Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ατυχήματα και τούμπες


Recommended Posts

Η ζουζουνα εδώ και καιρό έχει γίνει πολύ υπερκινητική δεν την προλαβαίνουμε.Προχτές ήταν δίπλα μου στον καναπέ και σε κλάσματα δευτερολέπτου δεν πρόλαβα να πάρω τα ματιά μου και έφυγε κάτω με το κεφάλι.

Φυσικά από το κλάμα της ακουστήκαμε σε όλη την περιφέρεια!!Της έβαλα λίγο βούτυρο στο κεφάλι για να μην κάνει καρούμπαλο.(Η μαμά όταν ήμουν μικρή μου έβαζε ψωμι με ξύδι)

Ποσο αθώο μπορεί να είναι ένα πέσιμο και χτύπημα του κεφαλιού?Αυτό το λέω με αφορμή ένα περιστατικό που έγινε δυστυχώς πριν από κανα μήνα στην πόλη μου.

Μια μαμά άλλαζε το μωρό της 9 μηνών στο κρεβάτι της , αυτό γύρισε και έπεσε κάτω και χτύπησε με το κεφάλι.Το πήγε κατευθείαν στο νοσοκομειο , αλλά της είπαν δεν έχει τίποτα.Οταν γύρισαν στο σπίτι το μωρό έκανε εμετό συνέχεια.Πήρε το γιατρό της , το πήγε εκεί, και της είπε ότι το μωρό έχει αιμάτωμα στο κεφάλι.Ξανα στο νοσοκομειο (όπου δεν έχουν νευροχειρούργο)ΞΕΥΤΙΛΑ ΕΝ ΕΤΗ 2007 και πήγαν το μωρό στην Τρίπολη να τον εγχειρήσουν.Δυστυχώς δεν το πρόλαβαν και το μωράκι κατέληξε.

Αυτη είναι η μοίρα όσων μένουν στην επαρχία εν έτη 2007 στην Ελλάδα?Ντρέπομαι που είμαι Ελληνίδα μερικές φορές!!!

Anyway τι θα πρέπει να προσέξουμε μετά από ένα πεσιμο με το κεφάλι του παιδιού μας και για πόση ώρα μετά θα πρέπει να το παρακολουθούμε?

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κρίμα πολύ κρίμααα!!!

 

Κάνεις τόσο αγώνα να φέρεις ένα παιδάκι στον κόσμο και λόγω πολλών ελλείψεων χάνεις τον κόσμο απο τα χέρια σου...

Εγώ δεν την αφήνω απο τα μάτια μου... τα μάτια μου όχι 14 αλλά 1004 :D:D

 

επειδή η μπέμπα περπατάει κρατώντας μου το χέρι και δεν το αφήνει επειδή φοβάται, μου τόνισε ο γιατρός να προσέχω να μην μου χτυπήσει στο κεφάλι...προτιμά να αργήσει να περπατήσει παρά να την αφήσω μέσα στο σπίτι και να πέσει στο πάτωμα ή κάπου αλλού

 

Για μένα πάντως το πέσιμο και το χτύπημα στο κεφάλι πάντα πρέπει να το προσέχουμε και να ενημερώνουμε τον γιατρό

Link to comment
Share on other sites

τρεμωωωωωωωω τα πεσίματα!!!

7 μηνών μου έπεσε σε κλασματα δεπτερολέπτου από την αλλαξιέρα.ευτυχως δεν χτυπησε στο κεφάλι....τώρα τρεμω ακομα περισσότερο που είναι συνέχεια όρθια και ταλαντεύεται.... 8)8)

Link to comment
Share on other sites

Τα διαβάζω και τρέμω από το άγχος για όταν αρχίσει να περπατάει.. τι κινδύνους μπορεί να αντιμετωπίσουμε...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

στεναχωρέθηκα πάρα πολύ με αυτό που διάβασα :cry: Τι να πω θέλει πολύ προσοχή αλλα ατυχήματα δυστυχώς πάντα υπάρχουνε. Κρίμα για το μωρό, είναι τόσο άδικο!

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ στεναχωρέθηκα πολύ με αυτό.

 

Πάντως ευτυχπως τα παιδιά είναι πολύ ανθεκτικά

 

Εμάς είχε πέσει από την κούνια του 9 μηνών, χωρίς να τον δω πως (ήμουν έξω από το δωμάτιο και ετοίμαζα τα πρ΄γαματα για να φύγουμε ενώ ο μπαμπάς κοιμόταν δίπλα του). Φαντάζομαι ότι επειδή την είχαμε δίπλα στο κρεβάτι, έπεσε πρώτα στο κρεβάτι και του έκοψε τη φόρα.. Πανικοβλήθηκα και πήρα τηλέφωνο την παιδιάτρο η οποία μας είπε να τον προσέχουμε για 24 ώρες, μήπως κάνει εμετούς, ή δεν τρώει ή κοιμπάται περισσότερο από το φυσιολογικό...γενικά εαν βλέπαμε αλλαγή στη συμπεριφορά να τρέχαμε κατευθείαν στο Παίδων

 

Έπειτα έχει πέσει πολλές φορές από το κρεββάτι μας στον ύπνο του ο κακομοίρης..Το κρεβάτι δεν μπορούσε να κολλήσει σε άκρη του δωματίου και τον έχουμε συνήθως στην μέση.Ο μπαμπάς όμως επειδή ξενυχτάει κάποιες φορές αργούσε να κοιμηθεί με αποτέλεσμα το παιδι΄στον ύπο του να πέσει από εκέινη την πελυρά και να μην τον προλάβω..Άλλη τρομάρα και αυτή, ευτυχώς που είναι χαμηλό...

 

Έπειτα από καθημερινά πεσίματα δεν το συζητάω, και όταν περπατάει, και όταν τρέχει και από τον καναπέ έχει πέσει επειδή όταν είναι όρθιος κάνει βλακείες και τρέχει πέρα δώθε και δεν τον προλαβαίνεις, και από καρέκλα έχει πέσει..μιλάω για πεσίματα που μας γλιστράει μέσα από τα χέρια στην κυριολεξία...

 

Απλά προσέχουμε να μην είναι τουλάχιστον πολύ επικύνδυνα, πχ να είναι σε ύψος, ή να έχει κοντά αιχμηρά αντικέιμενα...

 

Τις προάλες ήταν στους γονείς μου, μέσα σε ένα αυτοκινητάκι που το τσουλάει με τα πόδια δεμένος.Κάτι πάει να κάνει να στρίψει (ίπλα του ο πατέρας μου), και πέφτει και χτυπάει στο κεφάλι..εμένα δεν μου το είπαν αμέσως για να μην πανικοβληθώ, αλλά και το βράδυ που είδα το τραύμα πάλι με έπιασε πανικός

 

Δυστυχώς με τόσο υπερκινητικό παιδί, φοβάμαι ότι όταν μεγαλώσει θα έχουμε διάφορα περιστατικα, και ελπίζω όχι σοβαρά...

Εδώ εμείς έχουμε ανοίξει κεφάλια, εγώ έχω σπάσει το χέρι μου σε ηλικία 5 ετών..τώρα καταλαβαίνω τι πανικό έχουμε φέρει στους γονείς μας..

 

Πάντως θέλει ψυχραιμία (όσο γίνεται εκείνη τη στιγμή) ώστε να αντιμετωπιστεί σωστά η κατάσταση...Τα μικρά πεσιματάκια δεν τα γλιτώνετε, οπότε είναι προτιμώτερο να πομακρύνετε αντικέιμενα και γενικά να προφυλάξετε το χώρο ώστε να αποφύγετε τα χειρότερα!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι απο τα γεγονότα που σε συγκλονίζουν.. :cry: Αλοίμονο σε αυτή τη μάνα..

Τα πεσίματα είναι αναποφεκτα και τις περισσότερες φορές έρχονται όταν είμαστε ακριβώς δίπλα.. Τώρα για τα χτυπήματα στο κεφάλι αυτά που είπε η maria γνωρίζω και γω για παρακολούθηση ένα 24ωρο, εμετούς και υπνηλία...

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα είναι πολύ αδικο όταν ένα παιδί φεύγει και ειδικά με τέτοιο τρόπο. :cry:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Απ΄οτι ξερω, οταν το παιδι πεσει και χτυπησει στο κεφαλι, καλο ειναι να το αφησουμε λίγα δευτερολεπτα πριν το σηκωσουμε, αρχικα για να δουμε αν θα αντιδρασει.. Μετα δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να το αφησουμε να κοιμηθει για κανα 2ωρο και αν κανει εμετο, ή δειχνει να εχει υπνηλία και χασει τη ζωντανια του το παμε στο νοσοκομειο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όλα εξαρτούνται απο το μέγεθος του χτυπήματος και αν το είδατε.

 

εάν είδατε ότι έπεσε απο ύψος και χτύπησε το κεφάλι του οπωσδήποτε θα το έχετε απο πολύ κοντά,...

πάγος (μαλακή παγοκύστη που θατην λέτε "μαγικό ζελέ" και θα εκπαιδεύσετε σταδιακά και με παιχνίδια το παιδί σας να το δέχεται) για λίγα δευτερόλεπτα, κάθε λίγο βοηθάει πολύ!

 

το ότι περιμένεις να δείς πως αντιδράει δεν νομίζω ότι έχει κάποια διαφορά και θα έλεγα ότι ίσως πανικοβάλει το παιδί μιας και μέχρι τότε ο πόνος θα έχει φτάσει στο μάξιμουμ και δεν θα έχεις προλάβει να το παρηγορήσεις απο το φόβο του ότι έπεσε, - = δυνατά ουρλιαχτά....

 

 

δοκιμάστε μετά απο μερικά λεπτά και έχει ηρεμήσει να κάνετε κάτι που απαιτεί την συγκέντρωσή του - κάποιο πάζλ ή μόμπιλε ή παιχνίδι που του αρέσει να κουνάει στα χέρια του κτλ για να δείτε εάν όλα είνια καλά.

εάν δείτε ότι έχει κάπως απλανές βλέμμα μετά απο 15 λεπτά απο το πέσιμο, μην περιμένετε ώρες για να το πάτε στο γιατρό...

 

γενικά όμως έχω δεί πολλά πεσίματα και ευτυχώς όπως έχω ξαναγράψει τα παιδιά τα έχει κάνει η φύση πολύ ανθεκτικά....ας τον ευχαριστήσουμε....!

(το έχω κάνει πολλέεεες φορές σε τέτοια συμβάντα!)

 

συνήθως με πεσίματα απο το ίδιο τους το ύψος δύσκολα συμβαίνει κάτι σοβαρό, (γλύστρες προς τα πίσω, μπρός, ακόμα και σε τραπέζι,.. ή σπρώξιμο απο μεγαλύτερο παιδί στον τοίχο...)

... εάν είναι πεσίματα απο πιό ψηλά τότε είναι τα πράγματα πιο δύσκολα.

 

εκεί είναι που η βαρύτητα πολλαπλασιάζει την ταχύτητα πρόσκρουσης που έχουν εκείνη τη στιγμή - αυτό είναι που κάνει τα άσχημα ατυχήματα.

 

για αυτό εάν έχετε σκάλες να τις καλύψετε εντελώς και να βάλετε πορτάκια κ κάγκελα - εάν έχω ακούσει για ατυχήματα, έχουν γίνει σε σκάλες....

 

να ξέρετε ότι και έπιπλα να μην υπάρχουν καθόλου πάλι ένα παιδί μπορεί να χτυπήσει και στο ίσιωμα....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τρέμω από τώρα γιατί το σπίτι έχει σκάλες, και φάει τα αυτιά του Φωκίωνα ν' αρχίσουμε να βάζουμε πόρτες γιατί καμια φορά δεν ξέρεις, όπως επίσης είμαι υστερική όταν οι μεγάλες την κρατάνε για να πάνε από τον ένα όροφο στον άλλο......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καταρχήν κρίμα για το μωράκι που έφυγε έτσι και καλό κουράγιο στην έρμη την μανούλα του

σε αυτή τη περίπτωση τα λόγια είναι περιττά..... :(

 

και μένα μου έχει πέσει και έχει χτυπήσει στο κεφάλι, είτε ενώ μπουσουλάει είτε μέσα στη μπανιέρα από γλίστρα (2 φορές)

ειπώθηκε ότι όταν τα πεσίματα είναι από το δικό τους ύψος συνήθως τα πράγματα δεν είναι και τόσο σοβαρά (ανθεκτικότητα κατασκευής)

αυτό που με ανυσηχεί είναι η συχνότητα των πεσιμάτων

υπάρχει περίπτωση να λιτουργεί "συσσωρευτικά"?

.png
Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι λάθος το τικεράκι σου?

κι εγώ φοβάμαι το ίδιο με τα συχνά πεσίματα

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι τίποτα άλλο είδα πρώτα το τίκερ και ξαφνιάστηκα πως ένα τόσο μικρό παιδί μπουσουλάει :lol::lol:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακουσει κι εγώ ότι αν το ύψος από το οποίο πέφτει το παιδί είναι μικρότερο από το ύψος του, τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα σε σχέση με το αντιστροφο.

Ο δικός μου γιατρός είχε πει επίσης να τον ξυπνάω κάθε τρεις ώρες και να τον ταϊζω, διότι εμέμνα ο κανακάρης μου έπεσε το βραδάκι. Όσο θυμάμαι το σοκ που έπαθα...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την πρώτη φορά μου έπεσε από τον καναπέ σε κλάσματα δευτερολέπτου κι ενώ την ψιλοκρατούσα, δεν το πίστευα!ήταν 8 1/2 μηνών.

Έκτοτε έχει φάει κάτι ψιλοτουμπίτσες, κυρίως επειδή παραπατάει στα παιχνίδια της αλλά δόξα σοι ο Θεός τίποτα σοβαρό.

Ξέρω πάντως ότι αν χτυπήσει το παιδί στο κεφάλι σοβαρα, πρέπει για 2-3 24ωρα να το ξυπνάς το βράδυ για να δεις αντιδράσεις (αν ξυπνάει έυκολα, αν ψιλοεπικοινωνεί κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 χρόνια μετά...

Γεία σε όλους. Χθες βράδυ πήγα να βάλω τον σχεδόν 8 μηνών γιο μου να καθίσει για εξάσκηση και έπεσε πίσω με το κεφάλι. Το δάπεδο είναι παρκέ και έχουμε χαλί και για καλή μου τύχη είχα τοποθετήσει και αυτά τα puzzle που λέγονται soft tiles. Μόλις έπεσε, μετά από 2-3 δευτερόλεπτα έκλαψε λίγο και τον πήρα αγκαλιά. Μετά από 1 λεπτό σταμάτησε το κλάμα και μετά από λίγο συνέχισε να παίζει... Πρέπει να ανησυχήσω για κάτι??? Έχω αγχωθεί πολύ.   

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Andri6 είπε:

Γεία σε όλους. Χθες βράδυ πήγα να βάλω τον σχεδόν 8 μηνών γιο μου να καθίσει για εξάσκηση και έπεσε πίσω με το κεφάλι. Το δάπεδο είναι παρκέ και έχουμε χαλί και για καλή μου τύχη είχα τοποθετήσει και αυτά τα puzzle που λέγονται soft tiles. Μόλις έπεσε, μετά από 2-3 δευτερόλεπτα έκλαψε λίγο και τον πήρα αγκαλιά. Μετά από 1 λεπτό σταμάτησε το κλάμα και μετά από λίγο συνέχισε να παίζει... Πρέπει να ανησυχήσω για κάτι??? Έχω αγχωθεί πολύ.   

Καλή σου μέρα!

Και χαλί και puzzle, αποκλείεται να έπαθε κάτι. Εξάλλου από καθιστός έπεσε. Αν δηλ. είχε κάτι θα έκλαιγε πιο πολύ. Άλλα πέφτουν από κρεβάτια κλπ... σε αυτές τις ηλικίες είναι ανθεκτικά :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Andri6 είπε:

Γεία σε όλους. Χθες βράδυ πήγα να βάλω τον σχεδόν 8 μηνών γιο μου να καθίσει για εξάσκηση και έπεσε πίσω με το κεφάλι. Το δάπεδο είναι παρκέ και έχουμε χαλί και για καλή μου τύχη είχα τοποθετήσει και αυτά τα puzzle που λέγονται soft tiles. Μόλις έπεσε, μετά από 2-3 δευτερόλεπτα έκλαψε λίγο και τον πήρα αγκαλιά. Μετά από 1 λεπτό σταμάτησε το κλάμα και μετά από λίγο συνέχισε να παίζει... Πρέπει να ανησυχήσω για κάτι??? Έχω αγχωθεί πολύ.   

Mην αγχωνεσαι, τετοιες τουμπες θα τις τρωει συχνα στην ηλικια που ειστε. Αργοτερα θα τρωει τουμπες απο ορθιος, αργοτερα περπατωντας και αργοτερα τρεχοντας :D  Μεσα στο προγραμμα ειναι οι τουμπες, δεν τις γλιτωνεις ;-) 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...