Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 27-01-10, 13:02   #161
χρύσα08

Το avatar του χρήστη χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαριρενα Εμφάνιση μηνυμάτων
Απορια η κορη μου ειναι 7 μηνων και οταν ηταν 3 μηνων περασαμε ουρολοιμωξη και εμεις!!!!καθε βραδυ περνουμε αντιβιωση αμοξιλ για προληπτικους λογους μεχρι ποτε θα συνεχισουμε να περνουμε????

εμενα η μικρη δεν μου εκανε καθολου πυρετο απλα ειχα παρατηρησει οτι πριν λιγο πριν ουρησει γκρινιαζε και ετσι καναμε καλειεργεια ουρων και μετα δεν επερνε και βαρος
Λογικά θα σας πει ο παιδίατρος. Μετά την ουρολοίμωξη κάνατε άλλες εξετάσεις, όπως υπέρηχο νεφρών ή κυστεογραφία? Εμάς που δεν κάνει παλινδρόμηση ούρων, θα παίρνει αντιβίωση για 6 μήνες μετά την πρώτη ουρολοίμωξη και μετά θα κάνουμε σπινθηρογράφημα νεφρών και θα δούμε. Νομίζω τα παιδάκια που κάνουν παλινδρόμηση παίρνουν για περισσότερο καιρό, εξαρτάται και από την περίπτωση.
Παλιά 27-01-10, 13:19   #162
Δ+Β

Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Δ+Β χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαριρενα Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω που μου απαντησες!!!!!
εχουμε κανει την κυστεογραφια μετα απο ενα μηνα απο την ουρολοιμωξη και ηταν ολα ενταξει ευτηχως!!Απλα ηθελα να δω αν ολες οι μαμαδες δινουν καθε βραδυ στο μωρακι τους αντιβιωση και μεχρι ποτε!!!τοσους μηνες αντιβιωση καθε βραδυ μου φαινονται αρκετοι και δεν θελω να την ταλαιπωρω αν μπορει να γινει διαφορετικα
Πάντα δίνουν αντιβίωση μετά από ουρολοίμωξη για ένα εξάμηνο. Φαντάζομαι πως κι εσείς σε κανα δίμηνο θα την σταματήσετε αφού ήταν όλα εντάξει. Μην απελπίζεσαι, σκέψου πως άλλα παιδάκια παίρνουν αντιβίωση για πολύ περισσότερο όπως η δικιά μου που έχουμε περάσει το χρόνο και έπεται συνέχεια
Ο χρήστης Δ+Β δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-10, 01:48   #163
ZoiAgelos

Περιοχή: Nafplio
ZoiAgelos χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Εμένα ο γιός μου 1.5 μηνών, παίρνει προληπτικά αντιβίωση προς αποφυγή ουρολοίμωξης. Το πρόβλημα είναι ότι έχει στένωση ουρήθρας (εκεί που ενώνεται η ουρήθρα με την ουροδόχο κύστη). Από τότε όπως καταλαβαίνετε έχω αρχίσει να ψάχνω στο internet τα πάντα, εκεί βρήκα και αυτό το ιατρικό άρθρο που μιλάει για την ουρολοίμωξη στην παιδική ηλικία.
Εμένα προσωπικά με βοήθησε να καταλάβω αρκετά.

http://www.iatrikionline.gr/url_44/2.pdf

Ελπίζω να σας φανεί χρήσιμο
Ο χρήστης ZoiAgelos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-10, 15:46   #164
iphi

Το avatar του χρήστη iphi

iphi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ηθελα να ρωτησω πως γινεται η συλλογη ουρων για καλλιεργεια σε ενα μωρακι 4 μηνων?Τα ουρα του μωρου μου μυριζουν εντονα και διαφορετικα απο οτι μεχρι τωρα και σε συνδυασμο με μια μεγαλη ανησυχια που εχει φοβαμαι για ουρολοιμωξη.Ευχαριστω!!
Ο χρήστης iphi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-10, 16:45   #165
ZoiAgelos

Προεπιλογή

iphi μου,
θα πάρεις ουροσυλλέκτη για παιδιά, έχει ένα αυτοκόλλητο το οποίο το κολλάς πάνω από την περιοχή και απλά περιμένεις.

Πριν όμως από την τοποθέτηση θα πρέπει να πλύνεις καλά την περιοχή με νερό και παιδικό αφρόλουτρο, να ξεπλύνεις με νερό και μετά με φυσ. ορό. Θα στεγνώσεις με αποστειρωμένη γάζα και καλό θα ήταν να φοράς και αποστειρωμένα γάντια όταν τοποθετήσεις τον ουροσυλλέκτη.
Γιατί στα λέω όλα αυτά... γιατί υπάρχει περίπτωση να μην έχει κάτι το μωράκι σου και να βγάλει λάθος αποτέλεσμα.

Απλά αν μέσα σε 40-50 λεπτά δεν έχει γεμίσει το σακουλάκι θα πρέπει να επαναλάβεις όλη τη διαδικασία, και μέσα σε 30-45 λεπτά να το έχεις πάει στον μικροβιολόγο. (τους παραπάνω χρόνους μου τους είπε ο μικροβιολόγος).

Το έκανα πρόσφατα για τον γιό μου, ευτυχώς βγήκε καθαρό.

Ευχομαί να μην εχει κάτι το μικρούλι σου!!!
Παλιά 04-03-10, 17:07   #166
iphi

Το avatar του χρήστη iphi

iphi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ευχαριστω παρα πολυ ZoiAgelos για την αμεση απαντηση και για τις ευχες!!Θα ακολουθησω τις οδηγιες σου και ελπιζω να εχω κι εγω τα καλα αποτελεσματα που ειχατε και εσεις!!
Ο χρήστης iphi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-10, 22:37   #167
vaw

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
vaw ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κορίτσια καλησπέρα, μόλις μίλησα με την παιδίατρο και ομολογώ ότι ανησύχησσα αρκετά. Η μικρή μου έχει απο χθες που ανεβάζει πυρετό χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα. Θεώρησα οτι είναι απο τα δοντάκια και της έδωσα αντπυρετικό. Σήμερα ξαναανέβασε μέχρι 38,5 και ξαναέδωσα φάρμακο αλλά στο τετράωρο πηγε πάλι στο 38. Την εξέτασε και ο κουνιάδος μου που είναι βέβαια άλλης ειδικότητας γιατρός και μου είπε πως δεν έχει κα΄τι ο μωρό πέραν του πυρετού. Η παιδίατρος μου είπε πως αν μέχρι αύριο συνεχίζει να ανεβάζει πυτρετό να κάνουμε καλλιέργεια ούρων.
Ανησύχησα αρκετά. η αλήθεια είναι πως πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ μωρομάντηλα για τον καθαρισμό της και αρχίζω να το μετανιώνω!
Γνωρίζετε πόσο σοβαρή μπορεί να είναι η ουρολοίμωξη στα μωρά?

Ο χρήστης vaw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-03-10, 23:12   #168
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η ουρολοίμωξη μπορεί να προκαλέσει βλάβες στα νεφρά και γι'αυτό πρέπει να αντιμετωπίζεται το συντομότερο δυνατόν. Αφού στο είπε και ο γιατρός καλύτερα να κάνετε την καλλιέργεια και μακάρι να είναι αρνητική.
Όσο για τα μωρομάντηλα, ο δικός μου παιδίατρος μου έχει πει ότι δεν προκαλούν ουρολοιμώξεις.
Παλιά 04-03-10, 23:38   #169
sweet_february

Περιοχή: Αγιος Δημητριος
sweet_february ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν εχω παρα να συμφωνησω με τη ZoiAgelos!
Πλενεις το παιδι παρα πολυ καλα στη γενετικη περιοχη, εγω τη σκουπισα ταμποναριστα με σιδερωμενη πετσετα, της αδειασα και δυο αμπουλες φυσιολογικο ορο ΧΩΡΙΣ να ακουμπαει επανω της η αμπουλα, σκουπισα ξανα ταμποναριστα με αποστειρωμενη γαζα και εβαλα το σακουλακι συλλογης ουρων. Βεβαια επειδη ειμαστε κοριτσακια, της εβαλα λιγο λευκοπλαστ για να κρατηθει το σακουλακι στη θεση του. Ολα τα παραπανω τα εκανα φορωντας γαντια. Δεν της εβαλα πανα επειδη ηθελα να παρω το σακουλακι αμεσως μολις εκανε τα τσισα αλλα φροντισα να ΜΗΝ ακουμπησει ΠΟΥΘΕΝΑ. Αυτο σημαινε πως επρεπε να την κραταω ορθια και να κανουμε μαζι οσα ηθελε.. Πιαστηκα ολοκληρη αλλα χαλαλι. Πολλοι γονεις βεβαια χρησιμοποιουν μια καινουρια καθαρη πανα.
Ευτυχως για μενα, η μικρη ουρησε στα 5 πρωτα λεπτα, οποτε ξαναεβαλα καινουριο ζευγαρι γαντια, εβαλα το σακουλακι στον ουροσυλεκτη μεσα, εντυσα το παιδι και το πηγα στο μικροβιολογικο κατευθειαν. Να ξερεις πως δεν θελει καμμια τρελη ποσοτητα ουρων, ενα δαχτυλο (οριζοντιως) ειναι ενταξει! Θα βοηθησει αν εκεινη την ωρα του δωσεις να πινει κατι! Αυτα τουλαχιστον ακολουθησα εγω και βγηκε καθαρη η καλλιεργεια. Οσες φορες επιχειρησα να αφησω τις κοπελες στο μικροβιολογικο να της κανουν τα παραπανω, το δειγμα κρινοταν ακαταλληλο και επρεπε να ξανακανουμε εκ νεου την ιδια διαδικασια..
Καλη επιτυχια, καλη υπομονη και καλα αποτελεσματα!
Παλιά 19-03-10, 00:45   #170
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τη Δευτέρα πάμε για σπινθηρογράφημα νεφρών... Άγχος, άγχος, άγχος... Θα σκάσω!
Παλιά 19-03-10, 15:00   #171
ZoiAgelos

Προεπιλογή

χρύσα08 σε καταλαβαίνω!!!

Εμείς κάνουμε προληπτικά κάθε μήνα καλλιέργεια ούρων και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα είμαι μέσα στο άγχος, φαντάσου τον Ιούνιο που είναι να κάνουμε και εμείς σπινθηρογράφημα νεφρών, πως θα είμαι.

Σου εύχομαι τα καλυτερότερα αποτελέσματα για το μωράκι σου...
Περιμένουμε αν θέλεις και νεότερα από την εξέταση τη Δευτέρα
Παλιά 19-03-10, 15:46   #172
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ! Το ξέρω ότι είναι πολλά μωράκια στην ίδια φάση και παίρνω κουράγιο. Ελπίζω να έχω καλά νέα να σας γράψω τη Δευτέρα. Σκέφτομαι και την ταλαιπωρία που θα φάει για να του βάλουν φλεβοκαθετήρα και στεναχωριέμαι κι άλλο, δεν έχει καθόλου φλέβες το ζουζούνι.
Παλιά 20-03-10, 16:50   #173
nataly09

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
nataly09 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εμεισ ιουλιο 9 μηνων ειναι τωρα οσο σκεφτομαι την ταλαιπωρια τησ κυστεογραφιασ αυτο ποναει;υπερηχοσ καθαροσ και κυστεογραφια το σπινθηρογραφημα τι δειχνει;
Ο χρήστης nataly09 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-10, 15:36   #174
melisoula

melisoula χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο nataly09 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμεισ ιουλιο 9 μηνων ειναι τωρα οσο σκεφτομαι την ταλαιπωρια τησ κυστεογραφιασ αυτο ποναει;υπερηχοσ καθαροσ και κυστεογραφια το σπινθηρογραφημα τι δειχνει;
το σπινθηρογράφημα δειχνει αν εχουν υποστει βλαβες τα νευρα και σε τι ποσοστο λειτουργουν....
Ο χρήστης melisoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-10, 00:54   #175
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

H πρώτη εικόνα από το σπινθηρογράφημα φάνηκε καλή, αλλά περιμένουμε και τα τελικά αποτελέσματα σε 3-4 μέρες. Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!
Μεγάλη ταλαιπωρία όμως για το μπεμπάκι! 25 λεπτά τον τρυπούσαν για να βρουν φλέβα, σουρωτήρι μου τον έδωσαν πάλι. Επίσης, δύσκολο ήταν να τον κρατήσουμε ακίνητο για την απεικόνιση, αλλά πάνω που άρχισε να χτυπιέται και να κλαίει, τον πήρε ο ύπνος (!!!) και η εξέταση τέλειωσε χωρίς να το καταλάβει!
Μακάρι να ήταν μέχρι εδώ η ταλαιπωρία του...
Παλιά 23-03-10, 09:57   #176
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρύσα08 Εμφάνιση μηνυμάτων
H πρώτη εικόνα από το σπινθηρογράφημα φάνηκε καλή, αλλά περιμένουμε και τα τελικά αποτελέσματα σε 3-4 μέρες. Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!
Μεγάλη ταλαιπωρία όμως για το μπεμπάκι! 25 λεπτά τον τρυπούσαν για να βρουν φλέβα, σουρωτήρι μου τον έδωσαν πάλι. Επίσης, δύσκολο ήταν να τον κρατήσουμε ακίνητο για την απεικόνιση, αλλά πάνω που άρχισε να χτυπιέται και να κλαίει, τον πήρε ο ύπνος (!!!) και η εξέταση τέλειωσε χωρίς να το καταλάβει!
Μακάρι να ήταν μέχρι εδώ η ταλαιπωρία του...

ποιο σπινθηρογράφημα κάνατε και πρέπει να περιμένετε 3 4 μερε??εμείς κάναμε το MAC-3 και αμέσως μας τα ερμήνευσε ο πυρηνικός γιατρός που έκανε την εξέταση
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-10, 11:07   #177
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τι να σου πω... Ξέρω ότι κάναμε DMSA, αλλά δεν ξέρω τίποτα άλλο. Σε 3 μέρες (εργάσιμες) μας είπαν ότι θα εκδοθεί το γραπτό πόρισμα που θα δώσουν στην παιδίατρο που μας παρακολουθεί. Έτσι έκαναν και για τους υπερήχους, μάλλον επειδή είναι δημόσιο νοσοκομείο και πού χρόνος για άμεσες απαντήσεις...
Παλιά 23-03-10, 13:07   #178
ZoiAgelos

Προεπιλογή

χρύσα08 πολύ χάρηκα με τα νέα σου!!!

Μπορείς να μου πεις ποιά ήταν η διαδικασία που ακολούθησαν; Έπρεπε να περιμένεις κάποια λεπτά για την απεικόνιση; Όπως σου είπα εμείς θα την κάνουμε τον Ιούνιο και θέλω να είμαι προετοιμασμένη.

Εύχομαι να ακούμε πάντα καλά αποτελέσματα για τα μωράκια!!!
Παλιά 23-03-10, 13:24   #179
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ να δεις πώς χάρηκα!
Η διαδικασία ήταν η εξής: το πρωί πήγαμε στο παιδιατρικό τμήμα και του πέρασαν φλεβοκαθετήρα (το πιο δύσκολο κομμάτι για το δικό μου που δεν έχει καλές φλέβες). Μετά πήγαμε στο τμήμα πυρηνικής ιατρικής και του έβαλαν στη φλέβα το φάρμακο. Περιμέναμε 2,5 ώρες και μετά πήγαμε για την απεικόνιση, στην οποία απλά τον ξαπλώσαμε σε ένα κρεβάτι που τραβάει φωτογραφίες από κάτω, με τα ρούχα κανονικά. Το δύσκολο είναι ότι πρέπει να μείνει ακίνητο το παιδί για 4 περίπου λεπτά και άντε να το πείσεις! Εμάς ευτυχώς μετά από μια δίλεπτη πάλη αποκοιμήθηκε. Μετά πήγαμε ξανα στο παιδιατρικό και του έβγαλαν τον φλεβοκαθετήρα (δεν πόνεσε καθόλου αυτό) και φύγαμε.
Αυτά... δεν είναι πολύ τραγικό, η κυστεογραφία νομίζω ήταν χειρότερη...

Τα καλύτερα εύχομαι και σε σας και εννοείται σε όλα τα μωράκια του κόσμου!
Παλιά 23-03-10, 13:58   #180
ZoiAgelos

Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
Αν η κυστεογραφία όπως λες είναι χειρότερη, τότε νομίζω θα το αντέξω...

Εσείς φαντάζομαι πως τώρα θα κόψετε και την αντιβίωση;
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-03-10, 15:18   #181
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι, μόλις βγει το γραπτό αποτέλεσμα θα τη σταματήσουμε.
Παλιά 23-03-10, 15:54   #182
nikol76

nikol76 ουδετερη μηδέν
Unhappy

Η κυστεογραφία παρ'ολο που τους βαζουν ξυλοκαϊνη τοπικα είναι μαρτυριο...ΑΦου τωρα που πρέπει να την επαναλάβουμε ολο το σκέφτομαι και δεν βλεπω να το αποφασίζω...Τους περνάνε ένα σωληνάκι απο την ουρήθρα τους βάζουν ένα υγρο και πρέπει να το κρατάς ακίνητο μέχρι να ουρήσει...Για αυτό σου ζητάνε να πάνε 2
Ο χρήστης nikol76 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-10, 18:08   #183
melisoula

Προεπιλογή

xrysa 08 της δυομιση ωρες που περιμενεις μπορεις να πας και καπου εκτος νοσοκομειου και μετα να ξαναγυρισεις? (με το παιδι παντα εννοω)
Παλιά 23-03-10, 22:27   #184
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μελισούλα δεν το σκεφτήκαμε καθόλου, περιμέναμε στο σαλόνι της παιδιατρικής. Είναι και το παιδί με τον φλεβοκαθετήρα στο χέρι, πού να το πάς? Μείναμε εκεί και περιμέναμε να μας ειδοποιήσουν από το τμήμα πυρηνικής ιατρικής για να κατεβούμε.
Στην κυστεοουρηθρογραφία που είχαμε κάνει εμάς δεν μας άφησαν μέσα, μείναμε απ'έξω και ακούγαμε το μωρό να κλαίει.
Παλιά 23-03-10, 22:48   #185
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ZoiAgelos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
Αν η κυστεογραφία όπως λες είναι χειρότερη, τότε νομίζω θα το αντέξω...

Εσείς φαντάζομαι πως τώρα θα κόψετε και την αντιβίωση;
Eτσι ειναι οπως τα λεει η Χρυσα.
Το DMSA εχει μια δυσκολια στο να βρουνε καλη φλεβα . Δεν παιρνει πολυ ωρα . Το παιδι εχει μια σχετικη μουρμουρα απο το φαρμακο , στην απεικονιση δεν ποναει απλα τσαντιζεται που το κρατανε .

Στην κυστεογραφια ποναει. Απορω που δεν σε αφησαν να εισαι διπλα του. Αν και εγω που ημουνα απλα εκλαιγα παρεα για να ειμαι ειλικρινης

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-10, 18:12   #186
beba09

Το avatar του χρήστη beba09

beba09 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Ουρολοίμωξη σας έχει τύχη

Σε λίγο καιρό το κοριτσάκι μου θα είναι δέκα μηνών και για πρώτη φορά παρουσίασε ουρολοίμωξη. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν σε κάποια μητέρα που το παιδάκι της παρουσίασε ουρολοίμωξη της ζητήθηκε να γίνει παρακέντηση για Μηνιγγίτιδα; Πριν από έναν μήνα είχα κάνει και το σχετικό εμβόλιο. Βέβαια μου είπαν ότι η καλλιέργεια έδειξε Ε.coli. Προσωπικά πιστεύω ότι τηρούσα όλους τους κανόνες υγιεινής και ότι αφού δεν το έπαθε 6 μηνών που τα κακάκια βγαίναν έξω από την πάνα και ήταν το μωράκι πνιγμένο πρωί πρωί με το καλημέρα σας πως το πάθαμε τώρα;;; και με καμία αλλαγή στις συνήθειες αλλαγής πάνας.
Ο χρήστης beba09 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-10, 18:17   #187
melisoula

Προεπιλογή

κοριτσια βοηθεια dmsa που κανατε? για θεσσαλονικη μιλαω, καποιο συμβεβλημενο με το ικα διαγνωστικο κεντρο ? στο ιπποκρατειο μου ειπαν οτι δεν ειναι συμβεβλημενοι με ικα... ειναι δυνατον? γνωριζεται κατι?
Παλιά 07-04-10, 18:22   #188
melisoula

Προεπιλογή

σε λαθος ενοτητα εγραψε δες λιγο στο :
edit admin (εξαιτίας συγχώνευσης)
Παλιά 07-04-10, 18:40   #189
Γιάννης Μαρινόπουλος
Πρώην Εθελοντ. Επιστημ. Συνεργάτης

Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Αθήνα
Γιάννης Μαρινόπουλος ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Γιάννης Μαρινόπουλος Send a message via Skype™ to Γιάννης Μαρινόπουλος
Προεπιλογή

Euromedica Ιπποκράτης. Τσιμισκή 43 Πλατεία Odeon. Τηλ.2310266263. Πιθανώς το καλύτερο κέντρο στην πόλη μας Πυρηνικής Ιατρικής.

Μαρινόπουλος Γιάννης
Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη
Ο χρήστης Γιάννης Μαρινόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-04-10, 19:37   #190
melisoula

Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ , το ανακαλυψα και εγω πριν απο λιγο ειναι συμβεβλημενο με το ικα, οποτε μια χαρα, εκλεισα ραντεβου!
Παλιά 12-04-10, 09:50   #191
Μαράκι

Μαράκι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο beba09 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λίγο καιρό το κοριτσάκι μου θα είναι δέκα μηνών και για πρώτη φορά παρουσίασε ουρολοίμωξη. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν σε κάποια μητέρα που το παιδάκι της παρουσίασε ουρολοίμωξη της ζητήθηκε να γίνει παρακέντηση για Μηνιγγίτιδα; Πριν από έναν μήνα είχα κάνει και το σχετικό εμβόλιο. Βέβαια μου είπαν ότι η καλλιέργεια έδειξε Ε.coli. Προσωπικά πιστεύω ότι τηρούσα όλους τους κανόνες υγιεινής και ότι αφού δεν το έπαθε 6 μηνών που τα κακάκια βγαίναν έξω από την πάνα και ήταν το μωράκι πνιγμένο πρωί πρωί με το καλημέρα σας πως το πάθαμε τώρα;;; και με καμία αλλαγή στις συνήθειες αλλαγής πάνας.
δεν έχει να κάνει η ουρολοίμωξη με τις συνθήκες υγιεινής, τουλάχιστον όχι μόνο με αυτές..εννοείται ότι τα μωράκια μας τα έχουμε όλες καθαρά, αλλά σε πολλές μας έχει συμβεί η ουρολοίμωξη..μικρόβια, ιδίως τα ε-κολι βρίσκονται παντού ακόμη και στα χέρια μας..μην την ψάχνεις, την ουρολοίμωξη αν είναι να συμβεί θα συμβεί, δεν μπορείς να την αποτρέψεις..όχι εμάς δεν μας ζήτησαν εμβόλιο μηνηγγίτιδας..μήπως κάνατε πολύ πυρετό? ασυνήθιστα υψηλό?
Ο χρήστης Μαράκι δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-10, 18:39   #192
melisoula

Προεπιλογή

καναμε και εμεισ σημερα το dmsa στον ιπποκρατη- euromedical ειναι συμβεβλημενοι με ικα και δεν πληρωσαμε τπτ! τα αποτελεσματα super λειτουργουν φυσιολογικα ειναι νεφροι και μας τα εδωσαν κατευθειαν (μετα απο 10 λεπτα). πολυ ευκολη εξεταση ηταν σε σχεση με την κυστογραφια, της βαλαν το υγρο με ενεση - χωρις φλεβοκαθετηρα, μας ειπαν οτι μπορουμε να παμε οπου θελουμε και να επιστρεψουμε σε 3 ωρες. μετα την εδεσαν για κανενα πενταλεπτο για να κανουν την απεικονιση , λιγο τρομαξε στην αρχη αλλα ολα οκ...
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 13-04-10, 10:42   #193
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Melisoula μπράβο, τέλεια τα νέα σας! Αυτό με την ένεση πολύ καλό μου ακούγεται, μια και έξω και τελειώνεις, όχι σαν και εμάς που το έκαναν σουρωτήρι.
Πάντα τέτοια ευχάριστα και να μην σας ξανατύχει τίποτα!
Παλιά 13-04-10, 10:56   #194
melisoula

Προεπιλογή

σε ευχαριστω χρυσα μου βεβαια μπορει τα νεφρα να ειναι μια χαρα αλλα θα κανουμε χημειοπροφυλαξη για ενα χρονο ακομη, εχει παλλινδρομηση ουρων 3ου βαθμου.... ευτυχως βεβαια δεν πειραχτηκαν τα νεφρα . σε τι ποσοστο βγηκε σε εσας οτι λειτουργουν?
Παλιά 13-04-10, 12:07   #195
χρύσα08

χρύσα08 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμας δεν κάνει παλινδρόμηση και γι'αυτό σταματήσαμε τη χημειοπροφύλαξη. Χάρηκα πολύ και μια εβδομάδα μετά μου άρχισε βήχα, μύξες κλπ, να μη στα πολυλογώ έπαθε μια ξεγυρισμένη βρογχίτιδα και ξαναπήρε φουλ αντιβίωση για μία εβδομάδα! Δεν ξέρω αν έχει σχέση, αλλά μπορεί και να γλιτώνουν άλλα έστω και με το λίγο...
Για ποσοστό λειτουργίας δεν ξέρω, γιατί δεν έχω πάει ακόμα στο νοσοκομείο να πάρω το γραπτό πόρισμα. Υπομονή και θα περάσει ο χρόνος, καλύτερα αντιβίωση παρά ξανά ουρολοίμωξη!
Παλιά 13-04-10, 19:54   #196
beba09

beba09 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Μαράκι Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχει να κάνει η ουρολοίμωξη με τις συνθήκες υγιεινής, τουλάχιστον όχι μόνο με αυτές..εννοείται ότι τα μωράκια μας τα έχουμε όλες καθαρά, αλλά σε πολλές μας έχει συμβεί η ουρολοίμωξη..μικρόβια, ιδίως τα ε-κολι βρίσκονται παντού ακόμη και στα χέρια μας..μην την ψάχνεις, την ουρολοίμωξη αν είναι να συμβεί θα συμβεί, δεν μπορείς να την αποτρέψεις..όχι εμάς δεν μας ζήτησαν εμβόλιο μηνηγγίτιδας..μήπως κάνατε πολύ πυρετό? ασυνήθιστα υψηλό?

Κάναμε μέχρι και 39 και κάτι....αλλά είχε σταματήσει να τρώει. Τέλος πάντων, πολύ στεναχωρήθηκα και τώρα που έχουμε και κυστεογραφία στεναχωριέμαι για το μωράκι μου. Εγώ πάντως βρήκα στο φαρμακείο ένα απολυμαντικό σπρέι dettol, ψεκάζω πόμολα, κάδους κλπ.
Παλιά 13-04-10, 21:18   #197
melisoula

Προεπιλογή

beba εγω νομιζω οτι κατα κυριο λογο οφειλετε στα κακα, ιδιως οταν φορανε παμπερς ειναι πολυ ευκολο τα κοριτσακια κυριως να μολυνθουν απο e coli...
Παλιά 13-04-10, 21:20   #198
melisoula

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο χρύσα08 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπομονή και θα περάσει ο χρόνος, καλύτερα αντιβίωση παρά ξανά ουρολοίμωξη!
εχεις απολυτο δικιο , αυτο σκεφτομαι και εγω και παρηγοριεμαι!
Παλιά 15-04-10, 17:54   #199
beba09

beba09 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melisoula Εμφάνιση μηνυμάτων
beba εγω νομιζω οτι κατα κυριο λογο οφειλετε στα κακα, ιδιως οταν φορανε παμπερς ειναι πολυ ευκολο τα κοριτσακια κυριως να μολυνθουν απο e coli...

Η πάνα παίζει ρόλο;; δεν νομίζω να έχει σημασία εάν είναι pampers, ή κάτι άλλο; πάντως εγώ γενικά χρησιμοποιώ όλες τις πάνες, τώρα έτυχε και είχα το κουτί Pampers. Νομίζω ότι τελικά έτυχε, έτσι απλά.
Παλιά 17-04-10, 01:42   #200
ZoiAgelos

Προεπιλογή

Πρόσφατα έμαθα από την παιδιάτρο μου, ότι τελευταία έγιναν κάποιες μελέτες, σε παιδιά με κυστεοουρητηρική παλινδρόμηση, που δείχνουν ότι μάλλον η χημειοπροφύλαξη δεν μειώνει τη συχνότητα των ουρολοιμώξεων.

Το έψαξα και βρήκα αυτό:
http://loimoxi.blogspot.com/2006/04/...769087165.html
http://loimoxi.blogspot.com/2008/12/1-12.html
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
ουρολοίμωξη

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές