Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άρνηση στο φαγητό


Olg@

Recommended Posts

Εγώ πάλι έχω το αντίθετο πρόβλημα από τη Στέλλα ... εδώ και μια βδομάδα αρνείται πεισματικά να φάει οτιδήποτε αλλό εκτός απο γάλα. Είπα να της δώσω λίγο χρόνο και να μην την πιέσω αλλά έχω αρχίσει και ανησυχώ. Αρκεί μόνο το γάλα ώστε να καλύψει τις πλέον αυξημένες διατροφικές της ανάγκες;

 

Γενικά είναι ένα παιδί δύσκολο στο φαγητό του, φρουτόκρεμα δηλαδή ποτέ δεν έχει φάει πάνω από μερικές δοκιμαστικές κουταλιές, να φανταστείτε μέχρι και σε μπιμπερό με κομμένη θηλή την έχω βάλει, σε μορφή παχύρευστου υγρού, μπας και την πιει αλλά άδικος κόπος :cry:

Τέλος πάντων συμβιβαστήκαμε στο να κουτσοπίνει κάποια μλ φρεσκοστυμμένο πορτοκάλι και στα μικρά κομματάκια φρούτου που τα ψιλοτρώει.

Τις κρέμες του εμπορίου επίσης δεν τις συμπαθεί, το γιαούρτι την αφήνει αδιάφορη .... το μόνο που έτρωγε μέχρι τώρα με ευχαρίστηση ήταν το μεσημεριανό της ( κρεατόσουπα, τραχανάς κτλ) αλλά από ότι φαίνεται πάει και αυτό :cry: ....

Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο; Τι με συμβουλεύεται; Το παιδίατρο όταν τον ρωτάω μου λέει άστην να πεινάσει ... το δοκίμασα αλλά όσο και να πεινάει αυτό το παιδί δεν τρώει αυτό που δεν θέλει να φάει!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μηπως βαρεθηκε τα αλεσμενα και θελει να τρωει φαγητο σε μικρα μικρα κομματια?μερικα παιδια σταματανε γρηγορα τα αλεσμενα.Κανε μια προβα και ισως φαει.Αν και παλι δεν καταφερεις τιποτε μη συμπληρωνεις με γαλα αλλα περιμενε στο επομενο γευμα και ξανασερβιρε αυτο που τρωει.Αν δινεις γαλα παιρνει το μηνυμα οτι και να μη φαει θα πινει γαλα οποτε δεν θα φαει ποτε.Φαση ειναι και ελπιζω να περασει γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

μηπως βαρεθηκε τα αλεσμενα και θελει να τρωει φαγητο σε μικρα μικρα κομματια?μερικα παιδια σταματανε γρηγορα τα αλεσμενα.Κανε μια προβα και ισως φαει.Αν και παλι δεν καταφερεις τιποτε μη συμπληρωνεις με γαλα αλλα περιμενε στο επομενο γευμα και ξανασερβιρε αυτο που τρωει.Αν δινεις γαλα παιρνει το μηνυμα οτι και να μη φαει θα πινει γαλα οποτε δεν θα φαει ποτε.Φαση ειναι και ελπιζω να περασει γρηγορα.

 

Αυτό με τα αλεσμένα το σκέφτηκα και εγώ ... αλλά το κρέας πως να της το δώσω :roll:;;; Το πορτοκάλι το τρώει μια χαρά σε κομματάκια αλλά με το μπισκότο nutricia πνίγεται ....

 

Εννοείται πως δεν της δίνω γάλα και της ξαναδίνω το μεσημεριανό και εννοείται πως δεν το τρώει και γυρνάει μάλιστα και από την άλλη το κεφάλι :cry: .... Απλά κάποιες στιγμές που έχει από το πρωί να φάει ε δεν μπορώ το απόγευμα να μην της δώσω λίγο γάλα ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

το κρεας αλεσετο και ανακατεψετο με τα λαχανικα τα οποια ειναι κομμενα σε κομματακια.

Το απογευμα αν δεν φαει το μεσημεριανο της ,δοκιμασε κατι που να της αρεσει,οπως τραχανα,ψωμακι με τυρακι και σαν εσχατη λυση το γαλα.Θελει υπομονη και επιμονη.

 

Μηπως αρχισε να μπουσουλαει και εχει νεα ενδιαφεροντα και δεν την ενδιαφερει το φαγητο;

 

Απλα εικασιες κανω και ελπιζω να βοηθαω :D

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και της έκοψα το κρέας μικρά κομματάκια και τα λαχανικά το ίδιο. Μπορώ να πω πως έφαγε μερικές μπουκιές και δεν ήταν τελείως αρνητική ( κλάμματα και τσιρίδες) σαν τις άλλες φορές, πολύ σημαντικό αυτό :lol::lol::lol:. Τώρα αν χόρτασε αυτή ξέρει :roll: .... θα την αφήσω έτσι και αργότερα το απογευματάκι θα δοκιμάσω λίγο γιαουρτάκι με κομματάκια φρούτου. Μπορεί τελικά να της φταίνε τα αλεσμένα τι να πω...

Για μπουσούλημα δεν ενδιαφέρεται καθόλου, μάλλον την βλέπω ότι θα περπατήσει κατευθείαν γιατί θέλει να την κρατάμε και να κάνει βηματάκια, επίσης της αρέσει να κρατιέται μονη της από τα κάγκελα του πάρκου και σιγά σιγά να προχωράει. Λες τα καινούργια 'χόμπι' να της απορροφούν όλο το ενδιαφέρον; Δεν το χα σκεφτεί έτσι :wink: Όπως και να έχει ευχαριστώ για το ενδιαφέρον .... οποιαδήποτε συμβουλή πολύτιμη :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όλια μήπως βγάζει δοντάκια;;; Και η δικιά μου τις τελευταίες μέρες έχει καταργήσει το απογευματινό και τρώει ελλάχιστα το μεσημέρι, ενώ συνήθως τα σκίζει... Η παιδίατρος μου είπε να μην ανησυχώ γιατί βγάζει δοντάκια και γενικά αυτά κάνουν ανορεξίες, καταρροές και άλλα τέτοια.. Δες με το χέρι σου αν είναι πρησμένα τα ουλάκια της και αν είναι βάλτης φαρμακάκι να ανακουφιστεί λίγο... Εγώ πριν λίγο της έδωσα ντεπόν γιατί έκλαιγε η καημενούλα απο τον πόνο....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Όλγα και εμένα η Νάσια από τον έκτο μέχρι και τον όγδοο δεν έτρωγε σχρδόν καθόλου!Όταν όμως βγήκαν τα δοντάκια ηρέμησε και τώρα τρώει καλούτσικα.Βέβαια όχι υπερβολικά όπως κάποια μωρά,αλλά τουλάχιστον 20-25 κουταλάκια θα τα φάει(ναι!τα μετράω!),αλλά έχει φτάσει να τρώει και 50 κουταλάκια.Είναι με τις μέρες της! :D

 

Μην ανησυχείς!Θα στρώσει!Άσ'την να φάει όσο θέλει.Το να πιέζουμε τα μωρά να τρώνε δεν είναι καλό,γιατί αργότερα γυρίζει μπούμερανγκ και δεν σταματάνε να τρώνε! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαστε σε φάση που βγάζουμε δοντάκια, έχουμε τρία και πάμε για το τέταρτο :lol: !!!

Με το φαγητό και εγώ δεν θέλω να γίνομαι καθόλου πιεστική και δεν είμαι καθόλου υπερ της ποσότητας, ένα κανονικό γεύμα στερεάς τροφής της Κατερίνας είναι περίπου στα 140 ml και είμαι σούπερ ευχαριστημένη με αυτό. Στεναχωριέμαι όμως όταν δεν ανοίγει καν το στόμα της να δοκιμάσει ή τρώει μόνο δύο τρεις κουταλιές...

Βέβαια για να πούμε και του "παιδιού" το δίκαιο ... αδύνατο δεν το λες το παιδάκι μου .... μια χαρά κανονικό κανονικότατο είναι :lol: .... λέτε να έχω το κατοχικό σύνδρομο της μάνας 'ΦΑΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ' :shock: ;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα και της έκοψα το κρέας μικρά κομματάκια και τα λαχανικά το ίδιο. Μπορώ να πω πως έφαγε μερικές μπουκιές και δεν ήταν τελείως αρνητική ( κλάμματα και τσιρίδες) σαν τις άλλες φορές, πολύ σημαντικό αυτό :lol::lol::lol:. Τώρα αν χόρτασε αυτή ξέρει :roll: .... θα την αφήσω έτσι και αργότερα το απογευματάκι θα δοκιμάσω λίγο γιαουρτάκι με κομματάκια φρούτου. Μπορεί τελικά να της φταίνε τα αλεσμένα τι να πω...

Για μπουσούλημα δεν ενδιαφέρεται καθόλου, μάλλον την βλέπω ότι θα περπατήσει κατευθείαν γιατί θέλει να την κρατάμε και να κάνει βηματάκια, επίσης της αρέσει να κρατιέται μονη της από τα κάγκελα του πάρκου και σιγά σιγά να προχωράει. Λες τα καινούργια 'χόμπι' να της απορροφούν όλο το ενδιαφέρον; Δεν το χα σκεφτεί έτσι :wink: Όπως και να έχει ευχαριστώ για το ενδιαφέρον .... οποιαδήποτε συμβουλή πολύτιμη :wink:

 

Το κρέας να της το πολτοποιείς καλύτερα.Την πατάτα και τα υπόλοιπα μπορείς να τα λιώνεις με το πιρούνι. :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι είμαστε σε φάση που βγάζουμε δοντάκια, έχουμε τρία και πάμε για το τέταρτο :lol: !!!

Με το φαγητό και εγώ δεν θέλω να γίνομαι καθόλου πιεστική και δεν είμαι καθόλου υπερ της ποσότητας, ένα κανονικό γεύμα στερεάς τροφής της Κατερίνας είναι περίπου στα 140 ml και είμαι σούπερ ευχαριστημένη με αυτό. Στεναχωριέμαι όμως όταν δεν ανοίγει καν το στόμα της να δοκιμάσει ή τρώει μόνο δύο τρεις κουταλιές...

Βέβαια για να πούμε και του "παιδιού" το δίκαιο ... αδύνατο δεν το λες το παιδάκι μου .... μια χαρά κανονικό κανονικότατο είναι :lol: .... λέτε να έχω το κατοχικό σύνδρομο της μάνας 'ΦΑΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ' :shock: ;;;

 

Τί βάρος-υψος έχει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν δύο εβδομάδες που είχαμε πάει στον παιδίατρο ήταν 73εκ. και 8700 κιλά.

 

Μια χαρά!Και η δικιά μου 73 ήταν στην ηλικία της Κατερινούλας σου,αλλά 7600! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο εβδομάδες που είχαμε πάει στον παιδίατρο ήταν 73εκ. και 8700 κιλά.

 

Μια χαρά!Και η δικιά μου 73 ήταν στην ηλικία της Κατερινούλας σου,αλλά 7600! :wink:

 

Tώρα μας είπες με κομψό τρόπο χοντρές;;;; :lol::lol::lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο εβδομάδες που είχαμε πάει στον παιδίατρο ήταν 73εκ. και 8700 κιλά.

 

Μια χαρά!Και η δικιά μου 73 ήταν στην ηλικία της Κατερινούλας σου,αλλά 7600! :wink:

 

Tώρα μας είπες με κομψό τρόπο χοντρές;;;; :lol::lol::lol:

 

Άντε καλέ!Δεν θα το ΄λεγα ποτέ,αφού και εγώ χοντρή ειμαι! :P Ή κατά τη γνώμη του Κωστάκη μου "αγελαδίτσα"! μουυυυυυυυυυυυυυυυ! :P:P:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακι και ο χαρουλης απο 7 μηνων σχεδον δεν γουσταρει να τρωει τιποτα αλεσμενο. Το κρεας το κοβω με το μαχαιρι ψιλα ψιλα κομματακια και τα υπολοιπα με το πιρουνι.. μεχρι και μακαρονια μπορει να φαει ετσι.. αλλα αλεσμενα τιποτα.. Τα απεχθανεται. Οσο για την ποσοτητα ειναι σιγουρο οτι ετσι θα φαει λιγοτερη ποσοτητα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ναι το πρόβλημά μας από ότι φαίνεται είναι τα αλεσμένα ... Σήμερα τα έκοψα όλα πολύ μικρά κομματάκια και τα τσάκισε :wink: !!! Είναι gourmet τύπος τελικά το παιδάκι μου :lol::lol::lol: !!!

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και καμια εβδομάδα η μικρή μου σταμάτησε να τρώει το απογευματινό της. Συγκεκριμένα τα γεύματά της είναι:

7.00-7.30: γάλα (περ. 180 - 200 γρ.)

10.00 -10.30: φρουτόκρεμα (μέρα παρα μέρα αυγό) Το μόνο γεύμα που τρώει με χαρά και όρεξη και λιγότερα καραγκιοζιλίκια. :D

14.00: φαγητό (με το ζόρι :( ) (για να φάει λίγες κουταλιές θα με σκάσει)

17.30: Ε, τι πάλι θα φάμε; Κάποτε τρώγαμε γιαουρτάκι. Δεν το θέλει. Δεν θέλει επίσης: ψωμί τυρί (παρά ελάχιστο), κρέμες έτοιμες, κρέμες σπιτικές, μπισκότα, ψωμί -μαρμελάδα.

21.00:γάλα (όχι πολύ 100 -120 γρ. Μη βαρυστομαχιάσουμε κιόλας)

 

Το μεγάλο μου πρόβλημα όμως είναι το απογευματινό. ΄Μετά πεινάει γύρω στις 7 - 7.30 και τριγυρνάει συνέχεια μες την κουζίνα αλλά δεν ξέρω τι αλλο θα μπορούσα να της δώσω. Πες τε μου καμμιά ιδέα..... :cry::cry::cry:

 

Ή μήπως είμαι υπερβολική; Δεν ξέρω τι να κάνω;

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο μου πρόβλημα όμως είναι το απογευματινό. ΄Μετά πεινάει γύρω στις 7 - 7.30 και τριγυρνάει συνέχεια μες την κουζίνα αλλά δεν ξέρω τι αλλο θα μπορούσα να της δώσω. Πες τε μου καμμιά ιδέα..... :cry::cry::cry:

Ή μήπως είμαι υπερβολική; Δεν ξέρω τι να κάνω;

 

Αν της έβραζες λίγο τραχανά με ντοματούλα ή φετούλα;

Η αν της καθάριζες κανά φρούτο;

Link to comment
Share on other sites

Μμμμ, τραχανά θα δοκιμάσω.... φρούτο το πολύ να φάει μισή μπανάνα ή μισό αχλάδι....

 

Η πλάκα είναι ότι αφού πεινάει..... πηγαίνει συνέχεια στην κουζίνα, στέκεται στη γωνίτσα ανάμεσα στα ντουλάπια (όπου ξέρει ότι βάζουμε διάφορα φαγώσιμα) και το ψυγείο και δείχνει..... Αλλά δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω τι μπορεί να θέλει. Της έχω δώσει τα πάντα ό,τι υπάρχει εκεί (και επιτρέπεται).

 

Ευχαριστώ Fotiniv :D

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

1.Τραχανα (The best) εγω τον κανω με γαλα.

2.πατατα βραστη με αυγο και γιαούρτι (υπαρχει συνταγη στο topic με συνταγες)

3.Τοστ (μπας και φαει τον συνδιασμό ψωμι-τυρι)

4.Επισης φτιαχνω το εξης : βρεχω καλα κριθαροκουλουρα, παιρνω μονο τη ψυχα, τριβω απο πανω ντοματουλα,λιγο αλατι-λαδι-ριγανη, και τριβω και φετουλα και της αρεσει πολυ (ντακος αλλα παιδικο :D:D ΄)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το τοστάκι θα σου πρότεινα ... εμάς μας έχει σώσει αφού η μικρή έκοψε την απογευματινή κρέμα ...

Και ο παιδικός ντάκος πολύ καλός ακούγεται μπιζέλι αλλά που να βρεις νόστιμη ντομάτα εκτός εποχής ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...