Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα-Νερό: Από το μπιμπερό στο ποτήρι


annastasia

Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω το εξής... ως τώρα ο μικρός μας πίνει στη διάρκεια της ημέρας το νεράκι του κανονικά στο ποτηράκι (το ειδικό με το στόμιο) και το γάλα στο μπιμπερό... Θεωρώ πως καλό είναι σιγά σιγά τα "πειραματιστούμε" και με το γάλα σε ποτήρι. Πήρα ένα training kit της Avent από το Mothercare το οποίο είναι σα μπιμπερό πλαστικό με χερουλάκια και έχει ένα αντίστοιχο στόμιο με το ποτηράκι που πίνει το νερό. Η διαφορά όμως είναι πως το στόμιο αυτό έχει τρεις τρυπούλες αντί για μια που έχει το ποτήρι του... οπότε με το που του έβαλα το γάλα εκεί πήγε να πνιγεί ο καημένος, του ήρθε μονορούφι πολύ γάλα κατά πως φαίνεται! Μετά δεν ήθελε να συνεχίσει και του έβαλα ξανά το γάλα στο μπιμπερό για να το πιει... καμιά ιδέα για το μεταβατικό αυτό στάδιο; Γνωρίζετε κάτι στην αγορά που να μπορεί να βοηθήσει, ώστε να αποχωριστούμε το μπιμπερό σιγά σιγά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

annastasia, εννοείται ότι δεν έχω ιδέα να σου απαντήσω γιατί ο δικός μου είναι πολύ μικρός ακόμα, θέλω όμως να σε ρωτήσω το εξής:

έχω πάρει και εγώ αυτό το ποτηράκι της avent αλλά μόλις το έφερα σπίτι πρόσεξα ότι έχει 3 μεγάλες τρύπες και το παιδί θα πνίγεται. Δεν πήγα να ξαναδώ αν υπάρχουν άλλα με μία τρύπα γιατί και αυτό μου το πούλησαν για μωράκι από 6 μηνών.

Αυτό που έχεις και πίνει μέχρι τώρα ο μικρός σου τι μάρκα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα mam ποτηρακι με 3 τρυπουλες και προσπαθουμε να εκπαιδευτουμε ακομη με το νερο αλλα συνηθως πνιγεται...Πινει λιγο λιγο...(Για γαλα ουτε λογος βεβαια να πιειε απο κει αν και ειμαστε μικροι ακομη...)Αν καποια εχει βολικο ποτηρακι με 1 τρυπουλα θα με ενδιεφερε κι εμενα τι μαρκα ειναι!!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν βοηθαω υπαρχει ενα ποτηρακι της NUK το οποιο το στομιο του ειναι απο μαλακο υλικο (καουτσουκ? ετσι λεγεται?) πιστευω περνανε πιο ευκολα ετσι απο το ενα σταδιο στο αλλο σχημα ποτηριου υφη μπιμπερο!

Link to comment
Share on other sites

εγώ αγόρασα το εκπαιδευτικό ποτηράκι της FISHER PRICE και έχει σύστημα με μία τάπα από μέσα που δεν αφήνει ούτε να χύνεται το υγρό (νερό, τσάι, χυμός κλπ) ούτε να καταπίνει πολύ, αφού ρουφάει όση ποσότητα θέλει η μικρή!!

το βρήκα στα prenatal - και έχει πάρει και βραβείο!!

 

επίσης έχει ανταλλακτικό το επάνω μέρος - ένα μαλακό κι ένα σκληρό για αργότερα!!

 

πολύ το έχουμε βολευτεί - ωστόσο η βασιλική "μάγκεψε" και κρατά το νερό στο στόμα και το αφήνει να κυλήσει έξω....χαμογελώντας πονηρά!! αφού ξέρει ότι αυτό που κάνει δεν είναι δεκτό!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια καλημεραααααααα !!!

Θα σας πω καταρχας κατι πολυ σημαντικο, κατ εμε !

Μην πιεσετε τα παιδια για την αλλαγη.... καταρχας καθε παιδακι εχει τους ρυθμούς του και δεν υπάρχει ΠΡΕΠΕΙ !!! και κατα δευτερον σε τετοιες μεταβασεις μπορει να κοψουν τα παιδια το γαλα που δεν ειναι καθολου καλο !!!

 

Παντως εμεις καναμε την μεταβαση αρχικα με ενα ποτηρακι της ΜΑΜ που εχει αυτο το συστημα με την ταπα που λεει η tozdel και ειναι σουπερ !!! Παμφθηνο και παο τα Jumbo - εχουμε συλλογή σε ολα τα χρωματα...

 

Και λιγο πιο μετα την καταβρηκαμε με το καλαμακι !!! χαχα ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το ποτηράκι που πίνουμε νερό είναι με μία τρυπούλα και είναι από τα mothercare επίσης (της σειράς mothercare, σε γαλάζιο ή ροζ ανάλογα το φύλο :D ). Θα ήταν καλό και για το γάλα του, όμως είναι μικρό και δε χωράει το γάλα που πίνει.... Αυτό για όσες ρωτήσατε κορίτσια... :wink:

 

Marilena σε καμία περίπτωση δε θα τον πιέσω να αλλάξει χωρίς να το θέλει... μια δοκιμή θέλω να κάνω γιατί βλέπω πως το ποτηράκι με το νερό ξέρει ήδη να το χειρίζεται οπότε λέω να κάνω μια δοκιμή και με το γάλα... με το κατάλληλο "σκεύος" βέβαια... :D

 

Biky και tozdel αν κατάλαβα και οι δύο έχετε πάρει κάτι ανάλογο με αυτό που έχω πάρει της Avent με το στόμιο... πόσες τρυπούλες έχει εσάς όμως, γιατί της Avent βγαίνει μόνο με τρεις που είναι κάπως υπερβολικό με την ποσότητα που κατεβάζει!!! Αν έβρισκα με μια θα ήταν το ιδανικό!

 

Σας ευχαριστώ όλες!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ένα της tupperware και έχει μια τρύπα. με βοήθησε πολύ καθότι είναι μαλακό απο σιλικόνη και δεν μπορεί να το σκίσει με τα δόντια της. Έχει 12 ευρώ και είναι πιο ακριβό απο τα άλλα αλλά δεν χίνεται σταγόνα.

Link to comment
Share on other sites

Vasia είναι αρκετά μεγάλο να χωράει τα 240ml γάλα; Με στόμιο μπροστά εννοείς έτσι; Όχι με θηλή... και τέλος, από που το προμηθεύτηκες;

(Σε ζάλισα νομίζω... :D )

Link to comment
Share on other sites

η κόρη μου δυσκολεύτηκε με το ποτηράκι που έχει ειδικό στόμιο για να μη στάζει, ενώ με το απλό, χωρίς το μηχανισμό έπινε πιο εύκολα.

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κόρη μου δυσκολεύτηκε με το ποτηράκι που έχει ειδικό στόμιο για να μη στάζει, ενώ με το απλό, χωρίς το μηχανισμό έπινε πιο εύκολα.

 

 

Το κανονικό τι εννοείς; Σαν αυτό που πίνουμε εμείς;;; :?::?:

 

Παρεπιπτόντως, βρήκα και πήρα στο mothercare άλλο ποτηράκι με μία τρυπούλα αλλά αποτύχαμε. Τελικά κατέληξα πως όλα καλά με το νερό στο ποτηράκι αλλά δεν είναι έτοιμος να πιει και το γάλα σε ποτήρι. Το έχει συνδιάσει με το μπιμπερό απόλυτα, οπότε θα κάνουμε λιγάκι υπομονή! :?

Link to comment
Share on other sites

annastasia το προμηθεύτηκα απο την πεθερά μου που είναι αντιπρόσωπος της εταιρίας. Αν θές να το δεις μπες στο ελληνικό site τησ εταιρίας και επέλεξε την παιδική σειρά του καταλόγου.

Link to comment
Share on other sites

annastasia το προμηθεύτηκα απο την πεθερά μου που είναι αντιπρόσωπος της εταιρίας. Αν θές να το δεις μπες στο ελληνικό site τησ εταιρίας και επέλεξε την παιδική σειρά του καταλόγου.

 

 

Θενκς Βάσια :D

Απ' ό,τι βλέπω αυτό χωράει 200ml? Το γάλα που πίνει βέβαια είναι 240 ml...

(ωραίο design παρόλα αυτά!)

:D

Link to comment
Share on other sites

 

Biky και tozdel αν κατάλαβα και οι δύο έχετε πάρει κάτι ανάλογο με αυτό που έχω πάρει της Avent με το στόμιο... πόσες τρυπούλες έχει εσάς όμως, γιατί της Avent βγαίνει μόνο με τρεις που είναι κάπως υπερβολικό με την ποσότητα που κατεβάζει!!! Αν έβρισκα με μια θα ήταν το ιδανικό!

 

Σας ευχαριστώ όλες!

 

έχει τρείς τρυπούλες αλλά όπως είπα δεν τρέχει παρά μόνο όσο ρουφήξει η μικρή!!

 

από όσο ξέρω κυκλοφορεί σε δύο χρωματισμούς, μοντέρνες εκδοχές του γαλάζιο ροζ!!

Link to comment
Share on other sites

Πηρα κι εγω αυτο το fisher price(το βρηκα στο σουπερμαρκετ και λεω ας κανω μια δοκιμη).Τελικα φαινεται οτι τον βολεψε πολυ τον δικο μου.Ειναι μαλακο μπροστα και δεν πνιγεται.Με το mam αρολο που ειχε κι εκεινο βαλβδα πνιγοταν...Τι να πεις,θελει δοκιμες...Αυτο της tupper το ειχα δει κι εγω απο μια γνωστη που ειναι dealer αλλα μου ειχε φανει ακριβο.Ισως ομως να αξιζει τα λεφτα του τελικα....

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

σε ποια ηλικια τα μωρακια αρχισουν να πινουν νερακι η οποιοδηποτε αλλο ροφημα απο μονα τους??εννοω με αυτα τα εκπαιδευτικα ποτηρακια..........?ενα μωρο που θηλασε και δεν πολυεμαθε στο μπιμπερο????????

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου πάντως τώρα έχει ξεκινήσει σιγά σιγά και πιάνει μόνος του το μικρό πλαστικό μπουκαλάκι με το νερό και τα ψιλοκαταφέρνει

το κάνει εδώ και λίγες μέρες άρα θα πω στην ηλικία των 7 μηνών για εμάς

 

όσο για τα περί θηλασμού κλπ σόρρυ δεν ξέρω :(

Link to comment
Share on other sites

Το Κορινάκι είναι 6 μηνών και κάτι. Έχει αρχίσει να τρώει κρεμούλες (φρουτόκρεμα, χορτόσουπα και ρυζάλευρο) και θηλάζει. Μπιμπερό δεν έχει πάρει...διότι έχει άποψη ....και ούτε καν το καταδέχεται...το ποτηράκι όμως το πήρε αμέσως.Δεν μπορεί να το κρατήσει με πολύ σταθερότητα και χρειάζεται βοήθεια...αλλά το παλεύει...Φαντάζομαι ότι στον 7ο μήνα θα μπορεί να το κρατάει μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κωστής πάλι, που γενικά τα κάνει όλα -τα υπόλοιπα- γρήγορα το ποτήρι του αποφάσισε να το πιάσει μόνος του για να πιεί νερό 2-3 εβδομάδες τώρα (κοντεύουμε 17 μηνών!!!). Όσο για το γάλα μετά από 2-3 φορές που το κράτησε όταν ήταν περίπου 12 μηνών, ΣΗΜΕΡΑ :shock: το κράτησε για λίγη ώρα μόνος του και μετά μου το παρέδωσε :lol::lol:

...και μιλαμε για παιδάκι που τρέχει και μιλάει πάαααααααρα πολύ καλά!! :cool:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μικρό μπιμπερό με το νερό το κρατάει μόνη της και πίνει από 11 μηνών περίπου και έχει πλάκα γιατί ανοιγοκλείνει το καπάκι με πολύ περισπούδαστο ύφος χιχιχι. Από το εκπαιδευτικό ποτηράκι έπινε νερό ακόμα νωρίτερα αλλά ποτέ δεν ήθελε να το κρατά μόνη της. Με αυτό που έχει ξετρελαθεί και πίνει μόνη της συνέχεια είναι το εκπαιδευτικό ποτηράκι με καλαμάκι non split της MAM. Εδώ και ένα μήνα έμαθε να ρουφάει με το καλαμάκι και δεν σταματά!!!

 

Πάντως το μπιμπερό με το γάλα πότε δεν θελει να το κρατήσει και αν της το δώσω πίνει μια γουλιά και μετά μου το δίνει ... τι να πεις γούστα είναι αυτά :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...