Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γουλιτσες...πότε μας ανησυχουν;


Recommended Posts

Τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει οτι η κόρη μου βγαζει γουλιτσες και 2 και 3 ωρες καμια φορα μετα το γευμα (ειναι 7 μηνων, αλλα στην ουσια ειναι 4,5 αφου γεννηθηκε προωρα). Ειναι μικρη φυσικα η ποσοτητα αλλα με προβληματιζει το οτι το κανει ακομα και 3 ωρες μετα. Καμια φορα αυτο που βγαζει μοιαζει με νερο (δεν πινει ακομα) αλλες φορες ειναι ασπρο. Θα το πω στην παιδιατρο φυσικα αλλα ηθελα και τη δικη σας γνωμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει οτι η κόρη μου βγαζει γουλιτσες και 2 και 3 ωρες καμια φορα μετα το γευμα (ειναι 7 μηνων, αλλα στην ουσια ειναι 4,5 αφου γεννηθηκε προωρα). Ειναι μικρη φυσικα η ποσοτητα αλλα με προβληματιζει το οτι το κανει ακομα και 3 ωρες μετα. Καμια φορα αυτο που βγαζει μοιαζει με νερο (δεν πινει ακομα) αλλες φορες ειναι ασπρο. Θα το πω στην παιδιατρο φυσικα αλλα ηθελα και τη δικη σας γνωμη.

 

Εμένα το μωρό έχει μεγάλο πρόβλημα, ειδικά τις τελευταίες μέρες κάνει συνεχώς εμετούς. Η γιατρός στον οποία το έχω πει από την αρχή μου είπε πως αφού παίρνει βάρος, δεν υπάρχει πρόβλημα. Εσένα τώρα άρχισε; Δεν είναι αργά για να εμφανίσει παλινδρόμηση; Ίσως είναι απλώς λίγο κρυωμένο :? Πρόσεχε βέβαια πολύ να μην κοιμάται ανάσκελα, γιατί σε περίπτωση εμετού μπορεί να πνιγεί (ξέρω δύο περιπτώσεις που πήγαν εσπευσμένα στο νοσοκομείο για αυτό το λόγο). Εγώ έχω βάλει 2 βιβλία κάτω από το στρώμα στο προσκέφαλό του για να ανασηκωνεται λίγο και τη βάζω και πολύ συχνά στο ρηλάξ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα το κανει απο τοτε που ηταν 1 μηνος περιπου.Ειναι πολυ λαιμαργος οταν και βγαζει γουλιτσες πολλες ωρες μετα.Καμια φορα κλαιει γιατι πειναει και βγαζει μαζι και γουλιτσες απο το προηγουμενο γευμα!Αφου λεω ακομα δε χωνεψε παλι πειναει??Αυτες τις αχρωμες μου τις αρχισε κι εμενα τωρα αλλα σπανια.Συνηθως μετα απο ωρες βγαζει κατι σαν...γιαουρτι :lol::lol::lol::lol:

 

Η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικα ολα

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Ρενα ιδια περιπτωση εχουμε κι εμεις. Θα ενημερωσω φυσικα την γιατρο μας στο επομενο εμβολιο αλλα με καθησυχασατε αρκετα. Να ειστε καλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμάς ο μπέμπης βγάζει γουλιές αλλά μόνο με ένα συγκεκριμένο γάλα το Nutiva 1, αλλά είναι το μόνο γάλα που τον κρατάει ήρεμο (τουλάχιστον έτσι δείχνει, δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση) ενώ τα 3 προιγουμενα που του δίναμε είχε συνεχώς αέρια και πολλούς πόνους (κολικοί).

Link to comment
Share on other sites

Εγω θυμαμαι οτι ο μικρος μου μεχρι και 4,5 μηνων εβγαζε γαλα(του ειχα συνεχεια μια σαλιαρα).μου πε μια φιλη οτι μαλλον ειναι φουσκωματα και πρεπει να αρχισει τροφη(ρυζαλευρο).το συζητησα με παιδιατρο και μου πε να τις αρχισω και σταματησε να βγαζει γαλα. στη δικη σου περιπτωση που ειναι προωρο, τρωει κανονικα φρουτοκρεμα και ρυζαλευρο το απογευμα?απλη περιεργεια(για το στομαχακι του σκεφτομαι μηπως δεν πρεπει να το βαραινει αρκετα)

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

NAFSIKA γεια! Οχι δεν τρωει ακομα κρεμουλες. Μαλλον θα μας δωσει την αλλη εβδομαδα η γιατρος μας, δεδομενου οτι ουσιαστικα τωρα κλεινει τον 5ο. Επινε γαλα pre NAN που ειναι για προωρα. Ηταν ομολογουμενως αρκετα βαρυ αφου περιειχε πολλα συστατικα που στα προωρα λειπουν. Μετα περασαμε στο ΝΑΝ1. Η αλλαγη ηταν θεαματικη αφου δεν ειχε πια τοσα αερια οπως πριν. Αυτες τις μερες την κραταω μετα το γευμα στην αγκαλια μου σε ορθια σταση περιπου μια ωρα (ωχ η μεση μου, ειναι και 7 κιλα ζωη να χει) αλλα βελτιωθηκε πολυ. Βγαζει λιγοτερες γουλιτσες. Ελπιζω να μην εχουμε αλλα δυσαρεστα τωρα με τις κρεμουλες. Ανυπομονω ν' αρχισουμε παντως! Εχω κι ενα αγχος για την αρχη. (Δεν ξερω πως θα της φανει!!) Θα επανακαμψω με πολλες αποριες τις πρωτες μερες με τιςε κρεμουλες και ελπιζω στη δικη σας βοηθεια... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Θα δεις οτι οταν τις αρχισετε δεν θα βγαζει καθολου!!λογικο ειναι μωρε,τοσους μηνες μονο γαλα!!θα χορταινει..θα ειναι καλυτερα!οσο για το κουταλακι,μια μερα δουλεια ειναι...εγω φοβομουν τοσο που μου ειπαν για κατι μπιμπερο που αντι για πιπιλα εχει κουταλακι :shock: ευτυχως δεν το πηρα.το μονο που με βοηθησε ηταν το κουταλακι της chicco απο σιλικονη!!!για αρχη ειναι το καλυτερο!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας.Είμαι νέα μαμά κ έχω ένα μωράκι 1,5 μηνών.Είναι πολύ λαίμαργος (τρώει μέχρι και 180γρ) με αποτέλεσμα να κάνει πολλές φορές γουλίτσες, μετά από κάθε γεύμα.Επειδή κάνει κάθε φορά, κ παρόλο που ο παιδίατρος μου έχει πει ότι είναι φυσιολογικό εγώ ανησυχώ.Είναι φορές που μου κάνει μέχρι κ το επόμενο γεύμα.Τι προτείνεται;Μήπως έχει να κάνει κ με κολοικούς ή είναι το γάλα; (πίνουμε το almiron 1)

Σας ευχαριστώ πολύ!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...