Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Tv, dvd? Πότε?


Recommended Posts

Εχει καμια σας υποψην πότε τα μωρα μπορουν να αρχισουν να βλεπουν τηλεοραση ή κινουμενα σχεδια σε dvd? Η μπεμπα μας ειναι 2 μηνων και προς το παρον δεν την αφηνουμε να δει την οθονη!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κατερινα καταρχην πολυ γλυκα η μπυομπου σου στη φωτο! :lol:

 

Νομιζω ειναι πολυ μικρουλι για να δει οτιδηποτε!Κι εγω δεν τον αφηνω φυσικα αλλα το ματι του πεφτει οποτε την δει ανοιχτη.Για να παρακολουθησει ομως νομιζω οτι πρεπι να ειναι τουλαχιστον 2,5-3 (οχι μονο απο το αρθρο του parents το οποιο ειναι πολυ κατατοπιστικο,αλλα και απο κοινη λογικη!Δεν μπορει καν να καταλαβει πιο πριν...Νομιζω τουλαχιστον... :?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Thanks κοριτσια! Το ειχα λιγο πολυ υποψη μου οτι ειναι ετσι τα πραγματα, αλλα ηθελα επαληθευση πιο πολυ για να το δειξω στον αντρα μου... :)

 

Vickoula το αρθρο πολυ καλο οντως. Eυχαριστω για την πληροφορια.

 

Ρενα, και το δικο σου ζουζουνι πολυ γλυκο!

.png
Link to comment
Share on other sites

Για να παρακολουθησει κατι πρεπει και να το καταλαβαινει.Εμενα που ειναι 15 μηνων το μονο που καταλαβαινει και κοιταει ειναι τα ζουζουνια.Αλλα οσο πιο λιγο και οσο πιο αργα, τοσο το καλιτερο.

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!Επιτρέπεται ένα μωρό να βλέπει τηλεόραση; Το δικό μου είναι 3 μηνών και όπου και να το βάλω γυρνάει το κεφάλι και ψάχνει την τηλεόραση. Τότε σταματάνε τα πάντα και κλάματα και γκρίνιες. Άσε που πίνει το γάλα της σαν υπνοτισμένο. Τώρα το χω βρει και όποτε έρχεται η ώρα του φαγητού ανοίγω τηλεόραση και όταν τελειώνει την πάω στο δωματιό της. Μήπως όμως κάνει κακό στα ματάκια της;Από ποια ηλικία αρχίζουμε να βάζουμε στα παιδάκια dvd με παιδικά να βλέπουν;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι τα χρωματα που της κεντριζουν το ενδιαφερον.εμενα απο 18μηνων και μετα της βαζω και ζηταει και συγκεκριμενα ποιο θελει να δει.μην αγχωνεσαι.ολα θα παρουν το δρομο τους!προσπαθησε να μην εκτιθεται στην τηλεοραση πολυ γιατι ειναι πολυ μωρο.οταν την ταιζεις ας πουμε πρεπει να ειστε αφοσιωμενοι και να κοιταζοσαστε στα ματια!ετσι εχω διαβασει!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο παιδίατρος μας το απαγόρεψε ρητά. Μπορεί να προκαλέσει μέχρι και αυτισμό (και μεις τριών μηνών είμαστε)

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την ηλικια κολλανε με την τηλεοραση λογων φωτων κλπ.......οσο μπορεις να το αποφευγεις......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά απαγορεύετε μέχρι 3 χρονών, αλλά τι να κάνεις κάποια στιγμή τα βάζεις και βλέπουν λίγο για να κάνεις και καμιά δουλειά!!!

Οσο μπορείς να το αποφεύγεις, έχω διαβάσει οτι τα μωρά που βλέπουν τηλεόραση μπορεί να καθυστερήσουν πολύ για να μιλήσουν!!!!! :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια καπου το εχω ξαναγραψει.εχω μια μικρη τηλεοραση ψηλα.οταν παιζει διαφημηση αμεσως γυριζει.dvd με παραμυθια δεν την εχω βαλει κι ουτε θελω .αυτο της κανει κακο που κοιταζει τη τηλεοραση?της κεντριζει το ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

καιγω έχω διαβάσει μέχρι 2 χρονών δεν επιτρέπεται η τηλεόραση. Έχει εικόνες που εναλλάσσονται πολύ γρήγορα και δεν προλαβαίνει να τις επεξεργαστεί το μωρό και παθαίνει κάτι σαν μπλακ άουτ.

 

Και η δικιά μου σε λίγες μέρες θα γίνει 4 μηνών και αν τύχει να είναι ανοικτή η τηλεόραση τη κοιτάζει σαν υπνωτισμένη και την απασχολώ με κάτι άλλο ή απλά την κλείνω. Ούτε κλαίει ούτε αντιδρά. Δε θέλω να της τη μάθω και θα προσπαθήσω γι'άυτό όσο βέβαια μπορέσω να τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα με το βλέπει την τηλεόραση κάθετε και την κοιτάζει σαν χαζούλης.... ουτε η αναπνοη του δεν ακούγεται απο το ενδιαφέρον που του αποσπά.!!!

Δεν τον αφήνω βέβαια αλλά κάποιες φορές τυχαίνει.

Μου έχουν πει ότι και στον ύπνο τους πολλές φορές που τρομάζουν έχει σχέση με την τηλέοραση, τα χρώματα και οι γρηγορες εναλλάγες που κάνει... Δεν ξέρω αν αληθεύει....

Καλό είναι να την αποφεύγουμε...

Εγώ πάντως όταν θέλω να τον ηρεμήσω ανοίγω πιστολάκι.. μέχρι που κοιμάται κιολας σε χρόνο dt.!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν θέλω να τον ηρεμήσω ανοίγω πιστολάκι.. μέχρι που κοιμάται κιολας σε χρόνο dt.!!!!!!!!!!

 

Το έχω ακούσει και γω αυτό, όπως και ο ανεμιστήρας της κουζίνας ή η ηλεκτρική σκούπα!

Link to comment
Share on other sites

Α καλα......δεν πιανει σε ολα τα μωρα........ο δικος μου τρομοκρατειται με ολα αυτα.......ειδικα το σεσουαρ ουτε να το πλησιασει..... :lol:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να προκαλέσει μέχρι και αυτισμό (και μεις τριών μηνών είμαστε)

 

Admin το γνωριζω οτι το θεμα εχει κλειδωθει εδω και ωρα αλλα παρακαλω πολυ να μου επιτρεψετε να ξεκαθαρισει το παραπανω προς αποφυγη παρεξηγησεων.

 

http://www.focusonchild.gr/content/view/102/107/

http://www.janssen-cilag.gr/bgdisplay.jhtml?itemname=autism_causes

 

Ας ειμαστε λιγο προσεκτικοι.

Ειναι "καπως" να διαβασει γονιος με αυτιστικο παιδι οτι του δημιουργηθηκε προβλημα λογω τηλεορασης.

Φιλικα.

FWusp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ξαναγραψει κατι αναλογο και εχω να συνεισφερω τα εξης :

 

Τα ματια δε χαλανε απο την τηλεοραση. Αυτα τα πιστευαμε καποτε, εχει αποδειχθει επιστημονικα το αντιθετο.

 

Ο αυτισμος δεν ειναι γνωστο ουτε ξεκαθαρο απο τι προκαλειται. Εικασιες υπαρχουν.

 

Η παθητικοτητα κανει κακο, οχι η ιδια η τηλεοραση. Εαν το παιδι παρακολουθει σωστα, παιδικα και ωφελιμα προγραμματα και μαζι παρακολουθει και ο γονιος κανοντας σχολια, ερωτησεις κλπ, η τηλεοραση ετσι του κανει και καλο. Και φυσικα οχι για ωρες ατελειωτες.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας! Επαναφέρω το θεμα καθώς θελω λίγο να ακούσω τις απόψεις σας. Έχω ενα αγοράκι σχεδόν 11 μηνών, που εδώ και κανά δυο μήνες του βαζω και βλέπει για λίγο μεσα στη μερα το clubhouse του μικυ.. Πως προέκυψε αυτο θα μου πείτε; Ενώ γενικά δεν τον συγκινουσε η ανοιχτή τηλεόραση ούτε τα παιδικά (στις διαφημίσεις κολλούσε, οπότε τον απασχολούσα αλλιώς ή εκλεινα την τηλεόραση), πήγαμε σε ενα φιλικό σπίτι που έβλεπαν τα παιδιά το συγκεκριμένο παιδικό και άρχισε να κάνει χαρές, να χασκογελάει και να παίζει παλαμάκια!! Τρελάθηκε! Απο περιέργεια βρήκα κάποια επεισόδια και μολις το έβαλα σπίτι έκανε το ίδιο, ενώ αν παίξει κάτι άλλο η τβ σταματάει να κοιτάει και συνεχίζει το παιχνίδι του! Έτσι μεσα στη μερα τον βαζω να δει 1-2 επεισόδια και κανω κι εγω κάποιες δουλειές. Ειναι το μόνο που βλέπει, άντε και τα ζουζούνια καμια φορα που λένε τραγουδακια και χορεύουν και τα βλέπει και χορεύει κι αυτός!! Το θεμα ειναι μήπως δεν κανω καλα; Ρώτησα οφθαλμίατρο και μου ειπε οτι για τα ματάκια δεν παίζει φόβος, οι καινούριες τηλεοράσεις ειναι απόλυτα ασφαλεις και η παιδιατρος μου ειπε πως αν παρακολουθεί με μετρο και αποκλειστικά τέτοιου είδους προγράμματα δεν έχουμε να φοβηθούμε κάτι.. Εσείς γνωρίζετε κάτι περισσότερο;

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο παιδοοφθαλμίατρος που πήγα μου είπε ότι απαγορεύεται ρητά η κοντινή αποσταση....κινητο, iPad κ κοντα στην τηλεόραση. Ο λόγος ειναι ότι δεν εχουν ανοικτό πεδίο όρασης αλλα εστιάζουν σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Εμενα μια περίοδο ανοιγοκλείνε συνέχεια τα ματάκια του....άρχισα να αισθάνομαι τρομερές ενοχές γιατι κακά τα ψέματα την ανοίγω την τηλεόραση. Αλλα τελικα μου είπε: μακρινή αποσταση, λίγη ωρα μεσα στην μερα κ ευχάριστες εικόνες με πολλα χρώματα. Γιατί όντως μπορεί να επηρρεαστει μέχρι κ ο ύπνος τους.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο παιδοοφθαλμίατρος που πήγα μου είπε ότι απαγορεύεται ρητά η κοντινή αποσταση....κινητο, iPad κ κοντα στην τηλεόραση. Ο λόγος ειναι ότι δεν εχουν ανοικτό πεδίο όρασης αλλα εστιάζουν σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Εμενα μια περίοδο ανοιγοκλείνε συνέχεια τα ματάκια του....άρχισα να αισθάνομαι τρομερές ενοχές γιατι κακά τα ψέματα την ανοίγω την τηλεόραση. Αλλα τελικα μου είπε: μακρινή αποσταση, λίγη ωρα μεσα στην μερα κ ευχάριστες εικόνες με πολλα χρώματα. Γιατί όντως μπορεί να επηρρεαστει μέχρι κ ο ύπνος τους.

 

Καλα αυτο με την απόσταση εννοείται.. Ο αντρας μου σε κάποια φάση μου λέει μήπως να του βάλουμε τηλεόραση στο δωματιο; :shock: ναι του λέω, μόλις κλείσει τα 18 βεβαίως!! Ωρες ωρες τα πετάει άκαυτα ο καλός μου :oops:

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Πριν τα 2 με τίποτα!!! Θα προσπαθήσουμε να την αποφύγουμε όσο μπορούμε....

Ίσως στα 3-4 κάποιο dvd, αν και θα προτιμήσω να τους απασχολώ με οτιδήποτε άλλο;)

So far so good ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...