Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Διατροφή

Notices

Νεογνά & Μωρά: Διατροφή ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Πριν ανοίξετε νέο θέμα ρίξτε μια ματιά στα υπομνήματα που βρίσκονται πάνω πάνω σε αυτή την ενότητα, στα οποία υπάρχουν μεγάλοι κατάλογοι θεμάτων που έχουν ήδη ανοιχτεί, με διάφορα θέματα: Πρόγραμμα φαγητού, Νερό, Ποσότητες, Ανάπτυξη, Τροφές κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 15-12-07, 18:04   #1
katerina@!!

Το avatar του χρήστη katerina@!!

Περιοχή: Ναύπλιo
katerina@!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Μόνο για μανούλες με μωρά 11 μηνών!!!

Τι τρώνε τα 11 μηνών μωράκια σας εκτός από το γάλα; Η Αγγελίνα μου είναι έντεκα μηνών και μέχρι τώρα τρώει όλα τα φρούτα εκτός από τα εσπεριδοειδή ( μου είπε ο παιδίατρος ότι είναι αλλεργιογόνα και να της δώσω μετά το χρόνο ) ,κρεατόσουπα με μοσχάρι κολοκύθι πατάτα καρότο και αλλά πράσινα λαχανικά . Από τις έτοιμες κρέμες του εμπορίου της δίνω ρυζάλευρο-βανίλια ,φαρίν λακτέ, άνθος αραβοσίτου και μπισκοτόκρεμα .Τα γιαουρτάκια τα λατρεύει !! Πριν λίγες μέρες ξεκίνησα να της δίνω αυγό το οποίο δε συμπάθησε ιδιαίτερα . . . Τι άλλο μπορώ να της δώσω να δοκιμάσει , ποιες είναι κατάλληλες τροφές για την ηλικία της; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας . Να έχετε υγειά και καλές γιορτές!!!
Παλιά 15-12-07, 18:50   #2
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τώρα δηλαδή εμείς που είμαστε 16 μηνών δεν μπορούμε να απαντήσουμε

τρώει μόνο μοσχάρι δεν τρώει κοτόπουλο,ζυμαρικά,ψάρι, όσπρια
Παλιά 15-12-07, 19:04   #3
katerina@!!

Προεπιλογή

Και βέβαια μπορείτε να απαντήσετε ΣΑΜ , απλά θεώρησα ότι μαμάδες με μωρά άλλης ηλικίας είτε θα έχουν ξεχάσει είτε θα βαρεθούν να απαντήσουν ,γι’αυτό το συγκεκριμενοποίησα!!!
Κοτόπουλο και ζυμαρικά τρώει απλά ξέχασα να το προσθέσω . . . όσο για τα όσπρια και το ψάρι μετά τους έντεκα μήνες μου είπε ο γιατρός .
Τυράκι είτε σε κρεμά είτε σκληρό τύπου ένταμ να της δώσω;
Παλιά 15-12-07, 19:12   #4
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ του έδινα τυρί φέτα σε πολύ μικρή ποσότητα από 9 μηνών του έτριβα λίγο μέσα στα φασολάκια ή στον αρακά (ο παιδίατρος είχε αντίθετη άποψη)κίτρινο τυρί του έδωσα γύρω στους 14 μήνες........
Παλιά 15-12-07, 21:30   #5
ΡΟΥΛΑ

Το avatar του χρήστη ΡΟΥΛΑ

Περιοχή: Γέρακας
ΡΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ της δίνω από όλα πλέον με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού πάντα, δηλαδή τρώει από όλα τα φαγητά χωρίς μπαχαρικά και αλάτι βέβαια, έχει φάει μέχρι και ρεβύθια!!!
Παλιά 16-12-07, 00:00   #6
ssidi

Περιοχή: Αιγαίο
ssidi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ssidi
Προεπιλογή

Ο δικός μου απ' όσα έχει δοκιμάσει τουλάχιστον τρώει ελάχιστα. Δεν πολυσυμπαθεί τα κρεατικά, τα λαχανικά παίζεται. Τραχανά ανάλογα με τις ορέξεις του, γιαούρτι παλιότερα το έτρωγε πιο πολύ.
Ουσιαστικά αυτά που τρώει τώρα είναι φρούτα και του αρέσει πολύ το ψωμοτύρι Ψωμάκι με ανθότυρο.

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...
Ο χρήστης ssidi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-07, 00:59   #7
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο Χαρης 11 μηνων ετρωγε τα παντα... πιτσες, σουβλακια, γαριδακια σοκολατες κλπ... και φυσικα τα δικα του αναλατα φαγητα. Τα αποτελεσματα τις ερευνας θα σας τα πω μακροπροθεσμα, σε καμια 15αρια χρονια..

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-12-07, 11:13   #8
StellaK

Το avatar του χρήστη StellaK

Περιοχή: Αθήνα
StellaK ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο γιατρός μας είπε ότι από 11 μηνών μπορεί να τρώει τα πάντα (εφόσον δεν είναι αλλεργικός σε τίποτα όπως αυγό, ψάρι κλπ) και μετά το χρόνο μας είπε να να του δίνουμε από τα δικά μας φαγητά χωρίς αλάτι. Υποθέτω ότι το κίτρινο τυρί έχει αλάτι. Εγώ θα πρότεινα ανθότυρο. Επίσης, μπορείς να του δώσεις ταχίνι με ψωμάκι, τραχανά, χυλοπίτες. Προχθές του έδωσα φακές για πρώτη φορά και τις έφαγε!!
Μας είπε ακόμα να αποφεύγουμε να του δίνουμε γλυκά και σοκολάτες πράγμα που το τηρώ. Δεν χρειάζεται από τώρα να συνηθίζει στα γλυκά, έχει όλο το χρόνο μπροστά του να τα δοκιμάσει, όταν θα έχει συναίσθηση και θα καταλαβαίνει.
Παλιά 17-12-07, 17:47   #9
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις ηδη εκτος απο αυτα που αναφερεις τρωμε φετα ξαλμυρισμενη ή ανθοτυρο,αυγο,ψαρι,χυλοπιτες,τραχανα,πληγουρι,μανταρινι,ανανα και απο λαχανικα τα παντα μεχρι μπροκολο και πρασο(οχι παντζαρι μου ειπε ).Δεν εχω δωσει ως τωρα οσπρια και πορτοκαλι μονο.
Παλιά 17-12-07, 18:46   #10
katerina@!!

Προεπιλογή

Τι τραχανά τους δίνετε κορίτσια ; Γλυκό ή αλμυρό;
Σαν κύριο γεύμα αντί κρεατόσουπα ή σαν σνακ;
Παλιά 17-12-07, 19:01   #11
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ του δίνω τραχανά ως κύριο γεύμα
δεν κατάλαβα τι εννοείς με το αλμυρό ή το γλυκό τραχανά
Παλιά 18-12-07, 00:48   #12
katerina@!!

Προεπιλογή

Υπάρχουν δύο είδη τραχανά,ο γλύκος και ο αλμύρος... Μιλάω για τραχανάδες φτιαχτούς όχι του εμπορίου...
Παλιά 18-12-07, 14:02   #13
BIZELI

Το avatar του χρήστη BIZELI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω ξινο γιατι ουτως η αλλως με το γαλα γλυκαινει αρκετα...
Παλιά 18-12-07, 14:07   #14
xazomama

Περιοχή: K. Χαλάνδρι
xazomama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

katerina@!!,
ο πιο κατάλληλος που μπορεί να σου απαντήσει είναι τελικά ο παιδίατρός σου.
O κάθε γιατρός έχει τη δική του μέθοδο και το δικό του πρόγραμμα διατροφής.
Έχω ακούσει κατα καιρούς, όλων των ειδών τις απόψεις. Άλλοι δίνουν το αυγό νωρίς, άλλοι αργά. Άλλοι δίνουν στέρεα τροφή απ'τον 4ο, άλλοι απ'τον 6ο. Πιό είναι τελικά το σωστότερο?
Aς πούμε εμένα ο δικός μου μας έχει δώσει από τον 10ο το αυγό και το ψάρι.
Aπό το αυγό μόνο τον κρόκο και το ασπράδι μετά τον 1ο χρόνο.
Στην κρεατόσουπα και την κοτόσουπα βάζω μέσα ένω σωρό λαχανικά και λίγα ζυμαρικά (είτε πεπονάκι, είτε φιδέ). Mας έχει απαγορεύσει τη μελιτζάνα (όλα τα υπόλοιπα λαχανικά εποχής επιτρέπονται,.... αν και εδώ που τα λέμε η μελιτζάνα είναι εκτός εποχής...). Στην ψαρόσουπα βάζω μόνο πατάτα, κρεμμύδι, καρότο και σέλινο γιατί το ψάρι από μόνο του έχει πολύ δυνατή γεύση.

Στη φρουτόκρεμα βάζω μέσα μπανάνα, μήλο, αχλάδι, πορτοκάλι, μανταρίνι (όλα τα εποχιακά δηλαδή) και το μόνο που μας απαγόρευσε είναι το ακτινίδιο. Kαμιά φορά βάζω μέσα στα φρούτα κανά μπισκότο (μιράντα) ή λίγη κρέμα βανίλια και μόνο αν η φρουτόκρεμα έχει γίνει πολύ νερουλή.
Eπίσης μας έχει απαγορεύσει και όλα τα όσπρια.

O γιός μου είναι γενικά πολύ λιχούδης και μόλις μας δει να τρώμε κάνει...."μιαμ-μιαμ!!" και έρχεται με ανοιχτό το στόμα. Πώς να μη του δώσω έστω και λίγο να δοκιμάσει?
Παρόλα αυτά ο γιατρός μου είπε να μην αρχίσω να του δίνω από τώρα απ'το φαγητό μας γιατί θα του καλοαρέσει και μετά δε θα τρώει τα δικά του ανάλατα. Kαι όχι επειδή του κάνει κακό. Kαλό είναι φυσικά να αποφεύγεται το αλάτι.

Eπειδή το παιδί έχει ακόμα ανάγκη από όλες τις βιταμίνες και τις πρωτεϊνες, δεν θέλω να του κόψω από κανένα μεσημεριανό γεύμα το κρέας, δίνοντάς του μόνο λαχανικά ή μόνο ζυμαρικό.
Tο έχω ακούσει από άλλες μαμάδες που το κάνουν, έστω και για λίγη αλλαγή.

Όλα αυτά τελικά είναι προσωπική σου απόφαση, σε συνδιασμό με την καθογήση του γιατρού σου.

Ο χρήστης xazomama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-12-07, 17:35   #15
katerina@!!

Προεπιλογή

Χazomama έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που λες. Συζητώντας προχθές με τον παιδίατρο μου είπε ότι κάθε γιατρός έχει ασπαστεί διάφορα πρωτόκολλα διατροφής πχ. από τον τέταρτο μήνα βάζουν τα μωράκια σε στερεά τροφή οι παιδίατροι που συμφωνούν με το αγγλικό πρωτόκολλο διατροφής . Ο δικός μας ο γιατρός μας έβαλε από τον 5ο μήνα άρα συμπεραίνω ότι ακολουθεί άλλο πρωτόκολλο .
Πιο πολύ άνοιξα αυτό το θέμα για να δω τι τρώνε τα αλλά συνομήλικα μωράκια και να έχω μια ιδέα. Είναι καλό να ακούς και να ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού αλλά πάντα να βάζεις και προσωπικό ενδιαφέρον. Στο κάτω κάτω πρόκειται για τα μωρά μας, συνεπώς πρέπει να προσέχουμε διπλά.
Παλιά 18-12-07, 18:01   #16
xazomama

Περιοχή: K. Χαλάνδρι
xazomama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina@!!
Είναι καλό να ακούς και να ακολουθείς τις συμβουλές του γιατρού αλλά πάντα να βάζεις και προσωπικό ενδιαφέρον. Στο κάτω κάτω πρόκειται για τα μωρά μας, συνεπώς πρέπει να προσέχουμε διπλά.
Έχεις απόλυτο δίκιο και γενικά καλό είναι να βλέπουμε και λίγο τί γίνεται γύρω μας γιατί καμιά φορά οι γιατροί γίνονται και λίγο υπερβολικοί.
Aς πούμε, εμένα μου λέει ότι το παιδί σ'αυτή την ηλικία πρέπει να τρώει περίπου 250γρ φαγητό. Eμένα όμως δεν χορταίνει πριν τα 300γρ, τί να κάνω; Nα αφήσω το παιδί νηστικό επειδή ο γιατρός θεωρεί ότι τα 300γρ είναι πολλά για το στομάχι του;
Όπως επίσης πιο παλιά μου έλεγε ότι 6 μεζούρες γάλα για 6 μηνών μωρό είναι υπεραρκετές για το στομάχι του και να μη του δίνω παραπάνω επειδή είχε μια ελαφριά παλινδρόμηση. Έλα όμως που έκλαιγε το μωρό όταν του έπαιρνα το μπουκάλι; Mε τις 8 μεζούρες χόρταινε και ησύχαζε. Mπορεί όντως να χειροτέρευα την παλινδρόμηση, αλλά το παιδί πεινούσε. Δε θα το άφηνα νηστικό για να μην βγάλει γουλίτσες.
Aυτό ήταν καθαρά προσωπική μου απόφαση.
Tελικά το παιδί ξεπέρασε την παλινδρόμηση μόλις άρχισε την στέρεη τροφή, όπως ακριβώς περιμέναμε.

Tέτοιες αποφάσεις θα χρειαστεί να πάρουμε πολλές φορές, πιστεύω.

Ο χρήστης xazomama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-12-07, 18:09   #17
katerina@!!

Προεπιλογή

Κορίτσια μίλησα σήμερα με τον παιδίατρο μας και μου είπε ότι τώρα που γίναμε 11 μπορούμε να φάμε όσπρια και ψάρι.
Αλλά επειδή βιαζόταν μου είπε ότι όλα τα ψαριά κάνουν και να βάλω όποιο θέλω απλά όσο μεγαλύτερο τόσο λιγότερα κοκάλα…
Εσείς τι βάζετε στην ψαρόσουπα; Ποιο ψάρι; Και από λαχανικά; καροτάκι πατατούλα σέλινο και κολοκύθι;
Πόση ώρα βράζετε το ψάρι; Μίση ώρα είναι αρκετή;
Παλιά 19-12-07, 18:22   #18
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπακαλιάρο και γλώσσα για αρχή..............
κολοκύθι δεν βάζω γιατί είναι εκτός εποχής όλα τ΄άλλα και μερικές φορές βάζω και λίγο ρύζι το βράσιμο δεν το έχω χρονομετρήσει
Καλή Αρχή
Παλιά 19-12-07, 18:28   #19
katerina@!!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΑΜ
Μπακαλιάρο και γλώσσα για αρχή..............
κολοκύθι δεν βάζω γιατί είναι εκτός εποχής όλα τ΄άλλα και μερικές φορές βάζω και λίγο ρύζι το βράσιμο δεν το έχω χρονομετρήσει
Καλή Αρχή
Ευχαριστώ πολύ !!!
Να χαίρεσαι την οικογένεια σου και να περάσετε υπέροχες γιορτές!!
Παλιά 19-12-07, 21:14   #20
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγω μπακαλιαρο βαζω.Απο λαχανικα πατατα,καροτο,σελινο και εβαλα και λιγο πρασο μια φορα.Το ρυζακι καλη ιδεα! Ο μπακαλιαρος βραζει κατευθειαν 5-10 λεπτακια μονο και ξεκοκκαλιζετα πανευκολα!
Παλιά 20-12-07, 11:52   #21
eleana

Το avatar του χρήστη eleana

Περιοχή: θεσσαλονικη
eleana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμενα ο παιδιατρος μου πε αυγο μελι και ψαρι μετα τον χρονο να του δωσω τωρα πινουμε γαλα φρουτοκρεμα με φρεσκα φρουτα,κρεατοσουπα κοτοσουπα και χορτοσουπα,μπισκοτοκρεμα η φαριν λακτε η γιαουρτι η βανιλινι,μπανανινι της nestle,και το βραδυ παλι γαλα.καποιες φορες του δινω να γλειψει και απο το δικο μας φαγακι για να παρει γευση
Παλιά 20-12-07, 11:59   #22
annastasia

Το avatar του χρήστη annastasia

Περιοχή: Αθήνα
annastasia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annastasia
Προεπιλογή

και εμείς μπακαλιαράκια του δίνουμε αν και μπορείς και οποιοδήποτε ψάρι γίνεται βραστό π.χ. σκορπίνες.... το βράζω κανά τεταρτάκι σε νερό (μαλακώνει γρήγορα), σουρώνω το ζουμάκι και μέσα σε αυτό βράζω καρότα, κολοκύθι, σέλινο, πατάτα, ντομάτα μέχρι να μαλακώσουν...
καλή όρεξη!
Παλιά 21-12-07, 17:55   #23
katerina@!!

Προεπιλογή

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις συμβουλές σας !!!!
Χθες φάγαμε για πρώτη φορά γίγαντες και μας άρεσαν πολύ!!!
Με το αυγό δεν τα πάμε καθόλου καλά τρώμε μόνο μια κουταλιά και αυτή με το ζόρι….
Καμία ιδέα ;;;Μόνο βραστό επιτρέπετε να το δίνουμε έτσι; Πειράζει που δεν το πολυτρώει;
Καλά Χριστούγεννα και να χαίρεστε τις οικογένειες σας !!!
Παλιά 21-12-07, 18:02   #24
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εμένα δεν τρώει το αυγό του το δίνω κρυμμένο
Παλιά 21-12-07, 18:17   #25
katerina@!!

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΑΜ
κι εμένα δεν τρώει το αυγό του το δίνω κρυμμένο
Πού του το κρύβεις καλέ;;; Δεν το καταλαβαίνει στη γεύση;;
Παλιά 22-09-10, 17:35   #26
vaitsa

vaitsa χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή 11 ΜΗΝΩΝ - ΔΙΑΤΡΟΦΗ?

Κορίτσια η κόρη μου είναι σχεδόν 11 μηνών και έχει δύο δοντάκια μόλις... Εκτός από αλεσμένα, έχω αρχίσει να της δίνω πατάτα φούρνου λίγο λιωμένη και της αρέσει πολύ... Να αρχίσω να της δίνω ρύζι, τραχανά μακαρόνια ή κριθαράκι και πώς? Να τα βράζω μαζί με το κρέας και τα λαχανικά? Και μετά? Τα λιώνω με το πιρούνι?
Ο χρήστης vaitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-09-10, 12:34   #27
agoulina

agoulina χωρίς αξιολόγηση
Smile

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο vaitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια η κόρη μου είναι σχεδόν 11 μηνών και έχει δύο δοντάκια μόλις... Εκτός από αλεσμένα, έχω αρχίσει να της δίνω πατάτα φούρνου λίγο λιωμένη και της αρέσει πολύ... Να αρχίσω να της δίνω ρύζι, τραχανά μακαρόνια ή κριθαράκι και πώς? Να τα βράζω μαζί με το κρέας και τα λαχανικά? Και μετά? Τα λιώνω με το πιρούνι?
Γεια σου. εμενα η κορη μου ειναι εντεκα μηνων και εχει 7 δοντακια. παρ'ολα αυτά της δινω μονο λιωμενα γιατι φοβαμαι μην πνιγει.απο φρουτα τρωει απ'ολα, από λαχανικα απ'ολα εκτος σκορδο και πιπερια (δεν κανει) . στη φρουτοκρεμα της βαζω 1 μπισκοτο nutricia. τρωει ψαρι, μοσχαρι και κοτοπουλο. οταν έχει μοσχαρι εκτος απο τα λαχανικα μπορεις να ριξεις μεσα και λιγες φακες δηλαδη 1 κοφτο κουταλακι για να φαει 2 φορες. σαν ζυμαρικο προτιμω τον τραχανα ότι να'ναι εκτος απο σταρενιο γιατι εχει χονδρη φλούδα αλλά της βαζω και ρυζι κυριως στην ψαροσουπα και μανεστρουλα ψιλη. ακομη απο τυρακια η παιδιατρος μου εχει πει ή τα τριγωνακια που ειναι πλουσια σε ασβεστιο γιατι η κορη μου δεν πινει και το γαλα ή ανθοτυρο. επισης σαν απογευματινο μπορουν να φανε και ελαφρυ ρυζογαλο με ελαχιστη ζαχαρη αν το γαλα που πινουν ειναι εβαπορε για να μπορεσεις να το φτιαξεις γιατι με τη σκονη δε γινεται.
Ο χρήστης agoulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-08-11, 23:25   #28
!vanessa!

!vanessa! χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

O Αγγελος ειναι 11 μηνων μου ειπε να του δινω
α) απο φρουτα ο,τι θελω (φαγαμε πορτοκαλι απο 6,5 μηνων),
β) απο λαχανικα τρωει κολοκυθι, καροτο,πατατα,παντζαρι,σπανακι,ντοματα και αρχισα να του δινω φασολακια και αρακα
γ) απο κρεας μοσχαρι,κοτοπουλο, ψαρονεφρι,γαλοπουλα
δ)απο δημητριακα μακαρονια,ρυζι,κριθαρακι
ε)απο γιαουρτακι τρωγαμε τα γιαουρτακια για πιο μικρα παιδακια και μολις αρχισαμε ολυμπος βιολογικο και γαλα περιπου 600-700
στ)αρχισα να του δινω λιγο ψωμακι πριν κανενα μηνα και τωρα σιγα σιγα και καμια πατατα, μπισκοτακια (αρχισα λιγο)
ζ)και αρχιζουμε το ψαρι,μπακαλιαρο, μια φορα την εβδομαδα
η)δεν του εδωσα καθολου ετοιμες φρουτοκρεμες,ρυζαλευρο και ο,τι υπαρχει σε ετοιμη κρεμα
Αυταααααααααααααααα!
Ο χρήστης !vanessa! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-12, 22:34   #29
mpampasss

mpampasss ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

gia sas koritsia ithela ke ego na kano mia erotisi san kenourios mpampas, i gineka mou ke i pethera mou dinoun sti kori mas pou klini 11minon se 2 evdomades kokkalakia me ligo kreataki kathe fora pou trome den ksero an afto ine kalo ke asfales gia to moro mas mpori kapia apo esas na me voithisi? efxaristo.
Ο χρήστης mpampasss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-12, 22:42   #30
EvaBar

Περιοχή: Ισθμια
EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εννοεις πως δεινουν στο μικρο να κραταει το κοκαλο πάνω στο οποίο έχει λίγο κρεατάκι? Νομίζω πως δεν ειναι πολύ καλή ιδέα, γιατι τα κοκκαλα είτε απο κοτόπουλο είτε απο μπριζόλες, πολλές φορές έχουν σπάσει και έχουν κομματάκια. Ενα μωράκι δεν ειναι σε θέση να διαχειριστει τέτοια κομματάκι οστού.
Παλιά 18-04-12, 00:06   #31
stella261011

stella261011 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κ εμεις εντεκα μηνων ειμαστε !απο φρουτα ειμαστε στα χειμερινα μηλο αχλαδι μπανανα πορτοκαλι ,χωρις να μας εχει βαλει περιορισμους η γιατρος.θα συνεχισουμε με φρουτακια εποχης.το μεσημεριανο ειναι μοσχαρι/κοτοπουλο με ΟΛΑ τα λαχανικα συνδιασμενα οπως αρεσουν στη μαμα...κ αναλογα το τι εχει αγορασει φρεσκο!βαζω τα παντα μεσα στις σουπες του συν οσπρια ,συν ζυμαρικο.το αβγο μας δεν μας αρεσει καθολου μελατο ,ουτε με τυρακι ,ουτε με ψωμακι,οποτε του το κανω στο αντικολλητικο τηγανακι (χωρις λαδι) κ το τρωει σαν ομελετιτσα.τυρι τρωμε,ψωμι επισης μεχρι κ τσουρεκι εφαγε σπιτικο...,πολυ μικρη ποσοτητα σε ψιχουλακια αφου ειχε ξεροσταλιασει να με κοιταει να το τρωω.επισης μπισκοτακια nutricia απο κανενα,τα γιαουρτακια μονο τα νουνου κ καμια φαριν λακτε,κρεμα με δημητριακα.γενικοτερα τρωμε τα παντα εκτος απο μελι κ ψαρι που θα φαμε μετα το χρονο,χωρις υπερβολες στο αλατι κ τη ζαχαρη.απο ποσοτητες τρωμε σιγουρα πανω απο 300 γρ.αλλα οχι παντα.
Ο χρήστης stella261011 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-12, 02:49   #32
mpampasss

mpampasss ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EvaBar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις πως δεινουν στο μικρο να κραταει το κοκαλο πάνω στο οποίο έχει λίγο κρεατάκι? Νομίζω πως δεν ειναι πολύ καλή ιδέα, γιατι τα κοκκαλα είτε απο κοτόπουλο είτε απο μπριζόλες, πολλές φορές έχουν σπάσει και έχουν κομματάκια. Ενα μωράκι δεν ειναι σε θέση να διαχειριστει τέτοια κομματάκι οστού.

oxi tou kotopoulou oxi, alla tou dinoun apo arni kouneli ke apo mprizola xirini ine asfales afto?
Ο χρήστης mpampasss δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-04-12, 10:45   #33
EvaBar

Περιοχή: Ισθμια
EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Δεν μπορώ εγω να σου πω αν ειναι ασφαλες. Εσεις πρέπει να το κρίνετε αυτό. Προσωπικά δεν θα έδινα κόκαλο. Ειδικά από μικρό ζώο, με τίποτα. Αν το κόκαλο είναι αρκετά μεγάλο και ενιαίο, χωρίς ίχνος σπασίματος, μπορεί και να έδινα. Το ζήτημα για μένα είναι ο λόγος για τον οποίο το δίνουν το κοκαλάκι. Γιατι τρώει πιο εύκολα το κρεατάκι? Γιατι θεωρούν πως βοηθάει στα δόντια του μικρού? Γιατί να δώσει κανεις κοκαλο σε μωρό?

Οσο για το τί έτρωγε η μικρή 11 μηνων... εγω της έδινα τα πάντα εκτως απο μέλι, φράουλες, ξυρους καρπούς. Ολα τα άλλα τα είχε δοκιμάσει, απλά δεν έτρωγε ποσότητες. Εδω και κανα μηνα (12 μηνων) τρωει με όρεξη (οεο!!!!). Τωρα τρωει ότι τρωμε και εμεις απλά χωρις αλάτι και με λιγότερο λάδι.
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές