Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Διατροφή

Notices

Νεογνά & Μωρά: Διατροφή ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ: Πριν ανοίξετε νέο θέμα ρίξτε μια ματιά στα υπομνήματα που βρίσκονται πάνω πάνω σε αυτή την ενότητα, στα οποία υπάρχουν μεγάλοι κατάλογοι θεμάτων που έχουν ήδη ανοιχτεί, με διάφορα θέματα: Πρόγραμμα φαγητού, Νερό, Ποσότητες, Ανάπτυξη, Τροφές κλπ.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 16-02-10, 16:57   #121
fridoula

fridoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

και εγω εχω το προβλημα οτι μου ειπε η παιδιατρος οταν με το καλο χρονισουμε να δινω σκονη και προβληματιζομαι πολυ!!!δεν ξερω τι θα κανω και οπως μου το δικαιολογησε δεν με επεισε...κλεινω προς το Γεωργικης σχολης και σιγουρα δεν θα δωσω advance...
Ο χρήστης fridoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-04-10, 16:42   #122
τουλουμπάκι

Περιοχή: θεσσαλονίκη
τουλουμπάκι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι? Και το νουλάκ και το νεσλακ που τα δοκίμασα έχουν εξίσου γλυκιά γέυση με το advance. Εδω παντού διάβασα όχι το advance γιατί είναι γλυκό ενώ δεν είδα κάτι σχετικό για τα νεσλακ νουλακ (το ότι είναι γλυκά δηλαδή). Αφού όμως είναι φρέσκο γιατί να μην το προτιμήσω απο τις κονσέρβες. Εμένα ο γίος μου πίνει advance το οποίο θεωρώ καλύτερο απο το να πίνει κονσέρβα απο ενός έτους τώρα που θα γίνει δύο σκέφτομαι να του δώσω φρέσκο.
Ο χρήστης τουλουμπάκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 20:31   #123
Arianna

Arianna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε κοριτσια εχω προβληματιστει πολυ με το θεμα γαλα..μολις χρονισαμε και πρεπει να αλλαξουμε γαλα. Θηλασα 5 μηνες και μετα πηγαμε σε γαλα σκονη Ναν 2 προχτες που πηγα στο παιδιατρο μου προτεινε το Νεσλακ 1 η εβαπορε η χαρτινο (ημουν σιγουρη μιας και ολα τα προιοντα που προτεινει ειναι της Nestle).Πινουμε νεσλακ 2 μερες τωρα μια φιλη μου πηγε το παιδι της στο παιδων και ακουσε μια επιμελητρια να ωρυεται σε καποια αλλη κοπελα για τα εμπλουτισμενα γαλατα με σιδηρο που δινουμε στα παιδια μας λεγοντας οτι καταστρεφεται το συκωτι των παιδιων και οτι πλεον εχουν αυξηθει τα περιστατικα ..απο την αλλη τα φρεσκα γαλατα γυρνουν 5-6 φορες ξανα στα εργοστασια για παστεριωση...με θρεπτικα συστατικα αλλοιωμενα τι να πιστεψεις?? Εμεις παντως μεγαλωσαμε με εβαπορε Νουνου η βλαχας και δε παθαμε τιποτα τουναντιον τα κοκκαλα πενταγερα ...τι να κανω μπορω να τη ξεκινησω με εβαπορε απλο Νουνου η βλαχας το εχει κανει καμμια σας? Ακουω συμβουλες..
Παλιά 03-10-10, 21:33   #124
Αγγελίνα#2
Απενεργοποιημένος member request

Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Αγγελίνα#2 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κι εμένα στο πρώτο μου η παιδίατρος μου σύστησε το Νέσλακ 1 το χάρτινο. Μετά τους 15 μήνες πήγαμε στο φρέσκο. Στο δεύτερο θα δω τώρα, σε καναδυο βδομάδες χρονίζουμε...
Ο χρήστης Αγγελίνα#2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 22:14   #125
annat29

Περιοχή: ευοσμος θεσσαλονικη
annat29 ουδετερη μηδέν
Smile

εμεις ειμαστε 3 ετων και 5 μηνων και ακομα πινουμε νουνου κιντ.γιατι βρε κοριτσια τι εχουν οι κονσερβες ισα ισα που το συγκεκριμενο γαλα ειναι πιο θρεπτικο απο το φρεσκο.οσο για της αμπερικανικης σχολης το γαλα ειναι πολυ παχη για να το δωσουμε στα παιδια ενος ετους.ο δικος μου πινει απ'ολα αν δεν εχω νουνου και υπαρχει φρεσκο θα του το δωσω.και το νουνου και το νεσλακ ειναι πολυ καλα γαλατα και τα προτεινω ανεπιφυλακτα
Ο χρήστης annat29 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 22:44   #126
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια γειά σας!
η κόρη μου σε λίγες μέρες χρονίζει. ήδη η γιατρός μας είπε ότι αφού έχουμε καλή ανάπτυξη θα πίνουμε φρέσκο γάλα. δεν υπάρχει λόγος για εμπλουτισμένο.
θα ξεκινήσουμε με όλυμπος και αν δεν της αρέσει θα δοκιμάσουμε τρίκκη...μακάρι να το πετύχουμε εύκολα.
θα ήθελα όλυμπος βιολογικό, αλλά είναι μακράς διαρκείας, οπότε..
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 23:13   #127
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Περιοχή: Αθήνα
Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Arianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Πινουμε νεσλακ 2 μερες τωρα μια φιλη μου πηγε το παιδι της στο παιδων και ακουσε μια επιμελητρια να ωρυεται σε καποια αλλη κοπελα για τα εμπλουτισμενα γαλατα με σιδηρο που δινουμε στα παιδια μας λεγοντας οτι καταστρεφεται το συκωτι των παιδιων και οτι πλεον εχουν αυξηθει τα περιστατικα ..απο την αλλη τα φρεσκα γαλατα γυρνουν 5-6 φορες ξανα στα εργοστασια για παστεριωση...με θρεπτικα συστατικα αλλοιωμενα τι να πιστεψεις??
Αυτό για τα εμπλουτισμένα όντως ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα; Γιατί είναι πολύ σοβαρό. Στο μεταξύ οι μισοί παιδιατροι μετά το χρόνο συστήνουν εμπλουτισμενο είτε σκόνη ή φρέσκο (Advance) για καλύτερο, οι αλλοι μισοί φρέσκο. Τι να προτιμήσεις λοιπόν; Τώρα για την παστερίωση που λες δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα, το ιδανικό θα ήταν να είχαμε μια δικιά μας αγελαδα... Για το εβαπορέ που ρωτάς εγώ θα το έδινα στο παιδί μου αν του άρεσε, ίσα ίσα δεν έχει και γλυκαντικές ουσίες που έχουν τα neslac, noulac, advance κλπ.

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-10-10, 23:32   #128
sofia 29

Το avatar του χρήστη sofia 29

Περιοχή: Κερκυρα
sofia 29 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλησπερα .ο μικρος μου χρονισε εδω και λιγες μερες οποτε και μας ειπε ο παιδιατρος να αλλαξουμε το γαλα.δεν μου υποδειξε συγκεκριμενη μαρκα απλα μου ειπε φρεσκο.του εδωσα το Ολυμπος γαλα Ζωης.Ο μικρος τρελαινεται γι αυτο.σε 3 λεπτα εχει πιει ολο το μπουκαλι!!!!απλα το ζεσταινω 1,5 λεπτο.
Παλιά 04-10-10, 00:13   #129
Arianna

Arianna ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Marigoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό για τα εμπλουτισμένα όντως ισχύει ή είναι ράδιο αρβύλα; Γιατί είναι πολύ σοβαρό. Στο μεταξύ οι μισοί παιδιατροι μετά το χρόνο συστήνουν εμπλουτισμενο είτε σκόνη ή φρέσκο (Advance) για καλύτερο, οι αλλοι μισοί φρέσκο. Τι να προτιμήσεις λοιπόν; Τώρα για την παστερίωση που λες δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα, το ιδανικό θα ήταν να είχαμε μια δικιά μας αγελαδα... Για το εβαπορέ που ρωτάς εγώ θα το έδινα στο παιδί μου αν του άρεσε, ίσα ίσα δεν έχει και γλυκαντικές ουσίες που έχουν τα neslac, noulac, advance κλπ.
κοιτα ραδιο αρβυλα δε μπορει να ειναι η επιμελητρια στο παιδων ηταν εξω φρενων με τα εμπλουτισμενα και προφανως θα εχει δει πολλα περιστατικα για να ειναι τοσο αυστηρη..απο την αλλη εχεις δικιο για τους παιδιάτρους μισοι με τις σκονες μισοι με το φρεσκο...μαλλον τα τσεπωνουν γερα απο τις βιομηχανιες δεν εξηγειται αλλιως...θα δοκιμασω να τις δωσω το απλο το νουνου το πληρες (εμπιστευομαι τους Ολλανδους)και θα δω μακαρι να το πιει εξαλλου παιρνει πολλες βιταμινες και σιδηρο απο τις τροφες πλεον ..οποτε νομιζω οτι ισως ολα αυτα τα επεξεργασμενα και εμπλουτισμενα ειναι υπερβολη εχει στηθει για τα καλα μια λαμπρη βιομηχανια marketing για το target group των βρεφων εξαλλου στις μερες μας η εξιδικευση παντα μετραει και πληρωνεται καλα...
Παλιά 04-10-10, 00:32   #130
Marigoula

Το avatar του χρήστη Marigoula

Περιοχή: Αθήνα
Marigoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το έψαξα λίγο προχειρα στο internet για τα εμπλουτισμένα γάλατα, δεν βρήκα κάτι αρνητικό για το συκώτι, μόνο για πιθανό κίνδυνο παχυσαρκίας στο μελλον. Επισης βρήκα αυτό που είναι ενδιαφέρον από το περιοδικό FamilyLife (Του Ευάγγελου Ζουμπανέα, Διαιτολόγου-Διατροφολόγου και της Ιωάννας Κοντελέ, Διατροφολόγου Διαιτολόγου και μέλους της επιστημονικής ομάδας Διατροφή):
"Γάλα ή γιαούρτι εμπλουτισμένο σε σίδηρο ή ασβέστιο:
τα προϊόντα που είναι εμπλουτισμένα σε ασβέστιο παρέχουν μεγαλύτερες ποσότητες σε σχέση με τα αντίστοιχα μη εμπλουτισμένα τρόφιμα. Η κατανάλωση τους ενδείκνυται μόνο στην περίπτωση που το παιδί δεν καταναλώνει τουλάχιστον 3 μερίδες γαλακτοκομικών καθημερινά. Όσον αφορά τα προϊόντα με επιπλέον σίδηρο η κατανάλωσή τους δεν συστήνεται καθώς ο σίδηρος ανταγωνίζεται το ασβέστιο (που βρίσκεται έτσι κι αλλιώς στα γαλακτοκομικά) όσον αφορά την απορρόφησή τους από το έντερο με αποτέλεσμα να μειώνεται η απορρόφηση και των δύο όταν υπάρχει ταυτόχρονη κατανάλωσή τους."

Ο χρήστης Marigoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-10, 09:10   #131
sevoula

Περιοχή: ανάμεσα σε μασκοφόρους κ μασκαράδες
sevoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

όταν ήμουν μικρή είχα την τύχη να μεγαλώσω σε χωριό που είχε αγελάδες. έπινα φρέσκο γάλα μέχρι και το γυμνάσιο. κάθε πρωί ένα πιάτο βαθύ με ψωμάκια.
μύριζε γάλα.
όταν δε η μαμά μου έβραζε το γάλα σε κατσαρόλα, για να το βάλει στο ψυγείο, έπιανε από πάνω μια παχιά πέτσα, σκέτη νοστιμιά.
τώρα, όλα μυρίζουν κάπως και φαίνονται νερωμένα.
Ο χρήστης sevoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-10-10, 10:58   #132
σπουργίτι

σπουργίτι χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εμένα και στα 2 παιδιά μου η παιδίατρος μου είχε συστήσει μετά τη σκόνη το Noulac της ΝΟΥΝΟΥ! Μάλιστα, στην κόρη μου, επειδή είχε τάση να πάρει παραπάνω κιλά (ήταν πολύ αυστηρή σε αυτό το θέμα) με έβαλε σε Noulac από τον 6ο μήνα, επειδή είχε λιγότερη ζάχαρη από τις σκόνες! Ακόμη και τώρα τους δίνω ΝΟΥΝΟΥ Kid! Αρχικά, λόγω ευκολίας, γιατί ξυπνάγανε πολλές φορές τη νύχτα και ζητούσαν γάλα και που να το ζεσταίνεις εκείνη την ώρα (ο σύζυγος έχει απαγορεύσει τα γκαζάκια στο σπίτι, γιατί τα θεωρεί επισφαλή), στη συνέχεια επειδή δεν μου πίνανε το φρέσκο! Μόνο η μικρή μου (ήδη 3) πίνει μερικές φόρες φρέσκο, όταν εκείνη το ζητάει, και μάλιστα κρύο από το ψυγείο (ζεσταμένο δεν της αρέσει).
Ο χρήστης σπουργίτι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές