Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΕΡΤΟΝΙΚΟΣ ΚΟΡΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΚΡΑ


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Στην χθεσινη επισκεψη μας στη παιδιατρο και ενω εξεταζε το παιδι (το εβαζε να καθισει) διεπιστωσε οτι εχει υπερτονικο κορμο και κατω ακρα. Ειναι οπως ειπε "σφιχτος ο κορμος" Να πω οτι γεννησα 6μιση μηνων, το παιδι ειχε βαρος γεννησης 1300γρ και υπεστη εγκεφαλικη αιμορραγια 3ου βαθμου η οποια ωστοσο βρισκεται σε αποδρομη με μια ηπια πλεον διαταση στις κοιλιες του εγκεφαλου που δεν δυνανται να δημιουργησουν προβλημα και τις οποιες παρακολουθουμε με συχνους υπερηχους και αξονικη. Εν πασει περιπτωσει, μας ειπε οτι θα μπορουσε καλλιστα να το ειχε παρουσιασει κι ενα τελειομηνο παιδακι χωρις προβληματα. Τωρα το μωρο ειναι 5μιση μηνων (διορθωμενη ηλικια, και σχεδον 8 απο την ημερομηνια γεννησης). Μας συνεστησε να το δει φυσιοθεραπευτρια για να ξεκινησουμε ασκησουλες. Μηπως εχετε ξανακουσει γι' αυτο; Ανησυχω λιγακι, αν και μου ειπε να μην αγχωνομαι...Μανα και να μην ανησυχω μαλλον σχημα οξυμωρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν το έχω ξαναακούσει αλλά απο την στιγμή που σου είπε ότι θέλει απλώς φυσιοθεραπεία αυτό είναι καλό.

το θέμα είναι να βρείς φυσιοθεραπευτή που ξέρει κάπως απο αυτό το πράγμα - σας σύστησε κάποιον?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΡΙΑ. ΝΑΙ, ΜΑΣ ΣΥΣΤΗΣΕ ΚΑΠΟΙΑΝ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΝΑ ΒΡΩ. ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΘΑ ΠΑΩ ΑΡΧΙΚΑ Σ' ΑΥΤΗΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕς.. Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσαι καταρχην το αγγελουδι σου που περασε τοσα και ειναι μια χαρα!!Δεν εχω ακουσει τιποτα για αυτο τοθεμα.Τοσο δυνατο παιδακι μη φοβασαι,ειμαι σιγουρη οτι θα το ξεπερασει κι αυτο.Αφου παιδιατρος σου ειπε τι να κανεις και αφου τον εμπιστευεσαι ολα καλα πιστευω θα πανε!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Υπερτονία είχαν πεί ότι είχε και ο Ιωακείμ. Γεννήθηκε στις 38 εβδομάδες παρά κάτι και τρέχαμε στο Παίδων γιατί είπαν ότι έκανε σπασμούς. Τελικά δεν έχει τίποτα και σταδιακά του έφυγε και αυτό το "σφίξιμο". Τον παρακολουθούσαν από τη Β΄ΜΕΝ στο αγία σοφία. Θυμάμαι μας είχαν πεί κάτι για ασκησούλες αλλά τελικά δεν κάναμε τίποτα γιατί δεν ήταν και τόσο έντονο το θέμα της υπερτονίας.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι κάτι σαν δυσκαμψία, δηλ είναι περισσότερο "σκληρές" οι κινήσεις που κάνουν. Βέβαια μεγαλώνοντας γίνονται περισσότερο ομαλές. Αυτό έχω καταλάβει εγώ απο τα λεγόμενα της φυσιοθεραπεύτριας.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις! Αισθανομαι ηδη πολυ πιο ηρεμη. Απλα εχω παντα μια φοβια λογω της αιμορραγιας που εκανε γιατι απ' το μαιευτηριο ηδη οι νεογνολογοι μας προετοιμασαν για πιθανη δυσπραγια στα ακρα κατι που ηλπιζα και ελπιζω να μην χρειαστει να αντιμετωπισουμε γιατι το μωρο μου περασε πολλα και περναει ακομα. Εχει ταλαιπωρηθει αφανταστα με εξετασεις δυσκολες και επωδυνες και λιωνει η ψυχη μου στη σκεψη οτι μπορει να παρουσιασει κατι μεγαλωνοντας. Τελικα ο,τι αξιζει σ' αυτη τη ζωη, περα απο χρηματα και καριερες ειναι να ειναι τα παιδια μας υγιη. Ειναι η μεγαλυτερη ευτυχια για καθε γονιο και δεν υπαρχει χειροτερο συναισθημα να βλεπεις το παιδι σου να υποφερει κι εσυ να μην μπορεις να το ανακουφισεις. Νιωθω απεραντο σεβασμο για ολους τους γονεις που στεκονται ακουραστοι φρουροι διπλα στα αρρωστα παιδια τους με σθενος και ψυχικη δυναμη. Ας εχει ο Θεος καλα τα παιδακια ολου του κοσμου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο πανω απ ολα. Υγεια.

Μην αγχωνεσαι. Το μικρουλη σου εχει αποδειξει οτι ειναι ηρωας.

Συνηθως οταν εχουν περασει διαφορες διαδικασιες στην φαση της εγκυμοσυνης ή του τοκετού πανικοβαλομαστε πολυ πιο ευκολα.

 

Αφου οι γιατροι λενε οτι ολα θα πανε καλα με την φυσικοθεραπεια , ετσι θα ναι. Απλα ακολουθησε τις εντολες του φυσικοθεραπευτη και ηρεμησε.

Ολα θα ειναι μια χαρα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΕΟ... ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ "ΘΕΕ ΜΟΥ ΒΟΗΘΑ". ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ...

ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΛΥΓΙΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΟΥΡΑΓΙΟ?

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

KALHMERA ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΛΟΙΠΟΝ, ΧΘΕΣ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΡΙΟ. ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΙ "ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ" ΣΕ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑ 5ΜΙΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΗ ΔΙΟΡΘΩΜΕΝΗ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΣ. ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΚΤΕΙΝΕΙ ΕΠΑΡΚΩΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ, ΔΕΝ ΓΥΡΝΑΕΙ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΕ ΑΝΕΣΗ, ΔΕΝ ΜΕΤΑΤΟΠΙΖΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΑΠ' ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ, ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΚΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΔΕΞΙ ΧΕΡΙ. ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΛΑ ΣΤΙΣ ΑΣΚΗΣΟΥΛΕΣ ΓΙΑΤΙ ΝΥΣΤΑΖΕ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ. ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. ΤΗΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΠΕΜΕΝΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑ ΕΙΔΕ. ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ. (200 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ). ΤΩΡΑ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΑΧΥΠΟΠΤΗ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΚΑΙΡΟΥΣ ΠΟΝΗΡΟΥΣ ΠΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΡΠΑΧΤΗ ΤΟΥ ΕΙΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ... ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΟΒΟ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ. ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΘΕΤΕΙ ΧΡΟΝΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΕΤΟΥΣ; ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΕΙ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ; ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ. ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ... ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΤΣΙ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΣΥΜΠΑΘΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΓΓΥΗΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΓΙΝΑΜΕ... ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ; ΕΓΩ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΔΕΝ ΕΒΛΑΨΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι για τόσο σοβαρά θέματα, είναι καλό να παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι για τόσο σοβαρά θέματα, είναι καλό να παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη....

 

Συμφωνω και επαυξανω. Και στον 2ο μην αναφερεις τι σου ειπε ο πρωτος εννοειται :lol::wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πιστυευω οτι πρεπει οπωσδηποτε να παρετε δευτερη γνωμη,χωρις να αναφερεις τιποτα απο τη διαγνωση στον δευτερο!Ευχομαι ολα καλα να πανε,ειναι κατι που διορθωνεται οποτε μη στεναχωριεσαι!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι της άποψης ότι για τόσο σοβαρά θέματα, είναι καλό να παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη....

 

Συμφωνω και επαυξανω. Και στον 2ο μην αναφερεις τι σου ειπε ο πρωτος εννοειται :lol::wink:

 

ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥ "ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠ' ΤΟ ΜΥΑΛΟ" ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΙ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

καλύτερα πες μόνο ότι έκανες ήδη μία εξέταση, και θέλεις μια δεύτερη γνώμη για να την επιβεβαιώσεις ή να την διαψεύσεις.

 

αν σε ρωτήσουν τι γνωμάτευση σας εβγαλαν την πρώτη φορά πες, θα ήθελα να το συζητήσουμε αφού μου πείτε την γνώμη σας.

 

σίγουρα σε αυτή την ηλικία τα στάνταρ μπορεί να είναι λίγο διαφορετικά,....δηλαδή να διαφέρουν απο μήνα σε μήνα,...

επίσης, πόσα μωρά βλέπουν αυτοί που να είναι περίπτωση σαν την δικιά σου?

απο την άλλη το ότι σας προειδοποίησαν οι νεογνολόγοι, είναι ένα θέμα, και για αυτό πρέπει να πάρεις και δεύτερη γνώμη βασικά, απο την στιγμή που υπήρξε κάποια αιτία για να υπάρχει κάποιο θέμα για το οποίο πρέπει να προσέξετε και να βοηθήσετε το μωράκι σας.

 

καλή δύναμη και καλή συνέχεια!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΡΙΑ. ΚΟΙΤΑ, ΦΑΝΗΚΕ ΝΑ ΚΑΤΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΙΣ "ΣΩΣΤΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ" ΟΤΑΝ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ. (ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΤΥΧΙΟ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΟΛΛΗ ΜΕΛΕΤΗ, ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ). ΕΠΙΣΗΣ ΗΤΑΝ ΕΚΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ. ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΟΥ ΤΗ ΣΥΣΤΗΣΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΓΟΝΕΙΣ ΣΕ ΦΑΣΗ "ΑΡΝΗΣΗΣ" ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΘΥΜΟΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΟΥΜΕ. ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠ' ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΣΥΛΛΗΨΗΣ. ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΘΑ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΓΙ' ΑΥΤΗΝ. ΑΠΛΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΑΣΧΕΤΟΣΥΝΗ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΕΟΓΝΟΛΟΓΩΝ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΑΧΡΕΙΑΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΟΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΦΥΛΑΧΤΙΚΗ. ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ. ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

σαφως και 2 γνωμη..και 3 και 4 αν χρειαστει...

απλα πρεπει να ρωτησετε για να βρειτε πολυ καλο γιατρο και πολυ καλο φυσιοθεραπευτη...

και επειδη ειμαι φυσιοθεραπευτρια αν μου επιτρεπεις να σου πω το εξης...

οι γιατροι συνεργαζονται με τους φυσιοθεραπευτες και οσο περισσοτερες συνεδρειες εξασφαλισουν τοση μιζα θα δωσουν στον γιατρο..

καταλαβαινεις ετσι?

πανε σε ενα καλο δημοσιο ιδρυμα .

αν ησουν Θεσσαλονικη θα μπορουσα να βοηθησω ...απο Αθηνα δεν εχω γνωριμιες γμτ μου..

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη φιλη,

καταρχας ευχομαι να ειναι ολο περαστικα και ευκολα αλλα καλου κακου μια δευτερη γνωμη οπως προαναφερες δεν βλαπτει, να ξερεις πως μια εγκυρη διαγνωση ειναι πολυτιμο αγαθο στην περιπτωση που ειχε δικιο η παιδιατρος σας.

Η κορη μου ειχε υπερτονια οπου κανεις δεν το διεγνωσε εγκαιρος, μετα απο τρια χρονια δυσκολα πηραμε την τελικη διαγνωση οπου ειναι δυσπραξια.

Αυτο βεβαια δεν συνεπαγεται και στην δικη σας περιπτωση αλλα πιστεψε με καλυτερα να γινεις λιγο υπερβολικη και να κουραστεις τωρα που ειναι νωρις παρα να αμελησετε καποια πραγματα και μετα να τρεχετε και να μην φτανετε.

Η υπερτονια ειναι ενα θεμα τεραστιο, τελειως φιλικα σου προτινω να εισαι πολυ προσεχτικη, προς θεου δεν θελω να σε τρομαξω απλως να σου εντεινω την προσοχη :D

Ευχομαι τα καλυτερα για την οικογενεια σου

φιλικα

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις. Κικη, αν δεν σε φερνω σε δυσκολη θεση, θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο σαφης με την περιπτωση της κορουλας σου; Δεν πολυκαταλαβα τι εγινε. Αν δεν θες να μπεις σε λεπτομερειες ομως, το κατανοω και το σεβομαι.

Link to comment
Share on other sites

κικη εσυ δεν εισαι που μας συμβουλευες για την διατροφη και μας ειπες για την βανιλια?????

ε,λοιπον ακολουθησα τις συμβουλες σου και πηρα απο καταστημα υγιεινης διατροφης βανιλια και την εβαλα μεσα στη ζαχαρη..φυσικα παντα.οπως μας ειπες..και ειχες δικιο..

καθε σου συμβουλη ευπροσδεκτη...

αληθεια γιατι χαθηκες?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Jean,

 

Συμφωνώ και εγώ με τη δεύτερη γνώμη. Μπορείς να αναφέρεις στον επόμενο φυσιοθεραπευτή για την πρώτη εξέταση αφού σας πεί ότι έχει να σας πεί.

Στο μόνο που και εμένα δεν μου ακούγεται καλά είναι το χρονικό όριο που έθεσαν... κανονικά βλέπουμε την εξέλιξη και κανούμε...

Επειδή η κόρη μου πάσχει από ένα σύνδρομο και κάνει φυσιοθεραπείες 2 φορές την εβδομάδα, θέλω να σου δώσω 3 συμβουλές που και εγώ θα ήθελα να μου έδινε κάποιος όταν πρωτοξεκίνησε η μικρή μου.

1. Φυσιοθεραπείες εννοείτε πως θα κάνει σε κάποιο κέντρο που ασχολείτε μόνο με παιδακια!!

2. Πάρα πολλά πρόωρα παιδάκια κάνουν προληπτικά φυσιοθεραπείες για να εξελιχθούν όσο το δυνατό καλύτερα, οπότε σε καμία περίπτωση δεν θα ταλαιπωρηθεί το μωρό... μόνο καλό θα του κάνει η άσκηση πιστεψέ με.

3. Ζήτα από την παιδιατρό σου που της έχεις εμπιστοσύνη να σου προτείνει ένα καλό παιδονευρολόγο να δει και να παρακολουθεί το παιδί κατά διαστήματα.

 

Πιστεψέ με... μπορεί να είναι ταλαιπωρία για όλους σας όλο αυτό το ψάξιμο και τρέξιμο σε γιατρους και φυσιοθεραπίες αλλά τα καλά νέα θα έρθουν πολύ πιο γρήγορα αν τρέξετε τώρα παρά αν αφήσετε ερωτήματα για αργότερα!

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά... τα καλύτερα έρχονται!!

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις. Κικη, αν δεν σε φερνω σε δυσκολη θεση, θα μπορουσες να γινεις λιγο πιο σαφης με την περιπτωση της κορουλας σου; Δεν πολυκαταλαβα τι εγινε. Αν δεν θες να μπεις σε λεπτομερειες ομως, το κατανοω και το σεβομαι.

 

Σε ενα παλαιοτερο ποστ μου σε ενα αλλο site περιγραφω εν ολιγεις τα συμπτωματα της κορης μου, ωστοσο αν θελεις να καταλαβεις καλυτερα τι σημαινει δυσπραξια μπορεις να επισκεφτεις το blog μου http://www.dyspraxia-odyseia.blogspot.com πιο συγκεκριμενα σε αυτη την σελιδα θα βρεις ακριβως τι σημαινει αναπτυξιακη δυσπραξια http://dyspraxia-odyseia.blogspot.com/2007/05/httphttpdyspraxia-odyseia.html

 

Ιδου τα χαρακτηριστικα της μικρης πρωτου ξεκινησει εργοθεραπεια, ολα αυτα συνοδευομενα με υπερκινητικοτητα και διασπαση προσοχης.

 

Όταν τρωει ειναι σαν να εχει περασει λεγεωνα απο το τραπεζι μας, τρωει συνηθως με τα χερια της και οχι με κουταλι η'πιρουνι.

Ειναι ατσαλη και πεφτει πολυ συχνα, χτυπαει διαρκως και σκονταφτει πανω σε αντικειμενα.

Δεν μπουσουλησε ποτε αλλα περπατησε στην ηλικια του ενος χρονου.

Εχει τεραστια δυσκολια στο να αλλαξουμε την καθημερινοτητα της, αγαπαει την ρουτινα και δεν της αρεσουν οι αλλαγες.

Το χειμωνα που μας περασε δεν ηθελε να παει πουθενα και δεν ηθελε να ερχεται και κοσμος σπιτι μας αλλα ωστοσω να υπογραμμισω πως δεν ειναι παιδι που ειναι προσκολλημενο στους γονεις της δηλ απο την στιγμη που καταφερουμε να την αλλαξουμε περιβαλλον προσαρμοζεται μια χαρα αρκει να μην βρισκεται μεσα σε πολυ κοσμο αλλα σε κλειστο κυκλο ατομων.

 

Εχει σιγουρα προβλημα με την αδρη κινηση-λεπτη κινητικοτητα.

Την αρεσει να στριφογυριζει γυρω απο τον εαυτο της για αρκετη ωρα.

Δεν αντεχει να την αγγιζουν, να την χτενιζουν, να την ντυνουν και γενικα οτι εχει σχεση με την καθημερινη φροντιδα αποτελει για εμας μια κολαση (χτυπιεται, κοκαλωνει το σωμα της, μεχρι να την βαλεις ενα ρουχο εχει βγαλει τα υπολοιπα κ.λπ.)

Δεν εχει καταληξει πιο χερι χρησιμοποιει ως βασικο, μερικες φορες χρησιμοποιει και τα δυο αλλα πιο πολυ το αριστερο.

Και at last but not least μοιαζει σαν να μην εχει επιγνωση στο θεμα της υγιεινης (μπορει να βαλει την σφουγγαριστρα μεσα στην μπανιανερα της, να βαλει το κεφαλι της μεσα στη λεκανη της τουαλετας, να κατρακυλιεται στα πατωματα του ξενοδοχειου η' του καραβιου και ολα αυτα σαν να ειναι τα πιο φυσικα πραγματα στον κοσμο.

Επισης πριν λιγο καιρο αρχισε να τρωει τα νυχια της, μετα αρχισε να τα τρωει μετα μανιας μεχρι σε σημειο να ματωνουν και τωρα δαγκαει ολη τη μερα τα χερια της(αυτο το τελευταιο με χαλαει πολυ).

 

Μετα απο μια εξαντλητικη χρονια με τρεις εργοθεραπειες την εβδομαδα, μπορω να πω οτι τα αποτελεσμετα ειναι θεαματικα και πως καμμια σχεση δε ν εχει το κοριτσακι μου απο την χρονια που μας περασε, νοιωθω πως βρηκε τον εαυτο της και λειτουργει με αρμονια και φυσικα αυτος ειναι ο λογος που δεν εγραφα συχνα αλλα ωστοσο παροκολουθουσα συχνα το parents. :D

 

Τελικα η συμβουλη με την βανιλια εχει κανει θραυση!!!

:lol:

Η μεγαλυτερη ευλογια στη ζωη μου ειναι που απεκτησα την κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά ολα καλα!!! Σε χθεσινη επισκεψη μας στην παιδιατρο εμεινε αφωνη με την προοδο του παιδιου μεσα σε εναμιση μηνα! μας ειπε ξεχναμε τις φυσικοθεραπειες! Το παιδι ηδη καθεται χωρις στηριγμα και προσπαθει να μπουσουλισει. Επισης η δυσχερια στο δεξι χερι εχει ξεπεραστει (την ειχα κανει εγω μπανια στη θαλασσα με ασκησουλες για τη μεση...και για ενα μηνα της κραταγα επιτηδες το αριστερο χερι οταν της εδινα κατι για να χρησιμοποιει κατ' αναγκην και το δεξι) Ουφ!! Ευτυχως ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...