Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-01-11, 19:47   #561
alex83

alex83 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ! ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝ ΤΑ ΝΥΧΤΙΚΑ ΜΕ ΚΟΥΜΠΑΚΙ.ΜΕΤΑ ΕΒΑΖΑ ΠΥΤΖΑΜΕΣ!
ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΑ ΚΥΡΙΩΣ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΡΟΥΧΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΙΟΥΝΙΟΥ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΩ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ Η' ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ?
Ο χρήστης alex83 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-11, 20:40   #562
chrifili

Το avatar του χρήστη chrifili

chrifili ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα! Διαβαζω διαφορα για το βαλιτσακι του μαιευτηριου κ εχω λιγο μπερδευτει! Αν κ το εχω ετοιμο.. Εχω μια απορια κ θα ηθελα αν καποια κοπελα γεννησε προσφατα στο Αρεταιειο να μου τη λυσει! Πρεπει να εχω δικα μου φορμακια για το μωρο? Δλδ οταν γεννησω θα μου ζητησουν φορμακι να το ντυσουν? Καπου ειχα διαβασει οτι τους φορανε δικα τους απλα επειδη μπορει να εχουν ελλειψη καλο ειναι να εχουμε κ μεις καποια. Ισχυει αυτο??
Παλιά 19-01-11, 22:15   #563
sokolata

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
sokolata χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο alex83 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ! ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΒΟΛΕΨΑΝ ΤΑ ΝΥΧΤΙΚΑ ΜΕ ΚΟΥΜΠΑΚΙ.ΜΕΤΑ ΕΒΑΖΑ ΠΥΤΖΑΜΕΣ!
ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ, ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΑΡΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΑ ΚΥΡΙΩΣ ΧΕΙΜΩΝΙΑΤΙΚΑ ΡΟΥΧΑ. ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΙΟΥΝΙΟΥ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ ΤΙ ΡΟΥΧΑΛΑΚΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΡΩ ΜΑΚΡΥΜΑΝΙΚΑ Η' ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ?
Γέννησα αρχές Ιουνίου και στη μικρή μου φορούσα μακρυμάνικα τις πρώτες εβδομάδες. Τα καλοκαιρινά τα έβαλα τον Ιουλίο που άρχισαν οι μεγάλες ζέστες.
Ο χρήστης sokolata δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-11, 11:38   #564
maria ampelokipi

Το avatar του χρήστη maria ampelokipi

maria ampelokipi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

εγώ πάλι νομίζω καλοκαιρινά, γιατί τα μωρά ζεσταίνονται πολύ. Αν κάνει δροσούλα το τυλίγεις με ένα σεντονάκι ή ένα κουβερτάκι πικεδένιο καλοκαιρινό. Εγώ γέννησα Μάιο, αλλά πολύ γρήγορα έκανε πολλή ζέστη και το μωρό ίδρωνε με τα μακρυμάνικα και τελικά το είχαμε συνέχεια με κοντομάνικα και τα μπουτάκια έξω. Το βράδυ μόνο το σκεπάζαμα με ένα σεντονάκι και ήταν μια χαρούλα.
Με το καλό!
Ο χρήστης maria ampelokipi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 25-01-11, 10:15   #565
baila

Περιοχή: ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ
baila χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή μπουκαλακι με νερο για την αιθουσα τοκετων

καλημερα σε ολες τις μελλουσες μανουλες
μπηκα να σας προτεινω κατι που ειχα μαζι μου κατα τη διαρκεια του τοκετου και με εσωσε
μπουκαλακι με νερο απο αυτα με το ειδικο πωμα που μπορεις να πινεις χωρις να σου χυνεται
βασικο βεβαια να σε αφηνουν να πιεις νερο
εγω επινα οσο ηθελα και πραγματικα χρειαστηκα πολυ νερο
μου εδιναν απο κει ποτηρακι αλλα δε μπορεις να πιεις οταν εισαι μισιξαπλωμενος

αρα προσθεστε στα πραγματα σας μπουκαλακι 'αθλητικο' με νερο

με το καλο τα μωρακια σας

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο
Ο χρήστης baila δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-11, 19:46   #566
joan80

Το avatar του χρήστη joan80

joan80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο chrifili Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα! Διαβαζω διαφορα για το βαλιτσακι του μαιευτηριου κ εχω λιγο μπερδευτει! Αν κ το εχω ετοιμο.. Εχω μια απορια κ θα ηθελα αν καποια κοπελα γεννησε προσφατα στο Αρεταιειο να μου τη λυσει! Πρεπει να εχω δικα μου φορμακια για το μωρο? Δλδ οταν γεννησω θα μου ζητησουν φορμακι να το ντυσουν? Καπου ειχα διαβασει οτι τους φορανε δικα τους απλα επειδη μπορει να εχουν ελλειψη καλο ειναι να εχουμε κ μεις καποια. Ισχυει αυτο??
Εγώ γέννησα πριν από περίπου δύο μήνες στο Αρεταίειο. Όταν γεννιέται το μωράκι του φοράνε ένα δικό τους φορμάκι, σαν φουστανάκι, είναι ανοιχτό από κάτω. Έχει πολύ πλάκα. Μετά, επειδή έχεις το μωρό μαζί σου, του φοράς εσύ ό,τι θέλεις. Όταν έρχονται το πρωί να το πάρουν να το κάνουν μπάνιο, σου ζητάνε και καθαρά ρουχαλάκια για να το αλλάξουν. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μαζί σου 6-7 ζιπουνάκια και φορμάκια (μπορεί να λερωθεί μέσα στη μέρα). Επίσης μπορείς να πάρεις τη δική σου κουβετρούλα αγκαλιάς και σεντονάκια αν θέλεις. Για το μωρό δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο. Τα παρέχει όλα το νοσοκομείο. Για εσένα όμως θα πρέπει να πάρεις εσώρουχα και σερβιέτες γιατί δεν δίνουν.
Ο χρήστης joan80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-01-11, 20:29   #567
XΡΙΣΤΙΝΑ

Το avatar του χρήστη XΡΙΣΤΙΝΑ

XΡΙΣΤΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αχ αντε να ετοιμαζω κι εγω την βαλιτσουλα μου σιγα σιγα...
Παλιά 25-01-11, 21:53   #568
chrifili

Το avatar του χρήστη chrifili

chrifili ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο joan80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ γέννησα πριν από περίπου δύο μήνες στο Αρεταίειο. Όταν γεννιέται το μωράκι του φοράνε ένα δικό τους φορμάκι, σαν φουστανάκι, είναι ανοιχτό από κάτω. Έχει πολύ πλάκα. Μετά, επειδή έχεις το μωρό μαζί σου, του φοράς εσύ ό,τι θέλεις. Όταν έρχονται το πρωί να το πάρουν να το κάνουν μπάνιο, σου ζητάνε και καθαρά ρουχαλάκια για να το αλλάξουν. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μαζί σου 6-7 ζιπουνάκια και φορμάκια (μπορεί να λερωθεί μέσα στη μέρα). Επίσης μπορείς να πάρεις τη δική σου κουβετρούλα αγκαλιάς και σεντονάκια αν θέλεις. Για το μωρό δεν θα χρειαστείς τίποτα άλλο. Τα παρέχει όλα το νοσοκομείο. Για εσένα όμως θα πρέπει να πάρεις εσώρουχα και σερβιέτες γιατί δεν δίνουν.
Ευχαριστω παρα παρα πολυ! Να σου ζησει το μωρακι σου!
Παλιά 26-01-11, 18:50   #569
katerina1981

Περιοχή: κρητη
katerina1981 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

πριν απο λιγες μερες γεννησα στο Ελενα. Ημουν στα λουξ μονοκλινα στον 5ο οροφο κ σκεφτηκα να πω τι σας παρεχουν για οποια κοπελα γεννησει εκει. Σε σας θα δωσουν σερβιετες κ για τις πρωτες μερες κ για μετα, επισης κ πετσετες. Για το μωρο χρειαζεται μονο να εχετε ρουχαλακια. Τα παντα για την αλλαγη του κ το μπανιο του υπαρχουν σε ενα δωματιο που τα εχει ολα. Επισης οποια κοπελα γεννησει τωρα χειμωνα να κραταει ζεστα ρουχαλακια, διοτι τα μωρα χρειαζονται πολυ ζεστη τις πρωτες μερες για να εγκλειματιστουν εξω απο την κοιλιτσα.
Παλιά 09-02-11, 22:20   #570
penny_star

Περιοχή: thessaloniki
penny_star ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα κοριτσια!!!Μπορει να με βοηθησει καποια κοπελα που εχει γεννησει στο Γέννεσις...σερβιετες λοχειας,εσωρουχα μιας χρησεως,πετσετες προσωπου-μπανιου στα παρεχει το μαιευτηριο και γενικα τι σου παρεχει ή πρεπει να τα εχω μαζι μου στο βαλιτσακι?κ αν στα παρεχει το μαιευτηριο στα χρεωνει επιπλεον ή συμπεριλαμβανονται στην τιμη του δωματιου?επισης ακουσα οτι σε καποιες κλινικες σου ζηταν να εχις μαζι σου νυχτικο για να το φορας την ωρα του τοκετου!ισχυει αυτο?
Ο χρήστης penny_star δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-11, 12:24   #571
ZA25

ZA25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γέννησε κάποια στο πανεπιστημιακο της Αλεξανδρούπολης? Για το μωράκι τι σου παρέχουν?Πάνες, κορμακια, φορμάκια, κουβερτούλα, αφρόλουτρο κρεμούλα χρειάζονται?Το έχεις συνέχεια στο δωμάτιο το μωρό ή μπορει να το έχουν σε θάλαμο νεογνών (τις ώρες του επισκεπτηρίου π.χ.)?
Ο χρήστης ZA25 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-03-11, 10:25   #572
belle

Το avatar του χρήστη belle

belle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

παραθετω την λιστα που εχει στην ιστοσελιδα του το Ιασω για την βαλιτσα μαιευτηριου:
Η τσάντα για το μαιευτήριο

Σας προτείνουμε η τσάντα που θα πάρετε μαζί σας στο μαιευτήριο να περιλαμβάνει:

Για εσάς

* Νυχτικά που ανοίγουν μπροστά, ώστε να μπορείτε να θηλάζετε το μωρό σας άνετα.
* Στηθόδεσμους θηλασμού.
* Μια ρόμπα
* Εσώρουχα
* Παντόφλες
* Πετσέτες
* Επιθέματα στήθους.
* Σερβιέτες.
* Λαστέξ ή ζώνη για μετά το τοκετό (αφού συμβουλευτείτε τη μαία).
* Ρούχα και παπούτσια για να βγείτε από το μαιευτήριο.

Για την φροντίδα σας

* Νεσεσέρ με καλλυντικά (και για ελαφρύ μακιγιάζ)
* Σαμπουάν
* Αφρόλουτρο
* Σαπούνι
* Οδοντόκρεμα
* Οδοντόβουρτσα
* Σφουγγάρι
* Σεσουάρ για τα μαλλιά

Για το μωρό σας

* Φανελάκι
* Καλτσάκια
* Φορμάκι εξόδου
* Ζακετούλα
* Κουβερτούλα
* Σκουφάκι
* Πάνες
* Port – BeBe
* Βιβλία

Μπορείτε επίσης να φέρετε φωτογραφική μηχανή ή κάμερα και οτιδήποτε άλλο νομίζετε ότι θα σας χρειαστεί.

Σας συμβουλεύουμε να έχετε προετοιμάσει το παιδικό δωμάτιο, έτσι ώστε όταν επιστρέψετε από το μαιευτήριο να είναι έτοιμο.

το μονο που με προβληματισε ειναι το "πετσετες" δηλαδη δεν εχουν; και τι πετσετες για το μπάνιο μπουρνουζι ή για προσωπο χερια;;;αν γνωριζει καποια κοπελα...
Ο χρήστης belle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-03-11, 06:08   #573
lm1980

lm1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο belle Εμφάνιση μηνυμάτων
παραθετω την λιστα που εχει στην ιστοσελιδα του το Ιασω για την βαλιτσα μαιευτηριου:
Η τσάντα για το μαιευτήριο

Σας προτείνουμε η τσάντα που θα πάρετε μαζί σας στο μαιευτήριο να περιλαμβάνει:

Για εσάς

* Νυχτικά που ανοίγουν μπροστά, ώστε να μπορείτε να θηλάζετε το μωρό σας άνετα.
* Στηθόδεσμους θηλασμού.
* Μια ρόμπα
* Εσώρουχα
* Παντόφλες
* Πετσέτες
* Επιθέματα στήθους.
* Σερβιέτες.
* Λαστέξ ή ζώνη για μετά το τοκετό (αφού συμβουλευτείτε τη μαία).
* Ρούχα και παπούτσια για να βγείτε από το μαιευτήριο.

Για την φροντίδα σας

* Νεσεσέρ με καλλυντικά (και για ελαφρύ μακιγιάζ)
* Σαμπουάν
* Αφρόλουτρο
* Σαπούνι
* Οδοντόκρεμα
* Οδοντόβουρτσα
* Σφουγγάρι
* Σεσουάρ για τα μαλλιά

Για το μωρό σας

* Φανελάκι
* Καλτσάκια
* Φορμάκι εξόδου
* Ζακετούλα
* Κουβερτούλα
* Σκουφάκι
* Πάνες
* Port – BeBe
* Βιβλία

Μπορείτε επίσης να φέρετε φωτογραφική μηχανή ή κάμερα και οτιδήποτε άλλο νομίζετε ότι θα σας χρειαστεί.

Σας συμβουλεύουμε να έχετε προετοιμάσει το παιδικό δωμάτιο, έτσι ώστε όταν επιστρέψετε από το μαιευτήριο να είναι έτοιμο.

το μονο που με προβληματισε ειναι το "πετσετες" δηλαδη δεν εχουν; και τι πετσετες για το μπάνιο μπουρνουζι ή για προσωπο χερια;;;αν γνωριζει καποια κοπελα...

ΛΟΙΠΟΝ... ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΙΑΣΩ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΤΡΙΚΛΙΝΟ SUPERIOR( ΑΝ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ :
3 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΥΤΖΑΜΕΣ...ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΤΕ ΘΑ ΛΕΡΩΘΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ..
ΠΑΝΤΟΦΛΕΣ
ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ. ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.
ΕΣΩΡΟΥΧΑ..
ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ..ΦΕΡΝΟΥΝ 2 ΠΑΚΕΤΑ ΤΕΝΑ ΓΑΙΔΟΥΡΟΣΕΡΒΙΕΤΕΣ,ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ ΤΗΣ ΚΑΘΕΜΙΑΣ.. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΒΑΖΑ 2 ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ,ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 2 ΜΕΡΕΣ.
Ρούχα και παπούτσια για να βγείτε από το μαιευτήριο.
ΑΝΤΙΣΗΠΤΙΚΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΣΟΥ ΔΙΝΟYN

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ :
TA ΡΟΥΧΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΕΙ.
ΠΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΨΙΜΟ.
ΡΟΥΧΙΝΗ ΠΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΤΕ ΠΑΝΩ ΣΑΣ.
Ο χρήστης lm1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-11, 11:51   #574
belle

Το avatar του χρήστη belle

belle ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

lm1980 Να σου ζήσει το μωράκι σου και σέυχαριστω.. πολυ για την απαντηση... να πάρω και σαγιονάρες για το μπάνιο μήπως έχει νερά; αγόρασα και κάτι βρακάκια μιας χρήσης λες να μου χρειαστούν ; εβαλά και ενα κουτί χαρτομάντηλα μέσα στην βαλίτσα και αντισηπτικό για τα χέρια...
για το μωράκι - επειδή θα κάνω rooming in χρειάζομαι τίποτα πανάκια, γαντακια, μωρομάντηλα στο Ιασώ;
Γενικά έμεινες ευχαριστημένη από το μαιευτήριο το δωμάτιο κλπ;
Ο χρήστης belle δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-04-11, 16:27   #575
ποτάκης

ποτάκης ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ετοιμάζω τη βαλίτσα και εγώ αλλά έχω ολίγον τι πελαγώσει
Οπότε αν κάποια μπορεί ας μου απαντήσει στις παρακάτω κρίσιμες ερωτήσεις:
1) Αγόρασα τις τενα lady maxi night για τις πρώτες 1-2 μέρες (Για μετά έχω πάρει κανονικές νυκτός). Κάνουν τη δουλειά τους?
2)Κάπου παραδίπλα στις τενα είδα μια κρέμα, την tena wash cream 3in1 και την πήρα για στεγνό πλύσιμο την πρώτη μέρα. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι για όλο το σώμα ή μόνο για απο κάτω. Ξέρει κάποια πώς χρησιμεύει?
3)Θα γεννήσω προγραμματισμένα 26 μαϊου και σκέφτομαι να πάρω μαζί μόνο σαγιονάρες και όχι παντόφλες σε αντίθεση με οτι βλέπω σε όλες τις λίστες. Ποια η γνώμη σας?
Παλιά 11-04-11, 16:32   #576
agapoulini

Το avatar του χρήστη agapoulini

agapoulini ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο to fasolaki mou Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Αγόρασα τις τενα lady maxi night για τις πρώτες 1-2 μέρες (Για μετά έχω πάρει κανονικές νυκτός). Κάνουν τη δουλειά τους?
2)Κάπου παραδίπλα στις τενα είδα μια κρέμα, την tena wash cream 3in1 και την πήρα για στεγνό πλύσιμο την πρώτη μέρα. Αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι για όλο το σώμα ή μόνο για απο κάτω. Ξέρει κάποια πώς χρησιμεύει?
3)Θα γεννήσω προγραμματισμένα 26 μαϊου και σκέφτομαι να πάρω μαζί μόνο σαγιονάρες και όχι παντόφλες σε αντίθεση με οτι βλέπω σε όλες τις λίστες. Ποια η γνώμη σας?

αν και δεν διαβασα αν εχεις γραψψει σε ποιο μαιευτηριο γεννας, αλλα για τις πρωτες μερες εμενα μου εδωσαν σερβιετες μεγαλες σαν ακρατειας!!! μετα η μαια μου μου ειπε να μην τις χρησιμοποιησω αλλο...ουτε εγω μπορουσα γιατι με ενοχλουσαν. για την κρεμα δεν ξερω, αλλα μηπως ειναι καλυτερα να μην βαλεις τιποτα για αρχη; μηπως νερα;κι ειναι καλυτερο;
για παντοφλες να παρεις οτι εσυ νομιζεις ειναι ανετο. εγω τις σαγιοναρες τις χρησιμοποιησα στο μπανιο
Παλιά 11-04-11, 16:38   #577
stella261011

stella261011 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
επειδη γενναω κ εγω μεσα στο Μαιο πιστευω οτι θα εχει ζεστη οποτε κ εγω για σαγιοναρες το βλεπω,αλλα 2 ζευγαρια αλλες για την ωρα του μπανιου κ αλλες για να κυκλοφορω .αρχισες να ετοιμαζεις βαλιτσα ε?μαλλον πρεπει κ εγω σιγα σιγα...!!!
Ο χρήστης stella261011 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-04-11, 16:42   #578
agapoulini

Προεπιλογή

μου αρεσει πολύ οταν διαβαζω για τις ετοιμασιες σας κοριτσια....νιωθω ξανα σαν να ζω τις δικες μου στιγμες... ειναι πολυ μαγικα ολα οσα θα νιωσετε!!! ειναι υπεροχα...ζηστε και κρατηστε αυτες τις στιγμες, θα ειναι μοναδικες!!! σας το υπογραφω!
Παλιά 11-04-11, 16:48   #579
stella261011

Προεπιλογή

εμεις προς το παρον ειμαστε στην γλυκια αναμονη!ειμαι σιγουρη οτι θα ναι αξεχαστη εμπειρια να συναντηθουν οι γονεις με το παιδι τους για πρωτη φορα!
Παλιά 11-04-11, 16:51   #580
ποτάκης

ποτάκης ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Στο νοσοκομείο που γεννάω δε σου δίνουν τίποτα, αλλά απολύτως τίποτα. Οπότε θα φτιάξω μια τεράστια βαλίτσα που θα έχω τα πάντα. το καλό βέβαια είναι οτι θα είμαι μάλλον μόνη στο δωμάτιο (άντε με μία ακόμα, αν και πολύ σπάνιο) και θα έχω το μπέμπη δίπλα μου.
Εγώ άρχισα να φτιάχνω τη βαλίτσα από τώρα, γιατί αν και με έχει προγραμματίσει για τέλη Μαΐου, υπάρχει μια περίπτωση να γεννήσω πρόωρα λόγω υπέρτασης.
Μου φάινεται δηλαδή τσάμπα την πήρα την κρέμα, ε? Εσείς προτείνετε χαρτομάντιλο και νεράκι? Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι να πάρω κάτι μαντηλάκια dettol...
Παλιά 11-04-11, 16:51   #581
agapoulini

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stella261011 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμεις προς το παρον ειμαστε στην γλυκια αναμονη!ειμαι σιγουρη οτι θα ναι αξεχαστη εμπειρια να συναντηθουν οι γονεις με το παιδι τους για πρωτη φορα!

ειναι και το συναισθημα απεριγραπτο οταν το συναντησεις για πρωτη φορα!οχι μονο η εμπειρια
Παλιά 11-04-11, 16:53   #582
stella261011

Προεπιλογή

ειμαι σιγουρη οτι μολις το δω θα παθω σοκ κ θ αρχισω να κλαιω!μηπως υπερβαλλω?
Παλιά 11-04-11, 16:55   #583
agapoulini

Προεπιλογή

Παράθεση:
ειμαι σιγουρη οτι μολις το δω θα παθω σοκ κ θ αρχισω να κλαιω!μηπως υπερβαλλω?

καθολου ομως!!!!
Παλιά 11-04-11, 16:58   #584
agapoulini

Προεπιλογή

θα ηθελα να σας προειδοποιησω για πιζαμες σατεν! μην παρετε γιατι θα γινεται μουσκεμα στον ιδρωτα!!!!
Παλιά 11-04-11, 16:59   #585
stella261011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο νοσοκομείο που γεννάω δε σου δίνουν τίποτα, αλλά απολύτως τίποτα. Οπότε θα φτιάξω μια τεράστια βαλίτσα που θα έχω τα πάντα. το καλό βέβαια είναι οτι θα είμαι μάλλον μόνη στο δωμάτιο (άντε με μία ακόμα, αν και πολύ σπάνιο) και θα έχω το μπέμπη δίπλα μου.
Εγώ άρχισα να φτιάχνω τη βαλίτσα από τώρα, γιατί αν και με έχει προγραμματίσει για τέλη Μαΐου, υπάρχει μια περίπτωση να γεννήσω πρόωρα λόγω υπέρτασης.
Μου φάινεται δηλαδή τσάμπα την πήρα την κρέμα, ε? Εσείς προτείνετε χαρτομάντιλο και νεράκι? Κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι να πάρω κάτι μαντηλάκια dettol...
για την ευαισθητη περιοχη δεν πηρα τιποτα κατι διαβασα εδω μεσα για μπεταντιν που σου δινουν στην κλινικη αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη.παντως καλυτερα αυτο να το ρωτησεις στον γιατρο σου αν επιτρεπονται τετοια προιοντα.μαντηλακια αντισηπτικα (χεριων)/υγρο αντισηπτικο/οινοπνευμα -βαμβακι/μαντηλακια κλινεξ για το μπανιο/χαρτομανδηλα, θα παρω σιγουρα!πως θα πιανουμε το μωρακι!κ πως να παμε στο μπανιο ετσι !
Παλιά 11-04-11, 17:01   #586
stella261011

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο agapoulini Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να σας προειδοποιησω για πιζαμες σατεν! μην παρετε γιατι θα γινεται μουσκεμα στον ιδρωτα!!!!
σωστη παρατηρηση!
Παλιά 11-04-11, 17:03   #587
agapoulini

Προεπιλογή

Παράθεση:
σωστη παρατηρηση!

το εγραψα γιατι ολες παμε να αγορασουμε καινουριες πιζαμες και ετσι την πατησα και εγω!! δεν μπορουσα να κλεισω ματι απ οτη ζεστη!!!αν σκεφτω κατι αλλο θα το γραψω
Παλιά 16-04-11, 14:30   #588
teddy-tedi

teddy-tedi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτια στο ελενα παντως θα χριαστητε τα παντα και για το μωρο και για εσας!!

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!
Ο χρήστης teddy-tedi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-05-11, 12:55   #589
ποτάκης

ποτάκης ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΝΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΛΙΣΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΡΕΞ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ:

Για εμένα
1 φορεματάκι
Πιτζάμες 3
Μπλούζες με ραντάκι και κουμπιά
Σαγιονάρες
Κάλτσες
Σουτιέν θηλασμού (2)
Εσώρουχα μιας χρήσης
Εσώρουχα κανονικά
Επιθέματα στήθους
Πετσέτες
Σερβιέτες μεγάλες
Σερβιέτες τενα
Σαμπουάν/αφρόλουτρο
Σαπούνι για ευαίσθητη περιοχή
Οινόπνευμα/βαμβάκι
Οδοντόκρεμα/οδοντόβουρτσα
Καλλυντικά
Αποσμητικό
Σφουγγάρι
βούρτσα
αντισηπτικό dettol
ξυραφάκι
λιποζαν
μπατονέτες
μωρομάντηλα
κρέμα σώματος

Για μωρό
2 φορμάκια
5 εσώρουχα
4 πάνες αγκαλιάς
1 κουβέρτα πικέ
4 σεντόνια
Πάνες
Γαντάκια
Σκουφάκι
Πανάκια
Πετσέτες
Πιπίλες
Μπιμπερό
Αποστειτωτής /βραστήρας
σαμπουάν/αφρόλουτρο
κρέμα για συγκάματα
ενυδατική
γάζες
σακούλα για βλαστοκύτταρα
φενιζόλ για βλαστοκύτταρα
παγοκύστες

Γενικά
Σακούλα για άπλυτα
Κινητό- φορτιστής
φωτογραφική
KLINEX ΠΑΝΑΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ
Παλιά 13-05-11, 12:30   #590
Mirandoula

Περιοχή: Faliro
Mirandoula ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγώ νομίζω κορίτσια ότι όσα λένε στα βρεφικά καταστήματα να αγοράσουμε είναι υπερβολικά πολλά, νομίζω ότι χρειαζόμαστε νυχτικά με ρόμπα, παντόφλες, επιθέματα στήθους, σουτιέν θηλασμού, τα ρούχα εξόδου μας, το νεσεσέρ μας, καμιά πετσέτα και όσον αφορά το μωρό το ρούχο εξόδου του, το φανελάκι του και, καμιά πάνα και φυσικά το port bebe!Αυτά, ελπίζω να μην ξέχασα κάτι!

Ο χρήστης Mirandoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-11, 18:23   #591
ioanna_ntorm

Περιοχή: Thessaloniki
ioanna_ntorm ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κορίτσια! Κι εγώ είμαι νέα μέλλουσα μαμα και είμαι στον 7ο μήνα. Εμαθα οτι σε κάποιες κλινικές περνάνε εκπρόσωποι εταιριών και σου δίνουν δωρεάν σετ διάφορα είδη για το μωρό για διαφήμιση. Εάν ισχύει αυτό μήπως δεν θα πρέπει να αγοράσω από πριν κάποια πράγματα; Και επιπλέον για το μωρό τι παίρνουμε μαζί στην κλινική; Ευχαριστώ...
_Ιωάννα_
Ο χρήστης ioanna_ntorm δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-11, 19:25   #592
mom

Το avatar του χρήστη mom

Περιοχή: Στον κόσμο μου
mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ioanna_ntorm Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κορίτσια! Κι εγώ είμαι νέα μέλλουσα μαμα και είμαι στον 7ο μήνα. Εμαθα οτι σε κάποιες κλινικές περνάνε εκπρόσωποι εταιριών και σου δίνουν δωρεάν σετ διάφορα είδη για το μωρό για διαφήμιση. Εάν ισχύει αυτό μήπως δεν θα πρέπει να αγοράσω από πριν κάποια πράγματα; Και επιπλέον για το μωρό τι παίρνουμε μαζί στην κλινική; Ευχαριστώ...
_Ιωάννα_
Γειά σου Ιωάννα! Συνήθως στο διαφημιστικό δώρο πακέτο που σου αφήνουν, έχει μια συσκευασία πάνες, 1 μικρή συσκευασία απο κρέμα συγκάματος και 1 μικρή συσκευασία αφρόλουτρο, μπιμπερό, πιπίλα, μωρομάντηλα, κουπόνια και ενημερωτικό υλικό.
Τις μικρές συσκευασίες απο κρέμα και αφρόλουτρο, εγώ τις είχα μέσα στην τσάντα βόλτας για αλλαγές και πλυσίματα εκτός σπιτιού (όταν πηγαίναμε στο σπίτι της γιαγιάς π.χ.).
Τα μωρομάντηλα τα χρησιμοποιείς σίγουρα, το ίδιο και τις πάνες. Την πιπίλα που μου είχαν δώσει (τότε την καουτσούκ της chicco) εγώ δεν την χρησιμοποίησα καθόλου γιατί δεν μου άρεσε. Το ίδιο και το μπιμπερό της chicco. (η φίλη μου αντιθέτως το καταευχαριστήθηκε)

Όσον αφορά το τι παίρνεις για το μωρό, κοίτα τις δημοσιεύεις όλων των μελών στο θέμα, αναλόγως σε ποιό μαιευτήριο θα γεννήσεις.
Με το καλό!
Παλιά 31-05-11, 21:23   #593
alexandra028

Το avatar του χρήστη alexandra028

Περιοχή: larisa
alexandra028 ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην alexandra028 Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην alexandra028 Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexandra028
Προεπιλογή

δεν ξερω αν αυτο που θα γραψω θα βοηθησει αλλα για μενα τουλαχιστον ειναι απαραιτητο σε φ.τ. σταγονες για τη μυτη. συνηθως οταν ζοριζομαι βουλωνουν οι μυτες μου. οι βουλωμενες μυτες λοιπον δε βοηθουν καθολου στις ανασες οποτε για μενα ειναι απαραιτητες... κοριτσια με το ιδιο προβλημα σκεφτειτε και αυτο ... φιλακια και με το καλο σε ολες μας....
Ο χρήστης alexandra028 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-05-11, 22:14   #594
ioanna_ntorm

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mom Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου Ιωάννα! Συνήθως στο διαφημιστικό δώρο πακέτο που σου αφήνουν, έχει μια συσκευασία πάνες, 1 μικρή συσκευασία απο κρέμα συγκάματος και 1 μικρή συσκευασία αφρόλουτρο, μπιμπερό, πιπίλα, μωρομάντηλα, κουπόνια και ενημερωτικό υλικό.
Τις μικρές συσκευασίες απο κρέμα και αφρόλουτρο, εγώ τις είχα μέσα στην τσάντα βόλτας για αλλαγές και πλυσίματα εκτός σπιτιού (όταν πηγαίναμε στο σπίτι της γιαγιάς π.χ.).
Τα μωρομάντηλα τα χρησιμοποιείς σίγουρα, το ίδιο και τις πάνες. Την πιπίλα που μου είχαν δώσει (τότε την καουτσούκ της chicco) εγώ δεν την χρησιμοποίησα καθόλου γιατί δεν μου άρεσε. Το ίδιο και το μπιμπερό της chicco. (η φίλη μου αντιθέτως το καταευχαριστήθηκε)

Όσον αφορά το τι παίρνεις για το μωρό, κοίτα τις δημοσιεύεις όλων των μελών στο θέμα, αναλόγως σε ποιό μαιευτήριο θα γεννήσεις.
Με το καλό!

Απ ότι κατάλαβα, καλύτερα να τα έχεις όλα αγορασμένα για ασφάλεια και βλέποντας και κάνοντας... Για τα καλλύντικά κυρίως ρωτάω, αλλά εάν είναι σε δειγματάκια τότε σίγουρα πρέπει να πάρω. Εγώ θα γεννήσω στον Αγιο Λουκά και δεν ξέρω και καμία που να γέννησε εκεί. Ούτε που την ήξερα την κλινική αυτή μέχρι να μου την συστήσει ο γιατρός μου. Ηξερα τα κλασσικά, Γένεσις, Διαβαλκανικό...Ισως να ρωτήσω τον γιατρό μου. Ευχαριστώ πολύ!
Παλιά 31-05-11, 23:40   #595
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Απ ότι κατάλαβα, καλύτερα να τα έχεις όλα αγορασμένα για ασφάλεια και βλέποντας και κάνοντας... Για τα καλλύντικά κυρίως ρωτάω, αλλά εάν είναι σε δειγματάκια τότε σίγουρα πρέπει να πάρω. Εγώ θα γεννήσω στον Αγιο Λουκά και δεν ξέρω και καμία που να γέννησε εκεί. Ούτε που την ήξερα την κλινική αυτή μέχρι να μου την συστήσει ο γιατρός μου. Ηξερα τα κλασσικά, Γένεσις, Διαβαλκανικό...Ισως να ρωτήσω τον γιατρό μου. Ευχαριστώ πολύ!
Γνώμη μου είναι ότι εσύ θα πάρεις τα απαραίτητα και αυτά θα σου έρθουν έξτρα. Θα έχεις μια έξτρα συσκευασία πάνες, μωρομάντηλα, τα μικρά αφρόλουτρα και κρέμα που σου είπα και για το μπιμπερό και την πιπίλα, βλέπεις αν σε βολέψουν...

Όταν γέννησα εγώ (Οκτ.200, έδιναν αυτά: http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1024&bih=653

http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1024&bih=653 (παρεμπιπτόντως, η πιπίλα μετά απο πολλούς μήνες ανακλήθηκε απο την chicco λόγω επικίνδυνης ουσίας που περιείχε και έτρεμαν όλες οι μανούλες που την είχαν δώσει στα μωρά τους..)
Τώρα δεν ξέρω τι δίνουν....
Παλιά 01-06-11, 22:41   #596
ioanna_ntorm

Προεπιλογή

Μία ακόμα ερώτηση αν και μπορεί να φανεί αφελής... Γιατί χρειάζεται τα εσώρουχα να είναι μίας χρήσης;
Παλιά 01-06-11, 22:48   #597
mom

Το avatar του χρήστη mom

mom ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μία ακόμα ερώτηση αν και μπορεί να φανεί αφελής... Γιατί χρειάζεται τα εσώρουχα να είναι μίας χρήσης;
Απλά στην αρχή συνήθως λερώνεσαι συχνά, οπότε εκεί που θα πρέπει να πάρεις μαζί σου καμιά 20-30 εσώρουχα σου ή να στέλνεις άπλυτα στη μαμά και να στα ξαναφέρνει.... παίρνεις ένα πακετάκι μιας χρήσης και είσαι cool!

(επίσης, τα λόχεια είναι διαφορετικά απο την περίοδο... ελπίζω να καταλαβαίνεις...)
Παλιά 02-06-11, 17:49   #598
ioanna_ntorm

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mom Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά στην αρχή συνήθως λερώνεσαι συχνά, οπότε εκεί που θα πρέπει να πάρεις μαζί σου καμιά 20-30 εσώρουχα σου ή να στέλνεις άπλυτα στη μαμά και να στα ξαναφέρνει.... παίρνεις ένα πακετάκι μιας χρήσης και είσαι cool!

(επίσης, τα λόχεια είναι διαφορετικά απο την περίοδο... ελπίζω να καταλαβαίνεις...)
Μμμμ... κατάλαβα!
Παλιά 04-06-11, 23:43   #599
xaroula25

Περιοχή: Νοτια προαστεια
xaroula25 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βαλιτσα μαιευτηριου για το Ελενας

Καλησπερα κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας για να ετοιμασω σιγα σιγα την βαλιτσα μου για οταν ερθει η ωρα να γεννησω.Το θεμα ειναι οτι θα γεννησω στο Ελενα που ειναι δημοσιο και δεν ξερω τι παρεχουν και τι πρεπει να παρω μαζι μου. Υπαρχει καποια κοπελα που γεννησε προσφατα εκει να μου πει???Ειναι το πρωτο μου μωρακι και ειμαι τελειως ασχετη
Παλιά 04-06-11, 23:49   #600
agapoulini

Προεπιλογή

με το καλο και να εισαι ψυχραιμη για να χαρεις το γεγονος! καταρχην πρεπει να παρεις 2 ζευγαρια πυζαμες και οχι σατεν!!!! με κουμπια για να μπορεις να θηλαζεις! παντοφλες και σαγιοναρες για το μπανιο. εσωρουχα, σουτιεν θηλασμου, επιθεματα, σερβιετες. οσο για το μωρο, φορμακι για την ημερα εξοδου. εγω δεν γεννησα εκει, αλλα νομιζω πως ειναι απαραιτητα αυτα! αν θυμηθω και τιποτα αλλο θα σου γραψω!

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές