Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 11-04-07, 17:01   #1
valent

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
valent ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ!!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!!

ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΟΜΟΡΦΑ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΓΑΤΕ ΠΟΛΥ,ΕΙΔΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ......
ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ!!!
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΑΝΩΔΥΝΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗΕ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.
Παλιά 11-04-07, 18:03   #2
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω δεν παρακολουθησα μαθηματα αλλα θελω να σου πω οτι το μετανιωσα.Την ωρα της εξωθησης δεν ηξερα τι να κανω!Σου λενε βεβαια οι μαιες και ο γιατρος σπρωξε,σπρωξε αλλα πιστευω οτι αν ειχα παρακολουθησει τα μαθηματα θα ημουν πιο εξοικιωμενη με τη διαδικασια.
Εγω μενω στην Καβαλα και ξερω οτι κανουν τετοια μαθηματα στο νοσοκομειο και στο Κεντρο Μητερας και Παιδιου του ΙΚΑ οποτε φανταζομαι οτι κατι αντιστοιχο θα ισχυει και στη Θεσσαλονικη
Παλιά 12-04-07, 08:43   #3
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω εκανα μαθηματα τοκετου με την μαια που ειχε ο γιατρος μου.πηγα 2 φορες και τα εμαθα,ετσι ηξερα τι και πως να το κανω και πιστευω με βοηθησε αυτο πολυ,ειχα πολυ λιγοτερο αγχος.σε μερικα νοσοκομεια,δημοσια,συνηθως κανουν μαθηματα τοκετου,πρεπει να ρωτησεις ομως γιατι δεν ξερω για θεσσαλονικη.
Ο χρήστης aggeliki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-04-07, 09:18   #4
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ιπποκράτειο -για ραντεβού τηλ 2310-892677. ¨Εκαναν δωρεάν πριν από κάποιο καιρό, αλλα δεν ξέρω αν τα συνεχίζουν
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-04-07, 17:08   #5
NANA

Το avatar του χρήστη NANA

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
NANA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ, ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΤΗ ΜΑΙΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΤΑΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΑΘΗΜΑΤΑ. ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΥ ΤΗΣ (ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ) ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΚΑΝΑ 10 ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΤΜΗΜΑ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΕΓΚΥΕΣ ΙΔΙΑΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΒΔΟΜΑΔΑ. ΒΛΕΠΑΜΕ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ, KANAME ΑΣΚΗΣΕΙΣ, ΜΑΘΑΜΕ ΑΝΑΠΝΟΕΣ, ΡΩΤΟΥΣΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ, ΔΙΑΒΑΖΑΜΕ ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΚΛΠ. ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΟΠΟΙΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΣΗΤΗΣΕΙ.

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09
Ο χρήστης NANA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-08, 07:16   #6
Helene

Περιοχή: ΒΟΙΩΤΙΑ
Helene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα σας, μια ερωτηση ρε παιδια για οσους κανανε μαθηματα ανωδυνου τοκετου στο ελενα. Ποσες ωρες είναι? Γινονται σε συνεχομενες μερες? Τα 2 μαθηματα που πρεπει να παρακολουθησει ο συζυγος για να παραβρισκεται στον τοκετο εχει σημασια ποια θα είναι?
Ο χρήστης Helene δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-08, 07:45   #7
mariori

mariori ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τα μαθήματα είναι για μια εβδομάδα, δίωρα 9-11 το πρωί από Δευτέρα έως Παρασκευή. Μπορείς να τα παρακολουθήσεις εφόσον γεννήσεις στο Έλενα. Πρέπει να τα κάνεις από την 30η έως την 32η εβδομάδα. Μου είπαν ότι αν θέλει ο σύζυγος να παρευρίσκεται στον τοκετό θα πρέπει να παρακολουθήσει οπωσδήποτε το 2ο και το 3ο δίωρο. Το κόστος είναι ένα συμβολικό παράβολο 3 ευρώ. Περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο 210-6402366 στο τμήμα ψυχοπροφυλακτικής και στο :
http://www.hospital-elena.gr/klinikes/psyco.html
Ο χρήστης mariori δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-09-08, 08:14   #8
Helene

Περιοχή: ΒΟΙΩΤΙΑ
Helene ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ mariori για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες! Να είσαι καλά!
Ο χρήστης Helene δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-08, 15:41   #9
ΛΕΝΑΝΕΚ

Το avatar του χρήστη ΛΕΝΑΝΕΚ

Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ΛΕΝΑΝΕΚ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΑ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΙ ΕΓΩ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΓΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΑΤΤΙΚΟ? ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝ ΠΑΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ!
Ο χρήστης ΛΕΝΑΝΕΚ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-10-08, 19:27   #10
monbebe

Το avatar του χρήστη monbebe

monbebe ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ta ma8hmata pote einai kalytero na ginoun? menw ektos attikhs kai o perissoteros xronos pou 8a exv gia na parakoloy8hsv ma8hmata sto elena 8a'nai otan anebw ston 9o! ginontai tote?
Παλιά 14-10-08, 20:09   #11
yogini

Το avatar του χρήστη yogini

yogini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο MargaritaM
ta ma8hmata pote einai kalytero na ginoun? menw ektos attikhs kai o perissoteros xronos pou 8a exv gia na parakoloy8hsv ma8hmata sto elena 8a'nai otan anebw ston 9o! ginontai tote?
Συνήθως τα κάνουν στις αρχές του 8ου για να μην εχεις βαρύνει και πολύ. Κλείνεις θέση κανα μήνα πριν φυσικά....τώρα αν τους πεις οτι εισαι απο επαρχία ίσως σου πουν ΟΚ. Αλλα στον 9ο θα προλάβεις μωρέ η θα το ξεγεννήσεις στο μάθημα να κάνουν και οι υπόλοιπες Live παρακολούθηση
Ο σύζυγος αν θελει να παρευρίσκεται στη γέννα πρεπει να έρθει σε 2 μαθήματα (2ο & 3ο μάλλον).

Διαρκούν 5 ημέρες, Δευτέρα-Παρασκευή 9-11 και κοστίζουν 3? όλα
Ο χρήστης yogini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές