Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Κοινωνικοποίηση, Εκπαίδευση: τα πρώτα βήματα > Παιδικοί σταθμοί, Βρεφικοί σταθμοί & Babysitter

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-10-08, 19:02   #41
Agneska

Περιοχή: Αθήνα
Agneska ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ειναι ένα πολυ πονεμένο θέμα, το θέμα των νταντάδων.
τα χρήματα ειναι υπερβολικά. εγώ πληρώνω 600 το μήνα για τον μπέμπη μου, άπό το πρωί μέχρι 4 και μισι. Δώρο σε χρήματα δεν τις δίνω, γιατί δεν μου περισσεύουν, μιας που τα πληρώνω ολα μόνη μου προς το παρόν. αλλά της κάνω δώρα διάφορα, ρούχα κλπ. Ειναι καλή δεν λέω, αλλά έχω πάθει κι εγώ. Έχω αλλάξει δυο τρεις για να την βρω. Υπάρχουν πολλές ανεύθυνες εκεί έξω και ΄καλά θα κάνετε να προσέχετε. Συγκεκριμένα μία βουλγάρα, έχω και τα στοιχεία της αν τα θέλετε, μου είπε ότι θα αργήσει λίγη ώρα το πρωί κι εγώ την περίμενα΄όλη μέρα, και δεν ήρθε ύστερα από 4 μηνο που την είχα, την έπαιρνα τηλέφωνο και δεν το σήκωνε η απαράδεκτη και μου στειλε κάποια στιγμή μήνυμα ότι κάτι της έτυχε και δεν μπορεί να συνεχίσει. τέτοιο άγχος, δεν το χω ξαναπάθει, δεν πήγα δουλειά και έψαχνα από τις αγγελίες όλη μέρα. Αν μπορείτε να επιλέξετε προτιμήστε ελληνίδα χωρίς να θέλω να φανώ ρατσίστρια, να έχετε πλήρη στοιχεία τους, σταθερό τηλέφωνο, επώνυμο όλα. και ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ!!!!!!!
και να εξηγείτε ότι πρέπει να κάνουν και καμία δουλειά. Όταν το μωρό κοιμάται σιγουρα μπορούν να κάνουν ένα σίδερο ή ένα φαγητό αν και οι περισσότερες είναι τεμπέλες λένε τάχα ότι δεν ξέρουν να μαγειρεύουν....
όσο για τα χρήματα έχουν καλομάθει. είναι υπερβολικά τα 700 και τα 600 που ακούω. εμάς στη δουλειά μας δίνουν μόνο 300 ευρώ επίδομα σταθμού. από που να βγούν αυτά τα χρήματα. ???
Προσοχή λοιπόν να προσέχουμε όλες μας .
Ο χρήστης Agneska δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-08, 22:33   #42
Franklin

Franklin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν μπορω να καταλαβω απο ποτε τα 600 ευρω ΧΩΡΙΣ ΕΝΣΗΜΑ ειναι υπερβολικα για εναν εργαζομενο. Ο βασικος μισθος στη χωρα μας ειναι καπου 700 ευρω ΜΕ ενσημα αν θυμαμαι καλα... Μη λεμε κι ο,τι θελουμε...

Αλλο αν ζοριζομαστε να τα δωσουμε. Αλλα δουλεια ειναι κι αυτη οπως ολες. Και μη μου πειτε δεν κανουν τιποτα γιατι κι ο νυχτοφυλακας ολη νυχτα καθεται αλλα τον βασικο τον παιρνει.

Εγω ειπα δινω 520 για 4ημερο 8ωρο και τα θεωρω ξεφτιλα αλλα τοσα εχω δεν μπορω να δωσω το βασικο και με ενσημα δεν ειμαι επιχειρηση μισθωτη ειμαι κι εγω...
Ο χρήστης Franklin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-10-08, 23:02   #43
Ursa Major

Ursa Major ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Agneska
Προσοχή λοιπόν να προσέχουμε όλες μας .
Τί ζόρι τραβάς ακριβώς δεν κατάλαβα.
Μια χαρά τα πας, δίνεις κάτω απ΄ το βασικό μισθό κι απ'ό,τι κατάλαβα χωρίς ασφάλιση και δώρα.
Τί παραπονιέσαι λοιπόν ...
Παλιά 10-10-08, 00:30   #44
Άννα

Άννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ηθελα να απαντησω κι εγω αλλα με προλαβε η Franklin με την οποια και συμφωνω φυσικα! ειμαι παιδαγωγος και στο παρελθον ειχα κρατησει αρκετα παιδακια.Παντα ειχα τρελα με αυτην την δουλεια. Δεν μπορει να κατηγορουμε κανεναν αν θελει να κανει αυτη την δουλεια....Agneska συγνωμη αν ειμαι λιγο αποτομη αλλα θελω να σου πω οτι ειναι δουλεια...πιστευω οτι ενας εργαζομενος πρεπει να νιωθει οτι ανταμοιβεται δικαια για να ειναι αποτελεσματικος στην δουλεια του. Δεν μπορει να θελουμε 5 ωρες η 6 η 8 που θα ειναι η baby-sitter στο σπιτι να μην καθεται λεπτο!δηλ. αν δεν εχει η αλλη σιδερο ας κανει και μια γενικη στο σπιτι !!να σου πω κατι?αυτο ηθελα να πω και σε αλλες μαναδες που λετε οτι οι γυναικες που κρατανε τα παιδια σας σας κανουν και δουλειες. Αν εγω ημουν μανα δεν θα ηθελα κατι τετοιο και ξερετε γιατι? γιατι (εκ πειρας μιλαω) οπως και ΑΝ το κανεις οταν πλενεις τα πιατα ή μαγειρευεις δεν μπορεις να εχεις τον νου σου συνεχως στο παιδι. Και αυτη η δουλεια εχει τρομερη ευθυνη! φυσικα και υπαρχουν ατομα που ουτε με το παιδι ασχολουνται και βλεπουν ολη μερα tv αλλα αυτο ειναι κατι που αργα η γρηγορα θα το καταλαβει μια μαμα απο πολλα 'σημαδια". Τελος παντων...εχω πολλα να πω...ισως καποια αλλη στιγμη γιατι σημερα σας επριξα. Παντως γενικα δεν ειναι ωραιο να κριτικαρουμε την δουλεια του καθενος...και για παρα πολυ κοσμο (πρωτου και καλυτερου του μπαμπα μου!) δασκαλοι γινονται λενε οι τεμπεληδες!μην τρελαθουμε κιολας...

Agneska το μηνυμα σου ηταν η αφορμη για οτι ειπα.Δεν εχω εννοειται κατι μαζι σου...ισα ισα που πιστευω οτι ησουν σε κατασταση κρισης οταν τα ειπες ολα αυτα. Να΄σαι καλα!

Άννα
Ο χρήστης Άννα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-08, 09:47   #45
ismeni

Το avatar του χρήστη ismeni

Περιοχή: βύρωνας
ismeni ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ismeni
Προεπιλογή

εγώ έχω μια κοπέλα που κρατάει τη μικρη μου (σχεδον 1 έτους, παρα 9 ημέρες) και πληρώνεται με την ώρα. είανι φοιτήτρια βρεφονηπιοκομίας και γι αυτή την ηλικία μου ζήτησε €5 την ώρα. δεν είναι κάθε μέρα, ίσως γι΄ αυτό... πολλα- λίγα δεν ξέρω.
Ο χρήστης ismeni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-08, 13:07   #46
Άννα

Άννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πολλα δεν ειναι σιγουρα. Σκεψου οτι δεν εχει ασφαλεια. Νορμαλ ειναι για φοιτητρια. Σημασια εχει και ειναι και οκ με το παιδι!

Άννα
Ο χρήστης Άννα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-11-08, 12:33   #47
newparent

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
newparent ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κι από μένα...

Εγώ τη νταντά τη μικρής την πληρώνω 550 ευρώ, δεν είναι παιδαγωγός, ούτε έχει εργαστεί ξανά ως νταντά, αλλά κρατούσε (από ότι μας είπε αυτή και η γνωστή μας που μας τη σύστησε) παιδάκια στη γειτονιά για λίγες ώρες. Έρχεται 7:30 το πρωί και φεύγει 15:30 με 16:00 ανάλογα με την δική μας άφιξη. Ασχολείται μόνο με τη μικρή, δεν μαγειρεύει - καθαρίζει, απλά τώρα τελευταία (4 μήνες εργάζεται) της είπα να σιδερώνει τουλάχιστον τα ρούχα της μικρής αλλά μόνο όταν το παιδί κοιμάται γιατί δεν μου φτάνει πλέον ο χρόνος και αναγκάζομαι να σιδερώνω ακόμα και στις 1 τη νύχτα. Είναι ευγενική και δεν καπνίζει, όταν κοιμάται η μικρή βλέπει τηλεόραση (η μικρή είναι 11 μηνών και δεν γκρινιάζει παρά μόνο όταν πεινάει ή νυστάζει, ξυπνάει 8 το πρωί, κοιμάται 9:30-11:30 και μετά κατά τις 15:00. Δεν την πληρώνω όταν παίρνω άδεια για πάνω από δυο ημέρες, δεν την πληρώνω δώρα, ούτε και συνεννοηθήκαμε για φαγητό τίποτα, αν και αυτή κάνει επιδρομές στην κουζίνα.
Θα προτιμούσα κάποια επαγγελματία βέβαια, αλλά σήμερα για να βρεις κάποια σωστή παιδαγωγό (ή απλά παιδαγωγό επαγγελματία) πρέπει να πιάσεις πρώτα το τζόκερ. Είχα και πίεση χρόνου, έψαχνα 7 μήνες και δεν έβρισκα καμία, έψαξα ανάμεσα σε γνωστούς, ρώτησα σε παιδικούς, στο ίντερνετ, παντού, ίσως συνέβαλε και το γεγονός ότι ξεκινούσα δουλειά Ιούλιο μήνα και τότε είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα (βλέπετε δεν θυσιάζονται εύκολα οι διακοπές).
Το "λάθος" μου ήταν ότι επειδή δεν είχα άλλη επιλογή την πήρα εν λευκώ, χωρίς να της πώ "θέλω αυτό, θέλω εκείνο". Οσο για τα χρήματα, νομίζω ότι είναι αρκετά γι'αυτό που κάνει! Επίσης ούτε εκείνη μου είπε τι ζητάει από μας.
Αυτά από εμένα, φιλιά...
Ο χρήστης newparent δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-12-08, 14:49   #48
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΓΝΩΜΗ

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΝΤΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΧΕΙ.ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΕΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.
ΕΓΩ ΠΧ. ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΕΧΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΕΠΑΙΡΝΑ 4 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ,ΕΝΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΗ 11 ΜΗΝΩΝ ΖΗΤΟΥΣΑ 6,5 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ.
ΕΤΣΙ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΜΕΝΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΣΑ ΖΗΤΑΩ.
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ? ΛΙΓΑ? ΚΑΛΑ?
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΑΜΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ.

ΑΝΑΜΕΝΩ... :P
Ο χρήστης ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 28-12-08, 15:12   #49
Franklin

Franklin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλα ειναι...4 ευρω παιρνει η ρωσοπόντια που προσεχει τα παιδια της φιλης μου και δεν ξερει και ελληνικά με ο,τι αυτο μπορει να συνεπαγεται...

6 ευρω συνηθως χρεωνουν οι ελληνιδες.
Παλιά 28-12-08, 17:05   #50
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
Μή ενεργός λογαριασμός

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΚΑΛΟ

ΓΕΙΑ ΣΟΥ Franklin
ΥΠΗΚΟΤΗΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΚΑΚΟΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.ΤΟΣΑ ΖΗΤΑΩ ΤΟΣΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ.
ΠΑΝΤΩΣ Η ΦΙΛΗ ΣΟΥ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΗΝ <ΡΩΣΟΠΟΝΤΙΑ> -ΟΠΩΣ ΛΕΣ- ΓΙΑ ΤΗΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ,ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.
ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.
ΚΑΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ,ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΛΙΓΑ ΛΕΜΕ ΞΕΝΗ-ΟΣ ΕΙΝΑΙ.
ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΠΟΛΛΑ,ΛΕΜΕ ΜΑΣ ΕΠΙΑΣΑΝ ΚΟΡΟΙΔΟ.
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ?
Ο χρήστης ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-08, 23:12   #51
zunix

zunix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΓΝΩΜΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ Η ΝΤΑΝΤΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΧΕΙ.ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝ ΕΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.
ΕΓΩ ΠΧ. ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΕΧΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ ΕΠΑΙΡΝΑ 4 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ,ΕΝΩ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΠΕΜΠΗ 11 ΜΗΝΩΝ ΖΗΤΟΥΣΑ 6,5 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΩΡΑ.
ΕΤΣΙ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ ΕΜΕΝΑΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΣΑ ΖΗΤΑΩ.
ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ? ΛΙΓΑ? ΚΑΛΑ?
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ,ΑΜΑΛΟΓΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ.

ΑΝΑΜΕΝΩ... :P
Και εγώ που βρήκα βρεφοκόμο που θα κρατά από Μάρτιο το μικρό γιο μου 6 ευρώ την ώρα συμφώνησα. Πιστεύω ότι είναι λογική τιμή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι στις καλοκαιρινές διακοπές που θα χρειαστεί να κρατήσει και το μεγάλο μου γιο (θα είναι 4,5 ετών) αλλάζει η τιμή; Από τη δική σας εμπειρία τι ισχύει;
Παλιά 30-12-08, 08:56   #52
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμάς μας κρατάει τη μικρή (15 μηνών σήμερα) 2 απογεύματα την εβδομάδα για 3 ώρες μία τελειόφοιτη φοιτήτρια βρεφονηπιοκόμος και μας παίρνει 6 ευρώ την ώρα. Στην περίπτωση μόνο που θέλουμε παραπάνω ώρες και χρειαστεί να φύγει αργότερα από τις 9.30 το βράδυ, έχουμε συνεννοηθεί να την επιστρέφουμε εμείς στο σπίτι της που δεν είναι και τόσο μακριά (αυτό σημαίνει ότι εναλλακτικά μπορούμε να της πληρώσουμε ένα ραδιοταξί). Μου φαίνεται φυσιολογικό ως ποσό αυτό που ζήτησε και συμφωνήσαμε.
Zunix, από όσο έχω ακούσει από γνωστούς, οι babysitter ζητάνε συνήθως παραπάνω ποσό αν πρόκειται για 2 και όχι για 1 παιδάκι.
Ο χρήστης katerina2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-08, 12:56   #53
Αγγέλα

Αγγέλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας είμαι τελειοφοιτη νηπιαγωγός και εδώ και 2,5 χρόνια εργάζομαι ως baby sitter.. Απ' ότι ξέρω από γνωστές μου όλες παίρνουν γύρω στα 5 ευρώ την ώρα.. Εννοείται πως αν κάποια μητέρα επιθυμει να κρατήσουμε το παιδάκι της βράδυ η σαββατοκύριακο η τίμη πολύ πιθανον να αυξηθεί αλλά όχι πολύ... Και εγώ 5 ευρώ την ώρα παίρνω αλλά για όλες τις ηλικίες δεν αυξάνω την τιμή ανάλογα με την ηλικία..Θα ήθελα να δώσω και μια συμβουλη είναι καλύτερα να εμπιστεύεστε τα παιδιά σας σε κοπέλες που έχουν σπουδάσει κάτι παρόμοιο καθώς γνωρίζουν πως να χειρίζονται κάθε καατάσταση... Ενδιαφέρομαι και για δουλεία αν επιθυμεί κάποια μητέρα αλλά για παιδιά 2 χρονών και πάνω τα απογεύματα
Ο χρήστης Αγγέλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-01-09, 18:50   #54
Franklin

Franklin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΚΑΛΟ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ
ΓΕΙΑ ΣΟΥ Franklin
ΥΠΗΚΟΤΗΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ.ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΚΑΚΟΦΑΝΗΚΕ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΕΤΟΙΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ.ΤΟΣΑ ΖΗΤΑΩ ΤΟΣΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ.

ΚΑΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ,ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΛΙΓΑ ΛΕΜΕ ΞΕΝΗ-ΟΣ ΕΙΝΑΙ.
ΜΑΣ ΖΗΤΑΝΕ ΠΟΛΛΑ,ΛΕΜΕ ΜΑΣ ΕΠΙΑΣΑΝ ΚΟΡΟΙΔΟ.
ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ?
Αμα σου πω οτι δεν καταλαβα καθολου ομως τι θελεις να πεις? Τι μου κακοφανηκε? Εγω απλα ειπα οτι για ελληνιδα νταντα 6 ευρω ειναι λογικη τιμη...αυτο μονο!!!
Παλιά 03-01-09, 21:36   #55
beboulix

Το avatar του χρήστη beboulix

Περιοχή: sweet waters
beboulix ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω μαλλον θα γυρισω δουλεια τον σεπτεμβρη που η κορη θα ειναι 15 μηνων.το προβληματακι μας ειναι οτι οι δουλειες μας δεν εχουν σταθερο ωραριο.
μπορει να τυχει να δουλεψουμε 10 ωρες,την αλλη 8,την αλλη 14...
τι ειναι καλυτερο? η κυρια που θα την κραταει,να πληρωνετε με τον μηνα ή με την ωρα?τι με συμφερει?
Παλιά 08-01-09, 23:00   #56
Spot

Spot ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ωχ, ωχ, κορίτσια..

Μάλλον δε με συμφέρει να γυρίσω στη δουλειά αφού γεννήσω τα διδυμάκια μας. Δύο μωράκια 10-11 μηνών και ο Βασιλάκης που θα είναι σχεδόν 3 χρονών.. Θα μας βγεί ο κούκος αηδόνι. Και γυρνάω και καλοκαίρι στη δουλειά.

Τσ.. πρέπει να γυρίσω στη δουλειά όμως, αλλιώς θα πεινάσουμε!

Υπάρχει λέτε περίπτωση να βρώ με περίπου 600 ευρώ και για τα τρία?? Μπαα, εε?
Παλιά 08-01-09, 23:04   #57
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να κάνω μία γενική ερώτηση? Γιατί πληρώνετε με την ώρα? Με το μήνα δεν πάει συνήθως? Δηλαδή, αν μία μέρα δεν τη χρειάζεστε τη νταντά Πχ. πάτε μία εκδρομή, δεν θα την πληρώσετε?
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-09, 12:45   #58
Αγγέλα

Αγγέλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Maya
Να κάνω μία γενική ερώτηση? Γιατί πληρώνετε με την ώρα? Με το μήνα δεν πάει συνήθως? Δηλαδή, αν μία μέρα δεν τη χρειάζεστε τη νταντά Πχ. πάτε μία εκδρομή, δεν θα την πληρώσετε?
Γεια σου Maya...Επειδή δουλεύω και εγω 2,5 χρόνια ως babysitter θέλω να σου πω εξαρτάται από τη νταντά πως θα πληρώνεται...Κορίτσια τα οποία ακόμα σπουδάζουν και θέλουν κάποιο χαρτζιλίκι πληρώνονται με την ώρα και όπως λες αν η μητέρα δεν μας χρειαζεται μια μέρα δεν μας πληρώνει...Αν όμως η νταντα είναι κάποια κυρία που έχει το babysitting ως κύρια δουλειά φυσικά θα πληρωθεί το μήνα...
Ο χρήστης Αγγέλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-09, 13:05   #59
Maya

Maya ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν το ήξερα. Εγώ ζητούσα οκτάωρο και πλήρωνα με το μήνα. Όταν μία μέρα δεν έρχεται με δική της ευθύνη (αρρώστια), μας την κάνει ένα σάββατο. Αν δεν την χρειάζομαι εγώ (πχ. διακοπές), την πληρώνω κανονικά. Με την ώρα μου έβγαινε πολύ ακριβά! Περίπου 100 ευρώ το μήνα. Γι αυτό ρωτησα. Όσες πληρώνουν 6 ευρώ την ώρα, δεν μιλάνε για οκτάωρο ή δίνουν περίπου 1000 ευρώ το μήνα?
Ο χρήστης Maya δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-01-09, 17:46   #60
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Maya, με την ώρα πληρώνεις όταν θέλεις τη babysitter να έρχεται κάποιες μέρες και ώρες και όχι απαραίτητα τακτικά. Προφανώς αν πληρώσεις με την ώρα μία κυρία που έρχεται 5 μέρες την εβδομάδα για 8 ώρες θα χρειαστεί να δίνεις όλο το μισθό σου προφανώς, οπότε τότε το κανονίζεις όπως το έχεις κάνει και εσύ.
Παλιά 12-01-09, 11:16   #61
Γατουλα

Το avatar του χρήστη Γατουλα

Περιοχή: Ανατολικα
Γατουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απο αυτα που διαβασα, τελικα μαλλον ευχαριστημενη πρπει να ειμαι.
Και εγω στην αρχη δεν ευρισκα τιποτα. Μου συστησανε μια πολωνεζα και την ημερα που την περιμενα δεν εμφανιστηκε καν. Με πηρε μετα απο 10 μερες να μου πει οτι ηταν αρρωστη!!! Και με καλες συστασεις.

Τελως παντων τυχαια βρηκα μια πολυ καλη γειτονισσα, 50 ετων με μεγαλα παιδια, που ειχε ξαναφυλαξει και παιδακια. Ξεκινησαμε με 800 για τα διδυμα, χωρις δωρα, ενσημα. Αν τυχαινε να τη χρειαστω παραπανω, παντα της εδινα 50-100 αναλογα εξτρα. Τελικα εκατσε και ενα μικροεγγεφαλικο στον πατερα μου (....παρενθεση.....αγαμη μανουλα ειμαι) και τη χρειαζομαι πλεον περισσοτερο. Οποτε το εκανα 1000. Πιστευω οτι ειναι καλα.

Μια απορια που εχω, στις διακοπες μας, τους δινετε ολες τις μερες αδεια?

Γιατι για μενα καθε αδεια ειναι ενα δραμα, τωρα τα χριστουγεννα εκατσα 20 μερες κλεισμενη στο σπιτι! Και το καλοκαιρι επειδη ειχε φυγει για 2 βδομαδες, αδεια καταλαβα την 3η βδομαδα που ηρθε μαζι μου να μεινει στο εξοχικο.

Οσο για το ερωτημα γιατι δε το πας σε παιδικο σταθμο, αφου εχεις και επιδομα, που ητανε για αλλη κοπελλα, ειναι λιγο σχετικο.
Αν δεν εχεις ανθρωπο να στο κρατησει, ο παιδικος ειναι δωρο αδωρο, γιατι ποιος θα το κραταει οταν ειναι αρρωστο. Παλι θελεις γυναικα. Και εγω που γυρναω το νωριτερο στις 6, οι δημοσιοι κλεινουν στις 4! Ευχαριστω πολυ αλλα δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος 7-3, ειμαι ΤΕΒΕ και 7 μηνες που εκατσα για τα παιδια μου, δεν ασχοληθηκε κανεις απο που θα τα βρω.
Τα παραπανω, δεν απευθυνονται σε καμια, τονο πονο μου λεω, γιατι αν ειχα μπροστα μου καποιους απο το ΤΕΒΕ θα τους ειχα πατησει ενα πολυ γερο βρισιδι.....
Παλιά 12-01-09, 13:06   #62
mselini

mselini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Katerina2 σου έστειλα pm γιατί χρειάζομαι μια κοπέλα για λίγες ώρες κάποια πρωινά και αναρωτιέμαι μήπως η κοπέλα που έχεις ενδιαφέρεται.
Είναι τόσο δύσκολο να βρεις έναν σοβαρό άνθρωπο που να γνωρίζει από την φροντίδα τόσο μικρού μωρού!
Παλιά 12-01-09, 20:06   #63
dimdim

dimdim ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα.κανονικά πληρώνονται.βέβαια μπορείς να κάνεις συμφωνία εκ των προτέρων και να μειώσεις την τιμή. :)
Ο χρήστης dimdim δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-01-09, 23:33   #64
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mselini
Katerina2 σου έστειλα pm γιατί χρειάζομαι μια κοπέλα για λίγες ώρες κάποια πρωινά και αναρωτιέμαι μήπως η κοπέλα που έχεις ενδιαφέρεται.
Είναι τόσο δύσκολο να βρεις έναν σοβαρό άνθρωπο που να γνωρίζει από την φροντίδα τόσο μικρού μωρού!
mselini, δε μου ήρθε κανένα προσωπικό μήνυμα.
Θα ήθελα όμως να σου πω ότι η κοπέλα που έχουμε εμείς, τα πρωινά κάνει την πρακτική της σε παιδικό σταθμό.
Παλιά 13-01-09, 08:09   #65
mselini

mselini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κάποιο λάθος πρέπει να έκανα με το pm.
Οπότε είναι απασχολημένη. Μήπως όμως γνωρίζει κάποια συμφοιτήτρια που να είναι διαθέσιμη;
Όπως έγραφα και στο pm εμείς χρειαζόμαστε μία κοπέλα για λίγες μόνο ώρες (10.30-12.30/13.00) για 3 φορές την εβδομάδα (Δευτ.Τετ και Παρ). Μένουμε στο κέντρο (Νεάπολη Εξαρχείων).
Συγγνώμη αν σε κουράζω, αλλά δεν ξέρω που αλλού να ψάξω πια
Παλιά 13-01-09, 12:28   #66
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αν δε μου ξαναχτυπήσει άμεσα την πόρτα το Αλτσχάιμερ, θα τη ρωτήσω αν ξέρει κάτι την τετάρτη που θα μας έρθει το απόγευμα.
Παλιά 13-01-09, 20:35   #67
mselini

mselini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χίλια ευχαριστώ!!!!
Παλιά 19-01-09, 13:58   #68
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mselini, σου έχω στείλει π.μ. εδώ και κάποιες μέρες. Ελπίζω να το έχεις λάβει.
Παλιά 21-01-09, 11:30   #69
mselini

mselini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το έλαβα Κατερίνα. Σου απάντησα μόλις εχθές.
Όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για την διάθεσή σου να βοηθήσεις.
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα είχα ένα καλό νέο για μιά κυρία ελληνίδα 50 ετών. Για να δούμε...
Παλιά 28-01-09, 14:33   #70
Κοριτσομανα

Περιοχή: ΒΟΡΕΙΑ ΕΛΛΑΔΑ
Κοριτσομανα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Tί τιμές έχετε στην Αθήνα; Πω, πω!!!

Εγω στην επαρχια για τα δίδυμα της δίνω 500 το μήνα, περίπου
για 27 ώρες την εβδομάδα και έχει τις αργιες ενος σχολείου. Αν τη χρειαστω εξτρα, την πληρωνω με την ωρα, 5 ευρώ. Δώρα Πάσχα και Χριστουγέννων κανονικα.

Πώς βγαίνετε οικονομικά με 800 ευρώ στην κοπέλλα; Δυσκολα μου φαίνεται, εγώ θα δυσκολευόμουν πολύ, ενω οι τιμές που σας είπα,
για εδω την επαρχία θεωρουνται καλές. Για το ενα παιδι, ακουσα οτι δινουν 330 ευρω, περιπου.
Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!
Ο χρήστης Κοριτσομανα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-09, 07:57   #71
renazour

Περιοχή: Ξάνθη
renazour ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο χρήστης renazour δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-02-09, 14:25   #72
katerina2

katerina2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Κοριτσομανα
Tί τιμές έχετε στην Αθήνα; Πω, πω!!!

Εγω στην επαρχια για τα δίδυμα της δίνω 500 το μήνα, περίπου
για 27 ώρες την εβδομάδα και έχει τις αργιες ενος σχολείου. Αν τη χρειαστω εξτρα, την πληρωνω με την ωρα, 5 ευρώ. Δώρα Πάσχα και Χριστουγέννων κανονικα.

Πώς βγαίνετε οικονομικά με 800 ευρώ στην κοπέλλα; Δυσκολα μου φαίνεται, εγώ θα δυσκολευόμουν πολύ, ενω οι τιμές που σας είπα,
για εδω την επαρχία θεωρουνται καλές. Για το ενα παιδι, ακουσα οτι δινουν 330 ευρω, περιπου.
Κοριτσομάνα, είστε προφανέστατα τυχερές εσείς στην επαρχία. Εμείς στην Αθήνα πρέπει να φάμε μερικές φορές όλο μας το μισθό για να έχουμε γυναίκα να μας κρατάει καθημερινά το μωράκι μας.
Παλιά 23-02-09, 14:19   #73
Γατουλα

Γατουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και δε μας φτανει το 8ωρο δουλειας, βαλε και 2 ωρες πηγαινε ελα λειπουμε 10 ωρες!

εγω την θελω 45 ωρες και εσυ 27! οποτε δε πολυδιαφερουμε τελικα
Παλιά 16-03-09, 10:18   #74
MAJA

Το avatar του χρήστη MAJA

Περιοχή: Αθηνα
MAJA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας,μηπως γνωρισει καποια κοπελα να μου πει ποσο κοστιζουν τα ενσημα για baby sitter η οικι.βοηθου τo μηνα ??Δηλαδη ειναι πολυ ακριβο να βαλει καπιος ενσημα στη μια baby sitter?
Ο χρήστης MAJA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-03-09, 10:23   #75
Γατουλα

Γατουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οταν το πρωτοεψαχνα και ειχα ρωτησει σε γραφεια μου ειχαν πει οτι ηθελαν 700 (βασικο )+ 130 για ενσημα
Παλιά 16-03-09, 10:31   #76
MAJA

Το avatar του χρήστη MAJA

Περιοχή: Αθηνα
MAJA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω για την αμεση απαντιση. Δηλαδη 130ευρω κοστιζουν τελικα? Eιναι σιγουρο αυτο?Σας το ειπαν οι κοπελες η αυτοι που εχουν το γραφειο?
Ο χρήστης MAJA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-03-09, 10:47   #77
Γατουλα

Γατουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το γραφειο

τελικα βρηκα γειτονισσα
Παλιά 16-03-09, 14:42   #78
yola

yola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Βρήκα με την αδελφή μου μια Κενυάτισα 48 χρονών με καλές συστάσεις και λέμε να την μοιραστούμε (να κρατάει το δικό μου 19 μηνών μαζί με της αδελφής μου 9 μηνών) τριήμερο 10ωρο ή πενθήμερο 10ωρο χωρίς ένσημα.
Επειδή θα έρθει για συνέντευξη μεθαύριο τί να της προτείνουμε για πληρωμή; Ποιό ποσό θα ήταν δίκαιο για εκείνη και συμφέρον για εμάς.
Από δουλειές μαγείρεμα και σιδέρωμα μόνο για τα παιδιά.
Παλιά 16-03-09, 15:16   #79
Γατουλα

Γατουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βρε Γιολα, 3 η 5 μερες??? εχει μεγαλη διαφορα
Για μενα σαν γατα και 5 μερες θελει 800 αλλα εχω ακουσει διδυμα και 600. Μπορεις να ξεκινησεις απο τα χαμηλα ισως να δοκιμασεις και βλεπεις????
Ξερει Ελληνικα????
Παλιά 16-03-09, 15:34   #80
yola

yola ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μιλάει Ελληνικά αλλά άπταιστα Αγγλικά και μας συμφέρει αυτό για να συνηθίζουν και μία 2η γλώσσα. Καλύτερα λοιπόν να της προτείνουμε 3 μέρες και τις άλλες 2 να βοηθάνε οι γιαγιάδες. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές