Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 01-12-07, 00:38   #1
Alexandra77

Το avatar του χρήστη Alexandra77

Alexandra77 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alexandra77
Προεπιλογή Μυκόπλασμα

Είμαι μόλις 1,5 μηνών έγκυος και μετά από μικροβιολογικές εξετάσεις που έκανα, μου βρήκε το μυκόπλασμα από τρίχα γάτας ή σκύλου (ευτυχώς όχι τοξόπλασμα!) και η μικροβιολόγος μου λέει ότι υπάρχει μια ειδική αντιβίωση που δεν πειράζει τις εγκύους αλλά η γυναικολόγος μου δεν θέλει να μου δώσει αντιβίωση ίσως όχι ακόμα τουλάχιστον και δεν υπάρχει λόγος δεν πειράζει το έμβρυο καθόλου δεδομένου ότι η εγκυμοσύνη προχωράει μια χαρά (προχθές είδαμε κι ακούσαμε την καρδούλα του να χτυπάει) κι έμεινε ευχαριστημένη. Σήμερα που ρώτησα μια γνωστή μου που τα λέγαμε μου είπε ότι όταν ήταν στο 4 μήνα έπαθε μυκόπλασμα (είδε αίμα να τρέχει) και πήρε την αντιβίωση αμέσως και γέννησε μια χαρά και λέω τώρα μάλλον θα μου συμβεί αργότερα αυτό μέχρι να δω αίμα να τρέξει. Το έπαθε καμία σας?

Ο χρήστης Alexandra77 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 01-12-07, 01:04   #2
Στέλλα

Στέλλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αλεξάνδρα δες τι βρήκα:

Μυκόπλασμα
Αν έχετε μυκόπλασμα και δεν το αντιμετωπίσετε, το μωρό σας κινδυνεύει να μολυνθεί κατά τον τοκετό. Επειδή είναι μικροοργανισμός, ο οποίος έχει εγκατασταθεί με σεξουαλική επαφή στον κόλπο σας, είναι δυνατόν να προκαλέσει πρόωρη ρήξη μεμβρανών. Το παιδί μπορεί να γεννηθεί με χαμηλό βάρος και να του παρουσιαστούν κυρίως πνευμονία, μηνιγγίτιδα και σηψαιμία.

Πηγή:
http://health.in.gr/pregn/Article.as...EF%F3%FD%ED%E7
Ο χρήστης Στέλλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-12-07, 01:19   #3
Alexandra77

Προεπιλογή

Το διάβασα Στέλλα αλλά η διαφορά είναι ότι το κόλλησα από τρίχα γάτας ή σκύλου όπως είπα κι όχι με σεξουαλική επαφή που λέει, μπερδεύτηκα γι' αυτό είπα να ρωτήσω μήπως το έχει ξαναπάθει μια από σας για να δω τι αποτέλεσμα είχε τελικά.

Παλιά 01-12-07, 01:26   #4
Στέλλα

Στέλλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δε γνωρίζω γι'αυτή τη περίπτωση Αλεξάνδρα μου,δυστυχώς.Εγώ πάντως που μου είχαν βρεί ελάχιστον τοξόπλασμα,μου είπε η γιατρός να μην ανησυχώ καθόλου γιατί δεν επηρεάζε καθόλου την εγκυμοσύνη μου και ότι μαλλον δεν ήταν ούτε από γάτα,ούτε από σκύλο(αν και μένει στον οργανισμό για αρκετά χρόνια και παλιότερα είχα ζωάκια καθότι ζωόφιλη),αλλά προφανώς από όχι τέλεια πλυμμένα φρούτα,λαχανικά ή από όχι τέλεια ψημένο κρέας(πολύ πιθανό γιατί πριν ανακαλύψουμε ότι ήμουν έγκυος παραγγέλναμε κάθε μέρα σχεδόν από τα fastfood-άδικα στη Θεσσαλονίκη).
Ο χρήστης Στέλλα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-12-07, 01:42   #5
Alexandra77

Προεπιλογή

Μια από τα ίδια για τα ζώα όταν ήμουν στην εφηβική ηλικία είχα αρκετά σκυλάκια και γατάκια μέχρι την ενηλικίωση και από τότε δεν απέκτησα ποτέ. Μάλλον το κόλλησα από την διπλανή γειτόνισσα που έχει σκυλάκι και το άφηνα να έρχεται σπίτι μου κάθε μέρα όλο το καλοκαίρι που μας πέρασε και μετά έφυγε στο εξωτερικό και όπως καταλαβαίνεις δεν ξανάπιασα από τότε κανένα άλλο ζώο και μου είπε η γιατρός ότι το έχω από καιρό το μυκόπλασμα το οποίο δεν την φοβίζει καθόλου οπότε βλέπουμε...!

Παλιά 21-12-07, 13:16   #6
EVELINA

Το avatar του χρήστη EVELINA

EVELINA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Μυκόπλασμα

ακριβως το ίδιο!!
ειμαι 1,5 περίπου μηνων (7 εβδομαδα) και μάλιστα χθες ακούσαμε και την καρδούλα του!!
και μου έδωσε ο γυναικολόγος μου αντιβίωση για ουρεοπλασμα / μυκόπλασμα, όπως και στον αντρα μου. Ειναι σε σιρόπι γιατι το στομάχι μου αντιδρά λίγο περίεργα όταν μυρίσω κάτι και νιώθω αδιαθεσία. ειναι λέει το μόνο αντιβιοτικό που δεν πειράζει την έγκυο.
αλήθεια αυτό προκαλείται απο σκύλο ή γάτα? δεν τον ρωτησα απο τι ειναι.
μήπως δημιουργείται και απο αντιβίωση παλιότερα?
σου ευχομαι όλα να σας πάνε καλά!!!! και πάντα θετικές σκέψεις!!
προσπάθησε όσο γίνεται να μην είσαι αγχωμένη...
χαρηκα πολύ.
Ο χρήστης EVELINA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-12-07, 13:46   #7
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν

διαβασα για το μυκοπλασμα και πουθενα δεν αναφερει οτι μπορει να το κολλησεις απο τις τριχες...
επισης το τοξοπλασμα το παθαινει καποιος περιπου 99% απο οχι καλα πλυμενα λαχανικα(π.χ.σε ταβερνες) και οχι καλα ψημενο κρεας,παρα απο γατα λιγοτερο απο 1%.
το εχω ψαξει πολυ το θεμα γιατι εχω 6 γατες,οποτε σας λεω μην ανησυχειτε.δυστυχως η αγνοια ειναι μεγαλη και πολυ γιατροι σε αυτο το θεμα ασχετοι παντελως!!
και πιο συγκεκριμενα¨

Όταν μια γάτα δεν τρώει ωμά κρέατα, δ ε ν υ π ά ρ χ ε ι περίπτωση να πάθει τοξοπλασμάτωση. Ο άνθρωπος μπορεί να μολυνθεί τρώγοντας όχι καλοψημένο κρέας επίσης. Ακόμα και οι χειρισμοί ενός άψητου κρέατος στην κουζίνα μπορούν να μολυνουν εναν άνθρωπο. Δεν πρέπει να λησμονήσουμε επίσης την δυνατότητα μόλυνσης του ανθρώπου κατά τη διάρκεια των μεταμοσχεύσεων οργάνων.
Πολλοί λοιπόν οι τρόποι μετάδωσης του τοξοπλάσματος στον άνθωπο και κατά συνέπεια οι κίνδυνοι που διατρέχει. Από τις γάτες όμως εάν τρέφονται με ψημένα φαγητά ή με φαγητα του εμπορίου, τότε οι κίνδυνοι είναι ανύπαρκτοι.επισης για να κολλησει καποιος απο γατα πρεπει να εχει μολυνθει η γατα απο μολυσμενο κρεας να κανει κακα και να πας να πιασεις τα κακα με τα χερια και μετα να τα βαλεις στο στομα!πραγμα πολυ απιθανο να το κανει καποιος ,ετσι δεν ειναι??
εκτος αυτου ακομη και να κολλησει η γατα ,μπορει να μολυνει με τα κακα της μονο για 20 μερες,μετα παθαινει ανοσια και δεν ξανακολλαει τοξοπλασμα ακομη και αν φαει παλι μολυσμενο κρεας!

Τρόποι προφύλαξης:Πλύσιμο χεριών, φρούτων,λαχανικών. Να μην πίνουμε νερό από λιμνάζοντα νερά. Για τις έγκυες ιδιαίτερα, να φορούν γάντια όταν δουλεύουν σε χωράφια-κήπους και όταν χειρίζονται το άψητο κρέας στην κουζίνα, καθώς ςπίσης και όταν καθαρίζουν δοχεία υγιεινής των γατιών.

εχω γατες απο τοτε που γεννηθηκα,δεν εχω παθει τοξοπλασμα ποτε και ολα πηγαν καλα με τις εγκυμοσυνες!!φιλια!

πηγη
Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος
Παλιά 22-12-07, 08:41   #8
aggeliki

aggeliki ουδετερη μηδέν

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aggeliki
διαβασα για το μυκοπλασμα και πουθενα δεν αναφερει οτι μπορει να το κολλησεις απο τις τριχες...ρωτησα και τον κτηνιατρο!επισης το τοξοπλασμα το παθαινει καποιος περιπου 99% απο οχι καλα πλυμενα λαχανικα(π.χ.σε ταβερνες) και οχι καλα ψημενο κρεας,παρα απο γατα λιγοτερο απο 1%.
το εχω ψαξει πολυ το θεμα γιατι εχω 6 γατες,οποτε σας λεω μην ανησυχειτε.δυστυχως η αγνοια ειναι μεγαλη και πολυ γιατροι σε αυτο το θεμα ασχετοι παντελως!!
και πιο συγκεκριμενα¨

Όταν μια γάτα δεν τρώει ωμά κρέατα, δ ε ν υ π ά ρ χ ε ι περίπτωση να πάθει τοξοπλασμάτωση. Ο άνθρωπος μπορεί να μολυνθεί τρώγοντας όχι καλοψημένο κρέας επίσης. Ακόμα και οι χειρισμοί ενός άψητου κρέατος στην κουζίνα μπορούν να μολυνουν εναν άνθρωπο. Δεν πρέπει να λησμονήσουμε επίσης την δυνατότητα μόλυνσης του ανθρώπου κατά τη διάρκεια των μεταμοσχεύσεων οργάνων.
Πολλοί λοιπόν οι τρόποι μετάδωσης του τοξοπλάσματος στον άνθωπο και κατά συνέπεια οι κίνδυνοι που διατρέχει. Από τις γάτες όμως εάν τρέφονται με ψημένα φαγητά ή με φαγητα του εμπορίου, τότε οι κίνδυνοι είναι ανύπαρκτοι.επισης για να κολλησει καποιος απο γατα πρεπει να εχει μολυνθει η γατα απο μολυσμενο κρεας να κανει κακα και να πας να πιασεις τα κακα με τα χερια και μετα να τα βαλεις στο στομα!πραγμα πολυ απιθανο να το κανει καποιος ,ετσι δεν ειναι??
εκτος αυτου ακομη και να κολλησει η γατα ,μπορει να μολυνει με τα κακα της μονο για 20 μερες,μετα παθαινει ανοσια και δεν ξανακολλαει τοξοπλασμα ακομη και αν φαει παλι μολυσμενο κρεας!

Τρόποι προφύλαξης:Πλύσιμο χεριών, φρούτων,λαχανικών. Να μην πίνουμε νερό από λιμνάζοντα νερά. Για τις έγκυες ιδιαίτερα, να φορούν γάντια όταν δουλεύουν σε χωράφια-κήπους και όταν χειρίζονται το άψητο κρέας στην κουζίνα, καθώς ςπίσης και όταν καθαρίζουν δοχεία υγιεινής των γατιών.

εχω γατες απο τοτε που γεννηθηκα,δεν εχω παθει τοξοπλασμα ποτε και ολα πηγαν καλα με τις εγκυμοσυνες!!φιλια!

πηγη
Πανελλήνιος Κτηνιατρικός Σύλλογος
Παλιά 22-12-07, 18:17   #9
Alexandra77

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο EVELINA
... το στομάχι μου αντιδρά λίγο περίεργα όταν μυρίσω κάτι και νιώθω αδιαθεσία.
Αν κι έχουμε το ίδιο πρόβλημα δυστυχώς ή ευτυχώς δεν νιώθω τίποτα εγώ κάτι τέτοιο και η γυναικολόγος μου δεν θέλει να μου δώσει τίποτα αφού η εγκυμοσύνη πηγαίνει πολύ καλά μέχρι τώρα. Αν παρουσιάσω πρόβλημα τότε βλέπουμε...
Πάντως η μικροβιολόγος μου, μου είπε ότι το κόλλησα από τρίχα ζώου αλλά δεν θα ασχοληθώ να το ερευνήσω.

Στις 27/12 θα σας πω νεότερα για υπέρηχο που θα κάνω.

Επίσης καλή σου εγκυμοσύνη και να σου πάνε όλα καλά, καλή λευτεριά!

Παλιά 26-02-08, 11:05   #10
Regina_Sofia

Περιοχή: Αθήνα!!!
Regina_Sofia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Regina_Sofia Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Regina_Sofia
Προεπιλογή

Καλημέρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καταρχήν πολύ ωραίο αυτό το forum που έχει δημιουργηθεί για γονείς με ή χωρίς εμπειρία. Ομολογώ μπήκα προχθές και χάζεψα λίγο και κάπως ηρέμησα, μου έφυγε το άγχος της πρώτης εγκυμοσύνης. Είμαι περίπου στην 6η εβδομάδα ( σήμερα θα κάνω τον 1ο μου υπέρηχο και θα δούμε πως πάει ), αλλά δυστυχώς γνωρίζω εδώ και λίγες μέρες πως έχω μυκόπλασμα και ουρεόπλασμα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμη ποιός γιατρός θα με παρακολουθήσει κατά τη διάρκεια, γιατί μέχρι τώρα είχα κάποιον, αλλά μόνο για απλές εξετάσεις. Τώρα άρχισα να ψάχνομαι όμως, γιατί προβληματίστηκα για το ενδιαφέρον που μου δείχνει ( προς Θεού δεν κατηγορώ το γιατρό, αλλά οι εγκυμονούσες θέλουμε το αντίστοιχο ενδιαφέρον).
Τέλος πάντων, για να μη γίνομαι κουραστική, μου χορήγησε μια αντιβίωση αρκετά διαδεδομένη, και σε μένα και τον σύντροφό μου, η οποία προσωπικά με πείραξε στο στομάχι, οπότε και τη σταμάτησα. Το θέμα είναι ότι έχω προβληματιστεί πολύ για το τι θα κάνω από δω και πέρα, μια που με ενοχλεί απίστευτα η αντιβίωση για την καταπολέμηση του μυκοπλάσματος. Αγχώθηκα και προβληματίστηκα γιατί είναι νωρίς ακόμη και δε θα ήθελα να δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα στο έμβρυο. Διάβασα τα όσα έχετε γράψει και αντιλαμβάνομαι πως κάθε περίπτωση με μυκόπλασμα είναι μοναδική σε μια έγκυο γυναίκα.
Η αλήθεια είναι ότι σήμερα απεύνθυκα και σε έναν άλλο γιατρό, μέσω του ταμείου μου, δε μου τον σύστησε κανείς, και μου πρότεινε να αλλάξω την ίδια αντιβίωση σε σιρόπι και ο σύντροφός μου να πάρει κατι άλλο σαν παράλληλη θεραπεία. Προβλήματιζομαι γιατί δε θέλω επουδενεί το μωρό μου να γίνει πειραματόζωο!!!!!
Οσες μέλλουσες μαμάδες είχατε ανάλογες περιπτώσεις, τί θα προτείνατε να κάνω;;;
Παλιά 26-02-08, 11:26   #11
aggeliki

aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν εχω αντιμετωπισει τετοιο προβλημα,αλλα ειχα κανει εξεταση για αυτα και ο γιατρος μου ειχε πει οτι ενοχοποιουνται για προωρους τοκετους ή ακομη και για αποβολες και γι αυτο πρεπει να αντιμετωπιζονται,καλο ειναι να παρεις καποια αντιβιωση.

http://www.myworld.gr/browse/24214

επισης ολα αυτα καμια σχεση δεν εχουν με κατοικιδια ζωα!
Παλιά 26-02-08, 13:20   #12
annastasia

Το avatar του χρήστη annastasia

Περιοχή: Αθήνα
annastasia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annastasia
Προεπιλογή

Κάτι από τα δύο είχα και εγώ στην αρχή (μυκόπλασμα ή ουρεόπλασμα δε θυμάμαι ποιο) και πήρα και εγώ και ο σύζυγος αντιβίωση...
Παλιά 26-02-08, 14:06   #13
Regina_Sofia

Περιοχή: Αθήνα!!!
Regina_Sofia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Regina_Sofia Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Regina_Sofia
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!!!
Γνωρίζω πως πρέπει να πάρω σίγουρα κάποια αντιβίωση, αλλά δυστυχώς αυτή που πήρα που προκαλεό τρομερούς πόνους και δυσφορία στο στομάχι. εσείς είχατε παρόμοιες ενοχλήσεις σε σημείο που να μην μπορείτε να σταθείτε, (γιατί εμένα προσωπικά με ρίχνει κάτω!!!!) Δε θέλω να την αποφύγω, απλώς θέλω να καταλλάβω αν χρειάζεται να πάρω ίσως κάποι άδεια από τη δουλειά προκειμένου να την κάνω πιο άνετα σπίτι. Οσες πήρατε κάποια αντιβίωση, χρειάστηκε να παραμείνετε λίγες μέρες σπίτι;;;
Υγ.Μη με παρεξηγείτε για το άγχος μου, απλώς είναι η πρώτη μου κύηση και θέλω να πάνε όλα καλά. Εχω διαβάσει κι εγώ αρκετά για αυτό το βακτηρίδιο και ξέρω πως μπορεί να επιφέρει αποβολή ή πρόωρο τοκετό, κάτι που θέλω ΣΙΓΟΥΡΑ να αποφύγω και να πάνε όλα καλά!!
Παλιά 26-02-08, 15:03   #14
annastasia

Το avatar του χρήστη annastasia

annastasia ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην annastasia
Προεπιλογή

Πωπω... πολύ αμυδρά θυμάμαι εκείνο το διάστημα... έχουν αλλάξει τόσα από τότε!
Τώρα που το λες δεν πρέπει να μου είχε "κάτσει" και εμένα ιδιαίτερα καλά αλλά όχι σε σημείο να πέσω κάτω! Πήγαινα στη δουλειά κανονικά... αλλά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Αν εσύ νοιώθεις πως για να την πάρεις θα πρέπει να μείνεις σπίτι, να πάρεις άδεια και να το κάνεις!

Και όχι... δε σε παρεξηγούμε για το άγχος σου... και εγώ τότε έμπαινα στο internet για να δω τι είναι αυτό που είχα
Παλιά 20-12-08, 11:58   #15
ΜΑΡΙΛΙΑ

ΜΑΡΙΛΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ.
ΕΙΜΑΙ 1 ΜΙΣΗ ΜΗΝΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΧΩ ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ HOMINIS ΘΕΤΙΚΟ -ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?
Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΛΕΝΟΜΕ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

ΝΑ ΑΝΥΣΗΧΗΣΩ Ή ΟΧΙ??????????????????????
ΦΙΛΙΑ
Ο χρήστης ΜΑΡΙΛΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-12-08, 12:29   #16
asteroyla

Το avatar του χρήστη asteroyla

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
asteroyla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα Μαριλια
Αυτο που εχεις το εχω περασει κ εγω
Ειναι ενα μικροβιο το οποιο το κολλας απο σεξουαλικη επαφη κ μονο
Εγω πεδευομουν 7 μηνες για να το ξεφορτωθω κ πρεπει κ ο αντρας σου να κανει!!!!!!
Πρεπει να κανεις και αντιβιογραμμα για να ξερεις σε πιο χαπι ειναι ευαιστιτο διαφορετικα θα πεδευτεις παρα πολυ για να το ξεφορτοθεις
Σου μιλαω εκ πειρας!!
Δεν ειναι κατι ανησυχητικο ομως να ξερεις
Ελπιζω να σε βοηθησα
Παλιά 20-12-08, 12:55   #17
dudu

Το avatar του χρήστη dudu

Περιοχή: χαλανδρι
dudu ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dudu
Προεπιλογή

Μπορεισ σε παρακαλω να μου πεισ που εκανεσ την εξεταση?γιατι στο γενικο κρατικο δεν την κανουν.
Παλιά 20-12-08, 13:12   #18
despina100

Περιοχή: θεσσαλονικη σε λεω!!
despina100 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dudu
Μπορεισ σε παρακαλω να μου πεισ που εκανεσ την εξεταση?γιατι στο γενικο κρατικο δεν την κανουν.
Την κανουν σε όλα τα ιδιωτικά κεντρα (τυπου βιοιατρική) και δεν είναι ακριβή, εγω εδωσα 20 ευρω.
Μου κάνει εντυπωση πάντως που ειπε απλές πλύσεις ο γιατρός στη Μαριλία γιατί εμενα μου είχε πει ο γιατρός μου ότι το μυκοπλασμα θέλει οπωσδήποτε θεραπεία.

Ο χρήστης despina100 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-12-08, 15:10   #19
ravT

ravT ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και στις δικές μου πρώτες εξετάσεις που έκανα μόλις έμεινα έγκυος βρέθηκε μυκόπλασμα και πήρα άμεσα αντιβίωση (2 κουτιά μάλιστα) και κολπική κρέμα για 15 μέρες. Ο γιατρός μου ήταν κάθετος στο θέμα θεραπεία ώστε να μην έχει πρόβλημα το μωρό.
Παλιά 20-12-08, 17:18   #20
asteroyla

Το avatar του χρήστη asteroyla

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
asteroyla ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και γω σε μικροβιολογικο την εκανα αλλα μου εχει συλλεξει τα υγρα ο γιατρος.
Εγω μαζι με το αντιβιογραμμα πληρωνα 9 ευρω συμετοχη του τεβε
Παλιά 13-10-11, 12:37   #21
crazygirl80

Το avatar του χρήστη crazygirl80

Περιοχή: kyklades
crazygirl80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΜΙΚΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ 9 ΕΒΔΟΜΑΔΑ

κοριτσια καλημερα ,
σημερα μπηκα στον 3 μηνα εγκυμοσυνης και η κολπικη εξεταση εδειξε Μυκοπλασμα και μυκητεσ. Για τους μυκητες το ηξερα το Μυκοπλασμα πως το κολησα και αν το κολησα απο τον ανδρα μου εκεινος πως το κολησεαν δε παρω αντιβιωση μπορει να αποβαλω μου ειπε ο γιατρος
Ο χρήστης crazygirl80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-11, 16:00   #22
crazygirl80

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο crazygirl80 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια καλημερα ,
σημερα μπηκα στον 3 μηνα εγκυμοσυνης και η κολπικη εξεταση εδειξε Μυκοπλασμα και μυκητεσ. Για τους μυκητες το ηξερα το Μυκοπλασμα πως το κολησα και αν το κολησα απο τον ανδρα μου εκεινος πως το κολησεαν δε παρω αντιβιωση μπορει να αποβαλω μου ειπε ο γιατρος
ασ μου απαντησει καποιος
Παλιά 13-10-11, 16:12   #23
lvasso

lvasso χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οταν είμουν εγκυος στον γιο μου ,μου βρηκαν και εμένα μυκόπλασμα ο γιατρός μου δεν με πανικόβαλε καθόλου μου έδωσε αντιβίωση την πήρα και όλα ακολούθησαν πολυ καλά στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Ο γιός μου σήμερα είναι 11 έτων
Ο χρήστης lvasso δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-11, 13:47   #24
crazygirl80

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lvasso Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν είμουν εγκυος στον γιο μου ,μου βρηκαν και εμένα μυκόπλασμα ο γιατρός μου δεν με πανικόβαλε καθόλου μου έδωσε αντιβίωση την πήρα και όλα ακολούθησαν πολυ καλά στην εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Ο γιός μου σήμερα είναι 11 έτων
thanksγιατι εχω τρελαθει επειδη δεν εχω κλεισει καν το 3ο μηνα και υποτιθεται οτι δε πρεπει να περνουμε τιποτα απο φαρμακα ευχαριστω και παλι
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 16-10-11, 20:50   #25
ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ

ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

[QUOTE=crazygirl80;2176947]thanksγιατι εχω τρελαθει επειδη δεν εχω κλεισει καν το 3ο μηνα και υποτιθεται οτι δε πρεπει να περνουμε τιποτα απο φαρμακα ευχαριστω και παλι[/
Μην αγχωνεσαι ρε κοριτσι.Εγω ειμαι 6 εβδ και 5 ημερων και πριν κανα 2 εβδομαδες περιπου μετα απο εξεταση βρεθηκε οτι εχω ουρεοπλασμα και τωρα κανω θεραπεια παιρνω αμοξιλ των 500 3 την ημερα.Ποιος σου ειπε οτι το πρωτο τριμηνο απαγορευονται τα χαπια?Κανε τη θεραπεια σου και ολα θα πανε καλα. Δεν κανει καλα ο γιατρος σου που σε αγχωνει αποκλειεται να αποβαλεις αν δεν κανεις την θεραπεια που σου ειπε
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-10-11, 13:41   #26
crazygirl80

Προεπιλογή

[QUOTE=ΜΑΡΙΑ-ΕΥΓΕΝΙΑ;2178958]
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο crazygirl80 Εμφάνιση μηνυμάτων
thanksγιατι εχω τρελαθει επειδη δεν εχω κλεισει καν το 3ο μηνα και υποτιθεται οτι δε πρεπει να περνουμε τιποτα απο φαρμακα ευχαριστω και παλι[/
Μην αγχωνεσαι ρε κοριτσι.Εγω ειμαι 6 εβδ και 5 ημερων και πριν κανα 2 εβδομαδες περιπου μετα απο εξεταση βρεθηκε οτι εχω ουρεοπλασμα και τωρα κανω θεραπεια παιρνω αμοξιλ των 500 3 την ημερα.Ποιος σου ειπε οτι το πρωτο τριμηνο απαγορευονται τα χαπια?Κανε τη θεραπεια σου και ολα θα πανε καλα. Δεν κανει καλα ο γιατρος σου που σε αγχωνει αποκλειεται να αποβαλεις αν δεν κανεις την θεραπεια που σου ειπε
thanks a lot, δεν με αγχωνει ο γιατρος μου, απο μονη μου αγχωνομαι!!!μενω και σε νησι οπου δεν εχεις και το γιατρο διπλα σου ανα πασα στιγμη και καταλαβαινεις anyway ελπιζω πως το bebe μου να ειναι καλα 3 εβδομαδες εμειναν μεχρι την τροφοβλαστη!!!thanks again
Παλιά 27-10-11, 13:27   #27
selestina

selestina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή mukoplasma????

kalhmera koritsia.eimai sthn 9h evdomada kuhshs.ex8es peira ta apotelesmata kaliergeias kolpikou ygrou k mou brhkan mukoplasma.rwtaw thn mikrobiologo ti einai auto???mou leei den einai kati sobaro.pernw thl th gunaikologo mou k mou leei pou to brhkes twra auto???phgene s ena farmakeio k pare 10 koutia erythrocin kai 8a perneis ana 6 wres ena xapi.ths lew,den einai epikindino gia to mwro na parw antiviosh??mou eipe oxi alla an den 8erapeutei uparxei kundinos apobolhs k 8a erxese tr ka8e vdomama na akoume kardia na blepoume an to mwro einai kala.apo ekeinh thn wra ta exw kanei pano mou opos katalabate k anupomono na er8ei deutera n do to mwraki mou giati 8a trela8w!!!eixei kamoia paromia ebeiria???kai ti egine telika?
Ο χρήστης selestina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-11, 13:34   #28
lazariska

lazariska ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κακώς σε άγχωσε τόσο πολύ η γιατρός σου.Εντάξει έχει ακουστεί ότι μπορεί να προκαλέσει αποβολή αλλά νομίζω ότι δεν πολυισχύει,από ότι μου είπε ο δικός μου γιατρός.Εγώ στην αρχή είχα ουρεόπλασμα,κάτ παρόμοιο,πήρα μια αντιβίωση για 7 μέρες και δεν ξαναέλεγξα αν έφυγε.Τώρα που κοντεύει ο τοκετός θα κάνω ξανά μια καλλιέργεια σε 3 βδομάδες περίπου να δουμε μήπως χρειαστεί αντιβίωση γιατί νομίζω αν δε φύγει πάμε σε καισαρική,δεν είμαι σίγουρη όμως.
Παλιά 27-10-11, 13:40   #29
selestina

selestina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

polu grhgorh apantish euxaristw!!!nai to diavasa oti einai paromoio egw 8a parw xapia gia toulaxisto ena mhna,h giatros mou einai polu austhrh,borei n fovate giati eixa k mia apobolh alla htan sthn 5h evdomada.twra akousame k kardoula k th deutera to eidame me ton antra mou k eixe kefalaki,somataki k duo mikra podarakia k to latrepsame k meta ma8enoume auto k stenaxore8ikame, an k o antras mou einai polu esiodokso k leei to mwraki mas hr8e gia na minei.kserw pantos oti an exeis prin genniseis kaneis kaisarikh gia na min kolisei to mikrobio to mwro opos genni8ei.elpizw pantos na min exeis tpt k na genni8ei to mwraki sou fusiologika,alla k na exeis 8 kaneis mia kaisarikh k meta kaneis th 8erapeia sou k teleiwnei h upo8esh.
Παλιά 27-10-11, 13:45   #30
lazariska

lazariska ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν με αγχώνει και πολύ το θέμα,γι αυτο στο λέω κι εσένα.Βασικά το μικρόβιο το έχω από το 2007,είναι επίμονο,φεύγει πολύ δύσκολα αλλά τι να κάνουμε,ότι χρειαστεί θα γίνει.Κι εγώ είχα μια αποβολή αλλά 2 γιατροί μου το απέκλεισαν ότι έφταιγε αυτό.Γι αυτό χαλαρώστε,θα πάνε όλα τέλεια κι από δω και πέρα να ξέρεις ότι οι υπέρηχοι θα είναι απολαυστικοί,κάθε φορά θα είναι όλο και πιο ολοκληρωμένο.
Παλιά 27-10-11, 14:05   #31
selestina

selestina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

sou euxomai ena gero mwraki lazariska mou.
Παλιά 27-10-11, 14:49   #32
eleonoritsa

eleonoritsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα.

Και εγώ είχα μυκόπλασμα το οποίο φάνηκε στην αρχή της εγκυμοσύνης με τον προγεννητικό έλεγχο και πήρα και εγώ αντιβίωση. Είναι ένα μικρόβιο όντως πολύ επίμονο που δύσκολα φεύγει. Όμως αν δεν φύγει τότε ίσως χρειαστεί να κάνεις καισαρική διότι με το φυσιολογικό τοκετό υπάρχει κίνδυνος να μολυνθεί το μωρό την ώρα της γέννας. Και βέβαια κάποιες φορές έχει κατηγορηθεί για αποβολές. Αυτά τουλάχιστον μου είπε ο δικός μου γιατρός.
Να πάρεις την αντιβίωση και να πας να ακούσεις το μωράκι σου με ηρεμία!! όλα καλά θα πάνε!
Ο χρήστης eleonoritsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-11, 14:52   #33
maria ampelokipi

Το avatar του χρήστη maria ampelokipi

maria ampelokipi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγώ ουρεόπλασμα είχα, δεν έκανα καθόλου θεραπεία κατά την εγκυμοσύνη, μια χαρά πήγε και γέννησα στην ώρα μου, μετά τη γέννα έκανα δύο φορές θεραπεία, αλλά ακόμα το έχω το μικρόβιο.
Να είσαι ήσυχη και να μην πανικοβάλλεσαι! Οι έρευνες που έχουν γίνει δεν λένε πως μεγάλο ποσοστό των γυναικών με ουρεόπλασμα/μυκόπλασμα αποβάλλει, απλά πως μεγάλο ποσοστό των αποβολών συμπίπτει με γυναίκες που φέρουν το μικρόβιο, που μπορεί όμως να απέβαλαν για τους χίλιους δυο λόγους.
Καλή συνέχεια
Ο χρήστης maria ampelokipi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-10-11, 16:02   #34
selestina

selestina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

makari na pane ola kala,kanw thn proseuxoula mou.entometaksi eimai k ksapla giati sthn arxh eixa ligo aima k pernw utrogestan k tr ksekinhsa k auta ta xapia,opos eipe h giatros 8 kanw kairo 8erapeia k anakateuete k to stomaxi mou den borw n faw tpt.to prwi ekana k ligo emeto!!!!ax re koritsia ti duskolo einai n er8ei ena mwraki,alla paralula me toses duskolies to ekthmas k pio polu.
Παλιά 15-11-13, 22:38   #35
Αννα ΔΜ

Αννα ΔΜ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και βοήθεια σήμερα πήρα την απάντηση από το μικροβιολογικό και έχω μυκοπλασμα το κακό είναι ότι είμαι 8 μηνών τι θα κάνω τώρα προλαβαίνω να κάνω θεραπεία υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι το μωρό?
Ο χρήστης Αννα ΔΜ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
μυκόπλασμα

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές