Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Βιβλία, Περιοδικά & Μουσική

Notices

Ποτέ πια μόνα - γνωμοδότηση ΣτΠ κόλαφος ! 

Γνωμοδότηση Συνήγορου του Πολίτη/Παιδιού σχετικά με απομάκρυνση γονέων από το δωμάτιο κατά την διάρκεια ιατρικών πράξεων στα παιδιών τους!   

Επιτέλους δικαίωση για τους γονείς που παλεύουν για το αυτονόητο! Ένα βήμα πιο κοντά βρίσκονται οι γονείς που υποστηρίζουν το αυτονόητο, να είναι παρόντες σε κάθε ιατρική πράξη, στην οποία το παιδί έχει τις αισθήσεις του, εφόσον δεν υπάρχει άλλος συγκεκριμένος λόγος που να δικαιολογεί την απομάκρυνσή τους.

Η εμπεριστατωμένη εισήγηση με βιβλιογραφία και όλα τα σχετικά παραρτήματα, δίνει βάση στο αίτημα όλων αυτών των γονέων, που προσπαθούν εδώ και χρόνια να πείσουν τους επαγγελματίες υγείας να δρούν υπέρ του συμφέροντος του παιδιού.

Αναδεικνύει το προφανές, ότι δηλαδή η παρουσία του γονέα θα πρέπει να επιτρέπεται και να ενθαρρύνεται! Επίσης αναφέρεται και στην περίπτωση των εφήβων των οποίων η ανάγκη για παρουσία του γονέα, επίσης θα πρέπει να γίνεται σεβαστή. Όπως αναφέρει, η απομάκρυνση εάν είναι απαραίτητη θα πρέπει να έχει ειδική κατά περίπτωση αξιολόγηση. Ελπίζουμε εδώ να υπάρξει ειδική αναφορά στις περιπτώσεις που μπορούν να δικαιολογούν μια τέτοια "κατά περίπτωση" απομάκρυνση, πχ σε περιπτώσεις ψυχικών ασθενειών του γονέα, ή υποψίας κακοποίησης (έλειπε αυτή η περίπτωση απο την ετυμηγορία) κα.

Η απόφαση, πολύ ευγενικά, αλλά ξεκάθαρα, υποδεικνύει ότι είναι απαραίτητο να θεσμοθετηθεί ειδική οδηγία, η οποία θα οδηγήσει και σε καλύτερη εκπαίδευση των ειδικών, στο να παρέχουν αυτό που οφείλουν, το οποίο όπως αναφέρει ο συνήγορος του πολίτη, δεν είναι μόνο η παροχή ιατρικής φροντίδας αλλά και η ορθή μεταχείριση του ασθενούς. Το αυτονόητο δηλαδή.  

• Διαδώστε την είδηση στα μέσα δικτύωσης έτσι ώστε να ακουστεί δυνατά!
    Link του άρθρου:http://parents.org.gr/health/a568
    .

Βιβλία, Περιοδικά & Μουσική Παιδικά παραμύθια και βιβλία, βιβλία για γονείς σχετικά με την υγεία, αναπτυξιολογία, παιδοψυχολογία και διαπαιδαγώγηση των παιδιών, Μουσικές προτάσεις

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 29-08-10, 23:24   #161
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Αυτο δεν το συστηνω απλα γραφω μια κριτικη μου

Αυτο δεν το συστηνω απλα γραφω μια κριτικη μου
"Αν αγαπατε τα παιδια αγαπηστε πρωτα τον εαυτο σας" του Νικου Μαρκακη .

Βαρεθηκα τοσο που το παρατησα στις πρωτες σελιδες. Ηταν μονοτονο, κουραστικο , με μια επειδειξη τα ξερω ολα αλλα βρειτε τα μονοι σας του συγγραφεα....και γενικα δεν μου αρεσε ! Αν καταλαβα καλα ειχε παρει πολλα απο αλλα βιβλια και απλα εβγαζε μια σουμα (δεν το τελειωσα - το παρατησα τελειως οπως ειπα αλλα αυτη ηταν η αισθηση που εβγαζα διαβαζοντας και το αλλο)
Προσωπικα .... ευτυχως δεν το αγορασα αλλα το νοικιασα απο την βιβλιοθηκη

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 29-08-10, 23:27   #162
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kikileuteris Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είμαι φαν του Ντράικουρς και έχω διαβάσει όλη του τη βιβλιογραφία, αν διαβάσεις *Το παιδί μια νέα αντιμετώπιση* θα δεις ότι έχει πάρα πολλά παραδείγματα. Επίσης εντελώς πρακτικό και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ για μένα είναι το *Σχολείο για γονείς* του Ντον Ντινκμέγιερ συνεχιστή του Ντράικουρς. Σου τα προτείνω ανεπιφύλακτα. Συγχαρητήρια στη μητέρα σου γιατί ήταν έτη φωτός μπροστά για την εποχή της.
Ο Ντράικουρς μιλάει για τη δημοκρατική αντιμετώπιση των παιδιών, χωρίς τιμωρία αλλά με φυσικές και λογικές συνέπειες. Ο άνθρωπος πέθανε τη δεκαετία του 70 κι όμως μέχρι σήμερα κατά τη γνώμη μου οι ιδέες του είναι πρωτοποριακές.
Εγω γινομαι φαν του οπως παει (αν και το επομενο ειναι τοσο καλο οσο αυτο) και θα τα διαβασω οπωσδηποτε

Παλιά 30-08-10, 07:42   #163
kikileuteris

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
kikileuteris χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο elenik Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω γινομαι φαν του οπως παει (αν και το επομενο ειναι τοσο καλο οσο αυτο) και θα τα διαβασω οπωσδηποτε
Σούπερ η υπογραφή σου!Διάβασέ τα και πες μου εντυπώσεις!

Φονιάδες των λαών, νοικοκυραίοι!
ioanna.gr
Ο χρήστης kikileuteris δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-10, 08:28   #164
angela_kgr

Το avatar του χρήστη angela_kgr

Περιοχή: με θέα την Ακρόπολη....από τη ταράτσα μου
angela_kgr ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην angela_kgr
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτο δεν το συστηνω απλα γραφω μια κριτικη μου
"Αν αγαπατε τα παιδια αγαπηστε πρωτα τον εαυτο σας" του Νικου Μαρκακη .

Βαρεθηκα τοσο που το παρατησα στις πρωτες σελιδες. Ηταν μονοτονο, κουραστικο , με μια επειδειξη τα ξερω ολα αλλα βρειτε τα μονοι σας του συγγραφεα....και γενικα δεν μου αρεσε ! Αν καταλαβα καλα ειχε παρει πολλα απο αλλα βιβλια και απλα εβγαζε μια σουμα (δεν το τελειωσα - το παρατησα τελειως οπως ειπα αλλα αυτη ηταν η αισθηση που εβγαζα διαβαζοντας και το αλλο)
Προσωπικα .... ευτυχως δεν το αγορασα αλλα το νοικιασα απο την βιβλιοθηκη
συμφωνω ....μονο που εγω δυστυχως το αγορασα.....
Ο χρήστης angela_kgr δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-08-10, 09:22   #165
kikileuteris

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τα βιβλία που σου γράφω είναι ακόμη πιο βοηθητικά.Το η πρόκληση να είστε γονείς είναι αρκετά θεωρητικό, ενώ τα άλλα πολύ πρακτικά.
Μάλιστα, θα σου πρότεινα πρώτα να διαβάσεις τα υπόλοιπα και μετά να πάρεις κάποιο για βιβλιοθήκη.Το η πρόκληση να είστε γονείς μου το έφεραν δώρο.Τα υπόλοιπα τα διάβασα από τη δανειστική και πήρα το σχολείο για γονείς για το σπίτι.Ήταν το πιο συνοπτικό και πρακτικό.

ioanna.gr
Παλιά 01-09-10, 17:07   #166
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επειδή είμαι φαν του Ντράικουρς και έχω διαβάσει όλη του τη βιβλιογραφία, αν διαβάσεις *Το παιδί μια νέα αντιμετώπιση* θα δεις ότι έχει πάρα πολλά παραδείγματα.
Το πηρα χθές . Δεν το ξεκινησα ακομα αλλα μολις τελειωσω με αυτο που διαβαζω τωρα.... επανερχομαι με σχολιασμους

Παράθεση:
Επίσης εντελώς πρακτικό και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ για μένα είναι το *Σχολείο για γονείς* του Ντον Ντινκμέγιερ συνεχιστή του Ντράικουρς.
Αυτο ειχα κολησει και δεν θυμομουνα τον συγγραφεα. Παντως σαν τιτλο (που τον θυμομουνα) δεν ειχε κατι. Θα παω με στοιχεια την επομενη γιατι ξεχασα το σκονακι μου σπιτι

Διαβαζω μαζι με τον Βασιλη τωρα το " Μαθετε στα παιδια σας 20 αξιες της ζωης" του Εστεβε Πουχολ Ι. Πονσ & Ινες Λουθ Γκονθαλεθ.
Μεχρι στιγμης ειναι υπεροχο και ακομα ειμαστε στην 1η αξια -> Σεβασμος.
1. Σεβασμος
2. Υπομονη
3. Σταθεροτητα
4. Σύνεση
5. Κοινωνικότητα
6. Υπευθυνότητα
7. Ταξη
8. Ειλικρινια
9. Εμπιστοσύνη
10. Διάλογος
11. Ανεκτικότητα
12. Δημιουργικότητα
13. Συνεργασία
14. Συμπόνια
15. Γενναιοδορία
16. Φιλία
17. Ελευθερία
18. Δικαιοσύνη
19. Ειρήνη
20. Χαρα

Εχει και μικρες ιστοριούλες σε στυλ παραμυθακι για καθε αξια και ετσι βοηθαει να εμπεδωσει το παιδι το νοημα . Επισης δραστηριοτητες που τους δειχνουμε με πραξη οσα λεμε στην θεωρια .

Σας το συστηνω για βραδινη αναγνωση σε μεγαλυτερα παιδακια (εμεις αντικαταστησαμε το παραμυθι με αυτο αυτη την φορα). Τον ενδιαφερει και λεμε και δικα μας παραδειγματα . Πιστευω οτι ειναι πολυ καλο βοηθημα να παρουν μια ιδεα

Παλιά 01-09-10, 23:13   #167
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

"Το παιδι σας μπορει να γινει εξυπνο αλλα και ευτυχισμένο" του Ken Adams
Ενα βιβλιο με παιχνιδια και δραστηριοτητες ανα ηληκια (διετια 0-6 ετων) που βοηθουν την αναπτυξη του παιδιου (κατι σαν το "προετοιμαστε το παιδι σας για το σχολειο" - αν θυμαμαι καλα τον τιτλο) αλλα αντι να χωριζει τις ασκησεις ανα δεξιοτητα το κανει ανα ηληκια.
Δινει πολυ ομορφες ιδεες να περασουμε τον χρονο μας με τα μικρα μας μαθαινοντας τα και αναπτυσοντας τις αισθησεις τους με πολυ απλα πραγματα που ολοι εχουμε σπιτι (σε περιοδο λιτοτητας.... χρησιμοτατο )

Παλιά 01-09-10, 23:15   #168
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αναζητω ενα ωραιο βιβλιο που να δωσει στο παιδινα καταλαβει την σημασια της διατροφικης πυραμιδας αλλα με στυλ παιχνιδι και χαζολογημα. Ξερετε κανενα? (για τον Βασιλη εννοειτε )

Παλιά 02-09-10, 07:29   #169
kikileuteris

Προεπιλογή

Παράθεση:
"Το παιδι σας μπορει να γινει εξυπνο αλλα και ευτυχισμένο" του Ken Adams
Ενα βιβλιο με παιχνιδια και δραστηριοτητες ανα ηληκια (διετια 0-6 ετων) που βοηθουν την αναπτυξη του παιδιου (κατι σαν το "προετοιμαστε το παιδι σας για το σχολειο" - αν θυμαμαι καλα τον τιτλο) αλλα αντι να χωριζει τις ασκησεις ανα δεξιοτητα το κανει ανα ηληκια.
Δινει πολυ ομορφες ιδεες να περασουμε τον χρονο μας με τα μικρα μας μαθαινοντας τα και αναπτυσοντας τις αισθησεις τους με πολυ απλα πραγματα που ολοι εχουμε σπιτι (σε περιοδο λιτοτητας.... χρησιμοτατο )
Θα το ψάξω σήμερα στη βιβλιοθήκη!

ioanna.gr
Παλιά 02-09-10, 08:41   #170
mommymini

mommymini χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Διαβαζω μαζι με τον Βασιλη τωρα το " Μαθετε στα παιδια σας 20 αξιες της ζωης" του Εστεβε Πουχολ Ι. Πονσ & Ινες Λουθ Γκονθαλεθ.
Μεχρι στιγμης ειναι υπεροχο και ακομα ειμαστε στην 1η αξια -> Σεβασμος.
1. Σεβασμος
2. Υπομονη
3. Σταθεροτητα
4. Σύνεση
5. Κοινωνικότητα
6. Υπευθυνότητα
7. Ταξη
8. Ειλικρινια
9. Εμπιστοσύνη
10. Διάλογος
11. Ανεκτικότητα
12. Δημιουργικότητα
13. Συνεργασία
14. Συμπόνια
15. Γενναιοδορία
16. Φιλία
17. Ελευθερία
18. Δικαιοσύνη
19. Ειρήνη
20. Χαρα

Εχει και μικρες ιστοριούλες σε στυλ παραμυθακι για καθε αξια και ετσι βοηθαει να εμπεδωσει το παιδι το νοημα . Επισης δραστηριοτητες που τους δειχνουμε με πραξη οσα λεμε στην θεωρια .

Σας το συστηνω για βραδινη αναγνωση σε μεγαλυτερα παιδακια (εμεις αντικαταστησαμε το παραμυθι με αυτο αυτη την φορα). Τον ενδιαφερει και λεμε και δικα μας παραδειγματα . Πιστευω οτι ειναι πολυ καλο βοηθημα να παρουν μια ιδεα
Σε τι ηλικίες απευθύνεται ;
Ο χρήστης mommymini δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-09-10, 22:37   #171
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mommymini Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε τι ηλικίες απευθύνεται ;
6-12 λεει αλλα δεν θα το επιχειρουσα σε 12χρονο (εχουν "φυγει σε αυτη την ηληκια") . Με τον Βασιλη το διαβαζουμε με ανεση και κανουμε πολυ ωραιους διαλογους πανω στο θεμα (βαση αυτων που λεγαμε μου εξεφρασε την επιθυμια του για λιγο περισσοτερη "ελευθερια" απο μερους μου). Θεωρω οτι και απο τα 5 θα ηταν επισης ενδιαφερον

Βεβαια θελοντας και μη ... τα ακουει και ο Γιαννης

Παλιά 21-09-10, 10:48   #172
katerina papa

Περιοχή: Παλαιό Φάληρο
katerina papa χωρίς αξιολόγηση
Thumbs up E.Q>I.Q

Αγαπητοί γονείς,και όχι μόνο.
Σας προτείνω να διαβάσετε το εξαιρετικό,κατα τη γνώμη μου,βιβλίο του Αμερικανού συγγραφέα John Gottman που κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Ελληνικά γράμματα,μεταφρασμένο,'Η ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ',πώς να μεγαλώσουμε παιδιά με συναισθηματική νοημοσύνη.
Ο χρήστης katerina papa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 11:08   #173
Aeriko

Το avatar του χρήστη Aeriko

Περιοχή: Ηλιούπολη
Aeriko ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αγκρίνω και επαυξάνω

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!
(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!
Ο χρήστης Aeriko δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-10, 11:11   #174
ballou

ballou χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina papa Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας προτείνω να διαβάσετε το εξαιρετικό,κατα τη γνώμη μου,βιβλίο του Αμερικανού συγγραφέα John Gottman που κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις Ελληνικά γράμματα,μεταφρασμένο,'Η ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ',πώς να μεγαλώσουμε παιδιά με συναισθηματική νοημοσύνη.
Επίσης θα συμφωνήσω!!!
Ο χρήστης ballou δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-10, 14:10   #175
annadolea

annadolea ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΑΡΥ.Τ Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι πολύ δύσκολο να μην χαθούμε στην καθημερινότητα ή να μην κάνουμε λάθη λόγω της άγνοιας μας.
Με ενδιαφέρουν πάρα πολύ τέτοια κείμενα ψυχολογίας, επίσης κάποιο καλό βιβλίο που να μιλάει για την ψυχολογία του παιδιού.
Αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάτι καλό, θα ήμουν ευγνώμων,
Έχω ψάξει σε βιβλιοπωλεία αλλά δεν με έχουν καλύψει αυτά που βρήκα …..
Ο χρήστης annadolea δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-10-10, 14:49   #176
jannis

jannis χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο katerina papa Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα είναι το "αγαπημένο" μου.
Επίσης το "τα μυστικά του αποτελεσματικού γονέα" του Gordon Thomas
Ο χρήστης jannis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-10, 11:14   #177
taz18

Το avatar του χρήστη taz18

taz18 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ελπιζω να μην γραφω σε λαθος τοπικ αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα, εφοσον υπαρχει ηδη...

γνωριζει κανεις καποια βιβλια που να σε βοηθουν να μαθαινεις πραγματα στο μωρό σου?
ειμαστε ενος ετους, δεν κανουμε τιποτα ακομη (να δειχνουμε, γεια κλπ) και λεω μηπως δεν του δειχνω σωστα καποια πραγματα και υπαρχει καποιο βιβλιο να με καθοδηγησει σωστα. πχ μεσα απο το παιχνιδι ή καπως αλλιως

ευχαριστω
Ο χρήστης taz18 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-10, 19:10   #178
ζώπυρον

Το avatar του χρήστη ζώπυρον

ζώπυρον χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taz18 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελπιζω να μην γραφω σε λαθος τοπικ αλλα δεν ηθελα να ανοιξω νεο θεμα, εφοσον υπαρχει ηδη...

γνωριζει κανεις καποια βιβλια που να σε βοηθουν να μαθαινεις πραγματα στο μωρό σου?
ειμαστε ενος ετους, δεν κανουμε τιποτα ακομη (να δειχνουμε, γεια κλπ) και λεω μηπως δεν του δειχνω σωστα καποια πραγματα και υπαρχει καποιο βιβλιο να με καθοδηγησει σωστα. πχ μεσα απο το παιχνιδι ή καπως αλλιως

ευχαριστω
Αν πας σ' ένα έστω και συνοικιακό βιβλιοπωλείο, θα βρεις πολλά πολλά βιβλία γι' αυτή την ηλικία. Ανάμεσα σε αυτά θα διαλέξεις τα καταλληλότερα για το παιδί σου, μιας και μόνο εσύ ξέρεις ακριβώς τις ανάγκες του.
Αν ο βιβλιοπώλης έχει και λίγο μεράκι, θα σε βοηθήσει στην αναζήτησή σου.
Ο χρήστης ζώπυρον δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-10-10, 21:09   #179
νινάκια2
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: Αθήνα
νινάκια2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://www.books.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=4582565
Παλιά 31-10-10, 21:35   #180
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο taz18 Εμφάνιση μηνυμάτων

ευχαριστω
Τα παραμυθια βοηθανε πολυ στην ομιλια του
και τα χοντρα (με παχυ φυλλο ή υφασματινο) στην αισθηση της αφης και της εξοικιωσης με αυτα. Βλεποντας της εικονες του λες τι ειναι το καθε πραγμα που απεικονιζει επισης
Θεωρω οτι σε αυτη την φαση αυτα ειναι τα πιο καταληλα

Παλιά 02-02-11, 22:43   #181
pasxalitsa v

Το avatar του χρήστη pasxalitsa v

Περιοχή: Αθήνα...δυστυχώς......
pasxalitsa v ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχει διαβασει κανεις αυτο???

http://www.protoporia.gr/product_inf...ucts_id/292307
Παλιά 03-02-11, 10:39   #182
stellaTD

Το avatar του χρήστη stellaTD

Περιοχή: Ευβοια-Βασιλικο-Χαλκιδας
stellaTD χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

καλημερα
ενδιαφερουσες προτασεις.διαβασα σχεδον ολα τα μνμ απο την αρχη γιατι ενδιαφερομαι για αναλογα βιβλια γονεων προς παιδια.ηθελα να ρωτησω τους μιας και ειστε περισσοτερο ενημερωμενοι (απο μενα τουλαχιστο)
1. τα βιβλια που αναφερετε με ελληνικους τιτλους ειναι γραμμενα στα ελληνικα? (δεν διαβαζω ξενογλωσσα)
2. υπαρχει καποιο βιβλιο που να αναφερει,συμβουλευει,διδασκει.προτεινει τροπους συμπεριφορας ανθρωπων που προσεχουν παιδια? Δηλαδη: αφηνω το παιδι μου στην μαμα,πεθερα ή σε μια γειτωνησσα(ξενη γυναικα ή αλλη μαμα). Τι πρεπει να της πω?τι πρεπει να κανει? και πως να αντιμετωπισω διαφορα προβληματακια (συμπεριφορας) που προκειπτουν απο την επαφη αυτης της ¨αλλης¨γυναικας με το παιδι μου . (μιλαω παντα για βιβλια που ειναι στα ελληνικα)
ευχαριστω εκ των πρωτερων

Ο χρήστης stellaTD δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-11, 10:40   #183
mlne

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
mlne ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Χθες τελειωσα το "Μεγαλωνοντας μεσα στην ελληνικη οικογενεια" του Ματθαιου Γιωσαφατ και ξεκινησα το "Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς: για μια άλλη προσχολική ηλικία" του Στελιου Παπαβεντση.

Το βιβλιο του Γιωσαφατ ειναι ουσιαστικα καποιες διαλεξεις που ειχε δωσει, με ολα τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του απομαγνητοφωνημενου προφορικου λογου.
Η γλωσσα του ειναι απλη, καθημερινη (αλλα ισως και ενοχλητικη για καποιους) και διαβαζεται πολυ ευκολα, αλλα δεν εχει την συνοχη και το βαθος του γραπτου λογου.
Συστηνει ιδεες και προβληματισμους αλλα δεν εμβαθυνει αρκετα. Ειναι παντως πολυ ενδιαφερον.

Για το βιβλιο του Παπαβεντση θα επανελθω.

Ο χρήστης mlne δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-11, 11:05   #184
stellaTD

Προεπιλογή

και κατι αλλο. Εχοντας ενα μωρο και θελοντας να κανεις κ ενα 2ο στην φροντιδα του 2ου(νεογεννητου) πια θα πρεπει να ειναι η αντιμετωπιση μας ως προς την συμπεριφορα του 1ου παιδιου? Υπαρχει καποιο βιβλιο που να μιλαει για κατι τετοιο??

Παλιά 04-02-11, 08:41   #185
pasxalitsa v

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο mlne Εμφάνιση μηνυμάτων
και ξεκινησα το "Προικισμένα μωρά, εμπνευσμένοι γονείς: για μια άλλη προσχολική ηλικία" του Στελιου Παπαβεντση.
o Παπαβεντσης εχει και αυτος απλο λογο και τα κειμενα του ειναι περιεκτικα...για μενα το βιβλιο ειναι πολυ καλο...
εχει συγκεντρωμενα ολα οσα χρειαζονται χωρις να λεει σαλτσες...
και το 2ο βιβλιο του ειναι εξισου καλο,μην σου πω καλυτερο...

του Γιωσαφατ λεω να το παρω...λες να εβρισκα καποιο αλλο παρομοιου περιεχομενου καλυτερα?
σου λυνει αποριες?
Παλιά 04-02-11, 10:49   #186
mlne

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
mlne ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ουσιαστικα αυτο που λεει ειναι ποσο σημαντικα ειναι τα 3-5 πρωτα χρονια και ειδικα ο πρωτος χρονος στην ζωη ενος παιδιου. Ο κορυφαιος ψυχιατρος υποστηριζει πως η σχεση του παιδιου με την μητερα του αυτον τον πρωτο χρονο ειναι καθοριστικης σημασιας για το ειδος των σχεσεων που θα εχει στο μελλον το παιδι: οσο περισσοτερη αγαπη λαβει, τοσο περισσοτερη θα μπορεσει να δωσει στο μελλον. Απο αυτην εξαρταται η μελλοντικη του ανεξαρτησια, αυτοπεποιθηση και ωριμοτητα.Η προσκολληση του μωρου με τον γονεα-φροντιστη (συνηθως την μητερα) ειναι απολυτως αναγκαια και φυσιολογικη. Υποστηριζει μαλιστα ο Γιωσαφατ, οτι ιδανικα, κατα τον πρωτο αυτο χρονο, δεν θα πρεπει να εμπλεκεται κανεις αλλος στην φροντιδα του μωρου, ουτε ο πατερας!!!!

Ο χρήστης mlne δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-11, 11:51   #187
kikileuteris

Προεπιλογή

Παράθεση:
Ουσιαστικα αυτο που λεει ειναι ποσο σημαντικα ειναι τα 3-5 πρωτα χρονια και ειδικα ο πρωτος χρονος στην ζωη ενος παιδιου. Ο κορυφαιος ψυχιατρος υποστηριζει πως η σχεση του παιδιου με την μητερα του αυτον τον πρωτο χρονο ειναι καθοριστικης σημασιας για το ειδος των σχεσεων που θα εχει στο μελλον το παιδι: οσο περισσοτερη αγαπη λαβει, τοσο περισσοτερη θα μπορεσει να δωσει στο μελλον. Απο αυτην εξαρταται η μελλοντικη του ανεξαρτησια, αυτοπεποιθηση και ωριμοτητα.Η προσκολληση του μωρου με τον γονεα-φροντιστη (συνηθως την μητερα) ειναι απολυτως αναγκαια και φυσιολογικη. Υποστηριζει μαλιστα ο Γιωσαφατ, οτι ιδανικα, κατα τον πρωτο αυτο χρονο, δεν θα πρεπει να εμπλεκεται κανεις αλλος στην φροντιδα του μωρου, ουτε ο πατερας!!!!
Δεν το έχω διαβάσει και θα το πάρω μιας και το προτείνετε.Και επειδή έχω παρακολουθήσει το Γιωσαφάτ και μου αρέσει.

Το να μη συμμετέχει όμως ο πατέρας τον πρώτο χρόνο της ζωής...ακριβώς επειδή είναι τόσος σημαντικός αυτός ο χρόνος...το βρίσκω λίγο παρακινδυνευμένο...δεν ξέρω βέβαια τι ακριβώς γράφει τριγύρω από αυτή του τη θεωρία,οπότε επιφυλάσσομαι.

ioanna.gr
Παλιά 16-02-11, 09:55   #188
Αννικο

Το avatar του χρήστη Αννικο

Περιοχή: Υμηττος - Δάφνη
Αννικο ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παρήγγειλα αυτά και τα περιμένω
ΜΑΜΑ ΚΟΨΕ ΤΟ ΚΗΡΥΓΜΑ ΚΙ ΕΣΥ ΜΠΑΜΠΑ ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΜΟΣ Α
ΤΟΝΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΑΣ 501 ΤΡΟΠΟΙ
ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΥ ΓΟΝΙΟΥ
ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΒΑΖΟΥΝ ΟΡΙΑ
ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΓΟΝΕΙΣ ΘΕΛΟΥΝ
Θα γράψω κριτική όταν τα διαβάσω.
Και όντως το "Τα 6 πρώτα χρόνια της ζωής" είναι ένας πλήρεις οδηγός ανάπτυξης (για αυτό και είναι ΤΟΥΒΛΟ)
Ο χρήστης Αννικο δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-11, 10:05   #189
zoegeo07

Περιοχή: θεσσαλονικη
zoegeo07 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Περιμένουμε νέο μέλος στην οικογένεια. Εχετε να προτείνετε κανένα καλό βιβλίο σχετικά με το πως να προετοιμάσουμε τον γιό μας και πως να αντιμετωπίσουμε την αναμενόμενη ζήλια του;
Ο χρήστης zoegeo07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-11, 10:28   #190
stellaTD

Προεπιλογή καλημερα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο zoegeo07 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένουμε νέο μέλος στην οικογένεια. Εχετε να προτείνετε κανένα καλό βιβλίο σχετικά με το πως να προετοιμάσουμε τον γιό μας και πως να αντιμετωπίσουμε την αναμενόμενη ζήλια του;

κ εγω αυτο ρωτησα πιο πανω

"και κατι αλλο. Εχοντας ενα μωρο και θελοντας να κανεις κ ενα 2ο στην φροντιδα του 2ου(νεογεννητου) πια θα πρεπει να ειναι η αντιμετωπιση μας ως προς την συμπεριφορα του 1ου παιδιου? Υπαρχει καποιο βιβλιο που να μιλαει για κατι τετοιο?? ¨

ελπιζω καποιος γονεας να εχει να μας προτεινει κατι καλο...

Παλιά 16-02-11, 12:49   #191
marlen

Το avatar του χρήστη marlen

Περιοχή: αθήνα
marlen χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κορίτσια ψάχνω κι εγώ το βιβλίο "επικοινωνώντας με τα παιδιά" της μπονυ μιλλερ. εχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν μπορώ να το βρω!!! μήπως κανείς το έχει ακουστά ή ξέρετε που θα μπορούσα να ψάξω; έστω κ χρησιμοποιημένο ή ακόμη και φωτοτυπίες!!!!

επίσης εμένα με βοήθησε μου άρεσε πολύ αυτο:
http://www.greekbooks.gr/books/psiho...-sosta.product

μα πάρα πολύ όμως!!!

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Ο χρήστης marlen δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-11, 17:06   #192
Palladin

Το avatar του χρήστη Palladin

Palladin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το βιβλιο του Γιωσαφατ ειναι ουσιαστικα καποιες διαλεξεις που ειχε δωσει, με ολα τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα του απομαγνητοφωνημενου προφορικου λογου.
Η γλωσσα του ειναι απλη, καθημερινη (αλλα ισως και ενοχλητικη για καποιους) και διαβαζεται πολυ ευκολα, αλλα δεν εχει την συνοχη και το βαθος του γραπτου λογου.
Συστηνει ιδεες και προβληματισμους αλλα δεν εμβαθυνει αρκετα. Ειναι παντως πολυ ενδιαφερον.
Το διάβασα κι εγώ χτες, και συμφωνώ απολύτως.
Διάβαζεται πάρα πολύ εύκολα, η γλώσσα είναι πάρα πολύ απλή, αλλά για τα γούστα μου είναι αρκετά συνειρμικός ο λόγος, θα ήθελα να είναι πιο καλά δομημένο. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και προβληματίζει, αλλά θα ήθελα να εμβαθύνει πολύ περισσότερο, και να αναφέρεται σε αληθινά περιστατικά πιο ολοκληρωμένα, όχι τόσο φευγαλαία.

Ο χρήστης Palladin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-11, 20:10   #193
goody

Περιοχή: αθηνα
goody χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Αννικο εχω διαβασει το ''Τα παιδια δεν θελουν ψυχολογο, γονεις θελουν'' και προσωπικα δεν μου αρεσε καθολου..
Ειναι καπου 150 σελιδες αν θυμαμαι καλα και το μονο που λεει ειναι οτι πρεπει να διαχωριζουμε τους ρολους και να ειμαστε εμεις γονεις και τα παιδια παιδια, να βαζουμε κανονες και απαγορευσεις και να ασχολουμαστε με τα παιδια μας. Αυτο ειναι το μηνυμα το οποιο επαναλαμβανεται σε ολο το βιβλιο σε πιο ακαδημαικη γλωσσα και πολυ θεωρητικα... Δεν νιωθω οτι μου πρεσεφερε κατι..
Γνωριζετε καποιο βιβλιο που να μιλαει για μονογονεικες οικογενειες και την αντιμετωπιση του παιδιου οταν απουσιαζει ο ενας γονεας?
Παλιά 19-02-11, 09:45   #194
fardi

fardi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Συμφωνώ με goodi, δεν είναι σπουδαίο βιβλίο το "τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο, γονείς θέλουν", δεν λέει κάτι που δεν ξέρει ο περισσότερος κόσμος, πιστεύω, είναι απλά ευπώλητο και από ένα σημείο και μετά σε όλα τα βιβλία το να γίνουν ευπώλητα δημιουργεί μία δυναμική ακόμη μεγαλύτερων πωλήσεων και ακόμη περισσότερου κόσμου που να θέλει να τα διαβάσει. Όχι ότι είναι κακό, απλώς δεν είναι σπουδαίο.
Ο χρήστης fardi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-02-11, 15:46   #195
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Συμφωνω σε ολα απολυτα εκτος εκει που λεει για τον πατερα. Αυτο μου ακουγεται κουλο..

Παλιά 19-02-11, 15:51   #196
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο stellaTD Εμφάνιση μηνυμάτων
κ εγω αυτο ρωτησα πιο πανω

"και κατι αλλο. Εχοντας ενα μωρο και θελοντας να κανεις κ ενα 2ο στην φροντιδα του 2ου(νεογεννητου) πια θα πρεπει να ειναι η αντιμετωπιση μας ως προς την συμπεριφορα του 1ου παιδιου? Υπαρχει καποιο βιβλιο που να μιλαει για κατι τετοιο?? ¨

ελπιζω καποιος γονεας να εχει να μας προτεινει κατι καλο...
"Τα πρωτοτοκα" της Dr Jirina Prekop απο τις εκδοσεις θυμαρι .
Με εκανε να συνειδητοποιησω το βαρος του πρωτοτοκου αλλα επισης και του δευτεροτοκου.
Στην ουσια λεει με παραδειγματα πως αντιλαμβανονται και τα 2 παιδια καποια πραγματα που εμας δεν περνανε καν απο το μυαλο μας.

Στην αρχη κουραζει λιγο περιγραφοντας περιστατικα με την αδερφη της αλλα γενικα σου τονιζει και εξηγει λαθη προς αποφυγην.

Δες εδω μια περιληψη http://www.ebooks.gr/book/162036?ref=bestprice

Παλιά 19-02-11, 17:19   #197
elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τωρα διαβασζω αυτο :
" Η συναισθηματικη νοημοσυνη των παιδιων " του John Gottman εκδοσεις "Ελληνικα γραμματα"

Δεν το εχω τελειωσει αλλα νομιζω το επελεξα στην πιο καταληλλη φαση με οσα ειδα εως τωρα.

Εξηγει οτι τα συναισθηματα και ιδιως ο θυμος και η λυπη ειναι συναισθηματα που αν δεν απενεχοποιηθουν και δεν γινει κατανοητο οτι πρεπει να εκφραζονται οδηγουν σε καταπιεση και απαθεια.

Ενα παιδι που εξωτερικευει τα συναισθηματα του και μαθαινει να τα διαχειριζετε , γινεται ενας ενας ευτυχισμενος ενηλικας.

Επισης αναφερει οτι αυτο ειναι κατι που ξεκιναει απο την κουνια και εξηγει πως ο τροπος που εμεις ανατραφηκαμε επηρεαζει την ολη διαχειρηση και συμπεριφορα των συναισθηματων μας και το πως μεγαλωνουμε το παιδι μας .

Τωρα κανω το τεστ "Ποιο ειδος διαπαιδαγωγησης εφαρμοζετε :
Υπαρχουν λεει 4 ειδη και τα αναλυει ολα (αποστασιοποιημενοι γονεις, επικριτικοι - αποδοκιμαστικοι, επιτρεπτικοι- παραχωρητικοι και τελος συναισθηματικοι μεντορες).

Το συστηνω για γονεις που εχουν εντονα παιδια και τα ξεσπασματα θυμου ή λυπης τους, τους κανουν να σηκωνουν τα χερια ψηλα

http://www.greekbooks.gr/books/psiho...pedion.product

Δειτε εδω μια αναλυση της συναισθηματικης νοημοσυνης (πολυ ενδιαφερον)
http://www.paidorama.com/%CE%95%CE%B...%B7%CF%82.html . Σε αυτη την λογικη κυμαινετε το βιβλιο.

Παλιά 19-02-11, 20:11   #198
pasxalitsa v

Προεπιλογή

Παράθεση:
Τωρα διαβασζω αυτο :
" Η συναισθηματικη νοημοσυνη των παιδιων " του John Gottman εκδοσεις "Ελληνικα γραμματα"
αυτο ειναι πολυ καλο...εγω το εχω διαβασει ηδη μια φορα και συντομα θα το ξαναδιαβασω...
Παλιά 20-02-11, 10:08   #199
babbo

Περιοχή: καβάλα
babbo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει ως τώρα για τη σχέση γονέων-παιδιών είναι το

"Μαμά κόψε το κήρυγμα και εσύ μπαμπά επίσης" της Κικής Τζωρτζακάκη (τόμοι Α,Β)

Παρά τον απλοικο τίτλο του μπαίνει σε τόσο βάθος στα θέματα διαπαιδαγώγησης που καταλήγεις να κάνεις ψυχανάλυση της δικής σου παιδικής ηλικίας και οικογένειας. Με βοήθησε πολύ να κατανοήσω και τα παιδιά μου αλλά και τον εαυτό μου.

Ο χρήστης babbo δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-02-11, 16:39   #200
mesastoura

Περιοχή: metamorphosis attica
mesastoura ουδετερη μηδέν
Send a message via Skype™ to mesastoura
Προεπιλογή

κάπως off topic αλλά σχετικό http://www.books.gr/ViewShopStaticPage.aspx?ValueId=852

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές