Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θέλει γάλα...


Recommended Posts

Κορίτσια εδώ και 3 μέρες,η Νασιούλα μου αρνείται πεισματικά να πιεί το γάλα της.Το πρωί πίνει τη μισή ποσότητα περίπου(γύρω στα 100-110 γραμμάρια.Το βράδυ δεν θέλει καθόλου.Ζήτημα να πίνει 50 γραμ. και αυτά με το ζόρι.Σήμερα έφαγε την κρεμούλα της στις 18:00 και από τις 21:30 έως τις 22:00 παιδευόμουν και τελικά είπιε μόνο 30 γραμ. και αυτό με κλάμματα...Και κατά τις 23:45 κοιμήσμένη όπως ήταν,της έδωσα άλλα 120.

Γνωρίζω ότι το γάλα σε αυτή την ηλικία είναι δευτερεύον,αλλά θεωρώ ότι θα έπρεπε να πίνει τουλάχιστον μια υποτυπώδη ποσότητα...Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό?Αν ναι,πώς το αντιμετωπίσατε? :?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στέλλα, η κόρη μου είναι 2 χρονών και ακόμα της δίνω το γάλα κάθε βράδυ αφού έχει πρώτα κοιμηθεί. Η παιδίατρος είναι βέβαια αντίθετη αλλά και εγώ δεν μπορώ να αφήσω το παιδί μου χωρίς γάλα αφού όταν είναι ξύπνια δεν το πίνει.

Από την άλλη μεριά όμως μπορεί να είναι παροδικό αφού το κάνει μόνο τις 3 τελευταίες μέρες, το οποίο και σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελλα μπορεί να είνα και από το εμβόλιο και εμένα το έχει κάνει αλλά όχι πάνω από 1 μερα όπου όταν δεν θέλει την αφήνω και ξαναδοκιμάζω την επόμενη μέρα. Ρωτα όμως τον παιδίατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Στελλα μπορεί να είνα και από το εμβόλιο και εμένα το έχει κάνει αλλά όχι πάνω από 1 μερα όπου όταν δεν θέλει την αφήνω και ξαναδοκιμάζω την επόμενη μέρα. Ρωτα όμως τον παιδίατρο σου.

 

Σ'ευχαριστώ Ρούλα μου! :D

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και η Ολια (που το υποστηριξε αλλωστε με τοσο παθος :lol::lol: ) δωστης λίγο χρονο και αν ανησυχεις που δεν παιρνει το ασβεστιο που χρειαζεται την απογευματινή κρεμα καντην με γαλα κι οχι νερο, να το παρει τουλαχιστον απο εκει, μεχρι να επανελθει... Το εχω κανει κι εγω πιο παλια που με παιδευε με το γαλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στελλίτσα μάλλον απο το εμβόλιο είναι.... Και η δικιά μου μετά απο το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας μου έκανε νούμερα με το γάλα για κανένα πενθήμερο αλλά μετά επανήλθε στα συνηθισμένα της. Αφού τρώει το φαί της και δεν σου γκρινιάζει οτι πεινάει, δε νομίζω να συντρέχει λόγος ανησυχίας....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και η Ολια (που το υποστηριξε αλλωστε με τοσο παθος :lol::lol: ) δωστης λίγο χρονο και αν ανησυχεις που δεν παιρνει το ασβεστιο που χρειαζεται την απογευματινή κρεμα καντην με γαλα κι οχι νερο, να το παρει τουλαχιστον απο εκει, μεχρι να επανελθει... Το εχω κανει κι εγω πιο παλια που με παιδευε με το γαλα...

 

Σ'ευχαριστώ Jean μου! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Στελλίτσα μάλλον απο το εμβόλιο είναι.... Και η δικιά μου μετά απο το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας μου έκανε νούμερα με το γάλα για κανένα πενθήμερο αλλά μετά επανήλθε στα συνηθισμένα της. Αφού τρώει το φαί της και δεν σου γκρινιάζει οτι πεινάει, δε νομίζω να συντρέχει λόγος ανησυχίας....

 

 

΄Εχει αραιώσει και τα γεύματά της όμως.Πριν πεινούσε το πολύ στο 3ωρο και τώρα τρώει στο 4ωρο και αυτό όχι με τόση όρεξη. :? Αν ήταν χοντρούλα δεν θα είχα πρόβλημα,αλλά έχει μείνει σταθερά στα 8300.Από τον ένατο και μετά φυσιολογικά τα μωρά παίρνουν 200 γραμμάρια τον μήνα και έτσι όταν χρονίσει θα είναι το πολύ 9 κιλά. :?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν της έκανες μικρότερες ποσότητες;;;; Και η δικιά μου πάντως 10 μηνών 8 1/2 κιλά ήταν και τώρα κοντεύει 11!!!! Κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης...

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αν της έκανες μικρότερες ποσότητες;;;; Και η δικιά μου πάντως 10 μηνών 8 1/2 κιλά ήταν και τώρα κοντεύει 11!!!! Κάθε παιδί έχει το δικό του ρυθμό ανάπτυξης...

 

Δεν ξέρω Ελενάκι μου.Αν συνεχιστεί και απόψε το βράδυ αυτή η κατάσταση θα πάρω τον γιατρό αύριο το πρωί να δούμε τί θα μου πεί κι αυτός. 8)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μπήκα να διαβάσω τι κάνατε :lol: ... Το άλλο που σκέφτηκα μήπως νυστάζει εκείνη την ώρα και μεταξύ ύπνου και φαγητού επιλέγει το πρώτο; Εμένα το κάνει αυτό μερικές φόρές.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μπήκα να διαβάσω τι κάνατε :lol: ... Το άλλο που σκέφτηκα μήπως νυστάζει εκείνη την ώρα και μεταξύ ύπνου και φαγητού επιλέγει το πρώτο; Εμένα το κάνει αυτό μερικές φόρές.

 

Ναι,"έπαιζε" και αυτό! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα γιατί εμάς σήμερα παίχτηκε αυτό το σκηνικό και σε θυμήθηκα :wink: Νύσταζε πολύ και δεν μπόρεσε τελικά να πιει καθόλου, είχαμε κλάμμα και οδυρμό ... τελικά κοιμήθηκε νηστική :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο είπα γιατί εμάς σήμερα παίχτηκε αυτό το σκηνικό και σε θυμήθηκα :wink: Νύσταζε πολύ και δεν μπόρεσε τελικά να πιει καθόλου, είχαμε κλάμμα και οδυρμό ... τελικά κοιμήθηκε νηστική :wink:

 

 

Tελικά περνάει πάντα το δικό τους! :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα ο Χαρης το εχει κανει δυο φορες αυτο..

Κρατησε περιπου κανα 10ημερο καθε φορα.. Την μια συνεπεσε με τον καυσωνα, την άλλη που ηταν αρρωστος. Και τις δυο το ξεπερασαμε επιτυχως.. και γω ειχα αγχωθει παρα πολυ αλλα τελικα αποδεικτηκε οτι κακως αγχωθηκα. Δεν υπηρχε λογος. Το παιδι τωρα πινει κανονικα και με το παραπανω. Απλα καθε φορα που το κανει δινε της λιγο χρονο.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...