Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδοεπικοινωνία και ακτινοβολία


Recommended Posts

Δεν ξέρω εάν είναι ιατρικό το θέμα, αλλά με αγχώνει ιδιαίτερα. Σε λίγες μέρες σκοπεύουμε να μεταφέρουμε το μικρούλη στο δωμάτιό του, αλλά αν και είναι ακριβώς δίπλα δε νιώθω ασφάλεια και σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την εδνοεπικοινωνία. Επίσης επειδή μένουμε σε μεζονέτα το πρωί που κατεβαίνω για κανένα 20 λεπτο για κάποιες δουλειές τον αφήνω μόνο πάνω και ανεβοκατεβαίνω ανά 5 λεπτά. Και σ' αυτή την περίπτωση θα μου χρησίμευε η ενδοεπικοινωνία. Έχω ακούσει όμως ότι εκπέμπει ακτινοβολία. Γνωρίζετε αν ισχύει και αν ναι είναι όντως επικίνδυνο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγω το εχω ακουσει αυτο οτι εχει ακτινοβολια σε πρωινη εκπομπη :shock::shock: εμενα μου κανανε δωρο μια πιστευω πως αμα δεν το βαλουμε κοντα στο μωρο δεν υπαρχει προβλημα :shock: ας απαντησει και καποια πιο παλια μαμα απο εμας :D

Link to comment
Share on other sites

Οι οδηγίες λένε να είναι σε απόσταση ενός μέτρου τουλάχιστον από το παιδί, οπότε προφανώς θα έχει κάποια ακτινοβολία.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει πως αν έχουμε τον πομπό τουλάχιστον 2 μέτρα μακριά απ' το μωρό τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι κάτι σαν τα κινητά (που πρέπει να είναι κι αυτά 2 μέτρα μακριά από τα μικρά μας) εκπέμπουν κάποια κύματα που δεν κάνουν καλό.

Βέβαια ειδική δεν είμαι ούτε κι εγώ αλλά έτσι έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι άκουσα ότι η απόσταση πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 μέτρα μακρυά. πάντως έχει τόσο δυνατό σήμα που και στο διάδρομο να το βάλεις ή στην άλλη άκρη του δωματίου του παιδιού ακούγεται καμπάνα απο όπου και αν είσαι. επειδή και εγώ είχα αγχωθεί στην αρχή και μπήκα στην διαδικασία να την πάρω, μου ήταν παντελώς άχρηστη μια και το δωμάτιο του μωρού είναι ακριβώς δίπλα απο το δικό μας και είναι οροφοδιαμέρισμα. μου χρειάστηκε μόνο στο σπίτι της πεθεράς μου που είναι μεζονέτα και τα υπνοδωμάτια είναι στον πάνω όροφο. αλλιώς και τον παραμικρό θόρυβο να κάνει το παιδί και με τις πόρτες κλειστές ακόμη, ακούγεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Επηρεάζει καθόλου η ενδοεπικοινωνία στα μωρά, λόγω του οτι είναι ασύρματο? Όπως το ασύρματο τηλέφωνο στο σπίτι...! Σίγουρα δεν είναι κινητό ή wi-fi, αλλά καλό είναι να ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Από ότι ξέρω από τον αδερφό μου, ο οποίος έχει σπουδάσει δάσκαλος ειδικής αγωγής, όλα τα παραπάνω, κι η ενδοεπικοινωνία ακόμη περισσότερο (μιας και είναι πιο κοντά στο παιδί) έχουν ενοχοποιηθεί για αυτισμό. Αυτό μου το επιβεβαίωσε κι η παιδίατρός μου.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα :cry: Αυτο πως μου ξεφυγέ? Υποτίθεται οτι προσπαθησα να ψαχνω τα πάντα. Το ασυρματο τηλέφωνο το έβγαλα απο το σπίτι όταν έμαθα οτι ήμουν εγκυος. Άλλα έβαζα ενδοεπικοινωνία απο την πρωτη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δε σημαίνει πως όποια παιδιά μεγαλώνουν με ενδοεπικοινωνία ντε και ναι θα πάθουν αυτισμό. Σημαίνει πως έχει περισσότερες πιθανότητες από ένα παδάκι που δε μεγαλώνει με ενδοεπικοινωνία.

Εγώ ενώ είμαι γενικώς πολύ χαλαρή μανούλα, δεν καίγομαι αν ανεβάσει πυρετό κτλ, λέω οκ θα περάσει, 2 πράγματα φοβόμουν σαν το διάολο, τον αυτισμό, γιατί δυστυχώς είναι και επίκτητος, όχι μόνο γεννετήσιος, και τον αιφνίδιο βρεφικό θάνατο. Και αυτό γιατί και τα 2 είναι μη αναστρέψιμα.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kι εγώ δε το γνώριζα! Κι έχω και σύστημα ενδοεπικοινωνίας με οθόνη κι όπως με ενημέρωσε η Κική-Λευτέρης είναι ακόμη πιο επικίνδυνο! Και το 'χα ψάξει αρκετά, αλλά ποτέ δεν είχα ενημερωθεί για κάτι τέτοιο...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι λές τώρα... Δεν μπορεί να το χωρέσει το κεφάλι μου...!Έχω εμπειρία μέσα στην οικογένεια μου με αυτισμό και είναι ότι τρέμω!!! Έχω διαβάσει πάρα πολλά για αυτό αλλά για την ενδοεπικοινωνία δεν είχα ακούσει κάτι... Την είχα δίπλα του μέχρι πριν 1 μήνα περίπου... 15 μήνες!!!!!!

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αν είχε κάτι το παιδάκι μου, δεν θα είχε εμφανιστεί 20 μήνες τώρα; Κάτι θα έπερνα πρέφα... Τον "τσεκάρω" συχνά πικνά... Αγχώθηκα...

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αν είχε κάτι το παιδάκι μου, δεν θα είχε εμφανιστεί 20 μήνες τώρα; Κάτι θα έπερνα πρέφα... Τον "τσεκάρω" συχνά πικνά... Αγχώθηκα...

 

Η αλήθεια είναι ότι ο αδερφός μου που είναι δάσκαλος ειδικής αγωγής, λέει ότι ο αυτισμός είναι η πιο δύσκολη περίπτωση.Οπότε καλό κουράγιο στην οικογένειά σου που το βιώνει.

Κακώς αγχώνεσαι. Κι η κουνιάδα μου την είχε και στα 2 της παιδιά, και χαίρουν και τα 2 άκρας υγείας.Ο Ζαφειράκης μου είναι 8 χρονών άντρακλας κι η Όλγα 4 χρονών κουκλάρα!Και της το είπα πέρσι που το έμαθα κι εγώ κι έλεγε ιιιιιιιιιιιι, σαν τη Ζουμπουλία!

Δε σημαίνει πως όποιος βάλει ενδοεπικοινωνία καταδίκασε τα παιδιά του σε κάτι τέτοιο. Είναι μια έρευνα που ενοχοποιεί την ενδοεπικοινωνία.Δηλαδή, δε σημαίνει ότι όποιο παιδάκι βάλει θα το πάθει, αλλά αν κάποιο παιδάκι το έπαθε και είχε ενδοεπικοινωνία, τότε πιθανόν να προήλθε κι απ'αυτό.

Κατά καιρούς έχουν ενοχοποιήσει και την κακή διατροφή, το ότι τα εγκατέλειψε η μητέρα κ.α.

Και από ότι λέει ο αδερφός μου, θα σου είχε δείξει ήδη δείγματα σίγουρα!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

πόσο δίκιο έχεις kikileuteris μου. Εμένα έχει αυτισμό η αδερφή μου. Φοβόμουν αρχικά την κληρονομικότητα, αλλά με διαβεβαίωσαν γυν/γος - παιδίατρος ότι δεν έχει να κάνει... Και απο έρευνες στο internet το ίδιο... Μου έκανε όμως πολύ εντύπωση η ενδοεπικοινωνία όμως!!! Να έχει ο Θεος καλά τα παιδάκια μας!!!! ΜΟΝΟ αυτό:lol:

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

πόσο δίκιο έχεις kikileuteris μου. Εμένα έχει αυτισμό η αδερφή μου. Φοβόμουν αρχικά την κληρονομικότητα, αλλά με διαβεβαίωσαν γυν/γος - παιδίατρος ότι δεν έχει να κάνει... Και απο έρευνες στο internet το ίδιο... Μου έκανε όμως πολύ εντύπωση η ενδοεπικοινωνία όμως!!! Να έχει ο Θεος καλά τα παιδάκια μας!!!! ΜΟΝΟ αυτό:lol:

 

Τι να πω κοπέλα μου...καλή δύναμη σε εσένα και τους γονείς σου.

 

Και όπως είπες να είναι γερά τα παιδάκια μας, μόνο αυτό.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...