Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 30-08-07, 14:21   #1
LOLTH

LOLTH ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Αμνιοπαρακέντηση

ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΑΠΟΒΟΛΗΣ;
Ο χρήστης LOLTH δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 30-08-07, 17:06   #2
Antigoni

Περιοχή: Αθήνα
Antigoni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο άμεσος κίνδυνος είναι τα 3 πρώτα 24ωρα. Μετά για μία εβδομάδα χρειάζεται επίσης προσοχή και στη συνέχεια ξεχνάς την αμνιοπαρακέντηση. Καλή επιτυχία!

Ο χρήστης Antigoni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-07, 20:11   #3
Kelly25

Kelly25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Όντως θέλει πολύ προσοχή η αμνιοπαρακέντηση....δηλαδή θα είσαι ξάπλα, και θα σηκώνεσαι μόνο για να πάς τουαλέτα 3 με 4 μέρες.
Παλιά 30-08-07, 22:41   #4
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗΣ. ΤΟ ΤΗΛ. ΜΟΥ ΕΠΕΣΕ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΑΡΙΘΜΟ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ. ΤΟ ΣΗΚΩΣΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΧΑΝ ΣΑΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΚΛΑΙΩ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ. Ο ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ Η ΑΓΩΝΙΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΣΤΟ ΛΕΠΤΟ. ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΦΥΓΟΥΝ ΟΙ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΝΩΡΙΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΠΑΣ ΒΟΛΤΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ Ή ΝΑ ΣΗΚΩΣΕΙΣ ΒΑΡΟΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΙΚΑ ΟΤΑΝ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΙΣ ΧΡΗΜΑ. ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΟΤΙ ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΕΚΑΝΑ ΕΝΣΤΑΣΗ. ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!
Ο χρήστης antu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-07, 03:42   #5
Antigoni

Antigoni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πού θα κάνεις την εξέταση;

Παλιά 31-08-07, 14:35   #6
Λίτσα

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Λίτσα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

είχα ακούσει πολλά για αυτή την εξέταση ότι είναι τρομερά δύσκολη κτλ.
Οντως υπάρχει μια πιθανοτητα αποβολής 1% . Το αποτέλεσμά ειναι αξιοπιστο 99%.
Σίγουρα τις πρωτες τρεις μέρες χρειαζεται προσοχή. Φροντισα και τις δυο φορες να την κάνω Παρασκευή και την Δευτερα ξάνά στην δουλειά.
Η διαδικασία δεν κρατάει πάνω απο 15 λεπτά. Ο γιατρός βλέπει με τον υπέρηχο το μωρό, βάφει την κοιλιά με betadine και περνάει μια πολύ λεπτή αλλά αρκετά μεγάλη βελόνα κοντά στην περιοχη του αφαλου τρυπάει το σάκο και παίρνει αμνιακό υγρο. Το δειγμα το στελνει στο εργαστήριο και μετα απο 3 βδομάδες υπάρχει το αποτέλεσμα. Την ώρα που γινεται η λήψη πρεπει να εισαι ακίνητη.
Γενικότερα δεν πονάει απλα επειδή έχουμε άγχος και το μωρο ίσως κινηθει εκεινη τη στιγμή νιώθουμε παράξενα.
Μην φοβάστε δεν ειναι τίποτα ακόμη και να χρειαστει να τρυπήσουν πάνω απο μια φορά (στην δευτερη εγκυμοσύνη μου αυτό συνέβει), λιγάκι ξεκουραση και βοήθεια από το συζυγο δεν κάνει κακό.
Καλά αποτελέσματα σε όλες όσες επιχειρήσετε την αμνιοπαρακέντηση.
Παλιά 31-08-07, 14:40   #7
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εσεις την κανατε λογω ηλικιας ή λογω των αποτελεσματων απο την εξεταση αιματος και τον υπερηχο?απο 35 και πανω ειναι υποχρεωτικη??
δεν χρειαστηκε εγω να την κανω,αλλα γενικα την φοβαμαι λογω της πιθανοτητας αποβολης...
Παλιά 31-08-07, 15:19   #8
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 29ΕΤΩΝ ΑΠΛΩΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ DOWN ΕΙΝΑΙ 1 ΣΤΑ 100 ΟΠΟΤΕ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΜΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗΣ. ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΠΟΒΑΛΑΝ ΑΛΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΠΑΙΔΙ ΜΕ DOWN ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΙΞΑΝ...
Παλιά 31-08-07, 15:27   #9
aggeliki

aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antu
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 29ΕΤΩΝ ΑΠΛΩΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙΞΕΙ ΟΤΙ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ DOWN ΕΙΝΑΙ 1 ΣΤΑ 100 ΟΠΟΤΕ ΜΠΗΚΑ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΜΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗΣ. ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΠΟΒΑΛΑΝ ΑΛΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΠΑΙΔΙ ΜΕ DOWN ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΙΞΑΝ...
δεν νομιζω ομως να ισχυει παντα αυτο,γιατι η θεια μου που την εκανε πριν 11 χρονια πηγε να αποβαλλει αλλα ευτυχως τα καταφερε και το κοριτσακι δεν ειχε τιποτα...
Παλιά 31-08-07, 16:54   #10
katrin

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
katrin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση και φοβόμουνα για αποβολή, όμως σε ψάξιμο στο internet ο άντρας μου ΄διάβασε ότι ουσιαστικά δεν μεγαλώνει ο κίνδυνος για αποβολή και δεν είναι αποδεδειγμένο ότι οι αποβολές μετά την αμνιοπαρακέντηση δεν επρόκειτο να γίνουν έτσι κι αλλιώς.
Επίσης η τάση (στο εξωτερικό τουλάχιστον) είναι να γίνεται αμνιοπαρακέντηση ανεξάρτητα από την ηλικία της γυναίκας.
Ο χρήστης katrin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-07, 16:56   #11
Λίτσα

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Λίτσα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν νομιζω οτι πριν τόσα χρονια να γινόταν η εξέταση με τον ίδιο τροπο. και εγω θεωρώ την αποβολη ψιλοαπιθανη χωρις λογο. εκτος αν ο γιατρος ειναι χαασαπης.
εγώ την έκανα προληπτικά ήμουν 26,5 χρονών στο πρώτο.
Μια πρώτη μου ξαδερφη από αμέλεια γιατρού πριν μερικά χρόνια είχε φέρει στον κόσμο ένα αγγελούδι με down και συγγενης καρδιοπάθεια. Το κοριτσάκι έζησε 7-8 μήνες και έφυγε.... Μετά γέννησε ένα υγιέστατο αγοράκι. Ολά τα παραπανω ήταν απλά ένα τυχαιο περιστατικο. Εγώ φοβήθηκα και επειδή ειχε να κάνει με α ξαδερφη απο μερια της μητέρας καλο ηταν να το κάνω. Δεν θυμάμαι την΄εξήγηση του γιατρού αλλά πρώτα εγω του το ζήτησα.
Παλιά 01-09-07, 02:37   #12
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΜΑ ΟΠΩΣ ΣΥΝΔΡΟΜΟ DOWN ΑΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΥΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 20 ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΓΜΕΝΟ ΟΤΙ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ. ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΑΜΑ Η ΜΗΤΡΑ ΑΡΧΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ Ή ΟΤΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΡΥΠΗΣΗ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΜΗΤΡΑ Η' ΤΟ ΜΩΡΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ 1% ΠΟΥ ΔΕΙΝΟΥΝ ΣΑΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΣΤΑ 550 ΣΥΜΦΩΝΑ ΝΕ ΑΓΓΛΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ, ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΙΑ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ.
ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ 300 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΓΝΩΣΤΟΣ ΙΑΤΡΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΕΝΤΡΟ ΕΜΒΡΥΟΥ
Παλιά 01-09-07, 23:18   #13
evi-c

Το avatar του χρήστη evi-c

Περιοχή: Πάτρα
evi-c ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Kelly25
Όντως θέλει πολύ προσοχή η αμνιοπαρακέντηση....δηλαδή θα είσαι ξάπλα, και θα σηκώνεσαι μόνο για να πάς τουαλέτα 3 με 4 μέρες.
Έτσι ακριβως.
Ολα θα πανε καλα! καλή επιτυχια!

Ο χρήστης evi-c δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-07, 21:18   #14
angela

Το avatar του χρήστη angela

Περιοχή: ΝΑ Αττική
angela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σου εύχομαι ολόψυχα τα αποτελέσματα να είναι καλά.
Ο Θεός να βάλει το χέρι του. Είναι αγάπη μου πολύ δύσκολα τα πράγματα άμα έχεις παιδί με ειδικές ανάγκες, άσχετα αν αυτό το πλασματάκι αν και λειψό θα σε κάνει περήφανο περισσότερες φορές στην ζωή σας, από το αν είχες ένα τυπικής ανάπτυξης παιδί.
Ο χρήστης angela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-07, 16:28   #15
aggeliki

aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

βρηκα και αυτο

Πολύ Μικρός ο Κίνδυνος από την Αμνιοκέντηση
Για πολλά χρόνια πιστεύαμε ότι ο κίνδυνος αποβολής λόγω της αμνιοκέντησης ήταν μία στις 200.

Νέα έρευνα όμως υποστηρίζει ότι ο κίνδυνος αποβολής είναι πολύ μικρότερος: 1 στις 1.600.

Σε αυτό συμβάλλουν τόσο η εξέλιξη της ιατρικής όσο και ο υπέρηχος κατά τη διαδικασία της αμνιοκέντησης, που επιτρέπει στον γιατρό να δει πού ακριβώς είναι το έμβρυο ώστε να τοποθετήσει τη βελόνα στο σωστό σημείο.
Παλιά 03-09-07, 16:38   #16
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα για καποιο παραξενο και αδιευκρινιστο λογο με τρομοκρατει αυτη η εξεταση.λογικα επρεπε να την ειχα κανει .
οταν στον 3 μηνα εκανα τον υπερηχο η γιατρος γεννετιστρια κατι τετοιο μου ειπε οτι ειναι απειροελαχιστες οι πιθανοτητες να εχει το παιδι προβλημα.
μου ειπε συγκεκριμενα οτι με τοσα χρονια εμπειρια μου το υπογραφει οτι το παιδι θα ειναι καλα.
αυτο ηθελα να ακουσω και δεν εκανα την εξεταση.
Δοξα τον Θεο το παιδι ειναι υγιεστατο αλλα ακομα και σημερα μετανιωσα που δεν το εκανα.επρεπε να το κανω .αν και σεβομαι την γνωμη της γιατρου επρεπε να το κανω και για το παιδι μου και για μενα.
αν με αξιωσει ο Θεος να νιωσω την εγκυμοσυνη για δευτερη φορα θα την κανω σιγουρα.
και ελπιζω να ειστε ολες εκει για να μου δινετε θαρρος..
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-07, 17:05   #17
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΠΛΩΣ Η ΙΔΕΑ ΚΑΙ Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΗΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΙ ΑΝ ΧΡΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΚΑΝΩ. ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΑΣΥΜΦΟΡΕΙ..
Παλιά 03-09-07, 18:16   #18
ssidi

Περιοχή: Αιγαίο
ssidi ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ssidi
Προεπιλογή

Στην εγκυμοσύνη αναγκάστηκα κι εγώ να κάνω αμνιοπαρακέντηση λόγω αυξημένων αντισωμάτων τοξοπλάσματος...Δεν ήταν επίπονη η εξέταση κι εγώ προτιμούσα από πριν να μην αγχώνομαι για να μην αγχώνω και το μικρούλι μου. Απλα μετά θέλει ξεκούραση, όπως είπαν και τα κορίτσια πριν. Τις πρώτες μέρες μόνο για τουαλέτα! Και μετά μην σηκώνεις βάρος. Καλή απιτυχία και καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!
Πάντως ίσως σε μερικά χρόνια η αμνιοπαρακέντηση αν είναι εξέταση ρουτίνας, γιατί είναι πολύ ασφαλής από άποψη αποτελεσμάτων και εξετάζει αρκετές περιπτώσεις!

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...
Ο χρήστης ssidi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-09-07, 01:33   #19
Antigoni

Antigoni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antu
ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΠΟΒΑΛΑΝ ΑΛΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΠΑΙΔΙ ΜΕ DOWN ΚΑΙ ΤΟ ΕΡΙΞΑΝ...
Δυστυχώς, δεν ισχύει αυτό... Όταν επρόκειτο να κάνω την εξέταση, επειδή είχα πρόσφατο ατυχές παράδειγμα, είχα ρωτήσει πολύ κόσμο, πολλούς γυναικολόγους και γενετιστές. Ο κίνδυνος υπάρχει...
Εγώ έκανα την εξέταση λόγω ηλικίας (ήμουν 36).

Παλιά 07-09-07, 13:31   #20
talkirti

Περιοχή: κοντά στην Πάρνηθα
talkirti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια έχω κάνει δύο φορές την εξέταση με τη λήψη τροφοβλάστης.

Όταν πήγα την πρώτη φορά, μαζί με τον άντρα μου, μόλις διάβασα το ποσοστό αποβολής (γιατί έπρεπε να υπογράψω ότι ήμουν ενήμερωση και συμφωνούσα να γίνει η εξέταση), ξέχασα πόσο χρονών ήμουν, πότε γεννήθηκα, πότε είχα την τελευταία περίοδο!!!
ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΩ. Ευτυχώς που ήταν δίπλα ο άντρας μου και μου έδεινε τις απαντήσεις .

Κατά τη διάρκεια της εξέτασης πόνεσα αλλά ο γιατρός ήταν αστέρι και μου έλεγε τι θα νιώσω από πρίν οπότε δεν φοβήθηκα.
Βέβαια ,όπως έχω ξαναγράψει, ό άντρας μου μόλις είδε τη σύριγγα με το υγρό και άκουσε τις συζήσεις των γιατρών φοβήθηκε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά και κόντεψε να πέσει κάτω.

Μετά εγώ από συμπαράσταση στο σύζυγο :P όταν είχε τελειώσει η διαδικασία, πήγα να λυποθημήσω και εγώ....(εδώ υπάρχει ένας έρωτας μεγααααάλος!!!)
Ο χρήστης talkirti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-09-07, 13:52   #21
ΡΟΥΛΑ

Το avatar του χρήστη ΡΟΥΛΑ

Περιοχή: Γέρακας
ΡΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

talkirti μήπως το κέντρο που το έκανες είναι κάπου στο Κολωνάκι??
Παλιά 07-09-07, 14:01   #22
talkirti

Περιοχή: κοντά στην Πάρνηθα
talkirti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παιδιά εγώ έχω χτίσει το ΙΑΣΩ....
Ο χρήστης talkirti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-09-07, 13:22   #23
VICKOULA

Περιοχή: KOMOTHNH/ΠΑΤΡΑ
VICKOULA ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην VICKOULA
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΛΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ
ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΚΕΝΤΗΣΗ ΛΟΓΩ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΣΤΟ ΣΟΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ!
Ο χρήστης VICKOULA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-07, 01:15   #24
ΒΙΚΥ

Το avatar του χρήστη ΒΙΚΥ

ΒΙΚΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Έχω κάνει λήψη τροφοβλάστη. Νομίζω οτι δεν είναι κάτι το φοβερό, πιό πολύ είναι το ψυχολογικό, είχα τρελαθεί από το άνχος μου!
Αντί για αμνιοπαρακέντηση νομίζω οτι η λήψη τροφοβλάστη είναι πιο ακριβής αν και έχει μεγαλύτερο ποσοστό επικυνδυνότητας αλλά αν γίνει από έμπειρο γιατρό δεν υπάρχει πρόβλημα΄. Εξάλλου είναι πολλά χρόνια που γίνεται. Θα έλεγα Βικούλα να κάνεις αυτή αφού υπάρχει και ιστορικό.Συζήτησε το με τον γιατρό σου και βλέπεις.
Παλιά 09-09-07, 01:48   #25
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο antu
ΠΑΝΤΩΣ Η ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΗΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ
Η πιθανότητα να χαθεί υγιές έμβρυο είναι 1-2%. Αυτό λένε τα βιβλία και αυτό μου είπε ο γιατρός μου που κάνει ο ίδιος εδώ και πολλά χρόνια αμνιοπαρακεντήσεις.

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό για να λέμε ότι θέλουμε...

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-09-07, 01:55   #26
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aggeliki
απο 35 και πανω ειναι υποχρεωτικη??
Καμία εξέταση δεν είναι υποχρεωτική!

Από μια ηλικία και πάνω, κυρίως μετά τα 40, υπάρχουν αυξημένες πιθανότητες να εμφανισθούν χρωμοσωμικές ανωμαλίες στο έμβρυο. Με την αμνιπαρακέντηση γίνεται λήψη αμνιακού υγρού που περιέχει αποπίπτωντα κύτταρα του εβρύου. Τα κύτταρα αυτά πολλάπλασιάζονται στο εργαστήριο και φωτογραφίζωνται στη διάρκεια της μίτωσης όπου τα χρωμοσώματα είναι πολύ εμφανή. Αν υπάρχει χρωμοσωμική ανωμαλία, τότε αυτή φαίνεται στο 99% των περιπτώσεων.

Η αμνιοπαρακέντηση δεν μπορεί να διαγνώσει γονιδιακές ανωμαλίες (δηλαδή ανωμαλίες που αφορούν τμήματα των χρωμοσώμων).

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Παλιά 09-09-07, 02:07   #27
aglaia

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο demi
.αν και σεβομαι την γνωμη της γιατρου επρεπε να το κανω και για το παιδι μου και για μενα.
αν με αξιωσει ο Θεος να νιωσω την εγκυμοσυνη για δευτερη φορα θα την κανω σιγουρα.
και ελπιζω να ειστε ολες εκει για να μου δινετε θαρρος..
Τα καλά αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης δεν εξασφαλίζουν ότι θα γεννηθεί υγιές παιδί. Η αμνιοπαρακέντηση μπορεί να διαγνώσει μερικές τρισωμίες όπως η τρισωμία 21, δηλαδή το σύνδρομο Down, και άλλες πιθανές χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Υπάρχουν όμως πολλές άλλες ασθένειες που δεν φαίνονται στα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης. Π.χ. καμία καρδιοπάθεια δεν φαίνεται, καμία έλλειψη ενζύμου, καμία μεταβολική ασθένεια....

Το σίγουρο είναι ότι κανένα έμβρυο δεν θέλει να έχει δίπλα του μια τεράστια βελόνα που το απειλεί...

Την αμνιοπαρακέντηση την κάνουμε γιατί δεν θέλουμε να κρατήσουμε όλα τα παιδιά, θέλουμε μόνο τα καλά. Σίγουρα δεν την κάνουμε για τα ίδια τα παιδιά. Αν ρωτήσετε τα παιδιά με σύνδρομο Down κανένα δεν θα σας πει ότι θα προτιμούσε να μην είχε γεννηθεί...

Κι εγώ έκανα αμνιοπαρακέντηση χωρίς να είμαι σίγουρη για το ποια απόφαση θα έπαιρνα αν τα αποτελέσματα δεν ήταν τα επιθυμητά...

Παλιά 09-09-07, 03:08   #28
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο aglaia
Το σίγουρο είναι ότι κανένα έμβρυο δεν θέλει να έχει δίπλα του μια τεράστια βελόνα που το απειλεί...

Την αμνιοπαρακέντηση την κάνουμε γιατί δεν θέλουμε να κρατήσουμε όλα τα παιδιά, θέλουμε μόνο τα καλά. Σίγουρα δεν την κάνουμε για τα ίδια τα παιδιά. Αν ρωτήσετε τα παιδιά με σύνδρομο Down κανένα δεν θα σας πει ότι θα προτιμούσε να μην είχε γεννηθεί..
Αυτο ξαναπεστο....

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-09-07, 18:06   #29
demi

demi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τι θα πει εχω κανει ληψη τροφοβλαστη????????????
σορρυ αλλα πρωτη φορα το ακουσα....μπορειτε να μου πειτε περισοτερα?
δεν ειναι η αμνιοπερακεντηση ε?
Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-09-07, 00:38   #30
cruelty

cruelty ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην cruelty
Προεπιλογή

Σημερα πηγα κι εγω για εξεταση αυχενικης και οταν μου εξηγουσαν διαφορα μου είπαν πως εχεις 1 στις 100 για αποβολη σε περιπτωση αμνιοκεντησης ομως αν ξεκουραστεις μετα εισαι οκ.Πιστευω τελικα πως η ηλικια δεν παιζει ρολο μια φιλη μας εμεινε εγκυος στα 28 και χωρις κληρονομικοτητες ,χωρις προβληματα αναγκαστηκε και υποβληθηκε σε αμνιοπαρακέντηση.Εχει εναν υγιέστατο κουκλο 3,5 χρονών τωρα.Πλεον η ιατρική εχει προοδευσει πολυ μπορουμε απο πριν να δουμε αν όλα πανε καλα με το μωρό μας.Επισης σημερα μου ειπε στενο οικογενειακο προσωπο πως ειχε κανει κι αυτη αμνιοκεντηση και μετα πηγε διακοπες δεν προσεξε κτλ ηταν βεβαια και αλλες εποχες και απεβαλλε δυστυχως.
Παλιά 09-10-07, 12:22   #31
stella71

Το avatar του χρήστη stella71

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
stella71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό που πρέπει να σκεφτείς σοβαρά πριν αποφασίσεις για την αμνιοπαρακέντηση είναι τί θα κάνεις σε περίπτωση γενετικής ανωμαλίας. Θα το ρίξεις; ακόμα κι αν υπάρχει μία πιθανότητα στο εκατομμύριο να είναι λάθος η διάγνωση; θα ρισκάρεις την όχι και τόσο σπάνια πιθανότητα της αποβολής; θα προκαλέσεις στο μωρό σου άγχος από την ενδομήτρια ζωή του; και το κυριότερο, μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο αφού έχεις ακούσει την καρδιά του να χτυπάει;
Επιλογή μου ήταν να μην κάνω αυτή την εξέταση και ένας επιπλέον σοβαρός λόγος γι' αυτό, ήταν ότι τα αποτελέσματα της αυχενικής δεν ήταν ανησυχητικά. Όταν το ανακοίνωσα στη γιατρό μου, έλαβα την εξής απάντηση: "Κάνουμε την προσευχούλα μας"; αντί να της δώσω μια στη μούρη της έδωσα τα παπούτσια στο χέρι..
Πολλοί γιατροί προωθούν αυτές τις εξετάσεις όχι για το καλό σου, αλλά για τους ευνόητους λόγους.
Παλιά 09-10-07, 14:02   #32
gallida

gallida ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνώ Στελλα,αλλά αν 1 στο εκατομμύριο η ψυχούλα που κουβάλαει κάποιος μέσα του,έχει σοβαρό πρόβλημα?Θα αντέξει η καρδούλα της μάνας να το βλέπει να υποφέρει σε όλη του τη ζωή κ να μην μπορεί να το βοηθήσει?Δεν είναι ένα απλό πρόβλημα που διορθώνεται με χάπια ή θεραπεία..Ειναι ένα πρόβλημα που θα υπάρχει για πάντα κ θα βασανίζει ξ τους γονείς κ το παιδάκι..
Ο χρήστης gallida δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-10-07, 09:49   #33
stella71

Το avatar του χρήστη stella71

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
stella71 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γι' αυτό και πιστεύω ότι θα πρέπει να γίνεται μόνο σε περιπτώσεις που η αυχενική δείχει αυξημένα ποσοστά κινδύνου και αυτό με πλήρη συνείδηση των συνεπειών.
Παλιά 10-10-07, 11:19   #34
ΡΟΥΛΑ

Το avatar του χρήστη ΡΟΥΛΑ

Περιοχή: Γέρακας
ΡΟΥΛΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια να σας πω την δική μου ιστορία. Εκανα την αυχενική διαφάνεια και ήταν όλα εντάξει είχα κλείσει ραντεβου για την αμνιοπαρακέντηση να την κάνω Αύγουστο, μετά την αυχενική μου λέει ο γιατρός μου θα κάνεις και την Α-Τεστ να δούμε αποτελέσματα. Βγαίνουν τα αποτελέσματα μετά από λίγες μέρες τα οποία έδειχναν μεγάλο ποσοστό για παιδί με συνδρομο Down, έφυγε η γη κάτω από τα πόδια μου, έκλαιγα κτυπιώμουνα κανείς δεν μπορούσε να με συνεφέρει δεν ήξερα τι έπρεπε να κάνω Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τον γιατρό μου, μου είπε την επόμενη μέρα να πάω να κάνω τροφοβλάστη και να μην περιμένω τον Αύγουστο για την αμνιοπαρακέντσηση.
Κάνω την εξέταση και λόγω του επείγοντος τα αποτελέσματα βγήκαν την επόμενη μέρα, ήταν όλα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ το παιδί δεν είχε κανένα πρόβλημα ανωμαλίας. Ανωμαλία είχαν αυτοί που μου έκαναν το Α τεστ και κανείς δεν ρώτησε αν προηγουμένος είχα πιεί κάποια φάρμακα ή κάποιες ορμόνες οι οποίες αλυώνουν το τεστ.
Ομως εμένα με ρώτησε κανείς τι πέρασα μια ολόκληρη μέρα, ότι πήγα να αποβάλω, το τι στρες πέρασε στο μωράκι.
Παλιά 13-12-07, 10:31   #35
νεραϊδομαμά

νεραϊδομαμά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γειά σας. Είχα ραντεβού για αμνιοπαρακέντηση στις 11/12, μετά από δική μου επιμονή,λόγω ηλικίας. Η εξέταση όμως δεν έγινε γιατί ο γιατρός που θα την έκανε διαπίστωσε κάποιες συσπάσεις στη μήτρα.
Παράθεση:
Το ραντεβού κλείστηκε για τις 19/12,αφού θα μείνω στο σπίτι για τις επόμενες μέρες και παίρνω και σιροπάκι erytrhocin. Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο; Τι γίνεται αν και στο επόμενο ραντεβού έχω πάλι συσπάσεις;
Ο χρήστης νεραϊδομαμά δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-07, 10:56   #36
νεραϊδομαμά

νεραϊδομαμά ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω πως κατάφερα κι έκανα παράθεση στο ίδιο μου το post. Έχω μάθει να δουλεύω με mouse και τώρα είμαι σε laptop χωρίς ποντίκι και δε μου είναι εύκολο. Sorry...
Ο χρήστης νεραϊδομαμά δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-12-07, 15:24   #37
ΠΓ

ΠΓ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Νεραϊδομαμά,

Εχω κάνει λήψη τροφοβλάστης (όπως και η αμνιοπαρακέντηση). Δεν ξέρω τι γίνεται αν έχεις συσπάσεις. Φαντάζομαι ότι θα περιμένουν να χαλαρώσει η μήτρα με κάποια ίσως μυοχαλαρωτικα.
Πάντως μην αγχώνεσαι, αν κια το ξέρω ότι δεν είναι εύκολο.
Όσο λιγότερο αγχώνεσαι τόσο καλύτερα θα είναι. Σκέψου πόσες άλλες γυναίκες έχουν κάνει αυτή την εξέταση.
Σου εύχομαι ολόψυχα, καλή επιτυχία!!!
Ο χρήστης ΠΓ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-01-08, 21:19   #38
mam to be

Το avatar του χρήστη mam to be

Περιοχή: Βόρεια
mam to be ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ,

ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΩΣ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ. ΕΙΜΑΙ 28 ΕΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ, Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΒΓΗΚΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ 1,63, ΣΤΟ PAPP-A TEST ΟΜΩΣ ΒΓΗΚΕ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ 1/160 ΓΙΑ DOWN. ΕΧΩ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΘΕΙ!!!
Παλιά 03-01-08, 00:53   #39
Μαρια Στυλιανακη

Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

για το τέστ τροφοβλάστη δεν σου είπαν να το κάνεις?
κάνε και αυτό και μετά βλέπεις.
είδες που και στην Ρούλα είχαν πεί τα διάφορα..? (λίγα πόστ πιο πάνω!)
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-01-08, 07:49   #40
aggeliki

aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το papp a βγαινει πολλες φορες με μεγαλες πιθανοτητες ενω η αυχενικη διαφανεια ειναι καλη,δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο,αλλα και μια γνωστη μου το ιδιο ειχε και το μωρο ειναι μια χαρα και δεν εκανε αμνιοπαρακεντιση γιατι φοβοταν,δεν σου λεω βεβαια να μην κανεις εσυ,απλα σου λεω να μην ανησυχεις.

Bookmarks

Tags
αμνιοπαρακέντηση

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές