Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Προσχολική ηλικία (απο 2 ετών): Διατροφή & Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 09-12-07, 08:34   #1
elena32

Περιοχή: arta
elena32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή βηχας βηχας βηχας

καλημερα.εχω ενα κοριτσακι 28 μηνων.το τελευταιο τριμηνο μου αρρωσταινει συνεχεια.μυτες κ μετα βηχας.καθε μερα σχεδον ειμαστε με μασκες.τι γινεται?ξερει κανεις αν παθαινει εξαρτηση απο αυτες?ειχε αρρωστησει 5 μηνων απο βρογχιολιτιδα κ μου ειχε πει η παιδιατρος οτι θα χει μια ευαισθησια μεχρι 2 ετων.εχετε αναλογη εμπειρια?ποτε αρχιζουν να αποκτουν πολλα αντισωματα κ πως μπορουμε να βοηθησουμε?
Ο χρήστης elena32 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-12-07, 09:11   #2
ΡΟΥΛΑ

Το avatar του χρήστη ΡΟΥΛΑ

Περιοχή: Γέρακας
ΡΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εξάρτηση δεν παθαίνει απλά θα εχει ευαισθησία μέχρι κάποια ηλικία, αυτό που πρέπει να κάνεις ειναι ότι μόλις μυξούλες θα πρέπει να της καθαρίζεις την μύτη με φυσιολογικό ορό συχνά για να μην πηγαίνουν πίσω οι μύξες και την πιάνει βήχας.
Παλιά 10-12-07, 15:59   #3
Μαρία Αστεριάδου

Περιοχή: Αθήνα, Παπάγου
Μαρία Αστεριάδου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν είναι ακριβώς εξάρτηση αυτό που παθαίνουν όμως παθαίνουν κάτι σαν εξάρτηση που λέγεται φαρμακευτική ρινίτιδα. Το έχει προκαλέσει η εκτεταμένη χρήση του φαρμάκου, φαντάζομαι ότι όταν λες μάσκα εννοείς το αερολιν, η χρήση αυτού του φαρμάκου δεν είναι πανάκια, είναι φάρμακο όπως όλα τα φάρμακα και η εκτεταμένη χρήση προκαλεί την ευαισθησία στον οργανισμό του παιδιού... Αν έχετε χρόνιο πρόβλημα η ομοιοπαθητική είναι η μόνη λύση. Μη το πλακώνεις στις μάσκες, προσπάθησε κάτι πιο ήπιο όπως τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, θα πάρει καιρό αλλά θα έχεις αποτελέσματα.
Παλιά 10-12-07, 16:56   #4
elena32

elena32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ?

εχω ακουσει διαφορα για την ομοιοπαθητικη οπως π.χ οτι οταν μεγαλωσουν δεν πρεπει να τρωνε μελι η καφε κ.τ.λ
Παλιά 11-12-07, 13:22   #5
Μαρία Αστεριάδου

Περιοχή: Αθήνα, Παπάγου
Μαρία Αστεριάδου ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η ομοιοπαθητική κακό δεν κάνει. Είναι αλήθεια ότι κάποια λίγα πράγματα τα αποφευγεις γιατί αναστέλουν την αποτελεσματικότιτα των φαρμάκων αλλά είναι τόσο λίγα και τόσο ασήμαντα όπως μέντα, καφεϊνούχα και 2-3 ακόμα. Όχι μέλι. Μπορείς να μάθεις πολλά από αντίστοιχο θέμα εδώ στο parents.gr. Σκέψου το, βοηθά σε χρόνιες παθήσεις, ειδικά στα αναπνευστικά προβλήματα.
Παλιά 13-12-07, 14:34   #6
fay

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
fay ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμείς τα έχουμε περάσει κι ακόμα είμαστε με εισπνοές Flixotide μέχρι τις γιορτές, για να μην ξανακυλήσει.
Είχα ανοίξει και θέμα σχετικά με αυτό: "Βήχας μετά από λαρυγγίτιδα" στην ίδια ενότητα.
Η αλήθεια είναι ότι τραβάει πολύ όλο αυτό με το βήχα, αλλά δεν είστε οι μοναδικοί.
Περαστικά σας!!!
Παλιά 13-12-07, 16:26   #7
elena32

elena32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ?

φαιυ εγω εχω αγανακτησει.με το παραμικρο μπουκωμα αμεσως βηχα
Παλιά 14-12-07, 09:50   #8
Sofia

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
Sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμάς, από πέρισυ που έπαθε πνευμονία... με το παραμικρό της γυρνάει σε βήχα....
Όμως προσπαθώ όσο μπορό να το αντιμετωπίζω με φυσιολογικό ορό (και στην πολύ ανάγκη otrivin) και προσπαθώ να αποφεύγω την χρήση aerolin....
Όσο για το flixotide κι εμείς πέρναμε πέρισυ... Νομίζω ότι είναι κορτιζονούχο....
Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)
Ο χρήστης Sofia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-07, 11:55   #9
katrin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
katrin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμάς η μεγάλη γύρω στα 3 που ξεκίνησε παιδικό, είμασταν όλη τη σεζόν με βρογχιολίτιδες και εισπνεόμενα.

Ψάχνοντας να βρούμε τι φταίει (αν είναι αλεργικό π.χ.), φτάσαμε στο σημείο να παίρνει 5 διαφορετικά φάρμακα την ημέρα.

Τελικά πλησιάζοντας το καλοκαίρι και αφού είχαμε απελπιστεί πλέον, ξαφνικά σταμάτησε το πρόβλημα. Εκτοτε μόνο μία φορά αρρώστησε με βήχα.

Μάλλον ήταν ιώσεις που τη "χτυπούσαν" εκεί. Πάντως εξάρτηση δεν παρουσίασε από τη μάσκα και τα φάρμακα, παρόλο που είχαν κορτιζόνη.
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-07, 19:36   #10
elena32

elena32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ?

οταν εσας περνανε καποια ιωση εστω χωρις βηχα κ χωρις πυρετο τα βλεπετε να θελουν να ναι ολη την ωρα ξαπλωμενα κ να ναι κακοδιαθετα?κ να μην ξερετε γιατι?
Παλιά 17-12-07, 07:44   #11
fay

fay ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμένα ο μικρός πάλι έχει βήχα (βασικά στον ύπνο). Είχε και φλεματάκια και του έδωσα για μια εβδομάδα το Mucothiol, το οποίο επειδή σπάει τα φλέματα, χειροτερεύει το βήχα. Κι εγώ έχω απελπιστεί με αυτή την κατάσταση, αλλά μάλλον δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο εκτός από τα εισπνεόμενα και πολύ ορό στη μύτη. Το Flixotide είναι όντως κορτιζονούχο. Ελπίζω κι εγώ να περάσει κάποια στιγμή όλο αυτό.
Γενικά ο μικρός όταν περνάει ίωση είναι ευδιάθετος, εκτός από όταν έχει πυρετό. Μάλιστα από το 37,1 (που δεν είναι καν πυρετός) πέφτει πάρα πολύ, θέλει αγκαλίτσα κι είναι σαν ζαλισμένος. Αλλά συνέρχεται γρήγορα.
Παλιά 17-12-07, 10:07   #12
Sofia

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
Sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elena32
οταν εσας περνανε καποια ιωση εστω χωρις βηχα κ χωρις πυρετο τα βλεπετε να θελουν να ναι ολη την ωρα ξαπλωμενα κ να ναι κακοδιαθετα?κ να μην ξερετε γιατι?
Όχι.... ακόμη και όταν έχει υψηλό πυρετό παίζει και είναι σχετικά καλή... Η μόνη περίπτωση που ήταν ξαπλωμένη, χωρίς διάθεση και χάλια γενικώς ήταν πέρισυ που περάσαμε 2 φορές πνευμονία και είχε σοβαρό πρόβλημα... Έτσι όπως την είδα, ψιλιάστηκα ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά και καταλήξαμε στο νοσοκομείο....
Πάντως κι εμείς είχαμε πολύ βήχα τις τελευταίες μέρες (τον οποίο τώρα τον κόλλησα κι εγώ) αλλά αυτή τη φορά πέρασε σχετικά εύκολα ΜΟΝΟ με ορό στην μύτη....
Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)
Ο χρήστης Sofia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 17-12-07, 10:55   #13
Polina

Polina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και ο Ιωακείμ παρόλο που μπορεί να κάνει υψηλό πυρετό κάποιες φορές, ευτυχώς η διάθεσή του είναι γενικά καλή. Μόνο όταν έκανε κάτι 39+ λόγω αμυγδαλίτιδας είχε "πέσει", αλλά με το που έπεφτε ο πυρετός συνέρχονταν.
Αυτός ο βήχας αργεί να φύγει όντως...και το κακό είναι ότι μόλις ξαπλώσει και κοιμηθεί αρχίζει το πανηγύρι...Εμένα αν έχει πιεί υγρό και 2 ώρες πρίν, κάνει εμετό.
Την τελευταία φορά που κόλησα και εγώ, είχα βήχα 4 μέρες, έβηχα κάθε δευτερόλεπτο. Δεν είχα φλέμματα και ήταν πολύ επώδυνος, τα σωθικά μου με πόναγαν. Τελικά πήγα στο γιατρό (τελευταία στιγμή και αφού είχα περάσει όοολη την ταλαιπωρία) και με τα κατάλληλα φάρμακα υποχώρησε σε 1 μέρα.
Εγω ως σιρόπι του δίνω το spiropent, διαλύει τα φλέμματα και σταματάει σταδιακά ο βήχας. Εχω παρατηρήσει ότι τα εισπνεόμενα (Αερολιν κλπ) τον επιδείνώνουν κάπως...το έχετε παρατηρήσει και εσείς;

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!
Ο χρήστης Polina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-12-07, 11:07   #14
fay

fay ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν έχω καταλάβει αν τα εισπνεόμενα επιδεινώνουν το βήχα. Η παιδίατρος μου έχει πει ότι την ώρα της κρίσης του βήχα μπορώ να του κάνω Aerolin για να τον βοηθήσω. Τι να πω; Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά.
Από ότι ακούω, είναι σε έξαρση αυτού του είδους οι ιώσεις (του άνω αναπνευστικού). Και σίγουρα δε βοηθάει η υγρασία του κλίματος. Εδώ στην Πάτρα, έχουμε πολλή υγρασία κι η παιδίατρος μου έχει πει όσο μπορώ να τον αφήνω στους γονείς μου στην Αθήνα, που το κλίμα είναι πιο ξηρό.
Πάντως κι εγώ που είχα κολλήσει από το μικρό, ταλαιπωρήθηκα σχεδόν 2 μήνες με βήχα που τελικά πέρασε μόνος του. Είχα πιει αντιβίωση, 2 μπουκάλια σιρόπι και δεν είχε γίνει τίποτα. Το άφησα και πέρασε μόνο του τελικά.
Παλιά 18-12-07, 23:43   #15
Fivi

Το avatar του χρήστη Fivi

Fivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μεγαλη μου οποτε αρρωσταινει μπουκωμα κλπ το γυρναει σε βρογχιολιτιδα και ειμαστε μονιμως και εμεις με aerolin και flixotide, οπως και τωρα.
Και η μαια μου αλλα και ο παιδιατρος (πανω-κατω) που το συζητησαμε με ρωτησαν ποιος απο τους δυο μας εχει αλλεργιες ή κατι παρομοιο.
Να πω συμπτωση? Να πω οτι ισχυει? Ο αντρας μου ειναι σε ολες τις αλλεργιες "μεσα" και εχει χρονια σπαστικη βρογχιτιδα.
Επισης, δεν ξερω αν σας ενδιαφερει αλλα επειδη ταλαιπωρηθηκα και λιγο με ωτιτιδες, πηγα σε Ωρυλα, ο οποιος μου ειπε οτι τα παιδακια μεχρι 5 χρονων αρρωσταινουν πιο ευκολα απο εμας γιατι υπαρχει ενα σωληνακι το οποιο συνδεει τα αυτια μας με τη μυτη μας. Αυτο το σωληνακι στα παιδια εως 5 χρονων δεν εχει τελειοποιηθει, με αποτελεσμα να μην αεριζεται το αυτι και να μπουκωνουν στη μυτη κατευθειαν. Μου προτεινε να χρησιμοποιω ορο στη μυτη καθημερινα και ας μην εχει προβλημα. Να ειναι η μυτη της παντα καθαρη.
Ο χρήστης Fivi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-07, 15:00   #16
Marilena

Marilena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις Δοξα το Θεο δεν εχουμε παρει ποτε τετοια φαρμακα... μάσκες κλπ, όμως το τελευταιο διμηνο η Αγγελιαννα εχει συνεχεια βηχα... μια με φλεμματα, μια οχι κλπ κλπ Ο παιδιατρος που την βλεπει συνεχεια λεει οτι δεν ειναι τιποτα, αντιδραση του οργανισμου σε ιωσεις και κρυωματα κλπ και μας ειπε να το "συνηθισουμε" αφου λογω παιδικου μεχρι την ανοιξη ετσι θα ειμαστε...
Ο χρήστης Marilena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-07, 15:06   #17
angela

Το avatar του χρήστη angela

Περιοχή: ΝΑ Αττική
angela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμάς ο Αγιος Βασίλης μας άφησε τα Χριστουγεννα δωράκι μια ιωσούλα με βήχα και έτσι πήραμε την πρώτη μας αντιβίωση για φέτος!
Μάσκες με aerolin και flixotide, πέρνουμε ήδη για ένα μήνα και συνεχίζουμε ακάθεκτοι
Το μονο καλό είναι ότι για πρώτη φορά φέτος δεν έιχαμε πυρετό και το ωφείλουμε στις σταγόνες της εχινάτσιας!!! Κάτι είναι και αυτό!!!

Περαστικά σε όλα τα παιδάκια εύχομαι
Ο χρήστης angela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-07, 23:42   #18
Jean
Απενεργοποιημένος member request

Jean ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εμεις εχουμε βηχα και μυξες (πολλες μυξες) αλλα καθολου πυρετο. Το βραδυ ο βήχας χειροτερευει και ξυπναει συνεχεια και κλαιει... Αρχισαμε αερολιν και φυσιολογικό ορό (στην αναγκη και λίγο παιδικο οτριβιν)... Για να διουμε τι θα διουμε...
Ο χρήστης Jean δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-12-07, 10:21   #19
Fivi

Το avatar του χρήστη Fivi

Fivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μου συνεβει κατι το οποιο δεν το πιστευα !!!
Απο τις 10/12 ξεκινησαμε aerolin + flixotide γιατι ειχε βηχα και φοβηθηκε για βρογχιολιτιδα ο παιδιατρος, την οποια δεν αργησαμε να εκδηλωσουμε. Συνεχιζαμε την αγωγη με τις εισπνοες, αλλα καμμια καλυτερευση.
Την περασμενη εβδομαδα, τον καλεσα στο σπιτι γιατι ηταν χαλια, μας εδωσε αντιβιωση amoxil και σταγονες soldesanil.
Το αποτελεσμα ειναι οτι τοσο καιρο εγω που της εκανα τις εισπνοες ηταν σαν να μην της εκανε!!!! Της εβαζα τη μασκα, μετραγαμε μεχρι το 10, ομως η "κυρια" κραταγε την αναπνοη της!!! Δεν φαινοταν καθολου να πιεζεται και δεν το ειχα σκεφτει καθολου οτι μπορει να εκανε κατι τετοιο. Τωρα βαζουμε τη μασκα και προσπαθω να την κανω να μιλαει, ετσι ωστε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να γινει καλα.
Ο χρήστης Fivi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-12-07, 10:32   #20
angela

Το avatar του χρήστη angela

Περιοχή: ΝΑ Αττική
angela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απλά μετά την λήψη του flixotide να δίνεις να πίνει νερό για να ξεπλύνει το στόμα της γιατί η χρήση του δημιουργεί τεριδόνα στα δόντια!!!
Σε τέτοια φάρμακα έχω κάνει διατρηβή!!!
Ο χρήστης angela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-08, 20:36   #21
pitsaki

Περιοχή: Πειραιας
pitsaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΗ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΧΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΤΑΚΤΑ ΧΡΟΝΙΚΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΒΗΧΑ. ΧΘΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ ΜΕ ΒΗΧΑ, ΠΟΝΟ ΣΤΟ ΑΥΤΙ, ΚΟΚΚΙΝΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΠΑΕΙ ΦΕΤΟΣ ΠΡΩΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΑΘΜΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ. ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΑΦΟΒΑ ΑΕΡΟΛΙΝ (ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΤΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΒΗΧΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΑΩ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΠΥΡΕΤΟ (ΑΠΟ 38 ΚΑΙ ΠΑΝΩ). ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΕΡΟΛΙΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ.
Παλιά 23-01-08, 09:52   #22
Polina

Polina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το aerolin μου το πρότεινε και μένα η παιδίατρος να το κάνω όταν είναι κρυωμένος γιατί επειδή είναι βροχοδιασταλτικό βοηθά στο βήχα, αλλά προλαμβάνει και την υποτροπή σε βροχίτιδα.

Επίσης το μέλι κάνει πολύ καλό στο βήχα, διάβασα ένα άρθρο που έλεγε ότι σε έρευνα που έγινε διαπιστώθηκε ότι το μέλι πριν το βραδινό ύπνο είχε θετικότερα αποτελέσματα απο τα κλασσικά φάρμακα.
Στον Ιωακείμ έκανα ένα μιγμα απο αφέψημα απο θιμάρι και ζαμπούκο. Σε αυτό πρόσθεσα αρκετό μέλι ώστε να γίνει σαν σιρόπι και του έδινα περίπου 1,5 ml πρωϊ-βράδυ. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά βελτιώθηκε κατά 80%.
Δεν ξέρω αν κάνει για μικρότερα παιδάκια- Ο ιωακείμ είναι 3,5 σχεδόν.

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!
Ο χρήστης Polina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-08, 11:36   #23
TZOYTZA

Το avatar του χρήστη TZOYTZA

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
TZOYTZA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαι εμεις απο σημερα ξεκινησαμε aerolin πολυ βηχα και πηρετο 39,5
διαγνωση πνευμονια βροχων και αντιβιωση για 10 μερες.
βρε παιδια εχω απογοητευτει τη θα κανω????
Παλιά 26-02-08, 10:04   #24
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μου συστησε ο γιατρος ενα ομοιοπαθητικο σιροπι για τον βηχα και αν και δεν ειμαι fun της ομοιοπαθητικης το σιροπι ηταν καλο.απο το φαρμακειο το πηρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενη...τωρα η ηταν ενα βηχαλακι που θ απερνουσε ευκολα η εκανε δουλεια το σιροπακι..για ρωτηστε τον γιατρο σας..(με διαβεβαιωσε οτι δεν εχει τιποτα το φαρμακευτικο μεσα μονο βοτανα και τετοια)
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-03-08, 08:36   #25
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: βηχας βηχας βηχας

Παράθεση:
καλημερα.εχω ενα κοριτσακι 28 μηνων.το τελευταιο τριμηνο μου αρρωσταινει συνεχεια.μυτες κ μετα βηχας.καθε μερα σχεδον ειμαστε με μασκες.τι γινεται?ξερει κανεις αν παθαινει εξαρτηση απο αυτες?ειχε αρρωστησει 5 μηνων απο βρογχιολιτιδα κ μου ειχε πει η παιδιατρος οτι θα χει μια ευαισθησια μεχρι 2 ετων.εχετε αναλογη εμπειρια?ποτε αρχιζουν να αποκτουν πολλα αντισωματα κ πως μπορουμε να βοηθησουμε?
ελενα ακριβως το ιδιο επαθα και εγω οταν ηταν 5 μηνων επαθε βρογχιολιτιδα και 1 ετους νοσηλευτηκαμε στο διαβαλκανικο για τον ιδιο λογο. τωρα ειναι 28 μηνων.λοιπον αρχες σεπτεμβρη τον πηγα σε εναν πολυ καλο παιδοπνευμονολογο απο τουσ κορυφαιους απ'οτι εμαθα.και μου εδωσε τις εξης συμβουλες καθε βραδυ φυσιολογικο ορο και με το που ακουω λιγο βηχα ξεκιναω berovent ( εισπνεομενο ) το οποιο δεν περιεχει κορτιζονη για 3-4 μερες.φετος ολο τον χειμωνα τον περασαμε πολυ ηπια.εμενα με διευκρινησε ομως οτι εκανε πολυ καλη δουλεια ο παιδιατροσ που μασ παρακολουθουσε γιατι ποτε δεν μασ φορτωσε με φαρμακα.παντως εαν θελεις καποιες περετερω συμβουλες ρωτα γιατι την εχω ψαξει αρκετα.
Υ.Γ.: ΤΑ ΣΙΡΟΠΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΗΧΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΕΡΙΤΑ.ΓΕΝΙΚΩΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ.
Ο χρήστης DALIA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 11:00   #26
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αλέκα καλημέρα
Κι εγώ έχω μεγάλη ιστορία με την μικρή μου
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=67771#67771
Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου βαρέθηκε να την σέρνουμε από γιατρό σε γιατρό και δε θέλει να την πάμε σε πνευμονολόγο
Λέει ότι θα κάνουμε το Flixotide & Sungulair όπως μας έχουν πεί και θα τις φυγει με τα χρόνια (όταν θα αναπτύξει αντισώματα)....
Ο χρήστης ROULITSA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-08, 00:06   #27
elena32

elena32 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ?

μηπως ξερετε αν αυτες οι συχνες ιωσεις με το βηχα κ.τ.λ οδηγουν σε μονιμο ασθμα? αλεκα εγω δινω αερολιν παντα αλλα καποιες νυχτες εχω δωσει soldesanil
Παλιά 21-03-08, 10:44   #28
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ?

Παράθεση:
μηπως ξερετε αν αυτες οι συχνες ιωσεις με το βηχα κ.τ.λ οδηγουν σε μονιμο ασθμα? αλεκα εγω δινω αερολιν παντα αλλα καποιες νυχτες εχω δωσει soldesanil
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΗΧΑ,ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.ΕΑΝ ΠΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΠΑΙΔΟΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΞΕΓΩ SOLDESANIL Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΠΟΤΕ.
Παλιά 21-03-08, 10:50   #29
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς δεν έχουμε ιστορικό με άσθμα και ούτε από αλλεργίες.
Η μικρή μου έχει χρόνιο αλλεργικό άσθμα και της έχουμε δώσει αρκετές φορές soldesanil (το οποίο είναι κορτιζόνη). Είδαμε καλυτέρευση για 2 -3 ημέρες και μετά πάλι τα ίδια.

Τελικά τα παιδιά δεν έχουν αναπτύξει ακόμη αντισώματα και τα επηρεάζει πολύ η μόλυνση στο περιβάλλον μας.

Θέλει να κάνουμε υπομονή και υπομονή....
Παλιά 21-03-08, 10:52   #30
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ROULITSA
Αλέκα καλημέρα
Κι εγώ έχω μεγάλη ιστορία με την μικρή μου
http://www.parents.gr/forum/viewtopic.php?p=67771#67771
Το θέμα είναι ότι ο άντρας μου βαρέθηκε να την σέρνουμε από γιατρό σε γιατρό και δε θέλει να την πάμε σε πνευμονολόγο
Λέει ότι θα κάνουμε το Flixotide & Sungulair όπως μας έχουν πεί και θα τις φυγει με τα χρόνια (όταν θα αναπτύξει αντισώματα)....
ROYLITSA ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΣΟΥ? ΤΟ SINGULAIR ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΟΥ ΤΟ ΣΥΣΤΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΟ ΕΙΝΑΙ " ΑΘΩΟ".ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ.ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟ FLIXOTIDE Ο ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΟΣ ΤΟ ΘΕΩΡΕΙ ΠΕΡΙΤΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΤΟ FLIXOTIDE ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ? ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ.ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΠΡΟΩΠΙΚΗ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ
Παλιά 21-03-08, 11:15   #31
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η μικρούλα μου είναι σχεδόν 21 μην.
Όπως έχω ήδη γράψει το πρόβλημα ξεκίνησε από 10 μην με πολλές μύξες και μετά με πολύ βήχα. Έκανε και ακροαστικά. Ο γιατρός μας έδινε την μία αντιβίωση/θεραπεία μετα την άλλη. Ήρθε το καλοκαίρι και πήγαμε Κέρκυρα όπου το παιδί χειροτέρεψε. Την πήγαμε σε μία παιδίατρο όπου πάλι θεραπεία χωρίς αποτέλεσμα. Έτυχε να περάσουμε απο το τοπικό κέντρο υγείας για την γιαγιά μου και ζητήσαμε την γνώμη τους, Εκεί μας 'εδωσαν το singulair οπότε τα ακροαστικά άρχισαν να υποχωρούν.

Επιστρέφοντας στην Αθήνα πήγαμε πάλι στην παιδίατρο. Μας έδωσε πάλι μία σειρά από θεραπείες και στο τέλος αφού τα "έφτισε" η γυναίκα μας έστειλε στο Παιδων για έλεγχο ινοκυστικής νόσου. 2 φορές πήγαμε και τις δύο φορές αμφίβολο το αποτέλεσμα. (Εντω μεταξύ όλες οι άλλες εξετάσεις ήταν πολύ καλές και η ακτινογραφία θώρακος που είχε λίγα ευρήματα ήταν μάλλον απο τα ακροαστικά). Μας στέλνουν να κάνουμε τεστ DNA περιμένουμε 1 μήνα τα αποτελέσματα - ευτυχώς όλα καλά.

Μετά μπαίνουμε στη διαδικασία για έλεγχο αντιγόνων και αλλεργικές εξετάσεις με μόνο εύρημα μέτρια αλλεργία στο αυγό. Πάμε σε αλλεργιολόγο. Μας δίνει θεραπεία για την αλλεργική ρινίτιδα και μας λέει ότι δεν φταίει το αυγό και ότι έχει αλλεργική αντίδραση στις ιώσεις. Σημ το παιδί δεν έχει αρρωστήσει όλο το χειμώνα...

Οπότε πάλι από την αρχή στην δική μας παιδίατρο.

Με την μικρή να κάνει αερολίν, flixotide & singulair (10 μήνες σταθερά + τις υπόλοιπες θεραπείες). Τώρα της σταμάτησα το αερολίν και κάνει flixotide & singulair σαν "συντήρηση". Βέβαια το παιδί από 10 μην. δεν έχει καθαρίσει από τα φλέματα. Στο τέλος μας είπαν να μην ασχολούμαστε τόσο πολύ και να αφήσουμε το παιδί να του φύγουν με τον καιρό.

Εγώ φοβάμαι μήπως αυτές οι εκκρίσεις της αφήσουν πρόβλημα...
Παλιά 21-03-08, 14:17   #32
ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ

Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγνώμη 10 μήνες το παιδί παίρνει Κορτιζονούχα και Αερολίν.... η δεν κατάλαβα καλά.
Παλιά 21-03-08, 14:23   #33
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι το παιδί πέρνει 10 μήνες Flixotide, Aerolin & 8 μην Singulair
Tώρα έχει πεί η παιδίατρος συντήρηση Flixotide & Singulair. Έχω ρωτήσει άν αυτά την καλύπτουν δεδομένου ότι έχει μονίμως φλέμμα και λέει ότι αυτά την προστατέυουν ώστε να μην της αφήσουν κάτι αργότερα.

Τώρα τι να σου πώ...

Και οι άλλοι αυτά έλεγαν. Δεν είναι ότι μείναμε στην μία άποψη και δεν το ψάξαμε. Συνολικά την έχουν δεί 5 διαφορετικοί γιατροί.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να καθαρίσει επιτέλους το παιδάκι μου και να υσηχάσει από αυτό το ύπουλο πράγμα.
Παλιά 21-03-08, 14:27   #34
ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι το παιδί πέρνει 10 μήνες Flixotide, Aerolin & 8 μην Singulair
Tώρα έχει πεί η παιδίατρος συντήρηση Flixotide & Singulair. Έχω ρωτήσει άν αυτά την καλύπτουν δεδομένου ότι έχει μονίμως φλέμμα και λέει ότι αυτά την προστατέυουν ώστε να μην της αφήσουν κάτι αργότερα.

Τώρα τι να σου πώ...

Και οι άλλοι αυτά έλεγαν. Δεν είναι ότι μείναμε στην μία άποψη και δεν το ψάξαμε. Συνολικά την έχουν δεί 5 διαφορετικοί γιατροί.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να καθαρίσει επιτέλους το παιδάκι μου και να υσηχάσει από αυτό το ύπουλο πράγμα.

Θα το ερευνήσω προσωπικά και θα σου πώ μέχρι αύριο
Παλιά 21-03-08, 14:30   #35
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ
Παλιά 21-03-08, 15:28   #36
DALIA

DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ευχαριστώ πολύ
ROYLITSA MOY ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑRTEMOYLA ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΕΜΕΙΣ ΠΕΡΥΣΙ ΠΟΥ ΝΟΣΗΛΕΥΤΗΚΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΒΡΟΓΧΙΟΛΙΤΙΔΑ ΤΟ ΓΥΡΙΣΕ ΣΕ ΒΡΟΓΧΟΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑΜΕ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ "ΠΑΡΘΕΝΟΣ" ΑΠΟ ΑΝΤΙΒΙΟΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΕΤΟΙΑ.ΕΜΕΝΑ ΓΕΝΙΚΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΔΙΝΕΙ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΓΙΑ ΑΠΛΟ ΒΗΧΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΣΤΟ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.
Παλιά 21-03-08, 15:32   #37
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν αντιλέγω
Αλλα πές μου εσύ τι θα έκανες αν αυτό σου έλεγαν όλοι οι γιατροί και άν το παιδί δεν είχε έναν απλό βήχα αλλά ένα χρόνιο βήχα παραγωγικό.

Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να πάω το κοριτσάκι μου σε ομοιοπαθητικό ενώ ο άντρας μου είναι κάθετος σε αυτό και πολλές φορές φτάνουμε σε συγκρούσεις.
Παλιά 21-03-08, 15:47   #38
ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν αντιλέγω
Αλλα πές μου εσύ τι θα έκανες αν αυτό σου έλεγαν όλοι οι γιατροί και άν το παιδί δεν είχε έναν απλό βήχα αλλά ένα χρόνιο βήχα παραγωγικό.

Το θέμα είναι ότι εγώ θέλω να πάω το κοριτσάκι μου σε ομοιοπαθητικό ενώ ο άντρας μου είναι κάθετος σε αυτό και πολλές φορές φτάνουμε σε συγκρούσεις.
ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΑΣΘΜΑ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΨΑΞΕΙ
Παλιά 21-03-08, 15:54   #39
ROULITSA

ROULITSA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όπως θα δείς και σε άλλες μου απαντήσεις δεν μας έχουν δώσει σαφή απάντηση (μερικοί λένε αλλεργικό άσθμα).
Γενικά έχω καταλάβει ότι είναι πολύ δύσκολο να βγάλουν οι γιατροί κάποιο σαφές συμπέρασμα όταν το παιδί έχει πρόβλημα με το αναπνευστικό. Και πίστεψέ με το έχω ψάξει πολύ - μέχρι και από συγγράμματα....
Εγώ δεν είχα πότέ να κάνω με φάρμακα (απ'όσο με θυμάμαι) και αυτό που συμβαίνει τώρα με το παιδάκι μου, μου φαίνεται αδιανόητο.¨΄Οτι δηλ. κανένα φάρμακο δεν έχει αποτέλεσμα πάνω της.
Παλιά 21-03-08, 15:58   #40
ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ

ΑΡΤΕΜΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όπως θα δείς και σε άλλες μου απαντήσεις δεν μας έχουν δώσει σαφή απάντηση (μερικοί λένε αλλεργικό άσθμα).
Γενικά έχω καταλάβει ότι είναι πολύ δύσκολο να βγάλουν οι γιατροί κάποιο σαφές συμπέρασμα όταν το παιδί έχει πρόβλημα με το αναπνευστικό. Και πίστεψέ με το έχω ψάξει πολύ - μέχρι και από συγγράμματα....
Εγώ δεν είχα πότέ να κάνω με φάρμακα (απ'όσο με θυμάμαι) και αυτό που συμβαίνει τώρα με το παιδάκι μου, μου φαίνεται αδιανόητο.¨΄Οτι δηλ. κανένα φάρμακο δεν έχει αποτέλεσμα πάνω της.
Τι σημαίνει δεν έχουν δώσει σαφή απάντηση Ρουλιτσα... Σαφή θεραπεία όμως δίνουνε..... και σαφέστατα πιο πολύ αντιβιωτικά. Οχι να το ψάξεις καλυτερα και να απαιτήσεις ΣΑΦΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ και τότε να κάνεις την πιο σαφή Θεραπεία. ... και ακόμη πιο σαφή να είναι η υπογραφή τους.

Ακου 10 μήνες με Κορτιζονούχα... Συνέχεια? ή ανα τακτά διαστήματα.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές