Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΚΑΣΜΕΝΑ ΧΕΙΛΑΚΙΑ


Recommended Posts

Το μικρο μου (10 ημερων) εχει σκασμενα χειλακια και ενω δεν φαινεται να το ενοχλει κανει λιγο δυσκολο τον θηλασμο ωρες ωρες καθως μου γδερνει λιγο την θηλη.

 

Ξερει κανεις κατι για το θεμα καθως και αν μπορω να κανω κατι για να το αντιμετωπισω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν του τα βρέχεις κάθε τόσο με το σάλιο του ? ή με το γάλα σου? (λιγη ώρα πρίν θηλάσεις? δεν ξέρω μήπως και σκληραίνουν και περισσότερο έτσι, . . είναι και πολύ μικρό για να του βάλεις ότιδήποτε... ? ρώτα και τον γιατρό αν υπαρχει κάτι που να μπορείς να βάλεις..

 

κανονικά όμως όταν θηλάζει το χείλι δεν ακουμπάει τη θηλή, αλλά γύρω γύρω..... έτσι δεν είναι μαμάδες????...... έτσι είχα διαβάσει κάπου. ?

σίγουρα στη θηλή πάντως να βάζεις μετά το θηλασμό πάντα λίγο απο το γάλα σου γύρω γύρω να στεγνώνει πάνω.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά "πιάνει" το στήθος με ανοιχτά τα χείλη και άρα δεν ακουμπάνε ( ο δικός μου ωστόσο δεν το έπιανε πάντα έτσι...)

Mimika αυτές οι αλοιφές λανολίνης που είναι για τις ερεθισμένες θηλές? Λένε ότι δεν χρειάζεται πλύσιμο το στήθος πριν τον θηλασμό (για να φύγει η κρέμα) άρα δεν θα πειράζει και στο μικρό. Ρώτησε όπως να χει τον γιατρό σου, απλά μια ιδέα λέω...

Πάντως και το γάλα έχει καταπραυντικές ιδιότητες απ'όσο έχω διαβάσει οπότε ίσως βοηθήσει και αυτό...

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω παντα purelan κρεμα οταν ειναι ερεθισμενες οι θηλες και δε χρειαζεται ξεβγαλμα πριν θηλασεις ξανα.Θυμαμαι τις πρωτες εβδομαδες κι εμενα του δικου μου ξεραινοταν το πανω χειλακι του και εβγαζε και πετσακι :shock: Δεν ειχα προβλημα με τη θηλη ομως.Ανοιγε πολυυυυυυυ το στοματακι!! :lol::lol:

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω βαζω παντα purelan κρεμα οταν ειναι ερεθισμενες οι θηλες και δε χρειαζεται ξεβγαλμα πριν θηλασεις ξανα.Θυμαμαι τις πρωτες εβδομαδες κι εμενα του δικου μου ξεραινοταν το πανω χειλακι του και εβγαζε και πετσακι :shock: Δεν ειχα προβλημα με τη θηλη ομως.Ανοιγε πολυυυυυυυ το στοματακι!! :lol::lol:

 

 

Αυτο παθαινει το μικρουλι μου σκαει το πανω χειλακι.

Προς το παρον τελικα δεν μου εχει δημιουργησει προβλημα στις θηλες (εκτος του οτι ωρες ωρες σα να με δαγκωνει απο τη λαιμαργια του!)

Γλυφεται συνεχεια το λιγουρακι μου και μαλλον γι'αυτο σκανε!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα μωρά που θηλάζουν δημιουργείται μια φουσκακλίτσα στο πάνω χείλος. Κι ο δικός μου είχε, αν εννοείς αυτό. Μετά από λίγο καιρο θα υποχωρησει από μόνο του, μην ανησυχείς.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα μωρά που θηλάζουν δημιουργείται μια φουσκακλίτσα στο πάνω χείλος. Κι ο δικός μου είχε, αν εννοείς αυτό. Μετά από λίγο καιρο θα υποχωρησει από μόνο του, μην ανησυχείς.

 

σε αυτό το σημείο της φουσκαλίτσας, δημιουργείται κατά καιρούς ένα μικρό καπαλάκι και ο Ιωακείμ μονίμως το τραβάει.... :?:? Τι να του κάνω; του βάζω liposan αλλά αν δεν βγάλει το πετσάκι δεν ησυχάζει!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θυμάμαι και η Μάγια είχε αυτό το σκασμένο πάνω χειλάκι στην αρχή. Και της φίλης μου το μωράκι που θηλάζει επίσης και είναι 15 ημερών και αυτό τα ίδια!

 

Πάντως της Μάγιας της έγινε πετσάκι 3- 4 φορές και μετά σταμάτησε. Μην κάνεις τίποτα λέω εγώ, θα φύγει από μόνο του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Έχω ένα αγοράκι 11 μηνών και τα χείλη του από τις πιπίλες και όσα παιχνίδια βάζει στο στόμα είναι σαν σκασμένα. Ρώτησα στο φαρμακείο και μου ειπε ότι δεν υπάρχει κάτι για παιδιά. Εσείς τί τους βάζετε ?

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχε επισης υποψη σου οτι οταν θηλαζεις τον πρωτο καιρο ειδικα μπορει να πειραζουν το μωρο μερικα πραγματα που τρως...τον δικο μου (που γενικα εχει ατοπικο δερμα και ταση για αλλεργιες) τον πειραζε οποτε ετρωγα σοκολατα η ξηροκαρπια....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...