Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρησιμοποιείτε σφουγγάρι στο μπάνιο??


Recommended Posts

Εγώ από όταν σαραντήσαμε χρησιμοποιούσα φυσικό σφουγγάρι σε κάθε πλύσιμο (και τοπικά στον ποπό και στο μπάνιο)...

 

Με τον καιρό όμως διαπιστώσαμε ότι είναι μικρά σε μέγεθος τα φυσικά σφουγγάρια και ήτανε και ακριβά αφού χαλούσαν πολύ γρήγορα... Δεν το άφηνα ποτέ μούσκεμο αλλά χάλαγε γρήγορα...

 

Μια φίλη μου μου είπε ότι αυτή δεν χρησιμοποίησε ποτέ σφουγγάρι...

 

Εσείς τι κάνετε???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κι εγω χρησιμοποιω το φυσικο σφουγγαρι.Με το μεγεθος δεν ξερω αφου ειναι μικρουλης ακομα και μια χαρα ειναι το μεγεθος.Αλλα γιατι να χαλαει τοσο γρηγορα?Εγω το αφηνω και βρεγμενο πολυ αλλα δεν εχει παθει τιποτα(ακομα τουλαχιστον :? )

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τα 2 1/2 χρ. περίπου, μόνο φυσικό σφουγγάρι... περισσότερο από συνήθεια... όντως χαλάνε πολύ γρήγορα...

Τώρα τελευταία πήρα ένα συνθετικό που μοιάζει με φυσικό. Και την ευαίσθητη περιοχή με το χέρι...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις φυσικό σφουγγαρι και βλέπω να του το συνεχιζω!!!! Α!! θα σας πω και ενα tip με το σφουγγάρι ειδικό για τα μωρά μωρα!! Του έχω και ενα μικρό αποκλειστικά για τη μυτούλα του!!! Οταν είχε αλλά και έχει συναχι του σκούπιζα - σκουπίζω τη μυτουλα του με αυτο το μικρο φυσικό σφουγγαράκι βρεγμένο αλλά πολύ καλά σταγγισμένο και παιδια να δειτε πως βγαίνουν οι μυξουλες σαν να τις ψαρεύει!! Δοκιμάστε το και θα με θυμηθείτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

2720795300041690424PQWowC_th.jpg

 

Έχω μια απέχθεια στα σφουγγάρια , φυσικά ή μη. Θεωρώ ότι κάνω καλλιέργεια μικροβίων.

Όταν ήταν πολύ μικρή, την έπλενα με γάζα ή με βαμβάκι (βαμβακοφυτίες στον νότο της αμερικής και της αιγύπτου κατέστρεψα). Μετά δοκιμάσαμε φυσικό, αλλά δε στέγνωνε γμτ! Πήγαμε στα φυτικής προέλευσης, αυτά που παγώνουν όταν στεγνώνουν και θεωρούνται αντιμικροβιακά (έχουν σχήμα λουλουδιού συνήθως και είναι σε κάτι παλ χρώματα). Αυτό πάλι χάλαγε κάθε 1-2 εβδομάδες. τελικά αυτό που κάνει χάζι η μικρή είναι μια συνθετικουριά που μοιάζει με λουλούδι και είναι κάτι σαν τούλι μαζεμένο, το οποίο κάθε φορά που είναι ν ατο χρησιμοποιήσω, το βρέχω και το βάζω στον φούρνο μικροκυμμάτων για 1-2 λεπτά. Αυτο που παίζει είναι : εγώ την πλένω με το χέρι και αυτή τρίβει το σωματάκι της με το σφουγγάρι αυτό...καθείς όπως βολεύεται!

http://family.webshots.com/album/558886719PwxWnz

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ,ΜΑΣ ΕΚΑΝΑΝ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΓΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕ ΑΥΤΟ.ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ Η ΜΑΙΑ,ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΕΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ.ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΥΓΡΑΣΙΑ ΤΟΥ,ΟΠΟΤΕ ΜΑΣ ΠΑΡΕΠΕΜΨΕ ΣΤΑ ΠΕΤΣΕΤΕ ΓΑΝΤΑΚΙΑ!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τη Ναυσικά. Τα σφουγγάρια είτε φυσικά είτε όχι, κρατάνε πάντα υγρασία (δεν προλαβαίνουν να στεγνώσουν τελείως ποτέ) και αποτελούν ιδανικό υπόστρωμα για να δημιουργηθούν μύκητες. Η καλύτερη λύση είναι τα πάνινα πετσετάκια, τα οποία τα χρησιμοποιούμε μία φορά και μετά τα πλένουμε στο πλυντήριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεχρι 2 μηνων με το χερι και τα κακακια τα καθαριζαμε με βαμβακι ή γαζούλες....

Τωρα με κανόνικο σφουγγαρι συνθετικότατο ιδιο με αυτο που πλένεται η μαμα που ειναι και πολύ μαλακο (δεν αντεχω καθόλου να με γρατζουναει το σφουγγαρι και πλένομαι με αυτα που πλένονται τα μωρα και τα εχω δοκιμασει όλα..) Οπότε διαλεξα το πιο απαλο και τον πλένω με ενα τετοιο. Απλα καθε 15 μερες το πεταμε και περνουμε άλλο. Την ευαισθητη περιοχη πάντα με το χερι

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κανά δυο φορές επιχείρησα να χρησιμοποιήσω φυσικό σφουγγάρι αλλά δε βόλευε. Άσε που μάλλον την ερεθισε. προς το παρόν δε χρησιμοποιώ τίποτα.

μόνο για τον ποπό της καμιά φορά βαμβακερά πανάκια.

Link to comment
Share on other sites

ναι το καλύτερο είναι τα πετσετάκια σαν γάντι. (εάν όχι απλώς με τα χέρια)

και τα βάζεις μετά στο πλυντήριο (ή τα ξεπλένεις και στο χέρι, και τα απλώνεις έξω)

 

απο ότι ξέρω ότι μένει υγρό πάνω απο κάποιες ώρες, (όχι μέρες)

μπορεί να αποκτήσει μικρόβια.

όταν αφήνετε τα ρούχα στο πλυντήριο, και πλυμένα να είναι και είναι υγρά, δεν μυρίζουν μετά απο κάποιες ώρες? (αναλόγως ποσο στεγανό είναι το πλυντήριο).

δεν κάνει να μένει υγρό για πολλές ώρες. πάνω απο μια μέρα υγρό, έχει σίγουρα μικρόβια- καλλιέργειες.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή χρησιμοποιούσα γαζούλα, δεν βόλευε ιδιαίτερα. Μετά σκέφτηκα τα πανάκια αλλά μέχρι στιγμής αυτό που μας βολεύει είναι το χέρι.

Τα σφουγγάρια τα απέφυγα λόγω μικροβίων.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ χρησιμοποιούσα φυσικό σφουγγάρι μέχρι που έκλεισε τον έκτο.Το άλλαζα κάθε μήνα περίπου.

Μετά είπα να το γυρίσω σε κάτι βρεφικά μικρούλικα που πουλάνε σε σχήμα καρδιάς,λουλουδιών κτλ.Ε,πήρα 2,αλλά τελικά δε χρησιμοποίησα κανένα γιατί μου φάνηκαν πολύ σκληρά.

Έχω και μια 6άδα πανάκια,αλλά δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ.Ίσως το κάνω τώρα.Ποτέ δεν είναι αργά! :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν έχω χρησιμοποιήσει σφουγγάρι ποτέ στην ζωή μου, όσες φορές το προσπάθησα δεν μου άρεσε καθόλου :roll: Και στην μπέμπα ποτέ δεν χρησιμοποιώ ... αφρόλουτρο και απαλό χεράκι της μαμάς :wink: Τον πωπουδάκο μας τον σκουπίζουμε πλέον με μωρομάντηλα ( όταν ήταν νεογέννητη με γαζούλες και νερό) και μέτα κάθε φορά πλύσιμο στον νιπτήρα :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρησιμοποιήσει σφουγγάρι ποτέ στην ζωή μου, όσες φορές το προσπάθησα δεν μου άρεσε καθόλου :roll: Και στην μπέμπα ποτέ δεν χρησιμοποιώ ... αφρόλουτρο και απαλό χεράκι της μαμάς :wink: Τον πωπουδάκο μας τον σκουπίζουμε πλέον με μωρομάντηλα ( όταν ήταν νεογέννητη με γαζούλες και νερό) και μέτα κάθε φορά πλύσιμο στον νιπτήρα :wink:

 

Έτσι και εγώ....

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Τα αυθεντικα φυσικα σφουγγαρια δεν χαλανε ποτέ,μου το εχουν πει στην Κάλυμνο που ειναι η πατριδα τους. Χαλανε τα μαϊμου που πουλανε στα jumbo και αλλου...

 

Δεν μπορω να κανω αφρο χωρις σφουγγαρι,μου ειναι αδυνατον...

Link to comment
Share on other sites

Τα αυθεντικα φυσικα σφουγγαρια δεν χαλανε ποτέ,μου το εχουν πει στην Κάλυμνο που ειναι η πατριδα τους. Χαλανε τα μαϊμου που πουλανε στα jumbo και αλλου...

 

Δεν μπορω να κανω αφρο χωρις σφουγγαρι,μου ειναι αδυνατον...

 

Κι όμως εγώ τα έπαιρνα από φαρμακείο 8 και 9€ το ένα.... :?

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση (χαζή ίσως): πού βρίσκουμε τα πετσετέ γαντάκια που λέτε; Σε καταστήματα με παιδικά;

Σε καταστήματα με bebe.Eμένα μου τα έραψε η μαμά μου :D

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα μου δεν έχει σημασία από πού τα παίρνεις ούτε πόσο τα πληρώνεις σημασία είναι να είναι φυσικό σφουγγάρι α' ποιότητας και όχι τεχνητό. Εγώ έχω πάρει από την Κάλυμνο των 5ευρώ και τα έχω χρόνια ολόκληρα...

 

Νομίζω ότι στη στεριά έχει μόνο τεχνητά... Ίσως σε αγορές στυλ Μοναστηράκι ή Μοδιάνο Θεσσαλονίκης να εχει φυσικα γνήσια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...