Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο > Μετά τον τοκετό

Notices

Μετά τον τοκετό Οι επόμενες ημέρες και μήνες - τι πρέπει να προσέξετε, λόχεια, πρώτη επίσκεψη, πάπ τέστ, περίοδος (έμμηνος ρύση)

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 23-04-12, 12:50   #121
black_rose

Περιοχή: Κάπου εδώ...
black_rose χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Γέννησα φυσιολογικά πριν 2 χρόνια!Προσπαθήσαμε να έρθουμε σε επαφή με τον άντρα μου 2 μήνες μετά τη γέννα χωρίς να τα καταφέρουμε γιατί πονούσα!Ένιωθα σαν παρθένα και ακόμη χειρότερα τολμώ να πω!Κάναμε αρκετές προσπάθειες για κάποιους μήνες αλλά χωρίς αποτέλεσμα!Βέβαια εγώ θήλαζα και δεν είχα περίοδο άρα ήμουν και εντελώς στεγνή..και δεν είχα και καθόλου όρεξη.Παίζει ρόλο και αυτό!"Ολοκληρώσαμε" αν θυμάμαι καλά μετά απο 9-10 μήνες μετά τον τοκετό.Με πολύ λιπαντικό και πόνο.Σε κανένα μήνα "έστρωσε" το πράγμα.Ο κόλπος μου δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ καμία διαφορά με πριν γεννήσω...εγώ δεν καταλαβαίνω τίποτα,ούτε ο άντρας μου!Το σεξ το απολαμβάνω πιο πολύ τώρα και όλα είναι πια όπως πριν κάνω παιδί.

Ο χρήστης black_rose δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-12, 13:29   #122
στεκια3

στεκια3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

geia sas ..k egw gennhsa me kaisarikh evw piga gia proklhsh gia fisiologiko..prospathisame stis 40 meres ....xalia! meta apo ena estrwsan ta pragmata alla prospathoume sxedon kathe mera..vevaia den einai opws prin alla elpizw.. na rwthsw kati thn garouf..ti einai to vbac giati ki egw thelw toulaxiston na prospathisoume gia to epomeno me to kalo
Παλιά 23-04-12, 13:36   #123
Garouf

Το avatar του χρήστη Garouf

Περιοχή: Αφίδνες Αττικής
Garouf ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)
Έχει topic που αναφέρει γιατρούς που το υποστηρίζουν:
http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=67041

Ο χρήστης Garouf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-12, 13:45   #124
στεκια3

στεκια3 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

se euxaristw...elpizw na ta kataferoume!
Παλιά 05-05-12, 20:37   #126
sgreece

sgreece ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ioanna81 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεννησα πριν 2,5 μηνες με φτ. Ειπαμε λοιπον με τον αντρα μου να ξαναθυμηθουμε το αθλημα μετα απο μεγαλη αποχη λογω προβληματος στην εγκυμοσυνη(ειμαστε εκτος 10 μηνες). Ο γιατρος μας εχει δωσει λιπαντικο για τους 2 πρωτους μηνες. Ειχα πολυ πονο και δεν καταφεραμε τιποτα, σαν να ηταν κλειστος ο κολπος, δεν μπορουσε να γινει διεισδυση. Εγω τον νιωθω πιο στενο και πιο κρεμασμενο(ωραια περιγραφη ε?), εκτος αυτο εχω στην εισοδο του κολπου ενα πραγματακι σαν σταφυλακι και πεταει και δεν ξερω τι ειναι. Πριν μερικες μερες πηρα και τα αποτελεσματα του τεστ παπ και ολα ηταν μια χαρα. Εγω γιατι νιωθω χαλια?
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σενα..Με τη μόνη διαφορά ότι εγώ γέννησα πριν 4 μήνες και τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει.. Με έχει πιάσει πανικός...Φοβάμαι μήπως είναι μια μόνιμη κατάσταση..Όσο για το σταφυλάκι που λες, μου είπε ο γιατρός ότι είναι λόγω των ραμμάτων και καμιά φορά συμβαίνει..Με μια μικρή καυτηρίαση φεύγει αυτό...
Δεν ξέρω, πήρα λίγο κουράγιο διαβάζοντας στο φόρουμ, ότι ίσως ο πόνος είναι περαστικός.....Αν δεν επανέλθει ο κόλπος, τότε τι μπορεί άραγε να γίνει;;Κάποια επέμβαση ίσως;;Πάντως είναι χάλια η αίσθηση και μεγάλη η απογοήτευση...
Ο χρήστης sgreece δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-05-12, 23:55   #127
ioanna81

Το avatar του χρήστη ioanna81

Περιοχή: ΜΕΛΙΣΣΙΑ
ioanna81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sgreece Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σενα..Με τη μόνη διαφορά ότι εγώ γέννησα πριν 4 μήνες και τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει.. Με έχει πιάσει πανικός...Φοβάμαι μήπως είναι μια μόνιμη κατάσταση..Όσο για το σταφυλάκι που λες, μου είπε ο γιατρός ότι είναι λόγω των ραμμάτων και καμιά φορά συμβαίνει..Με μια μικρή καυτηρίαση φεύγει αυτό...
Δεν ξέρω, πήρα λίγο κουράγιο διαβάζοντας στο φόρουμ, ότι ίσως ο πόνος είναι περαστικός.....Αν δεν επανέλθει ο κόλπος, τότε τι μπορεί άραγε να γίνει;;Κάποια επέμβαση ίσως;;Πάντως είναι χάλια η αίσθηση και μεγάλη η απογοήτευση...

οντως το σταφυλακι ηταν απο τα ραμματα, πηγα και το εβγαλα δεν ηταν τιποτα. Το θεμα σεξ με τρομοκρατει, δεν ξερω αν θα μπορεσω ξανα, νιωθω χαλια. Εχω την εντυπωση οτι θα τραβηξουμε πολλους πονους .Αναρωτιεμαι πως κανουν δευτερο παιδι αφου ετσι οπως ειμαστε το σεξ το εχουμε κοψει?
Παλιά 06-05-12, 01:22   #128
sgreece

sgreece ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
οντως το σταφυλακι ηταν απο τα ραμματα, πηγα και το εβγαλα δεν ηταν τιποτα. Το θεμα σεξ με τρομοκρατει, δεν ξερω αν θα μπορεσω ξανα, νιωθω χαλια. Εχω την εντυπωση οτι θα τραβηξουμε πολλους πονους .Αναρωτιεμαι πως κανουν δευτερο παιδι αφου ετσι οπως ειμαστε το σεξ το εχουμε κοψει?
Στο γιατρό σου έχεις μιλήσει;Τι σου έχει πει;;Γιατί εμένα μου είπε ότι ο πόνος μπορεί να οφείλεται σε αυτό το σταφυλάκι....Αλλά απ'ότι διαβάζω και βλέπω, αλλού είναι το θέμα...Ας ελπίσουμε ότι θα περάσει γιατί όντως είναι πολύ άδικο και ψυχοφθόρο..
Ο χρήστης sgreece δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-12, 15:31   #129
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Bρε κοριτσια σημερα πηρα το καθρεφτακι να δω τι γινεται εκει κατω γιατι ποναω στο περινεο λιγο
Και οπως ξαπλωνω και ανοιγω τι να δω μεσα στον κολπο ειναι σαν ενα μικρο γρομπαλακι στην επανω πλευρα του κολπου (δηλ απο την πλευρα που ειναι η ουροδοχος κυστη οχι το περινεο πιανει την μιση σχεδον εισοδο)
Δεν νομιζω να το ειχα πριν αυτο τι ειναι???το επιασα και δεν ποναει καθολου.....φοβαμαι μην επαθα τιποτα αυριο θα παω στον γιατρο αν μπορεσω αλλιως μεσα στην εβδομαδα αλλα το ειχε καμμια ??Τι στο καλο ειναι???
Γεννησα με φτ και ραμματα εχω εσωτερικα αποροφησημα

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-12, 17:43   #130
ioanna81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jo89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Bρε κοριτσια σημερα πηρα το καθρεφτακι να δω τι γινεται εκει κατω γιατι ποναω στο περινεο λιγο
Και οπως ξαπλωνω και ανοιγω τι να δω μεσα στον κολπο ειναι σαν ενα μικρο γρομπαλακι στην επανω πλευρα του κολπου (δηλ απο την πλευρα που ειναι η ουροδοχος κυστη οχι το περινεο πιανει την μιση σχεδον εισοδο)
Δεν νομιζω να το ειχα πριν αυτο τι ειναι???το επιασα και δεν ποναει καθολου.....φοβαμαι μην επαθα τιποτα αυριο θα παω στον γιατρο αν μπορεσω αλλιως μεσα στην εβδομαδα αλλα το ειχε καμμια ??Τι στο καλο ειναι???
Γεννησα με φτ και ραμματα εχω εσωτερικα αποροφησημα
εγω ειχα ενα γρομπαλακι σαν σταφυλακι το ελεγα γιατι ηταν σαν να κρεμοταν ειχα στην εισοδο του κολπου αλλα απο την κατω μερια, πηγα στο γιατρο και το εβγαλα, ηταν απο τα ραμματα μου ειπε. Το εβγαλε εκεινη τη στιγμη μη φανταστεις οτι ηταν κατι το ιδιαιτερο αλλα πηγαινε να το δει γιατι στις επαφες ειναι ενοχλητικο
Παλιά 24-06-12, 18:57   #131
jo89

Το avatar του χρήστη jo89

jo89 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω ειχα ενα γρομπαλακι σαν σταφυλακι το ελεγα γιατι ηταν σαν να κρεμοταν ειχα στην εισοδο του κολπου αλλα απο την κατω μερια, πηγα στο γιατρο και το εβγαλα, ηταν απο τα ραμματα μου ειπε. Το εβγαλε εκεινη τη στιγμη μη φανταστεις οτι ηταν κατι το ιδιαιτερο αλλα πηγαινε να το δει γιατι στις επαφες ειναι ενοχλητικο
Δεν κρεμεται εξω τωρα το ξαναειδα κλενει την μιση την εισοδο
Αμαν δεν θ ηρεμησω ποτε νομιζω μετα την γεννα..με εχει πιασει σημερα κ φριχτος πονος στο περινεο...ουφφφ ουτε ν κατσω μπορω...πως στο βγαλε ιωαννα???τ εννοεις??

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"
Ο χρήστης jo89 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-06-12, 19:42   #132
ioanna81

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jo89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κρεμεται εξω τωρα το ξαναειδα κλενει την μιση την εισοδο
Αμαν δεν θ ηρεμησω ποτε νομιζω μετα την γεννα..με εχει πιασει σημερα κ φριχτος πονος στο περινεο...ουφφφ ουτε ν κατσω μπορω...πως στο βγαλε ιωαννα???τ εννοεις??

μου εκανε μια τοπικη αναισθησια και το εκοψε και το καυτηριασε για να μην ματωνει, πραγματικα δεν ηταν τιποτα ουτε ποναγε ουτε με ενοχλησε μετα, σε 5 λεπτα ειχε τελειωσει. μη σε φοβισει η τοπικη αναισθησια που γραφω, δεν κραταει ουτε 10 λεπτα, πως πας στον οδοντιατρο και σου κανει ενεσουλα? κατι τετοιο ειναι
Παλιά 30-09-12, 17:03   #133
swanocean

Περιοχή: Περισσός
swanocean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω για το φτ αλλά με καισαρική που γέννησα νομίζω ότι ο κόλπος μου έχει στενέψει κιόλας!Είναι λιγάκι αστείο αλλά κάποιες φορές νιώθω λες κ είμαι παρθένα ακόμα κ δε μπαίνει τίποτα εκεί μέσα!Αλλά όσες φίλες είχα που γέννησαν με φτ μου είπαν ότι επανήλθαν τουλάχιστον μετά από 1μιση χρόνο.Δεν ξέρω τι ισχύει!
Παλιά 04-10-14, 12:32   #134
Jocelyn

Περιοχή: Αττική
Jocelyn ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν ειναι οι ορμονες επειδη θηλαζω, αλλα δεν χωραει τιποτα. Ειναι πιο στενα απο πριν, τουλαχιστον τωρα.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές