Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Θέματα γενικού ενδιαφέροντος > Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία

Notices

Ιατρικά θέματα, Διάγνωση, Θεραπεία Εδώ θα βρείτε πληροφορίες για θέματα όπως ο αυτισμός, ο παιδικός διαβήτης, εμβόλια και πολλά άλλα σημαντικά θέματα.

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-01-09, 14:10   #321
Star

Star ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Irisa
Πέρλα,
μακάρι οι αυτιστικοί αυτού του κόσμου να ήταν όλοι σαν και σένα και πίστεψέ με όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι!
Μπορείς όμως να πεις το ίδιο σε όλους αυτούς τους γονείς που έχουν αυτιστικά παιδιά με πολύ μεγάλες δυσκολίες και που ποτέ τους δεν θα καταφέρουν να αυτονομηθούν; Έχω συγγενικά μου άτομα με αυτισμό. Οι γονείς είναι σε λανθάνουσα κατάθλιψη που ενίοτε εκδηλώνεται. Όλοι τρέμουν στην ιδέα του τι θα απογίνουν αυτά τα παιδιά όταν μια μέρα φύγουν απ'αυτό τον κόσμο. Διάβαζα άρθρο σε εφημερίδα ελληνική όπου έλεγε μια μάνα: "Δεν τολμάμε να πεθάνουμε."
Τα λέω αυτά και ονειρεύομαι μια κοινωνία όπου το διαφορετικό δεν θα αντιμεντωπίζεται "κάπως". Σήμερα όμως τα προβλήματα υπάρχουν, η ελληνική πραγματικότητα περιθωριοποιεί τα διαφορετικά παιδιά και δεν τους δίνει καν τα απαραίτητα εφόδια για ειδική αγωγή.
Το παιδί μου κάνει λογοθεραπεία, εργοθεραπεία και ειδική αγωγή. Τα έξοδα είναι περίπου 500? κάθε μήνα και απ'αυτά παίρνουμε πίσω (όταν τα παίρνουμε) το πολύ 290?. Ποια κρατική πρόνοια είναι αυτή, εγώ δεν ξέρω!
Γι'αυτούς και άλλους λόγους όλοι τρέμουμε στην ιδέα να μην μα συμβεί το μοιραίο. Εγώ η ίδια φοβάμαι να αποκτήσω δεύτερο παιδί ενώ το θέλω πάρα πολύ. Θεωρείς γελοίους αυτούς του λόγους; Εσύ αλήθεια έχεις παιδί-α;
Θα με ενδιέφεραν οι απόψεις σου.
Oλοι οι αυτιστικοι του κοσμου ειναι σαν εμενα απλως ολοι δεν ειχαν την δυνατοτητα να εξεληχθουν οπως και εγω και οταν λεω δυνατοτητα εννοω ενα μειγμα απο καταστασεις.

- Γονεις που ειχαν μια καποια οικονομικη ευχερια
- Ευκαιριες να "κανουν το δικο τους" χωρις να αφηνουν τα πρεπει να τους καταπιουν
- Πεισμα και ξερικεφαλια να μην το βαλουν κατω παρ' ολο που η κοινωνια γυρο τους με καθε βημα θελει να τους καταπιει
- Μια δοση τυχης και τολμης
- το θαρρος και θρασσος να μιλησει ανοιχτα γαι κατι που η κοινωνια ακομη θεωρει στιγμα, ταμπου, και μη-πρεπον
- Την δυνατοτηα να ζει στο εξωτερικο και να ηρεμει απο την τρελλα που λεγετε Ελληνικη πραγματικοτητα
- το πεισμα να προχωρησει παραρολο που εχει αντιμετωπισει σε καθε βημα τον εξοραϊσμο και την αγαναχτηση πολλων που απο προσωπικο συμφερον κανουν πολεμο σε αυτα που ειναι σωστα και πρεποντα

και πολλα αλλα...

Αλλα ας τα παρουμε αυτα που λες απο την αρχη.

Αν σου ελεγα οτι καθε αυτιστικο παιδι ειναι ικανοτατο να επιβιωσει και το κανει αυτο με το να γινει ενας τελειος καθρεπτης που εχει την δυνατοτητα να αντιθρεπτησει καθε τι που νοιωθει (ΟΧΙ ΒΛΕΠΕΙ ΑΛΛΑ ΝΟΙΩΘΕΙ) που του ειναι τρομαχτικο, φοβιστικο, εκνευριστικο, αγχοτικο.

Γιατι το αντιθρεπτιζει;;; Για να γινει ΙΔΙΟ με αυτο που εκεινο βιωνει!!!

Ετσι με το που γινετε ΙΔΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ που βιωνει, αυτοματα και γινετε ισαξιο, εξ' ισου τρομαχτικο, φοβιστικο, αγχοτικο και εκνευριστικο, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ (το ειδωλο) ποσο ο ιδιος ειναι φοβιστικος, τρομαχτικος, αγχοτικος και εκνευριστικος!!!!

Γιατι ο αυτισμος εχει παρει κακο ονομα και την ταμπελλα "ΒΑΡΥΣ" διοτι αυτοι που βλεπουν το αντιθρεπτισμα αντι να κατανοησουν οτι ειναι τα ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΧΑΛΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ, θεωρουν οτι ειναι κατι που το παραγει ο αυτισμος!!!

ΟΧΙ ο αυτισμος παραγει την αναγκη να αντιθρεπτισουμε την συμπεριφορα των γυρο μας, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΜΕ παραγετε απο τους γυρο μας!!!

Αρα, αμα αλλαξη η συμπεριφορα των γονειων αλλαζει και του αυτιστικου παιδιου!
Αντι να φοβουνται οι γονεις και ετσι αυτο που βλεπουν απο το παιδι ειναι φοβος, ας αλλαξουν τον φοβο με εμπιστοσυνη, με κατανοηση, με αγαπη, με ελευθερια και διαφορα αλλα που δειχνω στους γονεις (ΝΑΙ ΓΟΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΕ ΒΑΡΥ ΑΥΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΝΟΗΤΙΚΗΣ ΣΤΕΡΗΣΗΣ!!!) και ξαφνικα βλεπουν να αλλαζει και το παιδι τους!!!

Οτι δει το παιδι αυτα κανει. Ειναι απλο. Πολυ απλο. Ειναι αγχομενος ο γονεας, αγχομενο παιδι θα εχει. Αλλα το αγχος του παιδιου εκφραζετε αλλιως απο το δικο του ... το παιδι δεν πινει καφε ουτε κανει τσιγαρα ουτε βριζει οταν οδηγει! αλλα κανει συμπεριφορες το ιδιο κακες και αντικοινωνικες που ο γονεας τις περνει σαν να ειναι αυτιστικες και χαλασμενες! Ειναι συμπεριφορες επιβιωσης εναντιον του αγχους των γονεων που εχουν εμποτιστει απο το αγχος που τους τρεφει η κοινωνια!!!

Ναι ουσιαστικα οι γονεις ειναι που ειναι ο ΑΥΤΙΣΜΟΣ οχι τα παιδια! Αλλα τα παιδια πληρωνουν την νυφη.

Το βρησκεις αγριο αυτο που λεω; Ισως ναι, μαλλον ναι, κατα πασα πιθανοτητα ναι!

Ελα ομως που ειναι η αληθεια. Και γιαυτο δεν μπορουν να βρουν τι ειναι ο αυτισμος και γιατι ειναι ο αυτισμος διοτι η ριζα του "κακου" αν το θες ειναι στους ιδιους του ςγονεις και ΟΧΙ στο παιδι...

Αυτα ειναι που λεω και εχω κανει τοσους εχθρους. δεν με πειραζει ομως διοτι αυτοι που με ακουσαν και εκανα το "πειραμα" να πουν μπας και εχει δικιο, ειδαν μια τεραστια διαφορα στην ζωη τους και στο παιδι τους...

θελει λοιπον η κατασταση μια βασικη θεραπεια και αυτη ειναι να εξαληφυει ο εγωισμος και το "ειμαι γονεας και πρεπει να προστατεψω το παιδι μου" διοτι το παιδι δεν χρειαζετε προστασια αλλα να το δεις σαν ενα ισαξιο και ικανο ον (που αλλωστε ειναι αλλα δεν το εχουμε παρει ειδηση!!!).

Περλα
Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.
Ο χρήστης Star δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 22-01-09, 16:02   #322
ελισαβετ

Το avatar του χρήστη ελισαβετ

Περιοχή: ανατολικη αττικη
ελισαβετ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εχω διαβασει star οτι υπαρχουν 2 αυτιστικα συνδρομα το πρωτο ειναι του kanner και το αλλο του asperger.Για πες μου την αποψη σου?
Παλιά 22-01-09, 21:14   #323
Γατουλα

Το avatar του χρήστη Γατουλα

Περιοχή: Ανατολικα
Γατουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας. Σημερα διαβασα το τοπικ, καποια στα γρηγορα καποια προσεκτικα.
Και εγω γνωριζω το παιδακι της φιλης μου. Τωρα ακριβς συνδρομο μη με ρωτησετε. Ειναι εξι, παει για 2η χρονια νηπιο και παραλληλα εργοθεραπεια, λεει πλεον αρκετες λεξεις, οχι τοσο καθαρες, γελαει πολυ και εντονα. Ειναι ζωηρος και σκανταλιαρης.
Η απορια μου ειναι αν ολα τα ειδικα παραρτηματα εργοθεραπειας λογοθεραπειας κλπ ειναι οντως ειδικα. Υπαρχει καποια πιστοποιημενη λιστα. Σκεφτομαι αν ηταν καπου αλλου (απο αυτα που εχω ακουσει απο τη φιλη για αυτους) μηπως θα ειχε προχωρησει πεισσοτερο.
Ειναι πολυ γενικη η απορια μου το ξερω, απλα ελπιζα οτι θα καλυψει σιγα σιγα τη διαφορα ηλικακης-πνευματικης ηλικιας, αλλα οσο βλεπω αυτη αυξανεται.
Οι γονεις το παλευουν αλλα υπαρχουν και στιγμες που την εχω δει να λυγιζει.
Στα γενεθλια μας γελαγε, φωναζε εντονα, αυτος περναγε καλα.
Αλλα ενα αλλο αγορακι, μεγαλυτερο, δεν του εκανε κατι, απλα τον κοιταζε με γκριματσες αποριες, ειναι καλα? μεχρι που του ειπα , εχει προβλημα, και δεν ασχοληθηκε περισσοτερο. Και φυσικα δεν ειδα το παραμικρο θεμα οχλησης του. Δε θα το ηθελα....
Απλα σκεφτομαι οπως ολοι, ποσο ροδινο θα ειναι το μελλον του?
Παλιά 22-01-09, 21:24   #324
ANABELA

ANABELA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Γατουλα
Γεια σας. Σημερα διαβασα το τοπικ, καποια στα γρηγορα καποια προσεκτικα.
Και εγω γνωριζω το παιδακι της φιλης μου. Τωρα ακριβς συνδρομο μη με ρωτησετε. Ειναι εξι, παει για 2η χρονια νηπιο και παραλληλα εργοθεραπεια, λεει πλεον αρκετες λεξεις, οχι τοσο καθαρες, γελαει πολυ και εντονα. Ειναι ζωηρος και σκανταλιαρης.
Η απορια μου ειναι αν ολα τα ειδικα παραρτηματα εργοθεραπειας λογοθεραπειας κλπ ειναι οντως ειδικα. Υπαρχει καποια πιστοποιημενη λιστα. Σκεφτομαι αν ηταν καπου αλλου (απο αυτα που εχω ακουσει απο τη φιλη για αυτους) μηπως θα ειχε προχωρησει πεισσοτερο.
Ειναι πολυ γενικη η απορια μου το ξερω, απλα ελπιζα οτι θα καλυψει σιγα σιγα τη διαφορα ηλικακης-πνευματικης ηλικιας, αλλα οσο βλεπω αυτη αυξανεται.
Οι γονεις το παλευουν αλλα υπαρχουν και στιγμες που την εχω δει να λυγιζει.
Στα γενεθλια μας γελαγε, φωναζε εντονα, αυτος περναγε καλα.
Αλλα ενα αλλο αγορακι, μεγαλυτερο, δεν του εκανε κατι, απλα τον κοιταζε με γκριματσες αποριες, ειναι καλα?
Παράθεση:
μεχρι που του ειπα , εχει προβλημα, και δεν ασχοληθηκε περισσοτερο. Και φυσικα δεν ειδα το παραμικρο θεμα οχλησης του. Δε θα το ηθελα....
Απλα σκεφτομαι οπως ολοι, ποσο ροδινο θα ειναι το μελλον του?

γατουλα συγνωμη αλλα δεν μου αρεσε που ειπες στο αλλο το παιδακι ''εχει προβλημα''
θα μπορουσες να του πεις κατι αλλο.πχ παιξε μαζι του.
τα παιδια σε αυτην την ηλικια ειναι πολυ σκληρα κ δεν ξερω πως θα το αντιληφθηκε το αλλο παιδακι.
κ τα αυτιστικα παιδια δεν εχουν προβλημα!το εχουμε ξαναπει!
διαβασε τι λεει η σταρ!

με ολο το σεβασμο..
Ο χρήστης ANABELA δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-01-09, 21:33   #325
Γατουλα

Γατουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

χριστινακι καταλαβαινω πολυ καλα, ομως δε ξερω , εκεινη την ωρα αυτο μου ηρθε. Δε ξερω αν του ελεγα παιξε μαζι του θα απεδιδε, παλι δε θα ειχε απορια. Τουλαχιστον δεν εδωσε σημασια παραπερα. Τι αλλο θα μπορουσα να πω? Ειναι διαφορετικος? δε θα το καταλαβαινε...Γενικα δε ξερω και πως θα το ελεγα... σε αυτο εχεις δικιο....για αυτο ειμαι και στο τοπικ....με ενδιαφερει να ξερω....με ενδιαφερει το παιδακι. Και εγω του συμπεριφερομαι σαν να ειναι ενα τριχρονο παιδακι, οσο γλυκα μπορω.

Ειμαι απεξω απο το χορο, αλλα νοιαζομαι.

Σε 3-4 χρονακια θα αντιμετωπιζω εγω το δικο μου προβλημα Παιδακια χωρις μπαμπα! και που ειναι, γιατι δεν εχεις, οφου, τεσπα, ειναι αλλο θεμα αυτο
Παλιά 23-01-09, 03:01   #326
Μαρια Στυλιανακη

Περιοχή: Αθήνα
Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
απο οτι ξέρω ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΜΙΑ πιστοποιημένη λίστα τουλάχιστον σε θέμα λογοθεραπείας.
Ότι κάνετε θα πρέπει πάντα να το επιβεβαιώνεται όχι μία φορά αλλά τρείς φορές απο άλλους ειδικούς για να έχετε ήσυχο μυαλό ότι προχωράτε με τους σωστούς συνεργάτες και με το σωστό τρόπο.

Δεν γνωρίζω αν στην εργοθεραπεία υπάρχει σύλλογος θα το αναζητήσω,

πρώτα απο όλα παίζει ρόλο ο άνθρωπος,
μετά παίζει ρόλο και η εκπαίδευσή του - που σε θέμα Λογοθεραπείας είναι ανεπαρκή τα πτυχία που προσφέρει το ελληνικό σύστημα (μόνο ΤΕΙ) - έτσι μου παν απο τον συλλογο λογοθεραπευτών - οπότε σε θέμα λογοθεραπείας πρέπει να αναζητάτε θα έλεγα ΠΑΝΤΑ ένα πτυχίο εξωτερικού....
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-09, 03:14   #327
Μαρια Στυλιανακη

Περιοχή: Αθήνα
Μαρια Στυλιανακη ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

όταν το παιδί σας βλέπει κάποιο άλλο παιδί που είναι διαφορετικό,
απο αυτό που περιμένει να δεί το παιδί σας,

απλώς μπορείτε να λέτε

"ξερεις τι είναι λίγο διαφορετικό αυτό το παιδάκι - όλοι είμαστε διαφορετικοί.
μπορείς να δοκιμάσεις να το ρωτήσεις, μπορεί να μην μιλάει ακόμα, δεν ξέρω, νομίζω όμως οτι ακούει και καταλαβαίνει τα πάντα ΠΑΡΑ πολύ καλά!"
Μπορείτε να συμπληρώσετε,
(αν είναι μεγαλυτερο το παιδί σας πχ απο 5 ετών)
"υπάρχουν παιδιά που μιλάνε αλλά δεν ακούνε πολύ καλά γιατι το αυτάκι τους δεν δουλεύει πολύ καλά. Κάποιες φορές αυτά τα παιδιά μιλάνε με τα χέρια! (δείξτε μερικές νοηματικές κινήσεις, και δοκιμάστε να επικοινωνήσετε για λίγο με αυτές )
επίσης υπάρχουν παιδιά που ακούνε πάρα πολυ καλά μέχρι και το τελευταίο μυρμηγκάκι,
αλλά δεν βλέπουν πολύ καλά! Αυτά τα παιδιά "βλέπουν" με το μπαστουνάκι τους.
εμείς μπορεί κάτι άλλο να μην μπορούμε πολύ καλά,
δεν ξέρω ακόμα τι, αλλά ε όλο κάτι και εμείς δε θα μπορούμε να κάνουμε
που θα μπορεί να το κάνει κάποιο άλλο παιδί! "

κάντε ότι μπορείτε για να φανεί αυτό που λέτε εντελώς φυσιολογικό, καθώς δεν θέλετε να νιώσει το παιδί σας οίκτο ή ενοχή ή θλίψη για ένα παιδί το οποίο απλώς ειναι διαφορετικό.

Εξάλλου το άλλο παιδί θέλει να το αντιμετωπίζουν σαν όλα τα άλλα παιδιά, δεν θέλει να νιώσει οτι το κοιτάνε σαν να ειναι κατι περίεργο.

Στα παιδιά όταν εξηγήσει κάποιος ότι είναι διαφορετικό ένα παιδί οτι το διαφορετικό είναι φυσιολογικό,
το αποδέχονται σαν να μην είναι τίποτα το σπουδαίο και μπορούν απο εκεί και πέρα να κανουν και παρέα βρίσκοντας νέους τρόπους επικοινωνίας.
(καταπληκτικό)

τα πράγματα φυσικά δυσκολεύουν όταν ένα παιδί γίνεται βίαιο πάνω στην συμπεριφορά του, και εκεί φυσικά χρειάζεται να επιστρατεύσει κανείς όλες τις ικανότητες συγχώρεσης/ωριμότητας που μπορεί να έχει ένα παιδί για το άλλο....
Ο χρήστης Μαρια Στυλιανακη δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-09, 05:40   #328
Star

Star ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ελισαβετ
Εχω διαβασει star οτι υπαρχουν 2 αυτιστικα συνδρομα το πρωτο ειναι του kanner και το αλλο του asperger.Για πες μου την αποψη σου?
Οχι δεν υπαρχουν αυτιστικα συνδρομα, υπαρχει αυτισμος!

Οχι δεν υπαρχουν δυο αυτισμοι αλλα ενας που τον "ανακαλυψαν" δυο Αυστριακοι γιατροι. Ο ενας (Λεο Κεννερ ζουσε στην Αμερικη) και ο αλλος (Χανς Ασπεργκερ ζουσε στην Βιεννη).

Ο ενας (Κεννερ) παρατηρησε οτι δεν μιλουσαν και ο αλλος (Ασπεργκερ) παρατηρησε οτι μιλουσαν αλλα παραξενα, διαφορετικα.

Την παρατηρηση του Κεννερ την ειπαν "κλασσικο" αυτισμο και την παρατηρηση του Ασπεργκερ την εκαναν το συνδρομο Ασπεργκερ.

Αυτη η κατασταση εμενα μου θυμιζει την ιστορια με τους τρεις τυφλους και τον ελεφαντα.

Ειναι ενα τεραστιο φιδι επεμενε ο ενας που ειχε πιασει την προβοσκιδα και την αισθανοταν να κινηται σαν φιδι, μα τι λες ειναι ειναι τεραστιο δενδρο λεει ο αλλος που επιανε το ποδι και ενοιωθε το σκλυρο δερμα σαν φλυο δενδρου. Εισαστε καλα, λεει ο τριτος ειναι σαν χοντρο σκοινι ειπε ο τριτος κρατοντας την ουρα...

Καιρος ειναι να ξετυφλωθει και η επιστημη...

Περλα
Eίμαι Ελληνίδα ενήλικας με Αυτισμό (Σύνδρομο Asperger) και Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Αυτιστικών Asperger και ΥΛΑ. H Συν-Πρόεδρος αυτού του συλλόγου είναι γονέας αυτιστικού παιδιού. Μαζί και ισάξια, γονείς και αυτιστικοί, αντιπροσωπεύουμε τον Αυτισμό.
Παλιά 23-01-09, 05:41   #329
Star

Star ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η δεν αναρτηζει το μυνημ αή το βαζεο διπλο, τριπλο, κτλ
Παλιά 23-01-09, 05:42   #330
Star

Star ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

η δεν αναρτηζει το μυνημαή το βαζεο διπλο, τριπλο, κτλ
Παλιά 23-01-09, 11:20   #331
ελισαβετ

Το avatar του χρήστη ελισαβετ

Περιοχή: ανατολικη αττικη
ελισαβετ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

μαλιστα
Παλιά 23-01-09, 14:34   #332
Γατουλα

Γατουλα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Αλλα θα ρωτησω και κατι αλλο. Το να πιασεις το δικο σου παιδι και να του εξηγησεις τι και πως για ενα αλλο παιδακι, εχεις φανταζομαι το χρονικο περιθωριο να του εξηγησεις. Σε ενα παρτακι , που εχει φασαρια, σε ενα 3ο παιδακι , πως μπορεις να πεις ετσι με 2-3 λεξεις, κατι που να μην εχει καποιο αρνητικο αποπτελεσμα για το αλλο?

Σταρ, το παιδακι της φιλης μου γεννηθηκε με ενα συνδρομο (δυστυχως μου διαφευγει, εχει 2 λεξεις). Οταν γεννηθηκε το κλαμα της ηταν για το κακοσχηματισμενο αυτακι του. αυτο βλεπαμε τοτε, ε μια πλαστικη και ολα διορθωνονταν. Τελικα υπαρχει μια ελαχιστη ασσυμετρια απο τη μια μερια του προσωπου. Ειχα δει τοτε στο ιντερνετ και ελεγε οτι σε 100000 γεννησεις εβγαιναν 2% νομιζω και απο αυτα ελαχιστα με μαθησιακες δυσκολιες. Τελικα απο τις συνεντευξεις που το κανανε οι ειδικοι ειπανε και για αυτισμο ο οποιος και καλα δε συνδεεται με το συνδρομο.
Παλιά 23-01-09, 21:10   #333
Άννα

Άννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Συμφωνω με την Μαρια Στυλιανακη σε αυτα που ειπε...με προλαβες Μαρακι! επισης θα ηθελα να προσθεσω οτι οταν λεμε κατι τετοιο καλο ειναι να φερουμε ρεαλιστικα παραδειγματα που να τα καταλαβαινει.Και κατι αλλο σημαντικο!παντα να προσπαθουμε να "δουμε" τα θετικα...δηλ. οτι καταφερνει το καθε παιδι ειτε εχει μια δυσκολια ειτε οχι.Γιατι και αυτα που δεν εχουν "προβληματα" υπαρχουν ωρες που δεν επικοινωνουν..δεν τα καταφερνουν σε πολλους τομεις..οποτε φερνουμε ενα τετοιο παραδειγμα λεγοντας ομως οτι δυσκολευεται π.χ. εκει αλλα κανει πολυ ωραιες ζωγραφιες η τρεχει γρηγορα η εχει ωραιες ιδεες κτλ. Εγω παντα λεω και δικα μου μειονεκτηματα...δεν τα καταφερνουμε και οι μεγαλοι παντου!

Άννα
Ο χρήστης Άννα δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-09, 17:01   #334
Άννα

Άννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Star τελικα δεν ημουνα σε καμια ομιλια σου αλλα ενημερωσα αλλους να ερθουν...δεν ξερω τι κανανε τελικα.
Που χαθηκες?πες μας κανενα νεο απο τις συναντησεις. Πως ηταν?τι ειπατε?
Παλιά 15-02-09, 10:58   #335
ANABELA

ANABELA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

http://files.eleftheria.gr/pdf/%7BB7...-2-09-FILO.pdf

διαβασα αυτο σημερα κ ηθελα την γνωμη σας!
γιατι συνεχιζουν να θεωρουν τα παιδια με αυτισμο σαν παιδια με αναπηρια?(σελ
Παλιά 16-02-09, 00:02   #336
almak

Το avatar του χρήστη almak

Περιοχή: Αχαρναί
almak ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην almak
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xristina1
http://files.eleftheria.gr/pdf/%7BB7C87A07-31AC-4A23-B40B-4C119BB149CA%7D_15-2-09-FILO.pdf

Χριστίνα διαβάζοντας το συγκεκριμένο άρθρο εύκολα καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα. Βέβαια αντικείμενο του άρθρου αυτού δεν είναι ποιός θεωρείτε ανάπηρος και ποιός όχι.
Υποθέτω όμως πως στην προσπάθεια να ταρακουνηθούν τα νερά και να ενεργοποιηθούν κυβερνητικοί μηχανισμοί έτσι ώστε να δωθεί περισσότερη σημασία σε αυτές τις ομάδες , συνασπίζονται όλοι μαζί μπας και καταφέρουν κάτι παραπάνω.
Ο χρήστης almak δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-02-09, 23:20   #337
Άννα

Άννα ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Εγω Χριστινα δεν μπορω να το διαβασω αυτο που εβαλες.Δεν μου δειχνει τιποτα.Γιατι?
Παλιά 20-02-09, 23:42   #338
ANABELA

ANABELA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Άννα
Εγω Χριστινα δεν μπορω να το διαβασω αυτο που εβαλες.Δεν μου δειχνει τιποτα.Γιατι?

δεν ξερω αννα .δεν σου ανοιγει την σελιδα?

Παλιά 20-02-09, 23:44   #339
ANABELA

ANABELA ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο almak
Παράθεση:
http://files.eleftheria.gr/pdf/%7BB7C87A07-31AC-4A23-B40B-4C119BB149CA%7D_15-2-09-FILO.pdf

Χριστίνα διαβάζοντας το συγκεκριμένο άρθρο εύκολα καταλήγεις σε αυτό το συμπέρασμα. Βέβαια αντικείμενο του άρθρου αυτού δεν είναι ποιός θεωρείτε ανάπηρος και ποιός όχι.
Υποθέτω όμως πως στην προσπάθεια να ταρακουνηθούν τα νερά και να ενεργοποιηθούν κυβερνητικοί μηχανισμοί έτσι ώστε να δωθεί περισσότερη σημασία σε αυτές τις ομάδες , συνασπίζονται όλοι μαζί μπας και καταφέρουν κάτι παραπάνω.

μακαρι να ειναι αυτο.

να σας ρωτησω κατι αλλο?η αδερφη μου πηγε σε διατροφολογο για να κανει μια διατροφη στον γιο της.της ειπε να σταματησει να του δινει τροφιμα που περιεχουν γλουτενη γιατι η γλουτενη χειροτερευει την συμπεριφορα του!
εμενα μου φανηκε κουλο ολο αυτο.
επισης της ειπε να μην του δινει γαλα αλλα κατι δημητριακα με νερο σκετα.ειναι δυνατον?κ πως θα τα φαει αυτα το παιδι?γνωριζει κατι κανεις να μας βοηθησει?

Παλιά 06-03-09, 10:42   #340
antoniaG

antoniaG ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους σας. Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, το έμαθα από μια φίλη και σκέφτηκα να σας γράψω γιατί χρειάζομαι επειγόντως κάποια συμβουλή από ανθρώπους που έχουν εμπειρία. Ο γιος μου Βασίλης, 10 ετών, διαγνώστηκε σαν Asperger πριν ένα χρόνο. Μέχρι τότε είχαμε πολλά προβλήματα συμπεριφοράς - ανυπακοή, εμμονές, νεύρα, φοβερά ξεσπάσματα θυμού, όμως κανείς δεν καταλάβαινε ότι το παιδί είχε κάποια διαταραχή παρότι είχαμε απευθυνθεί και σε ψυχολόγους αλλά και σε παιδοψυχίατρο. Η διάγνωση για Asperger έγινε από παιδοψυχίατρο συνεργάτη σε μεγάλο νοσοκομείο των Αθηνών. Το σοκ, όπως καταλαβαίνετε ήταν τεράστιο, και αμέσως απευθυνθήκαμε σε πολύ γνωστή καθηγήτρια πανεπιστημίου ειδικευμένη σε τέτοιες διαταραχές, η οποία απέρριψε τελείως τη διάγνωση για Asperger και διαπίστωσε ότι το παιδί έχει πρόβλημα στην ψυχική του δομή ή με άλλα λόγια ότι το πρόβλημα είναι στην ιδιοσυγκρασία του. Αμέσως μετά απευθυνθήκαμε σε οργανωμένο κέντρο ειδικευμένο σε τέτοιες διαταραχές όπου συμφώνησαν με την καθηγήτρια. Τώρα είμαστε στη φάση ψυχοθεραπείας και εμείς και το παιδί αλλά δεν βλέπουμε καμία πρόοδο ή κατανόηση έστω του προβλήματος (γιατί η καθημερινότητά μας είναι πολύ δύσκολη) και αρχίζουμε και σκεφτόμαστε μήπως τελικά το παιδί όντως είναι Apserger αφού από ότι διαβάζουμε έχει πολλά χαρακτηριστικά (πράγμα το οποίο δεν αποκλείει ούτε η παιδοψυχίατρος που βλέπουμε τώρα παρόλο που έχει πάρα πολλές αμφιβολίες). Διαβάζοντας όσα έχει γράψει η κα Πέρλα Μεσσίνα για το ευρύ φάσμα του Asperger και για τις ιδιαιτερότητες που μπορεί να έχει το κάθε παιδί, αναρωτιέμαι αν έχουμε βρει τους κατάλληλους ανθρώπους να μας βοηθήσουν. Από τη δική σας μεγάλη εμπειρία, θα μπορούσατε να μας υποδείξετε κάποια κέντρα ή ανθρώπους που είναι έγκυρα κατά τη γνώμη σας? Σας ευχαριστώ πολύ
Ο χρήστης antoniaG δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-09, 13:22   #341
almak

almak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

antoniaG καλημέρα.
Δυστυχώς τα πράγματα με τις διαταραχές τέτοιου τύπου δεν είναι συγκεκριμένα όπως για παράδειγμα μια εξαίταση για το ζάχαρο.
Ψάχνοντας θα ανακαλύψεις πως όλοι έχουν μιαν άποψη , την οποία μάλιστα δεν μπορείς και να αμφισβητήσεις.
Κάποιοι μάλιστα θα σου πουν πως δεν πρόκειτε για διαταραχή αλλά για στάση ζωής - τρόπος ζωής.

Το θέμα είναι από αυτά που μας έγραψες πως υπάρχει μια δυσκολία συμπεριφοράς - ανυπακοή, εμμονές, νεύρα, φοβερά ξεσπάσματα θυμού τα οποία επέτρεψε μου να σου πω πως μπορεί να τα εκδηλώσει ο καθένας μας σε κάποια φάση της ζωής του και κάτω από προϋποθέσεις

Δεν έχω να σου προτήνω ειδικούς της προκοπής.
Έχω όμως να σου πω πως πρέπει, αφού αναζητήσεις βοήθεια από ειδικούς , δώσε περισσότερο σημασία σε αυτούς οι οποίοι στοχεύουν στην καλυτεύρεση της καθημερινότητας σας. Επίσης αυτοί οι οποίοι σας βοηθούν να κατανοήσεται τους λόγους για τους οποίους το παιδί έχει αυτήν την συμπεριφορά..............είναι πολύ χρήσιμοι!!!!!!!

Οι συμπεριφορές που αποκλίνουν από αυτό που θεωρούμε εμείς κανονικό και πρέπων , μπορεί να είναι αποτέλεσμα της δικής μας συμπεριφοράς . Μπορεί να είναι όμως και κάτι άλλο το οποίο για την ώρα δεν μπορούμε καν να φανταστούμε .
Απλά πρέπει να επιστρατεύσετε όλη την ψυχραιμία που σας βρίσκεται διαθέσιμη , και για αρχή να μην πιέζεται το παιδί με πολλά πρέπει.

Αυτά λοιπόν , τα οποία είναι καθαρά προσωπικές απόψεις και τίποτα άλλο.
Αν δεν το έχεις διαβάσει κάπου , απλά σου αναφέρω πως έχω ένα παιδί το οποίο διαγνώστηκε ΚΑΙ με ασπεργκερ ( ανάμεσα στα άλλα) σε ηλικία 4~5 χρόνων.
Σήμερα είναι 12,5.
Παλιά 07-03-09, 09:20   #342
antoniaG

antoniaG ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα Almac, σε ευχαριστώ για την απάντηση, φυσικά και διάβασα την ιστορία σου με μεγάλο ενδιαφέρον- οι δικές σας ιστορίες είναι που με παρακίνησαν να γράψω και να ζητήσω τη βοήθειά σας...
Το θέμα είναι από αυτά που μας έγραψες πως υπάρχει μια δυσκολία συμπεριφοράς - ανυπακοή, εμμονές, νεύρα, φοβερά ξεσπάσματα θυμού τα οποία επέτρεψε μου να σου πω πως μπορεί να τα εκδηλώσει ο καθένας μας σε κάποια φάση της ζωής του και κάτω από προϋποθέσεις

Συμφωνώ με αυτό, αλλά οι δυσκολίες έχουν εμφανιστεί από πολύ μικρή ηλικία και δεν υπάρχει βελτίωση με την ωρίμανση του παιδιού, και μάλιστα τα ξεσπάσματα δεν έχουν σχέση πολλές φορές με διαφωνίες, αλλά είναι αποτέλεσμα μιας ανεξήγητης και ανεξέλεγκτης έντασης που φαίνεται να έχει το παιδί.

Παράθεση:
Έχω όμως να σου πω πως πρέπει, αφού αναζητήσεις βοήθεια από ειδικούς , δώσε περισσότερο σημασία σε αυτούς οι οποίοι στοχεύουν στην καλυτεύρεση της καθημερινότητας σας. Επίσης αυτοί οι οποίοι σας βοηθούν να κατανοήσεται τους λόγους για τους οποίους το παιδί έχει αυτήν την συμπεριφορά..............είναι πολύ χρήσιμοι!!!!!!!
Αυτό είναι το πρόβλημα μέχρι στιγμής με τους ειδικούς τους οποίους βλέπουμε. Από τη μία απορρίπτουν τις διαγνώσεις για Asperger λέγοντας ότι υπάρχουν κάποιοι που "βγάζουν όλα τα παιδιά Asperger", και από την άλλη δεν έχουν να σου προτείνουν κάποιους τρόπους να προσεγγίσεις το παιδί - "τις απαντήσεις θα τις βρείτε μόνοι σας μέσα από την ψυχανάλυση"- μας λέει. Και ο καιρός περνάει, και η κατάσταση μένει στάσιμη και το παιδί μπαίνει και στην προεφηβεία και τα περιθώρια στενεύουν.

Εσείς έχετε από την πείρα σας δει να συμβαίνει αυτό? Δηλαδή υπάρχουν όντως γιατροί που μπορούν να διαγνώσουν (με τα ειδικά τους τέστ και εργαλεία) ένα παιδί Asperger χωρίς να είναι? Γιατί εγώ αρχίζω και πιστεύω ότι αυτή η διάγνωση είναι η πιο εύστοχη, αν και φοβάμαι να κολλήσω μια ταμπέλα στο παιδί που μπορεί και να μην ισχύει τελικά (είναι και μεγάλο παιδί, καταλαβαίνει...)Σας ευχαριστώ ξανά.
Παλιά 07-03-09, 14:01   #343
marin

Το avatar του χρήστη marin

Περιοχή: αθήνα
marin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

AntoniaG γειά σας,
είμαι μητέρα και εγώ ενός 5,5 χρονών γιου με αυτισμό. Μην σας τρομάζουν οι λέξεις αυτισμός και Asperger.
Θα σας έλεγα να επικοινωνήσετε τον Κυριάκο Καραμπατζιάκη εργοθεραπευτή ο οποίος έχει και ο ίδιος Asperger και θα μπορέσει να σας δώσει πολλές συμβουλές. Το email του είναι karakyri@gmail.com.
Ελάτε σε επαφή μαζί του και πολλές από τις απορίες σας θα σας λυθούν, γιατί μπορεί να σας πει, από μέσα, πολλά πράγματα.
Με εκτίμηση
Ο χρήστης marin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-03-09, 13:14   #344
antoniaG

antoniaG ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Marin, ευχαριστώ πάρα πολύ. Θα του γράψω οπωσδήποτε. Το γεγονός ότι ο ίδιος είναι Asperger βοηθά σίγουρα πάρα πολύ.

Ήθελα να σημειώσω εδώ, για να σας δείξω τη δυσκολία της διάγνωσης της συγκεκριμένης περίπτωσης, ότι ο γιος μου έχει πολύ υψηλό δείκτη ευφυίας (σε αυτό συμφωνούν όλοι οι γιατροί που τον έχουν δει) και η συμπεριφορά του εκτός σπιτιού είναι πλέον αξιοπρεπής (παλιότερα ήταν ζωηρός και εκρηκτικός και δεν μπορούσες να τον συγκρατήσεις, αλλά τώρα πλέον συμμορφώνεται εάν κάποιος ξένος τον επιπλήξει για κάτι). Παράλληλα όμως είναι αγενής και αδιάκριτος , μιλά σε όλους στον ενικό και λέει πάντα αυτό που σκέφτεται, παρά τις υποδείξεις που του έχουν γίνει από εμάς και τους δασκάλους του. Στο σπίτι η συμπερίφορά του είναι ανεξήγητα επιθετική (σωματικά) και αντιδραστική, και νομίζω ότι απλά εξώ πλέον καταφέρνει να συγκρατήσει την ένταση που νιώθει, την οποία αφήνει ελεύθερη να ξεσπάσει στο σπίτι. Στο σχολείο παρακολουθεί τα μαθήματα της τάξης του αλλά επιδερμικά, και αρνείται πεισματικά να κάνει οποιαδήποτε εργασία, έστω και τη μικρότερη άσκηση. Ένα άλλο χαρακτηριστικό του είναι η έφεσή του και η μανία του (από βρέφος κυριολεκτικά) για μηχανές, μηχανήματα και οτιδήποτε έχει σχέση με τον τεχνικό τομέα. Όλο το σόι φέρνει στο σπίτι μας τις χαλασμένες συσκευές και ο γιος μου συχνά καταφέρνει να τις επισκευάσει. Όταν δε αφοσιώνεται στις εμμονές του δε σηκώνει κεφάλι για τίποτα. Αρνείται να φάει, να κοιμηθεί και έχει τέτοια υπερένταση που του μιλάς και σε βρίζει. Αυτά είναι ή δεν είναι χαρακτηριστικά Asperger? Ρωτώ εσάς που έχετε παιδιά με το σύνδρομο...Σας ευχαριστώ θερμά και πάλι...
Παλιά 09-03-09, 16:34   #345
marin

marin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

AntoniaG,
δεν μπορώ να σας πω περισσότερα πράγματα γιατί ο δικός μου είναι 5μιση και ο λόγος του είναι σαν παιδιού 1μιση ετών. Η συμπεριφορά του όμως και η διανοητική του κατάσταση είναι της ηλικίας του.
Παρατήρησα όμως ότι όταν σταμάτησα ΕΓΩ να αγχώνομαι και να μην του κάνω παρατήρηση για οτιδήποτε, σταμάτησε και ο ίδιος να έχει νεύρα.

Βασικά αυτό που θέλουν όλα τα παιδιά και ειδικά τα δικά μας είναι να μην τα πιέζουμε τόσο πολύ με τα ΠΡΕΠΕΙ, όπως είπε και almak.

Να χαίρεστε το γιό σας και να είστε υπερήφανη, γιατί από τις περιγραφές σας φαίνεται αξιόλογο παιδί, και όσον αφορά το σχολείο ακόμη και ο μεγάλος μου γιος που πάει Γ' δημοτικού μου λέει ότι είναι βαρετό όχι για τον δικό σας που έχει τέτοιες ικανότητες, φαντάζομαι δεν θα περνάει η ώρα του.

[/quote][/b]
Παλιά 23-03-09, 11:05   #346
Lina M

Lina M ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Marin, καλημέρα, σας έστειλα π.μ.
Ο χρήστης Lina M δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-03-09, 13:40   #347
Lina M

Lina M ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΛΑΘΟΣ...!

Συγγνώμη Marin, μπέρδεψα τις ενότητες, αλλού έστειλα π.μ.
Ο χρήστης Lina M δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-04-09, 00:24   #348
stella-alex

Το avatar του χρήστη stella-alex

Περιοχή: Θεσ/νικη
stella-alex ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο almak
Παράθεση:

μακαρι να ειναι αυτο.

να σας ρωτησω κατι αλλο?η αδερφη μου πηγε σε διατροφολογο για να κανει μια διατροφη στον γιο της.της ειπε να σταματησει να του δινει τροφιμα που περιεχουν γλουτενη γιατι η γλουτενη χειροτερευει την συμπεριφορα του!
εμενα μου φανηκε κουλο ολο αυτο.
επισης της ειπε να μην του δινει γαλα αλλα κατι δημητριακα με νερο σκετα.ειναι δυνατον?κ πως θα τα φαει αυτα το παιδι?γνωριζει κατι κανεις να μας βοηθησει?

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ....ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ,ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΚΑΙ Κ ΣΕ ΜΙΑ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΟΠΡΑ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΑΥΤΙΣΜΟ Κ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΨΑΞΕ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ Κ ΒΡΗΚΕ ΟΤΙ ΜΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΓΛΟΥΤΕΝΗ Κ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΠΕ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΡΑΞΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΟΥΣΕ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΦΡΑΣΗ "ΜΑΜΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΩ ΨΑΡΙ"!!!!
ΕΠΕΙΣΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕ ΝΑ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ...ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΟ 3ΠΛΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ!!!!

ΑΥΤΑ ΑΚΟΥΣΑ ΓΙΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΣΤΟ ΣΚΑΙ ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ...ΕΧΩ ΠΑΙΔΙ Κ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ...ΓΙΑΥΤΟ Κ ΣΗΜΕΡΑ ΕΨΑΧΝΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΦΟΡΟΥΜ!!!
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ....
Παλιά 10-04-09, 09:10   #349
Irisa

Irisa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Απ'ότι γνωρίζω στην Αμερική γίνονται δικαστήρια εδώ και χρόνια για το αν και κατά πόσο το εμβόλιο MMR προκαλεί αυτισμό ή όχι. Πολλοί επιστήμονες λένε ότι αυτό δεν ισχύει κι ότι απλώς το εμβόλιο αυτό γίνεται γύρω στον πρώτο χρόνο του παιδιού που είναι και η ηλικία στην οποία φαίνονται συνήθως τα πρώτα σημάδια αυτισμού. Έτσι λοιπόν γίνεται λάθος παραλληλισμός αυτού του γεγονότος με τον εμβολιασμό. Απ'την άλλη πλευρά τώρα λέγονται πολλά κι από ότι έχω διαβάσει όχι μόνο για αυτό το εμβόλιο αλλά για όλα. Λένε δηλαδή ότι κάποια συντηρητικά των εμβολίων είναι πολύ επικίνδυνα για τα βρέφη κι ότι μπορούν να προκαλέσουν αυτισμό.
Έχει αναπτυχθεί πολύ μεγάλη φιλολογία γύρω από αυτό το θέμα. Στην πραγματικότητα όμως δεν έχει αποδειχθεί η σχέση εμβολιασμού-αυτισμού με επιστημονικά κριτήρια. Το αποτέλεσμα είναι ότι στην Αμερική πολλοί γονείς σταματούν ή δεν ξεκινούν το εμβολιασμό στα βρέφη τους πράγμα που η ιατρική κοινότητα θεωρεί εξαιρετικά επικίνδυνο για τα ίδια τα βρέφη καθώς και για το σύνολο του πληθυσμού.
Προσωπικά νομίζω ότι είναι λάθος να σταματήσει κάποιος γονιός τον εμβολιασμό του βρέφους του γιατί απ΄ότι λέει και η παιδίατρός μας, ένα παιδί που δεν έχει εμβολιαστεί και κολλήσει μια ασθένεια, θα την περάσει πολύ πιο άσχημα απ'ότι εμείς οι παλιότεροι που δεν είχαμε σαν παιδιά συστηματικό εμβολιασμό στο σύνολο των παιδιών.
Ο χρήστης Irisa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-05-09, 00:29   #350
katerina-maria

katerina-maria ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΤΟΝΙΑΣ ΜΕ ΑΥΤΙΣΜΟ?

"ΟΣΑ ΑΞΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΔΡΑΧΜΗ, ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΑΞΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΖΩΗ!"

ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΤΟΙΧΟΥΣ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΑΦΙΕΡΩΣΕ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ. Ο ΛΟΓΟΣ, ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 15ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΥΠΟΤΟΝΙΑ, ΨΥΧΟΚΙΝΗΤΙΚΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΘΕΤΩΣΙΚΟ. ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ, ΕΝΩ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΑΚΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΙΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΘΛΟΣ.

ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 9ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ. Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ Η ΥΠΟΤΟΝΙΑ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΥΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΝΑ ΥΠΟΤΟΝΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΙΣΤΙΚΟ.

ΜΕΧΡΙ 5ΜΗΝΩΝ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΩΡΟ.ΕΠΑΙΖΕ, ΓΕΛΟΥΣΕ, ΕΒΓΑΖΕ ΦΩΝΟΥΛΕΣ, ΓΥΡΝΟΥΣΕ ΑΠΟ ΑΝΑΣΚΕΛΑ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ. ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝΕ ΚΑΝ ΕΝΩ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟ ΜΩΡΟ. ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΝ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ, ΔΕ ΓΕΛΟΥΣΕ, ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΕ ΦΩΝΟΥΛΕΣ, ΔΕ ΓΥΡΝΟΥΣΕ , ΔΕΝ ΕΣΤΙΑΖΕ, ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ ΣΑΝ ΝΑ ΠΛΕΚΕΙ, ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΞΩ, ΔΕ ΜΑΖΕΥΕ ΤΑ ΣΑΛΙΑ ΤΗΣ, ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΓΥΡΝΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ. ΦΥΣΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΑΘΟΤΑΝΕ, ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΙ ΤΗΣ ΤΟ ΣΤΗΡΙΖΕ ΚΑΛΑ.
ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΙΣΜΟ, ΑΠΛΩΣ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΝΕΑΡΟΥ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΗΣ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝΕ ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΝΕ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ.

ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΠΩ ΤΟ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΔΑΜΕ. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕ ΣΗΚΩΝΕ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ, ΤΩΡΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕΙ, ΜΑΣ ΓΕΛΑΕΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ, ΜΑΣ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΟΥΛΕΣ ΤΗΣ, ΓΥΡΝΑΕΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΦΩΝΑΞΕ, ΟΤΑΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΘΟΡΥΒΟ ΓΥΡΝΑΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ 7ΜΗΝΩΝ. ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΡΟΜΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ. ΤΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΣΤΗΛΗΣ, ΑΛΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟΣ ΥΠΟΤΟΝΙΑΣ- ΑΥΤΙΣΜΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.
Ο χρήστης katerina-maria δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-05-09, 02:39   #351
almak

almak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

katerina-maria ειλικρινά δεν έχω ξανά ακούσει να έχουν σχέση αυτά.
Η γνωμη μου είναι πως οτιδήποτε συνυπάρχει με τον αυτισμό είναι καθαρή σύμπτωση. Το ότι το ένα μπορεί να επειρέαζει το άλλο εφ΄όσον συνυπάρχουν το θεωρώ πιθανό.
Δεν γνωρίζω πάντος τίποτα επίσημο και επιστημονικά τεκμηριομένο. Ότι σου λέω είναι καθαρά δική μου αίσθηση και μόνο εμπειρικά από τον 13χρονο αυτιστικό γιό μου.
Εύχομαι να μην είναι αυτισμός τουλάχιστον , αλλά και αν υπάρχει κι αυτό , μην σταματήσετε να το παλεύετε , διότι όσο το βοηθάτε τόσο θα σας "δίνει".
Παλιά 29-05-09, 20:41   #352
lefterin

Το avatar του χρήστη lefterin

lefterin χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα στην παρεα και εμεις εδω, εγω ετων 48 και η κορη μου η Δαφνη γεννηθηκε το 2004 τον Αυγουστο στις 24 ευτυχως ξεκινησαμε νωρις απο 2 ετων εργοθεραπεια παιδαγωγικο, φετος τελειωνουμε και τα προνηπια ευτυχως πεσαμε σε καλους ανθρωπους για του χρονου εχει ηδη ξεκινησει το αγχος μα θα τα πουμε στην πορεια.
Η Δαφνη λοιπον αρκετα ψηλη για την ηλικια της (1.20 υψος 25 κιλα βαρος) της αρεσει το τραγουδι και γενικα η μουσικη και φυσικα θυμαται ολα τα τραγουδια που εχει μαθει ως τωρα, εκμεταλευομενοι αυτην την ιδιοτητα ηδη κανουμε αρκετους μηνες μουσικοθεραπεια, η μουσικοθεραπευτρια της μας εχει πει οτι εχει πολυ καλη τονικοτητα της αρεσουν τα κρουστα και το πιανο, στον λογο ομως δεν τα παμε καλα η λογοθεραπευτρια ξεκινησε εδω και λιγες εβδομαδες τις καρτες.
Της αρεσει το κολυμπι στην θαλασσα πολυ και ηδη ξεκινησαμε για φετος μετραμε 3 μπανια, δεν παιζει με αλλα παιδακια αλλα στηνει παιχνιδι μονη της και μεσα εκει και η στερεοτυπια ευτυχως ελαφριας μορφης αλλα αρκετα συχνα, τις πανες δεν τις εχουμε βγαλει ακομα.Μπαμπα με εχει πη 5-6 φορρες αλλα ηταν ολες υπεροχες!
Ο χρήστης lefterin δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-05-09, 12:00   #353
almak

almak ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι έχετε κάνει !!!!!! Αλλά της έχεις δείξει τι κάνεις εσύ στην τοαλέτα όταν πας?
Να της δείξεις από την αρχή ώς το τέλος την διαδικασία ............... και πόσο "χαρούμενη" είσαι γι αυτό που έκανες στην τουαλέτα ??
Είναι πράγματα απλά , που πιάνουν με πολύ λίγη υπομονή.
Για δοκιμάστε ένα ΣΚ όπου όλος τυχαίος "τελείωσαν" οι πάνες , ας λερωθούν και μερικά ρούχα , έπιπλα ίσως .
Λέτε ότι της αρέσει το κολύμπι!
Χωρίς την πάνα να δείτε τι χαρά που θα κάνει και τι όμορφη απασχόληση είναι το κολυμβητήριο όλο τον χρόνο

Εύχομαι όλα να πάνε κατ΄ευχήν.
Παλιά 30-05-09, 18:18   #354
lefterin

Προεπιλογή

Παράθεση:
Δεν ξέρω τι έχετε κάνει !!!!!! Αλλά της έχεις δείξει τι κάνεις εσύ στην τοαλέτα όταν πας?
Μα ναι το παλευουμε και αυτο, σημερα κοιμηθηκε και για μεσημερι με το βρακακι της, στο προηγουμενο μου ποστ
Παράθεση:
τις πανες δεν τις εχουμε βγαλει ακομα.
αναφερομουνα στην γενικη εικονα της Δαφνης φαντασου οτι τραγουδαει διαφορα κοματια αλλα τα λεει ολοκληρα αλλα το ρεφραιν η καποιο στιχο οχι σωστα βεβαια ολες τις λεξεις (σε τονικοτητα δεν χανει καθολου) και δεν λεει "κακα".
Παλιά 01-06-09, 13:50   #355
marin

marin ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο lefterin Εμφάνιση μηνυμάτων
μουσικοθεραπεια, η μουσικοθεραπευτρια της μας εχει πει οτι εχει πολυ καλη τονικοτητα της αρεσουν τα κρουστα και το πιανο, στον λογο ομως δεν τα παμε καλα η λογοθεραπευτρια ξεκινησε εδω και λιγες εβδομαδες τις καρτες.

Της αρεσει το κολυμπι στην θαλασσα πολυ και ηδη ξεκινησαμε για φετος μετραμε 3 μπανια, δεν παιζει με αλλα παιδακια αλλα στηνει παιχνιδι μονη της και μεσα εκει και η στερεοτυπια ευτυχως ελαφριας μορφης αλλα
αρκετα συχνα, τις πανες δεν τις εχουμε βγαλει ακομα.Μπαμπα με εχει πη 5-6 φορρες αλλα ηταν ολες υπεροχες!
Γειά σου lefterin να χαίρεσαι τη κορούλα σου. Το ότι της αρέσει η μουσική και τα τραγούδια είναι πολύ ενθαρυντικό για το λόγο. Μπορείς να της μιλάς τραγουδιστά.
Για την πάνα μάλλον θα πρέπει να τη βοηθήσει περισσότερο η μητέρα της μιας και είναι κορίτσι. Πρέπει να την παίρνει μαζί της στην τουαλέτα απλώς και μόνο για να βλέπει, χωρίς άγχος όμως. Μπορούν να λένε τραγουδάκια που αρέσουν στην Δάφνη, να γελάνε και διάφορα άλλα αστεία. Δηλαδή η μητέρα κάθεται στην τουαλέτα και η Δάφνη κάνει κάτι άλλο. Πολλές φορές. Κάποια στιγμή αλλάζουν οι ρόλοι.
Σου γράφω δύο link που ίσως σε βοηθήσουν.

http://www.ergotherapeia.com/activities.html
http://www.epsyme.gr/admin/files/q_a_behaviour.pdf

Εμάς βέβαια το ρόλο αυτό τον ανέλαβε ο μπαμπάς μιας και έχω αγοράκι. Η όλη διαδικασία έγινε σαν παιχνίδι. Κυνηγητό, γέλια και υπομονή.
Παλιά 01-06-09, 21:55   #356
lefterin

Προεπιλογή

[QUOTEΓειά σου lefterin να χαίρεσαι τη κορούλα σου. Το ότι της αρέσει η μουσική και τα τραγούδια είναι πολύ ενθαρυντικό για το λόγο. Μπορείς να της μιλάς τραγουδιστά.][/QUOTE]
Kαλησπερα marin ευχαριστω για τα λινκ και τα καλα λογια τον τελευταιο καιρο η Δαφνη φοραει καθε μερα λιγο το βρακακι της σημερα πηγε με αυτο στα προνηπια!
Τωρα το απογευμα πηγαμε στον οφθαλμιατρο να την δη και να μας δωση το χαρτι για εγραφη στα νηπια η κορη μου βλεπει καλα αλλα φευγουν καμμια φορα προς τα εξω τα ματακια της ο γιατρος διεγνωσε Διαλειπουσα Επαλλασσουσα Εξωτροπια μας ειπε ομως οτι ισως να εχει να κανει με την ΔΑΔ και να μην ειναι οφθαλμολογικο και θα την ξαναδη τον Νοεμβρη.
Παλιά 16-06-09, 11:36   #357
george-kate

george-kate χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή αυτισμος

Γεια σας ειμαι νεα στο site σας 8ελω να ρωτισω καποια πραγματα για τον αυτισμο απ την εμπειρια που εχετε.ειναι σχετικα με τον γιο μου, οταν ηταν μωρακι δεν μου εδειχνε με το χερι του και καποιες φορες οταν ηταν μωρο νομιζα οτι ηταν κωφο τ εχει μια συμπα8εια σ οτι γυριζει στουσ τροχους,του αρεσει να ζωγραφιζει κυκλους..επισης εχει δυσανεξια στη γλουτενη και τη λακτοζη,το αριστερο του χερακι δεν το κινει ιδιαιτερα και του λεμε παντα να το χρησιμοποιει.εχω διαβασει οτι τα παιδια με αυτισμο τα κανουν αυτα...ειναι ομως παρα πολυ κοινωνικο παιδακι γελαστο χρησιμοποιει τη φαντασια του παιζει,συνομιλουμε 3ερει πολλεσ λεξεις..δεν τισ λεει ολες κα8αρα ..τα πρωτα σημεια που σασ ανεφερα ειναι συμπτωματα αυτισμου?μπορει το μωρο μου να εμφανισει αυτισμο?η αφου ειναι κοινωνικο και γελα παιζει ειναι συναισ8ηματικο δεν 8α εχει προβλημα..συγνωμη αν σας γραφω μπερδεμενα αλλα ειμαι ιδιαιτερα αγχωμενη

8α εκτιμησω την κα8ε σασ απαντηση
ευχαριστω ελενη
Ο χρήστης george-kate δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-09, 12:28   #358
mariadi

Το avatar του χρήστη mariadi

mariadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

ποσο χρονων ειναι ο μικρουλης σου;; Η διαγνωση για αυτισμο, να ξερεις, οτι δεν γινεται πριν την ηλικια των 3 ετων!

Ο χρήστης mariadi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-09, 12:55   #359
george-kate

george-kate χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

τον αυγουστο 8α γινει 3..φοβαμαι παρα πολυ γιατι εχει πολλα συπτωματα αλλα απο την αλλη δεν ειναι κλειστο μωρο η απομακρο αντι8ετα ειναι πολυ κοινωνικο δειχνει τα αισ8ηματα του
Ο χρήστης george-kate δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-06-09, 13:05   #360
mariadi

Το avatar του χρήστη mariadi

mariadi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εχει βλεμματικη επαφη;; Οσον αφορα τα συναισθηματα, πρεπει οχι μονο να δειχνει τα δικα του, αλλα να αντλαμβανεται κ των αλλων!

Σε ποια περιοχη μενεις;; Γιατι δεν κανεις μια αξιολογηση απο παιδοψυχιατρο ή αναπτυξιολογο;

Ο χρήστης mariadi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Tags
αυτισμός, φάσμα αυτισμού

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές