Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Θηλασμός > Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Συχνοί προβληματισμοί, ειδικές περιπτώσεις πρόωρα, επαναγαλακτισμός, καισαρική, πολύδιμες κυήσεις, σχιστίες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-09-11, 02:37   #4881
Katerinoula23

Περιοχή: Βούλα
Katerinoula23 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Rosie Εμφάνιση μηνυμάτων
Rosie μου το διαβασα...
Με έβαλε σε παρα πάρα πολλές σκέψεις πραγματικά... δεν ξέρω τι να πρωτοκάνω με την μικρή μου που με το παραμικρό έχει απίστευτες διαρροιες...έχουμε κι εμείς τέτοιου τύπου αλλεργία που αναφέρει...

Εσύ έχεις ακολουθήσει κάτι ανάλογο?? Δηλαδή τέτοιου είδους διατροφή κ αγωγή?? Σε σένα ή στο παιδάκι σου???

Απλά ψάχνομαι πάρα πολύ απ'ότι θα έχετε καταλαβει όλοι...κ δεν ξέρω τι να ακολουθήσω, ποιος να με κατευθυνει που πραγματικά να μας δώσει λύση...

Χρειάζονται όλα αυτά (κάνω λιγο ρητορική ερώτηση..) ή κάποια στιγμή στα 3, 4 χρόνια θα το ξεπεράσει έτσι κι αλλιώς??( έχω ακούσει κ αυτή την εκδοχή )

Με φοβίζει το γεγονός να προσπεράσω τις οδηγίες του διατροφολόγου κ τα αποτελέσματα των πατς...

Μήπως μπορώ να κάνω συμπληρωματικά κάτι για να βοηθήσω την μικρούλα μου?? Δηλαδή κ την αποχή από τις τροφές κ ενισχυμένη διατροφή κ αποχή κ από τα υπόλοιπα που λέει??

Δηλαδή τι μας μένει να τρώμε τελικά???

Συγγνώμη για τις πολλές σκέψεις αλλα είμαι λιγάκι απελπισμένη...

Ευχαριστω για την κατανόηση σας..
Παλιά 05-09-11, 21:22   #4882
Katerinoula23

Question

Rosie κ Μανούλες μετά από πολύ διαβασμα αποφάσισα να κάνω την introduction diet στη μικρή μου για να επουλωθεί το εντερο της γιατί μονάχα με την αποχή δεν βλέπω πολλά αποτελέσματα...Ετσι κι αλλιώς ωφέλιμη είναι..

Εχω όμως κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την δική μου διατροφή...

Με λίγα λόγια θα πώ πως για αρχή πρέπει να καταναλώνονται σούπες με κρέας κ λαχανικά, λαχανικά που έχουν υποστεί ζύμωση (επίσης λέει κ για γιαούρτι κ ψάρι αλλά θα το αποφύγω προς το παρόν)

Όλα τα υπόλοιπα θα πρέπει να αποφεύγονται μέχρι να δούμε μικρή βελτίωση. Τότε ξεκινά η ένταξη κ άλλων τροφών..

Η ερώτηση μου είναι η εξής.. εγώ θα πρέπει να καταναλώνω τα ίδια ακριβώς ή μπορώ να τρώω ψωμί ολικής, ρύζι, φρούτα...ή τελος πάντων κάτι που να με χορταινει κι να είναι ασφαλές για εκείνη, ή από την στιγμή που απαγορεύονται σε κείνη πρέπει να τα αποφύγω κι εγώ?? (πεινάω απ'οτι καταλάβατε)

Υπάρχει κάτι που να μην περναει στο γάλα??
Παλιά 05-09-11, 22:30   #4883
polimerou

polimerou ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια πριν λιγο γύρισα από Αθήνα από επισκεψη που είχα στη Συρίγου... καναμε Prick Και Patch...
Εμεινα πολύ ευχαριστημενη... ήταν πολύ ευγενική, πρόθυμη να απαντησει στις ερωτησεις μου και καθόλου αρνητικη με τον θηλασμό... Εγω από το αγχος μου δεν την ρωτησα ουτε τα μισα απ οσα ηθελα και ας τα ειχα και σημειωμενα.... Ραντεβου ξανα τη Πεμπτη!!!

Το μόνο που με στεναχωρησε ήταν μια μανούλα που πιασαμε τη κουβεντα στην αναμονη.... Η κόρη της 3 ετων και ταλαιπωρειται ακόμη με αλλεργιες... Έκοψε τον θηλασμο στους 4 μηνες γιατι έτσι της είχαν πει οι ασχετοι γιατροί και το μωρο δε δεχοταν καμια τροφη μεχρι 18 μηνων... Μου έλεγες και μου ξαναελεγε να μη κανω το ιδιο λαθος και κοψω τον θηλασμό!!!
Ο χρήστης polimerou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-11, 22:34   #4884
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.thehealthyhomeeconomist.c...diet-mistakes/

katerinoula23 διάβασε το παραπάνω λινκ

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 05-09-11, 22:57   #4885
Rosie

Περιοχή: Αθήνα
Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Katerinoula23 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ έχεις ακολουθήσει κάτι ανάλογο?? Δηλαδή τέτοιου είδους διατροφή κ αγωγή?? Σε σένα ή στο παιδάκι σου???
Αν διαβάσεις παλαιότερα ποστς μου θα δεις ότι κι εμένα η κόρη μου είχε κάποια συμπτώματα τροφικής δυσανεξίας (πχ αίμα στα κακά) αλλά όχι έντονα, σχετικά ήπια θα τα χαρακτήριζα σε σχέση με άλλες περιπτώσεις που διαβάζω εδώ.
Γενικά προσέχω πολύ τη διατροφή μου αλλά κάπως ξέφυγα στην εγκυμοσύνη και το αποτέλεσμα ήτανε η καντίτα που με ταλαιπώρησε πολύ.
Πιστεύω όμως ότι το μωρό δεν είχε μύκητες και τα συμπτώματα που παρουσίαζε ήτανε απλά από το δικό μου κακό πεπτικό σύστημα, γι' αυτό και δεν ήτανε ανησυχητικά.
Οπότε με καλή διατροφή δική μου (ναι κάνω και ζωμούς από κόκκαλα!), προβιοτικά και ένζυμα πιστεύω ότι λύθηκε το πρόβλημά μας.

Παράθεση:
Χρειάζονται όλα αυτά (κάνω λιγο ρητορική ερώτηση..) ή κάποια στιγμή στα 3, 4 χρόνια θα το ξεπεράσει έτσι κι αλλιώς??( έχω ακούσει κ αυτή την εκδοχή )
Κοίτα και να μην έχει εμφανή συμπτώματα δυσανεξίας πάλι ενδέχεται να παρουσιάζει προβλήματα υγείας που θα οφείλονται στην κακή λειτουργία του εντέρου της, πχ ουρολοιμώξεις, συχνές ιώσεις, ακόμη και μαθησιακές δυσκολίες.
Οπότε καλό είναι να το επιλύσεις το θέμα μια κι εξω!
Παλιά 05-09-11, 22:58   #4886
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η ερώτηση μου είναι η εξής.. εγώ θα πρέπει να καταναλώνω τα ίδια ακριβώς ή μπορώ να τρώω ψωμί ολικής, ρύζι, φρούτα...ή τελος πάντων κάτι που να με χορταινει κι να είναι ασφαλές για εκείνη, ή από την στιγμή που απαγορεύονται σε κείνη πρέπει να τα αποφύγω κι εγώ?? (πεινάω απ'οτι καταλάβατε)
Εφόσον θηλάζει ακόμη θα πρέπει να ακολουθήσεις κι εσύ τη διατροφή αυτή.
Πάντως καλό θα σου κάνει σίγουρα!
Παλιά 05-09-11, 23:37   #4887
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.thehealthyhomeeconomist.c...diet-mistakes/

katerinoula23 διάβασε το παραπάνω λινκ
Αλγαια μου το διάβασα το άρθρο κ τα posts απο κάτω...

Θες να τονισεις το Νο3?? Μπορω να φάω αμύγδαλα;; Φοβάμαι λιγάκι γιατί η αλλεργιολογος μου είπε όχι ξηρούς μέχρι να της περάσει η αλλεργία... Βέβαια κάναμε ένα σωρό rast που βγήκε σε όλα αρνητική ( κ στους ξηρούς καρπούς )..

Κάπου διάβασα ότι οι ίνες δεν περνάνε στο γάλα.. Μήπως μπορω να τρώω κανένα ώμο καροτο ή κάτι τέτοιο??

Στα post λέγανε ότι μπορείς αν θηλαζεις να κανεις κατευθείαν την δίαιτα χωρίς την εισαγωγική απλά φοβάμαι μήπως δεν έχει τόσο άμεσα αποτελέσματα...

Πάντως μέχρι να της περάσει όλο αυτο δεν πρόκειται να σταματισουμε το θηλασμο..πιστεύω πως είναι η ασπίδα της..!!!
Παλιά 06-09-11, 00:19   #4888
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν διαβάσεις παλαιότερα ποστς μου θα δεις ότι κι εμένα η κόρη μου είχε κάποια συμπτώματα τροφικής δυσανεξίας (πχ αίμα στα κακά) αλλά όχι έντονα, σχετικά ήπια θα τα χαρακτήριζα σε σχέση με άλλες περιπτώσεις που διαβάζω εδώ.
Γενικά προσέχω πολύ τη διατροφή μου αλλά κάπως ξέφυγα στην εγκυμοσύνη και το αποτέλεσμα ήτανε η καντίτα που με ταλαιπώρησε πολύ.
Πιστεύω όμως ότι το μωρό δεν είχε μύκητες και τα συμπτώματα που παρουσίαζε ήτανε απλά από το δικό μου κακό πεπτικό σύστημα, γι' αυτό και δεν ήτανε ανησυχητικά.
Οπότε με καλή διατροφή δική μου (ναι κάνω και ζωμούς από κόκκαλα!), προβιοτικά και ένζυμα πιστεύω ότι λύθηκε το πρόβλημά μας.

Κοίτα και να μην έχει εμφανή συμπτώματα δυσανεξίας πάλι ενδέχεται να παρουσιάζει προβλήματα υγείας που θα οφείλονται στην κακή λειτουργία του εντέρου της, πχ ουρολοιμώξεις, συχνές ιώσεις, ακόμη και μαθησιακές δυσκολίες.
Οπότε καλό είναι να το επιλύσεις το θέμα μια κι εξω!
Κι εγω γίαυτον ακριβώς τον λόγο αποφάσισα να κάνω την διατροφη!!! Φοβάμαι πως όταν θα σταματήσει ο θηλασμος κ δεν είναι καλα το εντερακι της μήπως συμβούν τα παραπανω...

Στο site της αναφέρει κάτι ενζυμα ειδικά για μωρά λες να πάρω αυτα;;; Προς το παρόν μόνο τα ultra levure της δίνω εδω κ μερικές μέρες μέχρι να πάρουμε πιο ενισχυμένο προϊόν...
Παλιά 06-09-11, 01:40   #4889
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θες να τονισεις το Νο3??
To 4

Παραπάνω έγραψες για σούπες από κρέας αλλά στο 4 λέει για ζωμό από κόκαλα. Είναι αρκετά διαφορετικό. Τα κόκαλα περιέχουν ιχνοστοιχεία σε μεγαλύτερη συγκέντρωση από ότι στο κρέας. Από το κρέας παίρνεις τις πρωτεΐνες και κάποια ιχνοστοιχεία αλλά η γιατρός που προτείνει τη GAPS diet υποστηρίζει ότι χρειαζόμαστε τα επιπλέον ιχνοστοιχεία από το ζωμό των οστών, τις πρωτεΐνες από τους χόνδρους, τα λιπαρά από το μυελό των οστών (μεδούλι).

Aυτή θεωρείται μια σημαντική βελτίωση της SCD diet πάνω στην οποία βασίζεται κατά μεγάλο μέρος η GAPS

Παράθεση:
Μπορω να φάω αμύγδαλα;; Φοβάμαι λιγάκι γιατί η αλλεργιολογος μου είπε όχι ξηρούς μέχρι να της περάσει η αλλεργία... Βέβαια κάναμε ένα σωρό rast που βγήκε σε όλα αρνητική ( κ στους ξηρούς καρπούς )..
Η εισαγωγή των επίφοβων τροφών θα πρέπει να γίνεται σταδιακά για να παρατηρείς πιθανές αλλαγές.

Εδώ θα βρεις μια διαδικασία μουσκέματος και ξήρανσης μερικών ξηρών καρπών με τρόπο που να μειώνεται το φυτικό οξύ.

http://www.thenourishinggourmet.com/...king-nuts.html

Παράθεση:
Κάπου διάβασα ότι οι ίνες δεν περνάνε στο γάλα.. Μήπως μπορω να τρώω κανένα ώμο καροτο ή κάτι τέτοιο??
Πιθανόν μπορείς αλλά ισχύει ότι έγραψα και παραπάνω. Αν υποπτεύεσαι τροφές που προκαλούν αντίδραση στο μωρό, τις εισάγεις σιγά σιγά και παρατηρείς.

Τα αλλεργικά τεστ που έχεις κάνει, μπορεί να είναι ψευδώς αρνητικά, δηλαδή να μην ανιχνεύουν κάποιες αλλεργίες. Γενικά αυτό συμβαίνει συχνά ειδικά σε μωρά κάτω του έτους.

Δυστυχώς τα προβλήματα αυτού του τύπου είναι περίπλοκα και οι γιατροί δεν μπορούν να σου πούνε με βεβαιότητα ότι αυτές οι τροφές είναι επιτρεπτές και ο άλλες όχι. Εσύ που βρίσκεσαι καθημερινά με το μωρό και το παρατηρείς, μπορείς να καταλάβεις περισσότερα. Είναι καλό να κρατάς ένα ημερολόγιο φαγητού γιατί αλλιώς είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη.

Παράθεση:
Στα post λέγανε ότι μπορείς αν θηλαζεις να κανεις κατευθείαν την δίαιτα χωρίς την εισαγωγική απλά φοβάμαι μήπως δεν έχει τόσο άμεσα αποτελέσματα...
Νομίζω ότι οι επιφυλάξεις σου είναι δικαιολογημένες. Η συγγραφέας υποστηρίζει ότι το εισαγωγικό στάδιο είναι σημαντικότερο.

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Παλιά 06-09-11, 09:53   #4890
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
To 4

Παραπάνω έγραψες για σούπες από κρέας αλλά στο 4 λέει για ζωμό από κόκαλα. Είναι αρκετά διαφορετικό. Τα κόκαλα περιέχουν ιχνοστοιχεία σε μεγαλύτερη συγκέντρωση από ότι στο κρέας. Από το κρέας παίρνεις τις πρωτεΐνες και κάποια ιχνοστοιχεία αλλά η γιατρός που προτείνει τη GAPS diet υποστηρίζει ότι χρειαζόμαστε τα επιπλέον ιχνοστοιχεία από το ζωμό των οστών, τις πρωτεΐνες από τους χόνδρους, τα λιπαρά από το μυελό των οστών (μεδούλι).

Aυτή θεωρείται μια σημαντική βελτίωση της SCD diet πάνω στην οποία βασίζεται κατά μεγάλο μέρος η GAPS

Η εισαγωγή των επίφοβων τροφών θα πρέπει να γίνεται σταδιακά για να παρατηρείς πιθανές αλλαγές.

Εδώ θα βρεις μια διαδικασία μουσκέματος και ξήρανσης μερικών ξηρών καρπών με τρόπο που να μειώνεται το φυτικό οξύ.

http://www.thenourishinggourmet.com/...king-nuts.html

Πιθανόν μπορείς αλλά ισχύει ότι έγραψα και παραπάνω. Αν υποπτεύεσαι τροφές που προκαλούν αντίδραση στο μωρό, τις εισάγεις σιγά σιγά και παρατηρείς.

Τα αλλεργικά τεστ που έχεις κάνει, μπορεί να είναι ψευδώς αρνητικά, δηλαδή να μην ανιχνεύουν κάποιες αλλεργίες. Γενικά αυτό συμβαίνει συχνά ειδικά σε μωρά κάτω του έτους.

Δυστυχώς τα προβλήματα αυτού του τύπου είναι περίπλοκα και οι γιατροί δεν μπορούν να σου πούνε με βεβαιότητα ότι αυτές οι τροφές είναι επιτρεπτές και ο άλλες όχι. Εσύ που βρίσκεσαι καθημερινά με το μωρό και το παρατηρείς, μπορείς να καταλάβεις περισσότερα. Είναι καλό να κρατάς ένα ημερολόγιο φαγητού γιατί αλλιώς είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη.

Νομίζω ότι οι επιφυλάξεις σου είναι δικαιολογημένες. Η συγγραφέας υποστηρίζει ότι το εισαγωγικό στάδιο είναι σημαντικότερο.
Αγλαια μου σ΄ευχαριστω για τις παρατηρήσεις !!! Βασικά το ζωμο κρέατος το έγραψα για συντομία, έχω διαβάσει ακριβώς τον τρόπο παρασκευής που λέει η γιατρός κ έτσι ακριβώς το έφτιαξα ( απο κόκκαλα κ απο κρέας με "gel" κ ότι άλλο λέει!!! )

Ξεκίνησα ήδη απο χτες κ θα μείνω στην intro diet κ ελπίζω να δω σύντομα αποτελέσματα... Έτσι κι αλλιώς δεν είναι πολλές οι μέρες που ξεκίνησε πάλι η τρομερή Διαρροια οπότε πιστεύω πως δεν έχει γίνει μεγάλη ζημιά...

Γενικά προτείνεις να σταθεροποιηθουμε πρώτα κ μετα να εισαγω κι άλλες τροφές...έτσι;

Θα κράτησω κ το ημερολόγιο που λες...
Σε ένα άρθρο της έλεγε να κανεις κ ένα τεστ απο μόνος σου για να εντοπισεις αλλεργιογονες τροφές.. Ίσως το δοκιμάσωγια επιβεβαίωση κάποια στιγμη..

Αυτη η δίαιτα είναι πολυ αυστηρή, ειδικά για μένα που έχω συνηθίσει τόσα χρόνια στην εύκολη πρόσβαση ενέργειας, τους υδατάνθρακες....κ χτες πειναγα η αλήθεια είναι...θα προσπαθήσω για το καλύτερο πάντως...

Το κακό ειναι ότι οι δικοί μου μου λένε ότι κάνω μονη μου το γιατρο κ αλλα τέτοια κ με κουράζουν περισσότερο απ΄οτι είμαι!!

Ευχαριστω παρα πολυ κ περισσότερο για την υποστήριξη!! Αν δεν είχα όλες εσάς δεν θα είχα κάνει τίποτα απο ολ΄αυτα...!!!
Παλιά 06-09-11, 11:06   #4891
Katerinoula23

Προεπιλογή

Βρε κορίτσια βοηθειστε με λιγάκι...

Κοιτάζω στο Internet κ έχω μπερδευτεί λιγάκι..

Ποια λαχανικά δεν έχουν παρα πολλές φυτικές ίνες;;;

Πχ το καροτο, το κολοκυθακι.. Ποια αλλα;;
Παλιά 06-09-11, 12:17   #4892
Katerinoula23

Προεπιλογή

Το βασικό πρόβλημα μου είναι πως το 50% των φαγητών πρέπει να "ζυμωθουν" με τυρογαλα ( whey).. Εμείς όμως είμαστε αλλεργικόι στα γαλακτοκομικά άρα τι κάνουμε;;;
Παλιά 06-09-11, 12:43   #4893
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το βασικό πρόβλημα μου είναι πως το 50% των φαγητών πρέπει να "ζυμωθουν" με τυρογαλα ( whey).. Εμείς όμως είμαστε αλλεργικόι στα γαλακτοκομικά άρα τι κάνουμε;;;
Το πιο πιθανό είναι ότι δεν σας ενοχλήσει.
Θα σε συμβούλευα να πάρεις το βιβλίο της μια και αποφάσισες να ακολουθήσεις τη δίαιτα, θα σου λύσει πολλές απορίες.

http://www.bookdepository.com/Gut-Ps.../9780954852023

Πάντως εάν διαβάσεις η Dr Campbell αναφέρει ότι η δίαιτα αυτή θα πρέπει να ακολουθηθεί έστω και αν κάποιος είναι "αλλεργικός" σε ορισμένες από τις προτεινόμενες τροφές.
Στόχος της δεν είναι ο αποκλεισμός των αλλεργιογόνων (που όπως εξηγεί πολύ ωραία δεν είναι ποτέ η λύση) αλλά η επούλωση του εντέρου.
Έτσι και αλλιώς ο οργανισμός θα αντιδράσει αρνητικά τον πρώτο καιρό είτε λαμβάνει αλλεργιογόνα είτε όχι γιατί θα υπάρχει το die-off effect.

Αλλά πληροφοριακά να σου πω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ωμό μηλόξυδο για τη ζύμωση, θα το βρεις στα βιολογικάδικα, αν θες να κοιτάξω να σου πω ποιο ακριβώς χρησιμοποιώ εγώ.
Παλιά 06-09-11, 12:50   #4894
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Το πιο πιθανό είναι ότι δεν σας ενοχλήσει.
Θα σε συμβούλευα να πάρεις το βιβλίο της μια και αποφάσισες να ακολουθήσεις τη δίαιτα, θα σου λύσει πολλές απορίες.

http://www.bookdepository.com/Gut-Ps.../9780954852023

Πάντως εάν διαβάσεις η Dr Campbell αναφέρει ότι η δίαιτα αυτή θα πρέπει να ακολουθηθεί έστω και αν κάποιος είναι "αλλεργικός" σε ορισμένες από τις προτεινόμενες τροφές.
Στόχος της δεν είναι ο αποκλεισμός των αλλεργιογόνων (που όπως εξηγεί πολύ ωραία δεν είναι ποτέ η λύση) αλλά η επούλωση του εντέρου.
Έτσι και αλλιώς ο οργανισμός θα αντιδράσει αρνητικά τον πρώτο καιρό είτε λαμβάνει αλλεργιογόνα είτε όχι γιατί θα υπάρχει το die-off effect.

Αλλά πληροφοριακά να σου πω ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ωμό μηλόξυδο για τη ζύμωση, θα το βρεις στα βιολογικάδικα, αν θες να κοιτάξω να σου πω ποιο ακριβώς χρησιμοποιώ εγώ.
Εννοείς αντι του τυρογαλου το μηλοξυδο;; ( το χρησιμοποιω κι εγω γιατί μ΄αρεσει)

Αν μπορούσαμε να φάμε το γιαουρτι που λέει θα ήταν τέλεια γιατί άρεσε κ στη μικρη....το ginger tea τώρα δεν της άρεσε καθόλου...

Ναι σήμερα θα παραγγειλω το βιβλίο απλά είπα να αρχίσω μην χανω χρόνο, δεν αντέχω να βλέπω άλλο το μικρουλι μου να ταλαιπωρείται...

Απο τα ενζυμα τι λες να της δώσω αυτο για μωρά ή κανονικό;;; ( αν κ αυτο για τα μωρα δεν το πουλάει το iherb θα πρέπει να το ψάξω αλλού )

Σ΄ευχαριστω για τις πληροφορίες!!
Παλιά 06-09-11, 13:56   #4895
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγλαια μου σ΄ευχαριστω για τις παρατηρήσεις !!! Βασικά το ζωμο κρέατος το έγραψα για συντομία, έχω διαβάσει ακριβώς τον τρόπο παρασκευής που λέει η γιατρός κ έτσι ακριβώς το έφτιαξα ( απο κόκκαλα κ απο κρέας με "gel" κ ότι άλλο λέει!!! )
Ωραία!

Παράθεση:
Γενικά προτείνεις να σταθεροποιηθουμε πρώτα κ μετα να εισαγω κι άλλες τροφές...έτσι;
Γενικά αυτό προτείνεται από τους αλλεργιολόγους όταν τα μωρά δείχνουν ότι έχουν πρόβλημα με αρκετές τροφές στη διατροφή της μαμάς.

Συνήθως αρκούν 3-4 εβδομάδες για να υποχωρήσουν αρκετά τα συμπτώματα. Μετά αρχίζεις να εισάγεις τροφές σταδιακά, μία κάθε 3-4 ημέρες, βλέποντας αν το μωρό τις ανέχεται .

Παράθεση:
Αυτη η δίαιτα είναι πολυ αυστηρή, ειδικά για μένα που έχω συνηθίσει τόσα χρόνια στην εύκολη πρόσβαση ενέργειας, τους υδατάνθρακες....κ χτες πειναγα η αλήθεια είναι...θα προσπαθήσω για το καλύτερο πάντως...
Όταν το μωρό έχει αλλεργίες διάφορες, πρέπει να κάνεις για περίπου έναν μήνα μια πολύ αυστηρή δίαιτα και μετά εισάγεις σταδιακά της τροφές. Αν θα ακολουθήσεις αυτό το σύστημα ή ένα άλλο, η αυστηρότητα δεν αλλάζει και πολύ.

Υδατάνθρακες θα μπορείς να παίρνεις και από τα φρούτα και από τα λαχανικά.

Παράθεση:
Το κακό ειναι ότι οι δικοί μου μου λένε ότι κάνω μονη μου το γιατρο κ αλλα τέτοια κ με κουράζουν περισσότερο απ΄οτι είμαι!!
Ο γιατρός έχει κάνει κάποια διάγνωση κι εσύ το μόνο που κάνεις είναι να βοηθήσεις με τη διατροφή. Από τη στιγμή που η διατροφή σου είναι πλήρης, το αν πάρεις υδατάνθρακες από το μήλο ή από το ρύζι, δεν σημαίνει ότι κάνεις το γιατρό.

Παλιά 06-09-11, 14:02   #4896
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εννοείς αντι του τυρογαλου το μηλοξυδο;; ( το χρησιμοποιω κι εγω γιατί μ΄αρεσει)
Τα fermented vegetables, είναι ουσιαστικά το παραδοσιακό τουρσί.

Για να κάνεις τουρσί δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ούτε τυρόγαλο, ούτε ξύδι. Και τα δύο επιταχύνουν τη διαδικασία της ζύμωσης αλλά δεν είναι απαραίτητα για να γίνει η ζύμωση.

Αν σου αρέσει το μυλόξυδο το χρησιμοποιείς, επίσης μπορείς να βάλεις χυμό λεμονιού, χωρίς και αυτό να είναι απαραίτητο. Αν σου αρέσουν και τα δύο, μπορείς να κάνεις μερικά λαχανικά με ξύδι και μερικά με λεμόνι για ποικιλία.

Τώρα που κάνει ζέστη, τα περισσότερα λαχανικά σε κομμάτια είναι έτοιμα σε 2-4 ημέρες, ανάλογα με τη θερμοκρασία και αντιστρόφως ανάλογα με το μέγεθος των λαχανικών. Μετά τα βάζεις στο ψυγείο.

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 06-09-11, 16:35   #4897
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα fermented vegetables, είναι ουσιαστικά το παραδοσιακό τουρσί.

Για να κάνεις τουρσί δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις ούτε τυρόγαλο, ούτε ξύδι. Και τα δύο επιταχύνουν τη διαδικασία της ζύμωσης αλλά δεν είναι απαραίτητα για να γίνει η ζύμωση.

Αν σου αρέσει το μυλόξυδο το χρησιμοποιείς, επίσης μπορείς να βάλεις χυμό λεμονιού, χωρίς και αυτό να είναι απαραίτητο. Αν σου αρέσουν και τα δύο, μπορείς να κάνεις μερικά λαχανικά με ξύδι και μερικά με λεμόνι για ποικιλία.

Τώρα που κάνει ζέστη, τα περισσότερα λαχανικά σε κομμάτια είναι έτοιμα σε 2-4 ημέρες, ανάλογα με τη θερμοκρασία και αντιστρόφως ανάλογα με το μέγεθος των λαχανικών. Μετά τα βάζεις στο ψυγείο.
Πολυ ενθαρρυντικό αυτο!!! 2,4 μέρες;;; Όταν διάβαζα στα site για συνταγή λέγανε για 4-5 εβδομάδες!!! Κ απογοητευτηκα λιγάκι..

Αλήθεια σε τι περίπου αναλογία τα κάνουμε ;;; Μέχρι να καλυφθεί το βάζο;;
Παλιά 06-09-11, 17:07   #4898
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πολυ ενθαρρυντικό αυτο!!! 2,4 μέρες;;; Όταν διάβαζα στα site για συνταγή λέγανε για 4-5 εβδομάδες!!! Κ απογοητευτηκα λιγάκι..

Αλήθεια σε τι περίπου αναλογία τα κάνουμε ;;; Μέχρι να καλυφθεί το βάζο;;
Αν δοκιμάσεις να κάνεις τουρσί το χειμώνα που η θερμοκρασία ακόμη και μέσα στο σπίτι είναι σχετικά χαμηλή (κάτω από 22 τις περισσότερες ώρες της μέρας και αρκετά πιο κάτω το βράδυ) πράγματι χρειάζονται 2-3 εβδομάδες σε θερμαινόμενο χώρο ή 4-5 σε κάποιον κρύο χώρο που οι θερμοκρασίες είναι περίπου στους 15 βαθμούς.

Όμως τώρα που κάνει τόση ζέστη, αν δοκιμάσεις να κάνεις τουρσί με ψιλοκομμένο λάχανο ή τριμμένο καρότο, θα είναι έτοιμο σε 2-3 ημέρες. Αν κόψεις τα καρότα σε ροδέλες ή μπαστουνάκια, θα είναι έτοιμο σε 3-4 ημέρες. Για μεγαλύτερα κομμάτια (πχ αγγουράκια ή ολόκληρα καρότα) θα πρέπει να περιμένεις περισσότερο.

Για να πετύχει θα πρέπει το νερό που χρησιμοποιείς να μην έχει χλώριο (το χλώριο εμποδίζει τους μικροοργανισμούς να δράσουν). Μπορείς να χρησιμοποιήσεις φιλτραρισμένο νερό ή εμφιαλωμένο φυσικό μεταλλικό (όχι επιτραπέζιο που μπορεί να περιέχει χλώριο).

Νομίζω ότι μια αναλογία 0,35 % (w/v = βάρος αλατιού σε γραμμάρια ανά όγκο νερού σε ml) δουλεύει καλά (35 γρ. αλάτι για κάθε λίτρο νερό). Το αλάτι χρειάζεται για να εμποδίσει την ανάπτυξη παθογόνων. Κάτω από το 0,35 % δεν αρκεί. Περισσότερο μπορείς να βάλεις, είναι θέμα γούστου. Αν βάλεις περισσότερο από 0,4% θα γίνει αρκετά αλμυρό.

Στα τριμμένα λαχανικά μπορείς να το κάνεις και με δοκιμή, πχ τρίβεις το καρότο, το αλατίζει, το αφήνεις λίγο, αν η γεύση είναι εντάξει, γεμίζεις ένα βάζο το πιέζεις (η ζύμωση πρέπει να γίνει αναερόβια) και συμπληρώνεις με λίγο νερό για να καλυφθεί. Στα κομμάτια όμως δεν μπορείς να κάνεις τη δοκιμή και είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς την παραπάνω αναλογία.

Είναι βολικό να το κάνεις σε γυάλινα βάζα (0,5-1 λίτρων), είναι πιο εύχρηστα (τουλάχιστον για μένα που τα χρησιμοποιώ για μεζέ).

Γενικά, γεμίζεις το βάζο μέχρι 2 εκατοστά από το χείλος, προσθέτεις αλατόνερο, αν θέλεις προσθέτεις και λίγο μηλόξυδο ή χυμό λεμονιού.

Σκεπάζεις χαλαρά με το καπάκι για να μην πηγαίνει σκόνη αλλά δεν βιδώνεις σφιχτά γιατί παράγονται αέρια που θα πρέπει να φεύγουν.

Παλιά 06-09-11, 17:23   #4899
Katerinoula23

Προεπιλογή

Αγλαια σ΄ευχαριστω παρα παρα πολυ!!!
Παλιά 07-09-11, 11:49   #4900
Katerinoula23

Unhappy

Κοριτσια μου, οσο κι αν προσπαθω δεν τα τρωει η μικρη...

Δεν θελει καθολου την σουπα, ουτε τα λαχανικα,ουτε το ginger tea, ουτε το τουρσι... μονο το κρεας τρωει...
κ θηλαζει ολη μερα γυρω στις 20 ωρες την ημερα!!!! Μονο θηλαζει..Καλα κοντευω να εξα'υλωθω
Ο θηλασμος απο μονος του ειναι θεραπευτικος??

Παντως κ μονο με αυτα τα λιγα κ το ultra levure χτες πρωτη μερα που δεν εκανε πρασινη διαρροια, ηταν βλεννωδη αλλα κ καπως σχηματισμενα..

(sorry κατι εχει παθει το κουμπι του τονισμου)
Παλιά 07-09-11, 12:48   #4901
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν πειράζει, να κάνεις εσύ τη δίαιτα και σίγουρα θα δείτε αποτελέσματα!
Συνέχισε να της προσφέρεις τα φαγητά εσύ και άσε την να τρώει ό,τι θέλει αυτή. Να της δίνεις όμως προβιοτικά (κανονικά θα έπρεπε να της δίνεις και γιαουρτάκι), να τα παίρνεις κι εσύ καθώς και τα ένζυμα πάλι εσύ.

Εφόσον θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά πάλι, η δική σου διατροφή θα τη βοηθήσει ιδιαίτερα, μια και το "καλό" μητρικό γάλα είναι ιδιαίτερα ευεργετικό!
Παλιά 07-09-11, 12:52   #4902
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Για προβιοτικά, ένζυμα κτλ:

http://shop.gapsdiet.com/
Παλιά 07-09-11, 13:14   #4903
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Για προβιοτικά, ένζυμα κτλ:

http://shop.gapsdiet.com/

Σ'αυτό το site ήμουν κι εγω κ είδα το baby biotic αλλα στελνει μόνο Αμερική κ Καναδά...
Παλιά 07-09-11, 13:15   #4904
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν πειράζει, να κάνεις εσύ τη δίαιτα και σίγουρα θα δείτε αποτελέσματα!
Συνέχισε να της προσφέρεις τα φαγητά εσύ και άσε την να τρώει ό,τι θέλει αυτή. Να της δίνεις όμως προβιοτικά (κανονικά θα έπρεπε να της δίνεις και γιαουρτάκι), να τα παίρνεις κι εσύ καθώς και τα ένζυμα πάλι εσύ.

Εφόσον θηλάζει σχεδόν αποκλειστικά πάλι, η δική σου διατροφή θα τη βοηθήσει ιδιαίτερα, μια και το "καλό" μητρικό γάλα είναι ιδιαίτερα ευεργετικό!
Αλήθεια μηπως θα μπορουσα να φτιάξω γιαουρτάκι απο το δικό μου γάλα??
Παλιά 07-09-11, 15:41   #4905
Sofia-posi

Περιοχή: Athens
Sofia-posi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Δίαιτα

Επιστροφή στη φύση λοιπόν. Θυμάμαι γιαγιάδες με ζωμούς κ γάλα που γινόταν γιαούρτι σε μπολ τυλιγμένα σε μάλλινες κουβέρτες...

Κατερίνα εγώ έστειλα μήνυμα για το βιβλίο γιατί είδα στο σαιτ τους ότι στέλνουν μόνο Αμερική κ Καναδά κ μου είπαν να παραγγείλω μέσω του σαιτ nutrivene.com κ θα το στείλουν στην Ελλάδα. Πιστεύω το ίδιο μπορεί να ισχύει κ για άλλα προιόντα. Αν θες πες μου τι θες να πάρεις κ ξαναρωτάμε. Κ γω αυτές τις μέρες κοιτώ τι θα πάρω για να τα πάρω όλα μαζί αλλά δεν έχω ακόμα καταλήξει. Αν σε βολεύει κάνουμε ΜΙΑ παραγγελία...

Πληροφοριακά, εμείς συνεχίζουμε με το δερματικό εξάνθημα (φούντωμα) λίγο πυρετό κάθε βράδυ 37.5 με 37.8 (καινούργιο αυτό) κ χαλάσαμε κ τα στερεά κακάκια σε πράσινα πιο υδαρά με απαίσια μυρωδιά οπότε εγώ ξαναγύρισα σε πατάτες κοτόπουλο ρύζι μακαρόνια κ κάποια φρούτα...

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.
Ο χρήστης Sofia-posi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-11, 16:22   #4906
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Sofia-posi Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιστροφή στη φύση λοιπόν. Θυμάμαι γιαγιάδες με ζωμούς κ γάλα που γινόταν γιαούρτι σε μπολ τυλιγμένα σε μάλλινες κουβέρτες...

Κατερίνα εγώ έστειλα μήνυμα για το βιβλίο γιατί είδα στο σαιτ τους ότι στέλνουν μόνο Αμερική κ Καναδά κ μου είπαν να παραγγείλω μέσω του σαιτ nutrivene.com κ θα το στείλουν στην Ελλάδα. Πιστεύω το ίδιο μπορεί να ισχύει κ για άλλα προιόντα. Αν θες πες μου τι θες να πάρεις κ ξαναρωτάμε. Κ γω αυτές τις μέρες κοιτώ τι θα πάρω για να τα πάρω όλα μαζί αλλά δεν έχω ακόμα καταλήξει. Αν σε βολεύει κάνουμε ΜΙΑ παραγγελία...

Πληροφοριακά, εμείς συνεχίζουμε με το δερματικό εξάνθημα (φούντωμα) λίγο πυρετό κάθε βράδυ 37.5 με 37.8 (καινούργιο αυτό) κ χαλάσαμε κ τα στερεά κακάκια σε πράσινα πιο υδαρά με απαίσια μυρωδιά οπότε εγώ ξαναγύρισα σε πατάτες κοτόπουλο ρύζι μακαρόνια κ κάποια φρούτα...
Ποσες μερες εχει πυρετο;;Σίγουρα δεν είναι καμία ιωσουλα;;

Το βιβλίο το βρήκα κ στο αγγλικό amazon που στέλνει Ελλάδα...
Τα ενζυμα είναι το θέμα... Να πάρουμε αυτο το ειδικό για μωρα ή κανονικά ( τα παίρνουμε κ απο το iherb )...
Παλιά 07-09-11, 16:27   #4907
Sofia-posi

Περιοχή: Athens
Sofia-posi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή gaps

τώρα είμαι σε ένα συνέδριο κ το μυαλό μου.... τεσπά, έλεγα να τους ρωτήσουμε. εγώ θα ετοιμάσω ένα εμαιλ μεσ'τις επόμενες μέρες κ θα τους ρωτήσω κ για μένα κ για το μωρό αν πρέπει να παίρνουμε διαφορετικά... κ το βιβλίο (τα βιβλία) θα δούμε...

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.
Ο χρήστης Sofia-posi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-11, 17:24   #4908
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το βιβλίο το βρήκα κ στο αγγλικό amazon που στέλνει Ελλάδα...
Τα ενζυμα είναι το θέμα... Να πάρουμε αυτο το ειδικό για μωρα ή κανονικά ( τα παίρνουμε κ απο το iherb )...
Το βιβλίο γιατί δεν το παίρνετε από το λινκ που σας έδωσα που έχει και δωρεάν μεταφορικά;
http://www.bookdepository.com/

Προβιοτικά και ένζυμα καλύτερα να πάρετε αυτά που συστείνει αυτή.
Παλιά 07-09-11, 18:56   #4909
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αλήθεια μηπως θα μπορουσα να φτιάξω γιαουρτάκι απο το δικό μου γάλα??
To δικό σου γάλα είναι πιο χρήσιμο έτσι όπως είναι και περιέχει και προβιοτικά.

Ζύμωση χρειάζεται το γάλα των άλλων θηλαστικών, οπότε δεν χρειάζεται να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

Το παιδί θα φάει όλα τα υπόλοιπα όταν θα μπορεί να τα ανεχτεί. Για την ώρα τα τρως εσύ και βελτιώνεις και τη δική σου υγεία και του παιδιού.

Παλιά 07-09-11, 19:24   #4910
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Valeri φαίνεται ότι δεν άκουσες τη συνέντευξη με τη Dr. Campbell που έβαλα, εξηγεί πολύ καλά όλες τις πιο πάνω απορίες σου!
συγνωμη που γραφω λιγο καθυστερημενα και χαλαω την ροη της κουβεντας σας
αλλα βρε Ροσι ναι δεν ειχα διαβασει την συνεντευξη που παρεθεσες γιατι δεν "ανοιγε" αλλα επειδη εχω ασχοληθει με τον αυτισμο μου φαινοταν πολυ περιεργο ,και δεν μπορω να πω οτι πειστικα 100% τωρα που την διαβασα
,δεν εχουν γινει ακομη ερευνες να το αποδειξουν ,αλλα στην τελικη εαν αυτη βλεπει βελτιωση και θεραπεια με οσα προτεινει με την αλλαγη της διατροφης και μονο ,αυτο αρκει προς το παρον ,και ισως ειναι απο τις λιγες που εχει δει σφαιρικα ολο το θεμα και εχει συσχετισει καταστασεις που ειναι αυτονοητο πια οτι θα δημιουργουσαν προβληματα μετα απο μακροχρονια και ανεξελεγκτη χρηση τους...... αντιβιωσεις ,αντισυλλιπτικα ,κορτιζονες κτλ..

και το αλλο με τον θηλασμο και τις αλλεργιες ,οκ συμφωνω με τα περισσοτερα ,αλλωστε τα ειχα διαβασει τοσο καιρο και απο αλλες πηγες ,αλλα δεν εχω διαβασει πουθενα αρθρα -ερευνες που να λενε ξεκαθαρα τι περναει στο γαλα και σε πια μορφη και το θεωρω οτι ειναι πανευκολο να γινει,πιθανον να το εχει κανει η συγκεκριμενη γιατρος στην κλινικη της ,ποιος ξερει
Ο χρήστης valeri δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-11, 23:03   #4911
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο valeri Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνωμη που γραφω λιγο καθυστερημενα και χαλαω την ροη της κουβεντας σας
αλλα βρε Ροσι ναι δεν ειχα διαβασει την συνεντευξη που παρεθεσες γιατι δεν "ανοιγε" αλλα επειδη εχω ασχοληθει με τον αυτισμο μου φαινοταν πολυ περιεργο ,και δεν μπορω να πω οτι πειστικα 100% τωρα που την διαβασα
,δεν εχουν γινει ακομη ερευνες να το αποδειξουν ,αλλα στην τελικη εαν αυτη βλεπει βελτιωση και θεραπεια με οσα προτεινει με την αλλαγη της διατροφης και μονο ,αυτο αρκει προς το παρον ,και ισως ειναι απο τις λιγες που εχει δει σφαιρικα ολο το θεμα και εχει συσχετισει καταστασεις που ειναι αυτονοητο πια οτι θα δημιουργουσαν προβληματα μετα απο μακροχρονια και ανεξελεγκτη χρηση τους...... αντιβιωσεις ,αντισυλλιπτικα ,κορτιζονες κτλ..

και το αλλο με τον θηλασμο και τις αλλεργιες ,οκ συμφωνω με τα περισσοτερα ,αλλωστε τα ειχα διαβασει τοσο καιρο και απο αλλες πηγες ,αλλα δεν εχω διαβασει πουθενα αρθρα -ερευνες που να λενε ξεκαθαρα τι περναει στο γαλα και σε πια μορφη και το θεωρω οτι ειναι πανευκολο να γινει,πιθανον να το εχει κανει η συγκεκριμενη γιατρος στην κλινικη της ,ποιος ξερει
Αχ κάτι τέτοιο θα ήταν λύτρωση!!! Να ξέρουμε τι περνάει, πόσο κτλ
Παλιά 07-09-11, 23:11   #4912
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:

Με φοβίζει το γεγονός να προσπεράσω τις οδηγίες του διατροφολόγου κ τα αποτελέσματα των πατς...
τι σου ειπε η διατροφολογος ?
Παλιά 07-09-11, 23:11   #4913
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
To δικό σου γάλα είναι πιο χρήσιμο έτσι όπως είναι και περιέχει και προβιοτικά.

Ζύμωση χρειάζεται το γάλα των άλλων θηλαστικών, οπότε δεν χρειάζεται να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.

Το παιδί θα φάει όλα τα υπόλοιπα όταν θα μπορεί να τα ανεχτεί. Για την ώρα τα τρως εσύ και βελτιώνεις και τη δική σου υγεία και του παιδιού.

Δηλαδή το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να την θηλαζω έτσι όσο θέλει παίρνοντας εγω τα προβιοτικα ( γιατί εκείνη αφού δεν τρώει δεν παίρνει ούτε αυτα) κάνοντας κ μια ισορροπημένη διατροφη, αποφεύγοντας τους δισακχαριτες, τα αμυλωδη, ινωδη κτλ.....ή να κάνω εγω ακριβώς την δίαιτα;;; ( γιατί είναι πράγματι πολυ εξαντλητική )

Κ η μικρη να τρώει αυτα που της αρέσουν ( περισσότερο το κρέας ) κ όταν είναι καλύτερα να της δοκιμάσω κ κάτι απο τα παραπανω να δούμε αν τα ανέχεται;;;
Παλιά 07-09-11, 23:27   #4914
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
To 4

η προσληψη πρωτεινων απο τους γαστρεντερολογους θεωρειται πολυ σημαντικη σε φλεγμονες του εντερου,οπου και αυξανονται οι προσλαμβανομενες ποσοτητες
Κατερινουλα ισως δεν ειναι τυχαιο που η μικρη σου τρωει μονο κρεας ,και ο δικος μου μονο κρεας τρωει με πολυ ορεξη
Παλιά 08-09-11, 00:00   #4915
Rosie

Rosie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κατερινούλα κανονικά πρέπει να κάνεις κι εσύ τη δίαιτα αυτή.
Αν δεν έχεις πεπτικά προβλήματα (αμφίβολο εφόσον έχεις αλλεργικό μωρό, αν άκουσες τη συνέντευξη εξηγεί πολύ καλά τη συσχέτιση της μαμάς με τη χλωρίδα του εντέρου του παιδιού) τότε μπορείς να παραλείψεις το πρώτο στάδιο.
Παλιά 08-09-11, 00:04   #4916
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
η προσληψη πρωτεινων απο τους γαστρεντερολογους θεωρειται πολυ σημαντικη σε φλεγμονες του εντερου,οπου και αυξανονται οι προσλαμβανομενες ποσοτητες
Κατερινουλα ισως δεν ειναι τυχαιο που η μικρη σου τρωει μονο κρεας ,και ο δικος μου μονο κρεας τρωει με πολυ ορεξη

Ίσως τι να πω.. Η φύση είναι σοφή...
Παλιά 08-09-11, 00:14   #4917
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
Κατερινούλα κανονικά πρέπει να κάνεις κι εσύ τη δίαιτα αυτή.
Αν δεν έχεις πεπτικά προβλήματα (αμφίβολο εφόσον έχεις αλλεργικό μωρό, αν άκουσες τη συνέντευξη εξηγεί πολύ καλά τη συσχέτιση της μαμάς με τη χλωρίδα του εντέρου του παιδιού) τότε μπορείς να παραλείψεις το πρώτο στάδιο.
Ναι κ διάβασα διεξοδικά...
Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα η αλήθεια είναι ούτε ήμουν ποτε αλλεργική, ούτε έχω πάθει ποτε μυκητιαση... Πάντα τρεφομουν σωστά κ ισορροπημενα με αγνά προϊόντα κ μαγειρεμενα στο σπίτι ( μπόλικα γιαουρτακια).... Εντάξει κάποια φουσκωματα έχω αλλα σε δυσπεπτες τροφές όπως πχ μαγειρεμενες πιπεριές( τις αποφεύγω ) κ κάποια συντηρητικά ... Η μητέρα μου όμως έχει δυσανεξια στο γάλα όταν καταναλώνει μεγάλες ποσότητες ...

Αυτο που ισχύει πάντως είναι η παράδοση των αντιβιωτικων απο γεννια σε γεννια ( παίρνανε με το παραμικρό - ευτυχώς εγω δεν ακολουθώ)..κ η μικρη έχει πάρει γύρω στις 3 φορές δυστυχώς...( βρογχητιδες κα )
Παλιά 08-09-11, 12:22   #4918
valeri

valeri ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κοριτσια μου, οσο κι αν προσπαθω δεν τα τρωει η μικρη...

Δεν θελει καθολου την σουπα, ουτε τα λαχανικα,ουτε το ginger tea, ουτε το τουρσι... μονο το κρεας τρωει...
κ θηλαζει ολη μερα γυρω στις 20 ωρες την ημερα!!!! Μονο θηλαζει..Καλα κοντευω να εξα'υλωθω
Ο θηλασμος απο μονος του ειναι θεραπευτικος??

Παντως κ μονο με αυτα τα λιγα κ το ultra levure χτες πρωτη μερα που δεν εκανε πρασινη διαρροια, ηταν βλεννωδη αλλα κ καπως σχηματισμενα..

(sorry κατι εχει παθει το κουμπι του τονισμου)
οι γευσεις απο αυτα τα φαγητα δεν ειναι πολυ περιεργες για ενα παιδι ?
στην σουπα εβαλες και το πιπερι που γραφει?πως γινεται να συστηνει μαυρο πιπερι για ενα ερεθισμενο εντερο?
το to ginger ειναι πολυ πικρο πως να το πιει?
κανε τσαι απο αγριοτριανταφυλλια ,πολυ καλο ,πολυ πλουσιο σε βιταμινη C
τωρα τα τουρσι παλι πως να τα φαει ? γενικα τα τουρσοειδη, απο οτι εχω διαβασει, ερεθιζουν το εντερο λογω της ξινοτητας τους ,αντε να βγαλεις ακρη,ακομη και το ξινο γιαουρτι μπορει να πειραζει

για να θηλαζει 20 ωρες, θα πιναει ετσι δεν ειναι?
τα ultra levur πως τα δινεις ?
Παλιά 08-09-11, 15:09   #4919
Katerinoula23

Προεπιλογή

Παράθεση:
οι γευσεις απο αυτα τα φαγητα δεν ειναι πολυ περιεργες για ενα παιδι ?
στην σουπα εβαλες και το πιπερι που γραφει?πως γινεται να συστηνει μαυρο πιπερι για ενα ερεθισμενο εντερο?
το to ginger ειναι πολυ πικρο πως να το πιει?
κανε τσαι απο αγριοτριανταφυλλια ,πολυ καλο ,πολυ πλουσιο σε βιταμινη C
τωρα τα τουρσι παλι πως να τα φαει ? γενικα τα τουρσοειδη, απο οτι εχω διαβασει, ερεθιζουν το εντερο λογω της ξινοτητας τους ,αντε να βγαλεις ακρη,ακομη και το ξινο γιαουρτι μπορει να πειραζει

για να θηλαζει 20 ωρες, θα πιναει ετσι δεν ειναι?
τα ultra levur πως τα δινεις ?
Valeri μου σιγουρα πεινάει αφού το μόνο που την ευχαριστούσε να τρώει ήταν το ψωμί κ η βρώμη σε κεκ'ακια που της 'εφτιαχνα... το καταλαβαίνω γιατί έχει κ απίστευτη γκρίνια...πρέπει να αισθάνεται κ ανασφάλεια γιατί όλη μέρα θέλει να είναι αγκαλιά μου, ούτε να περπατάει δεν θέλει...

Τα αγριοτριανταφυλλα μόνο από κήπο εε??

Τα ultra levure τα ανοίγω κ τα βάζω στο φαγητό ή στο ζωμό..αλλάγια ένα περ'ιεργο λόγο όταν της το βάζω τρώει μια μπουκιά κ μετά σταματάει

Τουλάχιστον κ χτες έκανε μονο μια φορά νερουλή κένωση κ σκούρα ευτυχώς οχι πρασινη οπως τις προηγούμενες μέρες...

Εγώ έχω εξαντληθεί πάντως..Ξεκίνησα συμπλήρωμα σιδήρου γιατί ζαλιζόμουν παρα πολύ..ελπίζω να μην πειράζει εε?? Στα συστατικά δεν γράφει τίποτε ύποπτο..
Παλιά 08-09-11, 15:26   #4920
Katerinoula23

Προεπιλογή

Τις συνταγές τις έκανα ακριβώς όπως γράφει..

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές