Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 21-11-07, 00:33   #41
Bouboukaki

Bouboukaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Re: Νεογεννητο και ζωα... τι κανουμε??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο fokion
Και λοιπον ερχεται ( σε 7,5 μηνες) το μωρο.......
Η οικογενεια εχει 2 σκυλια.... ενα παιχνιδιαδη θυριωδη λυκο που εχει τραβηξει τα πανδεινα απο τα δυο αλλα παιδια χωρις να κανει κιχ
Ειναι ομως ο κακομοιρης αρτσουμπαλος με τον ογκο του....
Η σκυλιτσα, ενα μπασταρδακι που υοθετηθικε απ το δρομο, κυρια με χαρακτηρα...

Εννοειτε οτι ειναι πληρως εμβολιασμενα με τους γιατρους τα χαπια κ.λ.π. κ.λ.π.

Τι....... λετε?
Ναι τροπος ( χωρος ) υπαρχει να ΜΗΝ ερθουν σε επαφη με το μωρο.... πρεπει ομως????
ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΕ ΖΩΑ.ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΠΟΦΥΓΗ ΑΣΘΜΑΤΟΣ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΠΡΩΤΗ ΕΠΑΦΗ ΜΩΡΟΥ ΜΕ ΖΩΟ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΑΝ ΤΟ ΖΩΟ ΕΙΝΑ ΦΥΛΑΚΑΣ.
Παλιά 03-02-08, 00:39   #42
felicita

Περιοχή: ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ-ΑΘΗΝΑ
felicita ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ola kala

Emeis exoume ena skulaki(skularo diladi!!) to opoio proupirxe tou paidiou.Parolo pou einai kontotrixo kai polles fores madaei h mikri den parousiase kanena problima kai isa-isa pou otan blepei to skuli trellainetai sta gelia!Pisteuw pws mesa apo tin sxesi skuliou-anthrwpou mathainoun polla pragmata opws na moirazontai kai na agapoun.Einai enas litos stin zwi tous kai ena desimo anektimito giati ginontai oi kaluteroi tous filoi-eidika an megalwsoun parallila kai o skulos einai agapisiaris!!-pargma pou menei panta aneksitilo stin mnimi tous!Min anisixeis gia tetoia pragmata!As erthei me to kalo to paidaki sou kai ola t'alla tha paroun apo mona tous ton dromo tous!
Ο χρήστης felicita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 16:28   #43
Elenna

Το avatar του χρήστη Elenna

Περιοχή: Αθηνα
Elenna ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Elenna
Προεπιλογή

Καλησπερα!!Κι εμεις περιμενουμε την μπουμπου μας σε 4 μηνες!!!
Ο αντρας μου πριν απο 1 μηνα που πηρε δωρο ενα σκυλακι, ειναι μικρο Yorkshire, 3 μηνων πολυ εξυπνο και ζωηρο!Μενουμε σε διαμερισμα και λογο του οτι ειναι μικρουλης ακομα δεν τον παω βολτα για την αναγκη του αλλα τον βγαζω στο μπαλκονι....ακομα δεν εχει μαθει βεβαια
Τι λετε Θα καταφερει να μαθει μεσα σε 4 μηνες?Και μηπως ξερετε αν τα σκυλακια τοσο μικρα σε ηλικια εχουν περισσοτερο προβλημα με τα μωρα??
Ειναι ο πρωτος μου σκυλος

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008
Ο χρήστης Elenna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 16:35   #44
nora

nora ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

θελει πολυ υπομονη και επιμονη για να μαθεις σε ενα σκυλο γενικως πως να συμπεριφερεται , και ως συνηθως τ ασκυλακια τον 1ο χρονο ειναι καπως ζωηρα ... θα δυσκολευτειτε γενικως πιστευω αλλα αξιζει !!
καλη συνεχεια !!
Ο χρήστης nora δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 22:18   #45
flower

flower ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Elenna
Καλησπερα!!Κι εμεις περιμενουμε την μπουμπου μας σε 4 μηνες!!!
Ο αντρας μου πριν απο 1 μηνα που πηρε δωρο ενα σκυλακι, ειναι μικρο Yorkshire, 3 μηνων πολυ εξυπνο και ζωηρο!Μενουμε σε διαμερισμα και λογο του οτι ειναι μικρουλης ακομα δεν τον παω βολτα για την αναγκη του αλλα τον βγαζω στο μπαλκονι....ακομα δεν εχει μαθει βεβαια
Τι λετε Θα καταφερει να μαθει μεσα σε 4 μηνες?Και μηπως ξερετε αν τα σκυλακια τοσο μικρα σε ηλικια εχουν περισσοτερο προβλημα με τα μωρα??
Ειναι ο πρωτος μου σκυλος
Μην αγχωνεσαι καθολου.Τα παδια μου ερχονται σε επαφη με τα σκυλια μασ απο την πρωτη μερα που ηρθαμε απο το μαιευτηριο στο σπιτι.Τι να σου πω σκυλια και παιδια ενα.Ειμαι τοσο χαρουμενη που τα παιδια μου εχουν γνωρισει ποσο καλος τους φιλος μπορει να γινει τα καημενα τα σκυλακια βεβαια ειχανε μερικες δυσκολιες μαζι τους ,αλλα τωρα μια χαρα.Και οσο για το θεμα του μπαλκονιου ειναι τοσο μικρο το σκυλακι σου,αρα και ευκολο να το καθαριζεις.Ουτε που θα το καταλαβεις.Απολαυσε το!!Με το καλο να ερθει το ζουζουνι σου
Ο χρήστης flower δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-08, 11:33   #46
Elenna

Το avatar του χρήστη Elenna

Περιοχή: Αθηνα
Elenna ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Elenna
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ nora και flower!!!Μου δωσατε πολυ χαρα!!Ολοι οι συγγενεις και φιλοι μου λενε να τον δοσω γιατι θα κανει κακο στο μωρο,θα το ζηλευει, θα ειναι μπελας κλπ κλπ...αλλα εγω τον αγαπαω ειναι πολυ καλος ο γλυκουλης μου.

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008
Ο χρήστης Elenna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-08, 16:16   #47
Nikole00

Περιοχή: Πειραιας
Nikole00 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Θα γινω τωρα κακια...
Εχουμε δυο rottweiller τα οποια πειμενουμε να πεθανουν λογω ηλικιας.
Αγαπω πολυ τα σκυλια γιατι ειχα κι εγω αλλα με το παιδι αν και μας ειπε ο γιατρος οτι αφου ειναι εμβολιασμενα δεν χρειαζεται να τα διωξουμε σας λεω ενα:
ειναι εξω στη βεραντα και περνανε μεσα απο το καθιστικο μας μονο για την βολτα τους.
ειμαι με μια σκουπα και μια σφουγγαριστρα στο χερι!!!!!!!!!!! σκουπιζω και σφουγγαριζω τρεις φορες την ημερα χωρια την βεραντα. Το ενα μαλιστα πισω απο το τζαμι εβγαζε στον μπεμπη μου δοντια!!!!!
Και κατι αλλο.
ΤΡΙΧΕΣ ΠΑΝΤΟΥ.
Ακομα και στο δωματιο του παιδιου που εχω τις σιτες κατεβασμενες βρισκω τριχες!
Οταν απλωνω ακομα κι αν δεν πανε διπλα γιατι βαζω "εμποδια", τιναζονται και κολλανε πανω στα ρουχαλακια του παιδιου (για τα δικα μας δεν με νοιαζει)
Στην κουζινα οταν ανοιγω τα παραθυρα να μπει καθαρος αερας και φυσαει τα εχω ολα καλλυμενα.
Επαναλαμβανω οτι αγαπω πολυ τα ζωα αλλα ο συνδιασμος με ενα μωρο που μπουσουλαει και αρχιζει να βαζει ολα στο στομα ειναι για εμενα τουλαχιστον δυσκολος.
Μπορει να ακουγομαι σπαστικια αλλα....
Παλιά 21-03-08, 16:55   #48
biky

Το avatar του χρήστη biky

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Nikole00
Θα γινω τωρα κακια...
Εχουμε δυο rottweiller τα οποια πειμενουμε να πεθανουν λογω ηλικιας.
Αγαπω πολυ τα σκυλια γιατι ειχα κι εγω αλλα με το παιδι αν και μας ειπε ο γιατρος οτι αφου ειναι εμβολιασμενα δεν χρειαζεται να τα διωξουμε σας λεω ενα:
ειναι εξω στη βεραντα και περνανε μεσα απο το καθιστικο μας μονο για την βολτα τους.
ειμαι με μια σκουπα και μια σφουγγαριστρα στο χερι!!!!!!!!!!! σκουπιζω και σφουγγαριζω τρεις φορες την ημερα χωρια την βεραντα. Το ενα μαλιστα πισω απο το τζαμι εβγαζε στον μπεμπη μου δοντια!!!!!
Και κατι αλλο.
ΤΡΙΧΕΣ ΠΑΝΤΟΥ.
Ακομα και στο δωματιο του παιδιου που εχω τις σιτες κατεβασμενες βρισκω τριχες!
Οταν απλωνω ακομα κι αν δεν πανε διπλα γιατι βαζω "εμποδια", τιναζονται και κολλανε πανω στα ρουχαλακια του παιδιου (για τα δικα μας δεν με νοιαζει)
Στην κουζινα οταν ανοιγω τα παραθυρα να μπει καθαρος αερας και φυσαει τα εχω ολα καλλυμενα.
Επαναλαμβανω οτι αγαπω πολυ τα ζωα αλλα ο συνδιασμος με ενα μωρο που μπουσουλαει και αρχιζει να βαζει ολα στο στομα ειναι για εμενα τουλαχιστον δυσκολος.
Μπορει να ακουγομαι σπαστικια αλλα....
συγνωμη αλλα 2 ροτβαιλερ σε σπιτι χωρις κηπο??
αγαπας τα ζωα και περιμενεις να πεθανουν στο μπαλκονι???
ελεος!!!!
χαρισε τα να χουν ενα αξιοπρεπες τελος τουλαχιστον
πριν παρουμε ζωο κοιταμε αν μπορουμε να καλυψουμε τις αναγκες του
και μετα το περνουμε.......
Παλιά 21-03-08, 17:07   #49
Nikole00

Nikole00 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ναι τα αγαπαω αλλα τα ειχε ο αντρας μου ΠΡΙΝ παντρευτουμε σε σπιτι με κηπο.Οταν πηγαμε στο διαμερισμα τι επρεπε να τα κανουμε?
Απλα επιλεξαμε το σπιτι μας με βαση την βεραντα η οποια ειναι αρκετα μεγαλη.
Οσο για το χαρισμα, ποιος θα παρει δυο μεγαλα σε ηλικια σκυλια που εχουν μαθει να ακουν συγκεκριμενα ατομα?
Ελπιζω να σε καλυψα...
Παλιά 21-03-08, 17:17   #50
biky

biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

γνωριζω κοσμο που ψαχνει 6μηνες για σπιτι για να μπορει να καλυψει και
τις αναγκες του σκυλου,
φυσικο ειναι να γριλισει ο σκυλος στο μωρο αφου νιωθει οτι εξαιτειας του εξοριστικε..... καλο θα ταν να μιλησεις με εκπαιδευτη γιατι μιλαμε
για 2 ροτβαιλερ (δεν λεω τις βλακειες που λενε οτι ειναι επικινδυνα σκυλια αλλα οτι ειναι μεγαλοσωμα σκυλια...)
αν δεν θες να ασχοληθεις καλυτερα να το ψαξεις το θεμα να τα δωσεις
αν θεα μπορω να βοηθησω....

συγνωμη αν ενιωσες οτι σου επιτεθηκα αλλα η ολη αντιμετωπιση σου κατ`εμε ειναι λαθος....

φαντασου να ελεγα

εχω τον παππου σπιτι και τορα με το μωρο τον εχω στο μπαλκονι
και περιμενω να πεθανει λογο ηλικιας, δεν τον αφηνω να μπει μεσα γιατι
εχει ακρατεια και τα κανει ολα χαλια ....
καπως ετσι μου ακουστηκαν αυτα που ειπες
Παλιά 26-03-08, 10:21   #51
Nikole00

Nikole00 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

biky τα σκυλια ειναι εκπαιδευμενα αλλα πολυ γερασμενα. το ενα λογω ασθενειασ δεν εχει ποδαρακι και ετσι δεν το επαιρνε κανενας. Το αλλο που δοκιμασαμε να το χαρισουμε, εκλαιγε επι τρεις μερες πρωι-βραδυ στο σπιτι που το πηγαμε. Καταλαβαινεις νομιζω τωρα πως δεν ειναι συνιθισμενη κατασταση. Απλα ειπα πως ο συνδιασμος ειναι πολυ δυσκολος. Δεν τα θελει κανενας να τα παρει και λογω ηλικιας και λογω του προβληματος που εχει το ενα. Τα παρακολουθουμε τα προσεχουμε και τα φροντιζουμε. Επαναλαμβανω οτι τα σκυλια τα ειχε ο αντρας μου πριν τον γνωρισω και πριν παντρευτουμε. Αν τα αφηνα καπου εξω , αν τα "ξεχναγα" καπου σιγουρα θα πεθαιναν γιατι εχουν συνηθισει σε σπιτι.
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ και δεν δεχομαι απο κανεναν που δεν ξερει πως ειμαι μεσα στο σπιτι μου να μου λεει το αντιθετο.
Α, εμεις ψαχναμε 2,5 χρονια για μονοκατοικια για να ειναι τα σκυλια σε κηπο και δεν μπορουσαμε να βρουμε και ετσι πηραμε διαμερισμα ρετιρε (με μεγαλη βεραντα).
Γενικα δεν νομιζω πως πρεπει να δικαιολογουμαι αν και ποσο ενδιαφερομαι για την υγεια του παιδιου μου και των κατοικιδιων. Ετσι για την ιστορια παραθεσα τους προβληματισμους μου και την αποψη για το θεμα αυτο.
Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν θα ξαναπαρω σκυλια.
Παλιά 26-03-08, 10:47   #52
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ελπιζω τουλαχιστον να τα πηγαινετε βολτες .
Παλιά 26-03-08, 10:52   #53
Nikole00

Nikole00 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τρεις φορες την ημερα αγγελικη μου. Μα, για τερας με περνατε? Δεν μπορω να το καταλαβω? Ειναι δυνατον να αφηνω δυο ζωα κλεισμενα μεσα?
Παλιά 26-03-08, 10:57   #54
aggeliki

Περιοχή: Ν.ΜΑΚΡΗ
aggeliki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Τρεις φορες την ημερα αγγελικη μου. Μα, για τερας με περνατε? Δεν μπορω να το καταλαβω? Ειναι δυνατον να αφηνω δυο ζωα κλεισμενα μεσα?
ωραια,οχι βρε,δεν σε περναω για τερας,αλλα εχω δει τοσα που πλεον φοβαμαι,για παραδειγμα χθες,ειδα ενα σκυλακι γκριφον,αυτα που ειναι για μεσα στο σπιτι,ξερεις,σε κακα χαλια,πανβρωμικο,γεματο κομπους το τριχωμα και δεμενο σε αυλη με 1 μετρο αλυσιδα,το λυπηθηκε η ψυχη μου και απο οτι εμαθα ετσι ειναι καιρο τωρα...σκεφτομαι να παω να μιλησω με τους ιδιοκτητες,...ειναι πολυ κριμα.
Παλιά 26-03-08, 12:34   #55
biky

biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
κανεις δεν σε παρασε για τερας και αν σε εκανα να νιωσεις ετσι
χιλια συγνωμη
απλα ισως διατυπωσες λαθος τις σκεψεις σου....
και οπως ειπε και η aggeliki εχουν δει πολλα τα ματια μας.....
και εγω ειδικα εχω δει περιπτωση ψυχικηςκαι σωματικης κακοποησης ροτβαιλερ το οποιο μετα επιτεθικε στο αφεντικο του
φταιει το σκυλι? οχι βεβαια και ενας ανθρωπος το ιδιο θα εκανε
να τα προσεχεις οσο μπορεις
Παλιά 09-04-08, 15:30   #56
sofia_nefeli
Προσωρινά μή ενεργός Λογαριασμός

Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
sofia_nefeli ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι? μη με πειτε ασχετη...και εμεις εχουμε ενα σκυλαρο (λυκο βελγιου) ο οποιος ειναι πολυ καλος ο καυμενος και δυστυχως τον εχουμε παραμελησει.. εχει τοση τριχα...σακουλες γεμιζει οταν τον χτενισεις..και ειναι μεσα στα χωματα.. δεν μπορω να καταλαβω πως τοσα μικροβια δεν θα κανουν κακο στη μπεμπου μου. αν ειναι ετσι γιατι καθομαι και σιδερωνω συνεχεια να σκοτωθουν τα μικροβια? ισως οταν κουρευτει να ειναι καλυτερα.. νομιζω παντως οτι για τωρα τοοοση τριχα θα κανει κακο! χωρια που καθε φορα που τον παιζω ολο και καπου χτυπαω..ειναι πολυ ατσαλος αυτος λιγο να σηκωθει στα ποδια του το εχει καταχτυπησει το μωρο!
Ο χρήστης sofia_nefeli δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-04-08, 15:32   #57
sofia_nefeli

Προεπιλογή

νικολ σε καταλαβαινω. δεν χρειαζεται να δικαιολογησαι ισως εχεις κανει για τα σκυλια σου παραπανω πραγματα απο ολους μας..
Παλιά 09-04-08, 16:22   #58
biky

biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofia_nefeli
να ρωτησω κατι? μη με πειτε ασχετη...και εμεις εχουμε ενα σκυλαρο (λυκο βελγιου) ο οποιος ειναι πολυ καλος ο καυμενος και δυστυχως τον εχουμε παραμελησει.. εχει τοση τριχα...σακουλες γεμιζει οταν τον χτενισεις..και ειναι μεσα στα χωματα.. δεν μπορω να καταλαβω πως τοσα μικροβια δεν θα κανουν κακο στη μπεμπου μου. αν ειναι ετσι γιατι καθομαι και σιδερωνω συνεχεια να σκοτωθουν τα μικροβια? ισως οταν κουρευτει να ειναι καλυτερα.. νομιζω παντως οτι για τωρα τοοοση τριχα θα κανει κακο! χωρια που καθε φορα που τον παιζω ολο και καπου χτυπαω..ειναι πολυ ατσαλος αυτος λιγο να σηκωθει στα ποδια του το εχει καταχτυπησει το μωρο!
γλυκεια μου θα σου πω μερικα πραγματα απο πειρα και απο ερωτησεις σε παιδιατρους και κτηνιατρους.
το σκυλι σου το εχεις εμβολιασμενο? αν ναι τι φοβασαι? (να ξερεις οτι το στομα του σκυλου ειναι 200 φορες πιο καθαρο απο του ανθρωπου)
κανε μια ερευνα στο ιντερνετ και θα δεις οτι μωρα που μεγαλωνουν με ζωα μονο καλο τους κανει (θα βρεις ερευνες που εχουν δειξει οτι μωρα που μεγαλωσαν με ζωα εχουν λιγοτερες πιθανοτητες να παρουσιασουν ασθμα και αλλεργιες)
συγνωμη που θα πω κατι δεν το λεω προσωπικα σε σενα μην θυμωσεις αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι περνει καποιος μεγαλωσωμο σκυλι αν δεν εχει χωρο και χρονο......
την πατησα και εγω καποτε ετσι ειχα ενα ακιτα σε ηλικια 9μηνων ηταν 50κιλα,ειχα χωρο και χρονο,ξαφνικα ομως εμεινα χωρις χρονο, βρηκα μια παρα πολυ καλη οικογενεια και τον εδωσα,οχι για μενα,για αυτον,παω και τον βλεπω οποτε θελω.
γνωμη μου λοιπον ειναι αν τα ζωα δεν περνανε καλα καντε κατι

υ.γ οταν ημουν μωρο ειχαμε ενα λυκοσκυλο,και παντα ζωα δεν επαθα ποτε τιποτα, ρωτα γιατρους ψαξτο θα δεις οτι δεν πρεπει να ανησηχεις
Παλιά 09-04-08, 16:46   #59
biky

biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

1) Η ζωή μου θα διαρκέσει 10 -15 χρόνια. Κάθε αποχωρισμός και εγκατάλειψη με πληγώνει. Παρακαλώ σκέψου του ΠΡΙΝ με αποκτήσεις.

2) Δώσε μου χρόνο να καταλάβω τι θέλεις από μένα. Βρες μου ένα δάσκαλο να μου μάθει την γλώσσα σου.

3) Έχε μου εμπιστοσύνη. Είναι σημαντικό για να γίνω ευτυχισμένος.

4) Μην θυμώνεις μαζί μου και μην με κλείνεις έξω για τιμωρία. Εσύ έχεις την δουλειά σου, την διασκέδασή σου και τους φίλους σου. Εγώ έχω μόνο ΕΣΕΝΑ.

5) Μίλα μου μερικές φορές. Ακόμη και αν δεν καταλαβαίνω τις λέξεις σου, καταλαβαίνω την φωνή σου.

6) Θυμήσου ότι ποτέ δεν ξεχνώ πως μου συμπεριφέρεσαι.

7) Παρακαλώ μην με κτυπάς. Εγώ δεν μπορώ να σε κτυπήσω αλλά μπορώ να δαγκώσω και να μαδήσω και σου ορκίζομαι δεν θέλω να το κάνω αυτό.

Πριν μου βάλεις τις φωνές γιατί δεν συνεργάζομαι ή τεμπελιάζω ή είμαι "ξεροκέφαλο" αναρωτήσου μήπως κάτι με ενοχλεί. Ίσως να μην τρώω το σωστό φαγητό, να κάνει πολύ ζέστη ή κρύο , ή η καρδιά μου να είναι αδύναμη και γερασμένη.

9) Φρόντισέ με όταν γεράσω. Και εσύ θα γεράσεις κάποια μέρα και θα χρειαστείς αγάπη και φροντίδα.

10) Να είσαι μαζί μου στο τελευταίο μου δύσκολο ταξίδι. ΠΟΤΕ μην πεις "δεν μπορώ να παρακολουθήσω ή ας γίνει όταν λείπω". Μείνε δίπλα μου μέχρι την στερνή μου πνοή. Τα πάντα είναι ευκολότερα για μένα όταν ΕΣΥ είσαι δίπλα μου και μου κρατάς το πόδι ή μου χαϊδεύεις το κεφάλι.

Να θυμάσαι ΣΕ ΑΓΑΠΩ.

Υπογραφή
Το σκυλί σου.
Παλιά 10-04-08, 13:24   #60
sofia_nefeli

Προεπιλογή

καλε δεν θυμωνω..το σκυλο τον εδωσε ο κουνιαδος μου στον αντρα μου πριν τον γνωρισω γιατι η γυναικα του εμεινε εγκυος. δεν προκειται να φυγει ο σκυλος ξανα...τον αγαπω πολυ και μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκαμε σπιτι με μεγαλη αυλη για τον σκυλο.μεχρι που γεννησα ηταν και μεσα στο σπιτι. και εγω μεγαλωσα με σκυλους αλλα ημουν λιγο πιο μεγαλη! και εμβολιασμενος ειναι και αποπαρασιτωμενος..θα περιμενω μεχρι να ζεστανει λιγο ο καιρος να τον κουρεψω και μετα...βουρ για παιχνιδι με τον σκυλο!
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 10-04-08, 13:26   #61
sofia_nefeli

Προεπιλογή

βικυ υπεροχο...
Παλιά 10-04-08, 15:22   #62
biky

biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sofia_nefeli
καλε δεν θυμωνω..το σκυλο τον εδωσε ο κουνιαδος μου στον αντρα μου πριν τον γνωρισω γιατι η γυναικα του εμεινε εγκυος. δεν προκειται να φυγει ο σκυλος ξανα...τον αγαπω πολυ και μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκαμε σπιτι με μεγαλη αυλη για τον σκυλο.μεχρι που γεννησα ηταν και μεσα στο σπιτι. και εγω μεγαλωσα με σκυλους αλλα ημουν λιγο πιο μεγαλη! και εμβολιασμενος ειναι και αποπαρασιτωμενος..θα περιμενω μεχρι να ζεστανει λιγο ο καιρος να τον κουρεψω και μετα...βουρ για παιχνιδι με τον σκυλο!
χαιρομαι
μην φοβασαι για αρρωστιες,ρωτα οσους γιατρους θες
το μωρο σου και το σκυλι σου θα ειναι η καλυτερη παρεα θα δεις
εμενα ο μικρος μου παιζει μα τον σκυλο μας σαν τρελος
και θα δεις οτι θα ειναι πιο προσεκτικος ο σκυλος στης κινησεις του με το μωρο απο οτι ειναι μαζι σου
Παλιά 10-04-08, 16:32   #63
sofia_nefeli

Προεπιλογή

λες ε?? γιατι οποτε παιζουμε αλλα παιζουμε καταληγω το λιγοτερο με μελανια...
Παλιά 10-04-08, 16:58   #64
biky

biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

να σαι σιγουρη
θα δεις που θα ειναι πολυ προσεκτικος
μονο να μην του δημιουργησετε ζηλια και θα ναι κυριος
να περνατε καλα και να παιζετε παντα
Παλιά 23-04-08, 15:17   #65
baboukis

Το avatar του χρήστη baboukis

baboukis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λατρευω τα ζωακια , και ειχα τοσα προβληματα ακομη εχω απο τους γυρω γυρω γονεις , θειους κτλπ. Εμεινα ξαφνικα εγκυος, και επρεπε να μετακομισω στην μαμα πατριδα και στον αραβωνιαστικο μου. Πακεταρα λοιπον πραγματα και τον γατο μου αφου του εκανα και ολα τα τεστ στην αγγλια και εξετασεις ( αφου εγω δεν ειχα παει καλα καλα ακομα σε γυναικολογο) και ηρθα πισω. Ετσι στην εγκυμοσυμη μου, ηταν ο γατουλης διπλα μου, οταν γεννηθηκε ο γιος μου το ιδιο. Εχουμε φτασει 1 ετους και ο γατουλης 2,5.

Το τι εχω ακουσει δεν λεγεται, θα παθει κατι το εμβρυο, εγω, θα τρωει τριχες το μωρο, θα τον νιχιασει......... κοκ....μεχρι και καβγαδες εχω κανει υπερασπιζοντας το ζωακι μου. Μα γιατι εδω στην Ελλαδα , σκεφτονται ετσι για τα ζωντανα? Απελπισια σκετη ημαστε....
Παλιά 23-04-08, 15:46   #66
Lilly

Το avatar του χρήστη Lilly

Lilly ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Από παιδί είχα ζώα στο σπίτι. Σκυλιά, γατιά, παπαγάλους, ψάρια, μέχρι και... κότες είχαμε στον κήπο. Τα λατρεύω! Ήμουν πιτσιρίκι και θυμάμαι πως κυνηγούσα όλα τα σκυλιά και τα γατιά που έβρισκα στο δρόμο για να τα χαϊδέψω, να τα πάρω αγκαλιά...
Τώρα θέλω να κάνω παιδί, και η παρουσία του γάτου στο σπίτι για πολλούς είναι επιεικώς κατακριτέα: "Θα κολλήσεις τοξόπλασμα, το παιδί σου γεννηθεί κουφό και τυφλό, έχει αρρώστειες, θα πάθεις αλλεργίες".
Μήπως τελικά το έχουμε παρακάνει με τα "αποστειρωμένα" παιδιά; Επειδή είχα την τύχη να μεγαλώσω σε ημί-αστική περιοχή, δε θυμάμαι κανένα παιδάκι να κόλλησε κάποιο μικρόβιο ή αρρώστεια απ' το σκύλο ή τη γάτα του (κι όλοι στη γειτονιά μας είχαν τουλάχιστον από ένα κατοικίδιο)
Όταν κι αν μείνω έγκυος με το καλό, θα κάνω όλες τις απαραίτητες εξετάσεις για τοξόπλασμα κλπ, αλλά ένα είναι σίγουρο: Δεν θα πετάξω στο δρόμο τον γατούλη μου επειδή κάποιοι συγγενείς και γνωστοί θεωρούν πως αποτελεί εστία μολύνσεως
Ο χρήστης Lilly δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-08, 17:43   #67
biky

biky ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

αν ειναι και μαυρη η γατα δε......
Παλιά 06-05-08, 23:22   #68
Λαμπρινή

Περιοχή: Γερμανία
Λαμπρινή ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εμείς έχουμε δύο γατες και περιμένουμε και την μπουμπουκένια μας . Αν έχει καποιος εμπειρία ας μου απαντήσει σε καποια ερωτήματα

Τα γατούλια μας έχουν μαθει το βράδυ να κοιμουντε στην κρεβατοκαμαρα μας στα πόδια μας . Τωρα που θα χω το μωράκι μου στο δωμάτιο θα πρεπει να τα διώξω ?

Πρεπει γενικα να τα περιορίσω στο σπίτι ?

Ποτε το μωρό ήρθε σε επαφή με τη γάτα σας?

Η αλήθεια ειναι πως εινια και δύσκολη εποχή αυτον τον καιρό γιατι αλλάζουν τρίχωμα και χουμε πήξει στην τρίχα !!

Περιμένω απαντήσεις Ευχαριστωωωω
Παλιά 07-05-08, 11:43   #69
Sophia D

Sophia D ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Apla na sas po oti exthes akousa enan giatro sthn thleorash na leei oti ta mora mexri 6 mhnwn pou briskontai se periballon me katoikidia (gates, skulous) kai pernoun poles ores ekso sthn fush, exoun ligoteres pithanotites na kanoun allergies kai asthma.
Ο χρήστης Sophia D δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-05-08, 14:39   #70
ΚΡΙΝΑ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΚΡΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Εγώ απλά θα αναφέρω ότι όλη την εγκυμοσύνη μου την πέρασα με μια σκυλίτσα και μια γάτα. Ο μαιευτήρας, ευτυχώς ένας πολύ ανοιχτόμυαλος άνθρωπος, μου είπε ότι δε διέτρεχα κανένα κίνδυνο, εφόσον τηρούσα βέβαια τους απαραίτητους κανόνες υγιεινής πχ την άμμο της γάτας την άλλαζε αποκλειστικα άντρας μου.Και οσον αφορά την περίφημη τοξοπλάσμωση μου είχε πει ότι είναι πιο πιθανό να την κολλήσεις από μαρούλι παρά από γάτα.
Όταν γέννησα τη μικρή μου που είναι 7 μηνών πια, ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας φόβος να κολλήσει το οτιδήποτε, κινδυνεύει λιγότερο από αλλεργίες και σίγουρα τα ζώα θα τη βοηθήσουν να γίνει καλύτερος άνθρωπος.
Απλά να επισημάνω ότι οι εμβολιασμοί προστατεύουν κυρίως τα ζώα από αρρώστιες που μπορεί να βλάψουν τη δική τους υγεία.Η προστασία για εμάς τους ανθρώπους περιορίζεται στις αποπαρασιτώσεις τις οποίες δεν πρέπει να αμελούμε ποτέ όταν τα ζώα ζουν μαζί μας.Κάθε μήνα πρέπει να γίνεται εξωτερική αποπαρασίτωση με frontline και κάθε 3 μήνες εσωτερική αποπαρασίτωση με milbemax στις γάτες και ένα άλλο χάπι για τους σκύλους που δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή.
Η γάτα μας κοιμάται πάνω στο κρεβάτι μας, το μωρό στο δωμάτιό μας στην κούνια του και δεν έπαθε ποτέ τίποτα. Όσο για τις τρίχες τακτικό σκούπισμα και ξεσκόνισμα όπως άλλωστε κάνουμε και για τη σκόνη και τις δικές μας τρίχες ή κάνω λάθος;
Μόνο όταν φέρετε για πρώτη φορά το παιδί σε επαφή με το κατοικίδιό σας μην το αφήσετε αμέσως μόνο του μαζί του, παρατηρήστε το λίγο πώς αντιδρά, ίσως χρειαστεί λίγο χρόνο, ίσως ζηλέψει. Προσπαθήστε να μην τα κάνετε να νιώσουν παραμελημένα και καλό θα ναι να μην αλλάξετε τις συνήθειες τους με την έλευση του νέου μέλους.
Τα παραπάνω βασίζονται στη δική μου εμπειρία, δεν είμαι γιατρός .Απλά θα πρότεινα σε όλους να αγαπούν τα ζώα και αυτό να το περνούν και στα παιδιά τους.Μόνο καλά μπορoύν να μας προσφέρουν.
Ο χρήστης ΚΡΙΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-05-08, 15:30   #71
ΜΑΡΙΑ Γ.

Περιοχή: ΡΙΖΟΥΠΟΛΗ-ΑΘΗΝΑ
ΜΑΡΙΑ Γ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΑΠΑΓΑΛΟ 'ΚΟΚΑΤΙΛ' ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΧΩΡΙΣΤΟΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ! ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΤΡΥΦΕΡΟΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑΡΗΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ... ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΣΕ ΚΛΟΥΒΙ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ. ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΠΟΥΛΙΑ:

Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ Γ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-05-08, 15:35   #72
ΜΑΡΙΑ Γ.

Περιοχή: ΡΙΖΟΥΠΟΛΗ-ΑΘΗΝΑ
ΜΑΡΙΑ Γ. ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο biky
1) Η ζωή μου θα διαρκέσει 10 -15 χρόνια. Κάθε αποχωρισμός και εγκατάλειψη με πληγώνει. Παρακαλώ σκέψου του ΠΡΙΝ με αποκτήσεις.

2) Δώσε μου χρόνο να καταλάβω τι θέλεις από μένα. Βρες μου ένα δάσκαλο να μου μάθει την γλώσσα σου.

3) Έχε μου εμπιστοσύνη. Είναι σημαντικό για να γίνω ευτυχισμένος.

4) Μην θυμώνεις μαζί μου και μην με κλείνεις έξω για τιμωρία. Εσύ έχεις την δουλειά σου, την διασκέδασή σου και τους φίλους σου. Εγώ έχω μόνο ΕΣΕΝΑ.

5) Μίλα μου μερικές φορές. Ακόμη και αν δεν καταλαβαίνω τις λέξεις σου, καταλαβαίνω την φωνή σου.

6) Θυμήσου ότι ποτέ δεν ξεχνώ πως μου συμπεριφέρεσαι.

7) Παρακαλώ μην με κτυπάς. Εγώ δεν μπορώ να σε κτυπήσω αλλά μπορώ να δαγκώσω και να μαδήσω και σου ορκίζομαι δεν θέλω να το κάνω αυτό.

Πριν μου βάλεις τις φωνές γιατί δεν συνεργάζομαι ή τεμπελιάζω ή είμαι "ξεροκέφαλο" αναρωτήσου μήπως κάτι με ενοχλεί. Ίσως να μην τρώω το σωστό φαγητό, να κάνει πολύ ζέστη ή κρύο , ή η καρδιά μου να είναι αδύναμη και γερασμένη.

9) Φρόντισέ με όταν γεράσω. Και εσύ θα γεράσεις κάποια μέρα και θα χρειαστείς αγάπη και φροντίδα.

10) Να είσαι μαζί μου στο τελευταίο μου δύσκολο ταξίδι. ΠΟΤΕ μην πεις "δεν μπορώ να παρακολουθήσω ή ας γίνει όταν λείπω". Μείνε δίπλα μου μέχρι την στερνή μου πνοή. Τα πάντα είναι ευκολότερα για μένα όταν ΕΣΥ είσαι δίπλα μου και μου κρατάς το πόδι ή μου χαϊδεύεις το κεφάλι.

Να θυμάσαι ΣΕ ΑΓΑΠΩ.

Υπογραφή
Το σκυλί σου.

Ο χρήστης ΜΑΡΙΑ Γ. δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 09-05-08, 23:22   #73
myrto

Το avatar του χρήστη myrto

Περιοχή: Αθήνα
myrto ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Λαμπρινή έχω κι εγώ δυο γάτες οι οποίες κοιμούνται στα πόδια μας στο κρεββάτι.Τώρα η Λήδα κοιμάται στο δωμάτιο της και κλείνουμε την πορτα, αλλά και όταν κοιμόταν στο δωματιο μας δεν τις διώχναμε, δεν είχαν ποτέ την τάση να πλησιάσουν την κούνια του μωρού και οτιδήποτε μύριζε μωρό...δεν ξέρω αν έκανα το καλύτερο αλλά δε ήθελα να τις διώξω απ'το δωμάτιο, αρκετό σοκ είχαν πάθει που τους ήρθε ουρανοκατέβατο το αυτό το μυστήριο πλάσμα!
Η Λήδα άρχισε να τους δίνει σημασία γύρω στον τέταρτο μήνα και τώρα είναι σε φάση που τους ψιλοχαιδεύει και τους τραβολογάει...πάντως δείχνουν μεγάλη υπομονή και δεν της αγριεύουν, στην χειρότερη περίπτωση, αν τους σπάσει πολύ τα νεύρα σηκώνονται και φεύγουν...παρόλα αυτά είμαι σε επιφυλακή, ποτέ δεν ξέρεις ποτε θα του τη δώσει του γάτου!!!
Παλιά 16-05-08, 10:50   #74
marga

marga ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην marga
Προεπιλογή

δε μπορειτε να φανταστειτε ποσο χαρηκα διαβαζοντας τα παραπανω...

δυστυχως υπαρχουν πολλλοι ημιμαθεις που σπειρουν τον πανικο κ αναγκαζουν τα ζευγαρια να κανουν πραγματα που δε θελουν. Εχω πολλες περιπτωσεις γνωστων μου που εδιωξαν το σκυλι απο το σπιτι οταν η γυναικα εμεινε εγκυος, επειδη ενας ασχετος γιατρος τους το πε.
Η ξαδερφη μου ειναι εγκυος κ μενει Ελβετια.. παει προχτες στο γιατρο και μεσα στη κουβεντα του λεει οτι ηταν κι ενα σκυλι σε ενα φιλικο σπιτι.. αφρισε αυτος. Αρχισε να φωναζει και την εβαλε να κανει ενα σωρο εξετασεις...

Ολο και πιο συχνα πλεον λεω οτι ο κοσμος ΔΕ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ.

Και να μη ξεχναμε βεβαια οτι ολο το σοκ σχεδον, το περνανε τα σκυλια κι οχι τα μωρακια... Φροντιστε ο ερχομος του μωρου να συνοδευτει απο κατι ευχαριστο για το ζωο.
Αν εχετε σκοπο να αλλαξετε καποια πραγματα στο προγραμμα σας (πχ ωρες βολτας του 4ποδου), αρχιστε σταδιακα, πριν ερθει το μωρο στο σπιτι.

Και τελος... μη παραμελησετε το σκυλακι¨ή το σκυλαρο σας.
Ο χρήστης marga δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-08, 12:34   #75
poney

Το avatar του χρήστη poney

poney ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο μαιευτήρας, ευτυχώς ένας πολύ ανοιχτόμυαλος άνθρωπος, μου είπε ότι δε διέτρεχα κανένα κίνδυνο, εφόσον τηρούσα βέβαια τους απαραίτητους κανόνες υγιεινής πχ την άμμο της γάτας την άλλαζε αποκλειστικα άντρας μου.Και οσον αφορά την περίφημη τοξοπλάσμωση μου είχε πει ότι είναι πιο πιθανό να την κολλήσεις από μαρούλι παρά από γάτα.
Όταν γέννησα τη μικρή μου που είναι 7 μηνών πια, ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένας φόβος να κολλήσει το οτιδήποτε, κινδυνεύει λιγότερο από αλλεργίες και σίγουρα τα ζώα θα τη βοηθήσουν να γίνει καλύτερος άνθρωπος.
Κι εμείς έχουμε γάτα με την οποία πέρασα και την πρώτη μου εγκυμοσύνη (πριν 7 χρόνια) και τη δεύτερη (πριν από σχεδόν 6 μήνες) και δεν υπήρξε ποτέ κανένα πρόβλημα ούτε κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, όυτε με τα νεογέννητα. Και η γυναικολόγος αλλά και ο παιδίατρος μου ανέφεραν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που αναφέρει και η ΚΡΙΝΑ και τα οποία είναι και δική μου πεποίθηση ότι ισχύουν.
Ο χρήστης poney δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-05-08, 16:11   #76
fuorigioco1981

fuorigioco1981 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λαμπρινή
Εμείς έχουμε δύο γατες και περιμένουμε και την μπουμπουκένια μας . Αν έχει καποιος εμπειρία ας μου απαντήσει σε καποια ερωτήματα

Τα γατούλια μας έχουν μαθει το βράδυ να κοιμουντε στην κρεβατοκαμαρα μας στα πόδια μας . Τωρα που θα χω το μωράκι μου στο δωμάτιο θα πρεπει να τα διώξω ?

Πρεπει γενικα να τα περιορίσω στο σπίτι ?

Ποτε το μωρό ήρθε σε επαφή με τη γάτα σας?

Η αλήθεια ειναι πως εινια και δύσκολη εποχή αυτον τον καιρό γιατι αλλάζουν τρίχωμα και χουμε πήξει στην τρίχα !!

Περιμένω απαντήσεις Ευχαριστωωωω
ακριβως ιδια περιπτωση και σε εμας!δυο γατια συνηθισμενα να οργωνουν ολο το σπιτι και το βραδυ να κοιμουνται μεσα στα παπλωματα!γυρισαμε απο το μαιευτηριο προ 3 ημερων και αποφασισαμε τα γατια να μενουν στο δωματιο-γραφειο και στην βεραντα πουθενα αλλου.οταν λιγο αρχισαν να κλαινε για να μπουνε μεσα λιγο τα μαλωνουμε και αμεσως ησυχαζουν και δεν ξανα ενοχλουν!ολη νυχτα στην βεραντα και ουτε κιχ!που και που κλαινε λιγο αλλα μια φωνη που τους βαζουμε και λες και καταλαβαινουν δεν ξανα μιλανε!μετα τα 40 θα τα αφησουμε να μπαινουν και σαλονι αλλα το βραδυ παλι εξω .το μωρο το εχουμε στην δικια μας κρεβατοκαμαρα και θα το εχουμε για αρκετους μηνες ακομα εκει.μια χαρα περνανε τα γατακια και στην βεραντα.ηλιο φυτα ολο λιαζονται!ενταξει και εμεις βεβαια βγαινουμε καθε λιγο και παιζουμε μαζι τους οποτε ηρεμουν πολυ και χαιρονται!
Ο χρήστης fuorigioco1981 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-08, 13:26   #77
katfan

Περιοχή: αθήνα
katfan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

κορίτσια να κάνω μια ερώτηση γιατί σας βλέπω σχετικές με το θέμα. Μένουμε Αθήνα και τέλη Ιουλίου γεννάω. Τον Οκτώβρη θέλουμε να πάμε με την μπεμπούλα Κεφαλλονιά (στα πεθερικά μου) για 1 βδομάδα. Λοιπόν, η πεθερά μου έχει έναν σκύλο στην αυλή της, ο οποίος τα βράδια κοιμάται μέσα στο σπίτι και του κάνει όλα τα εμβόλια. Έχει όμως και γύρω στις 20 γάτες που περιφέρονται στην αυλή της και σε όλη τη γειτονιά. Τις ταϊζει στην αυλή, σκαρφαλώνουν και γενικά βρίσκονται παντού, και αν δεν προσέξεις πολύ, όλο και καμία τρυπώνει μέσα στο σπίτι. Δεν είναι εμβολιασμένες και φοβάμαι λίγο για το μωρό. Μήπως ανησυχώ άδικα? Η γυναικολόγος μου σε όλη μου την εγκυμοσύνη μου απαγόρευσε να πάω εκεί από φόβο για τοξόπλασμα.

Ο χρήστης katfan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-08, 15:57   #78
ΚΡΙΝΑ

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ΚΡΙΝΑ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Τον Οκτώβρη θα ναι το μωρό σου 3 μηνών, δηλαδή θα σαστε ακόμα στο στάδιο της αποστείρωσης και γενικά στο διάστημα που χρειάζεται προσοχή. Πρόκειται για γάτες οι οποίες κυκλοφορούν στην εξοχή και που πιθανώς κάποια στιγμή να χουν δαγκώσει και κανένα ποντικάκι, δηλ.πιθανό κάποια να έχει τοξόπλασμα. Αν μπαίνουν και μέσα στο σπίτι πιθανό επίσης να κυκλοφορεί και κανένας ψύλλος.Αν το μωρό σου ήταν μεγαλύτερο και το ανοσοποιητικό του είχε δυναμώσει, εγώ στη θέση σου δε θα χα πρόβλημα να πάω.Αλλά 3 μηνών θα έλεγα ότι είναι ζόρικα τα πράγματα και παρόλο που αγαπώ πολύ τα ζώα, θα σου έλεγα να μην το φέρεις σε τόσο στενή επαφή με ''αδέσποτα'' ουσιαστικά .Έχει μεγάλη διαφορά το εμβολιασμένο και κυρίως όπως ξαναέγραψα αποπαρασιτωμένο ζώο που ζει στο σπίτι, με αυτό που ζει απροστάτευτο και αυτό με τη σειρά του στο δρόμο. Εσύ βέβαια ξέρεις καλύτερα την κατάσταση που επικρατεί στο σπίτι των πεθερικών σου. Αν οι γάτες τριγυρνούν αποκλειστικά στην αυλή και το να μπει καμιά μέσα είναι μεμονωμένο περιστατικό αλλάζουν τα πράγματα.Αν όμως είναι συχνό φαινόμενο το να τρυπώνουν μέσα και να ανεβαίνουν σε τραπέζια, να κοιμούνται σε κρεβάτια κτλ, καλύτερα να το αποφύγεις ή ακόμα καλύτερα για να μην κάνουμε τους ειδικούς, να ρωτήσεις τον παιδίατρό σου.
Πάντως ένα μπράβο σε αυτούς τους ανθρώπους που νοιάζονται τα ζώα.Κι ακόμα κι αν αποφασίσετε να μην πάτε να τους επισκευθείτε όταν το μωρό σας είναι τόσο μικρό, να πηγαίνετε συχνά όταν μεγαλώσει. Θα βρει πολλά ενδιαφέροντα σε μια τέτοια αυλή.
Ο χρήστης ΚΡΙΝΑ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-05-08, 17:31   #79
katfan

Περιοχή: αθήνα
katfan ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

σ' ευχαριστώ πολύ krina για την άμσεση απάντησή σου, με βοήθησες πολύ. όχι μόνο θα πηγαίνουμε συχνά, αλλά μέσα στον επόμενο χρόνο σχεδιάζουμε να μετακομίσουμε οριστικά Κεφαλλονία (ετοιμάζουμε το σπίτι μας τώρα). Μεγάλωσα στην επαρχία και είμαι υπέρ της ζωής εκεί, ειδικά για ένα παιδί.

Ο χρήστης katfan δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-05-08, 13:10   #80
fasolaki

Περιοχή: αθηνα
fasolaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλημερα και απο μενα!!
επειδη σας βλεπω αρκετα σχετικες με το θεμα θα ηθελα τη γνωμη σας σε κατι.
εχω ενα σκυλακι (παπουδακι θα το ελεγα 14 ετων) και εχω τωρα 2-3 βδομαδες που προσπαθω να το μαθω να μην μπαινει στο υπνοδωματιο.σε λιγο καιρο θα ερθει το παιδακι μας και στην αρχη δεν θελω και το σκυλο στο δωματιο γιατι χανει πολλες τριχες.
μεχρι τωρα αυτο που κανουμε ειναι να κλεινουμε την πορτα απλα αλλα το βλεπει μαλλον σαν τιμωρια για κατι που δεν εκανε γιατι στενοχοριεται.καθεται μπροστα απο την κλειστη πορτα με κατεβασμενη την μουσουδιτσα του και μενα πιανεται η καρδια μου! κανα δυο φορες προσπαθησαμε να δουμε αν το εμαθε και την ανοιγουμε και τοτε αυτος τρυπωνει μεσα και δεν βγαινει..μεχρι που τον βγαζουμε με το ζορι και ξανακλεινουμε την πορτα. χτες το βραδυ εγινε παλι το ιδιο, και σημερα το πρωι μου ειχε λερωσει την κουζινα κατι που δεν κανει ποτε.
εχετε να μου προτεινεται καποιον τροπο να μαθει να μην μπαινει χωρις να χρειαζεται να το μαλωνουμε?
sorry για το μεγαλο μυνημα αλλα πραγματικα δεν ξερω τι να κανω!!
Ο χρήστης fasolaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
κατοικίδιο

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές