Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Αγορές! > Παιχνίδια, δώρα, είδη ψυχαγωγίας & άθλησης

Notices

Παιχνίδια, δώρα, είδη ψυχαγωγίας & άθλησης Σπιτάκια, κούνιες κήπου, τρίκυκλα, τραμπολίνο, ποδήλατα, πατίνια, για παιδιά και ενήλικες

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 25-12-06, 10:40   #1
rena

Το avatar του χρήστη rena

Περιοχή: Καβαλα
rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS

ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑ ΕΙΔΗ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ!ΜΟΝΟ ΚΑΦΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ!ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ?ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΟΟΣΟ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΟΙ ΕΠΩΝΥΜΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ?ΤΑ ΦΘΗΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ?
Ο χρήστης rena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-12-06, 19:22   #2
angela

Το avatar του χρήστη angela

Περιοχή: ΝΑ Αττική
angela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αγαπητή μου φίλη,
θα προσπαθήσω να σε συμβουλεύσω σαν μάνα που έχει ένα παιδί 3μιση ετών και ακόμη χρησιμοποιώ το καρότσι για τις εξόδους μας γιατί είναι παιδάκι υπερκινητικό που λόγου του αυτισμού δεν μιλάει και το βρήκα σας λύση για να μην τον χάσω και δεν μπορεί να πει και σε κάνεναν το όνομά του !
Όταν βγήκαμε στα μαγαζιά για να πάρουμε καρότσι,(μόλις είχα σαραντήσει) πελαγώσαμε και μεις με τις κατήγορίες και τις τιμές κλπ
Τελικά αγοράσαμε δύο , ένα ακριβό και επώνυμο και ένα αρκετά φθηνό.
Επίσης αγόρασε και η μητέρα μου ένα μπαστούνι καρότσι πάμφθηνο και μας χάρησαν και ένα ελαφρός μεταχειρησμένο!
Από τα τέσσερα χρησιμοποιήθηκα ευρέως τα δύο, το μπαστούνι πάμφθηνο και το ελαφρός μεταχειρησμένο, μέχρι σήμερα που ο μικρός έχει ύψος 1,11 και ζυγίζει 23 κιλά!!!

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις και αυτά που πρέπει να κοιτάξεις είναι:
(η μάρκα δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο, εμας τα ανώνυμα υπάρχουν και κρατούν ακόμα)
Να κλείνει εύκολα και να χωράει στο πορτπαγκαζ του αυτοκινήτου που θα χρησιμοποιήτε στις εξόδους σας αλλά έτσι ώστε να σας μένει και χώρος για να βάλετε τσάντες και ψώνια!
Να χωράει ανοιχτό στο ανσασέρ της πολυκατοικίας σας!
Να μην είναι βαρύ και ασήκωτο από μόνο του, φαντάσου τι ασήκωτο θα είναι με το μωρό!
Να είναι για όλες τις ηλικίες , δηλ από νεογέννητο μέχρι τριών ετών!
Να κατεβάινει η πλάτη μέχρι κάτω για να μπορεί το παιδί να κοιμηθεί εκεί!
Να είναι το ύφασμα όσο το δυνατόν πιο βαμβακερό , πρόσεξέ το αυτό γιατί το καλοκαίρι θα ανάβει η πλάτη του και οι περισσότερες βόλτες γίνονται το καλοκαίρι!
Να βγαίνει το ύφασμα και να πλένεται!
Το κάθισμα να είναι αναπαυτικό και ευρύχωρο , γιατί ποτέ δεν ξέρεις πόσο θα ψηλώσει και θα παχύνει!
Να πάρεις οπωσδήποτε ομπρέλα για τον ήλιο, το σκέπαστρο δεν βολεύει πάντα!
Να έχει γερό σκελετό! και τα χερούλια να είναι στο ύψος που σε βολεύουν, ούτε να σκήβεις όταν το οδηγείς ούτε και να είναι ψηλό και κουραστικό!
Να έχει ζώνες ασφαλείας που να πιάνουν όχι μόνο στη μέση του αλλά και να κρατάνε και τους ώμους σταθερούς και φυσικά 4 φρένα!
Αν είναι δυνατόν να έχει την δυνατότητα να αλλάζει η θέση , δηλ. όταν το μωρό είνα ακόμη πολύ μικρό θα θέλετε να το βλέπεται συνέχεια και θα πρέπει να είναι γυρισμένο μπροστά σας, αργότερα θα θέλει το μωρό να χαζεύει τους άλλους οπότε θα πρέπει να γυρνάει η θέση μπροστά !

Μη πελαγώσετε γράψτε αυτές τις οδηγίες σε χαρτί και πάντα με το μητρικό σας ένστικτο και το δικό σας γούστο και τσέπη απόφασίζεται, αλλά να ξέρετε ότι συνήθως θα χρειαστείτε δύο! Ένα για κάπως καλύτερο και ένα εκστρατείας μπαστούνι!

Ελπίζω να σας βοήθησα, καλά ψώνια και καλές γιορτές!
Ο χρήστης angela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-12-06, 18:15   #3
rena

rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

angela ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΣ ΠΟΛΥ
Ο χρήστης rena δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-07, 16:54   #4
ilonka19

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το καρότσι που αγόρασα έχει τέντα, ενώ η ομπρελα είναι εξτρά και δεν την αγόρασα ακόμα γιατί βγαίνει μόνο σε ΜΑΥΡΟ χρώμα. Ειναι απαραίτητη η ομπρέλα στο καρότσι γιατί μου φαίνεται πολύ χάλι ομπρελα σε μαυρο χρώμα.
Ο χρήστης ilonka19 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-07, 17:06   #5
angela

Το avatar του χρήστη angela

Περιοχή: ΝΑ Αττική
angela ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είναι !!! υπάρχουν στα jumbo και σε άλλα ΄χρώματα ψάξε το λίγο γιατί ο ήλιος και το καρότσι δεν μένουν σταθερά και έτσι η ευλίγιστη ομπρέλα κάνει δουλειά!
Ο χρήστης angela δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-06-07, 23:07   #6
rena

rena ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνω οτι η ομπρελα ειναι πολυ σημαντικη!Εγω στην αρχη δεν πηρα αλλα με το που βγηκα μια δυο βολτες ειδα οτι ειναι απαραιτητη,πραγματικα!!Υπαρχουν ομπρλες που προσαρμοζονται σε ολα τα καροτσια!Ψαξε και σε αλλα μαγαζια!Εγω εχω μια ασχετη με μικυ μαους να σκεφτεις!
Παλιά 14-06-07, 10:10   #7
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ήξερα οτι υπαρχουν τετοιες που προσαρμοζονται σε όλων των τύπων τα καρότσια.
Παλιά 14-06-07, 10:23   #8
BIZELI

Το avatar του χρήστη BIZELI

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ναι ilonka Και εγώ τετοια εχω!!!
Παλιά 14-06-07, 16:15   #9
dora

Περιοχή: Περαμα
dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις θελουμε να παρουμε μπαστουνι τωρα αλλα περιμενουμε λίγο μεχρι τη βαφτιση μπας και μαζεψουμε κανα φραγκο γιατι εχουμε μεινει ταπι και ψυχραιμοι... Το δικο μας ειναι μεσαιο.. ουτε πολύ βαρυ ουτε πολύ ελαφρυ αλλα δυσκολευομαι να το κλεισω και να το βαλω στο πορτ παγκαζ.. Μπαινει μεν αλλα δεν χωραει τιποτα αλλο..
Το καλο ειναι οτι εχει μεγαλο καλάθι από κατω και κουβαλαω ενα καρο πραγματα.. πχ παω στην λαικη και τα χωραει όλα και οτι γυριζει πανευκολα το χερουλι, για να βλέπεις το παιδι.. 170 ευρω το πηραμε..

Ο χρήστης dora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-07, 16:21   #10
Sofia

Περιοχή: Βόρεια Ελλάδα
Sofia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς μπαστούνι δεν πήραμε ποτέ. Έχει η μαμά μου ένα (δανεικό) αλλά εμένα δεν με βολεύει καθόλου...
Η μικρή μας, μόλις άρχισε να περπατάει, δεν έμπαινε με τίποτα στο καρότσι...
Τώρα που είναι 3, φυσικά το έχουμε καταργήσει τελείως. Είναι έτοιμο για πλύσιμο και σε λίγο καιρό.... πάλι από την αρχή...
Να σημειώσω ότι έχουμε αυτό της Chicco που πέρνει από πάνω και το καθισματάκι αυτοκινήτου (για βρεφάκι).
Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)
Ο χρήστης Sofia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-07, 16:58   #11
mimika

mimika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλε τι ειναι το μπαστουνι????????????????
Αυτα τα πολυ ελαφρια καροτσακια που ανοιγοκλεινουν ευκολα για πιο μεγαλα παιδακια?
Ο χρήστης mimika δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-06-07, 17:04   #12
dora

dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι μιμικα μου αυτα ειναι... Τα λενε ετσι γιατι οταν κλεινουν γινονται σαν μπαστουνια...
Ειναι οτι πρεπει για το καλοκαιρι .. αλλα δυστυχως δεν μπορει να κατσει πολύ μικρο μωρακι

Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 14-06-07, 17:16   #13
mimika

mimika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πρεπει παντως να ειναι πολυ ευχρηστο αυτο. Και δεν κουραζεται το παιδακι και το παιρνεις κι οπου θες.
Παλιά 14-06-07, 17:45   #14
IRINI

Το avatar του χρήστη IRINI

Περιοχή: ATHINA
IRINI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ της angelas
ηταν αναλυτικοτατη.Και προς Θεου οχι τρικυκλο.Θα το πεταξετε.Στις πολεις που ζουμε δεν υπαρχουν πεζοδρομια για να χωρεσει δεν ειναι ευχρηστο πιανει ενα πορτ παγκαζ απο μονο του και γενικως σου σπαει τα νευρα.
DORA θα μπορουσες εαν εχει το θαρος με φιλους κολλητους ή συγγενεις που σε ρωτανε για τη βαφτιση και τι δωρο θελεις να τους πεις για το καροτσι.
Εαν ειναι κατι ακριβο μπορουν να το παρουν ολοι μαζι εαν αισθανεσαι ασχημα για τα χρηματα.
Παλιά 15-06-07, 00:10   #15
dora

dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ελπίζω οτι θα σκεφτουν εκτος από δωρα να δωσουν και κανα μετρητο... Γιατι αν μου φερουν 300 βαζα θα στησω παγκο στη λαικη και θα τα πουλήσω...

Παλιά 15-06-07, 08:57   #16
Polina

Polina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

έχω είχα τρίκυκλο και μάλιστα μεγαλούτσικο! Οσο ήταν μικρούλης - μέχρι 1,5 ήταν μια χαρά, κινούμουν πολύ γρήγορα και άνετα..ανέβαινε πεζοδρόμια στο λεπτό (οι ρόδες ήταν σαν ποδήλάτου- φούσκωναν με τρόμπα)κ. Μετά όταν βάρυνε και άλλο ήταν ζόρικο να τον κουβαλάω και άρχισα να χρησιμοποιω ένα μπαστούνι- μέχρι και σήμερα...εξίσου βολικό.

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!
Ο χρήστης Polina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-07, 12:39   #17
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και εγώ πήρα τρίκυκλο γιατί μένω στην εξοχή και εξω από το σπίτι μου έχει χωματόδρομο
Παλιά 15-06-07, 13:01   #18
Αντιγόνη

Αντιγόνη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ilonka19
Και εγώ πήρα τρίκυκλο γιατί μένω στην εξοχή και εξω από το σπίτι μου έχει χωματόδρομο
Ζηλεύω... όχι το τρίκυκλο, την εξοχή..(ακόμα και τον χωματόδρομο..)
Ο χρήστης Αντιγόνη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-07, 13:03   #19
BIZELI

Το avatar του χρήστη BIZELI

BIZELI ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Eγώ σωθηκα με αυτό που πηρα μετά το τρίκυκλο της Ειρηνης!!!
είναι ευχρηστο, ευκολοκίνητο κυριολεκτικά το κινείς με το ένα χέρι. Οποια θέλει ας μου κάνει πμ να πώ, μη κάνουμε και διαφήμιση...
Παλιά 15-06-07, 13:19   #20
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Αντιγόνη μάλλον δεν ξέρεις καλά τι θα πει εξοχή. Χτες πήγα να βγάλλω κατι απορρυπαντικά που έχω σε μια ντουλαπα πλαστική στο μπαλκόνι και έπιασα κατά λάθος μία μικρη σφηκοφωλιά. Τρελη λαχτάρα έπαθα.
Παλιά 15-06-07, 13:48   #21
Αντιγόνη

Αντιγόνη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Α πα πα..
Ο χρήστης Αντιγόνη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-06-07, 14:04   #22
mimika

mimika ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ουπς ilonka
Eλπιζω να ελειπε η μαμα σφηκα!

Βιzelomana για κανε μου πμ για το καροτσι και απο ποτε την εβαλες σ'αυτο.
Thanks!
Παλιά 15-06-07, 17:43   #23
mama

Περιοχή: Αθήνα
mama ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμεις είχαμε πάρει ένα μπαστουνι (καποιοι τα λενε και "ομπρέλλα" !!??) που έκανε και για νεογέννητο - ξάπλωνε εντελώς - και ειχε και όλα τα σχετικα αξεσουαρ (ποδόσακο, τέντα βροχής), και το χρησιμοποιήσαμε και στα δυο παιδια.
Το μονο πρόβλημα ήταν ότι δεν είχε πισω "σκαλακι" για να παταει το μεγαλυτερο παιδι (τα ζουζουνια μου εχουν 2 χρονια διαφορα), κι έτσι αναγκαστηκαμε ν' άγοράσουμε μια ειδική "πλατφορμα" σαν πατινι, που προσαρμοζόταν στο πισω μερος του καροτσιου για να πατάει ο μεγάλος όταν καναμε μεγάλες βόλτες και κουραζοταν.
Ο χρήστης mama δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-07, 01:57   #24
πιγκουινακι

Το avatar του χρήστη πιγκουινακι

πιγκουινακι ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή καροτσάκια sos

επίσης ένα απο τα συν του "μπαστουνιού" είναι ότι μπορείς να ανεβαίνεις ευκολα σκαλες σκαλί-σκαλί χωρίς να χρειαστεί να το σηκώσεις ( ουκ
ευκαταφρόνητο βάρος μαζί με το μωρό).Σημαντικός παράγοντας είναι και το ύφασμα .Αξίζει να μην είναι κακής ποιότητας συνθετικό γιατί το καλοκαίρι τα μικρούλια θα ιδρώνουν πολύ,να πλένεται και να είναι πρακτκό χρώμα.
(και τα πολύ σκούρα και τα πολύ ανοιχτά λερώνουν πολύ εύκολα).'Ομως τα μπαστούνια είναι κατάλλληλα μετά τους 6 μήνες του παιδιού.(εμένα μέχρι τότε με βόλεψε ο μάρσιπος )
Παλιά 06-09-07, 13:05   #25
elenik

Το avatar του χρήστη elenik

elenik ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Oλα τα παραπανω (δεν προλαβαινω να διαβασω) + θεση για τα ποδια του 2ου παιδιου απο πισω . Ανεβαινει πισω απο το καροτσι, παταει, κρατιεται απο τα χερουλια και βολτιτσα χωρις μουρμουρα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!
Ο χρήστης elenik δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-09-07, 13:57   #26
Eleniparis

Eleniparis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπράβο στις "παλιές" μαμάδες που μας δίνουν τα φώτα τους. Είμαι ακόμα στη 10η εβδομάδα αλλά ήδη άρχισα να κάνω έρευνα αγοράς. Μάλλον θα καταλήξω στο bugaboo μπορεί και στο stokke xplory (δώρο της πεθεράς-γιαγιάς βλέπετε!), γιατί μου αρέσουν πολύ εμφανισιακά. Επίσης φτιάχνονται στην Ευρώπη (Νορβηγία και Ολλανδία αντίστοιχα) και στο internet τα reviews ειναι πολύ καλα. Οταν με το καλό τα δοκιμάσω θα σας ενημερώσω.
Ο χρήστης Eleniparis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-09-07, 17:47   #27
πιγκουινακι

Προεπιλογή

εγώ θέλω να αγοράσω διπλό καροτσάκι, για νεογέννητο +παιδάκι 1,5 χρ.
Τα τραινακια μπυ φαίνονται πολύ δυσκίνητα αυτα που έχουν θεσούλες
πλαι -πλαι πολυ φαρδια για τα πεζοδρόμια των Αμπελοκηπων.Μου άρεσε το
phil & teds στο mothercare γιατί είναι πιο έξυπνα σχεδιασμένο αλλα έχει 600 ευρώ! γνωρίζει κανείς κατι καλό και προσιτό?
Παλιά 16-09-07, 22:52   #28
ευδοκία

Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
ευδοκία ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγώ είμαι αποφασισμένη για καροτσάκι της maclaren! είναι από αυτά που κλείνουν σαν ομπρέλα,πολύ ελαφριά,από νεογέννητο ή 3 μηνών,κλείνουν εύκολα με το ένα χέρι και είναι ότι πρέπει για τους δρόμους και τα ανύπαρκτα πεζοδρόμια του Ηρακλείου! άσε που στα ταξίδια είναι πολύ εύχρηστο.από σχέδια και χρώματα δεν είναι κάτι τρελό,αλλά στο καρότσι θα κοιτάξω να πάρω το πρακτικό και όχι το όμορφο.θα κάνω τη φιγούρα μου σε άλλα πράγματα. έχω ακούσει σχόλια από γνωστές μου που έχουν τέτοιο καρότσι και είναι κατευχαριστημένες! και είναι αρκετά οικονομικά από 140-240 ευρώ.για τα διπλά καρότσια που λέτε δεν έχω ιδέα...
Παλιά 16-09-07, 23:44   #29
πιγκουινακι

Προεπιλογή

ευδοκία θα κάνεις την καλύτερη επιλογή! και εγώ εδώ και ένα χρόνο που χρειαζομαι ακόμη ένα μόνοκαρότσι, αυτό έχω και είμαι ευχαριστημένη
από όλες τις απόψεις.και οικονομικό και ελαφρύ και γερό και βαμβακερό
ύφασμα και ανεβαίνει σκαλοπάτια χωρίς να το σηκώσεις.ΌΜΩΣ το
μοντέλο που έχει αυτά τα χαρακτηριστικά προορίζεται για παιδιά από 6 μηνών και πάνω,δηλαδή όταν μπορούν πια να κάθονται.Επειδή έτυχε να έχω σπιτι και έναν κατάλογο απο το mothercare
θα σου πω λεπτομέρειες. Αυτό απο 6 μην. λέγεται triumph και κανει 140Ε μετά υπάρχει το quest από3 μηνπου είναι πιο βαρύ κια κάναι174ε και υπαρχουν και δυο με περισσότερα κόλπα που ξαπλώνουν τελείως και κάνουν από νεογέννητα techno xt και techno xlr με240 και 300ε.
Παλιά 17-09-07, 03:53   #30
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Και από μια παλιά μαμά!

Πήρα περίπου αυτό (πριν 7 χρόνια ήταν λίγο διαφορετικό)

http://babydealz.stores.yahoo.net/pe...p=IPPFBP53RU46

Τα προσόντα του:

-κατάλληλο από νεογέννητο,

-σχετικά ελαφρύ, υπάρχουν ελαφρύτερα καροτσια αλλά είναι πολύ πιο δύσχρηστα γιατί δε στρίβουν εύκολα οι ρόδες και γιατί δεν έχουν καλά αμορτισέρ

-ευκολοοδηγητο ακόμη και με ένα χέρι, ακόμη και με μεγάλο παιδί μέσα

-κλείνει πολύ εύκολα σαν ομπρέλα και χωράει παντού, από το πιο μικρό ασανσέρ μέχρι το πορτ μπαγκάζ... Εδώ που μένουμε δεν μπορούμε να αφήσουμε κάπου ανοιχτό το καρότσι και αυτό ήταν πολύ σημαντικό! Επίσης ταξιδεύουμε πάρα πολύ τόσο με το αυτοκίνητο όσο και με τραίνα, αεροπλάνα, καράβια. Το καρότσι μας ταξίδεψε με καράβι όταν το μωρό ήταν 2,5 μηνών, 15, 24, 26, 38 μηνών, ταξίδεψε με τραίνο στους 10 μήνες, ταξίδεψε με αεροπλάνο στους 18, 28 μήνες....

-έχει κουκούλα με αδιάβροχο που μας χρειάστηκε πάρα πολλές φορές γιατί περπατάμε πολύ και σε σχετικά αντίξοες συνθήκες

-έχει θέση για όρθιο παιδί πίσω σηκώνοντας συνολικό βάρος 35 κιλά!
Το σημαντικότερο είναι πως είναι έτσι σχεδιασμένο που να μη χάνει το καρότσι την ισορροπία του αν πάνω σε αυτό είναι ανεβασμένο όρθιο παιδί μόνο χωρίς το καθιστό παιδί. Αυτό επίσης σημαίνει ότι αν κρεμάσετε ψώνια στα χερούλια μέχρι το επιτρεπόμενο βάρος (πολλά κιλά!) το καρότσι δεν ανατρέπεται όπως συνήθως συμβαίνει με τα καρότσια που δεν κουβαλούν όρθιο παιδί.

-το κάλυμα βγαίνει εύκολα και πλένεται

-το καλάθι κάτω είναι μεγάλο πάρα πολύ βολικό (χαλάσαμε ένα και πήραμε και δεύτερο).

-τα χερούλια του είναι ρυθμιζόμενα, σημαντικό για να μην πονάει η πλάτη

-Ρυθμίζεται τόσο η πλάτη όσο και τα πόδια, εξαιρετικά βολικό για όταν μεγαλώσει το παιδί και κάθεται για βόλτα αλλά μπορεί να θέλει και να κοιμηθεί...

Το κυκλοφορούσαμε για 4 χρόνια έχοντας κάνει πάρα πολλά χιλιόμετρα. Φθείραμε τις ροδες! Θα προτιμούσα να υπήρχε και σε λίγο μεγαλύτερη έκδοση γιατί είναι δύσκολο να κάνεις χιλιόμετρα χωρίς καρότσι με ένα πεντάχρονο. Με το καρότσι περπατούσα στη Ρώμη όλη την ημέρα και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το παιδί και την κούρασή του

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-09-07, 03:57   #31
dora

dora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το μπαστουνι όντως βολευει αλλα πιστευω για παιδακια από 6 μηνων και πανω. Τα πιο μικρα χρειαζονται ενα πιο σταθερο καροτσι. Τα μπαστουνια ειναι πολύ ****** για το κορμακι τους. Και οχι ιδιαιτερα ζεστα για το χειμωνα. Εγω τωρα που χειμωνιαζει θα βγαλω πάλι το μεγαλο. Ειναι λίγο πιο βαρυ και πιο δυσκολο για το αυτοκινητο, αλλα θα το εχω για τις βολτες τις κοντινες και αν παω πουθενα με το αυτοκινητο θα εχω μονιμα στο πορτ μπαγκαζ το μπαστουνι

Παλιά 11-10-07, 13:36   #32
gogo

gogo ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μήπως έχετε ακούσει κάτι για τα bugaboo;
Τώρα έχουμε ένα της chicco. Από το trio.
Ειλικρινά μού ερχεται φορές να το πετάξω στο δρόμο! Τόσο δυσκίνητο όταν είναι διπλωμένο.Δεν το είχα φανταστεί !!
Ο μικρούλης μας είναι μόλις 2.5 μηνών. Λέτε να μάς εξυπηρετήσει αυτό το bugaboo;
Έχετε δεί ή ακούσει σχόλια;
Παλιά 11-10-07, 20:57   #33
aglaia
Παλιός Λογαριασμός Μέλους

aglaia ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο dora
Το μπαστουνι όντως βολευει αλλα πιστευω για παιδακια από 6 μηνων και πανω. Τα πιο μικρα χρειαζονται ενα πιο σταθερο καροτσι. Τα μπαστουνια ειναι πολύ ****** για το κορμακι τους. Και οχι ιδιαιτερα ζεστα για το χειμωνα.
Αυτό ισχύει μόνο για μερικά και όχι για όλα. Αυτά που είναι κατάλληλα για νεογέννητα τηρούν όλες τις προδιαγραφές. Τα άλλα που είναι ελαφριά, μικρά, λεπτά κτλ. δεν τα βρίσκω βολικά ούτε για μεγαλύτερα παιδιά. Ότι πληρώνεις παίρνεις...

Για να δείτε τις νέες δημοσιεύσεις του μέλους επισκεφθείτε το σύνδεσμο επιστημονικού συνεργάτη της ΕΕΕΓ: Aglaia Papadima
Ο χρήστης aglaia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-10-07, 11:04   #34
ilonka19

ilonka19 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

To bugaboo το ειδα στα κουκου, αλλα τελικά αγόρασα ενα quinny buzz. Και τα δύο μου φανηκαν εξαιρετικά καλά . Ειδα και το S3 αλλά τρομαξα λίγο όταν το είδα διπλωμένο, χρειαζόταν πολύ πιο δυνατά μπράτσα. Γιατι δεν πας σε καποιο μαγαζί να δεις ποιο σου ταιριάζει. Η αλλη ιδεα ειναι να κανεις αλλους 2-3 μηνες υπομονή και μετά ψαξεις γιατί υπάρχει πολύ μεγαλη επιλογη σε ελαφρύτερα καρότσια που προοριζονται για μωρα που καθονται.
Παλιά 13-10-07, 15:39   #35
ΑΡΙΑΔΝΗ

ΑΡΙΑΔΝΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Είμαι κι εγώ στη φάση που ψάχνω για καροτσάκι. Ήδη με κάποιες από σας το έχω συζητήσει στο chat.
Έχω προβληματιστεί με την χρηστικότητα του port bebe. Συγκεκριμένα όταν πρωτοπήγα σε κατάστημα Λητώ κόντεψαν να με πείσουν ότι είναι απαράιτητο. Με κατηυθυναν συγκεκριμένα σε ένα καρότσι της peg perego το οποίο με Port bebe και καθισμα αυτοκινήτου, τα οποία εφάπτονται στο καροτσάκι υπερβαίνουν τα 600 Ευρώ (τόσο υπλολογίζουν και την αξία του Rover της φίλης μου σε μία μάντρα! )
Αφού ρώτησα νύφη, κουνιάδα κ.τ.λ. μου είπαν να μην κάνω αυτό το σφάλμα, μιας και το port bebe ΙΣΩΣ με βολεψει για το πρώτο τρίμηνο. Ουσιαστικά το θεωρούν άχρηστο. Εσείς τί λέτε;
Έτσι άρχησα να προσανατολίζομαι στο μοντέλο venezia της ίδιας εταιρείας. Αυτο έχει πολλά πλεονεκτήματα από αυτά που αναφέρετε (βασικό:γυρναέι και το χερούλι), είναι δίχως κάθισμα αυτοκινήτου (αυτο όμως θα μου το δανείσει μία φίλη) και αμέσως- αμέσως η τιμή μειώνεται στο μισο! Μηπως κάποια από σας το έχει αγοράσει ή έχει ακούσει αν όντως είναι καλό;
Παλιά 13-10-07, 15:59   #36
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Aριάδνη έχω το συγκεκριμένο καρότσι το οποίο θεωρώ ότι είναι πολύ βαρύ και δυσκίνητο άσε που όταν κλείνει πιάνει όλο το χώρο του αυτοκινήτου...........
Παλιά 13-10-07, 16:17   #37
ΑΡΙΑΔΝΗ

ΑΡΙΑΔΝΗ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΣΑΜ, με απογοήτευσες τωρα... Και νομιζα πως βρήκα το ιδανικό καροτσάκι. Βέβαια γιαυτό και ρώτησα, για να πάρω γνώμες. Να σε ρωτήσω κατι ακόμα επειδη κι εγώ έχω μικρό πορτ μπαγκαζ (Nisssan micra): απότι είδα τον χωρο τον καταλαμβάνει σε υψος και όχι σε μήκος, αν τον συγκρίνουμε με καρότσια που δεν έχουν ενιαίο χερούλι.
Ωχ, και δυσκινητο; Εννεοις ότι έχει πρόβλημα στις ρόδες ή ότι είναι βαρύ;
Τι θα κάνω????
Παλιά 13-10-07, 16:55   #38
Layla Diop

Περιοχή: Αθηνα
Layla Diop ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το Pliko της ίδιας εταιρείας (Peg Perego) το οποίο αγόρασα κι εγώ μετά από έρευνα αγοράς διαρκείας 6 μηνών. Είναι από τα λεγόμενα "μπαστούνια", ενώ με το venezzia απλώς τα βρίσκεις μπαστούνια όταν πας να το βάλεις στο πορτ μπαγκαζ, να το ανοίξεις, να το κλείσεις κλπ.
Τα είχα δει και τα δυο αυτά καρότσια στην αντιπροσωπεία της peg-perego (Αλεξάνδρας 7, τηλ. 2106437806), όπου και θα σου συστήσω να απευθυνθείς διότι εκεί βρίσκεις τα περυσινά σχέδια και χρώματα σε πολύ χαμηλότερες τιμές από τις αντίστοιχες της φετεινής κολεξιόν. Εκεί λοιπον, μου είχε πει η πωλήτρια ότι η δυνατότητα που έχει το venezzia να γυρνά το μωρό προς το μέρος της μαμάς και να το βλέπει, ουσιαστικά καλύπτει μια "ανάγκη" της μαμάς και καμια του παιδιού, το οποίο το πρώτο διάστημα κοιμάται την περισσότερη ώρα της βόλτας, και κατά τους επόμενους μήνες θέλει να κοιτά γύρω του καινουργια πράγματα.
Με έπεισε, λοιπόν, κι έτσι πήρα το pliko, το οποίο είναι enduro καρότσι, δεν καταλαβαίνει τίποτα και είναι σαν καινούργιο 15 μήνες μετά την αγορά.κι εγώ είμαι κατευχαριστημένη. Ανοίγει πανεύκολα, διπλώνει πανεύκολα, έχει πολλές κλίσεις, έχει και δυνατότητα επιμήκυνσης στα χερούλια αν είσαι καμια δίμετρη. Δεν έχει ποδόσακκο, αλλά εμείς βάζαμε κουβερτούλες ή υπνόσακκους, και επιπλέον έχει και θέση για μεγαλύτερο παιδάκι (ένα σκαλοπατι στο πισω μέρος του).
Αν το καρότσι συστήνεται ως "κατάλληλο για νεογέννητο" δεν έχεις λόγο να αγοράσεις πορτ μπεμπε.
Αυτά
Ο χρήστης Layla Diop δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-10-07, 17:53   #39
Sam

Sam ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΑΡΙΑΔΝΗ
ΣΑΜ, με απογοήτευσες τωρα... Και νομιζα πως βρήκα το ιδανικό καροτσάκι. Βέβαια γιαυτό και ρώτησα, για να πάρω γνώμες. Να σε ρωτήσω κατι ακόμα επειδη κι εγώ έχω μικρό πορτ μπαγκαζ (Nisssan micra): απότι είδα τον χωρο τον καταλαμβάνει σε υψος και όχι σε μήκος, αν τον συγκρίνουμε με καρότσια που δεν έχουν ενιαίο χερούλι.
Ωχ, και δυσκινητο; Εννεοις ότι έχει πρόβλημα στις ρόδες ή ότι είναι βαρύ;
Τι θα κάνω????
Έχουμε Opel Astra κι όταν μπαίνει το καρότσι μέσα άντε να χωρέσει και καμία βαλίτσα με προσεχτική τακτοποίηση....
Όταν γράφω δυσκίνητο εννοώ και βαρύ και δεν κουμαντάρεται εύκολα στο δρόμο....
Όσο για το τι να κάνεις απλά θα πάρεις άλλο καρότσι
Παλιά 13-10-07, 23:19   #40
evita

Το avatar του χρήστη evita

evita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς έχουμε το μοντέλο "loola" της Bebe Confort. Εγώ μετά από έρευνα αγοράς πριν γεννήσω αλλά και από τη μέχρι τώρα εμπειρία μου θεωρώ ότι είναι το πιο όμορφο και πρακτικό καρότσι. Είναι κατάλληλο για νεογέννητο, είναι πολύ ελαφρύ και έχει το μικρότερο μήκος όταν κλείνει. Χωράει με άνεση δηλαδή στο πορτ-μπαγκαζ ακόμα και σε μικρό αυτοκίνητο. Μη φανταστείτε βέβαια ότι μπορείς να βάλεις και πολλά πράγματα μαζί στο πορτ-μπαγκάζ αλλά έτσι κι αλλιώς όλα τα καρότσια για νεογέννητα έχουν όγκο.
Το μεγάλο του πλεονέκτημα όμως που δεν το έχει κανένα άλλο καρότσι με χειρολαβές είναι ότι με μια πολύ απλή κίνηση αλλάζει θέση το κάθισμα ώστε το μωρό να κοιτάει προς τα έξω ή προς τα μέσα.
Το μειονέκτημά του είναι ότι δεν έχει μπάρα για δεύτερο παιδί.
Αριάδνη, θα σου πρότεινα να πας να το δεις.

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές