Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις

Notices

Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις πρόωρα, επαναγαλακτισμός, καισαρική, πολύδιμες κυήσεις, σχιστίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-03-10, 15:17   #1561
40+mama

Το avatar του χρήστη 40+mama

40+mama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tauraki Εμφάνιση μηνυμάτων
εσας τι σας πειραζει;απο γλυκα τι ειναι ακυνδινο;
ειμαι στα ορια της υπογλυκαιμιας
Έτρωγα Γλυκά του κουταλού (όχι καρύδι γιατί το φοβάμαι) χαλβά σιμιγδαλένιο και κέικ με λάδι και πορτοκάλι
Υπάρχουν σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα μπισκότα χωρί αυγά χωρίς γαλακτοκομικα με χυμό μήλου που δίνω και στη μικρή τώρα και είναι νόστιμα
Παλιά 15-03-10, 15:24   #1562
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γειά σας και απο εμένα
Είμαι μια μαμα κοριτσιού 7 μηνων περίπου, με πρόσφατα συμπτώματα αλλεργίας. Θηλάζω αποκλειστικά και γέννησα με καισαρική τομή. Παρακολουθώ καιρό το forum, από τον καιρό που ήμουν έγκυος αλλά ποτέ δεν χρειάστηκε μέχρι σήμερα να γράψω μια και πάντοτε εβρισκα απάντηση σε οτιδήποτε παρουσιαζόταν από παλαιότερες απαντήσεις.
Όμως το θέμα αλλεργία δεν είναι απλό. Θα ήθελα λοιπόν την συμβουλή σας, βάσει της εμπειρίας σας.
Η κόρη μου από τότε που εισάγαμε τα φρούτα στη διατροφή της, έχει τα εξής συμπτώματα:
1. Αίμα στα κόπρανα (αυτό εδώ και λίγες μέρες)
2. Ατοπική δερματίτιδα
3. Μπούκωμα στη μύτη
4. Φαγούρα στα μάτια
5. Σύγκαμα.
Μετά από ραντεβού σε νέο παιδίατρο ακούσαμε ότι και η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση που εχει το παιδί από τη γέννησή της, συνδέεται με αλλεργία. Σε αυτό συμφωνούν τα όσα διάβάζουμε εδω.
Αυτά που δεν μας είναι ξεκάθαρα, είναι τα εξής:
Η αλλεργία της, οφείλεται σε αυτά που τρώει μόνο εκείνη, ή και σε αυτά που τρώω κι εγώ? Η απάντηση που θα μου δώσετε καταλαβαίνω ότι ειναι και τα δύο. Ομως ο παιδίατρος εχθές, μας είπε ότι όλα αυτά είναι "βλακείες" και ότι "μόνο ένα πραγμα δεν κάνει να τρώς, γυναίκα που θηλάζεις: ΦΑΛΑΙΝΑ!". Μου είπε να τρώω τα πάντα και ότι μόνο ορισμένες ουσίες, πχ καφεϊνη ή αλκοόλ, περνάνε στο παιδί, "κι όχι μια μπριζόλα". Με προβλημάτισε ειλικρινά μια και είχα βάλει τον εαυτό μου εδώ και καιρό σύμφωνα με άλλο γιατρό σε μια διαδικασία νηστείας/δίαιτας, με αποτέλεσμα να χασω σε λίγο καιρό πάρα πολλά κιλά. Η αλήθεια είναι ότι χάνω κιλά πολύ εύκολα και αυτό σε μια ελλιποβαρή γυναίκα μετά μάλιστα απο εγχειριση ειναι πρόβλημα. Από τη μία λοιπόν, ίσως ο πρώτος γιατρός είχε δίκιο, μια και το μόνο σύμπτωμα που είχε το παιδί τόσο καιρό, που ήταν η παλινδρόμηση, υποχώρησε αρκετά μετά την αποχή από 3 και μόνο τροφές, οι οποίες ήταν αρκετές πάντως να μου ρίξουν το βάρος-και το ηθικό. Από την άλλη όμως, όταν τώρα το παιδί παρουσίασε τόσα πολλά καινούργια συμπτωματα, αναλογιστηκα ότι τόσο καιρό τρώω τα ίδια φρούτα που έφαγε και δεν είχε αίμα στα κόπρανα το παιδί, μήπως έχει δίκιο?
Τελικά ειναι αλλεργική ή όχι? "Περνάνε" οι τροφές στο μωρό με το θηλασμό? Τότε πώς γίνεται αν καταναλώσω εγώ κάτι να μην την πειράξει και να την πειράξει όταν το φάει ή ίδια?
Sorry για το τεράστιο post, μπορει να μην είχα γραψει ποτέ αλλά τα έγραψα μαζεμένα.
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 15:39   #1563
tauraki

Περιοχή: volos
tauraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=40+mama;1506996]
Παράθεση:

Έτρωγα Γλυκά του κουταλού (όχι καρύδι γιατί το φοβάμαι) χαλβά σιμιγδαλένιο και κέικ με λάδι και πορτοκάλι
Υπάρχουν σε μαγαζιά με βιολογικά προϊόντα μπισκότα χωρί αυγά χωρίς γαλακτοκομικ΄α με χυμόμήλου που δίνω και στη μικρή τώρα και είναι καλά
Εγω δεν βγαζω ακρη γιατι εχουμε συνεχεια αιματακι αλλα αλλωτε λιγο και ποτε περισσοτερο εσεις πηγατε σε αλλεργιολογο αν ναι τι κανατε;πως θα καταλαβω αν δοκιμασω κατι αφου εχει συνεχεια σχεδον σε ολες τις πανες
Ο χρήστης tauraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 15:46   #1564
tauraki

tauraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Χαρά-Μαρία Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας και απο εμένα
Είμαι μια μαμα κοριτσιού 7 μηνων περίπου, με πρόσφατα συμπτώματα αλλεργίας. Θηλάζω αποκλειστικά και γέννησα με καισαρική τομή. Παρακολουθώ καιρό το forum, από τον καιρό που ήμουν έγκυος αλλά ποτέ δεν χρειάστηκε μέχρι σήμερα να γράψω μια και πάντοτε εβρισκα απάντηση σε οτιδήποτε παρουσιαζόταν από παλαιότερες απαντήσεις.
Όμως το θέμα αλλεργία δεν είναι απλό. Θα ήθελα λοιπόν την συμβουλή σας, βάσει της εμπειρίας σας.
Η κόρη μου από τότε που εισάγαμε τα φρούτα στη διατροφή της, έχει τα εξής συμπτώματα:
2. Ατοπική δερματίτιδα
3. Μπούκωμα στη μύτη
4. Φαγούρα στα μάτια
5. Σύγκαμα.
Μετά από ραντεβού σε νέο παιδίατρο ακούσαμε ότι και η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση που εχει το παιδί από τη γέννησή της, συνδέεται με αλλεργία. Σε αυτό συμφωνούν τα όσα διάβάζουμε εδω.
Αυτά που δεν μας είναι ξεκάθαρα, είναι τα εξής:
Η αλλεργία της, οφείλεται σε αυτά που τρώει μόνο εκείνη, ή και σε αυτά που τρώω κι εγώ? Η απάντηση που θα μου δώσετε καταλαβαίνω ότι ειναι και τα δύο. Ομως ο παιδίατρος εχθές, μας είπε ότι όλα αυτά είναι "βλακείες" και ότι "μόνο ένα πραγμα δεν κάνει να τρώς, γυναίκα που θηλάζεις: ΦΑΛΑΙΝΑ!". Μου είπε να τρώω τα πάντα και ότι μόνο ορισμένες ουσίες, πχ καφεϊνη ή αλκοόλ, περνάνε στο παιδί, "κι όχι μια μπριζόλα". Με προβλημάτισε ειλικρινά μια και είχα βάλει τον εαυτό μου εδώ και καιρό σύμφωνα με άλλο γιατρό σε μια διαδικασία νηστείας/δίαιτας, με αποτέλεσμα να χασω σε λίγο καιρό πάρα πολλά κιλά. Η αλήθεια είναι ότι χάνω κιλά πολύ εύκολα και αυτό σε μια ελλιποβαρή γυναίκα μετά μάλιστα απο εγχειριση ειναι πρόβλημα. Από τη μία λοιπόν, ίσως ο πρώτος γιατρός είχε δίκιο, μια και το μόνο σύμπτωμα που είχε το παιδί τόσο καιρό, που ήταν η παλινδρόμηση, υποχώρησε αρκετά μετά την αποχή από 3 και μόνο τροφές, οι οποίες ήταν αρκετές πάντως να μου ρίξουν το βάρος-και το ηθικό. Από την άλλη όμως, όταν τώρα το παιδί παρουσίασε τόσα πολλά καινούργια συμπτωματα, αναλογιστηκα ότι τόσο καιρό τρώω τα ίδια φρούτα που έφαγε και δεν είχε αίμα στα κόπρανα το παιδί, μήπως έχει δίκιο?
Τελικά ειναι αλλεργική ή όχι? "Περνάνε" οι τροφές στο μωρό με το θηλασμό? Τότε πώς γίνεται αν καταναλώσω εγώ κάτι να μην την πειράξει και να την πειράξει όταν το φάει ή ίδια?
Sorry για το τεράστιο post, μπορει να μην είχα γραψει ποτέ αλλά τα έγραψα μαζεμένα.
Οι τροφες που τρωμε εμεις σιγουρα περνανε στο γαλα μας.Δεν ξερω να σου απαντησω για το μωρακι σου,γιατι εμεις δεν τρωμε ακομα.
Με τα κιλα στην ιδια μοιρα ειμαι και εγω,παιρνει ο μπεμπης,χανω εγω
Παλιά 15-03-10, 15:55   #1565
tauraki

tauraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

2. Ατοπική δερματίτιδα
3. Μπούκωμα στη μύτη
4. Φαγούρα στα μάτια
5. Σύγκαμα.

και εμεις τις τελευταιες μερες ειχαμε εντονη φαγουρα μπουκωμα(ακομα εχουμε)και δακρυα.
προφανως κατι τον πειραξε τι ομως;
Παλιά 15-03-10, 16:05   #1566
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η αλλεργία της, οφείλεται σε αυτά που τρώει μόνο εκείνη, ή και σε αυτά που τρώω κι εγώ? Η απάντηση που θα μου δώσετε καταλαβαίνω ότι ειναι και τα δύο. Ομως ο παιδίατρος εχθές, μας είπε ότι όλα αυτά είναι "βλακείες" και ότι "μόνο ένα πραγμα δεν κάνει να τρώς, γυναίκα που θηλάζεις: ΦΑΛΑΙΝΑ!". Μου είπε να τρώω τα πάντα και ότι μόνο ορισμένες ουσίες, πχ καφεϊνη ή αλκοόλ, περνάνε στο παιδί, "κι όχι μια μπριζόλα".

Δηλαδή οι Εσκιμώοι που τρώνε φάλαινες τι έπαθαν;

Συγνώμη Χαρά-Μαρία, αλλά ο γιατρός είναι βαθύτατα νυχτωμένος και το χειρότερο είναι η ιδέα που έχει για τον εαυτό του, νομίζει ότι ξέρει και αλλεργιολογία!
Οι αλλεργίες είναι πολύ δύσκολη υπόθεση και ακόμη και οι γιατροί ειδικότητας δεν καταφέρνουν να τις διαχειριστούν ή να προτείνουν λύσεις για όλες τις περιπτώσεις. Φταίει ίσως που δεν ξέρουν όσα ξέρει ο παιδίατρός σας;

Η μπριζόλα δεν περνάει αυτούσια στο γάλα όμως οι πρωτεΐνες του μοσχαρίσιου κρέατος περνάνε. Αν το μωρό δεν έχει αλλεργία στο μοσχαρίσιο κρέας, δεν υπάρχει κανένα θέμα, αν όμως έχει, τότε θα εμφανιστεί κάτι από όλα όσα συνδέονται με τις αλλεργίες.

Παράθεση:
Από τη μία λοιπόν, ίσως ο πρώτος γιατρός είχε δίκιο, μια και το μόνο σύμπτωμα που είχε το παιδί τόσο καιρό, που ήταν η παλινδρόμηση, υποχώρησε αρκετά μετά την αποχή από 3 και μόνο τροφές, οι οποίες ήταν αρκετές πάντως να μου ρίξουν το βάρος-και το ηθικό.
Δυστυχώς η παλλινδρόμηση συνοδεύεται πολύ συχνά από αλλεργίες και αν η μητέρα αποφύγει τις τροφές που προκαλούν αλλεργίες στο μωρό, τα συμπτώματα υποχωρούν. Αυτό είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια σε όλους του παιδογαστρεντερολόγους και σε πάρα πολλούς άλλους γιατρούς - πλην του πανέξυπνου παιδιάτρου...

Ο περιορισμός από κάποιες τροφές, δεν σημαίνει περιορισμό στην ποσότητα των άλλων τροφών. Υπάρχει ένα πλήθος τροφών πλούσιων σε θερμίδες που μπορεί να φάει μια μητέρα που έχει τέτοιους περιορισμούς. Οι περισσότερες βάζουν κιλά με τις περιοριστικές δίαιτες παρά χάνουν.

Αν θέλεις μπορούμε να δούμε τις τροφές που τρως και τι άλλο μπορείς να προσθέσεις για να μην έχεις πρόβλημα.

Παράθεση:

Από την άλλη όμως, όταν τώρα το παιδί παρουσίασε τόσα πολλά καινούργια συμπτωματα, αναλογιστηκα ότι τόσο καιρό τρώω τα ίδια φρούτα που έφαγε και δεν είχε αίμα στα κόπρανα το παιδί, μήπως έχει δίκιο?
Έχει πολύ μεγάλη σημασία και η ποσότητα και η συχνότητα της έκθεσης σε ένα αλλεργιογόνο. Κάποιες φορές η αλλεργία εμφανίζεται ακόμη και αν υπάρχουν ίχνη των αλλεργιογόνων ουσιών ενώ άλλες φορές εμφανίζεται μόνο όταν ο οργανισμός έχει να αντιμετωπίσει σημαντική ποσότητα αλλεργιογόνων.

Επίσης μπορεί κάποιες φορές να μην εμφανιστεί η αλλεργία για ένα διάστημα ενώ το παιδί εκτίθεται στα αλλεργιογόνα και να εμφανιστεί αργότερα.

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 16:13   #1567
ΚΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη ΚΡΙΣΤΙΝΑ

ΚΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Γειά σας και απο εμένα
Ομως ο παιδίατρος εχθές, μας είπε ότι όλα αυτά είναι "βλακείες" και ότι "μόνο ένα πραγμα δεν κάνει να τρώς, γυναίκα που θηλάζεις: ΦΑΛΑΙΝΑ!". Μου είπε να τρώω τα πάντα και ότι μόνο ορισμένες ουσίες, πχ καφεϊνη ή αλκοόλ, περνάνε στο παιδί, "κι όχι μια μπριζόλα"..

Θα σου πω μόνο βάση απλής λογικής αν δεν περνούσαν μέσω θηλασμού τότε δεν θα έπρεπε να εμφανίζουν τα μωρά αλλεργίες μέχρι 6 μηνών (πριν δηλ. μπουν στις στέρεες). Για τα άλλα θα σου πουν και τα κορίτσια εδώ. Μπορεί το μωρό να μην εκδηλώνει έντονα συμπτώματα όταν τα παίρνει μέσω γάλακτος αλλά όταν παίρνει την τροφή απευθείας το σύμπτωμα να εκδηλώνεται έντονα. Αυτό που λέει ο παιδίατρος μου φαίνεται πολύ πρόχειρο και επικίνδυνο..... πως δηλ. είναι βλακίες τόσα μωρά που εμφανίζουν αλλεργίες και πίνουν μόνο μητρικό γάλα πως τις εμφανίζουν.
Μπορεί να είναι αλλεργικό π/χ στην πρωτεΐνη αγελαδινού γάλακτος και τα συμπτώματα να είναι ήπια ενώ μόλις φάει πχ μοσχαρίσιο κρέας ή γιαούρτι το σύμπτωμα να είναι πολύ έντονο..... η δικιά μου είχε αλλεργία στην πρωτείνη αγελαδινού γάλακτος (ευτυχώς μόνο σε αυτό) και εμφάνιζε μόνο έντονους κολικούς και έκζεμα (όχι τόσο έντονο) λόγω του ότι ήταν καλοκαίρι η παιδίατρος έλεγε ότι είναι από τη ζέστη και τον ιδρώτα αλλά όταν σταμάτησα τον θηλασμό (γιατί πίστευα κατόπιν παρότρυνσης της παιδιάτρου ότι το μωρό κλαίει γιατί δεν έχω γάλα) και άρχισα το ξένο τα συμπτώματα έγιναν πολύ έντονα με αποτέλεσμα να κάνουμε βουτιά στις καμπύλες βάρους........
Παλιά 15-03-10, 16:18   #1568
ΚΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη ΚΡΙΣΤΙΝΑ

ΚΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia Εμφάνιση μηνυμάτων

.
μπορεί ο παιδίατρος να έχει οικολογικές ανησυχίες............
Παλιά 15-03-10, 16:39   #1569
fairy's mom

Το avatar του χρήστη fairy's mom

Περιοχή: Αθηνα
fairy's mom χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όποια θέλει ας μου απαντήσει στα εξής:Αφού η παιδίατρος μου λέει με σιγουρία ότι μόνο από το αγελαδινό έχει αλλεργία(κάναμε rast,βγήκαν αρνητίκα,καλ.κοπραν.καθαρή,αιμα:34)και το έχω κόψει 1 μήνα τώρα ''τα πάντα που να περιέχουν γάλα...γιατί έχουμε ακόμα αιματάκι;μερικές φορές βλένες,μπούκωμα και μερικές φορές κοκκινίζει και ο ποπό μαςΕσείς τι εξετάσεις κάνατε 5 μηνών στον αλλεργιολόγοκαι σε πόσο καιρό σταμάτησε το αίμα να φαίνεται τουλάχιστονΕγώ δεν τρώω από μόνη μου αυγό,έκοψα και το λαχταριστό ψωμάκι που έκανα γιατί μου είπε την προηγούμενη βδομάδα από το τηλ.ένας γιατρός από Α.Κ(ΠΑΙΔΩΝ)μετά το γάλα είναι ύποπτα τα σιτηρά δηλ. η γλουτένη;έχω μπερδευτεί και τα έχω κόψει όλα πως θα βγάλω άκρη
H αλλεργιολογος μας έβαλε να κάνουμε:
1 δερματικά τεστ
2. αίματος (ραστ)
3. patch test - στην περιπτωσή μας μόνο αυτά έδειξαν αλλεργία σε γάλα και αυγό.
4. κ/α ουρων και κοπρανων

Για να κλείσει η πληγή τελείως ξέρω ότι θέλει γύρω στον μήνα, αλλά το αίμα σταματάει συνήθως μέσα σε 4-6 μέρες. Άρα για να συνεχίζεται το αίμα προφανώς τρως κάτι που πειράζει το παιδί. Δες λίγο την λίστα που έγραψα πιο πάνω μήπως σε βοηθήσει.

λιστα ομοιοπαθητικών φαρμάκων έκτακτης ανάγκης
Ο χρήστης fairy's mom δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 16:44   #1570
sagia

Περιοχή: athens
sagia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια, ο δουλαδιρης ειναι γιατρος του αγγλια κυριακου?γιατι πηρα στο 1535 και μου ειπαν οτι δεν εχουν τετοιο oνoμα...

και δε θελω να τον παρω και στο κινητο του γιατι δε θελω αμεσο ραντεβου...απλα ενα απογευματινο μετα απο κανα μηνα...
thanks
Ο χρήστης sagia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 16:45   #1571
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο 40+mama Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λίστα είναι διαφορετική για κάθε παιδί, αλλά κατά τη γνώμη μου καταρχήν πρέπει να αποφεύγεις ότιδήποτε δεν έχεις μαγειρέψει μόνη σου. Όχι μόνο είδη περιπτέρου αλλά και του φούρνου της γειτονιάς και του ζαχαοπλαστείου και τα έτοιμα γεύματα από οπουδήποτε. Μόνο τότε μπορείς να είσαι σίγουρη. Κρυμμένα γαλακτοκομικά υπάρχουν σε όλα τα αλλαντικά, στα περισσότερα ψωμιά για τοστ, στη "νηστισιμη" κουβερτουρα από κάποιες εταιρίες, στους κύβους ζωμού και στο βιτάμ που ο γιατρός σου επιτρέπει. Διαβασε τα συστατικά του βιτάμ και θα δεις. (και επειδή όλα βιτάμ τα λέμε δεν ξέρω αν υπάχει κανένα καθαρό)
Έκανα 2 μήνες αποχή μέχρι να ανακαλύψω ότι το ζαμπόν γαλοπούλας που έτρωγα είχε γαλακτοκομικά. (Το έπαιρνα χύμα από το σουπερμάρκετ και δεν έγραφε συσταση).
Έχεις απόλυτο δίκιο για τα συσκευασμένα. Η αλλεργιολόγος μου είπε πχ να τρώω καλαμπόκι, αλλά όχι κονσερβας. Ψωμί για τοστ έχω βρει μόνο ένα βιολογικό χωρίς γάλα. Το καλύτερο βέβαια ψωμάκι από τα χεράκια μας! Το βιτάμ στο χαρτί (τα κλασσικό παλιό βιταμ) το έχω τσεκάρει και είναι το μόνο που μπορούσα να φαω χωρίς πρόβλημα. Μαρμελάδες χωρίς συντηρητικά και γλυκά του κουταλιού μόνο σπιτικά. Με αυτά εμέις είμασταν οκ.
Ωραία η ιδέα σου για το αβοκάντο! Θα το δοκιμάσω

Παλιά 15-03-10, 16:47   #1572
tauraki

tauraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Aγαπητή Αγλαία έχω και εγώ πρόβλημα.Διαβάζω πολύ καιρό ότι συμβουλές δίνεις τις μανούλες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.Εμείς έχουμε αίμα 2,5 μήνες και ένε μήνα κάνω αποχή από όλα τα γαλ/μικα,και λίγο αργότερα έκοψα αυγό,ψάρι,ξ.κ....τα έχω ξαναγράψει πιο πάνω. Θα΄θελα την γνώμη σου!Είμαι σε απόγνωση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-03-10, 16:50   #1573
fairy's mom

Προεπιλογή

[QUOTE=Χαρά-Μαρία;1507000] Ομως ο παιδίατρος εχθές, μας είπε ότι όλα αυτά είναι "βλακείες" και ότι "μόνο ένα πραγμα δεν κάνει να τρώς, γυναίκα που θηλάζεις: ΦΑΛΑΙΝΑ!". Μου είπε να τρώω τα πάντα και ότι μόνο ορισμένες ουσίες, πχ καφεϊνη ή αλκοόλ, περνάνε στο παιδί, "κι όχι μια μπριζόλα". QUOTE]

Δεν σταματάει να με εκπλήσει η ασχετοσύνη και η επικίνδυνη ανευθυνότητα κάποιων γιατρών!!!
Κοπέλα μου με όλο το θάρρος πήγαινε σε έναν αλλεργιολόγο που είναι ο πλέον ειδικός και καλό θα ήταν να αλλάξεις και παιδίατρο...

Παλιά 15-03-10, 16:56   #1574
tauraki

tauraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Για να κλείσει η πληγή τελείως ξέρω ότι θέλει γύρω στον μήνα, αλλά το αίμα σταματάει συνήθως μέσα σε 4-6 μέρες. Άρα για να συνεχίζεται το αίμα προφανώς τρως κάτι που πειράζει το παιδί. Δες λίγο την λίστα που έγραψα πιο πάνω μήπως σε βοηθήσει.[/QUOTE]

Δεν μου λεει η γιατρος που εχω τι να κοψω αντιθετως εκτος απο τα γαλ/μικα λα τα υπολοιπα να τα τρωω.
τις εχω κατι νευρα..
απο μονη μου οτι διαβασα στο forum αρχισα να τα κοβω
σιγουρα κατι δεν κανω καλα γι΄αυτο και ειμαι σε ασχημη ψυχολογικη κατασταση.δεν θελω αλλο να βλεπω πανες με αιμα
Παλιά 15-03-10, 16:59   #1575
tauraki

tauraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

πως κανεις παραθεση σε κατι συγκεκριμενο
βοηθηστε την ασχετη
Παλιά 15-03-10, 17:08   #1576
tauraki

tauraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν σταματάει να με εκπλήσει η ασχετοσύνη και η επικίνδυνη ανευθυνότητα κάποιων γιατρών!!!
Κοπέλα μου με όλο το θάρρος πήγαινε σε έναν αλλεργιολόγο που είναι ο πλέον ειδικός και καλό θα ήταν να αλλάξεις και παιδίατρο...[/QUOTE]

Συμφωνω και εγω σε ασχετους εχω μπλεξει
Παλιά 15-03-10, 17:48   #1577
Χαρά-Μαρία
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αττική
Χαρά-Μαρία χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia Εμφάνιση μηνυμάτων

Συγνώμη Χαρά-Μαρία, αλλά ο γιατρός είναι βαθύτατα νυχτωμένος και το χειρότερο είναι η ιδέα που έχει για τον εαυτό του, νομίζει ότι ξέρει και αλλεργιολογία!
Οι αλλεργίες είναι πολύ δύσκολη υπόθεση και ακόμη και οι γιατροί ειδικότητας δεν καταφέρνουν να τις διαχειριστούν ή να προτείνουν λύσεις για όλες τις περιπτώσεις. Φταίει ίσως που δεν ξέρουν όσα ξέρει ο παιδίατρός σας;

Η μπριζόλα δεν περνάει αυτούσια στο γάλα όμως οι πρωτεΐνες του μοσχαρίσιου κρέατος περνάνε. Αν το μωρό δεν έχει αλλεργία στο μοσχαρίσιο κρέας, δεν υπάρχει κανένα θέμα, αν όμως έχει, τότε θα εμφανιστεί κάτι από όλα όσα συνδέονται με τις αλλεργίες.

Δυστυχώς η παλλινδρόμηση συνοδεύεται πολύ συχνά από αλλεργίες και αν η μητέρα αποφύγει τις τροφές που προκαλούν αλλεργίες στο μωρό, τα συμπτώματα υποχωρούν. Αυτό είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια σε όλους του παιδογαστρεντερολόγους και σε πάρα πολλούς άλλους γιατρούς - πλην του πανέξυπνου παιδιάτρου...

Ο περιορισμός από κάποιες τροφές, δεν σημαίνει περιορισμό στην ποσότητα των άλλων τροφών. Υπάρχει ένα πλήθος τροφών πλούσιων σε θερμίδες που μπορεί να φάει μια μητέρα που έχει τέτοιους περιορισμούς. Οι περισσότερες βάζουν κιλά με τις περιοριστικές δίαιτες παρά χάνουν.

Αν θέλεις μπορούμε να δούμε τις τροφές που τρως και τι άλλο μπορείς να προσθέσεις για να μην έχεις πρόβλημα.

Έχει πολύ μεγάλη σημασία και η ποσότητα και η συχνότητα της έκθεσης σε ένα αλλεργιογόνο. Κάποιες φορές η αλλεργία εμφανίζεται ακόμη και αν υπάρχουν ίχνη των αλλεργιογόνων ουσιών ενώ άλλες φορές εμφανίζεται μόνο όταν ο οργανισμός έχει να αντιμετωπίσει σημαντική ποσότητα αλλεργιογόνων.

Επίσης μπορεί κάποιες φορές να μην εμφανιστεί η αλλεργία για ένα διάστημα ενώ το παιδί εκτίθεται στα αλλεργιογόνα και να εμφανιστεί αργότερα.
Ενδιαφέροντα τα όσα μου παραθέτεις aglaia-και οι άλλες επίσης.
Προκειται να φανταστείτε για επιφανη καθηγητη πανεπιστημιου με πολλη πελατεια Ν Μακρη και Ψυχικο.
Εχω μια ερώτηση που μας πάει πιο πέρα, στα όσα λέτε. Οπως προανέφερα μου αφαίρεσαν παλαιοτερα 3 τροφές από το διαιτολόγιό μου (γαλακτοκομικά, οξινα -λεμονι, πορτοκαλι- και κρεμμυδια/μπαχαρικα). Εγώ μή γνωρίζοντας τόσο καιρο -2,5 μήνες- ότι το μωρό μπορεί να έχει αλλεργία αλλά μόνο παλινδρόμηση, έτρωγα καθημερινα τροφές που εδώ λέτε "αλλεργιογόνες", όπως αβγα, ταχίνι, σοκολάτα υγείας με ξηρους καρπους, ντομάτα, επίσης μοσχάρι καθε 3 μέρες, και πολλά άλλα. Δεν είχε καμμια αντιδραση μέχρι να αρχισει τα φρουτα. Μάλιστα καμμια φορά έτρωγα λίγο τυρι φετα, και δεν είχε πάλι καποιο σύμπτωμα. Το μονο περιστατικό που θυμάμαι είναι όταν με κέρασαν πορτοκαλαδα και ειχαμε μετά εξαρση της παλινδρομησής της για 2 ημέρες, σε υπερβολικό βαθμό.
Αυτό σημαίνει ότι ξαφνικά μπορει να την πειραξουν και πρέπει να τις κοψω ή να συνεχισω ετσι? Μπορούμε να κάνουμε κάποια εξέταση γιατί κάπου αλλού διάβασα ότι δεν είναι αξιόπιστες στην ηλικία της. Αν βέβαια μπορούμε να εχουμε διάγνωση θα την παω σε αλλεργιολογο.
Ο χρήστης Χαρά-Μαρία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 17:57   #1578
Ελινα Ζ.

Το avatar του χρήστη Ελινα Ζ.

Ελινα Ζ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια πειτε μου ειναι αλλεργιογονα τα οσπρια?επισης εγω δεν τρωω καθολου χοιρινο λετε να το ενταξω μιας κ δεν τρωω μοσχαρι?και βουτυρο δεν τρωω καθολου το κλασσικο βιταμ στο χαρτι τι διαφορα εχει?μπας κ μπορω να φαω κ εγω λιγακι...

Ο χρήστης Ελινα Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 18:06   #1579
sagia

sagia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

.............

Παλιά 15-03-10, 18:08   #1580
sagia

sagia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τα καταφερα με το lillypie !

τα οσπρια εμας καρατσεκαρισμενα μας πειραζουν

και το χοιρινο, οταν ειχα ρωτησει το παιδογαστρεντερολογο, μου ειχε πει οτι δε προσφερει και πολλα απο θρεπτικες ουσιες, οποτε δεν αξιζει...

Παλιά 15-03-10, 18:20   #1581
tauraki

tauraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sagia Εμφάνιση μηνυμάτων
τα καταφερα με το lillypie !

τα οσπρια εμας καρατσεκαρισμενα μας πειραζουν

και το χοιρινο, οταν ειχα ρωτησει το παιδογαστρεντερολογο, μου ειχε πει οτι δε προσφερει και πολλα απο θρεπτικες ουσιες, οποτε δεν αξιζει...
και εμας μαλλον γιατι προχτες ειχα φαει μια κατσαρολα φασολαδα
αρακα με κοτοπουλο και φακες.απο οτι καταλαβα πειραζει και η σαλτσα ντοματας και το πιπερι η κανω λαθος.ας μου πει μια μαμα που το μωρο της ειναι σε αρκετα αλλεργικος το μενου της απο το πρωι
Παλιά 15-03-10, 18:28   #1582
tauraki

tauraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ελινα Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια πειτε μου ειναι αλλεργιογονα τα οσπρια?επισης εγω δεν τρωω καθολου χοιρινο λετε να το ενταξω μιας κ δεν τρωω μοσχαρι?και βουτυρο δεν τρωω καθολου το κλασσικο βιταμ στο χαρτι τι διαφορα εχει?μπας κ μπορω να φαω κ εγω λιγακι...
Ελινα μπορει να σας πειραζουν τα οσπρια οπως και εμας.ειχα φαει αρκετα τις τελευταιες μερες και πολυ αιματακι γκρινια βλενες και μπουκωμα.
ποσο μηνων ειστε;
Παλιά 15-03-10, 18:56   #1583
candy!!

candy!! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

fairy's mom ελαβες το πμ που σου εστειλα? γιατι ειχα προβλημα με το pc.
Ο χρήστης candy!! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 19:11   #1584
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο candy!! Εμφάνιση μηνυμάτων
fairy's mom ελαβες το πμ που σου εστειλα? γιατι ειχα προβλημα με το pc.
Aν λες το πμ 13/3 το βράδυ, το έλαβα και σου απάντησα. Αν δεν το έχεις λάβει, πες μου να στο ξαναστείλω.

Παλιά 15-03-10, 19:19   #1585
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
και εμας μαλλον γιατι προχτες ειχα φαει μια κατσαρολα φασολαδα αρακα με κοτοπουλο και φακες.απο οτι καταλαβα πειραζει και η σαλτσα ντοματας και το πιπερι η κανω λαθος.ας μου πει μια μαμα που το μωρο της ειναι σε αρκετα αλλεργικος το μενου της απο το πρωι
Τα όσπρια μας τα΄είχε στα απαγορευμένα. Επίσης και την ντομάτα με τα σπόρια της. Δεν πρέπει να μαγειρεύεις με πολλά πιπέρια, βάζε ελάχιστη ποσότητα.
Όσο έκανα τη διατροφή έτρωγα πρωί ψωμί με βιταμ και μαρμελάδα (μήλο ή κεράσι) ή σπιτική νηστήσιμη σπανακόπιτα, ή ψωμί με αβοκάντο και μέλι ή φρούτα. Μεσημέρι κάποιο μή απαγορευμένο φαγητό που συνήθως το έτρωγα και το βράδυ. Ενδιάμεσα κανά φρούτο ή πίτα ή γλυκό κεράσι/βύσσινο σπιτικό ή χαλβά σιμιγδαλένιο για γλυκό. Από σαλάτες μπρόκολο, μαρούλι, χόρτα πράσινα., καρότο, όλα με λίγο λέμόνι. Όχι λάχανο!! Αν σκεφτώ κι άλλα θα σου πω.

Παλιά 15-03-10, 19:26   #1586
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Προκειται να φανταστείτε για επιφανη καθηγητη πανεπιστημιου με πολλη πελατεια Ν Μακρη και Ψυχικο.
.
Θες να σου πω εμπειρία από επιφανή καθηγητή που βγαίνει και στα παράθυρα και του έδωσα και 80€?
Σχετικά με την ΓΟΠ, δεν μου είπε ότι μπορεί να συνδέεται με αλλεργία και έφυγα από το γραφείο με οδηγία να μην θηλάζω κάθε 1 ώρα που ζήταγε το παιδί, αλλά κάθε 3, να της δίνω χαμομήλι και μου έγραψε και ένα αντιαναγωγικό γάλα just in case και φυσικά το καινούριο του βιβλίο!!!!!! Πόσο πολύ θα ήθελα να τον ξεμπροστιάσω τον...... Αν δεν ήμουν διαβασμένη από το forum και τα είχα κάνει, πόσο κακό θα έκανα στον θησαυρό μου!!!

Παλιά 15-03-10, 19:31   #1587
mavromataki

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
mavromataki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v.polina Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη εχω περασει τα ιδια,σε καταλαβαινω απολυτα...και εγω μες στην απελπισια ημουν.κι ενω απειχα απο ολα τα γαλακτοκομικα,συνεχιζα να βλεπω αιμα.εκοψα και εσπεριδοειδη και ντοματα,τα ιδια.συνεχιζα να κοβω τροφες...μεχρι που εκοψα ολα τα αλλεργιογονα.τρωω μονο αρνι-κατσικι-κοτοπουλο-γαλοπουλα-χοιρινο(το κοτοπουλο με επιφυλαξη),μηλο,πατατα,κολοκυθι,λαχανο,πρασο,κρεμμυδι,σκορδο και καροτο.το αχλαδι και η μπανανα τα ελεγχω μηπως τον πειραζουν,το ιδιο και το μελι.
τωρα πια μπορω να πω οτι τρωω καλα και σωστα!μετα απο λιγο καιρο συνηθιζεις και αρχιζεις να κανεις εξυπνα γευματα,μονοτονα μεν,υγιεινα δε.οσον αφορα την μαρμελαδα...καλυτερα να σταματησεις να τρως τυποποιημενα!!!εγω ετσι την πατησα μαλλον.ενω ειχα κοψει τα αγελαδινα,ετρωγα τραχανα.υποτιθεται οτι ειναι απο κατσικισιο γαλα.το αιμα επεμενε,και μετα την ψυλλιαστηκα κ ειδα οτι στα συστατικα εγραφε σκετο γαλα.αρα...αγελαδινο.τελος και ο τραχανας.μετα ετρωγα παριζακι,ανακαλυψα αργοτερα οτι κ αυτο εχει πρωτεινες γαλακτος,μετα πηρα βραστη γαλοπουλα,που τελικα κ αυτη εχει πρωτεινες γαλακτος...μ'αυτα κ μ'αυτα εγω βρεθηκα να εχω κοψει τα παντα,και να μην μπορω να βγαλω ακρη.επειδη δεν προσεχα.
τωρα θα παω στις 24 στο παιδων,να δω τι εξετασεις θα μου κανουν...
mavromataki χαρηκα με τα νεα σας.αντε και γρηγορα σας ευχομαι να περασουν ολα!!!
by the way,επειδη μενω επαρχια και θα κατεβω αθηνα μονο για τους γιατρους,ποσες μερες θα πρεπει να υπολογισω οτι θα μεινω αθηνα;πρεπει να με δουν 3 συνεχομενες μερες;για να ξερω και τι αδεια πρεπει να παρει ο αντρας μου...και πεφτει και 25η....
αντε με το καλο να ερθετε.να υπολοσισεις 3 εικοσιτετραωρα για τις απαντησεις.και την τελευταια μερα θα αργησετε λιγο..αντε και καλη επιτυχια!
Ο χρήστης mavromataki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 19:35   #1588
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εγώ μή γνωρίζοντας τόσο καιρο -2,5 μήνες- ότι το μωρό μπορεί να έχει αλλεργία αλλά μόνο παλινδρόμηση, έτρωγα καθημερινα τροφές που εδώ λέτε "αλλεργιογόνες",
Δεν είχε καμμια αντιδραση μέχρι να αρχισει τα φρουτα. Μάλιστα καμμια φορά έτρωγα λίγο τυρι φετα, και δεν είχε πάλι καποιο σύμπτωμα. Το μονο περιστατικό που θυμάμαι είναι όταν με κέρασαν πορτοκαλαδα και ειχαμε μετά εξαρση της παλινδρομησής της για 2 ημέρες, σε υπερβολικό βαθμό.
Αυτό σημαίνει ότι ξαφνικά μπορει να την πειραξουν και πρέπει να τις κοψω ή να συνεχισω ετσι? Μπορούμε να κάνουμε κάποια εξέταση γιατί κάπου αλλού διάβασα ότι δεν είναι αξιόπιστες στην ηλικία της. Αν βέβαια μπορούμε να εχουμε διάγνωση θα την παω σε αλλεργιολογο.
Αν δεις παλιότερο μου ποστ κι εμείς με ΓΟΠ ξεκινήσαμε από 40 περίπου ημερών. Στους 4 μήνες εμφάνισε το αίμα. Μέχρι τότε έτρωγα τα πάντα. Άρα ναι μπορεί ξαφνικά να παρουσιάσει την αντίδραση.
7 μηνών που είναι η μπέμπα σου είναι μία χαρά για να την πας σε αλλεργιολόγο. Εγώ περίπου 6 μηνών την πήγα την δικιά μου. Μην πας σε γαστρεντερολόγο αν θες την γνώμη μου. Εγώ το έκανα (4 μηνών) και καθυστέρησα χωρίς λόγο. Η αλλεργιολόγος μας καθοδήγησε πιο σωστά.
Μέχρι τότε δες αυτά που έγραψα πιο πάνω σαν διαιτολόγιο αποφυγής μήπως σε βοηθήσει και ο ειδικός θα στα πει καλύτερα.

Μην στεναχωριέσαι, όλα θα πάνε καλά με προσοχή και υπομονή!

Παλιά 15-03-10, 19:45   #1589
tauraki

tauraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fairy's mom Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα όσπρια μας τα΄είχε στα απαγορευμένα. Επίσης και την ντομάτα με τα σπόρια της. Δεν πρέπει να μαγειρεύεις με πολλά πιπέρια, βάζε ελάχιστη ποσότητα.
Όσο έκανα τη διατροφή έτρωγα πρωί ψωμί με βιταμ και μαρμελάδα (μήλο ή κεράσι) ή σπιτική νηστήσιμη σπανακόπιτα, ή ψωμί με αβοκάντο και μέλι ή φρούτα. Μεσημέρι κάποιο μή απαγορευμένο φαγητό που συνήθως το έτρωγα και το βράδυ. Ενδιάμεσα κανά φρούτο ή πίτα ή γλυκό κεράσι/βύσσινο σπιτικό ή χαλβά σιμιγδαλένιο για γλυκό. Από σαλάτες μπρόκολο, μαρούλι, χόρτα πράσινα., καρότο, όλα με λίγο λέμόνι. Όχι λάχανο!! Αν σκεφτώ κι άλλα θα σου πω.
εγω δεν τρωω ουτε ψωμι ουτε δημητριακα.μιλησα και με εναν γιατρο απο Αγλαια Κυριακου(Παιδων)Μητσιας στο ονομα και μου ειπε οτι μετα το γαλα ειναι τα σιτηρα ετσι και τα εκοψα.μονο ζυμαρικα χωρις γλουτενη και αλευρι θα τρωω.σημερα εφαγα μονο πατατες στο φουρνο με κοτοπουλο και λιγο λεμονι με κουνουπιδι σαλατα.το πρωι ενα φρουτο και ρυζογκοφρετες με μελι...που το φοβαμαι..εσεις θα λεγα οτι τρωτε καλα.ελπιζω και εγω συντομα να βρω τον ρυθμο μου..γιατι εχω πεθανει της πεινας
Παλιά 15-03-10, 19:53   #1590
mavromataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sagia Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια, ο δουλαδιρης ειναι γιατρος του αγγλια κυριακου?γιατι πηρα στο 1535 και μου ειπαν οτι δεν εχουν τετοιο oνoμα...

και δε θελω να τον παρω και στο κινητο του γιατι δε θελω αμεσο ραντεβου...απλα ενα απογευματινο μετα απο κανα μηνα...
thanks
ναι στο αγλαια κυριακου ειναι,αλλα δεν δουλευει απογευμα.παρε στο σταθερο του αλλεργιολογικου..
Παλιά 15-03-10, 20:23   #1591
mavromataki

Προεπιλογή

κοριτσια να ρωτησω εσας που δινεται και στερες τροφες.εμενα εχει και γοπ και μετα απο το φαι φαινεται να δυσανασχετει,ενω δεν την ζοριζω να φαει.με το φρουτο φαινεται να ειναι χειροτερα.ειναι φυσιολογικο επειδη δεν ειναι ωριμο το στομαχακι της;
Παλιά 15-03-10, 20:27   #1592
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω δεν τρωω ουτε ψωμι ουτε δημητριακα.μιλησα και με εναν γιατρο απο Αγλαια Κυριακου(Παιδων)Μητσιας στο ονομα και μου ειπε οτι μετα το γαλα ειναι τα σιτηρα ετσι και τα εκοψα.μονο ζυμαρικα χωρις γλουτενη και αλευρι θα τρωω.σημερα εφαγα μονο πατατες στο φουρνο με κοτοπουλο και λιγο λεμονι με κουνουπιδι σαλατα.το πρωι ενα φρουτο και ρυζογκοφρετες με μελι..
Ο Μητσιάς τι γιατρός είναι; Κάνε άμεσα τα τεστ να δεις που είστε αλλεργικοί. Αν θες τη γνώμη μου, το ψωμί και τα μακαρόνια που έκοψες είναι λίγο υπερβολικό. Αν φοβάσαι, κράτα το μια βδομάδα και μετά όμως βάλτα στη διατροφή σου παρατηρώντας αν θα πειράξει το παιδί (ψωμί καλύτερα δικό σου για αρχή και μετά παίρνεις και από φούρνο). Πιο ένοχο βλέπω το κουνουπίδι - προτίμησε το μπρόκολο. Επίσης απέφευγε το πολύ λεμόνι, δλδ όχι και λεμονάτο φαγητό και σαλάτα με λεμόνι, βάλτο καλύτερα σε ένα από τα δύο. Προσοχή στις ρυζογκροφρέτες - κάποιες μάρκες έχουν σουσάμι.

Παλιά 15-03-10, 20:32   #1593
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mavromataki Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια να ρωτησω εσας που δινεται και στερες τροφες.εμενα εχει και γοπ και μετα απο το φαι φαινεται να δυσανασχετει,ενω δεν την ζοριζω να φαει.με το φρουτο φαινεται να ειναι χειροτερα.ειναι φυσιολογικο επειδη δεν ειναι ωριμο το στομαχακι της;
Να μην την ζορίζεις καθόλου. Θήλαζε και δίνε το φαγητό επιπρόσθετο στον θηλασμό κι όσο φάει. Πόσο ακριβώς είναι το μωράκι σου? Έχεις πάει σε κάποιον γιατρό?

Παλιά 15-03-10, 20:39   #1594
mavromataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Να μην την ζορίζεις καθόλου. Θήλαζε και δίνε το φαγητό επιπρόσθετο στον θηλασμό κι όσο φάει. Πόσο ακριβώς είναι το μωράκι σου? Έχεις πάει σε κάποιον γιατρό?
δεν την ζοριζω.μολις δει κουταλι τρλενεται κι ας την εχω θηλασει πρωτα.ελπιζα οτι με τς στερεες τροφες θα καλυτερευε αλλα το ιδιο χαλι ειναι..α!ειναι 6 μηνων.το μηλο πειραζει λιγοτερο οταν ειναι βρασμενο;δεν εχω δωσει μπανανα ακομη,θα ειναι καλυτερα με την μπανανα;
Παλιά 15-03-10, 20:47   #1595
fairy's mom

Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν την ζοριζω.μολις δει κουταλι τρλενεται κι ας την εχω θηλασει πρωτα.ελπιζα οτι με τς στερεες τροφες θα καλυτερευε αλλα το ιδιο χαλι ειναι..α!ειναι 6 μηνων.το μηλο πειραζει λιγοτερο οταν ειναι βρασμενο;δεν εχω δωσει μπανανα ακομη,θα ειναι καλυτερα με την μπανανα;
Δεν είμαι σίγουρη για το αν πειράζει λιγότερο, πάντως είναι πιο εύγεστο και συνήθως παιδάκια που δεν το τρώνε, τους αρέσει περισσότερο βρασμένο. Μπανάνα μην δώσεις είναι εξαιρετικά επίφοβη! Άσε την μπανάνα για πολυ αργότερα, να την δοκιμάσεις όταν το παιδί θα έχει ηρεμήσει από τα συμπτώματα της αλλεργίας.
Συγνώμη που σε ξαναρωτάω αν έχεις πάει σε κάποιον ειδικό γιατρό, αλλά είναι σημαντικό και θα σας βοηθήσει.

Παλιά 15-03-10, 20:51   #1596
mavromataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν είμαι σίγουρη για το αν πειράζει λιγότερο, πάντως είναι πιο εύγεστο και συνήθως παιδάκια που δεν το τρώνε, τους αρέσει περισσότερο βρασμένο. Μπανάνα μην δώσεις είναι εξαιρετικά επίφοβη! Άσε την μπανάνα για πολυ αργότερα, να την δοκιμάσεις όταν το παιδί θα έχει ηρεμήσει από τα συμπτώματα της αλλεργίας.
Συγνώμη που σε ξαναρωτάω αν έχεις πάει σε κάποιον ειδικό γιατρό, αλλά είναι σημαντικό και θα σας βοηθήσει.
εχουμε παει σε αλλεργιολογο στο παιδων.δυστυχως δε ρωτησα για το θεμα της γοπ.ξερω οτι ειναι απο την αλλεργια και τα συμπτωματα επιδεινωνονται η καλυτερευουν με τισ τροφες
Παλιά 15-03-10, 20:53   #1597
Ελινα Ζ.

Το avatar του χρήστη Ελινα Ζ.

Ελινα Ζ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια τι να πω ειμαι κ παλι απελπισμενη...πριν ξυπνησε ο μικρος μου με ενα γοερο κλαμμα ...κολικους μου εδειχνε αλλα καταλαβα οτι ειναι λογω της αλλεργιας του...στο τελος εκανε κακα και αεριακ ηρεμησε τα οποια μυριζουν πολυ...δεν μπορω να καταλαβω τι τρωω κ δυσκολευεται τα χω κοψει ολα ρε γμτ...εμενα εχει κ την ατοπικη κ τα εκζεματα κ οταν τον πιανει η δυσφορια ξυνεται κιολας...δεν ξερω τι να κανω...να κοψω κ το ψωμι πια?
ταυρακι ειναι 3 μηνων ο μπεμπης μου...
πειτε μου ειναι πολυ νωρις για εξετασεισ?τι μπορω να κανω σε αυτη την ηλικια που ειναι?να δω αλλεργιολογο η οχι???

Ο χρήστης Ελινα Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 21:01   #1598
v.polina

Περιοχή: ΕΥΒΟΙΑ
v.polina χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
αντε με το καλο να ερθετε.να υπολοσισεις 3 εικοσιτετραωρα για τις απαντησεις.και την τελευταια μερα θα αργησετε λιγο..αντε και καλη επιτυχια!
,δηλαδη θα πρεπει να ειμαστε αθηνα τοσες μερες;δεν γινεται λες να μου στειλουν τα αποτελεσματα ή να επικοινωνησουμε τηλεφωνικα;

Ο χρήστης v.polina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-03-10, 21:18   #1599
mavromataki

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο v.polina Εμφάνιση μηνυμάτων
,δηλαδη θα πρεπει να ειμαστε αθηνα τοσες μερες;δεν γινεται λες να μου στειλουν τα αποτελεσματα ή να επικοινωνησουμε τηλεφωνικα;
αν βαλουν αυτοκολλητα στην πλατη,θα χρειαστει να δουν την πλατουλα του οι ιδιοι.
Παλιά 15-03-10, 22:02   #1600
tauraki

tauraki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο Μητσιάς τι γιατρός είναι; Κάνε άμεσα τα τεστ να δεις που είστε αλλεργικοί. Αν θες τη γνώμη μου, το ψωμί και τα μακαρόνια που έκοψες είναι λίγο υπερβολικό. Αν φοβάσαι, κράτα το μια βδομάδα και μετά όμως βάλτα στη διατροφή σου παρατηρώντας αν θα πειράξει το παιδί (ψωμί καλύτερα δικό σου για αρχή και μετά παίρνεις και από φούρνο). Πιο ένοχο βλέπω το κουνουπίδι - προτίμησε το μπρόκολο. Επίσης απέφευγε το πολύ λεμόνι, δλδ όχι και λεμονάτο φαγητό και σαλάτα με λεμόνι, βάλτο καλύτερα σε ένα από τα δύο. Προσοχή στις ρυζογκροφρέτες - κάποιες μάρκες έχουν σουσάμι.
αλλεργιολογος μαλλον.αυτος μου ειπε για τα σιτηρα και ετσι και εχω την Τεταρτη που δεν τρωω ψωμι ουτε μακαρονια..
λεω να παρω απο βιολογικα χωρις γλουτενη
δεν ξερω αν ειναι υπερβολικο αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω
τον αλλο μημα στις 20 κλεισαμε ραντεβου(χωρις κανεναν συγκεκριμενο γιατρο.οτι και να τρωω μετα νιωθω ενοχες
οι ρυζογκοφρετες εχουν σουσαμι λες γι΄αυτο εκανε πολυ αιμα εχτες;;;
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές