Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Δραστηριότητες, Αγορές, Βάφτιση, Προτάσεις > Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες

Notices

Ελεύθερος χρόνος & δραστηριότητες Τι δραστηριότητες να κάνω με το παιδί μου? Παιχνίδια, προτάσεις για δραστηριότητες στο σπίτι, επικαιρότητα παιδικών εκδηλώσεων

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 19-09-08, 11:36   #121
Antoinette

Περιοχή: Ηλιούπολη
Antoinette ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πάντως προχθες που πήρα για να κλείσω για μια φίλη μου τα τμήματα του Σαββάτου είχαν κλείσει στο Κολυμβητήριο Αλίμου.

Δεν ξέρω ακόμη τι ισχύει για το Κολυμβητήριο Ηλιούπολης.
Παλιά 21-09-08, 00:25   #122
angy

Περιοχή: Θεσσαλονίκη
angy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια εδώ στη Περαία υπάρχει και το ΚΑΠΠΑ 2000.Δεν εχω πάει αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λογια.Ειναι τεράστιο.Την άλλη εβδομάδα θα πάω
για περισσότερες πληροφορίες.
Ο χρήστης angy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-09-08, 13:44   #123
maira07

Περιοχή: Αθήνα
maira07 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχω πάει στο καππα. εκπληκτικό αλλά δυστυχώς δέχονται πάνω από 3 χρονών
Ο χρήστης maira07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-08, 12:23   #124
angy

angy ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

tery είσαι σίγουρη για το ''πάνω από 3'' γιατί εμένα μου είπανε πάνω από 4 ετών και απογοητεύτηκα.γιατι ο γιος μου είναι 3.Να προσθέσω οτι εκτός από κολυμβητήριο έχει 5Χ5,γήπεδο τεννις,θέατρο και συμπλήρωσέ με αν ξέχασα και κάτι άλλο.Είναι φανταστικό.
Ο χρήστης angy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-09-08, 13:46   #125
maira07

maira07 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από το τηλέφωνο μου το είπαν, γιατί όταν είχα πάει ήταν μόνο ο επιστάτης που μου έδειξε τις εγκαταστάσεις. Ίσως βέβαια επειδή εμένα είναι πολύ μικρός να μην ήθελαν να με απογοητεύσουν. Ρώτα πάντως για την ανοιχτή πισίνα γιατί νομίζω σε αυτή δέχονται και μικρότερα παιδάκια.
Να ξέρεις πάντως ότι αυτές οι πισίνες δεν είναι με όζον
Ο χρήστης maira07 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-08, 10:14   #126
Serba

Το avatar του χρήστη Serba

Serba ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

kiknaki,
η διεύθυνση και το τηλέφωνο:

http://www.poolsport.gr/lang_gr/Centers.aspx
Μηδείας 28 & Ιωνίας
Περαία Θεσσαλονίκης
Τηλ: 23920 - 21788
Fax: 23920 - 21789

σήμερα το απόγευμα θα πάμε και θα ρωτήσω σε ποια τμήματα υπάρχουν κενές θέσεις και θα σου πω αύριο,οκ.
Παλιά 04-11-08, 23:33   #127
Raphaella

Raphaella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπερα σας

Η Ραφαελλα ξεκινησε κολυμβητηριο την περασμενη Κυριακη στους Γοργονες και Μαγκες, Ανω Γλυφαδα και ξετρελλαθηκε. Της αρεσε παρα πολυ. Ειναι κλειστη πισινα μικρη και μπαινουν με συνοδο, υπαρχει και εκπαιδευτρια που τους λεει τι πρεπει να κανουν. Ειναι για μωρα απο 3 μηνων μεχρι 4,5 χρονων και λενε οτι καθαριζεται με οζον αν και εμενα μου φανηκε λιγο να μυριζει χλωριο εκτος αν ετσι μυριζει και το οζον. Θα πηγαινει 2 φορες την εβδομαδα.

Αν ενδιαφερεται καποια κοπελα να μαθει περισσοτερα, στη διαθεση της.
Ο χρήστης Raphaella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-11-08, 23:45   #128
Fivi

Το avatar του χρήστη Fivi

Fivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Raphaella
Καλησπερα σας

Η Ραφαελλα ξεκινησε κολυμβητηριο την περασμενη Κυριακη στους Γοργονες και Μαγκες, Ανω Γλυφαδα και ξετρελλαθηκε. Της αρεσε παρα πολυ. Ειναι κλειστη πισινα μικρη και μπαινουν με συνοδο, υπαρχει και εκπαιδευτρια που τους λεει τι πρεπει να κανουν. Ειναι για μωρα απο 3 μηνων μεχρι 4,5 χρονων και λενε οτι καθαριζεται με οζον αν και εμενα μου φανηκε λιγο να μυριζει χλωριο εκτος αν ετσι μυριζει και το οζον. Θα πηγαινει 2 φορες την εβδομαδα.

Αν ενδιαφερεται καποια κοπελα να μαθει περισσοτερα, στη διαθεση της.
Raphaella εγω ενδιαφερομαι!!! Ποσο σου στοιχιζει? Και αν ειναι ευκολο θα ηθελα καποιο τηλεφωνο να επικοινωνησω, για να μην σε ζαλιζω με ερωτησεις.
Εσυ εισαι ευχαριστημενη?
Ο χρήστης Fivi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-08, 11:02   #129
ALEX21

ALEX21 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημερα, γραφω για πρωτη φορα.Εχω ενα γιο 12 μηνων,τον παω στο κολυμβητηριο της Ηλιουπολης .Η κατασταση εκει ειναι θα ελεγα περιεργη ,το νερο δεν ειναι παντα ζεστο και κανενας δεν περνει την ευθυνη.Μαλιστα ο τεχνικο ειπε οτι φταιμε εμεις που εχουμε τριχες.Στα αποδυτηρια γινεται χαμος οι γυναικες πανε στα αντρικα και πουλανε πνευμα και ειρωνια και οι αντρες στα γυναικεια και κανουν τους μαγκες στις γυναικεσ με τα μωρακια. ρωτηστε πρωτα και μετα επιλεξτε. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Ο χρήστης ALEX21 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-11-08, 18:53   #130
Raphaella

Raphaella ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Fivi, δεν με ζαλιζεις φυσικα αλλα για λεπτομερειες που ισως δεν γνωριζω να στις πω δες το site http://www.gorgoneskaimages.gr η παρε τηλ 2109606786.

Το μονο που ξερω να σου πω ειναι οτι πρεπει να εχει το παιδι χαρτι απο το παιδιατρο, ο συνοδος/πατερας χαρτι απο παθολογο και αν ειναι η μητερα η γυναικα συνοδος χαρτι απο γυναικολογο. Η συνδρομη ειναι 30Ευρω το χρονο και το μηνα 85 Ευρω για 2 φορες την εβδομαδα. Αν θες να αγορασεις το ειδικα μαγιο απο εκει κοστιζουν 27 Ευρω. Ειμαστε ευχαριστημενοι προς το παρον γιατι κανονιζουν γκρουπακια και ετσι δεν γινεται ο χαμος στην πισινα, η εκπαιδευτριες ειναι πολυ καλες και γλυκιες με τα μωρα, ειναι σε κλειστο χωρο που ειναι σημαντικο τωρα το χειμωνα (οταν αποφασισει να εμφανιστει), και δεν εχει χλωριο η πισινα, καθαριζεται με οζον. Τους ρωτησα σημερα αν οντως ετσι ειναι γιατι εμενα καπως μου μυριζει χλωριο και μου ειπαν οτι δεν εχει καθολου χλωριο εκτος απο το χλωριο που εχει το νερο της ευδαπ αλλα συνεχως ανακυκλωνεται και καθαριζεται με οζον. Ασχετο αυτο που θα πω αλλα μου αρεσει που ακομα αποστειρωνω τα μπιμπερο και βραζω το νερο του μωρου και εκει πινει νερο με οζον/χλωριο με το κυβικο!!!! Παντως και πολλα αποδυτηρια εχει και μια μικρη παιδικη χαρα και κουζινα για να ετοιμασεις τα φαγητα τους μετα αν πεινανε πολυ.

Alex21 επειδη μένω πολυ κοντα στο κολυμβητηριο της Ηλιουπολης, οταν ανοιξε πριν 5-6 χρονια ημουν απο τις πρωτες που γραφτηκα. Ηταν τελεια. Πεντακαθαρη πισινα, δεν ειχε πολυ κοσμο, (ισως γιατι πηγαινα πολυ πρωι, με το που ανοιγε στις 0700). Σιγα σιγα ομως παρατηρουσα οτι οσο το μαθαιναν και ολο και πιο πολυ κοσμο μαζευε, αρχισε να μην ειναι και τοσο καθαρα. Δηλαδη, ενας κανονας ειναι να κανεις ντους με σαπουνι (οχι απλα να βραχεις) πριν μπεις στην πισινα. Εννοιωθα ηλιθια και κοροιδο που ημουν η μονη (αντε να ηταν ακομα μια-δυο) που τηρουσαν αυτο το κανονα. Οι περισσοτερες απλα μπαιναν απο κατω απο το ντους να βραχουν και βγαιναν. Εβλεπα καθως κολυμπουσα τον διπλανο μου να φτανει στην ακρη της πισινας και να φυσαει τη μυτη του και να τιναζει οτι εβγαζε στα φιλτρα, η να βηχει και να φτυνει στο ιδιο σημειο...Ε δεν ηθελα και πολυ ακομα να σταματησω γιατι σιχαινομαι κατι τετοια. Να μου πεις, οπου και να πας θα τα βρεις αυτα, και στη θαλασσα ακομα χειροτερα αλλα βρε παιδια, επειδη μεγαλωσα στο εξωτερικο, ξερω οτι οι ξενοι απλα δεν τα κανουν αυτα (οι περισσοτεροι γιατι και αυτοι δεν ειναι τελειοι). Τηρουν κανονες και σιγουρα δεν φυσανε μυτες ουτε καθαριζουν τους πνευμονες τους στους δημοσιους χωρους. Σταματησα να πηγαινω και στεναχωρεθηκα γιατι οπως γνωριζετε, ειναι αριστη γυμναστικη η κολυμβηση.
Ο χρήστης Raphaella δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-11-08, 15:18   #131
Fivi

Το avatar του χρήστη Fivi

Fivi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Raphaella ευχαριστω πολυ για τα στοιχεια!!!! Θα το ψαξω και βλεπουμε...μπορει και να συναντηθουμε!
Ο χρήστης Fivi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-12-08, 13:15   #132
marianda

Το avatar του χρήστη marianda

Περιοχή: Αθηνα
marianda ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

fivi και εμεις στις γοργονες και μαγκες παμε ειναι πολυ καλο σε βολευουν πολυ οι χωροι που εχει, ειδικα οτν ειναι μικρο το παιδι δεν μπορεις να εχουν αποσταση τα αποδυτηρια απο την πισινα εκει ειναι ακριβως διπλα. και ο παιδοτοπος που εχει βολευει να παιξει το παιδι πριν αρχισει το μαθημα. οπως και η κουζινα γαι τα μικρα παιδακια που πρεπει να φανε την κρεμουλα τους μετα ειναι πολυ καλο,
Ο χρήστης marianda δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 23-12-08, 23:03   #133
naina

Το avatar του χρήστη naina

naina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marianda
fivi και εμεις στις γοργονες και μαγκες παμε ειναι πολυ καλο σε βολευουν πολυ οι χωροι που εχει, ειδικα οτν ειναι μικρο το παιδι δεν μπορεις να εχουν αποσταση τα αποδυτηρια απο την πισινα εκει ειναι ακριβως διπλα. και ο παιδοτοπος που εχει βολευει να παιξει το παιδι πριν αρχισει το μαθημα. οπως και η κουζινα γαι τα μικρα παιδακια που πρεπει να φανε την κρεμουλα τους μετα ειναι πολυ καλο,
Marianda, τι ωράρια έχουν στις γοργόνες και μάγκες? Υπάρχουν απογευματινά τμήματα? Σαββατοκύριακο? Δουλεύω πολλές ώρες καθημερινά και το βλέπω δύσκολο να βρούμε κάτι που να μας βολεύει
Ο χρήστης naina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-08, 11:07   #134
marilu

marilu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λοιπόν κορίτσια να σας πω την εμπειρία μου. Εμείς πάμε απο πέρισυ τον Δεκέμβριο στο Κολυμβητήριο Αλίμου, όταν η μικρή μου ήταν 10 μηνών. Ξετρελαθήκαμε στην αρχή γιατί είχαμε δει του Πανιωνίου και της Ηλιούπολης και δεν μας άρεσαν. Στον ¶λιμο, τα αποδυτήρια ήταν καθαρά, το νερό καθαρό και ζεστό (καθαρίζεται με όζον και χλώριο) και σχετικά λίγα παιδιά σε κάθε τμήμα - πάμε Δευ-Τετ 20.30-21.00- με 2 κοπέλες μέσα. Η μόνη μου ένσταση ήταν ότι δεν μαθαίναμε τίποτα απλά παίζαμε. Θα μου πεις ήταν αρκετά μικρή αλλά υπήρχαν και παιδάκια που ήταν πιο μεγάλα και τους έδειχναν τίποτα. Εϊπαμε να συνεχίσουμε και φέτος να δούμε πως θα πάει.
Η ψυχρολουσία μας ήταν το οικονομικό. ¶υξησαν κατά πολύ τη μηνιαία συνδρομή (70€ για 2 ημέρες την εβδομάδα) και άλλαξαν τα ωράρια. Έτυχε κάποιες μέρες, να βλέπουμε μέσα 17 παιδιά μαζι με το συνοδό και μονο μια κοπέλα. Επιπλέον τα αποδυτήρια ήταν μονίμως γεμάτα νερά.
Απλά αρέσει της μικρής τόσο πολύ και είναι κοντά μας και για αυτό μένουμε. Αν μπορούσα, θα την πήγαινα στην ¶νω Γλυφάδα, είναι σαφώς καλύτερα αλλά λίγο ακριβότερα.
Αυτά τα ολίγα!
Ο χρήστης marilu δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-08, 11:13   #135
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

naina η Marianda παει εκει που σου ειχα γραψει να πας,εχει πολλα προγραμματα που μπορεις να ακολουθησεις,εγω την παω καθε σ/κ στις 11 το πρωι.
Και οπως εχω ξαναγραψει επειδη εχω γυρισει ολα τα δημοσια της Ανω Γλυφαδας ειναι το μοναδικο που αξιζει.
marilu εγω μενω Πειραια κ την πηγαινω εκει κατω,πιστευω οτι ειναι κριμα να πηγαινεις το παιδακι σου στον Αλιμο κ να μην μαθαινει τιποτα,εμενα ειναι 2ετων κ ξερει να κολυμπαει.Τουλαχιστον αξιζει ολον αυτον τον δρομο που κανω
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-08, 11:31   #136
marilu

marilu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Το σκέφτομαι και εγώ Vann και μάλλον απο του χρόνου θα την πηγαίνω έστω και μόνο ΣΚ στην ¶νω Γλυφάδα. (επειδή άρχισε και βρεφονηπιακό και είχαμε δύσκολη προσαρμογή, ακόμα δεν έχει συνηθίσει καλά καλά) δεν μπορώ να της αλλάξω περιβάλλον και στο κολυμβητήριο. Το Σεπτέμβρη τώρα λέω. Προς το παρόν πάμε 1 φορά την εβδομάδα, και ευτυχώς είναι η μόνη ημέρα που δεν έχει πολλά παιδάκια και είναι καλύτερα.
Παλιά 30-12-08, 18:50   #137
Vann

Vann ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

marilu να πας μια βολτα να δεις οτι αξιζει χιλιες φορες απο κει που πας τωρα,κ αν δεν μπορεις να το πας το παιδι στην Ανω Γλυφαδα,μπορεις να την πας στο δημοσιο της Γλυφαδας,κανουν μαθηματα οι κοπελες που ειναι στο κολυμβητηριο της Ανω Γλυφαδας.Εννοειται βεβαια οτι θα αντιμετωπισεις οτι κ στα υπολοιπα δημοσια κολυμβητηρια,απλα εκει θα κανει μαθημα το παιδι.Εγω απο κει ξεκινησα,κ μετα ανοιξε η προπονητρια το κολυμβητηριο στην Ανω Γλυφαδα κ πηγαμε εκει
Ο χρήστης Vann δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-02-09, 10:52   #138
Melduck

Melduck ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν πηγαίνει καμμία το μωράκι της για baby swimming στην πισίνα της Ελληνογερμανικής Σχολής στην Κάντζα (νομίζω κάποιος σύλλογος υδρία το οργανώνει). Μένουμε εκεί κοντά και σκεφτόμουν να πάω τον μικρό μόλις ανοίξει ο καιρός και θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις.
Ευχαριστώ πολύ
Ο χρήστης Melduck δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-09, 21:56   #139
fasolaki

Περιοχή: αθηνα
fasolaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κοριτσια τα φωτα σας παρακαλω...
μιλησα με ενα γυμναστηριο που εχει baby swimming και μου ειπαν οτι η πισινα καθαριζεται με ακτινοβολια....
το εχετε ξανακουσει?λιγο περιεργο δεν ειναι?
Ο χρήστης fasolaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-09, 22:59   #140
Λέγκω

Το avatar του χρήστη Λέγκω

Λέγκω ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fasolaki Εμφάνιση μηνυμάτων
κοριτσια τα φωτα σας παρακαλω...
μιλησα με ενα γυμναστηριο που εχει baby swimming και μου ειπαν οτι η πισινα καθαριζεται με ακτινοβολια....
το εχετε ξανακουσει?λιγο περιεργο δεν ειναι?
Φασολάκι μου, το μόνο που βρήκα είναι αυτό "Σαν συμπλήρωμα της συμβατικής απολύμανσης προσφέρονται ακόμα βαθμίδες απολύμανσης ή και οξείδωσης μέσω ακτινοβολίας UV και όζοντος. Τα συστήματα UV και όζοντος μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ακραίες βασικές καταστάσεις ή να περιορίσουν την χρήση του υποχλωριώδους νατρίου στο ελάχιστο. Με την χρήση των πρόσθετων βαθμίδων επεξεργασίας γίνεται αποδόμηση των υποπροϊόντων της αντίδρασης."
Απ'οτι κατάλαβα είναι εναλλακτικός τρόπος καθαρισμού όπως το όζον... βέβαια το άλλο που έχω καταλάβει είναι ότι δεν αντικαθιστάται εντελώς το χλώριο όπως λένε απλά χρησιμοποιείται μικρότερη ποσότητα... αυτάααα...

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!
Ο χρήστης Λέγκω δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-09, 23:14   #141
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Το avatar του χρήστη ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λέγκω Εμφάνιση μηνυμάτων
Φασολάκι μου, το μόνο που βρήκα είναι αυτό "Σαν συμπλήρωμα της συμβατικής απολύμανσης προσφέρονται ακόμα βαθμίδες απολύμανσης ή και οξείδωσης μέσω ακτινοβολίας UV και όζοντος. Τα συστήματα UV και όζοντος μπορούν να ανταπεξέλθουν σε ακραίες βασικές καταστάσεις ή να περιορίσουν την χρήση του υποχλωριώδους νατρίου στο ελάχιστο. Με την χρήση των πρόσθετων βαθμίδων επεξεργασίας γίνεται αποδόμηση των υποπροϊόντων της αντίδρασης."
Απ'οτι κατάλαβα είναι εναλλακτικός τρόπος καθαρισμού όπως το όζον... βέβαια το άλλο που έχω καταλάβει είναι ότι δεν αντικαθιστάται εντελώς το χλώριο όπως λένε απλά χρησιμοποιείται μικρότερη ποσότητα... αυτάααα...
Πολυ ενδιαφερον,δεν το εχω ξανα ακουσει.Θα ρωτησω στο σχολειο της κορης μου αν το χρησιμοποιουν...Ειναι "ασφαλες" αραγε;
Ο χρήστης ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-04-09, 23:33   #142
fasolaki

fasolaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

απο οτι διαβασα κι εγω..ειναι απολυτα ασφαλες..απλα οτι ναι μεν καθαριζει το νερο, αλλα μεχρι τον επομενο καθαρισμο μενει χωρις προστασια..δε συγκρατησα μωρε το λινκ...
θα πρεπει να μαθω αν το κανει σε συνδυασμο με καποιο αλλο τροπο καθαρισμου.γιατι αν το καθαριζουν πχ καθε λιγες ωρες..ενδιαμεσα τι γινεται?δεν υπαρχουν μικροβια?
λεγκω ευχαριστω που το κοιταξες!!!
Παλιά 14-04-09, 23:50   #143
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fasolaki Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οτι διαβασα κι εγω..ειναι απολυτα ασφαλες..απλα οτι ναι μεν καθαριζει το νερο, αλλα μεχρι τον επομενο καθαρισμο μενει χωρις προστασια..δε συγκρατησα μωρε το λινκ...
θα πρεπει να μαθω αν το κανει σε συνδυασμο με καποιο αλλο τροπο καθαρισμου.γιατι αν το καθαριζουν πχ καθε λιγες ωρες..ενδιαμεσα τι γινεται?δεν υπαρχουν μικροβια?
λεγκω ευχαριστω που το κοιταξες!!!

fasolaki,αμα βρεις το λινκ θα το βαλεις please;
Παλιά 15-04-09, 00:05   #144
fasolaki

fasolaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

δεν μπορω να το ξαναβρω..εψαχνα πολυ ωρα..ουτε που θυμαμαι πως μπηκα εκει..
βρηκα ομως αυτα
http://www.sintrivani.gr/files/brochure%20uv_gr.pdf
http://www.aquaplus.gr/aposteirosi-nerou.html

που εξηγουν λιγο τι και πως!!
ελπιζω να σε βοηθησουν!
Παλιά 15-04-09, 00:14   #145
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ

"αυτο που βλεπετε αριστερα ΔΕΝ ειναι αρακας."

Εισαι σιγουρη?χι,χι
Παλιά 15-04-09, 09:49   #146
fasolaki

fasolaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
"αυτο που βλεπετε αριστερα ΔΕΝ ειναι αρακας."

Εισαι σιγουρη?χι,χι
εγω ναι..εσυ?
(φατσα που γελαει..)
Παλιά 30-04-09, 11:47   #147
Natasha

Το avatar του χρήστη Natasha

Περιοχή: Καλλιθέα
Natasha ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Πανιωνιος

Κοριτσια καλημερα!

Εμεις εδω και ενα χρονο περιπου παμε στην μικρή πισινα του Πανιωνιου.
Παρολο που ειμαι πολύ ευχαριστημενη απο τους προπονητες (ο μικρος έχει κανει απιστευτη προοδο στο κολυμπι - μεχρι και μακροβουτι και ειναι μολις 3,5 ετων!) εχω θεμα με την καθαριοτητα του χωρου. Τα αποδυτηρια ειναι σε αθλια κατασταση καθως και ο περιβαλλοντας χωρος της πισινας - βεβαια οφειλω να ομολογησω οτι υπαρχει κοπελα που σφουγγαριζει ανα μια ωρα τα αποδυτηρια αλλά ο κοσμος ειναι τοσο πολύς που δεν προλαβαινουν να στεγνωσουν και πατανε και γινονται χαλια. Επειδη ομως ο μικρος περναει πολύ καλα και οι προπονητες οπως ανεφερα ειναι πολύ καλοι το ξεπερασα αυτο το προβλημα.....

Τωρα ομως μας ανακοινωσαν οτι απαγορευεται η χρηση σαπουνιου στα ντους και η χρηση πιστολακι μετα...... Δεν ξερω βρε παιδια - εσεις που πατε και σε άλλα κολυμβητηρια τι ισχυει?

Εγω πιστευω οτι το σαπουνι θα πρεπει να χρησιμοποιειται και πριν την πισινα για λογους καθαριοτητας αλλά και μετα για να φυγει το χλωριο απο το παιδι - οταν τελειωνει το μαθημα στις 8 το βραδυ πιστευτε οτι θα αντεξει να τον κανω μπανιο σπιτι? μαλλον για υπνο παει κατευθειαν.....

Και το πιστολακι καλα τους καλοκαιρινους μηνες αλλά το χειμωνα? εμεις εχουμε και μακρυ μαλλι και πως θα τον βγαζω εξω μεσα στο κρυο? το θεωρειται λογικο? Μηπως ειμαι εγω παραλογη? Εσεις που εχετε κοριτσια με μακρια μαλλακια τι κανετε? δεν τα στεγνωνετε?

Δεν ξερω ρε παιδια ... για πειτε και εσεις καμια γνωμη - εμπειρια νομιζετε οτι ειναι σωστο αυτο που μας λενε τωρα στον Πανιωνιο?

Ευχαριστω πολύ!
Φιλακια σε ολους!
Νατασα
Ο χρήστης Natasha δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-09, 12:05   #148
elachl

Το avatar του χρήστη elachl

Περιοχή: ΜΥΤΙΛΗΝΗ
elachl ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

νατασα μου ζηλευω με την καλη εννοια.μακαρι να ειχαμε και δω.πολυ θα το ηθελα.η μικρη μου λατρευει το νερο!πιστευω οτι δεν ειναι σωστο να μην κανεις μπανιο το μωρο και ναμην χρησιμοποιεις πιστολακι για τι θα κρυωσει με βρεγμενα μαλλια.εγω στη θεση σου θα εκανα οτι ηταν καλυτερο για το μωρο και θα απευθυνομουν στη διευθυνση για το προβλημα μου!
Ο χρήστης elachl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-04-09, 12:12   #149
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμενα, και οι 2,φορανε αδιαβροχο σκουφακι στην πισινα και κανουν ντους με αυτο.Οποτε τα μαλλια δεν βρεχονται(τουλαχιστον οχι πολυ!)Παντα εχουν και σκουφο μαζι τους για μετα...Παντως δεν μου εχουν κρυωσει ποτε...

Σαπουνι δεν ειχαν χρησιμοποιησει ποτε,κανουμε μπανιο μετα.Ενα απλο ξεβγαλμα εκει,και κανονικο μπανιο σπιτι.
Το ιδιο ισχυει και για το πιστολακι...

Οσο για τα νερα,κυκλοφορουν συνεχεια με τα ειδικα παντοφλακια (γιατι αλλιως γλυστραει πολλυυυυυ!) και για οταν αλλαζουν τους εχω παρει πατακι-πετσετουλα που ειναι αντιολησθητικη απο την κατω πλευρα και πατανε εκει πανω......
Παλιά 30-04-09, 15:25   #150
culte

Το avatar του χρήστη culte

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
culte ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

είναι αλήθεια ότι υπάρχουν αδιάβροχες πάνες για την πισίνα ή την θάλασσα? και πού τις βρίσκουμε αυτές?
Παλιά 30-04-09, 20:14   #151
Theni

Το avatar του χρήστη Theni

Περιοχή: Μοσχατο-Αθηνα
Theni ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο culte Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι αλήθεια ότι υπάρχουν αδιάβροχες πάνες για την πισίνα ή την θάλασσα? και πού τις βρίσκουμε αυτές?
libero στα σουπερ μαρκετ

Ο χρήστης Theni δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-05-09, 18:01   #152
oikat

oikat ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

είχα διαβάσει και γω για το baby-swimming και περίμενα με αγωνία να γίνει η μικρή 6 μηνών να τη γράψω. Ρώτησα και την παιδίατρο την προηγούμενη φορά και μου είπε ότι διαφωνεί να είναι σε τόσο μικρό χώρο μικρά παιδιά με μεγάλους. Δε λέει όμως όχι για τη θάλασσα.

Μ'έβαλε σε σκέψεις! Το περίμενα πως και πως και τώρα; Τι λέτε;
Ο χρήστης oikat δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-05-09, 15:29   #153
giota.

Το avatar του χρήστη giota.

Περιοχή: Αθήνα-Νέος Κόσμος...
giota. χωρίς αξιολόγηση
Send a message via Skype™ to giota.
Προεπιλογή

Κ εγω σκεφτομαι να τον γραψω τον μικρο οταν γινει 6 μηνων αλλα δεν εχω παει ακομη να δω απο κοντα τα καλουμβητηρια της Ηλιουπολης και του Αλιμου.Μηπως καποια κοπελα γνωριζει γι αυτα τα 2 κ το κοστος?Για την Ηλιουπολη διαβασα σε προηγουμενα ποστ οτι την πισινα τη χρησιμοποιουν μικροι κ μεγαλοι....οντως ισχυει αυτο?

Ο χρήστης giota. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-05-09, 22:12   #154
ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Βρε κοριτσια να ρωτησω κατι???
Αν ενα εστω μωρακι κανει τσισα ή κακα στην πισινα,αυτο δεν ειναι επικινδυνο για τους υπολοιπους που κολυμπουν μαζι?
Το λεω αυτο γιατι εκει που στελνω την μικρη μου γινονται δεκτα παιδακια που εχουν βγαλει την πανα.......Φανταζομαι βεβαια "ατυχηματα" συμβαινουν σε τοσο μικρες ηλικιες....
Στο κολυμβητηριο της μεγαλης κορης μου (ειναι η πισινα μεσα στο σχολειο) ετυχε ενα παιδακι να κανει κακα (ηταν στα προνηπια) και αμεσως εκλεισαν την πισινα,εμεινε 3 μερες κλειστη,εκαναν απολυμανση και ακυρωθηκαν ολα τα μαθηματα.....
Γι' αυτο ρωταω κατα ποσο ειναι "ασφαλες" για πολυ μικρα παιδια η πισινα...Και ποσο προστατευει η πανα???
Παλιά 25-05-09, 10:59   #155
marilu

marilu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σας ενημερώσω για το κόστος στο κολυμβητήριο του Αλίμου που πάμε εκεί το παιδάκι μας, είναι 70 € για 2 φορές την εβδομάδα απο 30 λεπτά με 2 κοπέλες στην πισίνα και αν θέλεις μια φορά την εβδομάδα είναι 40€. Τα μαθήματα γίνονται είτε πρωί είτε απόγευμα και ποτέ δεν μας είπαν οτι απαγορεύεται το σεσουάρ και το σαπούνι.
Εμείς κάνουμε μπάνιο απο το σπίτι, εκεί πριν μπούμε βρεχόμαστε στο ντους και μπαίνουμε.

Πάντως δεν είμαστε ευχαριστημένοι σχετικά με την μέθοδο που ακολουθούν, γιατί δεν έχει μάθει να κολυμπάει αν και πάμε απο 9 μηνών γιατί απλά μόνο παίζουμε και μάλλον του χρόνου θα κοιτάξουμε σε άλλο. Οι κοπέλες ασχολούνται κυρίως με το να εξοικειωθούν τα πιο μικρά με το νερό και στα πιο μεγάλα παιδάκια ασχολούνται κυρίως οι γονείς τους.

Και η καθαριοτητα φέτος δεν είναι το δυνατότερο τους σημείο, πάντως καλύτερα απο άλλα δημοτικά κολυμβητήρια.
Παλιά 24-06-09, 11:48   #156
myangel

Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
myangel ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Πισίνες που μπορείτε να κάνετε μαθήματα κολύμβησης μαζί με το μωρό σας:

ΑΘΗΝΑ

Πρόγραμμα κολύμβησης βρεφών:
Δαμασκού & Μεσηνίας, Συνοικισμός Αστυνομικά, Ηλιούπολη
Τηλ.: 210 9944001, 210 9922899, 210 9320607

Baby Swimming (για βρέφη 8 μηνών έως 3,5 ετών)
Σχολή βρεφών κολύμβησης – Γιούλα Θάνου Μπεζεργιάννη
Κλειστό κολυμβητήριο Γλυφάδας
Τηλ.: 6932601978

Αθλητικό Σωματείο Χαλανδρίου «Νηρέας»
Λ. Πεντέλης 50, Χαλάνδρι
Τηλ.: 210 6827722, fax: 210 6853263

ΟΑΚΑ (Ολυμπιακό Στάδιο)
Μαργαρίατα Κοτζιά (Μεταπτυχιακό στη βρεφική κολύμβηση)
Λ. Κηφισίας 37, Μαρούσι
Τηλ.: 6974026681

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Γήπεδο ΠΑΟΚ κολυμβητικό πρόγραμμα για βρέφη
«Μαμά και παιδί»
Ηλικίες: 5 μηνών έως 3 ετών
Γήπεδο Τούμπας (ΠΑΟΚ), Θύρα 5-6, Αδαμίδου & Μικράς Ασίας,
Τηλ.: 2310 952190, 2310 952193

Κολυμβητικό πρόγραμμα για παιδιά
Ηλικίες: 4 έως και 12 ετών
Γήπεδο Τούμπας (ΠΑΟΚ), θύρα 5-6, Αδαμίδου & Μικράς Ασίας
Τηλ.: 2310 952190, 2310 952193

Κολυμβητικές ομάδες Ποσειδωνίου
Ηλικίες: 5+ ετών
Δίπλα στο Μέγαρο Μουσικής, Περιοχή Μαρτίου
Τηλ.: 2310 428453

Κολυμβητικές ομάδες ΧΑΝΘ
Ηλικίες: 1. Νηπιακό πρόγραμμα για παιδιά 3,5 ετών και άνω. 2. Πρόγραμμα για παιδιά από 7 ετών.
Κτίριο ΧΑΝΘ, Μέγαρο ΧΑΝΘ
Πληροφορίες στο Γραφείο Φυσικής Αγωγής: τηλ.: 2310 242307, 2310 242587, 2310 242312.
Εσωτερικό: 47

Κολυμβητική ομάδα ΗΡΑΚΛΗ
Αγίου Δημητρίου 159Β. Στο ύψος του Νοσοκομείου ΑΧΕΠΑ.
Πληροφορίες από την υπεύθυνη του προγράμματος, κα Θωμαΐδου Μελαχρινή, τηλ.: 2310 280768, 2310 761392, 6937280769

Ομάδες αθλητικής ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΑΛΜΠΑΤΡΟΣ
Ηλικίες: 3,5 έως και 8 ετών
Κίμωνος Βόγα 62
Τηλ.: 2310 424-444, 2310 424400

Κολυμβητικά προγράμματα ΑΡΗ
Ηλικίες: 4 έως και 8 ετών.
Αλεξάνδρου Παπαναστασίου 154, Χαριλάου
Πληροφορίες για το τμήμα του Ποσειδωνίου: 6974 212763 και για το τμήμα του Εθνικού Κολυμβητηρίου: 6946 466146
Γενικές πληροφορίες: 2310 305402, 2310 305407
Ο χρήστης myangel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 26-07-09, 13:02   #157
τζινα

τζινα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή κολυμβητηριο??

i mikri mou einai 3.5 mhnon kai thelo na pame kolimvitirio vrika ena stin a.glyfada pou pane pedakia apo 3 minon poli oreo kai egkatastaseis kai ola alla mou fenontai polla ta 85 euro to mina mipos kserete kati pio oikonomiko vevea apo notia proastia???
Ο χρήστης τζινα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-08-09, 14:51   #158
Τουφάκος

Το avatar του χρήστη Τουφάκος

Περιοχή: Δροσιά
Τουφάκος χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή baby swimming

Καλημέρα σε όλους!!!!

Έχω ένα γιο 5 μηνών και φέτος το καλοκαίρι είχε την πρώτη του επαφή με το θαλασσινό νερό και όλη την διαδικασία του μπάνιου στην θάλασσα και ξετρελάθηκε!!!! Σκεφτόμαστε, λοιπόν, με τον σύντροφό μου να πηγαίνουμε τον μικρό κολυμβητήριο. Προκύπτουν όμως δύο θέματα: ένα πρακτικό που έχει να κάνει με την απόσταση (μένουμε στην Δροσιά) οπότε θα ήθελα κάτι που να είναι στα Βόρεια Προάστια και ένα ουσιαστικό που έχει να κάνει με τους κανόνες υγιεινής. Καμία βοήθεια;;;;;;
Ο χρήστης Τουφάκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-08-09, 10:14   #159
Edward Elric

Περιοχή: Πετρούπολη
Edward Elric χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλημέρα και από εμένα. Είμαι ο Χρήστος και έχω μια μπέμπα 13 μηνών, την Ελπίδα. Διάβασα όλο το topic για το baby swimming και με ενδιαφέρει πάρα πολύ λόγω του ότι μικρός έκανα κολύμβηση και πόλο. Η μικρή έκανε αρκετά μπάνια το καλοκαίρι και ξετρελάθηκε. Δεν ήθελε να βγεί από την θάλασσα. Το πρόβλημά μου είναι ότι όλα τα κολυμβητήρια στην Αθήνα, που δέχονται μικρά παιδιά (κάτω των 3 ή 4 ετών) βρίσκονται είτε Β. Προάστεια (Μαρούσι, Χαλάνδρι) είτε προς παραλία (Ηλιούπολη, Γλυφάδα, ¶λιμος κλπ). Εγώ μένω Δυτικά Προάστεια (Πετρούπολη) και μου είναι πολύ δύσκολο να πάω παραλία ή Β. Προάστεια, ειδικά τον χειμώνα που σχολάω κατά τις 5 με 6 από την δουλειά και θέλω και μία ώρα περίπου να γυρίσω σπίτι. Κάπου στα αρχικά posts διάβασα ότι υπάρχει και μια πισίνα στους Αγίους Αναργυρους που δέχεται μικρά παιδιά. Επειδή είναι αρκετά παλιό όμως το συγκεκριμένο post θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν συνεχίζουν να δέχονται παιδάκια ή αν έχει πάει κάποιος και έχει κάποιο τηλέφωνο για να επικοινωνήσω μαζί τους. Ευχαριστώ.

www.myspace.com/chris_kappas
Ο χρήστης Edward Elric δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-08-09, 15:45   #160
baby2007

baby2007 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπερα και απο μενα.
εχω το ιδιο προβλημα με σενα χρηστο.εχω μια κορη 2,5 ετων και θελω να την γραψω κολυμβητηριο και δεν βρισκω τιποτα για την ηλικια τησ κοντα σε μασ (μενω περιστερι).αν βρεισ οτιδηποτε πληροφοριες γραψε στο forum.
γενικα θελω να τησ βρω καποια δραστηριοτητα για τον χειμωνα λογω οτι δεν παει ακομη παιδικο
οποιοσ ξερει κατι ασ μου γραψει.

ευχαριστω
Ο χρήστης baby2007 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές