Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 13-02-11, 01:24   #121
ada9

Περιοχή: athens
ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο gitsvictoria Εμφάνιση μηνυμάτων
Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ ξέρετε γιατί τα έχω βάλει με τα δημόσια? Διότι πληρώνεις εσύ, εγώ και ο εργοδότης σου περίπου 45% στο ΙΚΑ και αντί στα δημόσια μαιευτήρια να στα έχουν όλα στο χέρι-όπως θα έπρεπε-δηλαδή τα πάντα για σένα και το μωράκι σου, σε αναγκάζουν να πληρώνεις την μαία,τον γιατρό, και όλο το νοσηλευτικό προσωπικό,γιατί πράγμα? μα για να σε αντιμετωπίσουν σαν άνθρωπο, όπως πρέπει να σε αντιμετωπίζουν χωρίς τα χρήματα. Δηλαδή διπλοπληρώνουμε. Σύν ότι σε "αναγκάζουν" να φέρνεις όλη την προίκα του μωρού και την δικιά σου. Συγγνώμη αλλά έχω άδικο? Σύν ότι το προσωπικό δεν φτάνει γιατί σου λέει τα χρήματα που δίνει το κράτος δεν είναι πολλά. Εμ πως να φτάσουν αφού έχουν ήδη φαγωθεί σε μίζες!!!! Και πας εσύ, εγώ οποιοσδήποτε τέλος πάντων, να κάνει την μαία την νοσηλεύτρια, την καθαρίστρια, μη σου πώ και τον γιατρό. Σύν ότι δυστυχώς, αν και υποτίθεται έχουν κάνει ανακαινίσεις, τα δωμάτια δεν αλλάζουν και πολύ.Τι να πώ, κρίμα?
Ναι μεν, αλλά....
Ο καθε γιατρος του δημοσίου πληρώνεται για να δουλευει 8ωρο ή οσο ειναι τελος πάντων η βάρδια!ΔΕΝ πληρώνεται για να εχει το κινητό 24 ωρες το 24ωρο ανοιχτό (δε νομίζω να ειχες τη δυνατοτητα να βρεις δημόσιο υπαλληλο εκτος ωραρίου ) ουτε πληρώνεται για να έρθει στο ρεπό του ή εκτος βάρδιας να σε ξεγεννησει, υπάρχει γι αυτο ο εφημερεύων!
Αρα αν θες προσωπικο γιατρό να σε παρακολουθει πρεπει να τον πληρώσεις, διαφορετικα με τον εφημερευων!δε σου απαγορευει κανενας να γεννησεις με γιατρο της βάρδιας!Και στη τελική το φακελακι αμα θες το δινεις!Αν δεν το δωσεις ΔΕΝ μπορεί να σου κάνει τιποτα!!
Οσο για τα δωμάτια δεν ξερω τα αλλα δημόσια, αλλά το Αττικο δεν εχει να ζηλέψει τιποτα από το εξάκλινο του Ιασώ!
Τέλος έχεις 5000? min πας ιδωτικό, δεν τα έχεις πας με 1500(ή και με λιγοτερα ή και καθόλου) δημόσιο!Απλά τα πράγματα!
Α και κάτι ακόμα, αν ειναι τα φορμάκια και τις κουβερτούλες που θα μου ΔΑΝΕΙΣΕΙ το ιδιωτικο για 4 μερες να τα πληρώσω 2-2500 να μου λειπει!παω στο Παρίσι και τα αγοράζω!

Ο χρήστης ada9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-11, 01:38   #122
gitsvictoria

Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
gitsvictoria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ada9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι μεν, αλλά....
Ο καθε γιατρος του δημοσίου πληρώνεται για να δουλευει 8ωρο ή οσο ειναι τελος πάντων η βάρδια!ΔΕΝ πληρώνεται για να εχει το κινητό 24 ωρες το 24ωρο ανοιχτό (δε νομίζω να ειχες τη δυνατοτητα να βρεις δημόσιο υπαλληλο εκτος ωραρίου ) ουτε πληρώνεται για να έρθει στο ρεπό του ή εκτος βάρδιας να σε ξεγεννησει, υπάρχει γι αυτο ο εφημερεύων!
Αρα αν θες προσωπικο γιατρό να σε παρακολουθει πρεπει να τον πληρώσεις, διαφορετικα με τον εφημερευων!δε σου απαγορευει κανενας να γεννησεις με γιατρο της βάρδιας!Και στη τελική το φακελακι αμα θες το δινεις!Αν δεν το δωσεις ΔΕΝ μπορεί να σου κάνει τιποτα!!
Οσο για τα δωμάτια δεν ξερω τα αλλα δημόσια, αλλά το Αττικο δεν εχει να ζηλέψει τιποτα από το εξάκλινο του Ιασώ!
Τέλος έχεις 5000? min πας ιδωτικό, δεν τα έχεις πας με 1500(ή και με λιγοτερα ή και καθόλου) δημόσιο!Απλά τα πράγματα!
Εδώ κάνεις λάθος. Τι εννοώ. Ο γιατρός είναι λειτουργός και όχι δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν κάνω λάθος έχουν δώσει και ένα όρκο στον ιπποκράτη. Νόμίζω? Όσο αφορά τα χρήματα, σε αναγκάζουν να τα δώσεις-τις περισσότερες φορές-διότι σου λένε ή τα δίνεις ή άμα θέλεις δωρεάν,σε αναλαμβάνει ειδικευόμενος. Εσύ θα το διακινδύνευες? Δεν το νομίζω. Όσο δε τα ιδιωτικά σε πληροφορώ πως πλέον δεν δίνεις 5.000,00 όπως δυστυχώς κάποτε αλλά τα μισά. Πάντα μιλάω για τρίκλινο με τετράκλινο. Όσο αφορά για την προίκα του μωρού και την δικιά σου που σε αναγκάζουν να φέρεις, δεν βλέπω να είπες κάτι γι'αυτό. Άρα ή συμφωνείς ή το ξέχασες να το επισημάνεις. Εν κατακλείδι όποια θέλει να γεννήσει με τον πρώτο τυχόντα εφημερεύοντα γιατρό-χωρίς να θέλω να πώ κάτι για τους ανθρώπους,για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε-ας το κάνει. Εγώ θέλω τον δικό μου που τον εμπιστεύομαι και ξέρει το ιστορικό μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες.
Επίσης για τις μίζες που παίρνουν και για το ότι το προσωπικό δεν φτάνει-το οποίο είναι παγκόσμια γνωστό-πάλι δεν μου επισήμανες κάτι.
Δεν σε μαλλώνω αλλά αισθάνθηκα ότι επικροτείς τον χαμό που γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία και γενικά στον ευρύτερο δημόσιο τομέα. Μήπως είσαι καλέ δημόσιος υπάλληλος?

Να έχεις καλό βράδυ
Ο χρήστης gitsvictoria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-11, 01:43   #123
gitsvictoria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Εδώ κάνεις λάθος. Τι εννοώ. Ο γιατρός είναι λειτουργός και όχι δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν κάνω λάθος έχουν δώσει και ένα όρκο στον ιπποκράτη. Νόμίζω? Όσο αφορά τα χρήματα, σε αναγκάζουν να τα δώσεις-τις περισσότερες φορές-διότι σου λένε ή τα δίνεις ή άμα θέλεις δωρεάν,σε αναλαμβάνει ειδικευόμενος. Εσύ θα το διακινδύνευες? Δεν το νομίζω. Όσο δε τα ιδιωτικά σε πληροφορώ πως πλέον δεν δίνεις 5.000,00 όπως δυστυχώς κάποτε αλλά τα μισά. Πάντα μιλάω για τρίκλινο με τετράκλινο. Όσο αφορά για την προίκα του μωρού και την δικιά σου που σε αναγκάζουν να φέρεις, δεν βλέπω να είπες κάτι γι'αυτό. Άρα ή συμφωνείς ή το ξέχασες να το επισημάνεις. Εν κατακλείδι όποια θέλει να γεννήσει με τον πρώτο τυχόντα εφημερεύοντα γιατρό-χωρίς να θέλω να πώ κάτι για τους ανθρώπους,για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε-ας το κάνει. Εγώ θέλω τον δικό μου που τον εμπιστεύομαι και ξέρει το ιστορικό μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες.
Επίσης για τις μίζες που παίρνουν και για το ότι το προσωπικό δεν φτάνει-το οποίο είναι παγκόσμια γνωστό-πάλι δεν μου επισήμανες κάτι.
Δεν σε μαλλώνω αλλά αισθάνθηκα ότι επικροτείς τον χαμό που γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία και γενικά στον ευρύτερο δημόσιο τομέα. Μήπως είσαι καλέ δημόσιος υπάλληλος?

Να έχεις καλό βράδυ
Α ξέχασα να αναφέρω κάτι που το είπα στο πρώτο μύνημα μου αλλά δεν το πιάσατε. Ναι μεν στα δημόσια πχ πληρώνεις 1500,00 αλλά στην ουσία έχεις πληρώσει τουλάχιστον τα διπλάσια. Γιατί? Βάλε αυτά που πληρώνεις σαν μ......ς στο ΙΚΑ και θα καταλάβατε. Δημόσιο for ever που λένε και τα ημισκούμπρια. Πως κατάντησε.
Παλιά 13-02-11, 03:14   #124
MiLoupaki

MiLoupaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ναι μεν, αλλά....
Τέλος έχεις 5000 min πας ιδωτικό, δεν τα έχεις πας με 1500(ή και με λιγοτερα ή και καθόλου) δημόσιο!Απλά τα πράγματα!
Α και κάτι ακόμα, αν ειναι τα φορμάκια και τις κουβερτούλες που θα μου ΔΑΝΕΙΣΕΙ το ιδιωτικο για 4 μερες να τα πληρώσω 2-2500 να μου λειπει!παω στο Παρίσι και τα αγοράζω!
Συμφωνώ Γέννησα στο Αλεξανδρας πριν 2 μήνες κ δεν πληρωσα οσα ειχαμε συμφωνησει ουτε καν τα μισα...αλλωστε πληρωνεις πριν παρεις εξιτηριο! Δεν μπορουν να κανουν τιποτα τοτε..
Ο χρήστης MiLoupaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-11, 11:25   #125
joan80

Το avatar του χρήστη joan80

joan80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο γιατρός είναι λειτουργός και όχι δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν κάνω λάθος έχουν δώσει και ένα όρκο στον ιπποκράτη. Νόμίζω? Όσο αφορά τα χρήματα, σε αναγκάζουν να τα δώσεις-τις περισσότερες φορές-διότι σου λένε ή τα δίνεις ή άμα θέλεις δωρεάν,σε αναλαμβάνει ειδικευόμενος. Εσύ θα το διακινδύνευες? Δεν το νομίζω. Όσο δε τα ιδιωτικά σε πληροφορώ πως πλέον δεν δίνεις 5.000,00 όπως δυστυχώς κάποτε αλλά τα μισά. Πάντα μιλάω για τρίκλινο με τετράκλινο. Όσο αφορά για την προίκα του μωρού και την δικιά σου που σε αναγκάζουν να φέρεις, δεν βλέπω να είπες κάτι γι'αυτό. Άρα ή συμφωνείς ή το ξέχασες να το επισημάνεις. Εν κατακλείδι όποια θέλει να γεννήσει με τον πρώτο τυχόντα εφημερεύοντα γιατρό-χωρίς να θέλω να πώ κάτι για τους ανθρώπους,για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε-ας το κάνει. Εγώ θέλω τον δικό μου που τον εμπιστεύομαι και ξέρει το ιστορικό μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες.
Δεν σε μαλλώνω αλλά αισθάνθηκα ότι επικροτείς τον χαμό που γίνεται
Καλημέρα συντοπίτισσα. Ερώτηση πρώτη: Τον όρκο του Ιποκράτη τον δίνουν όλοι οι γιατροί οι μόνο οι του δημοσίου; Γιατί αν θεωρήσουμε ότι είναι λειτούργημα και όχι επάγγελμα όλοι οι γιατροί θα έπρεπε να δουλεύουν pro bono.

Ερώτηση δεύτερη: Εσύ θα αναλάμβανες να είσαι 24 ώρες το 24 πάνω από ένα τηλ., να μην έχεις ρεπό και αργίες, γενικότερα προσωπική ζωή μόνο με τα χρήματα που παίρνει ένας δημόσιος υπάλληλος; Μην τρελαθούμε δεν τους πληρώνουν και τα τρελα λεφτά για να είναι συνεχώς σε κατάσταση εφημερίας. Γι' αυτό και υπάρχουν οι εφημερίες. Το κράτος δηλαδή σου παρέχει το γιατρό. Τώρα αν εσύ θέλεις να μην κάνεις χρήση της υπηρεσίας του και θέλεις ένα γιατρό συνεχώς δίπλα σου, νομίζω ότι το σύστημα υγείας δεν έχει φτάσει σε αυτό το σημείο.

Επίσης από τη μια λες ότι πληρώνουμε τόσα στο ΙΚΑ και από τη άλλη ακόμα και αυτά που έχεις πληρώσει δεν τα εκμεταλλέυεσαι. Τι θέλω να πω. Μπορεί να δώσεις κατι για το γιατρό αν θες να τον έχεις προσωπικά συνεχώς μαζί σου, αλλά για το νοσοκομείο δεν πληρώνεις. Τα καλύπτει το ταμείο. Ενώ στο ιδιωτικό θα δώσεις τουλάχιστον 2000 χιλιάρικα. Μπορεί βέβαια΄ένα δημόσιο να μην έχει τις ξενοδοχειακές υποδομές του ιδιωτικού αλλά τα περισσότερα είναι ανακαινισμένα και πλέον αρκετά καθαρά. Και από προσωπική εμπειρία δεν είναι όλο το προσωπικό αδιάφορο. Εγώ όταν γέννησα όλες οι μαίες ήταν πολύ εξυπηρετικές, βοηθάγανε στο θηλασμό, θυμόντουσαν ακόμη και το όνομά μου και πόσο ίκτερο έκανε ο μικρός. Τι διαφορετική αντιμετώπιση θα είχα στο ιδιωτικό;

Για τα ρούχα η Ada σου απάντησε.

Παράθεση:

Ο χρήστης joan80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-11, 11:51   #126
basic

basic χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα! εγω γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο κ εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη. ο γιατρος που με παρακολουθουσε ηρθε να με ξεγεννησει ενω δεν εφημερευε κ γενικα ολοι ειχαν πολυ καλη συμπεριφορα. απορω γιατι πληρωνουν 3000? για τα ιδιωτικα μαιευτηρια....
Ο χρήστης basic δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-11, 12:14   #127
ΚΙΤΤΥ.

ΚΙΤΤΥ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:

Να έχεις καλό βράδυ

Καλημέρα .

Ναι , εχουν δωσει ορκο όπως κ πολλοι άλλοι δημοσιοι υπάλληλοι. Αυτο δεν τους υποχρεώνει να είναι σε ετοιμότητα 24 ωρες το 24ωρο .

Στα δημόσια μπορείς να εχεις τον δικό σου γιατρό , χωρίς να σου στοιχίσει μια περιουσία.
Οσο κι αν εχουν ρίξει τις τιμες στα ιδιωτικά , κατω απο 4000-5000 δεν πληρώνεις .
Στο δημοσιο μετα βιας να φτασει 1500-1600 μαζί με τον γιατρό κ επίσης δεν μπορεί ο γιατρός να σου απαιτησει κ τίποτα- αν δε θελεις δεν δινεις.

Κι οσο για τα πραγματα που σου δινουν , παιρνουμε κι απο το σπιτι μας , κι ας μην γράφει η παντοφλίτσα ΙΑΣΩ.

Δηλ που ακούστηκε , να δίνεις τοσα λεφτα κ να χρεώνουν κ το ντεπόν ακόμα ?

Και για την προικα που λες του μωρού κ τι εγινε δηλαδη , αν παρεις ενα σεντονάκι κ μια κουβερτούλα ?

Και τι σχέση εχει το ΙΚΑ , με όλα αυτά ? επιπλέον δεν εχουν ολοι ΙΚΑ

Οι εξετασεις στο δημοσιο νοσοκομείο ( αυχενική κλπ ) , στοιχίζουν το 1/3 απο τα ιδιωτικά κεντρα
Παλιά 13-02-11, 13:33   #128
ada9

Περιοχή: athens
ada9 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=gitsvictoria;1903608]Εδώ κάνεις λάθος. Τι εννοώ. Ο γιατρός είναι λειτουργός και όχι δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν κάνω λάθος έχουν δώσει και ένα όρκο στον ιπποκράτη. Νόμίζω?
Αν και το επεσήμανε και άλλη κοπέλα, τον ορκο τον δινουν και οι ιδιωτικοί γιατροί!κ δε νομίζω μεσα στον ορκο να λεει πουθενα οτι πρεπει να πληρωθούν όσο και το δωματιο!!!Αν εγω θέλω μονοκλινο δηλ γιατι ειμαι παράξενη και δεν αντεχω κανεναν άλλο γιατι πρέπει να δωσω 10000 στο γιατρο, ενω στον ιδιο αν πήγαινα σε 6κλινο θα έδινα 2500

Όσο αφορά τα χρήματα, σε αναγκάζουν να τα δώσεις-τις περισσότερες φορές-διότι σου λένε ή τα δίνεις ή άμα θέλεις δωρεάν,σε αναλαμβάνει ειδικευόμενος. Εσύ θα το διακινδύνευες? Δεν το νομίζω.
Σου απάντησε η Melitini.x σε αυτό

Όσο δε τα ιδιωτικά σε πληροφορώ πως πλέον δεν δίνεις 5.000,00 όπως δυστυχώς κάποτε αλλά τα μισά. Πάντα μιλάω για τρίκλινο με τετράκλινο.
Ιασώ τρικλινο οικονομικο 2500 (με ΦΠΑ) + 2500 γιατρος =5000 (ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑΤΡΟΥ = 500?)
άντε σε καποιο άλλο να φτάνει τα 4000, οχι λιγότερα πάντως

Όσο αφορά για την προίκα του μωρού και την δικιά σου που σε αναγκάζουν να φέρεις, δεν βλέπω να είπες κάτι γι'αυτό. Άρα ή συμφωνείς ή το ξέχασες να το επισημάνεις.
Εχω απαντησει!

Εν κατακλείδι όποια θέλει να γεννήσει με τον πρώτο τυχόντα εφημερεύοντα γιατρό-χωρίς να θέλω να πώ κάτι για τους ανθρώπους,για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε-ας το κάνει. Εγώ θέλω τον δικό μου που τον εμπιστεύομαι και ξέρει το ιστορικό μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες.
Δεν σε μαλλώνω αλλά αισθάνθηκα ότι επικροτείς τον χαμό που γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία και γενικά στον ευρύτερο δημόσιο τομέα.
δεν παρεξηγήθηκα, ουτε συμφωνώ 100% με τα φακελάκια!Το πρώτο μου παιδι το γέννησα Ιασώ και δεν έμεινα καθολου ευχαριστημένη το 2007 μου είχε βγει γυρω στα 4000 με αποδειξη γιατρού 500?. Το 2ο Αττικό και αν ξαναεκανα τρίτο παλι Αττικο θα πήγαινα!. Δωματιο 235?, γιατρος 1300, τα οποια οπως σου ξαναείπα ΑΝ ήθελα τα έδινα!Τα εδωσα ομως (σωστο λάθος δεν ξερω) γιατι εμεινα ευχαριστημενη απο το γιατρο και γιατι ειχα μπει Τριτη για να γεννησω Τετάρτη με καισαρικη, ομως ειχα συσπάσεις και τον πηραμε 8 η ωρα το βραδυ, ηρθε σε μιση ωρα απο μαρουσι και με ξεγέννησε, θα μπορουσα να γεννησω με τους εφημερευοντες, εγω ηθελα αυτον ομως!
Επισης να ξερεις οτι και στα ιδιωτικα γινονται πολλά με διπλοχρεώσεις με κρατησεις των μωρων στη θερμοκοιτιδα χωρις λογο κλπ

Μήπως είσαι καλέ δημόσιος υπάλληλος?

ειμαι ελευθερος επαγγελματιας, ανεργη, χωρις αδεια μητροτητας λοχειας κλπ και πληρωνω 3000 ευρω στο τσμεδε το χρονο ειτε εχω δουλεια, ειτε οχι, ειτε χρησιμοποιώ το νοσοκομειο, ειτε παώ σε ιδιωτικο!
Οπως σου ειπα εζησα και τις δυο καταστασεισ και ειδα καποια πράγματα
Φιλικά

Ο χρήστης ada9 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-11, 19:11   #129
xenia:-)

xenia:-) χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

gitsvictoria απλα να ξερεις οτι εαν προκυψει κατι εκτακτο,το μωρακι το μεταφερουν σε δημοσια κλινικη και η μαμα δεν εχει το δικαιωμα να το ακολουθησει.θα παρει το εξιτηριο της πρωτα και μετα θα πηγαινει να βλεπει το μωρακι της.βεβαια δεν επιλεγουμε κλινικες με το σκεπτικο οτι κατι κακο θα συμβει.....αλλα ολα στο προγραμμα ειναι
Ο χρήστης xenia:-) δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-02-11, 21:20   #130
gitsvictoria

Προεπιλογή

[QUOTE=ada9;1903950]
Παράθεση:
Εδώ κάνεις λάθος. Τι εννοώ. Ο γιατρός είναι λειτουργός και όχι δημόσιος υπάλληλος. Αν δεν κάνω λάθος έχουν δώσει και ένα όρκο στον ιπποκράτη. Νόμίζω?
Αν και το επεσήμανε και άλλη κοπέλα, τον ορκο τον δινουν και οι ιδιωτικοί γιατροί!κ δε νομίζω μεσα στον ορκο να λεει πουθενα οτι πρεπει να πληρωθούν όσο και το δωματιο!!!Αν εγω θέλω μονοκλινο δηλ γιατι ειμαι παράξενη και δεν αντεχω κανεναν άλλο γιατι πρέπει να δωσω 10000 στο γιατρο, ενω στον ιδιο αν πήγαινα σε 6κλινο θα έδινα 2500

Όσο αφορά τα χρήματα, σε αναγκάζουν να τα δώσεις-τις περισσότερες φορές-διότι σου λένε ή τα δίνεις ή άμα θέλεις δωρεάν,σε αναλαμβάνει ειδικευόμενος. Εσύ θα το διακινδύνευες? Δεν το νομίζω.
Σου απάντησε η Melitini.x σε αυτό

Όσο δε τα ιδιωτικά σε πληροφορώ πως πλέον δεν δίνεις 5.000,00 όπως δυστυχώς κάποτε αλλά τα μισά. Πάντα μιλάω για τρίκλινο με τετράκλινο.
Ιασώ τρικλινο οικονομικο 2500 (με ΦΠΑ) + 2500 γιατρος =5000 (ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΓΙΑΤΡΟΥ = 500?)
άντε σε καποιο άλλο να φτάνει τα 4000, οχι λιγότερα πάντως

Όσο αφορά για την προίκα του μωρού και την δικιά σου που σε αναγκάζουν να φέρεις, δεν βλέπω να είπες κάτι γι'αυτό. Άρα ή συμφωνείς ή το ξέχασες να το επισημάνεις.
Εχω απαντησει!

Εν κατακλείδι όποια θέλει να γεννήσει με τον πρώτο τυχόντα εφημερεύοντα γιατρό-χωρίς να θέλω να πώ κάτι για τους ανθρώπους,για να εξηγούμαστε και να μην παρεξηγούμαστε-ας το κάνει. Εγώ θέλω τον δικό μου που τον εμπιστεύομαι και ξέρει το ιστορικό μου, όπως και οι περισσότερες γυναίκες.
Δεν σε μαλλώνω αλλά αισθάνθηκα ότι επικροτείς τον χαμό που γίνεται στα δημόσια νοσοκομεία και γενικά στον ευρύτερο δημόσιο τομέα.
δεν παρεξηγήθηκα, ουτε συμφωνώ 100% με τα φακελάκια!Το πρώτο μου παιδι το γέννησα Ιασώ και δεν έμεινα καθολου ευχαριστημένη το 2007 μου είχε βγει γυρω στα 4000 με αποδειξη γιατρού 500?. Το 2ο Αττικό και αν ξαναεκανα τρίτο παλι Αττικο θα πήγαινα!. Δωματιο 235?, γιατρος 1300, τα οποια οπως σου ξαναείπα ΑΝ ήθελα τα έδινα!Τα εδωσα ομως (σωστο λάθος δεν ξερω) γιατι εμεινα ευχαριστημενη απο το γιατρο και γιατι ειχα μπει Τριτη για να γεννησω Τετάρτη με καισαρικη, ομως ειχα συσπάσεις και τον πηραμε 8 η ωρα το βραδυ, ηρθε σε μιση ωρα απο μαρουσι και με ξεγέννησε, θα μπορουσα να γεννησω με τους εφημερευοντες, εγω ηθελα αυτον ομως!
Επισης να ξερεις οτι και στα ιδιωτικα γινονται πολλά με διπλοχρεώσεις με κρατησεις των μωρων στη θερμοκοιτιδα χωρις λογο κλπ

Μήπως είσαι καλέ δημόσιος υπάλληλος?

ειμαι ελευθερος επαγγελματιας, ανεργη, χωρις αδεια μητροτητας λοχειας κλπ και πληρωνω 3000 ευρω στο τσμεδε το χρονο ειτε εχω δουλεια, ειτε οχι, ειτε χρησιμοποιώ το νοσοκομειο, ειτε παώ σε ιδιωτικο!
Οπως σου ειπα εζησα και τις δυο καταστασεισ και ειδα καποια πράγματα
Φιλικά
Εγώ είμαι ιδιωτική υπάλληλος. Όσο αφορά το ΙΚΑ, πάλι δεν το πιάσατε. Τέλος πάντων. Δεν θα κάτσω τώρα στην κατάσταση μου να στεναχωρηθώ. Η κάθε μία γυναίκα πηγαίνει στο μαιευτήριο που είναι ο γιατρός της. Το θέμα είναι ότι δεν πιάσατε όλο το κοινωνικοπολιτικό θέμα που ήθελα να αναπτύξω. Οκ, κανένα πρόβλημα!!!! Απλώς, ψάξτε το πάλι όλο το θέμα απο μόνες σας να δείτε πόσο κορόιδα είμαστε τελικά. Αυτά παιδιά. Καλό βράδυ!!!!!
Παλιά 13-02-11, 22:00   #131
ΚΙΤΤΥ.

ΚΙΤΤΥ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=gitsvictoria;1904389]
Παράθεση:

Εγώ είμαι ιδιωτική υπάλληλος. Όσο αφορά το ΙΚΑ, πάλι δεν το πιάσατε. Τέλος πάντων. Δεν θα κάτσω τώρα στην κατάσταση μου να στεναχωρηθώ. Η κάθε μία γυναίκα πηγαίνει στο μαιευτήριο που είναι ο γιατρός της. Το θέμα είναι ότι δεν πιάσατε όλο το κοινωνικοπολιτικό θέμα που ήθελα να αναπτύξω. Οκ, κανένα πρόβλημα!!!! Απλώς, ψάξτε το πάλι όλο το θέμα απο μόνες σας να δείτε πόσο κορόιδα είμαστε τελικά. Αυτά παιδιά. Καλό βράδυ!!!!!
Φυσικά ειμαστε κορόιδα , οταν δινουμε τόοσα λεφτα για 4 μερες , νομιζοντας οτι κανουμε κατι φοβερό, επειδη θα ερθουν οι συγγενείς στο ΙΑΣΩ.
Και οι γιατροί των ιδιωτικών απο τα δημόσια εχουν περασει ...δεν πηγαν ουρανοκατέβατοι.
Κι εγω ελευθερος επαγγελματίας ειμαι , δεν προκειται να παρω καμία άδεια απο πουθενα , ουτε εξαμηνο ΟΑΕΔ , ουτε τίποτα...και θα πρεπει κ πολυ συντομα να επιστρεψω στην δουλειά μου , που παρεπιπτόντως δουλεύω και Σαββατοκύριακα.
Τωρα αφού εμεις δεν το καταλαβαίνουμε , προφανώς μόνο εδύ ξερεις τι εννοείς , με το ΙΚΑ κ το κοινωνικοπολιτικό σου θεμα
Παλιά 14-02-11, 00:42   #132
popi1987

Περιοχή: θεσσαλονικη
popi1987 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

γεια σας . γεννησα 17.11.2010
γενησα στο παπαγεωργιου θεσσαλονικης
αν και δεν το περιμενα
το νοσοκομειο καθαροτατο απο εξυπηρετηση σουπερ η νοσηλευτριες σε οσες μαμαδες δε ξερουν σε δειχνουν για να θυλασεις σε εξηγουν καποια πραγματα . ολα ηταν αψογα .επισκεψεις για να δουν τα μωρακια σας ηταν μονο 4-5 .στο βγαζουν απο τοδωματιο 1 λεπτο και τελος στο επισκεπτηριο δεν επιτρεπεται να δουν το μωρο φιλοι συγγενεις για ν μην κολησουν τπτ τ μικρα μολις τελειωσει το επισκεπτηριο τους διωχνουν ολους εκτοσ απο τους μπαμπαδες,εχουν παντα ζεστο νερο ν κανετε μπανιο .
το ιπποκρατειο θεσσαλονικης γεννησε μια φιλη πριν 2 μηνες αψογο και αυτο και καθαρο .
εκανα καισαρικη και δεν πληρωσα ουτε ενα ευρω
εχω ασφαλεια ικα και πειρα το επιδομα τοεκετου μονο
Ο χρήστης popi1987 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-02-11, 00:43   #133
popi1987

Προεπιλογή

voupapa ειναι λογικο αυτο μην ανησυχεις ολο και ολο 3 φορες σε κανουν υπερηχο .
1 τριμηνο 2 τριμηνο και 3 τριμηνο
καρδιογραφημα κανουν τον τελευταιο μηνα . με παρακολουθουσαν εκει
Παλιά 14-02-11, 01:14   #134
ALIS

Το avatar του χρήστη ALIS

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ALIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κορίτσια καλησπέρα. Εγώ ξέρετε γιατί τα έχω βάλει με τα δημόσια? Διότι πληρώνεις εσύ, εγώ και ο εργοδότης σου περίπου 45% στο ΙΚΑ και αντί στα δημόσια μαιευτήρια να στα έχουν όλα στο χέρι-όπως θα έπρεπε-δηλαδή τα πάντα για σένα και το μωράκι σου, σε αναγκάζουν να πληρώνεις την μαία,τον γιατρό, και όλο το νοσηλευτικό προσωπικό,γιατί πράγμα? μα για να σε αντιμετωπίσουν σαν άνθρωπο, όπως πρέπει να σε αντιμετωπίζουν χωρίς τα χρήματα. Δηλαδή διπλοπληρώνουμε. Σύν ότι σε "αναγκάζουν" να φέρνεις όλη την προίκα του μωρού και την δικιά σου. Συγγνώμη αλλά έχω άδικο? Σύν ότι το προσωπικό δεν φτάνει γιατί σου λέει τα χρήματα που δίνει το κράτος δεν είναι πολλά. Εμ πως να φτάσουν αφού έχουν ήδη φαγωθεί σε μίζες!!!! Και πας εσύ, εγώ οποιοσδήποτε τέλος πάντων, να κάνει την μαία την νοσηλεύτρια, την καθαρίστρια, μη σου πώ και τον γιατρό. Σύν ότι δυστυχώς, αν και υποτίθεται έχουν κάνει ανακαινίσεις, τα δωμάτια δεν αλλάζουν και πολύ.Τι να πώ, κρίμα?
Εγω παλι ειμαι οκ με τα δημοσια νοσοκομεια...
Συγνωμη που θα παρεμβω αλλα δεν μπορω να διαβαζω ανακριβειες....αρχικα τι σκεση εχει το ΙΚΑ με τα δημοσια νοσοκομεια?το ΙΚΑ ειναι ταμειο ομως και το δημοσιο και σου καλυπτει καποιο ποσο γιατι εχει δικες του κλινικες(αν τολμας πας).....και τελικα παιρνεις καποια χρηματα πισω οταν γεννησεις ...δεν ξερω σε ποιο νοσοκομειο φερνεις προικα μωρου αλλα εμενα στο Ελενας που γεννησα στα ανακαινισμενα δωματια (μονοκλινα λουξ-σουπερ),το μωρο το εντυναν με δικα τους ρουχαλακια, πετσετουλες αποστειρωμενες σε σακουλιτσες μου εφεραν,σεντονακια πετσετες μου αλλαζαν καθημερινα,σερβιετες και πανες για το μωρο,καθαριστριες εμπαιναν 2 φορες την ημερα,νοσοκομες και μαιες για θηλασμο ερχονταν στο δωματιο,παιδιατρος καθημερινα πρωινα και ειλικρινα εμεινα πολυ ευχαριστιμενη!για αυτο αυτα που γραφεις μου μοιαζουν ξενα...για ποιο νοσοκομειο μιλας?επισης τον γιατρο μου τον πληρωσα γιατι σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου 24 ωρες το 24ωρο ηταν διαθεσιμος!και το ποσο που διεθεσα ηταν 1200 του γιατρου μου και 480 το δωματιο με ολο το υγειονομικο υλικο(καισαρικη βεβαια)...επειδη ειμαι ασφαλισμενη στον αντρα μου(εγω δουλευω ανασφαλιστη)πηραμε απ το ΙΚΑ 1000 ευρω.....και δωσαμε και 1800 για την φυλαξη βλαστοκυτταρων σε τραπεζα της επιλογης μας...αυτα...
Ο χρήστης ALIS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-11, 01:40   #135
popi1987

Προεπιλογή

εγω ειμαι ανεργη και εχω βιβλιαριο υγειας ικα . δεν πληρωσα τπτ στο νοσοκομειο .μονο πηρα 1000 τοκετου επιδομα . και εγω πολυ ευχαριστημενη
εδω περνουσαν οι νοσηλευτριες και με χαιρετουσαν ερχοντουσαν για χαβαλε καθε λιγο και λιγακι εισαι ενταξει τα καταφρνεις με τομωρο θελεις βοηθεια τοπως να το πιασω να το θυλαξω και πολλα αλλα .
Παλιά 14-02-11, 01:44   #136
gitsvictoria

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ALIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παλι ειμαι οκ με τα δημοσια νοσοκομεια...
Συγνωμη που θα παρεμβω αλλα δεν μπορω να διαβαζω ανακριβειες....αρχικα τι σκεση εχει το ΙΚΑ με τα δημοσια νοσοκομεια?το ΙΚΑ ειναι ταμειο ομως και το δημοσιο και σου καλυπτει καποιο ποσο γιατι εχει δικες του κλινικες(αν τολμας πας).....και τελικα παιρνεις καποια χρηματα πισω οταν γεννησεις ...δεν ξερω σε ποιο νοσοκομειο φερνεις προικα μωρου αλλα εμενα στο Ελενας που γεννησα στα ανακαινισμενα δωματια (μονοκλινα λουξ-σουπερ),το μωρο το εντυναν με δικα τους ρουχαλακια, πετσετουλες αποστειρωμενες σε σακουλιτσες μου εφεραν,σεντονακια πετσετες μου αλλαζαν καθημερινα,σερβιετες και πανες για το μωρο,καθαριστριες εμπαιναν 2 φορες την ημερα,νοσοκομες και μαιες για θηλασμο ερχονταν στο δωματιο,παιδιατρος καθημερινα πρωινα και ειλικρινα εμεινα πολυ ευχαριστιμενη!για αυτο αυτα που γραφεις μου μοιαζουν ξενα...για ποιο νοσοκομειο μιλας?επισης τον γιατρο μου τον πληρωσα γιατι σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου 24 ωρες το 24ωρο ηταν διαθεσιμος!και το ποσο που διεθεσα ηταν 1200 του γιατρου μου και 480 το δωματιο με ολο το υγειονομικο υλικο(καισαρικη βεβαια)...επειδη ειμαι ασφαλισμενη στον αντρα μου(εγω δουλευω ανασφαλιστη)πηραμε απ το ΙΚΑ 1000 ευρω.....και δωσαμε και 1800 για την φυλαξη βλαστοκυτταρων σε τραπεζα της επιλογης μας...αυτα...
Για να τελειώνω με τις επιθέσεις, στο ζητάνε στο Αλεξάνδρας και στο Αρεταίειο. Αυτά. Δεν πρόκειται να ξαναγράψω για αυτό το θέμα. Με κουράσατε.Ούτως ή άλλως δεν αφήνετε να πεί κάποιος άλλος μια άλλη γνώμη. Αμέσως, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα, του την πέφτετε. Εδώ που τα λέμε δεν είμαστε και φιλενάδες ούτε πρόκειται να γίνουμε. Απλώς λέμε την γνώμη μας.

Καλό βράδυ. Σας αφήνω τώρα να με κατασπαράξετε....
Παλιά 14-02-11, 10:09   #137
ΚΙΤΤΥ.

ΚΙΤΤΥ. χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

[QUOTE=gitsvictoria;1904739]Για να τελειώνω με τις επιθέσεις, στο ζητάνε στο Αλεξάνδρας και στο Αρεταίειο. Αυτά. Δεν πρόκειται να ξαναγράψω για αυτό το θέμα. Με κουράσατε.Ούτως ή άλλως δεν αφήνετε να πεί κάποιος άλλος μια άλλη γνώμη. Αμέσως, τουλάχιστον αυτό κατάλαβα, του την πέφτετε. Εδώ που τα λέμε δεν είμαστε και φιλενάδες ούτε πρόκειται να γίνουμε. Απλώς λέμε την γνώμη μας.

Καλό βράδυ. Σας αφήνω τώρα να με κατασπαράξετε....[/QUOTE

μα νομίζω την είπες την γνωμη σου , όπως και τα άλλα κορίτσια.....
και προφανως καποιες κοπέλες έχουν ήδη γεννήσει σε δημόσια νοσοκομεία
Και η παραπάνω κοπέλα , εγραψε την εμπειρία της απο το ΕΛΕΝΑ ..τωρα αν εσύ το θεωρείς επίθεση............
Παλιά 14-02-11, 10:57   #138
EvaBar

Περιοχή: Ισθμια
EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Εγω πάντως το 2007 που γέννησα στο Αρεταίειο δεν είχα κουβαλίσει τίποτα απο πρίκα μωρού. Ολα τα παρείχε το νοσοκομείο. Τα δωμάτια ήταν μια χαρά (οκ δεν ήταν ξενοδοχείο αλλά εμένα δεν με πείραξε καθολου). Το προσωπικό ναι μεν ήταν ελειπές (2 μαίες στη βάρδια με τόσες λεχόνες, είναι λίγες) αλλά όποια στιγμή χρειάστηκα κάτι μου το παρείχαν και ήταν και ευγενέαστατες.
Οσο για τα λεφτά που δείνουμε στους γιατρούς του δημοσίου, συμφωνώ μεόσες είπαν πως τα δείνουμε για να τους έχουμε δίπλα μας στη γέννα μας είτε εφημερευουν είτε όχι.
Εγω που έκανα καισαρική, δεν πλήρωσα κάτι, αλλά πήρα γύρωσ τα 1000 ευρω αν θυμάμαι καλά από το ΙΚΑ.
Οσο για το ΙΚΑ σαν ασφαλιστικό φορέα και τους γιατρούς του, έχω πολυ άσχημες εντυπώσεις (παρ ότι ο πατέρας μου υπήρξε για χρόνια γιατρός του ΙΚΑ). Οι ασφαλισμένοι κατα κανόνα ταλαιπορούνται χωρίς λόγο για τα πιο απλά πράγματα.

Απο την άλλη είμαι ευχαριστημένη που τουλάχιστον μου κάλυψε το ΙΚΑ τα έξοδα του νοσοκομείου για την καισαρική μου καθώς και όλα τα έξοδα για εγχείρηση που έκανε ο μικρός μου σε ηλικία 6 μηνών (δεν πλήρωσα τίποτα ούτε για το μονόκλινο στο Αγ. Κυριακού)
Ενιωσα πως τουλάχιστον τα λεφτά που δείνω τόσα χρόνια είχανκάποιο αντίκρισμα.
Παλιά 14-02-11, 17:35   #139
melisoula

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
melisoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο popi1987 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας . γεννησα 17.11.2010
γενησα στο παπαγεωργιου θεσσαλονικης
popi τι χρειαστηκε να εχεις για το μωρακι περα απο τα ρουχα που θα βαλει φευγοντας? δλδ παιρνεις εσυ παμπερς κτλ?
για σενα πετσετες χρησιμοποιεις τις δικες σου ή σου δινουν εκει?

Ο χρήστης melisoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-11, 17:47   #140
ALIS

Το avatar του χρήστη ALIS

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ALIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εκει βασιζονται οι περισσοτερες ιδιωτικες επιχειρησεις..ε μαιευτηρια ηθελα να πω στο να μας κανουν να νιωσουμε κατωτερες επειδη γενναμε σε δημοσιο νοσοκομειο...πραγμα που δεν ισχυει τωρα πια γιατι δεν εχουν κατι να ζηλεψουν (για το ελενας ξερω και για αυτο μιλαω)!εγω πιστευω οτι η καθεμια ειναι καλο να γενναει εκει που αισθανεται καλυτερα και μεγαλυτερη ασφαλεια...ειτε ειναι ιδιωτικο ειτε ειναι δημοσιο....Γιατι πιστεψε με οταν κρατησεις το μωρο σου αγκαλια δεν σε νοιαζει αν εισαι στο ιασω στο ελενας στο αρεταιειο η στο ντυναν η στο σπιτι σου!
Ο χρήστης ALIS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-11, 18:01   #141
katerina mpi

katerina mpi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melisoula Εμφάνιση μηνυμάτων
popi τι χρειαστηκε να εχεις για το μωρακι περα απο τα ρουχα που θα βαλει φευγοντας? δλδ παιρνεις εσυ παμπερς κτλ?
για σενα πετσετες χρησιμοποιεις τις δικες σου ή σου δινουν εκει?
γεια σου,επειδη κ εγω στο παπαγεωργιου γεννησα πριν 2 μηνες σου ζητανε να τους πας 1 πακετο παμπερς,1 πακετο μωρομαντηλα και 1 σαμπουαν!πετσετες για σενα εχεις δικες σου.ρουχα του μωρου του βαζουν εκει και πρεπει να εχεις ενα φανελακι,ενα φορμακι και οτι αλλο θελεις για να βγαλεις το μωρο απο το νοσοκομειο!πιστευω να σε βοηθησα!
Ο χρήστης katerina mpi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-02-11, 18:07   #142
melisoula

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
melisoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ ... οντως με βοηθησες... δλδ χρησιμοποιουν δικα μας προιοντα μην ξοδεψουν το δημοσιο!

Ο χρήστης melisoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-11, 02:42   #143
MiLoupaki

MiLoupaki χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

βρε κοριτσια ελεος ηρεμηστε...η καθεμια γενναει οπου θελει...εγω παντως απο το Αλεξανδρας εμεινα ευχαριστημενη κ δεν με πειραξε καθόλου οτι επρεπε να εχω τα παντα μαζι μου για μενα κ το μωρακι μου! Δεν τα αγοραζεις αλλωστε για να τα εχεις στο μαιευτηριο αλλα θα τα εχεις κ στο σπιτι..το προτιμω απο το να πληρωσω στο ιασω πετσετες κ.τ.λ οπως η αδελφη μου..
Ο χρήστης MiLoupaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-11, 08:57   #144
popi1987

Προεπιλογή

katerina mpi εγω που γεννησα 3 μηνες πριν δεν μου ζητησαν τπτ να τους παω
Παλιά 15-02-11, 12:53   #145
stella261011

stella261011 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια καλημερα συγχωρεστε με αλλα διαβαζω το θεμα και δεν μπορω να καταλαβω τελικα σε δημοσιο νοσοκομειο (αν ξερει καποια για Θεσσαλονικη και γεννησε προσφατα) τι ζητανε τελικα να τους πας???
Ο χρήστης stella261011 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-11, 13:05   #146
ΔΗ+ΧΡ

Το avatar του χρήστη ΔΗ+ΧΡ

ΔΗ+ΧΡ χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stella261011 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια καλημερα συγχωρεστε με αλλα διαβαζω το θεμα και δεν μπορω να καταλαβω τελικα σε δημοσιο νοσοκομειο (αν ξερει καποια για Θεσσαλονικη και γεννησε προσφατα) τι ζητανε τελικα να τους πας???
Στο Ιπποκράτειο τίποτα.Μόνο τα ρούχα για το εξητήριο

Ο χρήστης ΔΗ+ΧΡ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-11, 14:39   #147
stellaTD

Το avatar του χρήστη stellaTD

Περιοχή: Ευβοια-Βασιλικο-Χαλκιδας
stellaTD χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι τις μανουλες που γεννησαν σε δημοσιο... αν ο γυναικολογος σου δεν ειναι πχ στο Αλεξανδρας μπορεις γεννησεις εκει χωρις να σε παρακαλουθει καποιος απο εκει ή πρεπει οποσδηποτε να σε παρακολουθει γιατρος του Αλεξανδρας?
ευχαριστω

Ο χρήστης stellaTD δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-11, 15:00   #148
EvaBar

Περιοχή: Ισθμια
EvaBar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stellaTD Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτησω κατι τις μανουλες που γεννησαν σε δημοσιο... αν ο γυναικολογος σου δεν ειναι πχ στο Αλεξανδρας μπορεις γεννησεις εκει χωρις να σε παρακαλουθει καποιος απο εκει ή πρεπει οποσδηποτε να σε παρακολουθει γιατρος του Αλεξανδρας?
ευχαριστω
Αν το Αλεξάνδρας έχει εφημερία την ώρα που γεννάς, τοτε μπορείς να πας και να γεννήσεις με όποιον γιατρό είναι εκεί, ασχέτως αν σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός του νοσοκομείου ή οχι
Παλιά 15-02-11, 15:21   #149
stellaTD

Προεπιλογή

Σ αυτη την περιπτωση ρισκαρεις να πεσεις σε οποια χερια να ΄ναι ε? Ευχαριστω για την απαντηση EvaBar

Παλιά 15-02-11, 15:59   #150
popi1987

Προεπιλογή

melisoula τπτ δεν μου ζητησαν ειχα μονο την βαλιτσα μετα ρουχα μου ουτε παμπερσ ουτε τπτ στα δινουν εκει . εμενα σπασανε τ νερα κ επειδη εφημερευε πηγα εκει
Παλιά 15-02-11, 16:31   #151
popi1987

Προεπιλογή

αχ το τρομαξατε το κοριτσι καλε (πλακα κανω )dekarapaγεννησα στο ππαγωεργιου το πρωι που ξυπνησα στις 4 ειδα αιμα και καπακι σπασανε τα νερα μεχρι τις 8 το πρωι εφημερευε το παπαγεωργιου μετα τις 8 το ιπποκρατειο . θα μπορουσα να περιμενω αλλασαν πρωτη εγκυμοσυνηφοβομουν να περιμενω και πηγα στο παπαγεωργιου απο τις 5.30 το πρωι μεχρι της 8 η ωρα το απογευμα πολεμουσανε για φυσιολογικο τοκετο .ηταν και μια μαια μαζι μου συνεχως δεν εφευγε ουτε λεπτο απο κοντα μου . μολις πηγε 8 και μετα απο τοσο μεγαλη αναμονη ομικροσς μου μολις ειχε παει 3 το μεσημερι ειχε φρεναρει ολο με διαστολη 6 μεχρι τις 8 και ετσι πηγα για καισαρικη . μια φιλη γεννησα προσφατα στο ιπποκρατειο ολα τελεια ηταν μου ειπε
Παλιά 15-02-11, 20:32   #152
stellaTD

Προεπιλογή

συγνωμη βρε κοριτσια αλλα θα τρελαθω... τελευταια στιγμη ηρθε η ωρα να ερθει το μωρο και πηγαμτε οπου εφημερευε ασχετα με το που ξεγεννουσε ο γιατρος σας?Συγνωμη αλλα εμενα θα με επιανε πανικο να πρεπει να παω σε ενα μερος που δεν θα ηξερα ουτε καν το γιατρο.Αληθεια ετσι σας συνεβει?

Παλιά 15-02-11, 20:49   #153
ladycat

Το avatar του χρήστη ladycat

Περιοχή: Γατοσπιτο μου
ladycat χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγω γεννησα στο τζανειο του πειραια ειχα την μαια 3 μερες πανω απο το κεφαλι μου ξεκινησα δευτερα πρωι κ εφτασα να γεννησω τελικα με καισσαρικη γιατι δεν αντεχα ναλλο κ το ειπα στον γιατρο μου που επεμενε να συνεχισουμε στον φυσιολογικο αλλα εγω ειχα βαρεθει κ ετσι προχωρησαμε σε καισσαρικη ο γιατρος μου εκανε πολυ καλη δουλεια κ δεν πηρε ουτε σεντσ ολα τα πληρωσε το ικα δεν ειχα κανενα παραπονο απο το νοσοκομειο ουτε απο το προσωπικο εκτος απο 2-3 που πρεπει να ειχαν τα ρουχα τους κ ηταν μεσα στην αγενεια αλλα τους εβαλα στην θεση τους κ δεν με ξαναπλησισαν ουτε καν να ρωτησουν στο δωματιο μου ειμαι λιγο τρελλη οταν θελω ηρεμια απο εκει κ περα τα λεφτα που θα εδινα στο ξενοδοχειο πολυτελειας τα αξιοποιησα ολα στο πλασμα που εφερα στο κοσμο κ ειμαι πολυ χαρουμενη που διαλεξα να γεννησω το πρωτο μου παιδι στο δημοσιο νοσοκομειο τοσα χρονια πληρωνω το εθνικο συστημα υγειας γιατι να τους τα χαρισω κ να τα σκασω χοντρα σε καποιον ομιλο εταιριων
Παλιά 15-02-11, 21:00   #154
kikileuteris

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
kikileuteris χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
συγνωμη βρε κοριτσια αλλα θα τρελαθω... τελευταια στιγμη ηρθε η ωρα να ερθει το μωρο και πηγαμτε οπου εφημερευε ασχετα με το που ξεγεννουσε ο γιατρος σας?Συγνωμη αλλα εμενα θα με επιανε πανικο να πρεπει να παω σε ενα μερος που δεν θα ηξερα ουτε καν το γιατρο.Αληθεια ετσι σας συνεβει?
Επέτρεψέ μου να σου απαντήσω εγώ που γέννησα με το γιατρό μου.

Κι εγώ από ανασφάλεια ήθελα οπωσδήποτε να γεννήσω με το γιατρό μου, και στο δημόσιο όπως και έκανα. Και πιθανόν το ίδιο να έκανα και σε επόμενη εγγυμοσύνη (μαρκιά από μας).

Όμως, θεωρώ ότι είμαι ανόητη. Γνωρίζω πολύ κόσμο που γέννησε με τον γιατρό που εφημέρευε και είναι οκ.

Μια συνάδελφό μου δε, της έσωσε ο γιατρός που εφημερευε τη ζωή, γιατί ο δικός της ήταν σε κλινική και δεν αναλάμβανε την περίπτωσή της (δύσκολη). Και της το είπε την ώρα που γεννούσε Και ήταν το 3ο παιδί, τον είχε και στα άλλα 2.

Όπως ξέρω και κοπέλα που θα έχανε το 2ο της παιδί εξαιτίας του γιατρού της, που είχε τον ίδιο και στο πρώτο.

Με το παραπάνω θέλω να πω, πως αν είναι να πέσεις σε ένθρωπο, θα πέσεις είτε τον πληρώνεις ή όχι. Κι αν είναι να τύχει το λάθος, η κακιά στιγμή κτλ θα τύχει ανεξαρτήτως αν είναι ο γιατρός σου ή αυτός που εφημερεύει.

Εγώ γέννησα στο παπαγεωργίου με το γιατρό μου, ο οποίος εφημέρευε. Σε πληροφορώ ότι όλες οι κοπέλες που γέννησαν μαζί του, χωρίς να είναι γιατρός τους έλεγαν τα καλύτερα μέσα στο θάλαμο.

Έτσι έχω καταλήξει στο ασφαλές συμπέρασμα, ότι είναι τζάμπα λεφτά το να έχεις το γιατρό σου.

Φονιάδες των λαών, νοικοκυραίοι!
ioanna.gr
Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-11, 22:36   #155
stellaTD

Προεπιλογή καλησπερα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kikileuteris Εμφάνιση μηνυμάτων
Επέτρεψέ μου να σου απαντήσω εγώ που γέννησα με το γιατρό μου.

Κι εγώ από ανασφάλεια ήθελα οπωσδήποτε να γεννήσω με το γιατρό μου, και στο δημόσιο όπως και έκανα. Και πιθανόν το ίδιο να έκανα και σε επόμενη εγγυμοσύνη (μαρκιά από μας).

Όμως, θεωρώ ότι είμαι ανόητη. Γνωρίζω πολύ κόσμο που γέννησε με τον γιατρό που εφημέρευε και είναι οκ.

Μια συνάδελφό μου δε, της έσωσε ο γιατρός που εφημερευε τη ζωή, γιατί ο δικός της ήταν σε κλινική και δεν αναλάμβανε την περίπτωσή της (δύσκολη). Και της το είπε την ώρα που γεννούσε Και ήταν το 3ο παιδί, τον είχε και στα άλλα 2.

Όπως ξέρω και κοπέλα που θα έχανε το 2ο της παιδί εξαιτίας του γιατρού της, που είχε τον ίδιο και στο πρώτο.

Με το παραπάνω θέλω να πω, πως αν είναι να πέσεις σε ένθρωπο, θα πέσεις είτε τον πληρώνεις ή όχι. Κι αν είναι να τύχει το λάθος, η κακιά στιγμή κτλ θα τύχει ανεξαρτήτως αν είναι ο γιατρός σου ή αυτός που εφημερεύει.

Εγώ γέννησα στο παπαγεωργίου με το γιατρό μου, ο οποίος εφημέρευε. Σε πληροφορώ ότι όλες οι κοπέλες που γέννησαν μαζί του, χωρίς να είναι γιατρός τους έλεγαν τα καλύτερα μέσα στο θάλαμο.

Έτσι έχω καταλήξει στο ασφαλές συμπέρασμα, ότι είναι τζάμπα λεφτά το να έχεις το γιατρό σου.

για να μην παρεξηγηθω να εξηγησω το λογο που ρωταω...:
κουμπαρα μου,ολη την εγκυμοσυνη την παρακολουθουσε κανονικα η γυναικολογος της. γυρω στον 7ο-8ο μηνα ,της εξηγει οτι λογο οικονομικων δεν μπορει να γεννησει στην κλινικη που ξεγενναει εκεινη, αρα και χωρις εκεινη. παει λοιπον στο δημοσιο και ο γιατρος την ανελαβε με τα χιλια ζορια , ασε που δεν ειχε και την αναλογη προσοχη. Αυτο που θελω να πω λοιπον ειναι: μηπως ενας γιατρος οταν πας τελευταια στιγμη σ αυτον να γεννησεις δυσκολευτει να σε δεχτει γιατι δεν ξερει το ιστορικο σου και φοβαται? και η αληθεια ειναι...ο δικος σου γιατρος εχει φαει ολη την εγκυμοσυνη μαζι σου και ξαφνικα εξαφανζεσαι?Δεν ξερω..ειναι πολυ βολικο, η αληθεια ειναι, στις μερες μας, με αυτα τα οικονομικα, να γεννησεις στο δημοσιο free αλλα ποσο ριψοκυνδινο ειναι οταν ο γυναικολογος αυτος δεν ξερει τιποτα για σενα και δεν σ εχει παρακλουθησει στη διαρκεια .... ? Ισως ειναι χαζη ,αλλα ειναι απορια ..

Παλιά 15-02-11, 22:52   #156
nansybil

nansybil ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συγνώμη αλλα εγώ δεν θα πηγαινα να γεννησω χωρις γιατρό που τον ξέρω ή έστω να έχω την μαια μου μαζι. Εχω ακούσει και διαβάσει να γινονται πολλά και συγνώμη αλλά δεν θα πάρω. Γιατι οκ αν όλα πάνε καλά. τοτε και στο σπίτι μου μονη θα τα κατάφερνα. Αν τα πραγματα στραβώσουν? αν ο γιατρός που εφημερευει δεν ειναι ο καταλληλος αδιαφόρος κτλ? αν ειναι μεθυσμένος? γιατι ναι στην Ελλάδα εχει συμβει και αυτο. Αν απλά ειναι κουρασμένος και σε ξεπετάξει με μια καισαρίκή? θα είναι καλός χειρουργος ή θα εχεις προβλήματα? αν πονάς πολύ θα θελει να κάνεις επισκληρίδιο θα υπαρχει δηλ αναισθησιολόγος ή θα πονάς? Γι αυτά και άλλα τόσα προτιμώ να ειμαι σε επικοινωνια με τον επιστήμονα που θα με βοηθήσει να φέρω στον κόσμο το παιδί μου.
Ο χρήστης nansybil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-02-11, 22:57   #157
kikileuteris

Προεπιλογή

Παράθεση:
για να μην παρεξηγηθω να εξηγησω το λογο που ρωταω...:
κουμπαρα μου,ολη την εγκυμοσυνη την παρακολουθουσε κανονικα η γυναικολογος της. γυρω στον 7ο-8ο μηνα ,της εξηγει οτι λογο οικονομικων δεν μπορει να γεννησει στην κλινικη που ξεγενναει εκεινη, αρα και χωρις εκεινη. παει λοιπον στο δημοσιο και ο γιατρος την ανελαβε με τα χιλια ζορια , ασε που δεν ειχε και την αναλογη προσοχη. Αυτο που θελω να πω λοιπον ειναι: μηπως ενας γιατρος οταν πας τελευταια στιγμη σ αυτον να γεννησεις δυσκολευτει να σε δεχτει γιατι δεν ξερει το ιστορικο σου και φοβαται? και η αληθεια ειναι...ο δικος σου γιατρος εχει φαει ολη την εγκυμοσυνη μαζι σου και ξαφνικα εξαφανζεσαι?Δεν ξερω..ειναι πολυ βολικο, η αληθεια ειναι, στις μερες μας, με αυτα τα οικονομικα, να γεννησεις στο δημοσιο free αλλα ποσο ριψοκυνδινο ειναι οταν ο γυναικολογος αυτος δεν ξερει τιποτα για σενα και δεν σ εχει παρακλουθησει στη διαρκεια .... ? Ισως ειναι χαζη ,αλλα ειναι απορια ..
Καθόλου χαζή. Σκέψου καταρχήν ότι κι εγώ, όπως σου εξήγησα πολύ δύσκολα θα πήγαινα χωρίς το γιατρό μου.

Ομως, οι κοπέλες που ξέρω και γέννησαν με το γιατρό που εφημέρευε, το έκαναν και προ κρίσης, και όχι για το οικονομικό.

Εμένα, όταν έπαθε η συνάδελφός μου αυτό το πράμα μου γύρισε το μυαλό και άλλαξα γυναικολόγο (πριν μείνω έγκυος η αλήθεια) και επέλεξα κάποιον που να είναι νοσοκομειακός.Άρα με παρακολουθούσε.

Υπάρχουν πολλές κοπέλες επίσης που τη μηνιαία τους επίσκεψη την κάνουν στο νοσοκομείο.

Τέλος, πιστεύω ότι αν δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα, δεν υπάρχει η ανάγκη να γνωρίζει το ιστορικό κάποιος γιατρός. Προσωπική εκτίμηση είναι αυτό, έτσι?Δεν είμαι γιατρός.

Άσε που αν υπάρχει κάτι πράγματι σοβαρό, ή δε σε αναλαμβάνουν οι κλινικές γιατί δεν έχουν τη γενικότερη υποδομή να το κάνουν, ή όποιες έχουν, τα ποσά είναι υπέρογκα.

Στο διαβαλκανικό, που έχουν εντατική βρεφών, εκτός του ότι τα βάζουν για ψύλλου πήδημα, κοστίζει περίπου 700-1000 ευρώ η μέρα νοσηλείας τα οποία μια μέση οικογένεια δεν έχει να τα δώσει και μεταφέρει το παιδί στο νοσοκομείο, χάνοντας ίσως πολύτιμο χρόνο.

Εγώ ο πρώτος λόγος που διάλεξα νοσοκομείο (προ κρίσης) ήταν η ασφάλεια την οποία δε μπορούσε να μου παρέχει η κλινική.

Και στην κοπέλα που αναφέρεις πιστεύω ότι έτυχε να πέσει σε απάνθρωπο (δε λέω ζώο, να μην προσβάλλω τα ζώα). Όπως μπορεί να τύχαινε κι αν τον είχε από την αρχή ή αν εφημέρευε κτλ.

Αν ο άλλος δεν είναι καλός επαγγελματίας και δεν κατανοεί ότι είναι λειτουργός, δε θα το κατανοήσει είτε πληρώνεται ή όχι. Προσωπική εκτίμηση πάντα.

ioanna.gr
Παλιά 15-02-11, 23:01   #158
stellaTD

Προεπιλογή

εχεις δικιο! ειναι που θα πεσεις τελικα!Ο Θεος βοηθος και η τυχη με το μερος μας.ευχαρισω για τις διευκρυνησεις

Παλιά 15-02-11, 23:05   #159
kikileuteris

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nansybil Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αλλα εγώ δεν θα πηγαινα να γεννησω χωρις γιατρό που τον ξέρω ή έστω να έχω την μαια μου μαζι. Εχω ακούσει και διαβάσει να γινονται πολλά και συγνώμη αλλά δεν θα πάρω. Γιατι οκ αν όλα πάνε καλά. τοτε και στο σπίτι μου μονη θα τα κατάφερνα. Αν τα πραγματα στραβώσουν? αν ο γιατρός που εφημερευει δεν ειναι ο καταλληλος αδιαφόρος κτλ? αν ειναι μεθυσμένος? γιατι ναι στην Ελλάδα εχει συμβει και αυτο. Αν απλά ειναι κουρασμένος και σε ξεπετάξει με μια καισαρίκή? θα είναι καλός χειρουργος ή θα εχεις προβλήματα? αν πονάς πολύ θα θελει να κάνεις επισκληρίδιο θα υπαρχει δηλ αναισθησιολόγος ή θα πονάς? Γι αυτά και άλλα τόσα προτιμώ να ειμαι σε επικοινωνια με τον επιστήμονα που θα με βοηθήσει να φέρω στον κόσμο το παιδί μου.
Εγώ προσωπικά έχω ακούσει και διαβάσει πολλά και πολύ άσχημα να γίνονται σε γυναίκες από τους γιατρούς τους και μετά να τρέχουν και να μη φτάνουν. Έχω ακούσει όμως και αυτό που λες εσύ. Οπότε, πάλι στα λόγια μου έρχομαι

Καλά, το σπίτι καμμία σχέση με το νοσοκομείο (εξοπλισμός, ειδικευμένο προσωπικό κτλ).

Το μόνο είναι ότι στο φυσιολογικό, ειδικά αν δεν έχεις το γιατρό σου δεν κάνουν επισκληρίδιο λόγω έλλειψης.

Που και αυτό, όπως έχω επαννειλημένα αναφέρει με μια έγκυρη διαμαρτυρία προς κάθε υπεύθνο το λύνεις

ioanna.gr
Παλιά 15-02-11, 23:07   #160
joan80

Το avatar του χρήστη joan80

joan80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
ειναι πολυ βολικο, η αληθεια ειναι, στις μερες μας, με αυτα τα οικονομικα, να γεννησεις στο δημοσιο free αλλα ποσο ριψοκυνδινο ειναι οταν ο γυναικολογος αυτος δεν ξερει τιποτα για σενα και δεν σ εχει παρακλουθησει στη διαρκεια .... ? Ισως ειναι χαζη ,αλλα ειναι απορια ..
Στο Αρεταίειο που πήγαινα για διαφορες εξετάσεις ξέρω ότι μπορείς να πας στα εξωτερικά ιατρεία και να ανοίξεις φάκελο και να σε παρακολουθεί γιατρός. Ετσι το ιστορικό υπάρχει πάντα στο νοσοκομείο και όταν έρθει η ώρα να γεννήσεις ακόμα και να μην εφημερεύει ο γιατρός που σε παρακολουθούσε μπορεί να το έχει ο καθένας. Βεβαια δεν είναι το ίδιο με το να έχεις το δικό σου γιατρό, αλλά πλέον είναι μεγάλη η μερίδα του κόσμου που δεν μπορεί να πληρώνει τόσα χρήματα σε ιδιωτικά μαιευτήρια και γιατρούς. επίσης να μην ξεχνάμε ότι οι γιατροί στα δημόσια νοσοκομεία εχουν μεγάλη εμπειρία και αναλαμβάνουν όλες τις περιπτώσεις που τα ιδιωτικά δεν αναλαμβάνουν. Γιατί, ως γνωστόν, αν συμβεί κάτι στο δημόσιο στέλνουν και τη μάνα και το παιδί.

Ο χρήστης joan80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές