Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 02-07-07, 23:48   #1
rosi

rosi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ίωση με ... σπυράκια;;;

Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;
Λοιπον, το μωρό παρουσίασε για τρεις μέρες πυρετο μέχρι 38,5, η γιατρός είπε ότι είναι ίωση γιατί και ο λαιμός της ήταν λίγο ερεθισμένος! Σήμερα δεν έκανε πυρετό αλλά έχει γεμίσει σπυράκια σε όλο της το πρόσωπο και λιγότερα στο σώμα. Τηλεφώνησα στη γιατρό που μου είπε ότι είναι μια ίωση που κάνει στην αρχή πυρετό και μετά τα σπυράκια ( ! ). Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχει ησυχάσει καθόλου όλη μέρα σήμερα και χθες, θέλει μόνο να την κρατάω και να κόβω βόλτες σε όλο το σπίτι ... και κοιμήθηκε μόνο το μεσημέρι, από τις 6 δεν έχει κοιμηθεί. Πριν από λίγο την πήρε ο ύπνος στο στήθος μου αλλά μόλις την έβαλα στο κρεβάτι ξύπνησε καιτώρα περιμένω από στιγμή σε στιγμή να αρχίσει να κλαίει το αποδίδω στο ότι την ξύνουν τα σπυράκια, γιατί δεν είναι πια και τόοοοσο ανήσυχη!
Πότε θα φύγουν αυτά τα έρμα τα σπυράκια;;; Έχει ακούσει κάτι κανείς;;;
Ο χρήστης rosi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-07, 00:22   #2
Vicky

Το avatar του χρήστη Vicky

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΡΗΤΗ
Vicky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καταρχιν περαστικα σας!
Ναι λεγεται ιωση αιφνιδιου εξανθηματος και κραταει περιπου 3 ημερες.Μην ανησυχεις ,δεν ειναι κατι φοβερο απλα το παιδακι εχει γκρινια λογω της σχετικης φαγουρας και την ιωσης!
Την εχουν περασει και τα 2 τα δικα μου και μαλιστα ο Μιχαλης 3 φορες!
Παλιά 03-07-07, 00:25   #3
rosi

rosi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ιωση αιφνιδιου εξανθηματος, έ; Ευχαριστώ Βίκυ, θα το ψάξω. Αν κοιμηθεί ποτέ δηλαδή και με αφήσει
Παλιά 03-07-07, 01:47   #4
Ελένη

Το avatar του χρήστη Ελένη

Ελένη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νομίζω κάτι τέτοιο έγραψε το Βizeli ότι έχει και η μικρής της.
περαστικά σε όλα τα μωράκια και καλή δύναμη στις μανούλες!
Ο χρήστης Ελένη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-07-07, 10:46   #5
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Rosi μου περαστικουλια σας!Το bizeli νομιζω το περναει αυτο,το εγραψε χθες στο "Καφενειο το μπεμπε"
Παλιά 03-07-07, 15:42   #6
rosi

rosi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ, κορίτσια, διάβασα τι έγραψε το μπιζέλι, έχετε δίκιο έιναι το ίδιο πράγμα!

Λοιπόν, προς ενημέρωσή σας: η ίωση αυτή είναι πολύ εκνευριστική και για το μωρό και για τη μαμά, γιατί πιθανότατα τα σπυράκια το ενοχλούν και το ξύνουν το μωρό, με αποτέλεσμα να μην μπορέι να ησυχάσει καθόλου ή να κοιμηθεί!
Δεν ξέρω αν το δικό μου έιναι έτσι επειδή είναι μικρό...πάντως τα 'χω παίξει! Από χθες όλη μέρα κοιμήθηκε ελάχιστα, ηθελε διαρκώς να την κρατάω αγκαλιά και να πηγαίνω πάνω κάτω (όχι να σταθώ κάπου) και πάλι γκρίνιαζε, και ξύπνησε και 4-5 φορές το βράδυ κλαίγοντας! Σήμερα πάλι μια από τα ίδια: 5 λεπτά την άφησα στο ρηλαξ για να μαγειρέψω και από τα νευρα και το κλαμα της έβγαλε με τα ποδια της τα καλτσακια και ξεκούμπωσε μόνη και το φανελάκι! Ε ύστερα την πήρα αγκαλιά, έφτιαξα μπιφτέκια με το ένα χέρι, τα έβαλα στο φούρνο, έπλυνα τα πιάτα με το ένα χέρι τι να έκανα; Ελπίζω τουλάχιστον να κοιμηθεί λίγο τώρα γιατί και η υπερένταση δεν της κάνει καλό και αύριο να φύγουν τα σκασμένα να σπυράκια!
Παλιά 03-07-07, 23:13   #7
elen

elen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΑΧΧΧΧ!Αυτό μας ταλαιπωρεί κι εμάς 5 μέρες τώρα!

Πυρετός μέχρι 39,5 για 4 μέρες και απο χθες που σταμάτησε ο πυρετός έβγαλε κοκκινα σπιθουράκια στο σώμα και στο πρόσωπο αλλά δε φαίνεται να τον φαγουρίζουν.
Τι βάσανο κι αυτό μ΄αυτή τη ζέστη.
Παλιά 03-07-07, 23:53   #8
rosi

rosi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελεν, περαστικά και στο ζουζουνάκι σου!!!
εμένα έκανε μέχρι 38.5 πυρετό ευτυχώς για τρεις μέρες, αλλά μετά με την εμφάνιση των εξανθημάτων τα έχω δει όλα!!! Ατελείιιιιιιωτη γκρίνια, υπερένταση, αυπνία ...
Η γιατρός μου είπε ότι το πέρασε ελαφριά λόγω θηλασμού επειδή δεν έκανε πολύ πυρετό αλλά εγώ δε βλέπω να το περνάει ελαφρά. Τέλος πάντων ελπίζω αύριο να είναι καλύτερα και το δικό σου και το δικό μου!
Παλιά 04-07-07, 09:27   #9
BIZELI

Το avatar του χρήστη BIZELI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Περαστικά μας αμφότεροι!!!
όντως rosi πολύ σπυρί η υπόθεση....εκνευρισμό δεν είχε εμένα ευτυχώς ήταν ευδιάθετη...λίγο με το πυρετό ήταν σαν κοτόπουλο αλλά μετά ακμαία!!!
Παλιά 04-07-07, 10:20   #10
rike

rike ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μήπως είναι ανεμοβλογιά? Τα σπυράκια πως είναι τα είδε γιατρός?
Ο χρήστης rike δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-07-07, 10:29   #11
ΣΟΦΙΑ

ΣΟΦΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο αιφνίδιο εξάνθημα δεν είναι ακριβώς σπυράκια είναι κοκκινίλες (εξανθήματα) που δεν έχουν φαγουρα και που κατά τη διακεια της ημέρας μπορεί να ατονούν και μετά να εμφανίζονται πιο έντονα και τουμπαλιν...
Παλιά 04-07-07, 10:47   #12
elen

elen ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΟΦΙΑ
Στο αιφνίδιο εξάνθημα δεν είναι ακριβώς σπυράκια είναι κοκκινίλες (εξανθήματα) που δεν έχουν φαγουρα και που κατά τη διακεια της ημέρας μπορεί να ατονούν και μετά να εμφανίζονται πιο έντονα και τουμπαλιν...
Ετσι ακριβώς!

Περαστικά στα ζουζούνια και αγύριστα!
Παλιά 04-07-07, 11:11   #13
BIZELI

Το avatar του χρήστη BIZELI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rike
εγώ πήγα στο παίδων, και είναι ίωση μου ειπαν...
Παλιά 04-07-07, 17:37   #14
rosi

rosi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο BIZELI
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rike
εγώ πήγα στο παίδων, και είναι ίωση μου ειπαν...
Κι εμένα την είδε η γιατρός και είπε ότι είναι ίωση. Η Vicky έγραψε ότι ονομάζεται αιφνίδιο εξάνθημα και πράγματι αν το βάλεις έτσι στο google βρίσκεις πολλές πληροφορίες. Είναι λέει μια ίωση που χαρακτηρίζεται από υψηλό πυρετό για 3-4 μέρες και μετα, αφού υποχωρήσει ο πυρετός εμφανίζονται κάποια εξανθήματα για άλλες 2-3. Προσβάλλει συνήθως μωρά από 6-18 μηνών (εμείς μάλλον είμαστε η εξαίρεση! ).
Πάντως και μένα σήμερα έχουν υποχωρήσει αισθητά τα σπυράκια αλλά παρολαυτά εξακολουθεί να γκρινιάζει Ίσως δεν της έφταιγαν και αυτά αλλά είναι γενικότερα γκρινιάρα
Bizeli, Elen, περαστικά μας!
Παλιά 13-06-08, 15:42   #15
karfori's baby

Το avatar του χρήστη karfori's baby

Περιοχή: Αθήνα
karfori's baby ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εδώ είμαστε κι εμείς!
Από την Κυριακή που μας πέρασε ο μικρός μου είχε υψηλό πυρετό (39,5 έφτασε) χωρίς κανένα άλλο σύμπτωμα κι από την Τετάρτη που έπεσε, έχει γίνει σαν παντζάρι το καημένο! Σήμερα είναι αρκετά καλύτερα και πιστεύω ως αύριο να είναι όλα παρελθόν!
Ο πυρετός με είχε ανησυχήσει αρκετά, αλλά μόλις είδα το εξάνθημα...τσουπ...μου ήρθε η φλασιά ότι κάπου εδώ στο φόρουμ το είχα διαβάσει! Και πράγματι μου το επιβεβαίωσε και η γιατρός του...
Σπουδαίο πράγμα αυτό το forum βρε παιδιά!
Παλιά 13-06-08, 15:55   #16
vickygirl79

Το avatar του χρήστη vickygirl79

vickygirl79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΣΟΦΙΑ
και εμεις ετσι ακριβως...4 μερες πυρετος μεχρι 39 και μετα σπιθουρακια παντου σε ολο το σωμα...............
περαστικα!!!!!!!!!!
Παλιά 13-06-08, 17:28   #17
Μαμά του Ωρίων

Περιοχή: Περιστέρι
Μαμά του Ωρίων ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κυκλοφορεί πολύ αυτή η ίωση κορίτσια... το νου σας
την έπαθε και η κορούλα μιας καλής φίλης 18 μηνών και χτυπάγαν κατί 40άρια ξεγυρισμένα
Παλιά 13-06-08, 17:41   #18
vasso77

Το avatar του χρήστη vasso77

Περιοχή: Αθηνα
vasso77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια καλησπέρα και εμάς ο μπέμπης ήταν άρρωστος για μια εβδομάδα περίπου. Ξεκίνησε με δέκατα και λίγο ερεθισμένο λαιμό ώσπου τις τελευταίες τρεις μέρες ανέβασε μέχρι και 39,5 πυρετό! ΄Επίσης έκανε και κάποια σπιθουράκια !Η γιατρός , μας είπε ότι είναι ίωση!! Να προσέχετε τα μωρά σας λοιπόν!!
Παλιά 14-06-08, 02:15   #19
Mirsini77

Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Mirsini77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΩΣΗ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ. ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΝ ΦΑΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΦΥΓΑΝ ΓΡΗΓΟΡΑ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΑΡΡΩΣΤΙΑΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΣΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ.
ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΡΝΑΝΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ Η ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ?
Παλιά 14-06-08, 03:26   #20
vasso77

Το avatar του χρήστη vasso77

Περιοχή: Αθηνα
vasso77 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mirsini με τρομάζεις! η γιατρός δεν μου είπε κάτι τέτοιο. ο δικός μου δεν είναι λίγο μικρός για να περνάει παδική αρρώστια;
Παλιά 14-06-08, 05:07   #21
patousaki

Το avatar του χρήστη patousaki

Περιοχή: Poole, Dorset
patousaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΠΕΡΙ ΑΙΦΝΙΔΙΟΥ ΕΞΑΝΘΗΜΑΤΟΣ

Μανουλίτσες...

...να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά, γιατί και εγώ μάνα είμαι και ξέρω ότι μόνο ένα μικρό-μικρό βηματάκι μας χωρίζει από την παράκρουση όταν βλέπουμε κάτι στο παιδί μας! (το δικό μου βηματάκι... ίσως να είναι και πιο μικρό από το δικό σας, καθότι... πατουσάκι!!!).
Αυτό το μαγικό σπυράκι λοιπόν ονομάζεται όπως σωστότατα γράφετε «αιφνίδιο εξάνθημα» και είναι επίσης γνωστό με το όνομα «6η νόσος» ( για τις φανατικές του pubmed, ψάξτε το ως roseola infantum, exanthem subitum, sixth disease).
Αιτιολογικός παράγοντας είναι συνήθως ο ερπητοϊός 6 (ΗΗV-6) και σπανιότερα ο 7 (και άλλοι ιοί μπορεί να προκαλέσουν αιφνίδιο εξάνθημα, αλλά πολύ σπανιότερα, π.χ. ιός ECHO 16).
Μας επισκέπτεται συνήθως άνοιξη και φθινόπωρο.
Το αιφνίδιο εξάνθημα είναι μια εξανθηματική νόσος που προκαλεί χαμηλό πυρετό, και αφορά σχεδόν κατά αποκλειστικότητα τη βρεφική ηλικία. >95% των περιπτώσεων αφορά σε παιδάκια < 3 ετών ( το peak εμφανίζεται γύρω στους 6-15 μήνες). Τα βρεφάκια με αιφνίδιο εξάνθημα εμφανίζουν τόσο τυπικά συμπτώματα και χωρίς παραλλαγές που σπάνια αφήνουν περιθώρια σύγχυσης με κάποιο άλλο νόσημα.
Το πρόδρομο στάδιο της νόσου είναι συχνά χωρίς συμπτώματα, αλλά μπορεί να περιλαμβάνει σημεία ήπιας πάθησης ανωτέρου αναπνευστικού : λίγο μια μυτούλα να τρέχει, λίγο κόκκινο λαιμάκι, ίσως κόκκινα ασορτί ματάκια. Μπορεί να υπάρχουν μικροί ψηλαφητοί λεμφαδένες (και κάπου εδώ έρχεται το πρώτο εγκεφαλικό της έρ΄μης μάνας!!!), στο λαιμό ή τον αυχένα στη βάση των μαλλιών. Σε αυτή τη φάση υποδύεται μια τυπική ίωση.
Όλα αυτά τα έχει προλάβει σε εμφάνιση ο πυρετός (είναι εκεί που η μάνα λέει... «υπομονή Παναγία μου και βλέπουμε» ακόμη) ο οποίος κυμαίνεται από 37.9 – 40ΊC με μέσο όρο τους 39 (παρακαλούνται όσοι έχουν 39 ή αριθμό λήγοντα σε 9 να περάσουν για το δωράκι τους! ... να γελάσει και το χειλάκι μας λίγο!). Πολλά παιδάκια μπορεί να έχουν μείωση της όρεξής τους ή να γίνουν ευερέθιστα στη φάση του πυρετού, τα περισσότερα όμως παραμένουν ‘χαρά Θεού’ παρά τον υψηλό τους πυρετό. Για τί άλλο μπορεί να μας παραπονεθούν τα μωρά μας? Για τη μύτη που τρέχει ποταμάκι, το λαιμό που τσιμπάει όταν καταπίνουν, την κοιλίτσα ενώ οι «υπερτυχερές» μαμάδες θα πάρουν συμπληρωματικό δώρο... εμετό και διάρροια! Αυτός ο ρημάδης πυρετός που δεν μας αφήνει να κοιμηθούμε κρατάει 3-5 ημέρες και μετά εξαφανίζεται απότομα ή μειώνεται σταδιακά μέσα σε 24-36 ώρες.
Και πριν προλάβουμε να κάνουμε το σταυρό μας, έρχεται το εξάνθημα μέσα σε 12-24 ώρες και μας δίνει τη χαριστική βολή... ΠΟΣΑ ΠΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ Η ΜΑΝΑ? Αυτό λοιπόν το σπυράκι, έχει χρώμα ροζέ και αρχικά ίσα που διακρίνεται. Είναι μικρούλι, 2-5 χιλ., ελαφρά ψηλαφητό, και απλώνεται αρχικά στον κορμό και στη συνέχεια πάει στο λαιμό, το πρόσωπο και ίσως και στα χεράκια. Σπάνια θα κάνει φαγούρα, και ίσως να γίνει πιο έντονο. Μετά από 1-3 ημέρες... σβήνει. Σε κάποια παιδάκια μπορεί να υποτροπιάσει αλλά μόνο για λίγες ώρες.
Τί κάνουμε? Το εκτιμά το καμάρι μας ο παιδίατρός του για κάθε ενδεχόμενο. Ειδική θεραπεία δε χρειάζεται, παρά μόνο αντιπυρετικά και άφθονα υγρά. Αν κάτι δε μας αρέσει στην πορεία του ή εμφανίζει συμπτώματα θορυβώδη, επίμονα και ανησυχητικά... ξανά πάμε στον παιδίατρο.
Για προφύλαξη δυστυχώς, δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Είναι πιθανό ότι ο ιός μένει σε υγιή άτομα σε λανθάνουσα μορφή και αυτά τα άτομα τον μεταδίδουν σε επιρρεπή βρέφη και παιδιά.

Μακριά από εμάς και πάντα γερά τα πατουσάκια όλων!

Ο χρήστης patousaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-06-08, 15:16   #22
Dimitris s

Dimitris s ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για τις διευκρινησεις επι της συγκεκριμένης ιωσης η οποία ,καθ οσον ηταν η πρωτη , με εστειλε με πιεση 200 στην αγκαλία της ηρεμής και ατάραχης συζύγου να επαναλαμβάνω "πες μου οτι δεν ειναι τιποτα σοβαρο"
Παλιά 03-11-08, 16:58   #23
sboura

sboura ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ξέρει καμια μανούλα πόσο διαρκεί ο χρονος μετάδοσης;
Ο χρήστης sboura δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-09, 14:53   #24
iro

iro ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευτυχώς που ανακάλυψα αυτό το τοπικ.

Η μικρή μου ήταν από την Παρασκευή το απόγευμα με 38 / 39 ανά 4ωρο - ζήσαμε μεγάλες στιγμές. Δευτέρα πρωί ξύπνησε με δέκατα και χωρίς να έχει πάρει αντιπυρετικό. Το απόγευμα όμως εμφάνισε κόκκινα εξανθήματα (όχι σπυράκια) στον κορμό, πίσω από τα αυτιά και λιγότερα στο πρόσωπο. Φοβήθηκα οτι είχε ερυθρά αλλά η παιδίατρος μας είπε οτι πρόκειται για ίωση.

Περαστικά μας ολονών.

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»
Ο χρήστης iro δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 24-07-09, 11:40   #25
kapap

kapap χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ναι είναι ίωση που κυκλοφορεί αυτή την εποχή. Εμείς είχαμε τις προάλλες υψηλό πυρετο και η γιατρός με προειδοποίησε αμέσως ότι την τρίτη ή τέταρτη μέρα μπορεί να εμφανιστούν εξανθήματα σε όλο το σώμα - το έχει δει τελευταία σε πάρα πολλά παιδάκια. Ευτυχώς εμείς δεν βγάλαμε τελικά εξάνθημα, αλλά ήταν το πρώτο πράγμα που μας είπε η γιατρός, οπότε σημαίνει ότι είναι κάτι συνηθισμένο. Μην ανησυχείτε και περαστικά!
Ο χρήστης kapap δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-09, 15:05   #26
joa

joa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι το σαιτ ειναι σωτηριο και εγω ειχα πανικοβληθει αλλα μπηκα στο Parents και με ησυχασε αμεσως ..
Οταν ηρθε η παιδιατρος με βρηκε αλλη μια φορα καλα διαβασμενη χαχα!!
Παλιά 24-07-09, 15:06   #27
DALIA

Το avatar του χρήστη DALIA

Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
DALIA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

την ίσωση αυτή την περάσαμε και εμείς πέρυσι ακριβώς τέτοια εποχή...
Παλιά 24-07-09, 16:59   #28
annia

Το avatar του χρήστη annia

Περιοχή: Στην αγκαλιά των παιδιών μου
annia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ακριβως το ιδιο επαθε η κορη απο εναν ξαδερφο του αντρα μαου...ειναι 6μηνων και επαθε φαρυγγιτιδα με 39πυρετο και 2μερες που τις επεσε ο πυρετος γεμισε παντου σπυρακια...
Παλιά 13-08-09, 17:36   #29
micky

Περιοχή: lesbos
micky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σημερα το πρωι ο μικρος ξυπνησε με 38.5 και με λιγο γκρινια... δεν εχασε την ωρεξη για το γαλα του το ηπιε ολο... του εδωσα πονσταν και μετα απο λιγο παρουσιασε σε ολο το σωμα το ενα ψιλο σπιρακι
πηγα στη παιδιατρο και ειδε πως ο λαιμος του ηταν παρα πολυ κοκκινος, ειπαι πως ειναι μια ιωση και οντως στο γιατρειο ειχε αλλα μωρα με τα ιδια συμπτωματα...του εδωσε ΑΥΓΜΕΝΤΙΝ...εσας για παρομοια ιωση τι φαρμακευτικη αγωγη σας εδωσε ο γιατρος????
Παλιά 14-09-09, 00:41   #30
nenaki

Το avatar του χρήστη nenaki

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
nenaki ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nenaki Send a message via Skype™ to nenaki
Προεπιλογή

εμας μας περασε ο πυρετος και ειμαστε στο σταδιο των εξανθηματων..ο πυρετος κρατησε 4 μερες και μετα απο καποιες ωρες τσουπ και τα σπυρακια.ο γιατρος δε μας εδωσε τιποτα ουτε για τον πυρετο που διεγνωσε ιωση αλλα ουτε και για τα σπυρακια.απλα αντιπυρετικα οταν εκανε πυρετο.δε νπμιζω οτι χρειαζεται αντιβιωση.απλα οι ιδιωτικοι γιατροι για να εχουν ησυχο το κεφαλι τους πασαρουν και μια αντιβιωση με καθε συναχι!
Ο χρήστης nenaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-10-09, 05:06   #31
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απο την Τεταρτη ο μικρος μας καιγεται στα 39+. Σαββατο πρωι δεν ειχε πυρετο ενω μεσημερι και βραδυ ειχε. Κοκκινος λαιμος, συναχι, επεφικιτιδα και ψιλοδιαροια και εμετος υπαρχουν επισης.
Το θεμα ειναι οτι σημερα το μεσημερι εγινε πουα. Ο παιδιατρος ειπε ξεσπασε ο πυρετος. Αμ δε... παλι με ντεπον κοιμηθηκε γιατι 39αρισε.
Τι συμβαινει? Παντα πεφτει πρωτα ο πυρετος και μετα βγαινουν τα σπιρακια? Λετε να παιζει τιποτα αλλο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-11-09, 13:07   #32
μαρακι@21

Περιοχή: σκυρος
μαρακι@21 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή αιφνιδιο εξανθημα

γεια σας και εγω ειμαι μια απο τα ιδια....την προηγουμενη παρασκευη ξεκινησε με ενα ελαφρυ πυρετο γυρω στο 38.5 π επεφτε ευκολα με τα αντιπυρετικα....ιοση μ ειπαν κ να μην ανυσηχω.ομως ο πυρετος συνεχιζοταν μεχρι την κυριακη οσπου φτασαμε στα χειροτερα.....αρχισε το παιδι να εχει σπασμους μαυρισαν τα χειλακια της κ τα ματακια της απο κατω κ στο τελος εχασε τισ αισθησεις τηςφοβηθηκαμε τοσο πολυ κ οταν επανηλθε πηγαμε στο παιδων κ εξετασεις στισ σξετασεις.....φοβηθηκαν την μηννιγγιτιδα αλλα μετα απο 2 μερες διαμονης στο νοσοκομειο η μικρη γεμισε εξανθηματα.....εγω τρομαξα αλλα οι παιδιατροι ησυχασαν....αιφνιδιο εξανθημα μου ειπαν.......ιοση με μεγαλο ποσοστο σπασμων.....τωρα ειμαστε σπιτι μια χαρα....ξερει κανεισ αν ειναι πιθανο να το ξανακανει???ειχε κανενα απο τα παιδακια σας σπασμους???σας ευχαριστω εκ των προταιρων.....
Ο χρήστης μαρακι@21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-05-10, 18:20   #33
spring

spring χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπέρα!!!! η μικρή μου έχει το "αιφνίδιο εξάνθημα". Γνωρίζει μήπως καμία σας ποιος είναι ο τρόπος μετάδοσης (Δεν είχε επαφή με κάποιο άρρωστο παιδάκι)? Κι επίσης, αν εμείς ως γονείς υπάρχει περίπτωση να το μεταφέρουμε σε κάποιο άλλο μωρό....

Και το ρωτάω αυτό γιατί όλοι στην παρέα μας έχουν βρέφη 3-11 μηνών. Το μωρό μας δεν θα το φέρουμε σ'επαφή με τα μικρούλια. Όμως εμείς θα μπορέσουμε να συναντήσουμε έστω τους γνωστούς μας? Μετά από πόσο διάστημα δεν υπάρχει κίνδυνος μετάδοσης? Έψαξα στο internet, αλλά δεν βρήκα αυτές τις απαντήσεις.

Ο χρήστης spring δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-06-10, 10:56   #34
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπαρχει περιπτωση να εχουμε απο αυτο και να γλυτωσαμε τον πυρετο??? Ο Δημητρης εμφανισε κοκκινιλες σε ολο το σωμα χωρις κανενα αλλο συμπτωμα. Ο παθολογος που ηρθε μου ειπε οτι και ο λαιμος του ειναι ετσι και με τρομαξε για υψηλο πυρετο που θα πρεπει να ριξω κτλ. Ο μικρος χτες ειχε 37,6 (απο την τσαντιλα για τον γιατρο) και σημερα αν και εξακολουθει να εχει κοκκινιλες δεν εχει δοξα τω Θεω πυρετο...
Παλιά 19-06-10, 12:22   #35
s e v i

Το avatar του χρήστη s e v i

Περιοχή: στον πλανήτη happy
s e v i χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

μακρια απο τα πολυσυχναστα μερη κοριτσια...η παιδιατρος μιας φιλης μου που ειναι στο παπαγεωργιου στη μοναδα νεογνων..συνεστησε μεγαλη προσοχη αυτη την εποχη κυκλοφορουν πολλες ιωσεισ !μεχρι και κρουσματα κοξακι υπαρχουν!μεχρι και 15 μερες μπορει να μεταδοθει το μικροβιο οχι μονο απο τα παιδακια αλλα και απο εμας και μεσω του αερα ,δεν ειναι αναγκη η επαφη ..αυτα ανεφερε..καλυτερα να μιλατε με τον παιδιατρο σας παντως και ας τον ζαλιζετε δεν θα παθει τιποτα...
Παλιά 19-06-10, 14:28   #36
pmarg

Το avatar του χρήστη pmarg

pmarg χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

mmdad μιας και τα συμπτωματα που αναφερεις ειναι πονολαιμος και σπυρακια, να σου πω πως ο γιος ενος γνωστου μας ειχε τα ιδια και ο γιατρος τους ειπε, μετα απο εξετασεις, πως προκειται για οστρακια.
Παλιά 21-06-10, 23:16   #37
ioanna_k

Το avatar του χρήστη ioanna_k

Περιοχή: Ηράκλειο
ioanna_k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε κορίτσια, τυχαία είδα το θέμα. Εμας εδώ και 3 εβδομάδες κυκλοφορεί οστρακιά στην περιοχή και ο γιός μου από την Τετάρτη παρουσίασε εξάνθημα το οποίο αρχικά νόμιζα ότι ήταν από ιδρώτα. Μετά από Παρακσευή βράδυ κάνει πυρετό που φτάνει και το 39,5 και σήμερα εξαπλώθηκε το εξάνθημα σε στερνο, πλάτη χέρια, βουβωνική χώρα..η γιατρός μου είπε οστρακιά και παίρνουμε αουγκμεντιν και εμείς..
Παλιά 21-06-10, 23:19   #38
mmdad

Περιοχή: Βελγιο
mmdad ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pmarg Εμφάνιση μηνυμάτων
mmdad μιας και τα συμπτωματα που αναφερεις ειναι πονολαιμος και σπυρακια, να σου πω πως ο γιος ενος γνωστου μας ειχε τα ιδια και ο γιατρος τους ειπε, μετα απο εξετασεις, πως προκειται για οστρακια.
Παντως και τα σπυρακια του εφυγαν και πυρετο δεν εκανε. Ελπιζω οτι ηταν να περασε. Δυστυχως εδω δεν ειναι τοσο ευκολο να βρεις παιδιατρο εδω και πιθανοτατα οι παθολογοι να μην αναγνωριζουν ολες τις παιδικες ασθενιες..
Παλιά 27-06-10, 12:12   #39
XΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη XΡΙΣΤΙΝΑ

XΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα!
Εμεις αρχισαμε με δεκατα..μετα βγαλαμε εξανθηματα στον κορμο χερια ποδια..ειπα αλλεργια..την πηγα στην παιδιατρο μου εδωσε αταραξ και μια αλλη κρεμα..ενα βραδυ δεν μπορουσε να κοιμηθει το παιδι απο την φαγουρα..τα εξανθηματα στο σωμα φυγαν αλλα εβγαλε πολλα στα χερια και στις παλαμες και αντιστοιχα στα ποδια και πατουσες.Την πηγα σε δερματολογο η οποια μου ειπε οτι ειναι ιος..Μου ειπε επισης οτι τα σημαδια θα αργησουν να φυγουν.2 βδομαδες..η παιδιατρος μου ειπε οτι σε ενα αλλο ενα παιδακι που ειχε εκαναν τα σπυρακια να φυγουν 2,5 μηνες..δεν ειναι κατι σοβαρο απλα αργουν να φυγουν.Τωρα εχουμε παλι ραντεβου την τριτη να μας δει..Φαγουρα δεν εχει καθολου αλλα τα σπυρακια ειναι εκει και δεν ειναι πια κοκκινα.Τι να πω ρε κοριτσια 1 βδομαδα μας παει ολο αυτο..Την τριτη θα το ξαναδουμε στην δερματολογο
Παλιά 07-07-10, 16:54   #40
heart

Περιοχή: Ν. Σμύρνη
heart ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κι εμείς στο κλαμπ από ότι φαίνεται...

ξεκίνησε πριν 5 μέρες με δέκατα (10 μέρες μετά το MMR και στην αρχή υποπτευθήκαμε το εμβόλιο), μετά ανέβασε 38,5 για μία μέρα, που όμως έπεσε με το αντιπυρετικό αμέσως. με το που έπεσε ο πυρετός, μετά από λίγες ώρες άρχισαν να εμφανίζονται τα κόκκινα στίγματα... στην αρχή ανεπαίσθητα στα μάγουλα, μετά είδα μερικά στον κορμό και τα άκρα και σε 2 μέρες (δηλ. χθες το βράδυ) είχε γίνει το παιδί εμπριμέ, γεμάτο όλο το πρόσωπο και ο κορμός μπρος πίσω και λιγότερα στα άκρα.

όπως φαντάζεστε φρικάραμε... είχα διαβάσει κάτι σχετικό στο παρελθόν αλλά άμα βλέπεις το παιδί σου καλυμμένο από κόκκινα στίγματα κάτι παθαίνεις όσο να'ναι!...

επίσης για έξτρα μπόνους είχαμε και κάτι σκόρπιες διάρροιες, οπότε έχει ξενηστικωθεί η καημένη και αυτό επιτείνει βέβαια τη γκρίνια και την ανάγκη για πολλές αγκαλίτσες

παίρναμε ομοιοπαθητικά αυτές τις μέρες, η παιδίατρος είπε ότι πρόκειται για ίωση (χωρίς να τη δει, από την περιγραφή μόνο...), και επειδή το βράδυ χτυπιέται στον ύπνο μας είπε να πάρουμε αταραξ για 2 μέρες (μόνο βράδυ)

περιμένουμε να υποχωρήσει τώρα λοιπόν... (ευτυχώς είναι ακόμα απύρετη)

Ο χρήστης heart δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές