Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΗΣΜΕΝΑ ΠΟΔΙΑ!!!!!!!!


Recommended Posts

Χθες κατα τυχη ανακαλυψα οτι εχουν πρηστει τα ποδια μου χαμηλα στους αστραγαλους.Η πεθερα μου με φοβισε να παρω τηλ τη γιατρο μου μηπως εχω κατι,μηπως πρεπει να κανω εξετασεις και τα σχετικα.Να σημειωσω οτι αν και εχω κλεισει τον εκτο δεν παιρνω καθολου φαρμακα εκτος απο filicine.Η μαμα μου ειπε οτι και εκεινη το ειχε αυτο και δεν ειναι ανησυχητικο.Εσεις το ειχατε παθει αυτο?και απο τι προερχεται?

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 169
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το είχα πάθει και γω και ειδικά στον ένα αστράγαλο πολύ. Το είπα στο γιατρό μου είπε προληπτικά και εκανα κάποια εξέταση αίματος δεν θυμάμαι όμως ακριβως τι, και τελικά δεν ηταν τίποτα απολύτως. Μην ανησυχείς, ανέφερε το στο γιατρό σου και εκείνος θα σε καθοδηγήσει.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω να ειναι κατι το ανησυχητικο!Ειναι απο την μια η αυξηση του βαρους και απο την αλλη η εποχη που διανυουμε που επιβαρυνει την κατασταση με τα ποδια που πρηζονται!!!!

Παντως καλυτερα να μιλησεις με τον γιατρο σου για να εισαι σιγουρη!!!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρησμένα πόδια ε??

 

φαντάζομαι πως, αν μίλησες ήδη με τον γιατρό σου, θα σου ζήτησε εξετάσεις ούρων σίγουρα, κι αν θυμάμαι σωστά μόνο ούρων. θα τσεκάρετε την περίπτωση για _νομίζω_ προεκλαμψία....αλλά μην σκιάζεσαι!!

 

εγώ είχα πρηστεί πάρα πολύ - δεν έβλεπες αστράγαλο σε κανένα πόδι ούτε μπορούσα να λυγίσω τα κάτω άκρα. ήταν πρησμένα ακόμα και στις πατούσες. δοκίμασα διάφορες κρέμες και κατα βάση τα πόδια ψηλά...οι κρέμες δεν έκαναν τίποτα ούτε καν με ανακούφισαν. με βοηθούσε πολύ μόνο το μασάζ στα πόδια....και παρακαλούσα για όποιον είχε την διάθεση αφού εγώ δεν τα έφτανα!

 

μην ανησυχείς - απλά να ξεκουράζεσαι και σε κάθε ευκαιρία μασάζ και ψηλά σε μαξιλάρια!!

 

:wink:

Link to comment
Share on other sites

και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα, ειδικά με την ζέστη τα πόδια πρήζονται γενικότερα και όχι μόνο στοθς αστραγγάλους.

 

Να φοράς παπούτσια που να μην έχουν λουράκια γύρω από τον αστράγαλο, όταν μπορείς να ξαπλώνεις με τα πόδια ψηλά και τέλος προσπάθησε να αποφύγεις το αλάτι όσο μπορείς...

 

Εμένα αυτές τις συμβουλές μου είχε δώσει ο γιατρός και μάλιστα επέμενε να μην τρώω καθόλου αλάτι (αυτό βέβαια δεν γινόταν)

 

Έπειτα κάνε μασάζ (να σου κάνουν) και ποδόλουτρα...εμένα με ανακούφιζε κάπως.

Επίσης είχα αγοράσει spray μέντας από το Body shop και ψεκαζόμουν. Όχι ότι έκανε κάτι στο πρήξιμο, αλλά με δρόσιζε και με ανακούφιζε λίγο από τον πόνο που είχα από το πρήξιμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα σου ζήτησε εξετάσεις ούρων σίγουρα, κι αν θυμάμαι σωστά μόνο ούρων. θα τσεκάρετε την περίπτωση για _νομίζω_ προεκλαμψία....αλλά μην σκιάζεσαι!!

 

πω πω!! τα΄ χω ξεχασει κιόλας!! έχει δίκιο η tozdel και εμένα ούρων μαλλον μου χε πει και όχι αίματος όπως σου έγραψα!! :?:oops:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από αυτά που σου λένε τα κορίτσια, επειδή έχω πρόβλημα με τα νύχια μου από την πρώτη εγκυμοσύνη (μπαίνουν μέσα στο κρέας) και πρήζονται τα δάχτυλά μου, επισκέφτηκα έναν πολύ καλό ορθοπεδικό και μου είπε να κάνω ποδόλουτρο με αλατόνερο για μισή ώρα κάθε βράδυ... το αλάτι ξεπρήζει πολύ τα πόδια... χτες που έκανα ανακουφίστηκα...

 

για δοκιμάστε το...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κοριτσια!!!!

Εχετε δικιο,πρωτα μου ζητησε να μετρησω πιεση,ειχα 12 με 7,5 και σημερα το πρωι πηγα για εξεταση ουρων.Το απογευμα θα παρω τα αποτελεσματα ελπιζω να μην κατι σοβαρο.Ηδη απο χθες το βραδυ εκοψα το αλατι και εβαλα τα ποδια μου ψηλα σε μαξιλαρια!!!!Ισως να ειναι και απο τη ζεστη,πολυ ζεστη αυτες τις μερες αχ πως θα περασει το καλοκαιρι που γενναω Αυγουστο :cry::cry::cry:

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites

valent θα περάσει...μην ανησυχείς!και εγώ Αύγουστο γέννησα. Θα έχεις το aircondition για να περνάνε οι δύσκολες μέρες και μια χαρά θα είσαι. Εγώ με θυμάμαι Αύγουστο λίγο πριν γεννήσω με την κοιλιά νααααα, να έχει καύσωνα και να είμαι μόνιμος κάτοικος κρεβατοκάμαρας (μόνο εκει είχαμε κλιματιστικό) με μία γαβάθα καρπούζι στο χέρι (μιλάμε για πολύ καρπούζι :D:D ) και να πηγαίνω συνέχεια τουαλέτα...κορυφαίες στιγμές :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ποδόλουτρο με αλάτι το έχω ακούσει κι εγώ...

 

Παιδιά κι εγώ Αύγουστο γεννάω (μάλλον για τέλη Ιουλίου με βλέπω) αλλά... δεν έχουμε αιρκοντίσιον στο σπίτι... (στη δουλειά έχω 20βαθμούς χειμώνα καλοκαίρι). Πάντως εμένα τα πόδια μου είναι ακόμη νορμάλ (και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα... Όσο για το καρπούζι... μπιζέλι, δεν τολμάω να φάω γιατί εγώ και χωρίς να είμαι έγκυος έχω συχνοουρία, φαντάσου τώρα (έχει τύχει να ξυπνήσω 6 φορές την νύχτα).. οπότε φαντάσου να φάω και καρπούζι... θα μαζέψω τα μπογαλάκια μου και θα μετακομίζω στο μπάνιο!!!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η καλύτερη εποχή κορίτσια...κι ας ταλαιπωριέσαι λίγο απο ζεστη.Το παιδί ξεπετάγεται και δεν αναρωτιέσαι αν κρυώνει, αν είναι καλά ντυμένο, πολλά ρούχα για πλυσιμο στην αρχή (μόνο φανελάκια). Και έχεις έναν ολόκληρο χρόνο μέχρι το επόμενο καλοκαίρι για να επανέλθεις λίγο στα φυσιολογικά σου και να εχει χρονίσει και το μπεμπέ!!!μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη εποχή κορίτσια...!

 

Συμφωνώ και εγω που γεννησα τελη Σεπτεμβρη ήταν πολύ καλή εποχή

αυτά βέβαια δεν τα προγραμματίζεις λέμε τώρα.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

αυτά βέβαια δεν τα προγραμματίζεις λέμε τώρα.

 

Εμείς πάντως και τις 2 εγκυμοσύνες προγραμματισμένα τις κάναμε.... ξέρετε τώρα... "δεν μπορώ τότε γιατί θα έχω πολύ δουλειά", "όχι τότε μωρέ.. χειμωνιάτικα" και τέτοια....

Πάντως Ιούνιο που γέννησα την μικρή μου, μ' άρεσε πάρα πολύ... ούτε ζέστες έφαγα πολλές ... και μέχρι να χειμωνιάσει είχε γίνει κοπελάρα...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Μπιζέλι... με τα ticker δεν τα πάω καλά.... (κυρίως επειδή δεν μ' αρέσει να δίνω προσωπικά δεδομένα στο διαδίκτυο). Να φανταστείς ότι το μόνο forum στο οποίο συμμετέχω, είναι αυτό εδώ, επειδή μου φάνηκε σοβαρό και αξιόπιστο.

Η Μαρία θα κλείσει τα 3 σε κανέναν μήνα...

Δεν έβαλα τικερ αλλά άλλαξα την υπογραφή μου για να φαίνεται.... Πως σου φαίνεται τώρα???

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα που πρηζονταν τα ποδια ουτως η αλλως τα καλοκαιρια τωρα εχω ηδη ανεβει ενα με δυο νουμερα. Αλλα παλι καλα που ειναι καλοκαιρι και φοραω τις σαγιοναριτσες μου και τα ανοιχτα μου γιατι φανταστειτε πρησμενα ποδια και χειμωνας. Τι να βαλεις? Αρβυλες....??????

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΖΗΜΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ!!!ΑΝΕΒΗΚΑ ΕΝΑ ΝΟΥΜΕΡΟ ΣΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ !!ΠΕΡΑΣΑ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΕΝΝΗΣΑ,Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΤΟ ΛΕΥΚΩΜΑ(ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΟΜΙΚΡΟΝ).ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΙΜΑΤΟΣ,ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ,ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΛΜΥΡΑ.ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΝΑΛΑΤΑ!!!ΟΧΙ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΠΡΗΣΤΟΥΝ,ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΤΗΡΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ!!! :lol:

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΕΙΧΑΝ ΠΡΗΣΤΕΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΣΤΟΝ 8ο (ΕΙΧΑΝ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΣΩΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΞΕΧΩΡΙΖΕΣ ΓΑΜΠΑ ΚΑΙ ΑΣΤΡΑΓΑΛΟ) ΑΛΛΑ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΞΕΠΡΗΣΤΙΚΑΝ (ΓΕΝΝΗΣΑ 41,5 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ). ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ, ΤΗΝ ΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΥΓΡΩΝ (Μ' ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΑΛΜΥΡΑ)) . ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ποδόλουτρο με αλάτι το έχω ακούσει κι εγώ...

 

Παιδιά κι εγώ Αύγουστο γεννάω (μάλλον για τέλη Ιουλίου με βλέπω) αλλά... δεν έχουμε αιρκοντίσιον στο σπίτι... (στη δουλειά έχω 20βαθμούς χειμώνα καλοκαίρι). Πάντως εμένα τα πόδια μου είναι ακόμη νορμάλ (και στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν είχα πρόβλημα... Όσο για το καρπούζι... μπιζέλι, δεν τολμάω να φάω γιατί εγώ και χωρίς να είμαι έγκυος έχω συχνοουρία, φαντάσου τώρα (έχει τύχει να ξυπνήσω 6 φορές την νύχτα).. οπότε φαντάσου να φάω και καρπούζι... θα μαζέψω τα μπογαλάκια μου και θα μετακομίζω στο μπάνιο!!!!!

 

ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΛΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΕΝΝΑΜΕ;

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 17 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ.

ΣΟΦΙΑ ΕΣΥ ΠΟΤΕ;ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ;

Link to comment
Share on other sites

pixy,

εγώ 'εχω τελική 6/8. Και πιστεύω ότι θα γενήσω νωρίτερα :

α) Από διαίσθηση

β) επειδή είναι το δεύτερο

γ) Επειδή η πρώτη που γεννήθηκε και 1 βδομάδα νωρίτερα ήταν 3350 και ψιλοσφήνωσε και ο γιατρός ζορίστηκε να την βγάλει... Έτσι λέμε τώρα αν δούμε το δεύτερο να μεγαλώνει αρκετά να προκαλέσουμε τοκετό νωρίτερα....

 

Βασικά όμως το προαίσθημα είναι πιο βασικό....

 

Όντως παιδιά πάντως ξέρετε πόσος κόσμος γεννάει τον Αύγουστο;;;;

Παααααρα πολύς... Φοβάμαι ότι δεν θα βρίσκουμε οικονομικά δωμάτια στις κλινικές και θα μας βάζουν σε σουίτες... Θα μας βγει ο κούκος αϊδόνι...

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

ξέρω ξέρω... :D:D

και εμείς το ίδιο κάναμε πέρισυ το Νοεμβριο!!!

Σαν ταίνια ακούστηκε αυτό :shock::shock:

ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΠΕΡΙΣΥ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ!!! :lol::lol:

 

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑ ΠΕΡΣΙ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ... :oops: ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΕΡΣΙ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ...ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΤΗΝ ΕΥΗ ΜΟΥ. ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...