Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-05-07, 14:09   #1
litsar

Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
litsar ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Έχετε πάρει αντιβίωση κατά την εγκυμοσύνη??

Εχω κάποιο πρόβλημα με τα νύχια όπως έχω ξαναπεί και πιθανόν να χρειαστεί να πάρω αντιβίωση. Σε σας έχει τύχει να πάρετε αντιβίωση και πόσες μέρες??? Είναι επικίνδυνο για το έμβρυο??
Παλιά 10-05-07, 14:17   #2
maria

Περιοχή: Α.ΠΑΤΗΣΙΑ, ΑΘΗΝΑ
maria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αυτό εξαρτάται και από την αντιβίωση

Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει κάτι χάπια σαν θεραπεία για μερικές μέρες γιατί είχα κάτι γυναικολογικά (δεν θυμάμαι λεπτομέρειες) αλλά μου τα είχε δώσει ο γυναικολόγος (αν και ήταν στο πρώτο τρίμηνο)
Επίσης κατά καιρούς είχα πάρει κάτι αντιπυρετικά κλπ. Μάλιστα κάθε φορά που έφτανα σε σημείο να πάρω χάπι έπαιρνα το γιατρό τηλέφωνο και δεν τον έβλεπα να ανησυχεί και ιδιαίτερα (δεν το παράκανα κιόλας)

Πάντως από ότι ξέρω μετά το πρώτο τρίμηνο μπορείς να πάρεις φάρμακα, αλλά πάντα με συμβουλή του γιατρού. Για καλού κακού ρώτα και τον γυναικολόγο σου στο τηλέφωνο για να δεις τι θα σου πει.

Επίσης η μητέρα μου λέει ότι όταν ήταν να γεννήσει στον αδερφό μου αρρώστησε με υψηλό πυρετό και πήρε αντιβίωση. Δεν έπαθε τίποτα από τα φάρμακα, μόνο από την αρρώστια είχε πρόβλημα και ο γιατρός την έβαλε να γεννήσει νωρίτερα με καισαρική (και η μάνα μου έκανε 2 καισαρικές επειδή εγώ αρχικά ήμουν ανάποδα και τότε κάναν καισαρική σε τέτοιες περιπτώσεις)
Ο χρήστης maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-07, 15:15   #3
NANA

Το avatar του χρήστη NANA

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
NANA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ

ΣΤΗΝ ΕΥΗ ΜΟΥ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ 28 Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑ ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΔΕΞΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ. ΕΙΧΕ ΜΟΛΥΝΘΕΙ ΤΟ ΝΕΦΡΟ ΜΟΥ (ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ) ΑΠΟ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΟΥΡΩΝ ΛΟΓΩ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΟΣΗΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗΣ Ο ΠΟΝΟΣ (ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΡΝΩ ΣΠΑΝΙΑ). ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕΣΑ 9 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΟΝΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΠΡΕΠΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΩ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΜΕ ΞΥΠΝΟΥΣΑΝ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΝ ΑΙΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΟΥΡΑ. ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΣΟΚ (ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ, ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΦΛΕΒΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ). ΑΛΛΕΣ ΕΓΚΥΕΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ Η' ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ ΣΥΖΥΓΟΥ ΜΟΥ (ΤΡΟΜΑΞΕ ΟΤΑΝ ΜΕ ΕΙΔΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΩ) ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ 9 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΠΙΤΙ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΑΛΛΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΜΕ ΕΙΣΑΓΟΥΝ. ΜΑΛΛΟΝ Ο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΣ ΛΟΓΟΣ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ. ΠΗΡΑ ΕΙΔΙΚΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΓΙΑ ΕΓΚΥΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΤΥΨΕΙΣ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΕΠΙΡΕΑΖΕ ΤΟ ΜΩΡΟ. ΣΕ ΤΟΤΕ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΣΤΟ GYN ΕΨΑΧΝΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑΓΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!!!!

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09
Ο χρήστης NANA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-07, 15:23   #4
ΣΟΦΙΑ

ΣΟΦΙΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NANA
ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ!!!!
:P :P :P
Παλιά 10-05-07, 15:42   #5
mimika

mimika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αναλογως την αντιβιωση Ευαγγελια μου και αν θα κρινει σκοπιμο ο γιατρος σου να την παρεις.

Εγω θυμαμαι πηρα αντιβιωση ενω ημουν εγκυος ουτε ενος μηνος (αλλα δεν το ηξερα) γιατι ειχα κοψει το δαχτυλο μου και εκανα 4 ραμματα και μου δωσανε απο το Ιατρικο Ceclor των 500 μαλιστα για να μην κανει φλεγμονη. Οταν μαθαμε για την εγκυμοσυνη δεκα μερες μετα πανικοβληθηκα γιατι την ειχα παρει ολη, αλλα μολις το ειπα στον γιατρο μου μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα αρκει να μην γινεται σε ολη την εγκυμοσυνη.

Αλλωστε τωρα ειμαι στον εβδομο και οι μεχρι τωρα εξετασεις μας ηταν ολες πεντακαθαρες!
Ο χρήστης mimika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-05-07, 15:49   #6
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είχα πάρει amoxil πριν μάθω για την υπαρξη της εγκυμοσύνης. Οι εξετάσεις που έκαναν στο μωρό μέχρι τώρα είναι πολύ καλές.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-05-07, 23:50   #7
tozdel

Το avatar του χρήστη tozdel

tozdel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αμ εγώ πέρσι κατακαλόκαιρο στον 5ο μήνα...παθαίνω μια ξεγυρισμένη πυώδη αμυγδαλίτιδα με 40 πυρετό.....δοκίμασα να μην πάρω τίποτα....αλλά τελικά δεν άντεξα, πήρα αντιβίωση....

δεν έγινε και τίποτα - την μαγουλήθρα μου την γέννησα 4.200 και χαίρει άκρας υγείας!!!
Παλιά 22-05-07, 13:48   #8
Νίκη

Το avatar του χρήστη Νίκη

Νίκη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μιας που λέτε για αντιβίωση... Μία από τις μέρες που πέρασαν και είχε καύσωνα είχα αγκαλιά τον ανεμιστήρα και εδώ και 2 μέρες πονάει φοβερά το δεξί μου αυτί... Το είπα στη γιατρό μου αλλά μου είπε ότι δε μπορώ να πάρω αντιφλεγμωνόδες χάπια και απλά να παίρων ντεπόν παναντόλ και κάτι σταγονίτσες όμως εγώ πονάω... Μήπως το πάω για ωτίτιδα? Τί να κάνω ? Πονάω

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...
Ο χρήστης Νίκη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-07, 16:12   #9
mimika

mimika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να ρωτησεις ωτορυνολαρυγγολογο Νικη μου κι αναλογως τι θα σου πει θα το κανεις σε συνεργασια παντα με τη γιατρο σου. Μπορει και να μην ειναι κατι η να ειναι αλλεργικο.

Εμενα με εχει πιασει απιστευτος βηχας στον 5ο τοσο πολυ που ειχα συσπασεις πηγα στην παθολογο μου και καταληξαμε σε ενα σιροπι και μια σκονη που ηταν οσο ακινδυνα μπορουν να ειναι τα φαρμακα ειδικα για εγκυμοσυνη και παντα σε συνεργασια με τον γυναικολογο.
Ο χρήστης mimika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-08, 14:14   #10
Nicole79

Nicole79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγώ κορίτσια είμαι στον 7ο μήνα και είναι η τρίτη φορά που παίρνω αντιβίωση λόγω υποτροπιάζουσας ουρολοίμωξης. Έχω πανικοβληθεί λίγο, αλλά ο γιατρός μου είπε ότι είναι πιθανό να με πάει έτσι μέχρι να γεννήσω γιατί αυξάνεται η πίεση στην κύστη και ξαναδημιουργείται το μικρόβιο.
Ο χρήστης Nicole79 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-01-08, 14:28   #11
eleana

Το avatar του χρήστη eleana

Περιοχή: θεσσαλονικη
eleana ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν μου ετυχε να παρω αντιβιωση αν και νομιζω πως αν δεν μπορεις να την αποφυγεις την παιρνεις
Παλιά 14-01-08, 17:56   #12
ΛΗΤΩ

Το avatar του χρήστη ΛΗΤΩ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΛΗΤΩ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είχα πάρει amoxil των 500 λόγω της λήψης τροφοβλάστη που έκανα...
Όλα ok!!!
Ο χρήστης ΛΗΤΩ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 15-01-08, 13:04   #13
happy duckie

happy duckie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω παντως παιρνω καθε μηνα αμοξιλ.
στο πρωτο 3μηνο επαθα ουρολοιμωξη κ απο τοτε παιρνω καθε μηνα για 1εβδομαδα αμοξιλ για να αποστειρωνω το ουροποιητικο.
Ο χρήστης happy duckie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-01-08, 15:23   #14
Nicole79

Nicole79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Dina πραγματικά μου έδωσες κουράγιο!!!

Thanks
Παλιά 15-01-08, 16:52   #15
soumi

Περιοχή: Αθήνα
soumi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Δεύτερη αντιβίωση

Καλησπέρα,

για να αντιμετωπίσω μία ουρολοίμωξη πήρα 10 μέρες CECLOR, όμως δεν αντιμετωπίστηκε το βακτήριο με αποτέλεσμα να πρέπει να ξαναπάρω αντιβίωση ή να κάνω κάποια ενέσιμη θεραπεία (αναλόγως τι θα δίξει το νέο αντιβιόγραμμα, μου είπε ο γιατρός).

Είχατε παρόμοια εμπειρία, και αν ναι πώς αντιμετωπίστηκε?

φιλικά,
Σούμι
Ο χρήστης soumi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-01-08, 17:20   #16
Nicole79

Nicole79 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κι εγώ ακριβώς το ίδιο έπαθα Σούμι. Τώρα ξαναείμαι σε θεραπεία. Μου είπε ο γιατρός ότι η μήτρα πιέζει την κύστη λόγω του παιδιού γι΄ αυτό δε μπορεί να μου περάσει. Μου είπε ότι υπάρχει η πιθανότητα να χρειαστεί να παίρνω θεραπεία μέχρι να γεννήσω. Αστα γαμώτο!!

Πιστεύω θα πάνε όλα καλά και για τις δυο μας. Φαντάζομαι ότι αυτά είναι αντιμετωπίσιμα.
Παλιά 15-01-08, 18:22   #17
ΒΙΚΥ

Το avatar του χρήστη ΒΙΚΥ

ΒΙΚΥ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πήρα αντιβίωση και στις 2 εγκυμοσύνες μου , λόγω φαρυγγίτιδας -αμυγδαλίτιδας και δεν είχα κανένα πρόβλημα αντίθετα ο γιατρός μου είπε οτι αν δεν έπαιρνα ίσως να είχε πρόβλημα το μωρό. Δεν ξέρω γιατί, πάντως πήρα και όλα καλά.
Παλιά 15-01-08, 21:14   #18
happy duckie

happy duckie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απ'οτι ξερω ειναι συγκεκριμενες οι αντιβιωσεις που μπορουμε να παρουμε στην εγκυμοσυνη.....
Ο χρήστης happy duckie δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-01-08, 22:15   #19
Rosangel

Το avatar του χρήστη Rosangel

Rosangel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω μεχρι στιγμης εχω παρει Amoxil που θεωρειται "ελαφρια" αντιβιωση και Procef που θεωρειται "βαρυ πυροβολικο" αλλα δεν γιναταν και αλλιως!
Παλιά 16-01-08, 11:01   #20
xazomama

Περιοχή: K. Χαλάνδρι
xazomama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Xθες το απόγευμα μου διέγνωσε ο γιατρός αμυγδαλίτιδα, που με βασανίζει εδώ και 1.5 βδομάδα, ευτυχώς όμως χωρίς πυρετό.
Mου σύστησε να πάρω Amoxil για 5 τουλάχιστον μέρες. Mου είπε ότι είναι από τις αντιβιώσεις που δίνουν σε εγκυμοσύνη.
Σήμερα θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μου για να μου πει τί να κάνω, αν και να πω την αλήθεια, προτιμώ να αποφύγω την αντιβίωση.
Δεν ξέρω όμως, αν τελικά είναι καλύτερα να μένει ο ιός στον οργανισμό μου περισσότερο διάστημα και να με βασανίζει (και το μωρό) ή να εξοντωθεί γρήγορα με την αντιβίωση.
Θα περιμένω να με ενημερώσει καλύτερα ο γυναικολόγος μου απόψε.

Aπό αυτά που διαβάζω όμως από σας κορίτσια, νομίζω ότι τελικά δεν είναι τόσο τραγικό να πάρεις αντιβίωση. Bλέπω ότι καμιά σας δεν είχε μετά πρόβλημα με την εγκυμοσύνη της και τα μωράκια σας είναι μια χαρά!

Ο χρήστης xazomama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-08, 11:14   #21
TZOYTZA

Το avatar του χρήστη TZOYTZA

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
TZOYTZA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΧΑΖΟΜΑΜΑ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ !!!!!!!!

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑMOXIL ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΗΡΑ.

Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ
ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΙ ΣΥΝΗΣΤΟΥΝ ΣΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ
ΕΞΑΛΛΟΥ. ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ Η ΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.

ΒΕΒΑΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΕΣΤΟ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ .

Παλιά 16-01-08, 11:46   #22
xazomama

Περιοχή: K. Χαλάνδρι
xazomama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστώ πολύ Tζούτζα!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο TZOYTZA
ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ Η ΙΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ.
Aυτό σκέφτομαι κι εγώ γι'αυτό θα κάνω ό,τι μου πει ο γιατρός, ακόμα κι αν δε μ'αρέσει..

Ο χρήστης xazomama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-08, 12:32   #23
sara

sara ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Kαλημερα.
Σχετικα για την αντιβιωση στην δικη μου περιπτωση ο γιατρος μου εκρινε οτι επρεπε να παρω αντιβιωση (αμοξιλ), αν θυμαμαι καλα, τον 6ο και 7ο μηνα της εγκυμοσυνης μου, την μια φορα γιατι οι εξετασεις αιματος εδειχναν ανεβασμενα τα λευκα αιμοσφαιρια και την αλλη φορα για μια ιωση που με ταλαιπωρησε. Η γνωμη του ηταν οτι δεν θα υπηρχε προβλημα...
Ο χρήστης sara δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-08, 16:16   #24
evoula k

Το avatar του χρήστη evoula k

evoula k ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη με δάγκωσε μία γάτα στον πέμπτο. Πήρα 7 μέρες Ceclor. Δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Μήν ανυσυχείς!
Ο χρήστης evoula k δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 18-01-08, 13:57   #25
Rosalita

Περιοχή: Εκεί στο Νότο...
Rosalita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και γω πήρα για 10 μέρες Amoxil των 500 τα χριστούγεννα γιατί μου βρήκε ο γυναικολόγος στα κολπικά υγρά στρεπτόκοκκο τύπου Β, ο οποίος είναι λέει επικίνδυνος στη γέννα. Μου είπε μάλιστα πριν γεννήσω να το ελέγξουμε ξανά μήπως δεν αντιμετωπίστηκε γιατί είναι σοβαρό. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να πεις όχι στην αντιβίωση? Και είχα τρομερό άγχος γιατί το καλοκαίρι είχα περάσει μεγάλη ταλαιπωρία με αλλεργεία στην Proccef (γενικά είχα να πάρω αντιβίωση ούτε θυμάμαι από πότε) και φοβήθηκα μη πάθω τα ίδια και πάθει και τίποτα το παιδί. Έκανα τεστ αλλεργείας στο νοσοκομείο και μετά τη ξεκίνησα. Το μόνο που με άγχωσε είναι ότι την ίδια μέρα που έκανα το τεστ πήρα και την πρώτη δόση, αλλά σκέφτηκα ότι και στη γέννα μας κάνουν τεστ αλλεργείας και αμέσως ξεκινούν την αγωγή. Τώρα περιμένω να πάει 4 Φλεβάρη να κάνω τον υπέρηχο β επιπέδου και ελπίζω να πάνε όλα καλά για το νέο μας διαμαντάκι!!
Παλιά 24-03-08, 10:31   #26
ΜΑΡΙΑ2

ΜΑΡΙΑ2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημέρα, είμαι στην 28η εβδοαμάδα κύησης και σε εξέταση κολπικού υγρού βρέθηκαν 2 μικροβιάκια (πρωτέας και εντερόκοκκος). αρχικά μου έδωσε την augmentin αλλά επειδή μου έκανε διάρροιες πηρα την ceclor και θα την παίρνω για 8 ημήερες μαζί με υποθετα ceclor. νιωθω τύψεις κάθε φορά που πίνω ένα χάπι και ανυσηχω για το μωρό. ο γιατρός μου είπε ότι είναι πολύ αθώα στην εγκυμοσύνη αλλά φοβάμαι πολύ. την έχει πάρει καμμία στον 7ο μήνα?
Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-03-08, 13:15   #27
ELISA

Περιοχή: Γέρακας
ELISA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα ΜΑΡΙΑ2,
είμαι στην 27η εβδομάδα και κόλλησα από τον γιο μου βακτηριακή επιπεφυκίτιδα στο μάτι μου
Ο γιος μου βάζει σταγόνες tobrex, όμως ο γιατρός μου για μένα προτιμά να πάρω CECLOR 500 για λίγες ημέρες... Το θεωρεί λέει, πιο ακίνδυνο ...
Τι να πω?
Παλιά 24-03-08, 13:23   #28
ΜΑΡΙΑ2

ΜΑΡΙΑ2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΓΙΑ ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ? ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ 8!
Παλιά 24-03-08, 13:31   #29
ELISA

Περιοχή: Γέρακας
ELISA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμένα μου είπε για τέσσερις, αλλά πρόκειται για άλλη πάθηση: βακτηριακή επιπεφυκίτιδα στο μάτι. Ήδη μετά από μία ημέρα αντιβίωσης υποχώρησε τελείως, όμως θα πάρω για άλλες τρεις ημέρες.
Μην ανησυχείς όμως, ξέρω και άλλες κοπέλες από την δουλειά μου που έχουν πάρει την συγκεκριμένη αντιβίωση κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τους, για 8 ημέρες...
Παλιά 24-03-08, 13:35   #30
ΜΑΡΙΑ2

ΜΑΡΙΑ2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΛΗ ΜΟΥ!
ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ!
Παλιά 24-03-08, 13:35   #31
eleni^^

Το avatar του χρήστη eleni^^

Περιοχή: xania
eleni^^ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

τον τριτο μηνα της εγκυμοσυνης μου εκανα επεμβαση στα βλεφαρα γιατι ειχα βγαλει τεραστια χαλαζια κ δε μπορουσα να δω καλα.εκτος απο τη ναρκωση κ τα φαρμακα που μου εβαλαν κατα τη διαρκεια της επεμβασης ,για δυο βδομαδες μετα εβαζα κολλυριο κ αλοιφη tobradex που λεγεται πως εχει κορτιζονη.ολα πηγαν καλα! κ εκανα ενα υγειεστατο κοριτσακι! κανε οτι σου πει ο γιατρος σου

Ο χρήστης eleni^^ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-03-08, 10:20   #32
ΜΑΡΙΑ2

ΜΑΡΙΑ2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μην ανυσηχεις για τα τοπικά φάρμακα, μου έχει πει ο γιατρός ότι ό,τι δεν περνάει στο αίμα (χαπι, ένεση, κτλ) δεν φτάνει στο μωρό και έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα.
Παλιά 15-04-08, 12:40   #33
ΜΑΡΙΑ2

ΜΑΡΙΑ2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αφήστε ρε κορίτσια είχα πάρει λόγω κολπίτιδας ceclor 8 μέρες και τώρα λόγω μικρόβιου στα όύρα AYGMENTIN για 8 ημέρες! μέσα σε 10 μέρες η έναρξη της 2ης αντιβίωσης!!!! όσο απόφευγα τα φάρμακα στην εγκυμοσύνη, στο 7ο μήνα μου τύχανε 2 αντιβιώσεις, αλλά τι να κάνεις. τα μικρόβια σε αυτές τις περιοχές μπορεί να προκάλεσουν πρόωρο τοκετό, λέει ο γυναικολόγος. το διακινδυνέυεις?
Παλιά 16-04-08, 11:28   #34
Rosalita

Rosalita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υπάρχουν έρευνες που δείχνουν ότι είναι πολύ πιο επικίνδυνο να μην πάρεις φάρμακα όταν είναι αυτό απαραίτητο στη διάρκεια τις εγκυμοσύνης , παρά να πάρεις..! Μην αγχώνεσαι! Απ'ότι έχω ακούσει τα φάρμακα πλέον τα δίνουν λίγο πιο εύκολα στις έγκυες.Περαστικα!
Παλιά 16-04-08, 12:21   #35
snoopy

Το avatar του χρήστη snoopy

Περιοχή: Αθήνα - Καισαριανή
snoopy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πηρα amoxil των 500 για μια εβδομαδα λιγο πριν μπω στον 5ο λογω λοιμωξης του κατωτερου αναπνευστικου....
Ο γιατρος μου ειπε πως ειναι η πλεον ακινδυνη αντιβιωση καιτ ην δινουν σε πολλες εγκυους για διαφορους λογους....
Και μου ειπε επισης πως ειναι προτιμοτερο να παρω αντιβιωση παρα να ταλαιπωρω το μαιμουδακι μου με τον απιστευτο βηχα που ειχα με αποτελεσμα να τρανταζομαι ολοκληρη.....

Εϋη
Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-04-08, 23:20   #36
Niki-76

Το avatar του χρήστη Niki-76

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Niki-76 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Niki-76
Προεπιλογή

Κι εγώ τώρα στον 7ο παίρνω Pedrexyl γιατί κάποιο μικρόβιο βρέθηκε στα κολπικά υγρά...
Δεν ήθελα με τίποτα, αλλά είναι λέει πολύ ελαφριά αντιβίωση.
Αν πρέπει λοιπόν... Τι να κάνουμε....
Παλιά 18-04-08, 00:03   #37
GrimSlayerette

Περιοχή: Αθήνα
GrimSlayerette ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χρειαστηκε να παρω Claripen και δεν ηξερα καν πως ειμαι εγγυος! Τοσο νωρις το πηρα το φαρμακο. Εκανα τεστ την δευτερη μερα και οταν το ειπα στην γιατρο μου εδωσε η το Ceclor η το Amoxil. Δεν θημαμαι καλα τωρα.

Παντως το μωρακι μας μια χαρα γεννηθηκε (και ειχα ενα αγχος...)
Ο χρήστης GrimSlayerette δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-08, 07:58   #38
theodoti

theodoti ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

το προβλημα μου και το αγχος μου ειναι το εξης: πριν ακομα να εχω καθυστερηση και επομενως πριν να μαθω οτι ειμαι εγκυος ειχα ενα αλλεργικο ποβλημα κι ο γιατρος μου εδωσε zyrtec. Πηρα ενα το βραδυ για 4 μερες και μετα τα σταματησα γιατι μου δημιουργουσαν τρομερη υπληλια. Η περιοδος που τα πηρα συμπιπτει με το τελος της τελευταιας περιοδου μου...
στις οδηγιες χρησης του φαρμακου λεει οχι χορηγηση 1ο και 3ο τριμηνο...
υπαρχει κινδυνος για το μωρο?
Ο χρήστης theodoti δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-08-08, 10:32   #39
Rosalita

Rosalita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δηλαδή υποθέτεις ότι ήσουν ήδη έγκυος? Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου,αν και υπάρχουν πολλά φάρμακα που γράφουν όχι στην εγκυμοσύνη και τα δίνουν οι γυναικολόγοι. Μην αγχώνεσαι προκαταβολικά! Έχεις πολύ δρόμο μπροστά σου με άγχη και ανησυχίες που είναι αμαρτία από τώρα να τρελαίνεσαι. Το μόνο που είμαι σίγουρη ότι δεν κάνει καθόλου στην εγκυμοσύνη είναι το ponstan...για πολλά άλλα φάρμακα είναι λίγο φλου! Θα πάνε όλα καλά!Και να ξέρεις ότι η ψυχική σου κατάσταση περνάει στο μωρό σου, γι'αυτο σου συνιστώ ψυχραιμία!
Παλιά 03-08-08, 16:58   #40
cristin

Το avatar του χρήστη cristin

Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
cristin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ,ΤΗ ΓΛΙΤΩΣΑ ΣΤΟ ΤΣΑΚ!ΟΜΩΣ ,Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΚΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ,ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΣΤΟ ΣΩΜΑ (ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΑ ,ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΥΡΕΤΟ).ΕΙΧΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΩΤΙΤΙΔΑ ,ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΕΡΑΣΕ ΜΕ ΚΑΤΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΑΝΤΙΜΙΚΡΟΒΙΑΚΗ ΚΡΕΜΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ ,ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΜΟΥ!!!!Η ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ Η ΦΛΕΓΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΥΓΙΗΣ!
Ο χρήστης cristin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές