Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλι κρυωμενος.....


Recommended Posts

:cry:

Ξαφνικα προχθες το βραδυ κοντεψε να μου μεινει το μικρο μου απο το μπουκωμα στην μυτουλα του και ευτυχως ημουν εκει και τον σηκωσα αμεσως. Αν δεν ημουν απο πανω του εκεινη την ωρα κι εγω δεν ξερω τι θα γινοταν...

 

Αυτο που με προβληματιζει πολυ ειναι το γεγονος οτι ξαναηταν αρρωστος πριν απο δυο εβδομαδες και μαλιστα τοτε πηρε κι αντιβιωση γιατι εβηχε πολυ αλλα παλι καλα απυρετος.

Τωρα δεν βηχει πολυ αλλα μπουκωνει η μυτουλα του συνεχεια και μας ειδε η γιατρος μας και ειπε οτι ειναι παλι ρινιτιδα (που εγω εχω χρονια, να ειναι κληρονομικο?) μας εδωσε παλι aerolin και εφτιαξε ενα διαλυμα απο otrivin, garamat και φυσιολογικο ορο.

Απο τοσο μικρα και παιρνουν ενα καρο φαρμακα...

 

Κι εγω αναρωτιεμαι πως στο καλο κρυωσε ξανα οταν δεν τον εχω βγαλει εξω ουτε ηρθε σε επαφη με αρρωστα ατομα ή παιδακια. Η παιδιατρος μας ειπε οτι ειμαστε φορεις και μπορει εμεις να μην νοσουμε αλλα τα μωρακια ειναι πολυ πιο ευαισθητα.

Το καταλαβαινω απο τη μια αλλα απο την αλλη μου επεσε βαρυ σε ενα μηνα 2 φορες.

Ειναι τοσο μικρουλης ακομα...! Μαλλον ειναι αρκετα ευαισθητος και δεν εχει θηλασει και πολυ να παρει αντισωματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mimika μου εμένα η μικρή έτσι την έβγαλε όλο το χειμώνα πέρυσι μέχρι και τον Ιουλιο, φέτος όμως είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα φτου φτου να μην την ματιάσω. Αυτό που πρεπει να κάνεις είναι συνέχεια πλύσεις με φυσιολογικό ορο, εγώ έτσι της έκανα και της κάνω και προς το παρόν έχουμε σωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Tου κανω συνεχεια και μου κανει σα να πνιγεται γιατι δεν του αρεσει!

Του ρουφαω και τις μυξουλες του και δεν καθεται το μικρουλινι μου.

 

Αχ μωρε τι τραβανε τα καημενα τα μωρακια απο τοσο δα μικρουλικα!

Link to comment
Share on other sites

Μιμικα μου περαστικά του... Αμαν αυτό το μπουκωμα της μυτης. Μια βδομαδα το παλεύουμε εμεις. Πινει το γαλα με το μπιμπερο και κανει διαλειμματα να ανασανει... :cry: Εγω της δινω otrivin για μωρα με φυσιολογικο ορο (μισο-μισο)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις otrivin... :(

Θελει μεγαλη προσοχη γιατι μπορει να κανει εθισμο και να μην ξεβουλωνει η μυτουλα χωρις αυτο. Το πολυ 3-4 μερες να το χρησιμοποιεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της βαζω το πρωι και το βραδυ μονο για να μπορέσει να πιει το γαλα και να κοιμηθει ησυχα. παντως καλου κακου την παιρνουμε στο κρεβατι μαζι μας για να την τσεκαρουμε. δεν θα το αντεξω αν ξανααρρωστησει μες στο χειμωνα. Ταλαιπωρουνται πολύ ρε γμτ. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αναρωτιεμαι πως στο καλο κρυωσε ξανα οταν δεν τον εχω βγαλει εξω ουτε ηρθε σε επαφη με αρρωστα ατομα ή παιδακια.

 

Μιμίκα εγώ το μωρό το βγάζω κάθε μέρα έξω εκτός από όταν βρέχει. Στο λέω γιατί ξέρω πολλές μαμάδες που φοβούνται να βγάλουν τα μωράκια τους έξω μην κρυώσουν αλλά εγώ αυτό το κάνω με τις ευλογίες της παιδιάτρου η οποία μάλιστα μου είπε και τον χειμώνα να τον βγάζω οπωσδήποτε έξω. Μήπως να τον έβγαζες λίγο στον καθαρό αέρα; Ρώτα βέβαια και την παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παντως τον βγαζω οσο συχνα μπορω και νομιζω οτι του κανει καλο.

 

Μυξουλες αποκτησαμε κι εμεις τις τελευταιες μερες.Μου ειπε η γιατριος να του βαζω φυσιολογικο ορο.Δεν τα εχω καταφερει...Πως το κανετε?Καθονται?Εμενα τσιριζει και δε μπορω ουτε σταγονιτσα να του σταξω...Μου ειπε η παιδιατρος και πηρα μια συσκευη ρινικης αποφραξης (otrisalin) αλλα ρουφαω και δεν βγαζει τιποτα η μυτη του!! :twisted: Την εχει καμια?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

rena μεχρι 10 μηνών της εβαζα κάθε βραδυ μετα το μπανιο. Το ειχε συνηθισει λοιπον και δεν εκανε τίποτα.

Λοιπόν θα τον εχεις ανασκελα, θα του ανασηκώσεις με το ενα χερι το κεφαλάκι, θα βάλεις με πίεση το μισο μπουκαλάκι στο ενα ρουθούνι (μια "πιεσιά") και θα τον γυρίσεις γρηγορα μπρουμυτα να βγαλει τα υγρα.Το ίδιο και στο αλλο ρουθουνι και είσαι οκ!(παιρνω αμπουλες clinofar)

στην αρχη, περίπου ενός μήνα όταν ήταν η αριαδνη,εσταζα σταγονίτσες στη μύτη της. Με είδε ο παιδίατρος και μου λεει δεν είναι χαδι παιδί μου , έτσι πρεπει για να κάνει δουλειά...και μου έδειξε!

πλεον της βαζω μόνο αν τη δω ότι παει να μπουκώσει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με το ΒΙΖΕLI για την εφαργογή! :D

Και εμείς είχαμε γκρίνιες πέρυσι για να βάλουμε τον ορό,

αλλά του το παρουσιάζαμε σαν παιχνίδι (κοιτα και η μαμά και ο μπαμπάς βάζουν -και καλα- και τι ωραία, νεράκι είναι -έχει λατρεία με το νερό, μπράβο, κτλ) και τώρα φέρνει μόνος του τον ορό και τον βάζει στη μυτούλα του και χαίρεται! :D:D:D

G9FN.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Και μείς κάπως έτσι τα καταφέραμε και έχουμε γίνει φίλοι με τις αμπούλες του ορού, το χει πάρει για παιχνίδι και φωνάζει τάχα ότι δεν θέλει και μετά τον ρίχνει μόνος του . Με αυτά πάντως μια χαρά καθαρίζει η μυτούλα και τελειώνει η ιστορία του συναχιού σε κανα 2 μερούλες.

cRGo.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω κορίτσια με΄έναν ορό είμαι συνέχεια. Σκεφτείται ότι τα 'χω από 2,5 μηνών στο παιδικό........ο μεσαίος τώρα έχει πάρει αντισώματα και δεν μου αρρωσταίνει συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παντως τον βγαζω οσο συχνα μπορω και νομιζω οτι του κανει καλο.

 

Μυξουλες αποκτησαμε κι εμεις τις τελευταιες μερες.Μου ειπε η γιατριος να του βαζω φυσιολογικο ορο.Δεν τα εχω καταφερει...Πως το κανετε?Καθονται?Εμενα τσιριζει και δε μπορω ουτε σταγονιτσα να του σταξω...Μου ειπε η παιδιατρος και πηρα μια συσκευη ρινικης αποφραξης (otrisalin) αλλα ρουφαω και δεν βγαζει τιποτα η μυτη του!! :twisted: Την εχει καμια?

 

Rena μου μη το φοβασαι, αρκει να του κρατας καλα το κεφαλακι για να μην παει σε κανα ματι.... Κι εμενα τσιριζει αλλα οταν τελικα τελειωσει το "μαρτυριο" του μου ριχνει κατι ωραιοτατα χαμογελα εμφανως ξαλαφρωμενος!

Την συσκευη να την χρησιμοποιεις μετα τον ορο γιατι ετσι ρευστοποιουνται οι μυξουλες και βγαινουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!Έχω ανησυχήσει πολύ με τη μπέμπα.Ήταν όλη την προηγούμενη βδομάδα αρρωστούλα με το λαιμό της.Δεν έκανε πυρετό ούτε βήχα αλλά είχε έντονη βραχνάδα.Την Παρασκευή πήγαμε στο γιατρό για εμβόλιο, την εξέτασε και είπε ότι πέρασε μια ιωσούλα αλλά είχε υποχωρήσει.Η φωνούλα της είχε όντως φτιάξει.Από χτες όμως η έντονη βραχνάδα επανήλθε χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα πάλι.Ειναι δυνατόν να είναι πάλι η ίδια ίωση;;;Η ήταν κρύωμα και ξανακύλησε;;;΄Εχει συμβεί σε καμμιά σας κάτι αντίστοιχο;;

Link to comment
Share on other sites

ΛΗΤΩ περαστικα!Δε μπορω να σε συμβουλεψω,με αρρωστειες δεν εχουμε και πολυ σχεση ακομη!

 

Χθες του εβαλα πρωτη φορα ορο!Στην αρχη πονεσε η ψυχη μου,του κρατουσαμε τη φατσουλα να μη γυριζει δεξια αριστερα και του εριξα τον ορο.Μετα πηρα φορα ομως και το ξανακανα κι αλλες φορες :lol: Σε ενα λεπτο εχει ξεχασει την ταλαιπωριακαι γ΄λαει :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

εμείς ορό ενώ βάζαμε καθημερινά από την αρχή κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι τον ξεχάσαμε και τον αφήσαμε στην άκρη. Τώρα όμως τον ξαναρχίσαμε. Στην αρχή ο μικρός δεν τον ήθελε, έβαζε μπροστά τα χέρια του, γύριζε το κεφάλι του και γκρίνιαζε. Τώρα πλέον έχει μάθει και περιμένει υπομονετικά, παίρνει μάλιστα και θέση :wink:

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια σχεδον. Βηχας, μυξουλες αλλα παλι καλα απυρετος.

Νομιζω οτι υποτροπιαζουν αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι.

 

Η δικια μας παιδιατρος μας ειπε οτι εμεις οι μεγαλοι ειμαστε φορεις διαφορων ασθενειων, μικροβιων και ιωσεων που εμεις μπορει να μην νοσουμε αλλα τα μωρακια ειναι παρα πολυ ευαισθητα.

 

Αν δεν εδωσε φαρμακακι κακως γιατι μαλλον δεν της ειχε περασει εντελως και υποτροπιασε. (δεν ειμαι υπερ των φαρμακων αλλα σε ορισμενες περιπτωσεις χρειαζονται)

 

Περαστικα στα αρρωστουλικα μπουμπουκακια!

Link to comment
Share on other sites

mimika περαστικούλια :(:(:!:

Νοιώθω ότι μπορεί να φταίω κι εγώ που αρρωσταίνει η μικρή με το λαιμό της τόσο συχνά πα ρ ότι θηλάζει αποκλειστικά και υποτίθεται ότι θα έπρεπε να έχει αυξημένα αντισώματα ...Εγώ έχω τρομερή ευαισθησία με το λαιμό μου, με ενοχλεί σχεδόν πάντα...Φοβάμαι μήπως έχω κάτι και της το κολάω..Τι να πώ, πρέπει να το συζητήσω εκτενέστερα με το γιατρό...

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ρινικής απόφραξης otrisalin είναι καταπληκτική, τη χρησιμοποιώ στην μπέμπα από τον πρώτο μήνα σχεδόν ( ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά με μυξούλες), δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς αυτή. Είναι ο μόνος τρόπος για να καθαρίσουν οι μυτούλες τους μιας και δεν μπορούν να φυσήξουν. Οι μύξες πρέπει να καθαρίζουνται γιατί ο κίνδυνος της ωτίτιδας καραδοκεί.

Όλα τα μωράκια αντιδρούν στην διαδικασία ( εμείς πλέον της την πέφτουμε και οι δυο ταυτόχρονα - ο ένας ακινητοποιεί και ο άλλος ρουφάει) αλλά με το που τελειώσει ανακουφίζονται και τα ίδια :wink:

Α! και μην λυπάστε τον φ.ορό, όχι σταγονίτσες ... θέλει αρκετή ποσότητα και πίεση ώστε να βγουν οι μυξούλες από το άλλο ρουθούνι ... έχω παρει πια ντοκτορά στο μυξορούφηγμα :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολια πολυ παραστατικη η περιγραφη σου!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κι εμεις δυο-δυο του την πεφτουμε (αν και σημερα το εκανα και μονη μου,με το ενα χερι τον ακινητοποιησα και με το αλλο του εβαλα ορο).Επιτελους και η συσκευη εβγαλε πολυ πραμα με τον ορο,οντως!Ειχατε δικιο κοριτσια,ευχαριστω για τις συμβουλες σας!! :wink:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...