Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κυστεοουρητηρική Παλινδρόμηση ή Κ.Ο.Π.


Recommended Posts

http://www.paidiatros.com/MAIN/article-292-0-0-0.aspx

Στο πιο πάνω Link θα μπορέσετε να βρειτε και να μάθετε τι ακριβώς είναι η ΚΟΠ εγώ θα ήθελα να σας διηγήθώ την δική μου εμπειρία και φυσικά να ανταλλάξω απόψεις με άλλους γονείς που τα παιδιά τους έχουν ΚΟΠ.

 

Και η δική μου εμπειρία:

Η κόρη μου πάσχει από ΚΟΠ , το ανακαλύψαμε σε ηλικία 2,5 μηνων (τώρα ειναι 2 1/5 χρονών). Απλά ένα βράδυ έκανε υψηλό πυρετό. Τότε νέα μανούλα εγώ την πήρα και την πήγα στο νοσοκομείο. Το παιδί απυρέτησε μόνο του αλλά επειδή ήταν κάτω από 3 μηνών μας έκανα όλες τις εξετάσεις που προβλεπόταν για να δουν από τι πάσχουμε. Μπροστα στα αλλα φοβερα που άκουσα εκείνο το βράδυ όταν μου είπαν ότι είναι ουρολοιμωξη εγώ χάρηκα αν και κάτι με έτρωγε μέσα μου γιατί ήμουν σίγουρη οτι το παιδί δεν έπαθε ουρολοίμωξη από κάτι που δεν έκανα εγώ κάλα πχ στο σκούπισμα , στο καθάρισμα κτλ. Μετα την κυστεογραφία ανακαλύψαμε την πάθηση και ξεκίνησε ο γολγοθάς με τα σιροπια, τις εξετάσεις ούρων κάθε μήνα κτλ.

Ευτυχώς η μικρή μέχρι σήμερα δεν έχει κάνει ξανά ουρολοίμωξη. Τα νεφρά της δεν έχουν πειραχθεί. Η παλλινδρόμηση δεν έχει υποχωρήσει όμως. Τώρα πρέπει να της κάνω ξανά κυστεογραφία και τρέμω μόνο με την ιδέα. Δεν είναι ούτε το κόστος , ούτε η ταλαιπωριά απλά το παιδί τώρα που μεγάλωσε δεν κάθεται στο μηχάνημα. Περνανε έναν καθετήρα και διοχετεύουν σκιαστικό για να δουνε αν γυρίζει πίσω. Η διαδιακασία κρατάει 5 λεπτά περίπου αλλά μετά το μωρό έχει ένα τσουξιμο. Αυτό το ξέρω γιατί μου το είπε και η μικρή μου και ένα κοριτσάκι γνωστής μου λιγάκι μεγαλύτερο που μου το περιέγραψε.

Ελπίζω να μην χρειαστούμε χειρουργείο

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και χειρουργείο να χρειαστεί μην το φοβάσαι. Εχει κάνει εδώ και χρόνια ένα ανηψάκι μου και τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα! Αν σε ενοχλεί το θέμα νάρκωση...δεν είναι τίποτα. Ο Ιωακείμ πήρε ολική νάρκωση για να χειρουργηθεί απο στραβισμό.. Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σας!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Polina μου,

 

Τέλος του μήνα θα ξεκινήσω την διαδικασία των εξετάσεων και θα δω αν και ο γιατρός μου έχει ξεκαθαρίσει πως μετά τα 5 θα περάσει ή όχι. Το θεμα ειναι ότι το παιδί έχει πάρει μεγάλη δόση αντιβιωτικού και ισως αρχίσει να γινεται ανθεκτική στα μικρόβια.

Βέβαια ίσως κάποιος με σοβαρότερα προβλήματα με χαρακτηρίσει υπερβολική στις ανησυχίες μου αλλά και αυτό το πρόβλημα αν το ζήσεις δεν είναι καθόλου απλό. Το παιδί πρέπει να λαμβάνει κάθε βράδυ τα φάρμακά του και κάθε μήνα να γίνεται μια καλλιέργεια ούρων. Το να μαζέψεις όμως ούρα είναι μια τρομερά δύσκολη υπόθεση καθώς επίσης υπάρχουν και οι επιμολύνσεις που πρέπει να γίνει επαναλληπτική εξέταση κτλ. Μια φορά δεν θα το ξεχάσω είχα προσπαθήσει επτά φορές να μαζέψω ούρα από την μικρή! Η διαδικασία είναι πλύσιμο με σαπούνι, σκούπισμα με γάζα, ξανά πλύσιμο τοπικά και σκούπισμα, απολύμανση χεριών (δικών μου) γάντια , σακουλάκι συλλογής ούρων ,,,,,,και σε 20 λεπτά αν δεν ουρήσει ξανά τα ίδια....... και τα ίδια....

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λίτσα μπορεί να είναι ταλαιπωρία, αλλά σκέψου ότι είναι για το καλό του παιδιού σου. Και εγώ με τον Ιωακείμ, πριν εγχειριστεί για στραβισμό, επί 1 χρόνο κλείναμε 4 ώρες το ένα μάτι. Πολλές φορές- ιδιαίτερα στην αρχή- στεναχωριόμουν γιατί το δερματάκι του ερεθίζονταν, δυσανασχετούσε με τη διαδικασία (κάποιες φορές άλλαζα 5 τσιρότα σε μισή ώρα), αλλά προσπαθούσα να σκεφτώ ότι αφού μας έτυχε θα το αντιμετωπίσουμε. Τουλάχιστον αυτά αντιμετωπίζονται!!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

έχεις δικιο μωρέ απλά εμεις οι γονεις γινόμαστε υπερπροστατευτικοί με θέματα που αφορούν την υγεία.

εμένα πάντως με έχουν τρομοκρατησει οι γιατροί γιατί μου έχουν πει πως αν το παιδι κάνει πυελονεφρίτιδες μπορεί να φτάσουμε και σε σημειο νεφρικής ανεπάρκειας κτλ Βέβαια δεν θέλω να το σκέφρομαι αυτό γι αυτό προσπαθώ να είμαι τυπική στο θέμα την καθαριότητας (τοπικά), των φαρμάκων και της παρακολούθησης. Κάνω δηλ ότι περνάει από το χέρι μου. Τώρα που η μικρή πηγαινει παιδικό νιώθω και μια ανασφάλεια στο ότι μπορεί να μην τη σκουπίσει κάποιος σωστά και εχουμε ουρολοίμωξη. Εγινα και κακιά μια μέρα αλλά το έκανα για θέμα υγείας που το θεωρώ το Α και Ω. Ειχαμε αλλάξει σταθμό και πήγαμε σε κάποιον δημόσιο ( για παιδιά μόνο στρατιωτικών) . όταν έδωσα το ιστρορικό της μικρής τόνισα το προβλημα και ειπα πως αν δεν μπορούν να την σκουπίζουν να την πάω σε άλλο σταθμό. Μου υποσχέθηκαν ότι το παιδι δεν θα χει προβλημα κτλ. και μια μέρα την παραλαμβάνω λερωμένη στο βρακάκι της. δηλ το παιδί ειχε παει τουαλέτα και δεν το σκουπισε κανεις. Δεν κρατήθηκα πήγα και έκανα αναφορά. Τα πράγματα διορθώθηκαν την επόμενη ημέρα αλλά εγώ ενιωσα ασχημα γιατί δεν ειμαι συνηθισμένη σε αυτό τον τρόπο επίλυσης των προβλημάτων. :cry: . Αυτή τη στιγμή δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά μου την είχε δώσει να βλέπω 4 δασκάλες να πίνουν τον καφέ τους και τα παιδιά να αλωνίζουν μόνα τους στις τουαλέτες και στους λοιπους χώρους και απο πάνω να παραπονιούνται ότι ειναι πολλά τα παιδιά και δεν τα βγάζουν πέρα.(μιλαμε για 25 παιδιά και 4 δασκάλες δεν μιλαω για το βοηθητικό προσωπικό και τις τραπεζοκόμες...) Τι να πεις Δημόσιο.....

Επειδή δεν έχω παρακολουθήσει όλη την ιστορία σου τώρα ο Ιωακείμ ειναι καλά? Εχει ξεπεραστει το πρόβλημα του?

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λίτσα μετά την επέμβαση είναι πολύ καλύτερα! Βέβαια έχει ένα μικρό κατάλοιπο το οποίο όμως μπορεί να αντιμετωπιστεί στο μέλλον, γιατί ήταν 18 μηνών όταν έκανε την επέμβαση. Το σημαντικό είναι ότι χρησιμοποιεί και τα δύο μάτια και δεν τεμπέλιασε αυτό που στραβιζε. Είμαστε υπο παρακολουθηση. Θα πάμε μετά το πασχα για επανεξέταση.

τι εννοείς όταν λές ότι ήταν λερωμένο; είχε κάνει κακά και δεν το σκούπισαν, ή δεν το είχαν σκουπίσει καλά;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

[τι εννοείς όταν λές ότι ήταν λερωμένο; είχε κάνει κακά και δεν το σκούπισαν, ή δεν το είχαν σκουπίσει καλά;

 

Εννοώ ότι δεν το είχαν σκουπίσει καθόλου!!!!

Ασε δεν θέλω να θυμάμαι αυτό το γεγονός γιατί μετά την αναφορά που έκανα όλες οι κοπέλες άρχισαν να τρέχουν και να την έχουν στα οπα οπα αλλά έπρεπε να φτάσω μέχρι εκεί για κάτι που ήταν μέσα στις υποχρεώσεις τους και για κάτι ευνόητο???????

Τέλος πάντων σήμερα είμαι ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!!

Έκανα τις εξετάσεις στην μικρή και παρόλο που δεν έχει φύγει η παλλινδόμηση πάμε πολύ καλά. Θα κρατήσουμε τα φάρμακα για λίγο καιρό ακόμη, μικρότερη δόση και μετά θα σταματήσουμε κάνοντας μια τελευταια κυστεογραφία για να επιβεβαιώσουμε ότι είμαστε τελείως καλά.

Δόξα το Θεό είμαστε απο τους τυχερους , η μικρή το ξέπερνάει καθώς μεγαλώνει.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

[τι εννοείς όταν λές ότι ήταν λερωμένο; είχε κάνει κακά και δεν το σκούπισαν, ή δεν το είχαν σκουπίσει καλά;

 

Εννοώ ότι δεν το είχαν σκουπίσει καθόλου!!!!

Ασε δεν θέλω να θυμάμαι αυτό το γεγονός γιατί μετά την αναφορά που έκανα όλες οι κοπέλες άρχισαν να τρέχουν και να την έχουν στα οπα οπα αλλά έπρεπε να φτάσω μέχρι εκεί για κάτι που ήταν μέσα στις υποχρεώσεις τους και για κάτι ευνόητο???????

Τέλος πάντων σήμερα είμαι ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ!!!

Έκανα τις εξετάσεις στην μικρή και παρόλο που δεν έχει φύγει η παλλινδόμηση πάμε πολύ καλά. Θα κρατήσουμε τα φάρμακα για λίγο καιρό ακόμη, μικρότερη δόση και μετά θα σταματήσουμε κάνοντας μια τελευταια κυστεογραφία για να επιβεβαιώσουμε ότι είμαστε τελείως καλά.

Δόξα το Θεό είμαστε απο τους τυχερους , η μικρή το ξέπερνάει καθώς μεγαλώνει.

 

Μπράβο μπράβο! όλα θα πάνε καλά!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Πέρασε πολυς καιρός από την τελευταία μας κυστεογραφία και τον επόμενο μήνα ΠΡΕΠΕΙ να κάνουμε επαναληπτική εξέταση .

 

Η μικρή όμως τώρα πια καταλαβαίνει πολλά πράγματα και θα ήθελα να με βοηθήσετε πως ακριβως πρέπει να προετοιμασω το παιδι για μια τετοια εξεταση. Δηλ η διαδικασία είναι ότι περνάνε καθετήρα στο παιδί, το δένουν σε ένα μηχάνημα και το χορηγουν σκιαστικο υγρό......... Οχρονος παραμονης του παιδιου ειναι 5-10 λεπτα ανάλογα με το ποσο συνεργασιμο ειναι.

Απλά θελω να την προετοιμασω, να μην της δημιουργησω ψυχολογικά προβληματα και κυριως να συνεργαστει το παιδί όσο το δυνατον καλύτερα.

 

Περιμένω τις συμβουλες σας.....

Ευχαριστω

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

δες το πόστ μου εδώ

 

 

 

 

είναι πολύ μεγάλο, για αυτό δεν το βάζω πάλι εδώ.

δες το αγγλικό κείμενο τι γράφει (ελπίζω να είσαι οκ με τα αγγλικά :) )

 

ευτυχώς όλα αυτά βοηθάνε πολύ ένα παιδάκι αυτής της ηλικίας, να προετοιμαστεί ψυχολογικά για την όλη διαδικασία.

μιμηθείτε την διαδικασία στο παιχνίδι, λίγες μέρες πρίν, σε μια κούκλα/ζωάκι για να ξέρει τι θα γίνει εκείνη την ημέρα.

 

καλή δύναμη!!!.....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

xθες κάναμε κυστεουρηθογραφία και βγήκε αρνητική. Δεν έχουμε παλλινδρόμηση. Τώρα όμως θα πρέπει να κάνουμε άλλες εξετάσεις για να δούμε από που προέρχεται η διάταση του νεφρού.

Λίτσα σου εύχομαι τα καλύτερα και σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε περάσει κι εμείς το βάσανο αυτής της εξέτασης :cry: Δεν ξέρω αν τα δικά σας παιδάκια ήταν φρόνιμα και τελειώσατε γρήγορα, πάντως η Μαριάννα όντας 19 μηνών τον περασμένο μηνα που την κάναμε, ειχε ραγίσει η καρδια μου να κλαιει υστερικά μέχρι να κάνουν την εξεταση.. Δεν ήταν δεμένη, απλά έπρεπε εγώ να την κρατάω ακίνητη (όσο μπορούσα γιατι το παιδί αντιστεκόταν όπως είναι φυσικό)...

 

Είχαμε κι εμείς επαναλαμβανόμενες ουρολοιξώξεις, έχουμε πιει του κόσμου την αντιβίωση :evil: , αλλά ευτυχως η εξεταση ήταν καθαρή, το ίδιο και ο υπερηχος... Τη μέρα που καναμε την κυστεογραφια της έκαναν και καλλιεργεια και πάλι βρήκαν μικρόβιο :shock: Τα χα παίξει τελείως πια, ο γιατρός μας είπε ότι μάλλον δεν την επιαναν οι αλλές αντιβιώσεις απο το στόμα και κάναμε 8 ενεσεις :? Ο Θεός βοηθός όταν ξανακάνουμε καλλιεργεια να ειναι όλα καλά γιατί δεν ξέρω τι αλλο μπορει να φταιει πια... Αν και μας ειπαν να κοψει τις πανες οσο πιο σύντομα γινεται γιατι μπορεί να εχει ευαισθησία :roll:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν δεμένη, απλά έπρεπε εγώ να την κρατάω ακίνητη (όσο μπορούσα γιατι το παιδί αντιστεκόταν όπως είναι φυσικό)...

 

Τα ίδια και εμείς....

 

Αν και μας ειπαν να κοψει τις πανες οσο πιο σύντομα γινεται γιατι μπορεί να εχει ευαισθησία :roll:

Αυτό είπε και σε εμάς η παιδίατρος μας ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Tελικά κάναμε και εμεις τις ετήσιες εξετάσεις μας.

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να ευχαριστήσω το parents και την Μ.Στυλιανάκη καθώς επίσης την γραμμή σύνδεσμος και τη δασκάλα της μιρκής γιατί με την βοήθεια ολων την προετοίμασα πολυ καλά με αποτέλεσμα να δεχθει την εξέταση, να ειναι πολυ φρόνιμη και συνεργάσιμη.

Τα αποτελέσματα της ήταν πολυ ενθαρρυντικά. Πηγαίνουμε πολυ καλά και θα πολεμήσουμε χωρις χειρουργεια κτλ. Ηδη ξεκινησαμε να κοβουμε την αντιβιωση μετα απο 3 1/2 συνεχομενα χρονια.

Ειμαι πολυ χαρουμενη που το παιδί πηγαίνει καλα.

Κοριτσια ευχομαι και τα δικά σας να εχουν την καλυτερη δυνατη εξέλιξη. Επειδή στην Θεσσαλονικη υπάρχουν λίγοι ειδικοι γιατροι για την παραπάνω πάθηση αν κάποια απο εσας χρειαστει επιπλέον πληροφοριες ας μου στειλει πμ.

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για σας και απο εμένα....

πρώτη φορά στο forum πρώτη φορά που ποστάρω και δυστυχώς (απο μια άποψη) λόγω του ιδίου με το thread θέματος

Έχω λοιπόν μία κόρη 2,5 χρονών η οποία πρίν 3 μέρες έπαθε ουρολοίμωξη.

Πιθανολογούμε οτι είναι απο τον παιδικό σταθμό (πρώτη χρονιά χωρίς pampers άλλωστε)

Οι παιδίατροι στο παίδων Πεντέλης αφού κάναμε καλιέργεια μας είπαν πως θα πάρει αντιβίωση για 10 μέρες και μετά αν είναι καθαρή απο μικρόβια πρέπει να κάνουμε κυστεογράφημα ώστε να δούμε αν είναι παλυνδρόμιση

Η ερωτήσή μου λοπόν είναι η προβλεπόμενη.

Να την κάνουμε έστω και αν είναι η πρώτη φορά που παθαίνει ουρολοίμωξη;

Σε εσάς την πρότειναν αμέσως ; με την πρώτη φορά που αρρώστησε;

 

Ευχαριστώ

Μ.Π.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για σας και απο εμένα....

πρώτη φορά στο forum πρώτη φορά που ποστάρω και δυστυχώς (απο μια άποψη) λόγω του ιδίου με το thread θέματος

Έχω λοιπόν μία κόρη 2,5 χρονών η οποία πρίν 3 μέρες έπαθε ουρολοίμωξη.

Πιθανολογούμε οτι είναι απο τον παιδικό σταθμό (πρώτη χρονιά χωρίς pampers άλλωστε)

Οι παιδίατροι στο παίδων Πεντέλης αφού κάναμε καλιέργεια μας είπαν πως θα πάρει αντιβίωση για 10 μέρες και μετά αν είναι καθαρή απο μικρόβια πρέπει να κάνουμε κυστεογράφημα ώστε να δούμε αν είναι παλυνδρόμιση

Η ερωτήσή μου λοπόν είναι η προβλεπόμενη.

Να την κάνουμε έστω και αν είναι η πρώτη φορά που παθαίνει ουρολοίμωξη;

Σε εσάς την πρότειναν αμέσως ; με την πρώτη φορά που αρρώστησε;

 

Ευχαριστώ

Μ.Π.

 

Περαστικά σας! Πιστεύω θα πρέπει να της κάνετε για να είστε ήσυχοι ότι η μόλυνση δεν προήλθε από ΚΟΠ και ότι ήταν μια απλή άτυχη στιγμή. Η παιδίατρός μου, μου είπε ότι της είχε τύχει να έχει ασθενή-κοριτσάκι που έκανε ουρολοίμωξη στα 6 και τελικά είχε ΚΟΠ.

Ελπίζω να βγει καθαρή και να μην έχετε τα δικά μας τρεξίματα με την καθημερινή αντιβίωση και όλες τις συναφείς εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημα?

Δεν έχω θέμα με την εξέταση και με οποιαδήποτε εξέταση μπορεί να χρειαστεί να κάνει το παιδί.

Το θέμα μου είναι πως άλλος γιατρός μου είπε για την επίπονη αυτή εξέταση πως είναι καλύτερα να μην την κάνει λόγω του ότι σε αυτή την ηλικία μπορεί να "τραυματιστεί" το παιδί (αντίσταση, τινάγματα κατα την εξέταση κλπ) και να του δημιουργήσει πρόβλημα αργότερα στα γεννητικά του όργανα

και λέω.....το προφανές.

Απο την πρώτη φορά ?

Να πω οτι την συστήνουν απο την δεύτερη κοντινή (χρονικά) περίπτωση άμα γίνει να πω οκ, αλλα απο την πρώτη?

και είναι και ταλαιπωρία και για το παιδί δεν είναι μια απλή εξέταση.

Απο οτι εχω ακούσει δεν κάνουν καν νάρκωση μέθης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνουν καμία νάρκωση. Στον Αλεξανδράκο μας που ήταν και 4 μηνών τότε, τον κρατάγαμε και οι δυο. Τους βάζουν ένα καθετηράκι και από εκεί ρίχνουν μέσα ορό για να κάνει το παιδί τσίσα και κατα τη διάρκεια αυτού να δουν εαν υπαρχει παλλινδρόμηση. Το ξέρω ότι δεν είναι το καλύτερο αλλά ρισκάρεις να πάθει το παιδί πάλι ουρολοίμωξη;

 

Να στο πω αλλιώς! Εάν το παιδί έχει ΚΟΠ τα ούρα συνεχώς επιστρέφουν στα νεφρά. Τα ούρα αυτά είναι μολυσμένα και γι΄αυτό παθαίνουν και ουρολοίμωξη. Εαν τα νεφρά μολυνθούν πολύ μιλάμε και για νεφροπάθεια (χτυπα ξύλο) γι'αυτό ερευνάμε όλες τις πηγές της ουρολοίμωξης για να αποφύγουμε τα χειρότερα. Δεν είμαι γιατρός και μπορεί να λέω και κάτι λάθος, απλά στα λέω όπως μου τα είπανε και μένα γιατί εγώ είχα τρομάξει με την καθημερινή δόση αντιβίωσης.

Το πιο πιθανό είναι να μην έχει γιατί οι πιθανότητες είναι 1/100, εμείς είμαστε αυτό το ένα.!! :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα ξανακάναμε στον Αλέξανδρο σπινθηρογράφημα νεφρών και περιμένουμε τα αποτελέσματα για δούεμ αν τα νεφρά του καθάρισαν!! τη Δευτέρα θα έχουμε τις απαντήσεις και βλέπουμε......

Link to comment
Share on other sites

τώρα είδα το θέμα εύχομαι να τελειώσουν εδώ τα βάσανα σας και να είναι πάντα γερός και δυνατός ο Αλέξανδρος σου που είναι και συνονόματος του μικρού μου. επίσης το ίδιο πρόβλημα έχει ο αναδεκτός μου αλλά το βρήκαν μόλις σχεδόν γεννήθηκε λίγες μέρες μετά και τώρα που κοντεύει τα 2 σε λίγους μήνες θα ξανακάνουν να δουν αν είναι όλα καλά και αν θα σταματήσει την αντιβίωση που παίρνει από τότε. Δεν τα ξέρω και πολύ καλά γιατί η κουμπάρα μου είναι στο ξυλόκαστρο και εγώ Κέρκυρα θα της στείλω το ποστ να το δει πάντως.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω τα έχω περάσει με τον δικό μου. Ηταν 13 ημερών!! όταν έπαθε την ουρολοίμωξη.

η παλινδρόμηση συνήθως (όπως και στην περίπτωση του γιού μου) είναι εκ γεννητης. Γι'αυτό και η ουρολοίμωξη εμφανίζεται τους πρώτους μήνες ή ακόμα και μέρες. (Φιλή paman αν θεωρέι ο γιατρός οτι η κυστεογραφία είναι απαραίτητη καλό θα ήταν να την κάνεις.)

Εμείς κάναμε 2 φορες κυστεογραφία και 2 φορές Στατικό Σπινθηρογράφημα Νεφρών (6 μηνών και 2,5 ετών) , προκειμένου να διαπιστωθεί αν υπήρχε βλάβη στα νεφρά του παιδιού απο την λοίμωξη και αν υποχώρησε η πλινδρόμηση. Ευτυχώς πήγαν όλα καλά και στα 2,5 χρόνια τελειώσαν τα βάσανα, αντιβιώσεις καλλιέργειες, εξετάσεις.

Υπομονή κορίτσια! Είναι λίγο δύσκολο αλλα ξεπερνιέται και τα παιδιά πολλές φορές τα αντιμετωπίζουν καλύτερα απο μας.

 

Καλη΄επιτυχία!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο Αλέξανδρος έχει κάποιος μικρές ουλές στο ένα νεφρό και θα πρέπει σε 6 μήνες να ξανακάνουμε σπινθηρογράφημα. Και φυσικά να τον δει και νεφρολόγος. :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μανούλες θέλω να ρωτήσω πόσο περίπου κοστίζει μια κυστεογραφία και σε περίπτωση που το παιδί διαγνωστεί ότι έχει ΚΟΠ και άρα παίρνει αντιβιωση για πόσο καιρό γίνεται αυτό (δηλ. πότε βελτιωθηκε η κατάσταση στις δικές σας περιπτώσεις). Τέλος αν το παιδί παίρνει αντιβιωση για τόσο πολύ διαστημα δεν θα τσακισει αυτό τον οργανισμό του? Δηλ. όταν την κόψει δεν θα είναι πιο ευαλωτο σε ιωσεις κλπ αφού θα έχουν σκοτωθεί όλα τα λευκά αιμοσφαίρια του? Λέω εγώ τώρα. Πρέπει να πάμε για κυστεογραφία για το μικρό μου αγοράκι και κατόπιν σπινθηρογράφημα όπως εχω περιγράψει σε άλλο ποστ καθώς εχουμε προβληματακι στα νεφρά και έχω τρομοκρατηθει.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω για όσες έχετε πικρή εμπειρία αν ένα παιδί έχει ΚΟΠ (κυστεουρητική παλινδρομηση ή κάπως έτσι ) και κάνει ουρολοίμωξη αυτή συνοδεύεται από νοσηλεία σε νοσοκομείο της τάξης των 10 ημερών? Ένας παιδοουρολόγος που επισκεφτήκαμε μας είπε ότι σε περίπτωση που έχουμε ΚΟΠ (δεν ξέρουμε ακομα - θα κάνουμε εξετάσεις) είναι πολύ πιθανό να κανουμε ουρολοιμωξη και μάλιστα σοβαρής μορφής. Μόλις άκουσα για νοσηλεία και "ξεσκόνισμα" του παιδιου (μέχρι και για παρακεντηση μας μίλησε) φρίκαρα :shock:

Γιαυτό όσες έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο διαφωτίστε με!

 

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες θέλω να ρωτήσω πόσο περίπου κοστίζει μια κυστεογραφία και σε περίπτωση που το παιδί διαγνωστεί ότι έχει ΚΟΠ και άρα παίρνει αντιβιωση για πόσο καιρό γίνεται αυτό (δηλ. πότε βελτιωθηκε η κατάσταση στις δικές σας περιπτώσεις). Τέλος αν το παιδί παίρνει αντιβιωση για τόσο πολύ διαστημα δεν θα τσακισει αυτό τον οργανισμό του? Δηλ. όταν την κόψει δεν θα είναι πιο ευαλωτο σε ιωσεις κλπ αφού θα έχουν σκοτωθεί όλα τα λευκά αιμοσφαίρια του? Λέω εγώ τώρα. Πρέπει να πάμε για κυστεογραφία για το μικρό μου αγοράκι και κατόπιν σπινθηρογράφημα όπως εχω περιγράψει σε άλλο ποστ καθώς εχουμε προβληματακι στα νεφρά και έχω τρομοκρατηθει.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

 

 

όπως έγραψα και παραπάνω "Να στο πω αλλιώς! Εάν το παιδί έχει ΚΟΠ τα ούρα συνεχώς επιστρέφουν στα νεφρά. Τα ούρα αυτά είναι μολυσμένα και γι΄αυτό παθαίνουν και ουρολοίμωξη. Εαν τα νεφρά μολυνθούν πολύ μιλάμε και για νεφροπάθεια (χτυπα ξύλο) γι'αυτό ερευνάμε όλες τις πηγές της ουρολοίμωξης για να αποφύγουμε τα χειρότερα. Δεν είμαι γιατρός και μπορεί να λέω και κάτι λάθος, απλά στα λέω όπως μου τα είπανε και μένα γιατί εγώ είχα τρομάξει με την καθημερινή δόση αντιβίωσης. "

 

 

Από τα δύο κακά νεφροπάθεια - και λίγο "ελαφρύ" ανοσοποιητικό σύστημα προτιμάμε το καλύτερο. Αυτό μου είχε πει η παιδίατρος. Άλλωστε η αντιβίωση είναι σε τόσο μικρή ποσότητα που δεν επιβαρύνει και τόσο πολύ!

 

Όταν λες πόσο θα κοστίσει εννοείς οικονομικά; αν το πας στο Παίδων, τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...