πού πίνω κανένα ντεκαφεινέ ελληνικό που είναι τρομερή ανακάλυψη
Naina τι μάρκα πίνεις?Δοκίμασα μία γνωστή και δεν μου άρεσε καθόλου.
Αν είναι να δω κάποια άλλη.
Παίρνω χύμα από το καφεκοπτείο, στη γεύση δεν έχει διαφορά από τον κανονικό
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 12:40   #31
candy1234

candy1234 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από την αρχή της εγκυμοσύνης μου πίνω 1-2 φραπέ την ημέρα... Συνήθως έναν αλλά καμιά φορά, το απογευματάκι πίνω ακομη έναν. Βέβαια, τους πίνω πιο ελαφριούς από ότι παλιά...γιατί πριν μείνω έγκυος έπινα 2-3 με 2 καφέ και μισή ζάχαρι. Εννοείται πως τώρα βάζω μια καφέ μια ζάχαρι.
Ένα άλλο πράγμα όμως που μου έχει κάνει εντύπωση είναι το γεγονός του ότι αν και δεν είμαι φαν του αλκοόλ...πώς μου την δίνει και με πιάνει μια λύσσα και θέλω, είδικά κανένα Σαββατόβραδο στο σπίτι που ψήνουμε στο barbeque, να πιω όπωσδηποτε ένα κουτάκι μπύρας (μεγάλο)!! Απίστευτο ρε παιδιά! Ούτε με ζαλίζει ουτε τιποτα... Με έχει πιάσει αυτή η μανία 3-4 φορές.... καθ' όλο το διάστημα της εγκυμοσύνης...και αν δεν πιω μπύρα θα σκάσω!!! Μάλλον ο μπέμπης είναι μερακλής
Ο χρήστης candy1234 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 12:42   #32
citron

citron ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο evad
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eirini

Ειρήνη μου, σ'ευχαριστούμε για το link. Σέβομαι φυσικά τη γνώμη των επιστημόνων αλλά τη θεωρώ υπερβολική. Κάποτε έλεγαν τα ίδια για τα αναψυκτικά...οτι προκαλέι κόφωση το ανθρακικό.
Εγώ απο την αρχή της εγκυμοσύνης μου έπινα καφέ...1 την ημέρα όπως προείπα...και δεν μου δημιούργησε πρόβλημα...και για να πω και τη μαύρη μου αλήθεια δεν έχω ακούσει να έχει αποβάλει καμμία κοπέλα επειδή έπινε καφέ
Μήπως να μην τρομοκρατούμαστε με το παραμικρό???
Νομίζω οτι πιο επιβλαβές είναι το τσιγάρο στην εγκυμοσύνη παρά ένας καφές ...ας είναι ντεκαφεϊνέ στην τελική.

Υ.Γ. Σε μία επίσκεψη στον γιατρό μου, μου έδειξε μια έρευνα επιστημόνων στη Βραζιλία, οι οποίοι μελετούσαν της ευεργετικές ιδιότητες της καφεϊνης....αλλά κανείς δεν τους πίστευε γιατί θεωρούσαν οτι έκαναν διαφήμιση....
Συμφωνω απολυτως. Δηλαδη τοοοοσες εγκυες μεχρι να μαθουν οτι ειναι εγκυες και πινουν φραπεδες με το καζανι και φραπουτσινο με την κανατα τι παθανε. βεβαια, οπως ολα θελει ενα μετρο. Σιγουρα η πολυ καφεινη δεν κανει καλο σε κανεναν - ουτε μαμα, ουτε μωρο. Αλλα ισως και να ειναι υπερβολη να χρειαζεται να το κοψουμε εντελως.
Παλιά 15-07-08, 12:53   #33
Αντιγόνη

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Αντιγόνη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχει και ο Κορρές έναν καφέ που δεν βλάπτει. Βέβαια από γεύση είναι λίγο περίεργος.
Μου ήταν αδύνατο να στερηθώ αυτήν την απόλαυση εντελώς. Έπινα πότε του Κορρέ πότε έναν νες...
Έναν την ημέρα και μένα μου είχε πει ο γιατρός.
Ο χρήστης Αντιγόνη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 13:19   #34
resident

Περιοχή: Β.ΕΛΛΑΔΑ
resident ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω και στις δυο εγκυμοσυνες μου,απο τοτε που επιβεβαιωθηκαν,δεν ηπια ουτε εναν καφε.Το ιδιο κι οσο καιρο θηλαζα τα παιδια.Γενικα,σε αλλες περιοδους(εκτος εγκυμοσυνης) επινα δυο καφεδες τη μερα(νες κυριως) ενω σε αλλες περιοδους δεν επινα καθολου.Στις εγκυμοσυνες ομως θεωρησα αυτονοητο οτι δεν ειναι καλο για το μωρο και δεν επινα,δεν μου ελειψε κιολας.Οταν νυσταζα εκανα υπνοθεραπεια!!(το καλυτερο μου).Αν δεν μπορουσα να ζησω χωρις καφε,μαλλον θα προτιμουσα εναν ελαφρυ τη μερα
Ο χρήστης resident δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 13:29   #35
chrysaki

Το avatar του χρήστη chrysaki

chrysaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ αν και έπινα πριν μείνω έγκυος 1-2 νες ή φραπέ τη μέρα με το που έμεινα έγκυος μου κόπηκε η όρεξη για καφέ. Αν και ο γιατρός δεν μου το είχε απαγορεύσει εντελώς. Πήγαινα στη δουλειά κι έφτιαχνα αυτόν τον πρώτο καφέ της ημέρας που τόσο λαχαταρούσα και ανακάλυπτα ότι δε μου άρεσε η γεύση του!! Έφτανε το μεσημέρι και είχα πιεί μόνο λίγες γουλιές. Αυτό μόνο για τον καφέ. Δεν είχα ούτε αναγούλες, ούτε τίποτα. Απλά δεν τον αποζητούσα όπως πριν.
Παλιά 15-07-08, 13:50   #36
gerakina

gerakina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

aria146 άλλη μάρκα είχα δοκιμάσει,οπότε θα πάρω αυτή που προτείνεις την επόμενη φορά.

naina αυτό δεν το είχα σκεφτεί!Θα το δοκιμάσω κι αυτό!Άσε που μοσχοβολάει ο φρεσκοκομμένος καφές!
Παλιά 15-07-08, 14:18   #37
evangelia

Το avatar του χρήστη evangelia

Περιοχή: ΙΛΙΟΝ - ΑΤΤΙΚΗ
evangelia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην evangelia Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην evangelia
Προεπιλογή

είχα κόψει τον καφέ μαχαίρι το πρώτο τρίμηνο και κόντεψα να πάθω κατάθλιψη
τώρα πίνω έναν την ημέρα (με τις ευλογίες του ιατρού μου!!!) και αισθάνομαι καλά

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Ο χρήστης evangelia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 14:27   #38
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω επινα ενα φραπεδακι την ημερα.
Παλιά 15-07-08, 14:52   #39
Lucie

Lucie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο eirini

Η αλήθεια είναι ότι επειδή η πρώτη μου εγκυμοσύνη ήταν παλίνδρομη είχα φοβηθεί τόσο πολύ στη δεύτερη που ούτε καφέ έπινα ούτε αναψυκτικά ούτε σταγόνα αλκοόλ ούτε τίποτα.....
Ο χρήστης Lucie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-07-08, 14:52   #40
manina

Το avatar του χρήστη manina

manina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο max
Γμτ...ούτε στο θηλασμό επιτρέπεται κορίτσια!!
οχι καλέ μην τρομάζετε επιτρέπεται!!!

όλα με μέτρο βέβαια

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές