Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χωριστά δωμάτια ή μαζί?


Recommended Posts

κάπου διάβασα πως είναι αναγκαίο να χωρίζονται σε δικά τους δωμάτια τα αδέλφια πριν την ηλικία των 2 ετών.

 

γιατί των 2 ετών???

 

σαφώς αυτό προυποθέτει και το ανάλογο σπίτι!!!

 

ξέρετε κάτι???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θυμάσαι που το διάβασες και ποιος το έγραψε?

εγώ δεν έχω ακούσει καμία παντως αντίστοιχη άποψη απο κάποιον παιδο- / ψυχολόγο...

θα το ψάξω λίγο και θα σου πω!

 

προσωπικά δεν το πιστεύω, αλλά ίσως κάπου έχω ακούσει ότι αυτό βοηθάει στο να αναπτυχθούν οι χαρακτήρες ανεξάρτητα ο ένας απο τον άλλο, ... αλλά δεν με είχε πείσει αρκετά έτσι ώστε να το θυμάμαι... επιφυλάσσομαι όμως.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι λένε οι παιδοχυψολόγοι, εγώ σαν παιδί πάντως απολάμβανα τις νύχτες που "ψουψουρίζαμε με την αδερφή μου" στα κρεβάτια μας.Ακόμα και τώρα τις θυμάμαι!!!ΟΚ υπήρχαν στιγμές που ήθελε να πετάξει η μία την άλλη από το παράθυρο, "βγες έξω" "όχι βγες εσύ" και τέτοια...αλλά αυτά είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που μοιραστήκαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι και εγώ τα ίδια με την αδερφή μου..

 

θα έλεγα πρόβλημα ειναι λίγο ίσως αν ο ένας χαρακτήρας είναι πολύ έντονος και δεν αφήνει τον άλλο να αναπτύξει τις δυνάμεις του..

αλλά και ότι γίνονται πολλά μετά απο αντίδραση και όχι λόγω των χαρακτηριστικών του κάθε παιδιού,...

αυτά είναι στην ικανότητα των γονιών να τα εξισσοροπήσουν ..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

έχεις πολύ δίκιο μαρία.Αυτο που επίσης ίσως να είναι "πρόβλημα" (και δεν το σκέφτηκα καθόλου γιατί δεν το αντιμετώπισα) είναι αν τα παιδιά είναι αγόρι-κορίτσι. Εκεί ποιά είναι ή γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως με τον αδερφό μου (4,5 χρόνια διαφορά) μοιραζόμουν το ίδιο δωμάτιο, μέχρι να μπω εγώ στην εφηβία μου...

 

Τότε ήταν πρόβλημα κυρίως λόγω διαφοράς ηλικίας (ο αδερφός μου ήταν ακόμα παιδάκι, κοιμόταν νωρίς, ενώ εγώ έφερνα φίλες μου και καθόμασταν στο δωμάτιο μου)

 

Πάντως μέχρι τότε δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ πρόβλημα..Ίσα ίσα που το βράδυ και εμείς μιλάγαμε όταν δεν μας έπερνε ο ύπνος, ή σηκωνόμασταν από τα κρεβάτια μας και παίζαμε...

 

Μπορεί βέβαια σε άλλες περιπτώσεις αυτό να είναι πρόβλημα. π.χ. όταν η διαφορά ηλικίας είναι μικρή, ή όταν το αγόριείναι μεγαλύτερο, ή νάλογα με τον χαρακτήρα των παιδιών...

Link to comment
Share on other sites

όταν είναι σε ηλικίες κατω των 8 -10 ετών δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα με αγόρι - κορίτσι... μετά όταν μπαίνουν στην προεφηβεία τότε ίσως αλλαζουν λίγο τα πράγματα..

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΕΧΟΥΜΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΑΜΕ ΤΑ ΔΩΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΕΓΙΝΑ 16 ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ 14 ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΜΕ ΣΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ!ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΑΜΑ!

ΤΟ ΥΠΕΡΟΧΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ 2 ΑΔΕΡΦΙΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΝΙΩΣΟΥΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΩΜΑΤΙΑ;

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με την αδερφή μου μεγαλώσαμε στο ίδιο δωμάτιο μέχρι που εγώ παντρεύτηκα και εφυγα! Αν και υπήρχε και άλλο δωμάτιο στο σπίτι η μητέρα μου δεν μας χώρισε :!::!::!::!:

Σίγουρα υπήρχαν στιγμές που ήθελα να φύγω από το δωμάτιο ή να της καταστρέψω όλα τα πράγματα γιατί με ενοχλούσε αλλά δεν αλλάζω με τιποτα τις ατελείωτες συζητήσεις και το ραδιόφωνο που ακούγαμε μετά της 11 το βράδυ (ώρα κοινης ησυχίας!!!).

Τώρα έχω ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι με λιγότερο απο δύο χρόνια διαφοράς και προβληματίζομαι έντονα τι να κάνω με το δωμάτιο τους. Βέβαια ακόμη είναι μικρά αλλά πιστευω πως όταν φτάσουμε στην εφηβεία πρέπει να έχουν χωριστούς χώρους. ξέρω από πολυ καλές μου φίλες που είχαν αδερφό πως εκεί στην εφηβεία ο ένας αναγκάστηκε να μετακομίσει στο σαλόνι ( λόγω μικρού σπιτίου) από το να μοιράζεται το δωμάτιο με τον άλλο.

Μαρία εκτός απο πρακτικούς λόγους τι άλλο μπορεί να συντελέσει αρνητικά στο ένα αγόρι και ένα κορίτσι να μοιράζονται το δωμάτιο τους μετά τα 10-12 τους χρόνια?

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να ρωτήσω για το από πότε μπορουμε να βάλουμε τα αδερφακια μαζι,δεδομένου ότι η μια έιναι 17 μηνών και η άλλη 6 μήνων.Ακομη το μωρο το κοιμίζουμε στο δωμάτιο μας αλλά στο κρεββάτι του.

Υπαρχει κανεις που να το έχει αντιμετωπισει?

Link to comment
Share on other sites

αν το κρεβάτι του μωρού είναι ασφαλές δηλαδή δεν μπορεί να το ανοίξει κάπως η μικρή ή να σκαρφαλώσει πάνω, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα νομίζω.... αλλά ας πούν οι υπόλοιποι/-ες!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω το γιατι καθοτι δεν το εχω ζησει και ουτε προκειτε με τοσες γυναικες γυρω μου :D:D:D:D:D:D:D

αλλά αυτό που βλεπω απο τις 2 μεγαλες που εχουν χωριστα δωματια, ειναι το εξης 80% του χρονου τους ειναι και οι δυο μαζι στο 1 απο τα 2 δωματια και καποιες ελαχιστες φορες, συνηθως οταν εχουν τσακωθει ή η μια νυσταζει και η αλλη θελει να δει τηλεοραση παει η καθε μια στο δικο της

Link to comment
Share on other sites

Ο δρ Θάνος Ασκητής (ή Ασκιτής, δε βρίσκω τώρα το βιβλίο για να το τσεκάρω), στο "Παιδί και νέοι γονείς" έγραφε γι' αυτό. Μάλιστα είχαμε γελάσει πολύ με τον άντρα μου, γιατί ενώ σε όλα τα άλλα ήταν τελείως σουηδός ("το αγοράκι σας βάζει μολύβια στον ποπουδάκο του; μην το κάνετε θέμα"), όταν άρχισε να μιλάει για παιδιά διαφορετικού φύλου στο ίδιο δωμάτιο, ήταν λες και ξύπνησε ο βαλκάνιος μέσα του! Θεωρεί ότι λόγω εποχής και συνθηκών υπάρχει πρόωρη σεξουαλική αφύπνιση, οπότε κινδυνεύουν τα παιδιά να αρχίσουν να παίζουν μεταξύ τους. Έλεγε ότι καλύτερα να κοιμάται το ένα παιδί στο σαλόνι, παρά και τα δύο μαζί. Εμείς αυτό το βρήκαμε υπερβολικό. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Ο δρ Θάνος Ασκητής (ή Ασκιτής, δε βρίσκω τώρα το βιβλίο για να το τσεκάρω), στο "Παιδί και νέοι γονείς" έγραφε γι' αυτό. Μάλιστα είχαμε γελάσει πολύ με τον άντρα μου, γιατί ενώ σε όλα τα άλλα ήταν τελείως σουηδός ("το αγοράκι σας βάζει μολύβια στον ποπουδάκο του; μην το κάνετε θέμα"), όταν άρχισε να μιλάει για παιδιά διαφορετικού φύλου στο ίδιο δωμάτιο, ήταν λες και ξύπνησε ο βαλκάνιος μέσα του! Θεωρεί ότι λόγω εποχής και συνθηκών υπάρχει πρόωρη σεξουαλική αφύπνιση, οπότε κινδυνεύουν τα παιδιά να αρχίσουν να παίζουν μεταξύ τους. Έλεγε ότι καλύτερα να κοιμάται το ένα παιδί στο σαλόνι, παρά και τα δύο μαζί. Εμείς αυτό το βρήκαμε υπερβολικό. Εσείς τι λέτε;

 

:shock: Τι άλλο θα ακούσουμε ρε παιδιά........................!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:

 

όταν άρχισε να μιλάει για παιδιά διαφορετικού φύλου στο ίδιο δωμάτιο, ήταν λες και ξύπνησε ο βαλκάνιος μέσα του! Θεωρεί ότι λόγω εποχής και συνθηκών υπάρχει πρόωρη σεξουαλική αφύπνιση, οπότε κινδυνεύουν τα παιδιά να αρχίσουν να παίζουν μεταξύ τους. Έλεγε ότι καλύτερα να κοιμάται το ένα παιδί στο σαλόνι, παρά και τα δύο μαζί. Εμείς αυτό το βρήκαμε υπερβολικό. Εσείς τι λέτε;

 

Η ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ αυτό έχω να πω εγώ για τις απόψεις του DR..

 

Φανή, πάντως τις παραθέτεις με γλαφυρότητα και χιουμοριστική διάθεση και τις απαλύνεις λίγο...!!!!!!!!!!!!!!!!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανή :D:D:D:D:D:D

πολύ γέλασα!!!! έχεις απόλυτο δίκιο, είναι υπερβολικός θεωρώ!

Αν και ακούσατε για τα 2 αδέρφια στη Γαλλία, που έχουν κάνει 4 παιδιά μαζί και ο τύπος έχει πάει φυλακή για αιμομιξία, αλλά εκεί....το χαβά τους!!!!Είναι μαζί σαν ζευγάρι και χαίρονται την "οικογένεια τους"!!!

 

Σοφία το τί εχουμε να δούμε ακόμα ξαναπέστο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Τα αγόρια μου είναι σχεδόν 3 ο μεγάλος και 1 ο μικρός. Ο μεγάλος κοιμάται στο δικό του δωμάτιο από ενός έτους και τώρα που χρονίζει κι ο άλλος, έχω δίλημμα: να τους βάλω μαζί σ'ενα δωμάτιο ή να έχει ο καθένας το δικό του; Εσείς τί λέτε; Δεν ξέρω καθόλου τι είναι καλύτερο :?:?:?

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Ελίνα τα παιδιά μας έχουν τις ίδιες ηλικίες περίπου εμένα ο Σπύρος μου είναι 31/05/2005 και ο μπέμπης 10/08/2008. Τα έχω στο ίδιο δωμάτιο από όταν ο μικρός σαράντισε και είμαι πολύ ευχαριστημένη με την απόφαση μου. Παίζουν, γελάνε, κλαίνε, ξυπνάνε και κοιμόνται μαζί. Έχουν πολύ πλάκα μόνο που άμα γκρινιάζει ο ένας γκρινιάζει και ο άλλος και γενικά ότι θέλει ο ένας θέλει και ο άλλος όμως μου αρέσει που θέλουν να είναι μαζί έχω μάθει στο Σπύρο ότι το μωρό δεν μπορεί μόνο του και αυτός που είναι μεγάλος το προσέχει (λέμε τώρα) και του αρέσει πολύ. Καλά το μωρό δεν μπορείς να φανταστείς τη χαρά κάνει όταν ασχολείται μαζί του ο Σπύρος εγώ τρελαίνομαι να τα χαζεύω. Ελπίζω να βοήθησα φιλιά :D

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

sk margaret σ΄ευχαριστώ πολύ, να χαίρεσαι τα ζουζούνια σου. Μωρέ κι εγώ για να τους φέρω πιο κοντα θέλω να τους έχω μαζί, γιατί ο Μιχάλης δεν θέλει πολλά πολλά απ' τον Ηλία, ζηλεύει πολύ, σηκώνει χέρι, του δίνει χαστούκια, του τραβάει τα μαλλιά όταν δεν κοιτάμε. Λέω να τους βάλω μαζί και βλέπουμε. Θα σου γράψω νέα.

Φιλιά στην Κέρκυρα, τι απίστευτο μέρος είναι αυτό!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Ελινάκι αν διαβάσεις τις δημοσιεύσεις μου θα δεις ότι δεν είναι και τόσο απίστευτο. Εγώ το λατρεύω το νησί βέβαια όπως και όλοι τον τόπο μας αλλά η καθημερινότητα είναι δύσκολη. Εσείς εκεί καλά? Υπάρχει επαφή με την υπόλοιπη Ελλάδα ή σας ξεχνάνε το χειμώνα και πλακώνουν μόνο το καλοκαίρι όπως εδώ? Εμείς ούτε να κυκλοφορήσουμε δεν μπορούμε τώρα ειδικά εγώ με τα παιδιά μόνη στο αυτοκίνητο δεν κάνω ρούπι. Τί έγινε με τα παιδιά ένταξη? Ξέχασα να σου πώ ότι και εμένα ο Σπυράκης τα έκανε αυτά στον μικρό, τώρα τελευταία τα πάνε λίγο καλύτερα ίσως όταν περπατήσει ο μπέμπης να είναι πιό εύκολο γιατί θα μπορούν λέω εγώ δεν ξέρω και να παίξουν μεταξύ τους.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
sk margaret σ΄ευχαριστώ πολύ, να χαίρεσαι τα ζουζούνια σου. Μωρέ κι εγώ για να τους φέρω πιο κοντα θέλω να τους έχω μαζί, γιατί ο Μιχάλης δεν θέλει πολλά πολλά απ' τον Ηλία, ζηλεύει πολύ, σηκώνει χέρι, του δίνει χαστούκια, του τραβάει τα μαλλιά όταν δεν κοιτάμε. Λέω να τους βάλω μαζί και βλέπουμε. Θα σου γράψω νέα.

Φιλιά στην Κέρκυρα, τι απίστευτο μέρος είναι αυτό!

λοιπόν δεν έχω δουλειά και κάνω ανασκόπηση των δημοσιεύσεων μου και διαπιστώνω ότι δεν είχα νέα σου όπως μου είπες γιατί? με ξέχασες ε???

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Eγώ θα τα βάλω σε ξεχωριστό δωμάτιο διότι σκέφτομαι ότι αν το ένα γκρινιάξει ή δειψάσει ή οτιδήποτε να σου όρθιο και το άλλο ή αν για παράδειγμα το ένα δεν θέλει να κοιμηθεί θα κοιμίζω το άλλο τουλάχιστον. Το μώρο το έχω ακόμα στο δικό μου δωμάτιο και δνε ξυπναέι το ένα από τι άλλο. Είναι και οι αρρώστιες αν κοιμούνται ξεχωριστά φαντάζομαι ότι υπάρχει έστω και μία ελπίδα να μην κολλήσουν. Ομως η μεγάλη μου ζητάει όταν μεγαλώσει το μωρό να κοιμούνται μαζί για να το προσέχει, θέλει μάλιστα και στο ίδιο κρεβάτι για να κάνουν αγκαλίτσες. Η γλυκιά μου τι καλή που είναι. ωστόσο πιστεύω ότι αν κοιμούνται μαζί σίγουρα είναι μεγαλύτερο το δέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

sk margaret καλησπέρα!

Εχεις δίκιο ότι δεν έγραψα νέα. Η αλήθεια είναι ότι δεν άλλαξε κάτι από το καλοκαίρι, δηλαδή τους έχω ακόμη σε χωριστά δωμάτια γιατί ο Μιχ ξεκίνησε παιδικό και μας έφερε όλα τα μικρόβια που κυκλοφορούσαν (κι ακόμη φέρνει δηλαδή). Οπότε σκέφτηκα να το αφήσω για το ερχόμενο καλοκαίρι που θα κοντεύει ο μικρός τα 2 και θα είναι πιο δυνατός ο οργανισμός του.

Οσο για τη ζωή στη σαντορίνη το χειμώνα άστα... εχουμε καράβι ευτυχώς μια φορά τη μέρα για Πειραιά και 3 δρομολογια aegean και ολυμπιακή αλλά τι να το κάνεις..Δεν είναι εύκολο με τα μωρά να πάμε πουθενά το χειμώνα.

Δεν είμαι σαντορινιά, γεννήθηκα στην Αθήνα, καταγωγή από Αρτα. Ο άνδρας μου πήρε μετάθεση το 2004 για ένα χρόνο υποτίθεται και είμαστε ακόμα εδώ... Δεν μου αρέσει καθόλου το χειμώνα το καλοκαίρι αντίθετα, είναι μια χαρά. Τι άλλο να πω, το χειμώνα νοσταλγώ το σπιτάκι μου και το καλοκαίρι δε θέλω να φύγω. Διχασμένη κατάσταση!

Η ωραία Κέρκυρα είναι ωραία όταν δεν έχει αυτή την υπερβολική υγρασία που κάνει την ατμόσφαιρα αποπνικτική και όταν δεν βρέχει (που βρεχει πάααρα πολύ συχνά, το ξέρω γιατί έχω στην Κέρκυρα ξαδέλφια από τη γιαγιά μου)

Φιλάκια και θα τα λέμε συχνότερα!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

γειά σου Ελινάκι δίκιο έχεις που δεν σου αρέσει εκεί εγώ μια φορά ήρθα όταν παντρεύτηκα καλοκαίρι ήταν και δεν μου άρεσε. Για μερικές μέρες βέβαια διακοπές να είναι και όπου να 'ναι αλλά σε γενικές γραμμές δεν ενθουσιάστηκα. όσο για την υγρασία καλά τα λες σκέτη αρρώστια είναι ειδικά για τα μικρά. Οι βροχές φέτος μας άφησαν δεν μπορώ να πω και σε γενικές γραμμές δηλαδή το καλοκαίρι κράτησε περισσότερο απ το κανονικό. χάρηκα φιλιά στα παιδάκια σου! :D

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...