Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βατράχιον - μωρό 5 μηνών


Recommended Posts

Η μπεμπούλα μου όταν γεννήθηκε πρόσεξα ότι κάτω απ' τη γλώσσα, εκεί που ενώνεται με την κάτω γνάθο της είχε μια φουσκαλίτσα (σαν μικρό διάφανο μπαλάκι). Δεν έχει δείξει ποτέ να την ενοχλεί.:D

Το είδε η παιδίατρος και μας είπε ότι δεν έχει ξαναδεί κάτι παρόμοιο. Παρόλ' αυτά δεν φαινόταν κάτι ανησυχητικό και καλό είναι κάποια στιγμή να το δει και ένας παιδοχειρούργος.

Ακόμα βέβαια δεν την πήγαμε ακόμα σε κάποιο ειδικό αλλά όταν θα πάμε στο μαιευτήριο θα συμβουλευτούμε κάποιον.

Έχετε μήπως κάποιο παρόμοιο περιστατικό :?:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Κορίτσια, επανέρχομαι στο θέμα της φουσκάλας.

Πήγαμε σήμερα στην παιδίατρο για το μηνιαίο ζύγισμα και μέτρημα και μαζί μ' αυτά είπαμε επιτέλους να δει κάποιος ειδικός το φουσκαλάκι της γλώσσας. Την πήγαμε στον παιδοχειρούργο και (παρόλο που περιμέναμε ν' ακούσουμε κάτι απλό του στιλ "φουσκαλίτσα είναι θα την σκάσουμε") μας είπε ότι είναι βατράχιον και θέλει εγχείρηση με ολική νάρκωση και εισαγωγή για 3 μέρες.

:( ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ απ' τη στεναχώρια μου. :cry:

Απ' την άλλη σκέφτομαι να πάρω άλλη γνώμη απο παιδοωριλά.

Αν κάποια γνωρίζει κάποιον ας επικοινωνήσει μαζί μου με π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα επαιρνα σιγουρα και δευτερη μπορει και τριτη γνωμη για να ειμαι σιγουρη!Παντως μη στεναχωριεσαι οσο μπορεις.Αφου ειναι κατι απλο που διορθωνεται,σκεψου αλλα μωρακια που εχουν σοβαρα προβληματα...Ευχομαι να το περασετε οσο πιο ανωδυνα γινεται...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

vaspy μου περαστικουλια..σιγουρα πρεπει να παρεις και αλλη γνωμη..ξερω πως οτι και να σου πουμε μην αγχωνεσαι και τετοια μανα εισαι!απλα να σκεφτεσαι θετικα δεν θαναι τιποτα ειμαι σιγουρη..ολοψυχα σου ευχομαι περαστικα και γρηγορα να μας πεις πως ολο αυτο υελειωσε και ολα ειναι μια χαρα! :)

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα κοριτσια... Το να λεμε ελα μην στενοχωριεσαι κλπ ειναι χαζο... Απλα πραγματικα δεν φαινεται να ειναι κατι πολυ σοβαρο, ετσι ? Εννοω ειναι καθαρα ενα κομματάκι σαν δερμα που θα πρεπει να αφαιρεθει και τελος ε ?

 

Αν επιτρεπεται που πηγατε ? Σε νοσοκομειο ?

 

Περιμενουμε νεα σου συντομα....

Θα ειναι περαστικο και γρηγορο !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικό να είναι!

Καλό θα είναι να πάρετε και δεύτερη γνώμη. Δεν μπορεί να περιμένει για αργότερα να μεγαλώσει λίγο η μικρούλα?

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και χρόνια πολλά στις Ιωάννες και στους Γιάννηδες.

Ρωτήσαμε τον παιδοχειρούργο στο Ελενας και μας είπε ότι αυτό δημιουργήθηκε από τον σιελογόνο αδένα που έφραξε και έκανε φουσκάλα. Αυτό με τη σιελόρροια μεγαλώνει περισσότερο.

Πρέπει ν' αφαιρεθεί είπε το πολύ μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου. :(

Θα χρειαστεί εγχείρηση με ολική νάρκωση και πιο πολύ φοβάμαι αυτό παρά την εγχείρηση. Η ολική νάρκωση προϋποθέτει ενα κάρο εξετάσεις και μεγάλη ταλαιπορία για τόσο μικρό μωρό. :x

Link to comment
Share on other sites

vaspy μου κουραγιο σε νιωθω,εμεις πριν κανα τριμηνο που επεσε ο μικρος και πηγαμε στο νοσοκομειο επρεπε να του κανουν αξονικη και επειδη δεν καθοταν του καναν ναρκωση τρελαθηκα δεν στο κρυβω,να βλεπεις ενα πλασματακι μικρο ναρκωμενο,απροστατευτο σε ενα τεραστιο φοριο..ομως κοριτσαρα μην σε ανησυχει το αποτελεσμα μετραει,αυτο ειναι περαστικο.να γινει με το καλο η επεμβαση και να πανε ολα καλα αυτο εχει σημασια.ευχομαι μεσα απο την καρδια μου ολα να πανε καλα και να τα θυμασαι αργοτερα σαν μια αναμνηση :)

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ο Ιωακείμ έχει πάρει νάρκωση όταν ήταν κάτι ημερών για να κάνει μαγνητική. 18 μηνών πήρε ολική για να κάνει εγχείριση στραβισμού. Εναν προβληματισμό όλοι τον έχουμε γύρω απο τη νάρκωση, όμως πρέπει να σκεφτόμαστε τα θετικά των επεμβάσεων και όχι τις πιθανότητες να....

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

χθες μίλησα με παιδοωριλά που είναι ίσως πιο ειδικός και κλείσαμε ραντεβού για σήμερα το απόγευμα για να έχω και μια δεύτερη γνώμη.

Θέλω να είμαι αισιόδοξη :) γιατί ξέρω πως ότι και να γίνει θα είναι για το καλό της μικρούλας μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!

 

Απο 3 μηνών ανακαλύψαμε την κύστη όφρυδος (φουσκαλίτσα πάνω στο φρύδι).

Περιμένουμε να γίνει 1 έτους για να το αφαιρέσουμε με χειρουργείο και ολική νάρκωση... :cry:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Ενα φοβο τον εχουμε ολοι με την ολική ναρκωση. Κι εμενα η κόρη μου εχει κανει 2 αξονικες (λόγω εγκεφαλικής αιμορραγιας που υπεστη λόγω προωρότητας κι επρεπε να διερευνηθει). Στην αξονική ναρκωνουν το παιδι για να μην κουνιεται. Ηταν 3 μηνων στην πρωτη και 5 στη δευτερη. Σε λιγο καιρο θα κανει και τριτη. Κι εγω αγχωνομαι αλλα καθε φορα που το λεω στην παιδιατρο μου λεει: Καλα, εισαι τρελή; Που ζουμε; Στο μεσαιωνα; Αλλα εμενα η καρδουλα μου το ξερει τι περναω καθε φορα.

Παντως εγω ειμαι υπερ της δευτερης και τριτης γνωμης.. Οταν η δικια μου ηταν 5 μηνων επειδη ειχε 2 αιμαγγειωματα στο κεφαλι ο παιδοχειρουργος που την ειδε συνεστησε αμεσα χειρουργειο για να αφαιρεθουν μην μεγαλωσουν και τραβιομαστε. παμε λοιπον, κανουμε εισαγωγη, κανουμε εξετασεις και περιμενουμε το πρωι για το χειρουργειο. Ξαφνικα μας λεει ο αναισθησιολογος οτι λογω του ιστορικού της εγκεφαλικής αιμορραγιας θελει υπογραφη απο παιδονευρολογο γιατι αλλιως δεν βαζει το μωρο χειρουργειο. Παγωσα εγω. παμε, εξεταζει αυτη το παιδι και λεει: Εγω δεν υπογραφω, ειναι ρισκο. Αλλωστε, γιατι δεν περιμενετε να κλεισει το παιδι χρονο, να δουμε μηπως φυγουν αυτα; Δωστε λιγο χρονο, καμια φορα φευγουν.

Βγαζουμε το παιδι απ' το νοσοκομειο και οντως, οπως το ειπε εγινε. Εχουν ξεραθει τελειως και μαλλον σιγα σιγα φευγουν. Οπως καταλαβαινετε μας γλιτωσε απο τσαμπα χειρουργειο. Μονο που το σκεφτονμαι τρελαινομαι :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενα φοβο τον εχουμε ολοι με την ολική ναρκωση. Κι εμενα η κόρη μου εχει κανει 2 αξονικες (λόγω εγκεφαλικής αιμορραγιας που υπεστη λόγω προωρότητας κι επρεπε να διερευνηθει). Στην αξονική ναρκωνουν το παιδι για να μην κουνιεται. Ηταν 3 μηνων στην πρωτη και 5 στη δευτερη. Σε λιγο καιρο θα κανει και τριτη. Κι εγω αγχωνομαι αλλα καθε φορα που το λεω στην παιδιατρο μου λεει: Καλα, εισαι τρελή; Που ζουμε; Στο μεσαιωνα; Αλλα εμενα η καρδουλα μου το ξερει τι περναω καθε φορα.

Παντως εγω ειμαι υπερ της δευτερης και τριτης γνωμης.. Οταν η δικια μου ηταν 5 μηνων επειδη ειχε 2 αιμαγγειωματα στο κεφαλι ο παιδοχειρουργος που την ειδε συνεστησε αμεσα χειρουργειο για να αφαιρεθουν μην μεγαλωσουν και τραβιομαστε. παμε λοιπον, κανουμε εισαγωγη, κανουμε εξετασεις και περιμενουμε το πρωι για το χειρουργειο. Ξαφνικα μας λεει ο αναισθησιολογος οτι λογω του ιστορικού της εγκεφαλικής αιμορραγιας θελει υπογραφη απο παιδονευρολογο γιατι αλλιως δεν βαζει το μωρο χειρουργειο. Παγωσα εγω. παμε, εξεταζει αυτη το παιδι και λεει: Εγω δεν υπογραφω, ειναι ρισκο. Αλλωστε, γιατι δεν περιμενετε να κλεισει το παιδι χρονο, να δουμε μηπως φυγουν αυτα; Δωστε λιγο χρονο, καμια φορα φευγουν.

Βγαζουμε το παιδι απ' το νοσοκομειο και οντως, οπως το ειπε εγινε. Εχουν ξεραθει τελειως και μαλλον σιγα σιγα φευγουν. Οπως καταλαβαινετε μας γλιτωσε απο τσαμπα χειρουργειο. Μονο που το σκεφτονμαι τρελαινομαι :evil:

 

:o Πω, πω Jean τι πάθατε κι εσείς.

Εντω μεταξύ όταν πήγαμε στον παιδοχειρούργο και την είδε το πρώτο πράγμα που είπε ήταν "χειρουργείο".

Πώς το πετάς βρε άνθρωπε έτσι δεν το βλέπεις το καημενάκι, αφού δεν το ενοχλεί, είναι σαν να μην υπάρχει γι' αυτό. Είναι τόσο ανυποψίαστο κι εσύ θα το βάλεις σε τέτοια ταλαιπορία; Τι φοβάσαι μη με χάσεις απο πελάτη;

Μάλλον κάπως έτσι θα σκέφτονται.

Link to comment
Share on other sites

Vaspy, τι μου θύμησες...

Δεύτερη μέρα στο μαιευτήριο, σκάει μούρη στο δωμάτιο, εν μέσω επισκέψεων, ένας παιδοχειρούργος και με ύφος εκατό καρδιναλίων μου λέει: "Η κα Π.....; Μπορώ να σας δω λίγο ιδιαιτέρως;"

Τα 'χασα...είχα και τα ορμονικά μου...ήμουν έτοιμη να μπήξω τα κλάματα, νομίζοντας ότι το παιδάκι μου έχει κάτι πολύ σοβαρο (για να έρχεται χειρούργος)...

Ευτυχώς είχα τον άντρα μου εκεί...του λέω εντελώς πανικοβλημένη: "Ο άντρας μου μπορεί να μείνει;"

"Ναι, φυσικά", μου λέει και βγαίνουν οι συγγενείς μου ανήσυχοι έξω...

Και τι μου λέει; "Ο γιός σας, ξέρετε, έχει κοντό χαλινό (στη γλώσσα )". :shock:

Και να μας πιάσει στο μπίρι-μπίρι ότι δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά καλά είναι να χειρουργηθεί τώρα που είναι πολύ μικρός, γιατί μετά μπορεί να μην προφέρει σωστά το λ και το ρ κλπ. κλπ. Σώνει και καλά δλδ να βάλουμε το ολίγων ημερών μωράκι μας σε ιστορίες (για να τα αρπάξει η κλινική και ο ίδιος προφανώς), επειδή μπορεί να μην καταφέρει να προφέρει αργότερα σωστά αυτά τα δύο σύμφωνα...(το οποίο και να συμβεί, προτιμώ να δώσω τα λεφτά μου σε λογοθεραπευτή παρά σε χειρούργο!).

Τον ξεφορτωθήκαμε με συνοπτικές διαδικασίες...αλλά μας χρέωσε 60 ευρώ για την επίσκεψη-ενημέρωση! :evil:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πήγαμε στον παιδοωριλά για μια δεύτερη γνώμη.

Μας είπε ότι δεν είναι απαραίτητο να γίνει άμεσα επέμβαση γιατί είναι μικρό φουσκαλάκι και (όπως του είπαμε) δεν έχει μεγαλώσει απο τότε που γεννήθηκε η μπέμπα. Όσο για μόλυνση (που μας είπε ο άλλος) δύσκολο να γίνει γιατί τα σάλια είναι φυσικό αντισυπτικό. Θα μπορούσαμε να περιμένουμε 3-4 μήνες μήπως και μεγαλώσει και βλέπουμε. Άσε, είπε, που μπορεί από μόνος του να το απορροφήσει ο οργανισμός.

Ο παιδοχειρούργος παρ'όλα αυτά μας έκλεισε ραντεβού για επέμβαση στο τέλος του μήνα.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, να περιμένω μήπως μεγαλώσει η φουσκάλα; Το μωρό μου όμως θα έχει μεγαλώσει και θα καταλαβαίνει πιό πολλά και δεν είναι ότι καλύτερο

ή

να το κάνουνε στο τέλος του μήνα που είναι προγραμματισμένο και που ίσως τελικά να μη χρειαστεί;

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα να πάρεις και μια τρίτη γνώμη πάλι απο παιδΟΡΛ.

εχεις κάποιον άλλο?

εννοείται ότι πρίν απο οποιαδήποτε επέμβαση, παίρνουμε όσες περισσότερες γνώμες μπορούμε.

μόνο όταν σε έχουν πείσει όλοι (ή σε έχουν πείσει γενικά ) τότε την κάνεις.

εγώ σε αυτό που λες αισθάνομαι αβεβαιότητα (λογικό είναι αφού αυτή τη στιγμή υπάρχει 50 - 50 στις απόψεις των γιατρών)

άλλη μια γνώμη. αξίζει.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου συνηστούσα να ακούσεις τον παιδοωρυλά και να μην κάνετε το χειρουργείο.

Καλό είναι αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο να αποφεύγονται τα χειρουργεία σε τόσο μικρά μωράκια. Το βατράχιο συνήθως υποχωρεί μόνο του και αν δεν φύγει έχετε ΟΛΟ τον καιρό μπροστά σας να αφαιρεθεί χειρουργικά όταν το μωρό μεγαλώσει λίγο!

 

Το τράυμα του χειρουργείου είναι το ίδιο και περισσότερο σε μωρό μικρότερο. Απλά έχει λιγότερους τρόπους να εκδηλώσει τα συναισθήματα του :shock:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Απο τη μια καλο ειναι ν παιρνεις πολλες γνωμες... Απο την αλλη οπως λεει και η παροιμια "οπου λαλλουν πολλοι κοκκοροι αργει να ξημερωσει"...

Κανε οτι σε φωτισει ο θεος και οτι σου λεει το μητρικο σου ενστικτο..

Καλη επιτυχια οπως και να΄χει

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

vaspy μου η αποφαση ειναι δικη σου,εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεμε....εσυ σαν μανα θα ξερεις καλυτερα ποιο ειναι το σωστο για το παιδι σου...ευχομαι ολα να πανε καλα σε οτι και αν αποφασισετε :?

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον που μου δείξατε.

Τελικά όσο περνούν οι μέρες, απο τότε δηλ. που αρχίσαμε κρέμες, δυσκολεύομαι να δω τη φουσκάλα, σαν να έχει συρρικνωθεί.

Δεν ξέρω αν χαθεί τελείως και αν η ρυρρίκνωση οφείλεται στην επαφή με το κουταλάκι (γιατί όταν την ταϊζω σηκώνει τη γλώσσα).

Πάντως είμαι αισιόδοξη και πιστεύω ότι τελικά μάλλον δε θα χρειαστεί επέμβαση. :D

Για να είμαι σίγουρη όμως θα επισκευτώ ξανά τον παιδοχειρούργο απο βδομάδα.

Και πάλι σας ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν παιδιά πήγαμε επιτέλους πάλι στον παιδοχειρούργο ο οποίος είδε πως το φουσκαλάκι εξαφανίστηκε και είπε ότι ακυρώνεται το ραντεβού για εγχείρηση :D . Μας είπε βέβαια πως πρέπει να το παρακολουθούμε μην τυχόν και ξαναφουσκώσει.

Οπότε όλα καλά.

:lol::lol::lol:

 

Σας ευχαριστώ πάλι για το ενδιαφέρον σας και εύχομαι τα μωρά μας να είναι πάντα καλά και να μην παρουσιάσουν ποτέ κάτι σοβαρό.

 

THANK YOU ALL

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...