Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιότητα και Κρέμες


Recommended Posts

Καλή Χρονιά σε Όλους κατ'αρχήν και να χαίρεστε τα παιδάκια σας!!!

 

Να θέσω το ερώτημα που με απασχολεί

Τα παιδάκια σας εμφάνισαν δυσκοιλιότητα με την εισαγωγή στερεών τροφών;

Εμάς το ρυζάλευρο μας έχει στουμπώσει τελείως, της το έκοψα για 2-3 μέρες και επανήλθαμε, βέβαια όχι στα παλιά κακάκια προ κρέμας, της την ξαναέδωσα χτες και ξανά τα ίδια, κλάματα και σφίξιμο και λίγα σκληρά κακά μετά κόπων και οδυρμών !! :cry:

Αντίθετα η φρουτόκρεμα (το λίγο που τρώμε δηλαδή) δεν μας ενοχλεί...

 

Δεν ξέρω τι να κάνω, να την κόψω τελείως και να ξεκινήσω σε μερικές μέρες πολτό λαχανικών, να συνεχίσω να της δίνω;;;

 

Δεν βρίσκω και την παιδίατρο μας να την ρωτήσω... :?

Το λυπάμαι το βλαστάρι μου που υποφέρει......

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και εμείς τα ίδια είχαμε.... Φυσιολογικό είναι, μην ανησυχείς! Δοκίμασε να του δίνεις το ρυζάλευρο πιο αραιωμένο και ησύχασε, δεν κρατάει πολύ. Ίσα μέχρι να προσαρμοστεί το εντεράκι του στα νέα δεδομένα!!!

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μπεμπούλης μου είχε και πριν πρόβλημα, και μόνο με το μητρικό γάλα... με το ρυζάλευρο δεν άλλαξαν και πολύ τα πράγματα, πάντως η φρουτόκρεμα σίγουρα βοηθάει.

Θα συμφωνήσω με την Έλενα, νομίζω πως σε λίγες μέρες θα περάσει...

 

Αλλά sorry, πόσες μέρες δε βρίσκεις την παιδίατρο;;;; Κι αν την ήθελες για κάτι πολύ πιο σοβαρο;;; Sorry και πάλι αλλά......

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τατιάνα, και μένα μου παρουσίασε μια ελαφρά μορφή δυσκοιλιότητας με την εισαγωγή στερεών τροφών.Εμείς βέβαια όταν θηλάζαμε αποκλειστικά είχαμε γύρω στις 5 κενώσεις την ημέρα.Με την εισαγωγή των στερεών πέσαμε στη μία φορά την ημέρα ή ανά 2 ημέρες και τα κακάκια μας άλλαξαν χρώμα και υφή (πιο καφέ και σκληρά).Τώρα επανήλθαμε στις 5 ή και παραπάνω φορές την ημέρα και η κάθε φορά είναι εντελώς διαφορετική σε χρώμα και υφή.Τώρα και η δική μου περίπτωση -των πολλών κενώσεων- δεν ξέρω αν είναι φυσιολογική,θέλω να του το συζητήσω την επόμενη βδομάδα που θα πάμε.

Πάντως μην ανησυχείς,νομίζω κι εγω ότι αν βάζεις περισσότερο νεράκι μπορεί να την βοηθήσεις...

Σίγουρα βέβαια θα σε διαφωτίσει καλύτερα η παιδίατρος ... :wink:

Εύχομαι να επανέλθετε γρήγορα για να μην υποφέρει η Αννούλα... :(

Link to comment
Share on other sites

Με το ρυζάλευρο είχαμε και εμείς πρόβλημα όταν ξεκίνησε τις στερεες τροφές... ενώ πριν μόνο με το θηλασμό τα κακάκια του ήταν τα γνωστά μαλακά κακάκια, με το που μπήκε το ρυζάλευρο σταμάτησε να ενεργείται... ενώ προσπαθούσε... :(

Είχαμε φτάσει στο σημείο μια ή δύο φορές αν θυμάμαι καλά και αφού είχαν περάσει καμιά 5 μέρες χωρίς να ενεργηθεί να του κάνουμε κλισματάκια για να ανακουφιστεί. Μετά από λίγο καιρο βέβαια και όταν μπήκαν και τα φρούτα δυναμικά στην καθημερινή του διατροφή (προσέθεσα και το ακτινίδιο χωρίς τα σπόρια που είναι ενεργητικό και πλούσιο σε βιταμίνη C) ήρθε στα ίσια του το παιδάκι... Ποτέ βέβαια δεν ήταν όπως μόνο με το θηλασμό αλλά αν μη τι άλλο δε δυσκολευόταν τόσο...

Λιγάκι υπομονή θέλει και αν δίνεις ήδη φρούτα, για δοκίμασε και το ακτινίδιο... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς αντιμετωπίσαμε το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας όταν κόψαμε το μητρικό γάλα και αρχίσαμε το ξένο. Η παιδίατρος μου είπε ότι πρέπει να επεμβαίνουμε μόνο και εφόσον το παιδί έχει να ενεργηθεί 3 24ωρα. Όταν αργουσε τόσο του έκανα κλισματάκι βρεφικό. (ευτυχώς 2 φορές μόνο χρειάστηκε). Πάντως δεν άργησε να βρεί τον ρυθμό του.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

 

Αλλά sorry, πόσες μέρες δε βρίσκεις την παιδίατρο;;;; Κι αν την ήθελες για κάτι πολύ πιο σοβαρο;;; Sorry και πάλι αλλά......

το ιδιο θα ρωτουσα και γω!!!!!!παιδιατροι παιδι μου τι περιμενεις :x
5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Απότι κατάλαβα πέρασε ανεπιστρεπτί η εποχή που τα κακάκια μας ήταν μαλακά (του θηλασμού)... τώρα μόνο μυρωδάτα και σκληρά θα έχουμε, έ; :lol:

 

Δοκίμασα να της την δώσω και πιο αραιωμένη αλλά πάλι τα ίδια είχαμε. Δεν θέλω να της βάλω κλύσμα γι αυτό ανησυχώ...

Θα δοκιμάσω να της την δίνω μέρα παρά μέρα για να μην στουμπώνουμε τόσο!

Όσο για την παιδίατρο μας δεν την βρίσκω γιατί μάλλον χειρουργήθηκε η ίδια....

Προσπαθώ να της δώσω φρούτα αλλά το max που φάγαμε ήταν 100 γρ μία φορά, συνήθως είμαστε μεταξύ 60 και 80 !!!

Για ακτινίδιο μου είχε πει η παιδίατρος όχι ακόμα :( Τι να σας πω και εγώ κάθε παιδίατρος άλλα λέει :shock:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

felinidoc είχα το ίδιο πρόβλημα και ο γιατρός μας έκοψε απευθείας το ρυζάλευρο και μας πέρασε στη φαρί λακτέ βέβαια κάθε παιδί είναι διαφορετικό ..αντικαταστάτη δεν άφησε :shock::roll:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Απότι κατάλαβα πέρασε ανεπιστρεπτί η εποχή που τα κακάκια μας ήταν μαλακά (του θηλασμού)... τώρα μόνο μυρωδάτα και σκληρά θα έχουμε, έ; :lol:

 

Δοκίμασα να της την δώσω και πιο αραιωμένη αλλά πάλι τα ίδια είχαμε. Δεν θέλω να της βάλω κλύσμα γι αυτό ανησυχώ...

Θα δοκιμάσω να της την δίνω μέρα παρά μέρα για να μην στουμπώνουμε τόσο!

Όσο για την παιδίατρο μας δεν την βρίσκω γιατί μάλλον χειρουργήθηκε η ίδια....

Προσπαθώ να της δώσω φρούτα αλλά το max που φάγαμε ήταν 100 γρ μία φορά, συνήθως είμαστε μεταξύ 60 και 80 !!!

Για ακτινίδιο μου είχε πει η παιδίατρος όχι ακόμα :( Τι να σας πω και εγώ κάθε παιδίατρος άλλα λέει :shock:

 

Δεν έχω στοιχεία για την ηλικία της κόρης σου... αν θυμάμαι καλά και εμάς το ακτινίδιο δεν ήταν από τα πρώτα φρούτα (αυτό για την περίπτωση που μόλις αρχίσατε να τα τρώτε...) μετά όμως από λίγο καιρό πήραμε το ok και του το δίναμε (χωρίς τα σπόρια). Σταδιακά έφτιαξαν τα κακάκια του, εντωμεταξύ άρχισε και τη χορτόσουπα που επίσης βοηθάει... το "σφίξιμο" με λίγα λόγια προσωπικά το είδα να στρώνει, άρα πολύ πιθανό να το δεις και εσύ... τώρα όσον αφορά την αναδυόμενη "ευωδιά"... ε αυτό δυστυχώς θα το έχετε... :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ χωρίς να θέλω να το υιοθετήσει κανείς στην φρουτόκρεμα τώρα πρόσφατα ξεκίνησα να βάζω ακτινίδιο και είδα μία μικρή αλλαγή. Βέβαια ρώτησα και την γιατρό. Το ακτινίδιο(155%) περιέχει πιο μεγάλη ποσότητα βιταμίνης C από το πορτοκάλι(75%). http://www.fruit.gr/fresh/kiwi. Καμιά φορά όμως μάλλον στουμπώνει απο το μήλο; τις κρέμες δημητριακών; τί να πώ;

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ακτινίδιο όντως είναι πολύ καλό και βοηθάει πολύ, αλλά κι εγώ νομίζω ότι δεν κάνει για παιδάκι 6 μηνών.

Της δίνεις ρυζάλευρο, αυτό το σκέτο; Εμείς είχαμε ξεκινήσει με μια κρέμα ρυζάλευρο βανίλια (κίτρινο κουτί νομίζω ήταν) και δεν τον είχε πειράξει. Σκέτο ρυζάλευρο, του έχω δώσει μόνο σε περίπτωση διάρροιας, για να σφίξουν τα κακάκια του. Θα έλεγα να ρωτήσεις φυσικά την παιδίατρο και να αλλάξεις την κρέμα.

Και μια και μιλάμε γι αυτό το θέμα, κι επειδή το περάσαμε το περασμένο καλοκαίρι, να σας πω ότι το καλοκαίρι θέλει πολλή προσοχή γιατί τα παιδιά ιδρώνουν πολύ, με αποτέλεσμα κάποια να παρουσιάζουν δυσκοιλιότητα. Η παιδίατρος μου είχε πει να του δίνω πολλά υγρά, μόνο τα φρούτα που βοηθάνε (δηλαδή όχι μήλο, όχι μπανάνα) και το κρέας πάντα μαγειρεμένο με λαχανικά κι όχι με ζυμαρικά ή ρύζι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα. Ξεκινήσαμε την Τρίτη φρουτάκια πρώτα αχλάδι,παρασκευή προσθέσαμε μπανάνα και σήμερα μήλο.Το θέμα είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό (από τον Φλεβάρη) κάνουμε κακά μόνο 2-3 φορές τη βδομάδα και τώρα μάλλον με τα φρούτα το κακό παράγινε. Έκανε την Πέμπτη και σήμερα όλη μέρα ζορίζεται και είναι μέσα στην γκρίνια & τώρα τον είδα πρώτη φορά να προσπαθεί και να κλαίει.Και αυτά που έκανε δεν ήτανε τόσο πολτός όσο στερεός πολτός (συγνώμη για την περιγραφή). Δεν ξέρω τι να κάνω..Δεν θα του δώσω ξανά ούτε μπανάνα ούτε μήλο αλλά τι να του δώσω?Μπορώ να του δώσω πχ κάτι άλλο ,πχ αβοκάντο?Ή ακτινίδιο χωρίς σποράκια?Ή πχ αχλάδι με λίγο πορτοκάλι?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ελπίζω να γράφω στο σωστό θέμα. Ξεκινήσαμε την Τρίτη φρουτάκια πρώτα αχλάδι,παρασκευή προσθέσαμε μπανάνα και σήμερα μήλο.Το θέμα είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό (από τον Φλεβάρη) κάνουμε κακά μόνο 2-3 φορές τη βδομάδα και τώρα μάλλον με τα φρούτα το κακό παράγινε. Έκανε την Πέμπτη και σήμερα όλη μέρα ζορίζεται και είναι μέσα στην γκρίνια & τώρα τον είδα πρώτη φορά να προσπαθεί και να κλαίει.Και αυτά που έκανε δεν ήτανε τόσο πολτός όσο στερεός πολτός (συγνώμη για την περιγραφή). Δεν ξέρω τι να κάνω..Δεν θα του δώσω ξανά ούτε μπανάνα ούτε μήλο αλλά τι να του δώσω?Μπορώ να του δώσω πχ κάτι άλλο ,πχ αβοκάντο?Ή ακτινίδιο χωρίς σποράκια?Ή πχ αχλάδι με λίγο πορτοκάλι?

 

για ολα αυτα καλυτερα να απευθυνθεις στην παιδιατρο σου .εγω θα σου πω απλα για το δικο μου παιδι που ειχαμε και εμεις τα θεματα μας...με ρυζαλευρο δεν ξερω αν δινεις μου εκανε κακα με αιμα απο το σφυξιμο,εννοειτε και εδωσα μονο μια φορα.εμενα απο την αρχη μου ειπε η παιδιατρος να δωσω και ακτινιδιο και αβοκαντο που βοηθουν.δυστυχως ειμαι αλεργικη στο ακτινιδιο αρα δεν μπαινει καθολου στο σπιτι...με το αβοκαντο ειδα λιγη αλλαγη...εννοειται εβαζα πολυ αχλαδι καθε μερα λιγη εως καθολου μπανανα και λιγο μηλο...και παλι ομως ειχαμε θεματα...καλυτερα πηγαιναμε αλλα ζοριζοταν...ετσι ανακαλυψα τα βαζακια δαμασκηνου...δυστυχως μεναμε ιταλια που παιζει πολυ βαζακι και τα εβρισκα παντα....εβαζα μισο βαζακι σε καθε φρουτοκρεμα και σωθηκα....οταν ηρθαμε ελλαδα εφερα αρκετα αλλα τελειωσαν.εδω που μενουμε στην κρητη δεν μπορω να βρω δεν ξερω εκει που μενεις εσυ μπορεις να βρεις σε βιολογικα η αλλου...η μαρκα ειναι ιταλικη αυτη που λεω αρα δυσκολο να βρεις τα ιδια απλα αλλη μαρκα εννοω.αρα τωρα περασα στα ξερα δαμασκηνα οπου τα κοβω κοματακια αλλα και στο μουλινεξ γινονται πολυ μικρα αρα δεν θα εχεις θεμα...και δουλευει μια χαρα....δοξα το θεο γιατι ειναι θεμα τα κακακια ξερω...απλα πιστευω οτι χωρις τα φρουτα ειναι χειροτερα τα πραγματα...το αχλαδι κανει πολυ καλο και το ρυζαλευρο ουτε να το βλεπω...ο μικρος μου ειναι τωρα 12 μηνων αλλα τα δαμασκηνα βαζακι τα δινω απο 6 μηνων και τα ξερα απο 10.συμβουλεψου ομως και την παιδιατρο σου γιατι βλεπω ειναι μικρο ακομη το μωρο σου.:wink:

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Όχι δεν δινω ρυζάλευρο ούτε κάτι άλλο.Τα φρούτα ήτανε η πρώτη μας εισαγωγή στις στερεές.Ως τότε (και τώρα ακόμη) θηλάζουμε αποκλειστικά. Θα της τηλεγωνήσω αύριο γιατί πραγματικά προβληματιστηκα που τον είδα τον καημένο έτσι σήμερα.Φυσικά δεν θα του δώσω ξανά μπανάνα και αύριο θα του δώσω αχλάδι με πολύ λίγο μήλο μέσα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Όχι δεν δινω ρυζάλευρο ούτε κάτι άλλο.Τα φρούτα ήτανε η πρώτη μας εισαγωγή στις στερεές.Ως τότε (και τώρα ακόμη) θηλάζουμε αποκλειστικά. Θα της τηλεγωνήσω αύριο γιατί πραγματικά προβληματιστηκα που τον είδα τον καημένο έτσι σήμερα.Φυσικά δεν θα του δώσω ξανά μπανάνα και αύριο θα του δώσω αχλάδι με πολύ λίγο μήλο μέσα..

 

 

ρωτα τη και για τα αλλα φρουτα που σου ειπα...μπορει κατι να του ταιριαξει....ειναι κριμα να ταλαιπωρειτε....και δινε του και νερακι...κανει πολυ καλο.....

Link to comment
Share on other sites

ρωτα τη και για τα αλλα φρουτα που σου ειπα...μπορει κατι να του ταιριαξει....ειναι κριμα να ταλαιπωρειτε....και δινε του και νερακι...κανει πολυ καλο.....

 

Για νεράκι μας είπε μόνο εφόσον φάει 150-200μλ φρούτα..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Για νεράκι μας είπε μόνο εφόσον φάει 150-200μλ φρούτα..

 

 

και για ποιο λογο???τι σημασια εχει η ποσοτητα???ασε που 150 200 μλ ειναι παρα πολλαααααααααααα......τι να πω αφου στο ειπε....απλα δεν καταλαβαινω τη λογικη του...παντως το νερο οπως και μας βοηθα....εστω και αν θηλαζεις αποκλειστικα πιστευω οτι το νερακι κανει καλο στο αντερακι του...

Link to comment
Share on other sites

Και η δικια μου δεν μπορουσε να κανει τα κακα,την ξεκινησα με μηλο μετα απο 3 μερες εβαλα μπανανα κ αρχισαν τα σκουρα... ζοριζοταν και εκλεγε,πηρα την παιδιατρο και μου ειπε να βαλω και αχλαδι και πορτοκαλι και ακτινιδιο.Και δινε οσο περισσοτερο νερο μπορεις η αν δεν το πινει δωσε χαμομιλακι.Καν'την λιγο νερουλη την κρεμα,μην ειναι πολυ πιχτη,βαλε χυμο απο πορτοκαλι η λιγο νερο.. εγω καμια φορα βαζω και δικο μου γαλα μεσα.Και να ξερεις πως αν θηλαζεις αποκλειστικα ειναι φυσιολογικο να μην κανει καθε μερα κακα.Η δικια μου εκανε καθε 4-5 μερες,λενε πως απορροφατε ολο το γαλα απο τον οργανισμο και ελαχιστα ειναι αυτα που "πετιουντε"

Link to comment
Share on other sites

.Και να ξερεις πως αν θηλαζεις αποκλειστικα ειναι φυσιολογικο να μην κανει καθε μερα κακα.Η δικια μου εκανε καθε 4-5 μερες,λενε πως απορροφατε ολο το γαλα απο τον οργανισμο και ελαχιστα ειναι αυτα που "πετιουντε"

 

αυτο ισχυει πριν μπουν οι στερεες....ενταξει το γαλα...τα υπολοιπα τι θα τα κανει το μωρο?????

Link to comment
Share on other sites

και για ποιο λογο???τι σημασια εχει η ποσοτητα???ασε που 150 200 μλ ειναι παρα πολλαααααααααααα......τι να πω αφου στο ειπε....απλα δεν καταλαβαινω τη λογικη του...παντως το νερο οπως και μας βοηθα....εστω και αν θηλαζεις αποκλειστικα πιστευω οτι το νερακι κανει καλο στο αντερακι του...

 

Γιατί μάλλον τόσο πρέπει να τρώει αν αντικαταστήσει εντελώς το δεκατιανό.Ένα πλήρες γεύμα δηλ μου είπε είναι 150μλ..Ξέρω και γω?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

και γω αυτα τα προβληματα εχω! εγώ όμως την πάτησα αεχικα με το ρυζαλευρο.. ΟΣΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΜΗΝ ΔΩΣΕΤΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ. μετα φαγαμε αχλαδακι με μπανανα αλλα το κοψαμε διοτι ζοριζοτανε. τωρα τρωμε για μεσημερι πατατα- καροτο- κολοκυθι και για απογευμα μηλο- αχλαδι. και παλι ειναι τριτη μερα χωρις κακα!! τι να κανω?? εχω αρχισει να φοβαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την παιδίατρο σήμερα και μου είπε απλώς να προσθέσω πορτοκάλι και να κάνω εγώ διατροφή όπως αν είχα δυσκοιλίοτητα.Να πίνω & χαμομήλι..Αλλά μου είπε να μην βγάλω την μπανάνα και όταν αρχίσουμε και το μεσημεριανό πάλι θα αλλάξει το πρόγραμμα του..Τι να πω,λέω να του βάζω πολύ μικρή ποσότητα και όχι μαζί με μήλο..Αν και σήμερα του έδωσα 1 αχλάδι,1/4 μήλο και 1/4 αβοκάντο.Να δούμε..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μάλλον τόσο πρέπει να τρώει αν αντικαταστήσει εντελώς το δεκατιανό.Ένα πλήρες γεύμα δηλ μου είπε είναι 150μλ..Ξέρω και γω?

 

 

καθε παιδι ειναι διαφορετικο και ακομη και το ιδιο παιδι δεν τρωει την ιδια ποσοτητα καθε μερα...υπαρχει παιδι που χορταινει με 100 μλ κρεμας η και εκεινο που δεν του αρεσουν τοσο πχ τα φρουτα και προτιμα κατι αλλο...θα το δεις με τον καιρο και να ακους το παιδι σου πανω απ ολα....παντως αρκετα παιδια εχουν στην αρχη προβλημα με τις στερεες μεχρι να συνηθισουν μην αγχωνεσαι ,εγω σου ειπα πως βρηκα τη λυση γιατι ειναι ενα καθημερινο προβλημα που ταλαιπωρει το μωρο και ειναι κριμα...εμενα παντως μου ειχε πει η παδιατρος μην αγχωνεσαι δεν ειναι φαρκακο αυτο που δινεις στο παιδι σου ειναι φαγητο και δες το χαλαρα σαν παιχνιδι..ετσι κι εκανα και πηγε μια χαρα...δλδ αν πχ φαει τωρα κατι που ειναι να μπει στον ενατο μηνα πχ ε δεν εγινε και τιποτα,δεν ειναι οτι το μωρο θα παθει κατι κακο...οι γιατροι βαζουν δικλειδες ασφαλειας λογω αλλεργιων..εγω ειδα το βιβλιαριο υγειας μου και απο 3 μηνων αρχισαμε να τρωμε ,5 μηνων τα τρωγαμε ολα..φαντασου....απλα τα ιατρικα δεδομενα αλλαζουν και για αυτο οι τροφες προτεινονται σιγα σιγα μετα τον 5 μηνα...παντως εξακολουθω να μην εχω καταλαβει αυτο με το νερο...οπως και να χει πιστευω οτι με τον καιρο θα στρωσει ,να μην αγχωνεσαι πανω απ ολα...:-P

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την παιδίατρο σήμερα & μου ειπε να μην κόψω την μπανάνα όπως υπέθετα αλλά να προσθέσω και πορτοκάλι και γενικώς να τρώω πράγματα που θα βοηθούσαν αν είχα εγώ δυσκοιλιότητα. Το θέμα είναι ότι σήμερα του έδωσα 1 αχλάδι, 1/4 μήλο και 1/4 αβοκάντο & το μεσημέρι μου έκανε πράσινα κακάκια με ελάχιστη βλέννα..Είναι δυνατόν να έχει αλλεργεία πχ στο αβοκάντο?Πρόλαβε από το πρωί και απορροφήθηκε?Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ να έχει στο μήλο..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...