Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λογοθεραπεία - Νίκαια


Recommended Posts

καλημέρα σας, δεν γνωρίζω εάν μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποιο καλό κέντρο λογοθεραπείας στη Νίκαια - έχω ήδη πάρει έγκριση για 6 μήνες συνεδρίες από δημόσιο νοσοκομείο - κ επίσης μήπως κάποιος ξέρει την διαδικασία για να αποζημιωθώ από το ΙΚΑ :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ τον πήγαινα στη Νίκαια όχι σε κέντρο αλλά σε μια λογοθεραπεύτρια που δουλεύει μόνη της....

 

ήμουν ικανοποιημένη από τη συμπεριφόρα της και τα είχαν βρεί με το παιδί...

 

αλλά μετά από ένα χρόνο μαθημάτων περίμενα να έχει κατακτήσει παραπάνω πράγματα...βέβαια η μεγαλύτερη ευθύνη είναι δική μου γιατί

δεν κάναμε τις ασκήσεις στο σπίτι

 

το σχολείο και οι παππούδες του μου έλεγαν συνεχώς ότι δεν βλέπουν σημαντική βελτίωση στην ομιλία του...

 

έτσι άρχισα να ψάχνομαι και τώρα μόλις ξεκινήσαμε αλλού αρκετά μακριά από τη Νίκαια γιατί με όσα άλλα κέντρα μίλησα στη Νίκαια δεν με κέρδισαν.

 

το νέο κέντρο υποτίθεται ότι χρησιμοποιεί άλλη μέθοδο λογοθεραπείας σε σχέση με το σύστημα που είχε η παλιά λογοθεραπεύτρια και τα άλλα κέντρα που μίλησα....το μάθημα γίνεται μέσα από το παιχνίδι

 

εμείς έχουμε πρόβλημα στην άρθρωση σχεδόν σε όλα τα σύμφωνα....

από σύνταξη και λεξιλόγιο είναι πιο μπροστά από την ηλικία του

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δυστυχώς πρακτικοί λόγοι (δεν οδηγώ - υπάρχει κ μικρότερο αδελφάκι - επιστρέφω από το γραφείο περί τις 5 το απόγευμα κ ο σύζυγος ακόμα πιο αργά) δεν μας επιτρέπουν να απομακρυνθούμε από την περιοχή μας.

Πάντως μου περιέγραψες αυτό που φοβάμαι, δηλ να μην υπάρχει σημαντική βελτίωση ...... αν και εμείς αντιμετωπίζουμε διαφορετικό θέμα (ξαφνικός τραυλισμός που όμως επιμένει εδώ κ περίπου έξι μήνες).

Και πάλι ευχαριστώ κ οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κάναμε λογοθεραπεία στο σπίτι. Ερχόταν δηλαδή η λογοθεραπεύτρια σπίτι μας και κόβαμε τις αποδείξεις απ' ευθείας σε αυτήν. Το μοντέλο αυτό εμένα με βόλευε πολύ γιατί και εγώ δεν οδηγώ, οπότε γλύτωνα διαδρομές.

 

Έχουν κάνει και τα 2 παιδιά μου λογοθεραπεία με την συγκεκριμένη κυρία. Είδαμε πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά όπως είπε και η κοπέλα που έγραψε παραπάνω, πρέπει να είσαι πολύ σχολαστικός με τις ασκήσεις. Παίζει μεγάλο ρόλο.

 

Η συγκεκριμένη κυρία μένει Αμφιάλη, οπότε φαντάζομαι ότι καλύπτει και Νίκαια. Δεν γράφω εδώ τα στοιχεία της, αλλά εάν σε ενδιαφέρει μου στέλνεις μήνυμα και σου λέω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mariab ήθελα να σε ρωτήσω τι είδους ασκήσεις σας έβαζε να κάνετε με το παιδί γιατί ο λόγος που δεν τις κάναμε εμείς ήταν ότι τις έβρισκε πολύ βαρετές και δεν μπορούσα να τον κάνω να συγκεντρωθεί....ειδικά αμα τις κάναμε βράδυ στο κρεβάτι τον έπαιρνε ο ύπνος

 

 

μας έδινε λίστες με λέξεις και έπρεπε να του τις απαγγέλω και αυτός να τις ακούει...μετά από λίγο καιρό έπρεπε να τις επαναλαμβάνει....

πόση ώρα όμως και πόσες φορές θα κάνει τα ίδια και τα ίδια....

 

τέλος είχε και λέξεις με εικόνες που επίσης έπρεπε να τις βλέπει και να λέει στην αρχή τις λέξεις και μετά μια στάνταρ πρόταση την οποία είχε μάθει παπαγαλία μετά από τόσες φορές που της έλεγε και την ξανάλεγε...

 

το πρόβλημα μου λοιπόν ήταν ότι μετά από ένα χρόνο μαθημάτων

εστω και χωρίς μελέτη σπίτι...έλεγε καθαρά όλες τις λέξεις στο μάθημα αλλά δεν είχε κάνει ακόμα γενίκευση στην καθημερινή ομιλία του

τα ήξερε μηχανικά και παπαγαλία....δηλαδή στο μάθημα τα έλεγε τέλεια

αλλά εκτός μαθήματος δεν τον καταλάβαινες

 

τώρα με την νέα μέθοδο υποτίθεται ότι θα παίζουν εκεί διάφορα παιχνίδια τα οποία θα παίζουμε κι εμείς στο σπίτι και δε θα γίνεται ξερή απαγγελία λέξεων...αλλά μόλις ξεκίνησε και δεν ξέρω τι αποτελέσματα θα έχει....

04/12/2010 - 26/03/2013 - 25/08/2015 - 11/06/2018

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κάναμε λογοθεραπεία στο σπίτι. Ερχόταν δηλαδή η λογοθεραπεύτρια σπίτι μας και κόβαμε τις αποδείξεις απ' ευθείας σε αυτήν. Το μοντέλο αυτό εμένα με βόλευε πολύ γιατί και εγώ δεν οδηγώ, οπότε γλύτωνα διαδρομές.

 

Έχουν κάνει και τα 2 παιδιά μου λογοθεραπεία με την συγκεκριμένη κυρία. Είδαμε πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά όπως είπε και η κοπέλα που έγραψε παραπάνω, πρέπει να είσαι πολύ σχολαστικός με τις ασκήσεις. Παίζει μεγάλο ρόλο.

 

Η συγκεκριμένη κυρία μένει Αμφιάλη, οπότε φαντάζομαι ότι καλύπτει και Νίκαια. Δεν γράφω εδώ τα στοιχεία της, αλλά εάν σε ενδιαφέρει μου στέλνεις μήνυμα και σου λέω.

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση- η θεραπεία στο σπίτι είναι κάτι που δεν το είχα σκεφτεί αλλά όμως έχω έναν ενδοιασμό όσον αφορά το 2,5χρονο αδελφάκι που δεν θα αφήνει σε ησυχία τον μεγάλο + την λογοθεραπεύτρια (δεν έχουμε κ τεράστιο σπίτι) -

εν πάσει περιπτώσει (ακαδημαϊκά ρωτάω) είχε κανένα μέλος του forum (το παιδί του) θέμα με τραυλισμό που αντιμετωπίστηκε ουσιαστικά μέσω λογοθεραπείας ? δεν είμαι πολύ σίγουρη για τα αποτελέσματα ......

Link to comment
Share on other sites

mariab ήθελα να σε ρωτήσω τι είδους ασκήσεις σας έβαζε να κάνετε με το παιδί γιατί ο λόγος που δεν τις κάναμε εμείς ήταν ότι τις έβρισκε πολύ βαρετές και δεν μπορούσα να τον κάνω να συγκεντρωθεί....ειδικά αμα τις κάναμε βράδυ στο κρεβάτι τον έπαιρνε ο ύπνος

 

 

μας έδινε λίστες με λέξεις και έπρεπε να του τις απαγγέλω και αυτός να τις ακούει...μετά από λίγο καιρό έπρεπε να τις επαναλαμβάνει....

πόση ώρα όμως και πόσες φορές θα κάνει τα ίδια και τα ίδια....

 

τέλος είχε και λέξεις με εικόνες που επίσης έπρεπε να τις βλέπει και να λέει στην αρχή τις λέξεις και μετά μια στάνταρ πρόταση την οποία είχε μάθει παπαγαλία μετά από τόσες φορές που της έλεγε και την ξανάλεγε...

 

το πρόβλημα μου λοιπόν ήταν ότι μετά από ένα χρόνο μαθημάτων

εστω και χωρίς μελέτη σπίτι...έλεγε καθαρά όλες τις λέξεις στο μάθημα αλλά δεν είχε κάνει ακόμα γενίκευση στην καθημερινή ομιλία του

τα ήξερε μηχανικά και παπαγαλία....δηλαδή στο μάθημα τα έλεγε τέλεια

αλλά εκτός μαθήματος δεν τον καταλάβαινες

 

τώρα με την νέα μέθοδο υποτίθεται ότι θα παίζουν εκεί διάφορα παιχνίδια τα οποία θα παίζουμε κι εμείς στο σπίτι και δε θα γίνεται ξερή απαγγελία λέξεων...αλλά μόλις ξεκίνησε και δεν ξέρω τι αποτελέσματα θα έχει....

 

Και εμάς λέξεις μας έδινε. Μας έδινε βεβαίως και επιπλέον πράγματα. Κάτι ασκήσεις τοποθέτησης γλώσσας (αυτό ήταν δύσκολο και κουραστικό) και προτάσεις, οι οποίες όμως άλλαζαν από μάθημα σε μάθημα ώστε να μην επαναλαμβάνονται οι ίδιες συνέχεια. Α, και οι λέξεις άλλαζαν από μάθημα σε μάθημα. Επίσης, για να γλιτώσουμε την παπαγαλία, ανοίγαμε το λεξικό στο γράμμα που είχε πρόβλημα και λέγαμε λέξεις τυχαίες με τις οποίες είτε έκανα εγώ τυχαίες προτάσεις, είτε έκαναν οι ίδιες.

 

Παιχνίδια έκαναν και οι δικές μου την ώρα του μαθήματος με την λογοθεραπεύτρια. Βέβαια και τα παιχνίδια στοχευμένα ήταν. Λίγο πολύ όλα κατέληγαν στο ότι κερδίζει αυτός που θα πει καθαρά το γράμμα. Απλώς, τα συγκεκριμένα παιχνίδια τα χρησιμοποιούν οι λογοθεραπευτές για να κρατούν την προσοχή των παιδιών. Εγώ τα βαριόμουν να σου πω την αλήθεια. Προτιμούσα τις λέξεις.

 

Η γενίκευση είναι όντως δύσκολη. Από ένα σημείο και μετά η λογοθεραπεύτρια μας είχε πει ότι πρέπει πια να τις διορθώνουμε όταν μιλάνε, πράγμα το οποίο κάναμε. Από τη στιγμή που μπορούσαν πια να πουν ένα γράμμα καθαρά, όταν το έλεγαν μπερδεμένο στη ροή του λόγου τους λέγαμε ότι δεν τις καταλαβαίνουμε και πρέπει να μιλάν πιο αργά και καθαρά.

 

Η μεγάλη μου τελείωσε τις λογοθεραπείες πριν από 2,5 χρόνια. Όταν τελείωσε δεν μίλαγε τελείως καθαρά, το έχανε λίγο όταν βιαζόταν, αλλά το διόρθωσε τελείως μέσα στους επόμενους μήνες. Στην ίδια φάση είμαστε τώρα με την μικρή. Τέλειωσε πριν από 2 μήνες. Όταν μιλάει "στημένα" μιλάει πεντακάθαρα. Στην καθημερινότητα δεν μιλάει τόσο καθαρά, αλλά θεωρώ ότι με τους πρώτους μήνες στο σχολείο θα το διορθώσει και αυτή. Γενικά, όσα παιδιά ξέρω που έχουν κάνει λογοθεραπείες, περνάν από αυτήν τη φάση, γιατί πρέπει να εκπαιδεύσουν τον εαυτό τους. Δεν νομίζω δηλαδή ότι με το τελείωμα της επίσημης θεραπείας μιλάει κανένας πεντακάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας, δεν γνωρίζω εάν μπορεί κάποιος να μου συστήσει κάποιο καλό κέντρο λογοθεραπείας στη Νίκαια - έχω ήδη πάρει έγκριση για 6 μήνες συνεδρίες από δημόσιο νοσοκομείο - κ επίσης μήπως κάποιος ξέρει την διαδικασία για να αποζημιωθώ από το ΙΚΑ :?

 

 

Γεια σου, μία φίλη μου κάνει αυτή την περίοδο την κόρη της με μία λογοπαιδικό στο σπίτι όμως.... οπότε δεν μπορώ να σου πω τι ακριβώς κάνουν σαν μάθημα (μπορώ να ρωτήσω εάν σε ενδιαφέρει, βέβαια η κόρη της δεν εκφέρει καθαρά τα σύμφωνα οπότε δεν ταιριάζει με την δική σας περίπτωση) ... για να πάρεις τώρα τα λεφτά από το ΙΚΑ θα σου πω τι ισχύει από ότι μου είπε: εκεί που πήγες το παιδί λογικά θα σου έδωσαν μία γνωμάτευση.. αυτή την γνωμάτευση την πας σε ελεγκτή στο ΙΚΑ και στην σφραγίζει... από εκεί και πέρα μπορεί και ο ίδιος ο ελεγκτής να ξέρει τι ακριβώς χαρτιά χρειάζεται να καταθέτεις στο τέλος του μήνα ή θα σε παραπέμψει στο μητρώο ή παροχές να σου πουν... επειδή μου τα είπε η φίλη μου δεν τα θυμάμαι και καλά.. πάντως κάθε τέλος του μήνα θα πας στο ΙΚΑ και θα καταθέτεις τα χαρτιά που χρειάζονται (π.χ. απόδειξη του λογοθεραπευτή και κάτι χαρτούρες που θα σου πει το ΙΚΑ) και θα σου βάζουν τα λεφτά μετά σε λογαριασμό σου..... λάβε υπόψη σου ότι το ΙΚΑ (τουλάχιστον για την περίπτωση της φίλης μου) δικαιολογεί 15 ευρώ ανά συνεδρία.... ανεξάρτητα πόσο θα σου κοστίσει η συνεδρία στον λογοθεραπευτή.... π.χ. σου έχουν γράψει 15 συνεδρίες το μήνα? πάει 15 Χ 15 ευρώ τουτέστιν 225 το μήνα.. τόσα μπορείς να πάρεις από το ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

εγώ τον πήγαινα στη Νίκαια όχι σε κέντρο αλλά σε μια λογοθεραπεύτρια που δουλεύει μόνη της....

 

ήμουν ικανοποιημένη από τη συμπεριφόρα της και τα είχαν βρεί με το παιδί...

 

αλλά μετά από ένα χρόνο μαθημάτων περίμενα να έχει κατακτήσει παραπάνω πράγματα...βέβαια η μεγαλύτερη ευθύνη είναι δική μου γιατί

δεν κάναμε τις ασκήσεις στο σπίτι

 

το σχολείο και οι παππούδες του μου έλεγαν συνεχώς ότι δεν βλέπουν σημαντική βελτίωση στην ομιλία του...

 

έτσι άρχισα να ψάχνομαι και τώρα μόλις ξεκινήσαμε αλλού αρκετά μακριά από τη Νίκαια γιατί με όσα άλλα κέντρα μίλησα στη Νίκαια δεν με κέρδισαν.

 

το νέο κέντρο υποτίθεται ότι χρησιμοποιεί άλλη μέθοδο λογοθεραπείας σε σχέση με το σύστημα που είχε η παλιά λογοθεραπεύτρια και τα άλλα κέντρα που μίλησα....το μάθημα γίνεται μέσα από το παιχνίδι

 

εμείς έχουμε πρόβλημα στην άρθρωση σχεδόν σε όλα τα σύμφωνα....

από σύνταξη και λεξιλόγιο είναι πιο μπροστά από την ηλικία του

 

αυτό πάντως που είπε η λογοθεραπεύτρια στη φίλη μου είναι πως για να κατακτήσει ένα παιδί ένα σύμφωνο και να το εντάξει στην καθημερινή του ομιλία χρειάζεται μέσο όρο 30 συνεδρίες.. από εκεί και πέρα οι καθημερινές ασκήσεις της έχει πει (και το κάνουν) είναι απαραίτητο γιατί εάν π.χ. κάποιος κάνει 2 συνεδρίες την εβδομάδα φαντάσου πόσο άσκοπο είναι για το παιδί να περιμένει τόσες ημέρες για να "μαθαίνει" την εκφορά ενός σύμφωνου... της έχει πει ότι μισή δουλειά θα κάνω εγώ και μισή δουλειά εσείς.. οπότε θα πρέπει να το δουλέψετε και στο σπίτι για να έχεις ουσιαστικά αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου, μία φίλη μου κάνει αυτή την περίοδο την κόρη της με μία λογοπαιδικό στο σπίτι όμως.... οπότε δεν μπορώ να σου πω τι ακριβώς κάνουν σαν μάθημα (μπορώ να ρωτήσω εάν σε ενδιαφέρει, βέβαια η κόρη της δεν εκφέρει καθαρά τα σύμφωνα οπότε δεν ταιριάζει με την δική σας περίπτωση) ... για να πάρεις τώρα τα λεφτά από το ΙΚΑ θα σου πω τι ισχύει από ότι μου είπε: εκεί που πήγες το παιδί λογικά θα σου έδωσαν μία γνωμάτευση.. αυτή την γνωμάτευση την πας σε ελεγκτή στο ΙΚΑ και στην σφραγίζει... από εκεί και πέρα μπορεί και ο ίδιος ο ελεγκτής να ξέρει τι ακριβώς χαρτιά χρειάζεται να καταθέτεις στο τέλος του μήνα ή θα σε παραπέμψει στο μητρώο ή παροχές να σου πουν... επειδή μου τα είπε η φίλη μου δεν τα θυμάμαι και καλά.. πάντως κάθε τέλος του μήνα θα πας στο ΙΚΑ και θα καταθέτεις τα χαρτιά που χρειάζονται (π.χ. απόδειξη του λογοθεραπευτή και κάτι χαρτούρες που θα σου πει το ΙΚΑ) και θα σου βάζουν τα λεφτά μετά σε λογαριασμό σου..... λάβε υπόψη σου ότι το ΙΚΑ (τουλάχιστον για την περίπτωση της φίλης μου) δικαιολογεί 15 ευρώ ανά συνεδρία.... ανεξάρτητα πόσο θα σου κοστίσει η συνεδρία στον λογοθεραπευτή.... π.χ. σου έχουν γράψει 15 συνεδρίες το μήνα? πάει 15 Χ 15 ευρώ τουτέστιν 225 το μήνα.. τόσα μπορείς να πάρεις από το ΙΚΑ...

 

ok ευχαριστώ - κατατοπιστικότητες πληροφορίες - την έχω την γνωμάτευση από νοσοκομείο για 6 μήνες, 15 συνεδρίες τον μήνα. Αυτά τα 225 ? ανά μήνα τα έχω ξανα - πληροφορηθεί από κάπου που δεν θυμάμαι - οπότε μάλλον πρόκειται για στάνταρ ποσό, που ελπίζω να παίρνω χωρίς καμία τεράστια καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

ξεκίνησε τελικά το παιδί σου λογοθεραπείες; Είδες καμία διαφορά; Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τραυλισμό εδώ και 4 μήνες. Είναι 5 χρονών ο γιος μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ξεκίνησε τελικά το παιδί σου λογοθεραπείες; Είδες καμία διαφορά; Αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τραυλισμό εδώ και 4 μήνες. Είναι 5 χρονών ο γιος μου.

 

Καλή σου μέρα.

 

Σε εμάς συνέβη το εξής (θαύμα) : Το παιδί μου (4 ετών) τραύλιζε περί τους 5 μήνες και κάποια στιγμή έφτασε στο αποκορύφωμα (τραυλισμός σε ΚΑΘΕ λέξη καθώς και ΑΠΟΦΥΓΗ ΟΜΙΛΙΑΣ). Περάσαμε ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ μέρες, με εμένα να κλαίω κρυφά καθημερινά κ παράλληλα να έχουμε ξεκινήσει το τρέξιμο με ραντεβού σε δημόσια νοσοκομεία για την έγκριση και την αναζήτηση του κατάλληλου κέντρου λογοθεραπείας.

Περίπου 10 ημέρες πριν ξεκινήσουμε τις συνεδρίες λογοθεραπείας, τυχαία, και εγώ κ ο συζυγός μου παρατηρήσαμε μία ΑΝΕΠΑΙΣΘΗΤΗ βελτίωση στο λόγο του (μόνο εμείς το καταλαβαίναμε). Με το που ξεκινήσαμε λογοθεραπεία, το παιδί με τις πρώτες 2 (ΔΥΟ!!!) συνεδρίες συνήλθε και στο τέλος του μήνα μιλούσε κανονικά. :D:D:D:D:D

Μεσολάβησε ο Αύγουστος (τα κέντρα λογοθεραπείας είναι κλειστά) το παιδάκι μας συνέχισε να μιλάει κανονικά και τώρα τον Σεπτέμβρη, αφού τον αξιολόγησε και αναπτυξιολόγος, αποφασίσαμε να τον σταματήσουμε γιατί δεν υπάρχει ΠΙΑ ανάγκη θεραπείας. Μας είπε ότι εάν ξαναπαρουσιαστεί, να περιμένουμε 6 μήνες μήπως του φύγει πάλι από μόνο του κ μετά να το δούμε από ψυχολογικής πλευράς.

Σημειώνω ότι ο μικρότερος γιος μου, μιμούνταν και "τραύλιζε" κ ακόμα κ τώρα το ψιλοσυνεχίζει αλλά δεν με ανησυχεί.

 

Πάντως πιστεύω ότι, τουλάχιστον στη δική μας περίπτωση, όπως πολλοί παράγοντες συνετέλεσαν την έναρξη του τραυλισμού, έτσι και πολλοί παράγοντες συνετέλεσαν και στην άμεση εξάλειψή του.

Υπάρχει άλλο (μικρότερο) αδελφάκι? μήπως υπάρχει πίεση από το σχολείο/νήπιο/ παιδικός σταθμός, από συμμαθητές ? Βιάζεται να μιλήσει ? Είναι ντροπαλός ? υπάρχει ή υπήρχει κάποιος στην οικογένεια που τραυλίζει? πάντως εάν googlαρεις το θέμα θα βρεις πάρα πολλά.

Γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις από τώρα τις διαδικασίες για ραντεβού σε δημόσιο νοσοκομείο (είναι αρκετά χρονοβόρες) ώστε να εξασφαλίσεις την έγκριση για λογοθεραπείες και ας είναι αχρείαστη. Τέτοιες εγκρίσεις δίνει το ΠΑΙΔΩΝ, το ΑΤΤΙΚΟ, το Τζάνειο, το Μιχαλήνειο (κ άλλα που δεν ξέρω προς αθήνα μεριά).

Το βασικότερο πάντως που χρειάζεται είναι πολύ ΑΓΑΠΗ (που είμαι σίγουρη ότι υπάρχει σε όλες τις μητέρες).........

 

Σου εύχομαι καλή δύναμη, το έχω περάσει, είναι δύσκολο και είμαι στη διάθεσή σου εάν θέλεις να ρωτήσεις οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

έχουμε ιστορικό με τον σύζυγό μου, ο οποίος ξεκίνησε να τραυλίζει ελαφρά στη Β Δημοτικού. Το είχε για χρόνια και πλέον κάποιες φορές μπορεί ανεπαίσθητα να μπλοκάρει.

Εμάς ξεκίνησε πάρα πολύ έντονο τον Ιούνιο, ηρέμησε αρκετά μέσα σε ένα μήνα, όμως δεν του έφυγε. Πριν από ένα μήνα μας φάνηκε ότι του φεύγει οριστικά. Πλέον είναι σε καλύτερο σημείο τα πράγματα, αλλά συνεχίζει να το κάνει κάθε μέρα. Άλλες μερες περισσότερο κι άλλες ελάχιστα.

Ξεκίνησε νηπιαγωγείο στο ενδιάμεσο που πιστεύω ότι τον άγχωσε χωρίς ποτέ να το εκφράσει. Όμως, είναι ενθουσιασμένος με το σχολείο μια βδομάδα μετά. Είναι παιδί κοινωνικό, κάνει εύκολα παρέες, έχει θάρρος, δεν νομίζω να τον έχει κοροιδέψει κάποιο παιδί για αυτό το θέμα.

Έχει αδερφάκι το οποίο ξεκίνησε επίσης να τραυλίζει πριν από ένα μήνα...!!!!

Έχουμε ξεκινήσει λογοθεραπείες και έχει κάνει δύο συνεδρίες. Νομίζω πως τον βοηθάνε. Όμως μάλλον το σημαντικό κομμάτι είναι το ψυχολογικό και γι αυτό κι ο δικός σου το ξεπέρασε έτσι αυθόρμητα. Πόσο θα ήθελα να έχουμε την ίδια εξέλιξη. Φοβάμαι πως δεν θα είναι τέτοια περίπτωση. Μου φαίνεται πως πλέον όταν τραυλίζει νιώθει λίιιιιιιγο άβολα κι αυτό δεν είναι καλό για την εξέλιξη του τραυλισμού του.

Έγινε κάτι σε σας όταν ανέκαμψε από μόνος του; Δεν ξέρω ποιος μπορεί να είναι ο λόγος που τον μπλοκάρει. Δεν φαίνεται να ζηλεύει τον αδερφό του, είναι αγαπημένοι.

Δεν τον πιέζουμε για κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα,

Θα αναφερθώ σε κάποια σημεία που νομίζω ότι μπορεί να βοηθηθείς, η περίπτωσή σας μοιάζει αρκετά με τη δική μας.

 

1) Η ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ είναι σημαντικός παράγοντας.

 

2) Το ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. Το αδελφάκι του πόσο χρονών είναι ? Εμάς ο δικός μας ξεκίνησε να τραυλίζει περίπου όταν ο μικρός του αδελφός ξεκίνησε να μιλάει (τότε 2 χρονών περίπου) και να διεκδικεί (παιχνίδια, τη μαμά του κλπ). Επίσης (ΔΥΣΤΥΧΩΣ) όλοι οι συγγενείς/φίλοι κλπ άθελά τους ασχολούνταν με τον μικρό κ παρατηρούσα ότι αυτό ενοχλούσε το μεγάλο, παρόλο που δεν το έδειχνε, οπότε κ εγώ τους υπενθύμιζα συνέχεια να ασχολούνται ΠΡΩΤΑ με το μεγάλο και μετά με τον μικρό. Κατά τα άλλα είναι πολύ αγαπημένοι, η ζήλια δεν είναι φανερή (όπως κ σε εσάς φαντάζομαι).

 

3) Η λογοθεραπεύτρια (καλά ναʼ ναι, την χρειαστήκαμε μόνο ένα μήνα), ξεκίνησε με ασκήσεις αναπνοής με μορφή παιχνιδιού, ρυθμικό συλλαβισμό κ ασκήσεις άρθρωσης (ο γιος μου δεν έλεγε κάποια σύμφωνα). Μόλις λοιπόν ο νεαρός είδε ότι τα κατάφερνε από τις πρώτες δύο συνεδρίες, πήρε τα πάνω του κ ενισχύθηκε η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ ΤΟΥ.

 

4) Ασχολήθηκα αποκλειστικά μαζί του (τον πήγαινα εγώ στη λογοθεραπεία κ όχι παππούς ή γιαγιά, περίμενα εκεί κλπ), η λογοθεραπεύτρια πιστεύει ότι κ αυτό έπαιξε ρόλο, γιατί ενισχύθηκε ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΑ, δηλαδή έπρεπε να αφιερώσουμε χρόνο ΜΟΝΟ στο παιδί αυτό την παρούσα χρονική στιγμή (κ όχι ΚΑΙ στον αδελφό του).

 

5) Ο τραυλισμός έχει περιόδους έξαρσης κ ύφεσης (κ σε εμάς το ίδιο).

 

6) Τον έχεις παρατηρήσει όταν ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ ? Λογικά δεν τραυλίζει, όπως κ σε εμάς, ακόμα κ στην περίοδο της έξαρσης του τραυλισμού, κ αυτό με παρηγορούσε. :)

 

7) Παρατηρήσαμε έξαρση την περίοδο των γενεθλίων του (ήταν πολύ ενθουσιασμένος) και κατά την προετοιμασία της γιορτής του σχολείου. Τότε έφτασε στο αποκορύφωμα. Μετά παρατηρήσαμε ύφεση (ανεπαίσθητη) κ σταδιακή βελτίωση.

 

:cool: ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα αισθάνεται ΑΒΟΛΑ όταν τραυλίζει. Αυτό είναι κ το πιο δύσκολο γιατί γίνεται φαύλος κύκλος. Δηλαδή με το μυαλό του λέει « θα μιλήσω κ θα τραυλίσω» οπότε ή μπλοκάρει στη νέα του προσπάθεια ομιλίας ή αποφεύγει να μιλήσει (εμάς κ τα δύο έκανε). Επίσης εμάς έσφιγγε το λαιμό του με τα χέρια του και έβαζε τα κλάματα από τα νεύρα του που δεν μπορούσε να ολοκληρώσει λέξη ή πρόταση.

 

ΣΟΣ επίσης η κατάλληλη λογοθεραπεύτρια, όχι ίσως από άποψη επιστημονικής κατάρτισης αλλά το κατά πόσο θα πλησιάσει συναισθηματικά και ψυχικά το παιδί. Εμείς ήμασταν τυχεροί.

 

Είπα πολλά, sorry. Εύχομαι να έχετε γρήγορη αποκατάσταση κ είμαι στη διάθεσή σου για πληροφορίες κ ανταλλαγή εμπειριών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

μοιάζουν πολύ οι περιπτώσεις.

Το αδερφάκι του είναι 2,5 χρονών. Πιστεύω όμως πως οι περισσότεροι συγγενείς και φίλοι ασχολούνται περισσότερο με τον μεγάλο. Είναι πολύ εξωστρεφής, ενώ ο μικρός πιο ντροπαλός. Σίγουρα, όμως, ο μικρός διεκδικεί πάντα πολύ τη μάμα.

Επίσης, ο τραυλισμός του επιδεινώθηκε πολύ τις τελευταίες μέρες της προετοιμασίας της γιορτής του προνηπίου (Θεωρώ ότι πιέζουν πολύ τα παιδιά σε αυτές τις γιορτές). Είχε ξεκινήσει λίγες εβδομάδες πριν την γιορτή στις αρχές Ιουνίου. Μετά τη γιορτή αυθόρμητα ανέκαμψε, αλλά ΔΕΝ του ΕΦΥΓΕ. Ελπίζαμε ότι μέσα στο καλοκαίρι που θα είμασταν οικογενειακά χαλαροί και σε διακοπές θα του έφευγε. Δεν συνέβη.

Όταν τραγουδάει δεν τραυλίζει, όταν παίζει με τα παιχνίδια του και πλάθει ιστορίες δεν τραυλίζει. Γενικότερα, πλέον δεν τραυλίζει τόσο όσο στην αρχή. Μπορεί μία μέρα να τραυλίσει σε 15 λέξεις πχ, αλλά την επόμενη να τραυλίζει τις περισσότερες ώρες της ημέρας. Όταν κουράζεται πολύ, αγχώνεται πολύ ( πχ 2 μέρες πριν ξεκινήσει το νηπιαγωγείο), τραυλίζει πιο έντονα.

Βλέπω ότι οι λογοθεραπείες τον βοηθάνε. Δουλεύει και ο δικός μας την άρθρωση για τα σύμφωνα δ και β. Συνεργάζεται πολύ καλά με τη λογοθεραπεύτρια, θέλει να πηγαίνει. Κάνουν ασκήσεις αναπνοής με σφυρίχτρες συν τις ασκήσεις για την άρθρωση.

Βλέπω κι εγώ ότι ήδη με 2 συνεδρίες έχει διαφορά, έχει τονωθεί η αυτοπεποίθηση. Η αλήθεια είναι ότι δεν σταμάτησε ποτέ να μιλάει λόγω του τραυλισμού. Νομίζω πως τώρα τελευταία τον προβληματίζει περισσότερο, αλλά και πάλι δεν σταματάει να μιλάει, να συμμετέχει σε όλα, να διεκδικεί ακόμη κι αν τραυλίζει. Το βλέπω και στις παρέες του αυτό.

Η λογοθεραπεύτρια αρχικά μου είπε πως και λόγω κληρονομικότητας που της αναφέραμε θεωρεί πως δεν θα εξαλειφθεί εντελώς το πρόβλημα, αλλά θα γίνει ανεπαίσθητο. Μετά από 2 λογοθεραπείες ήταν πολύ εντυπωσιασμένη από την αναταπόκριση και τη διαφορά που είδε, αλλά δεν τόλμησα να ρωτήσω αν έχει ελπίδες να του φύγει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

 

"Επίσης, ο τραυλισμός του επιδεινώθηκε πολύ τις τελευταίες μέρες της προετοιμασίας της γιορτής του προνηπίου (Θεωρώ ότι πιέζουν πολύ τα παιδιά σε αυτές τις γιορτές). " Και σε εμάς το ίδιο.

 

"Όταν τραγουδάει δεν τραυλίζει, όταν παίζει με τα παιχνίδια του και πλάθει ιστορίες δεν τραυλίζει" Και σε εμάς το ίδιο.

 

"Όταν κουράζεται πολύ, αγχώνεται πολύ ( πχ 2 μέρες πριν ξεκινήσει το νηπιαγωγείο), τραυλίζει πιο έντονα." το ίδιο.

 

"Η αλήθεια είναι ότι δεν σταμάτησε ποτέ να μιλάει λόγω του τραυλισμού". Πολύ καλό αυτό.

 

"....... δεν θα εξαλειφθεί εντελώς το πρόβλημα, αλλά θα γίνει ανεπαίσθητο." Ουσιαστικά κ σε εμάς έχει γίνει πλέον ανεπαίσθητο, νομίζω ότι μόνο εγώ το καταλαβαίνω που είμαι υποψιασμένη.

 

Μοιάζουν πολύ οι περιπτώσεις μας, πιστεύω ότι θα το ξεπεράσει πολύ γρήγορα.

 

Στη mamana θα προσπαθήσω να στείλω προσωπικό μήνυμα γιατί δεν ξέρω εάν μπορώ να διαφημίσω φανερά το κέντρο που πηγαίναμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα κοριτσια πληροφοριες για το κεντρο λογοθεραπειας στην Νικαια

ευχαριστω!!!

 

 

σου έστειλα προσωπικό μήνυμα. ελπίζω να το έστειλα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στις λογοθεραπείες πηγαίνουμε μαζί ΜΟΝΟ και μετά πηγαίνουμε για γλυκάκι τα δυο μας. Τον κανακεύω όσο πάει, το φαντάζεσαι.

 

και συμπληρώνω : εμείς αρχικά παίρναμε στην επιστροφή ένα ψιλοπαιχνιδάκι από το περίπτερο, μετά όμως τον κατεύθυνα σε μία οικονομικότερη λύση, να χαζεύουμε τα ζωάκια σε ένα PET SHOP στον δρόμο μας.......;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...