Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Νεογνά & Μωρά: Ιατρικά θέματα

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 07-03-14, 17:14   #1
mariannaki...

mariannaki... ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή προωτιαίο έπαρμα: γρομπαλάκι στο αυτάκι

Το μωράκι μου γεννήθηκε με προωτιαίο έπαρμα δλδ μια μικρή ελίτσα να το πω, γρομπαλάκι να το πω... λίγο πριν από το αυτάκι του. Κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις δηλαδή ακουόγραμμα και υπέρυχο νεφρών και όλα έδειξαν φυσιολογικά...Τώρα πια μένει μόνο το αισθητικό μέρος. Από το λίγο που είδα στο forum διαπίστωσα πως και άλλα παιδιά γεννιούνται με αυτό όχι βέβαια με μεγάλη συχνότητα και προχωρούν στην χειρουργική αφαίρεση του. Καλό είναι σίγουρα να αφαιρεθεί προτού το παιδί πάει σχολείο και όλοι το ρωτάνε τι είναι αυτό? αλλά πως να υποβάλλεις ένα μικράκι από 1-3 χρονών σε τέτοια διαδικασία...? Τρέμω στην σκέψη της γενικής αναισθησίας. Αν έχετε την οποιαδήποτε εμπειρία σε ανάλογο θέμα βοηθήστε με παρακαλώ...Είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά.
Ο χρήστης mariannaki... δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-14, 02:41   #2
kagly81

kagly81 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Και μένα το ίδιο. Εγω δεν πήγα ακόμα σε παιδοχειρούργο δεν θέλω να μπω σε αυτη τη διαδικασία ακόμα. Εννοείτε ότι αν ήταν θέμα υγείας δεν θα το άφηνα αλλά είναι καθάρα αισθητικό. Μίλησες με χειρούργο χρειάζεται αναισθησια ποιά η διαδικασία αφαίρεσης;
Παλιά 08-03-14, 11:28   #3
mariannaki...

Προεπιλογή

Δεν έχω μιλήσει ακόμα και εγώ με κάποιον ειδικό αλλά από ότι διάβασα δεν υπάρχει περίπτωση να αναλάβει κανείς ένα μικρό παιδί χωρίς ολική αναισθησία κι αυτό για λόγους προφανείς εφόσον τα μωρά δεν γίνεται να μείνουν ακίνητα κτλ. Χρειάζεται κανονικό χειρουργείο αν πρόκειται να αφαιρεθεί στην παιδική ηλικία, αν πάλι περιμένεις να μεγαλώσει αρκετά αφαιρείται με τοπική αναισθησία μόνο. Το χειρουργείο και μόνο σαν σκέψη αρκεί για να σε τρελάνει!!!
Παλιά 08-03-14, 17:23   #4
Μ.Β

Μ.Β ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δεν βρίσκω οτι υπάρχει λόγος ανησυχίας.κ μπεις το έχουμε κ είμαστε 18 μηνών είναι τόσο μικρό που κανεις δεν το εχει προσέξει αλλα παιδάκια έχουν σοβαρότερα θέματα.οταν βλέπεις γύρω σου σοβαρότερα προβλήματα που έχουν αλλα μωρακια κάτι τέτοια ειναι ΄΄αστειά΄΄.
Ο χρήστης Μ.Β δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-03-14, 17:44   #5
mariannaki...

Προεπιλογή

Καλά αυτό είναι αλήθεια...αισθάνομαι ευλογημένη που τα παιδιά μου έχουν πάνω από όλα υγεία...φαντάζομαι τι θα έκανα αν η εμφάνιση του συνδεόταν με πρόβλημα στην ακοή ή οτιδήποτε άλλο και τρελαίνομαι...αλλά υπάρχει μέσα στο μυαλό μου και αυτή η σκέψη της αφαίρεσης του. Δεν θέλω με τίποτα να βρεθεί κάποιος που να το κάνει να αισθανθεί άσχημα για την εμφάνιση του κι ας είναι τόσο μηδαμινό αυτό στο αυτάκι του!
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές